Alfrink biedt ontslag aan Hans Hoekendijk: de wereld is de horizon Vandaag Taiwan neemt 2300 bijbels in beslag Kerkewerk Leersum rondom één thema iMiU China: Breznjew is soort Hitier Dit jaar nog oude regeling toelating tot kleuterscholen Onze adressen Actiegroep begint propagandatocht voor bloot baden Kenia verbiedt kerklied Scholen in Vietnam genationaliseerd Soedan wenst één christelijke kerk Stichting Oude Gelderse Kerken begint actie Vrijlating van gevangenen in Marokko gevraagd Anglicanen voor inperking van abortuswetgeving Drie miljoen bijbels in DDR verkocht Koningin opent tentoonstelling over lathyrus Nieuwe boeken TROUW/KWARTET VRIJDAG 4 JULI 1975 KERK 2 Van een onzer verslaggevers UTRECHT Kardinaal Alfrink heeft besloten zijn zetel als aartsbisschop van Utrecht ter beschik king te stellen. HIJ geeft daarmee gevolg aan de wens van het tweede Vaticaans concilie, nader uitgewerkt in een motu proprio van paus Paulus uit 1966. dat de bisschoppen bij het bereiken van de 75-jarige leeftijd vrijwillig afstand van hun ambt aanbieden. De paus kan de ontslag aanvrage inwilligen of weigeren. De kardinaal wordt morgen 75 jaar aan welk feit wij morgen breder aandacht zullen geven. Kardinaal Alfrink heeft zijn ont slagbrief nog niet geschreven. Tij dens een gisteren gehouden pers conferentie deelde zijn perschef Henk Kouwenhoven mee, het niet uitgesloten te achten, dat de kardi naal in zijn brief de bereidheid zal laten blijken om nog een zekere tijd aan te blijven. 'Ik heb de indruk, dat hij de reac ties bij zijn verjaardag wil afwach ten, of hij er verstandig aan zal doen een dergelijke mededeling in zijn brief te doen,' aldus de heer Kouwenhoven. die verwachtte, dat de kardinaal dan ook eerst nog het kathedraal kapittel van het aarts bisdom zou raadplegen. Indien de paus de ontslagaanvraag van kardinaal Alfrink zou inwilli gen. is de procedure verder als volgt: Zodra het ontslag is aan vaard. geldt de zetel als vacant. Ge durende de vacature wordt het aartsbisdom bestuurd door het ka thedraal kapittel (negen priesters uit het aartsbisdom), dat daartoe uit zijn midden een kapittel-vicaris aanwijst, tenzij de paus een aposto lisch administrator (waarnemend bisschop) benoemd. Deze laatste praktijk komt dikwijls voor, waarbij niet zelden de aftredende bisschop apostolisch administrator wordt. De benoeming van de nieuwe aartsbisschop is het uitsluitende recht van de paus. In de Neder landse kerkprovincie hebben de ka thedrale kapittels echter het voor recht voor een leegstaande bis schopszetel drie kandidaten (een 'terna') voor te dragen. Gebruike lijk is. dat dit drie priesters uit het eigen bisdom zijn. maar het is zeer goed mogelijk, dat b.v. een bisschop van een ander bisdom op de voor dracht wordt geplaatst. Het kapittel zendt de lijst van drie (in volgorde van voorkeur), samen met het protocol van de keuze aan de Nederlandse bisschoppenconfe rentie. Deze heeft het recht, hierbij haar op- en aanmerkingen te ma ken, aan de voordracht een kandi daat toe te voegen en de kandida ten volgens haar voorkeur te rang- Kardinaal Alfrink schikken. De bisschoppenconferen tie stuurt de voordracht van het kapittel met haar opmerkingen en het protocol van de keuze via de nuntiatuur in Den Haag naar Ro me. De pauselijke pronuntius in Den Haag (mgr. Angelo Felici) voegt daaraan zijn eigen opmerkin gen toe en doet alle akten toeko men aan de paus, die daarna alle rechten behoudt, om buiten de al dus tot stand gekomen voordracht een benoeming te doen. INSPRAAK Bij de laatste bisschopsbenoeming in Rotterdam (1970) en Rqermond (1972) lieten de kathedrale kapit tels hun voordracht voorafgaan door een inspraakprocedure door een zo breed mogelijke laag kerkle den. Gezien het negatieve effect, dat deze procedure in Rome bleek te hebben, ligt het niet in de be doeling, ze in deze vorm te herha len. PEKING (Reuter) China heeft gezegd, dat de Sowjet- Unie waarschijnlijk eerder een wereldoorlog zal begin nen dan de Verenigde Staten en partijleider Breznjew ver geleken met Hitier. In een van de hevigste aan vallen op Moskou waarschuw de het Pekingse volksdaghlad, in een artikel van 3.000 woor den voor de gevaren van het Sowjet-militarisme. Volgens het officiële Chinese blad dromen de Russische lei ders niet alleen van wereld hegemonie maar doen zij net als Hitier om deze ambitie in vervulling te doen gaan. Het volksdagblad beschuldigt de Sowjet-Unle van infiltratie van Amerikaanse invloedssfe ren en van overneming van de rol der Verenigde Staten. Van een verslaggever DEN HAAG De regeling dat kleuters die voor 1 oktober vier jaar worden al in augustus naar de kleuterschool mogen zal komend schooljaar nog niet Ingaan. De re geling. door (je Eerste Kamer begin deze maand aangenomen, zal vol gens minister Van Kemenade niet eerder dan op 1 augustus 1976 in gaan. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amserdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN. Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Hoogerwerf verdreven door linkse intolerantie Interview met top-atlete Mieke Sterk. Jehova-getuigen hebben de stad van de mens verlaten. 0 Poolse oecumenen: tussen communisme en Rooms-katholisisme. Carmiggelt als dichter. De tijd van „Vader heeft het laatste woord" is voorbij. 0 Vakantie vieren een stukje dat niemand leest. Was Jezus een Fanaticus? £k abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR. Abonnementsprijs 25,50 per half Jaar; 51,per Jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon Ingevuld In BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antw.nummer 1776, Den Haag. De kerk als nu al vooruitlopende en daar om altijd voorlopige gestalte van het Rijk, toegevoegd aan een wereld, die zo beslis send in een belofte, een verwachtingshori zon is gezet, dat ze alleen nog maar als ge schiedenis kan worden gedacht: naar voren open, omdat hier de toekomst altijd weer over de toestand overmacht wil krijgen Met deze woorden nam nu tien jaar geleden de dezer dagen overleden theoloog Hoèkendijk afscheid van Nederland; en wie in de daaraan voorafgaande jaren ook maar enigszins is ge raakt door zijn colleges, lezingen of artikelen, zal hem er zonder moeite ln kunnen herken nen. Allerlei thema's die met de naam Hoe kendijk verbonden worden kan men er meteen omheen groeperen: de drieslag verkondiging- dienst-gemeenschap. waarmee de kerk als 'funktie van het apostolaat' is gekarakteri seerd; de tekenenen van sjaloom (heil) die in de veelvormige en chaotische wereld van nü moeten worden opgericht; de leek en de kleine groep als voorhoede-figuren in dat gebeuren; en de weerstand die de ovdrgeleverde struktu- ren van kerk, zending en oecumene daartegen bieden. Het is allemaal na te lezen in de in 1964 verschenen bundel 'De kerk binnenste buiten', en in het in 1967 gepubliceerde aanhangsel bij de Duitse uitgave van Hoekendijk's dissertatie. Zonder twijfel zullen velen zich dankbaar herinneren dat zij door Hans Hoekendijk zijn geïnspireerd en met zijn hulp nieuwe moge lijkheden hebben ontdekt: mogelijkheden voor de kerk. maar ook voor hun eigen christelijke existentie. Na tien jaar Maar het is tien jaar geleden, dit afscheid van Nederland. En Hoekendijk was zelf altijd de eerste die sprak over de voortdutende verande ring van onze wereld en dus van ons kerk-zijn en ons theologisch denken, en over het gevaar om van een bepaalde positie een Baals-tempel te maken. Daarom zijn er nu twee vragen aan de orde: hoe waarderen wij de inbreng van Hoekendijk na tien jaar, en: wat is er in de afgelopen tien Jaar met hem gebeurd? Hoekendijk was een controversiële figuur niet alleen in de Nederlandse discussies rond kerk en oecumene in de jaren vijftig en zestig, maar ook in wereldraad-kringen, waar hij re gelmatig zijn bijdrage leverde. Waaraan lag dat? Misschien kunnen we dat nu iets scherper zien dan tien jaar geleden, toen we allemaal ln de discussies van toén verwikkeld waren. Hoekendijk leefdé in de ban van een oorspron kelijke zendings-spiritualiteit; en het was deze spiritualiteit die hij steeds opnieuw fel. kort, scherp te berde bracht temidden van de 'sfeer van restauratie' van de jaren vijftig, en waar hij uit putte qm de opkomende kritische stu- denten-generaiie van de jaren zestig te stimu leren. Die oorspronkelijke zendings-spirituali teit heeft veel gemeen met die van' de acht tiende eeuw (Zinzendorf. Wesley), en kent. eigenlijk maar twee woorden: het hart en het Rijk. Het hart, dat het gerucht van het Messiaanse Rijk opvangt en zich laat aandrijven door hoop: het Rijk Gods dat de wereld in gaat en zo de wereld maakt tot een geschiedenis waar in het nieuwe het oude bezig is in te halen. Kerk. zending en theologie zitten als het ware tussen deze twee polen ingeklemd, zij worden door dr. L. A. Hoedemaker Prof. dr. J. C. (Hans) Hoekendijk mee-getrokken (als het goed is!) in .deze oor spronkelijke spiritualiteit, en kunnen dan ook zelf niet uitgangspunt of centrum worden. Omdat Hoekendijk deze spiritualiteit verbond met een sociologische blik op een zeer ver scheiden wereld waarin kerkstrukturen uit voorbije tijden (volkskerk!) het zicht op het Rijk wel móeten verduisteren daarom raak te hij' steeds weer in conflict. Niet aleen met mensen die hechten aan overgeleverde kerk vormen. maar ook met theologen die hem graag wat meer en wat meer genuanceérd hadden horen spreken. Hoekendijk leed eron der, dat hij steeds weer gepakt werd op zijn 'gelegenheidsverhalen', en dat men hem dik wijls niet als theoloog serieus nam; en toch bracht juist die spiritualiteit hem er steeds weer toe zich zo te uiten en daarbij een zekere weerstand te blijven voelen tegen het theolo gisch dóór-praten. Heeft men deze echte oorspronkelijke spiritua liteit gemerkt en gehonoreerd? Het veld van de controverse ziet er anders uit nu, na tien jaar. De sfeer van restauratie heeft tot op zekere hoogte plaats gemaakt voor een worste ling met de polarisatie, zowel in Nederland als in de wereldraad. En de kritische generatie van toen heeft plaats gemaakt voor een nog veel kritischer generatie van nu. De vragen zijn harder geworden. Vele van de antwoorden van Hoekendijk komen niet meer qver. Des te klemmender wordt nu de vraag: zal deze zen dings-spiritualiteit doorwerkn, blijven inspire ren. telkens opnieuw te berde gebracht wor den? Zal zij, zoals bij Hoekendijk het theolo giseren nü kunnen bepalen en omvatten ook al zullen vraag èn antwoord anders zijn? Amerika Er was een tweede vraag: die naar de Ameri kaanse jaren van Hoekendijk. We weten er vrijwel niets van. Grote publikaties, duidelijk nieuwe geluiden, zijn Uitgebleven. Er is echter wel een aanwijzing van de richting. Rond de jaren 1965-66 verliest Hoekendijk iets van de stelligheid waarmee hij vroeger over kerk, we reld en sjaloom sprak. De wereld wordt groter, moeilijker. Zijn aandacht voor Bonhoeffer en daarmee voor de gemeente als lijdende minderheidsgroep in een mindige wereld neemt toe. Meermalen citeert hij een doku- ment van de Wereldfederatie van Christen Studenten uit 1964 waarin het oude triomfalis me van het zendings denken met kracht wordt afgewezen. Meer en mer ziet hij de kerk als kleine groep die zonder veel pretentie en vooral zonder veel woorden het 'gerucht' door geeft. Theologie is niet meer dan kort gehou den verklarende tekst in de kantlijn. Het stellige spreken over 'de wereld' dat in de Jaren dertig tot vijftig mogelijk was kin niet meer, we hebben alle tijd nodig om de ander, dichtbij en verweg, in hun bedoelingen te verstaan. Zou dit erop wijzen hoe hij zijn Amerikaanse jaren heeft beleefd? Ongetwijfeld heeft hij zeer hard gewerkt, zoals theologen in Amerika dat moeten. En hij heeft ook de concrete betrokkenheid gezocht, vlak bij huis, in de East Harlem Protestant Parish. Wellicht was dit 'stille' werken een logisch uitvloeisel van zijn 'theologie', liever: van zijn zendings-spiri tualiteit. Immers, 'wij zullen niet wéten wat we niet dóen.' Dr. Hoedemaker is docent vanwege de her vormde kerk aan de theologische faculteit van de rïjksuniversireit te Groningen, (mlssiologie en oecumenica). MAGER Tegen' de achtergrond van het or gelkoraal 'Straf micht nicht in dei- nem Zorn' van Gottfried August Homilius heb ik het uitzicht op de dorpsstraat met al 't klein gedoe dat zich daarin afspeelt, van de kleine Leon die op zijn miniatuurfietsje voorbijkomt en die mij sedert ik tijdelijk een stok nodig heb om rechtop te blijven Jopen met vol harding voor oud opatje uitscheldt en mij te pas en te onpas uitdaagt om me in een bocht te wringen en werkelijk als een oud opatje te praten, tot de buurvrouwen verder op die maar niet uitgepraat raken, i Licht wiegen de bloemen voor het huis aan de overkant in de wind. De jonge Jan is vandaag weer naar zijn werk. Hij is een week werkloos geweest en dat was hem al lang genoeg, hij heeft meteen maar weer wat aangepakt. Dat doen ze helaas niet allemaal zoals ik me hier heb laten vertellen. Het leven ziet er onschuldig uit. De straat is schoon en de gazons zijn geschoren. Straf mij niet m uw toorn zingt het orgel dat indertijd in de Nieuwe Zuider- kerk in Rotterdam stond verder. Het dorp weet weinig van de toorn Gods. Het beweegt zich al tiental len jaren in een opgaande lijn, waarin zelfs ^de recessie van de laatste twee jaar nauwelijks veran dering heeft kunnen ürengen. Wat weten wij van de toom Gods? Is het persé nodig daarvoor de krant met alle onrecht voor de dag te halen? Af en toe wordt ons dorp overdonderd door een straaljager van het naburig militair vliegveld. Is dat de toom Góds? Of moeten we dan terugdenken aan die avond dat Koos van hier verderop met z'n brommer tegen de boom reed? En psalm 7 dan? Een God die te allen dage toomt. Een mens weet niet altijd raad met al die vragen. VLISSINGEN 'Naaktstranden zijn getto's van de hedendaagse tijd. Ze bevorderen in feite de apartheid. Het moet zo worden in de toekomst dat iedereen kan zwemmen en badfcn op de Neder landse stranden, zoals hij dat zelf belieft, gekleed of ongekleed.' Om aan deze doelstelling wat meer be kendheid te geven, zijn twee leden van de actiegroep 'geef je bloot', de 28-jarigè Yvone van Santen uit Den Haag en de 36-jarige 'Dlck Brummel uit Den Haag. gistermor gen bloot aan een propagandatocht begonnen langs de Nederlandse strandeh. Ze begonnen op het strand ln Vlissingen, waar ze met een bekijks hadden van een zwerm op het strand spelende kinderen. Verder baarden de beide egaal ge- bronste blote Hagenaars niet eens zo heel veel opzien. Als ze niet door de politie wordeh opgepakt, zullen ze tot 20 juli langs de Nederlandse kust via Vlissingen naar Texel wandelen. NAIROBI (RPS) De rege ring van Kenia heeft een ge^ zang uit het liedboek van de presbyteriaanse kerk verbo den. Het gezang (dat geschre ven is in de Kikoëjoe-taal) is verboden samen met een aantal andere liederen, die 'anti-regering' zouden zijn. John Gatu, de secretaris-ge neraal van de presbyteriaanse kerk, heeft tegen het verbod geprotesteerd. Volgens hem is het gezang "Water is bitter' (gebaseerd op Exodus 15 de verzen 23-25) zuiver religieus en heeft het niets met poli tiek te maken. TAIPEI De regering van Taiwan heeft 2300 bijbels en nieuwe testamenten in beslag genomen. Als reden wordt opgegeven dat deze bijbels gedrukt zijn in het westerse en niet in het Chinese schrift. SAIGON (KIPA) De revolutio naire regering van Zuld-Vietnam heeft alle bijzondere scholen-gena tionaliseerd. De onderwijskrachten, die de kerken in die scholen heb ben aangesteld, kunnen hun werk voortzetten, mits zij het onderwijs programma volgen en de boeken gebruiken, die de regering ver schaft. Verder moeten leerkrachten en solieren en studenten in de vakanties deelnemen aan politieke omscholingscursussen KHARTOEM De Soedanese mi nister voor godsdienstzaken dr. Awn As-Sharif heeft de christenen in zijn land opgeroepen, hun ver deeldheid te overwinnen en zich aaneen tesluiten in een 'Soedanese nationale christelijke kerk'. Van de zeventien miljoen Soedane- zen zijn 82 procent moslim. De islam is staatsgodsdienst. Het aantal katholieken bedraagt 452.000. Ver der is er de koptische kerk met twee bisdommen. Tenslotte zijn er ongeveer veertigduizend protestan ten. DIEREN De onlangs opgerichte stichting Oude Gelderse Kerken is een actie begonnen om donateurs te werven De stichting wil kerke lijke gemeenten steunen bij het streven om hlstorisxhe kerkgebou wen te restaureren en ln stand te houden. Ook is ze bereid bedreigde kerken over te nemen en ze. na restauratie, beschikbaar te stellen voor de eredienst of ze een andere zinvoile bestemming te geven. Voor tenminste vijftien gulden per jaar kan men als donateur een steentje bijdragen aan het behoud van oude kerken in het Gelderse. Iedere donateur ontvangt een ver zamelband, die regelmatig kosteloos wordt aangevuld, met geïllustreerde artikelen over historische kerken. Het adres van de stichting is Post bus 19. Dieren. In verschillende an dere provincies zijn al eerder der gelijke stichtingen opgericht. Volgens regeringsautoriteiten ver hindert de uitgave van de bijbel in het westerse schrift de voortgang van het Mandarijn-Chinees, een ,taal die moet uitgroeien tot natio nale taal van Taiwan, het vroegere Formosa. De oorspronkelijke bevolking van Taiwan spreekt echter hoofdzake lijk Amoy. Toen de eerste zendings- DEN HAAG Leden van de stich ting pro gastarbeiders "hebben gis termorgen voor het Vredespaleis in Den Haag gedemonstreerd voor de vrijlating van politieke gevangenen in Marokko. In het Vredespaleis hield het internationale gerechtshof een zitting ter voorbereiding van een advies over de volkenrechtelij ke positie van de Spaanse Sahara. De Nederlandse afdeling van Am nesty International heeft in overleg met de hoofdzetel in Londen in een brief aan het internationale ge rechtshof gevraagd aandacht te schenken aan de situatie van de mensenrechten in Marokko -en Mauretanlë. Amnesty vraagt het hof 'zich scherp bewust te zijn van de gevolgen die zijn uitspraak kan hebben voor de eerbiediging van de mensenrechten van de bevolking die in de Spaanse Sahara woont'. De Spaanse Sahara vormt sinds ge ruime tijd een twistpunt tussen Spanje, Marokko en Mauretanlë. Spanje wil het gebied onafhanke lijk laten worden. De beide andere landen echter menen ieder aan spraak te kunnen maken op dat deel van de Sahara. Onder de op pervlakte van de Spaanse Sahara ligt een van de grootste fosfaat- voorraden ter wereld. werkers de bijbel begonnen te ver talen met behulp van lokale chris tenen kozen zij voor het westerse schrift. Deze uitgaven zijn in het vferleden in grotè aantallen ver spreid. Bij de machtsovername door de communisten van Mao op het Chi nese vasteland zijn veel Chinezen naar Taiwan gevlucht. Zij hebben daar een overheersende positie ge kregen. Zij eisen van de oorspron kelijke bevolking, dat deze Chinees gaat spreken en schrijven. De jon geren, die de laatste jaren naar school zijn gegaan, hebben dan ook dat schrift geleerd. De ouderen in de kerken van de oorspronkelijke bevolking gebruiken echter nog al tijd het westerse schrift, hoewel dit door de huidige regering verboden is. Omdat zoveel oudere kerkleden het Chinese schrift niet kennen, werd de nieuwe vertaling van het nieuwe testament, die vorig Jaar tot stand kwam dank zij de medewerking van alle kerken, zowel in het Chinese als in het westerse schrift uitgege ven. Van deze uitgaven werden 1600 exemplaren geconfisqueerd, terwijl bevendien 700 bijbels in een oudere vertaling in beslag werden genomen. Het bijbelgenootschap van Taiwan onderhandelt op het ogenblik met regeringsautoriteiten over terugga ve van deze bijbeluitgaven, omdat op deze wijze vele oudere kerkleden niet meer in staat zullen zijn een bijbel aan te schaffen in een taal die zij kunnen lezen. LONDEN De generale synode van de anglicaanse kerk heeft be sloten haar morele steun te geven aan een voorstel ln het Engelse parlement om dg/ zeven jaar oude abortuswetgeving in te pérEeh. 'Het wijzigingsvoorstel, afkomstig van het lagerhuislid James White, be oogt de voorwaarden, waarop abor tus wettelijk is toegestaan, dras tisch te verminderen. Ofschoon de synode niet in alle details met White's voorstel voor wetswijziging meegaat, ondersteunt zij de hoofdlijn, namelijk een eind te maken aan de 'duidelijke mis bruiken' waaraan de huidige wetge ving ruimte biedt. Over 1974 wer den in Engeland 150.00Ö gevallen van legale abortus geregistreerd. De synode deed vervolgens een be roep op degelovigen om actieve steun te verlenen aan de organisa ties, welke vrouwen in moeilijkhe den hulp willen bieden.' De synode keerde zich ook tegen elke boycot van medici, die op gewetensgron- den weigeren aan abortus mee te werken. NED. HERVORMDE KERK Beroepbaar en toegelaten tot de evangeliebediening mevr. J. v.d. Velden. Pr. Hendriklaan 41. Utrecht (verb, berj Bedankt voor Capelle a.d. IJssel: J. den Hoed te Sliedrecht; voor Zwar- tebroek; G. S. A. de Knegt te Keste- ren. Intrede op 6 juli te Beesd: kand. A. J. Leerink' te Bilthoven. Met ingang van 7 juli is emeritaat verleend aan J. J. Ket te Giethoorn. Ds Ket blijft npg werkzaam als bijstand in het pastoraat: GEREF. KERKEN Aangenomen naar Drachten: G. Oppfedijk te Voorthuizen. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Soest in combinatie met Baarn en te Urk: A. de Snoq kand. te Zwijhdrecht. Intrede te Neede: drs. M. Uvelder kand. te Hardenberg. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zeist: R. v. Beek te IJmuiden GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Wageningen: A. Bregman té Rijssen. VRIJE EV. GEM. Bedankt voor Utrecht: J. Hamers te Worrherveér. BERLIJN (EPD) Sinds 1945 zijn in Oost-Duitsland drie miljoen bij bels en bijbelgedeelten gedrukt en overwegend via de boekhandel verkocht. Dit heeft het bijbeige- nootschap ln Oost-Berlijn bekend gemaakt. In 1974 werden 280.000 bijbels en bijbelgedeelten verspreid. Een bestseller is het nieuwe Testa ment in hedendaags Duits 'Die gute Nachtricht', de Duitse equivalent van 'Groot Nieuw voor u'. De eerste vier oplagen (samen 140.000 exem plaren) zijn uitverkocht en er zijn nog 100.000 bestellingen. AMSTERDAM Onder grote be langstelling van vooral Amerikaan se toeristen, die toevallig een be zoek aan het museum brachten, heeft koningin Juliana donderdag morgen ln het Van Goghmuseum een lathyrustentoonstelling geo pend. De koningin verrichtte de openingshandeling door een bloem stuk te onthullen. De tentoonstelling is in het kader van het 700-jarig bestaan van de hoofdstad door de Nederlandse Lathyrusvereniging in het museum ingericht. Vele tientallen bloem stukken prijken tot en met aan staande zondag tussen de beelden van de SBK-beeldenroute op de be gane grond en de schilderijen van Vincent van Gogh op de eerste etage. LEERSUM Gereformeerden, hèrvormden en rooms-katholieken in Leersum zullen zich in het totale kerkewerk van het komende seizoen met één gezamenlijk thema bezig houden. De kerkeraden en de parochieraad in het Utrechtse dorp hebben inge stemd met een plan om de afzon derlijke activiteiten zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen en om nog meer dan tot nu toe samen te doen. Ook de christelijke scholen hebben hun medewerking toegezegd. Als thema is gekozen het thema van de komende assemblee van de wereldraad van kerken, eind no vember in Nairobi. 'Jezus Christus bevrijdt en verenigt'. Dit 'thema en de zes hoofdaspecten ervan zullen doorklinken in kerkelijke bijeen komsten en activiteiten als jeugd- zondag, vredesweek, gezinsweek, wereldmissiedag/zondag van het werelddiakonaat, advent, en ook in de 'gewone' gang der kerkelijke dingen. Gepoogd wordt een of meer inter kerkelijke gesprekskrlngen op te zetten. De voor de assemblee ge schreven bijbelstudies zullen ge koppeld werden aan de kerkdien sten in de adventstijd. Deze zullen voorbereid worden door ook weer een interkerkelijke bijbelstudie- groep. Het hele project is voorbereid door het interkerkelijk vredesberaad- Leersum, dat ook de centrale orga nisatie verzorgt. Per kerk en orga nisatie zijn er contact- en overleg groepen gevormd. Kritisch Bij het hele gebeuren ga^t het er niet om de gedachten en ideeën van de wereldraad klakkeloos over te nemen en te verbreiden. Het is veel meer de bedoeling de thema tiek van Nairobi, betrokken op de eigen situatie, bewust en kritisch door te spreken. En vooral het ge zamenlijk bezig zijn en optrekken hierbij is de reden, die de initia tiefnemers en de kerken tot het project hebben bewogen. Dr. B. Maarsingli, Leviticus. De pre diking van het Oude Testament. J Een theologisch commentaar on der redactie van dr. A. van Sëlm, dr. A. S. van der Woude en dr, C. van Leeuwen. Uitgeverij G. F. Cal- lenbach b.v, Nijkerk 1974 fcrijs 55,-. Bij intekening op de serie 50,-. Opnieuw een deel ln de serie Een theologisch commentaar, en op nieuw een deel dat een zeer gede gen indruk maakt, zonder daarbij onleesbaar te worden door al te minitieus detailwerk. Het is m.a.w. een commentaar dat voor en met het oog op de eerste gebruikers: predikanten, priesters, studenten geschreven is. Ik heb de idee dat bij alle vakkundigheid die ook 'dit "deel weer ten toon spreidt, het accent deze keer wat sterker op de theologische verwerking (door de gebruiker) gevallen is dan bij vori ge deleh. Dat moet het nog prakti scher, maar heeft als nadeel dat men zich dan —om voldoende profijt van deze aanzet te trekken enigszins in de theologie van de schrijver (b.v, zijn visie op de ver houding tussen het Oude en Het Nieuwe Testament) moet kunnen vinden. H.MK. Stemmen uit Genève. Aflevering 32. Zes preken van Calvijn over Job 29-31. Uitgave De Gereformeerde Bibliotheek te Goudriaan. 80 blz.: ƒ4.- Filosofisch woordenboekje Boven onze gisteren gepubliceerde bespreking van het 'Filosofisch woordenboekje' door dr. C. Rijns dorp (een uittreksel uit Voltaires Dictionaire ph'losophique) was een deel van de (nu volledig genoem de) titel weggevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2