i 'Meer aandacht voor homosexuele vervolgden' fllsÉallI De laatste getuige FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK 'Superheld' Flesh Gordon De Pim- en Wim-marathon uv Lekker Dier veroordeelt rapport bio-industrie COC-publiciteitsman Rob Tielman: FAMILIEBERICHTEN Nieuwe boeken wie lef heeft wordt lid van het Vee omgekomen bij boerderij brand TROUW/KWARTET VRIJDAG 4 JULI 1975 BINNENLAND door Wim de Hair VIANEN 'Evenals in de Wet Uitkering Vervolgingsslachtoffers wordt ook bij de taakomschrijving van het nieuwe college voor hulp aan oorlogsslachtoffers de groep homosexuele vervolgden niet expliciet genoemd. Toch heb ik goede hoop dat er binnen het college zal worden geprobeerd iets te doen aan het dubbele leed van homoseksuele verzetstrijders.' Aan het woord is Rob Tielman (28)publiciteitsman van de Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit COC. Hij werkt op het ogenblik als soci oloog aan een proefschrift dat gaat heten: 'De sociale geschiedenis van de emancipatie van homoseksue len'. Zijn hoop op daadwerkelijke hulp baseert Rob Tielman op een zoge naamde hardheidsclausule in bo vengenoemde wet. Deze luidt: 'De uitkeringsraad bedoeld in artikel 23 kan. na verkregen instemming van de minister met de vervolgde ge lijkstellen de persoon van wie het niet toepassen van deze wet een klaarblijkelijke hardheid zou zijn' (art. 3. lid 2). 'Het lijkt me overduidelijk', aldus Rob Tielman. 'dat homoseksuelen zeker in aanmerking komen voor een dergelijke gelijkstelling.' Waarom het zo duidelijk is dat er iets gedaan moet worden kan wor den verklaard door terug te gaan naar 31 juli 1940. Toen verscheen namelijk een verordening van rijkscommissaris Seyss-Inquart, die het mogelijk maakte mensen op grond van hun homosexualiteit te laten vervolgen. Psychisch leed 'De heksenjacht op homofielen, die sinds 1730M in ons land niet meer was voorgekomen, werd hierdoor weer geopend', aldus Rob Tielman. Er werden razzia's gehouden in ho mofielenbars in onder meer Am sterdam en Den Haag. Hoeveel mensen er werden opgepakt en naar Duitse concentratiekampen werden gebracht is niet bekend. Ook niet hoeveel er terug zijn ge komen. 'In archieven van Lou Mazirel. de onlangs overleden voorvechtster van emancipatie van homoseksue len. zijn tot nu toe onbekende ge vallen naar voren gekomen. Dit on der andere maakte het mogelijk om contact op te nemen met CRM over een nieuwe regeling, waardoor de in de oorlog vervolgde homoseksue len aanspraak zouden kunnen ma ken op een uitkering op grond van de Vervolgingswet', zegt Rob Tiel man. Staatssecretaris Meijer van CRM had al informeel laten weten open te staan voor een dergelijke gang van zaken. Het was nu belangrijk de betref- fenden erbij te betrekken. Op een oproep kreeg het COC reacties van tien e twintig mensen. De conclusie die uit de brieven kon worden ge trokken was. dat geldelijke steun eigenlijk niet nodig was. Het psychisch leed. enerzijds door de Minister Van Doorn van VCRM installeert vandaag het werk- en adviescollege voor immateriële hulpverlening aan verzetsdeelnemers, door de bezetters vervolgden we gens ras, geloof of wereldbe schouwing en anderen die in de oorlogsjaren schade heb ben opgelopen aan hun ge zondheid. Voorzitter van het nieuwe college wordt. prof. dr. J. P. van Praag, die ook voor zitter is van het Humanis tisch Verbond. Onder de lei ding bevinden zich medici, maatschappelijk werkers en afgevaardigden van de depar tementen van Defensie en CRM. Samen willen zij probe ren iets te verbeteren aan de geestelijke gezondheidszorg voor mensen, die nog steeds veel leed ondervinden van wat hen dertig jaar geleden is aangedaan. Een probleemgroep binnen de in de oorlog vervolgden vor men de homosexuele verzets strijders. Woordvoerders van CRM en het nieuwe college hebben tijdens informele ge sprekken de verwachting uit gesproken dat er voldoende aandacht zal worden besteed aan deze groep. Rob Tielman oorlog en anderzijds door het niet durven uitkomen voor hun homo seksualiteit. was veel groter. Bereidwilligheid Deze oproep had dus eigenlijk niet veel resultaat. Maar dat wil niet zeggen dat we deze kwestie zo maar laten vallen. Ook al hadden we geen enkele reactie gekregen, dit is en blijft een principieel punt. Als aan de ene kant het COC wordt erkend en homoseksualiteit geen reden meer is voor afkeuring voor Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen opgave van advertenties meer moge lijk. ATTENTIE Familieberichten kunnen worden geplaatst óf ln ALLE edities óf afzonderlijk in de gecombineerde edities Groot-Rotterdam/Groot-Den Haag. gelieve dit duidelijk op te geven, alsmede de gewenste breedte. geslachten Geslachten gaan, zullen komen. WU zijn ln Uw ontferming opgenomen. Wij mogen bouwen op de vaste grond van Uw beloften en van Uw verbond. Ps. 90 Christiaan Johan broertje van Willem Jan en Greetje Erik en Wllma Zwannette en Henrlétte Haren. 2 Juli 1975. Hubertushof 18. P. Smid W. Z. Smid-Van Bellen. 1925 1975 Met dank aan God, Die ons zoveel in hen heeft ge- gegeven. berichten wij u dat onze lieve Ouders en Grootouders E. Zandbergen en E. Zandbergen-Bouw op 3 Juli mochten gedenken dat zij 50 Jaar getrouwd zijn. Wij hebben deze dag in de familiekring gevierd. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Voorthuizen. De Ruyterlaan 27. Zo de Here wil hopen onze geliefde Ouders, Groot ouders en Overgrootouders M. van Breda L. van Breda-Kater Maandag 7 juli de dag te herdenken dat zij 60 Jaar geleden in het huwelijk zijn verbonden. Hun dankbare kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Nieuwegein (Jutfaas). Vreedebestlaan 10. Wegensziekte geen ontvangst. Apeldoorn: Lagos (Nigeria): God heeft uit veel pijn verlost en tot Zich ge nomen Zijn kind en erfgenaam, mijn innig ge liefde Man, onze lieve, zorgzame Vader, Opa en Schoonzoon Fierman Eduard van Duyn geboren 26 Juli 1909. Vroomshoop: G. H. van Duyn-Wensink E. J. M. van Duyn H. H. J. van Duyn M. H. van Duyn- van de Poll Al Ine Edo Almelo: H H. Wensink Vroomshoop. 1 Juli 1975. Pres. Kennedystraat 4. De begrafenis zal in kleine kring op maandag -7 juli a.s. in alle stilte plaats hebben. Daarna zal om 14.00 uur een dienst van Woord en Ge bed worden gehouden ln de Gereformeerde Kerk. Hoofdstraat 5 te Vroomshoop. Hierbij wordt u uitgenodigd aanwezig te zijn. Na de dienst gelegenheid tot condoleren. Geen bloemen Geen toespraken. Heden overleed in haar Heer en Heiland, onze lieve Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Trijntje Anema Sinds 9 juni weduwe van Roelof Wesselson op de leeftijd van 81 jaar. 'Want Hij heeft u verheerlijkt'. Jes. 55 1-5. St. Marys (Can.): A. Dijkstra-Wesselson R. Dijkstra Giethoorn: P. G. Wesselson G. - Wesselson-Noordman Wezep: G. J. M. Koele-Wesselson W. Koele Waterloo (Can.): P. J. Wesselson E. Wesselson-Welbers klein- en achterkleinkinderen. Elburg. 2 juli 1975. 'Feithenhof'. Corr.-adres: Cornoeljestr. 6. Wezep. De rouwdienst zal gehouden worden op maan dag 7 juli a.s. om 10.00 uur in Huize 'Feithen hof' aan de Ledige Stede 6 te Elburg, waar na om 11.00 uur de teraardebestelling zal plaatshebben op de Algemene Begraafplaats aldaar. Zij die van de overledene afscheid willen ne men en haar de laatste eer willen bewijzen worden uitgenodigd maandagmorgen om 9.50 uur in Huize 'Feithenhof' aanwezig te zijn. Heden nam de Here tot Zich in Zijn heerlijk heid onze lieve Moeder en Grootmoeder Pietertje Cornelia van der Kam den Bakker weduwe van K. P. van der Kam Moeder mocht 90 jaar worden. L. M. van der Kam M. J. Verhoog-van der Kam M. Verhoog en kleinkinderen 's Gravenhage, 3 juli 1975. Celsiusstraat 21. Geen bloemen. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden maandag 7 juli om 13.00 uur in de Vallenboskerk (ingang Loosduinsekade 359) waarbij wij U gaarne uitnodigen. Daarna zal de begrafenis plaatshebben op „Oud Eik en Duinen", Laan van Eik en Dui nen 38, om 14.30 uur. Maar blij vooruitzicht dat mij streelt ik zal. ontwaakt, uw lof ontvouwen, U in gerechtigheid aanschouwen, verzadigd met uw Godd'lijk beeld. Ps 17:8 ber. Zacht en kalm Is in haar Heer en Heiland ontslapen, na een rijk en gezegend leven, onze geliefde Moeder, Groot- en Overgroot moeder Mart je Woldring In de ouderdom van 95 jaar; sedert 1 maart 1947 weduwe van Martinus Doornbos Kantens (Gr.). 2 juli 1975. Kloosterhaar (Ov.)P. R. Kulzenga-Doornbos Kantens: A. R. Doornbos J. Doornbos-Mesie Winsum: A. J. Mulder-Doornbos H. Mulder Godlinze: R. A. Oosterhuis-Doornbos J. H. Oosterhuis Ten Boer: A. S. C. Oudman-Doornbos S. Oudman Kantens: J. A. Kuipers-Doornbos R. Kuipers klein- en achterk le in kin deren. De begrafenis zal plaatsvinden D.V. zaterdag 5 Juli vanuit de Geref. kerk te Kantens. Een rouwdienst zal worden gehouden om 1.30 uur. waarna de begrafenis om plm. 2.00 uur zal plaatsvinden. Zij, die de overledene de laatste eer willen bewijzen, worden verzocht om 1.15 uur in de kerk aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de kerk. militaire dienst, eisen wij dat de regering stappen onderneemt om homoseksuelen in deze kwestie ook uit het gediscrimineerde hoekje te halen'. De eerder genoemde hardheidsclau sule biedt al een goede garantie voor het "tot stand komen van een regeling (er is geen wetswijziging nodig) maar ook het huidige poli tieke klimaat is volgens Rob Tiel man erg gunstig. 'Het is belangrijk dat de regering bereidwilligheid toont. De mensen, die hun leed nu al dertig jaar hebben opgekropt, komen zelf niet over de drempel. Daar is het te zeer een gevoelskwestie voor. Het psychologisch effect, dat zal optre den als de regering interesse toont voor het lot van de homoseksuele vervolgden, is daarom uiterst be langrijk'. ERNST EN LUIM IN HET THEATER. door J. M. Ridderikliof, uiig. West Friesland, Hoorn, 142 blz. met foto's, 16,50. J. M. Ridderikhoff was kapper en grimeur in Hoorn en omstreken, en later ook nog costumier met een voortdurend vergrote collectie, zo dat hij ook revues en optochten ver zorgde, teksten schreef en regisseer de. Altijd voor amateurs en groten deels in West Friesland. Zijn be moeienissen met het beroepstheater waren gering. Maar van vijftig jaar leven met, en van, het amateurto neel kon hij wel een boek schrijven. En dat heeft hij, als een gezellige verteller, tenslotte ook gedaan. In de stijl van - zoals de titel zegt - 'ernst en luim'. Waarvan de luim vermoe delijk het best over de grenzen van de regio komt. Vele 'ernstige' herin neringen aan wat er daar in Hoorn en omgeving toch maar allemaal ge daan en gespeeld Is zijn het belang rijkst Voor de streek zelf. Maar wat Ridderikhoff luimig verteldt over wat er, vooral heel vroeger, allemaal aan de hand was of uit de hand liep bij voorsthelllngen van plaat selijke toneelverenigingen, is niet bepaald aan West Friesland gebon den. Zo £ing het soms overal in de cafézaaltjes, waarin het op zo'n win teravond meer ging om de gezellig heid dan om het toneel. Ridderik hoff heeft op dat gebied heel wat meegemaakt, hij bekeek het met hu mor, hij bleef ervan houden, en hij vertelt er smakelijk over. B.H. door Ber Huising Warren Beatty in De laatste getüige. In De Laatste Getuige (Parallax. View) wordt eerst een kandidaat voor het Amerikaanse president schap vermoord en dan krijgen de getuigen een voor een een onge luk. Een nog overlevende, een journalist,, gaat zoeken wat erach ter zit. Dat is Warren Beatty en die is een boeiende, sterk per soonlijke, gedreven acteur, waar om heen zo'n film best gebouwd kan worden. Hij moet een partij tje robberen met een stoere stom me dorpsageut, en zwemmen voor zijn leven bij een stuwdam, een vliegtuig redden van een bom aanslag en op tijd van een jacht springen als dat wordt op geblazen. Dat is bet gewone, meer vertoonde geweld, goed geregis seerd door AJan J. Pakula, en ook wel spannend gehouden, doordat we bet telkens zien aankomen. En niet weten hoe en waarom, want de Parallax-samenzwering die er achter zit blijft een geheimzinnige zaak. Met geweldige kantoren, si nistere burgerheren en psycholo gische tets voor aanstaande me dewerkers, die begrippen als va derland, moeder, orde, geluk, agressief mpeten kunnen mengen met misdaad. Terwille van wie wordt in het midden gelaten GO ipi iie iats oral An bnl bl eter mi ien in h :en. Big rp deft of 'Olg wi eter iwe t arli efd( maar er wordt wel een filmisch mooie moord op een senator tij dens de repetitie voor een politie ke parade, opgezet. In een grote televisieruimte, met, zo'n Ameri kaans fanfarecorps en de redevoe ring van de senator op een band je, dat doordraait als hij al dood geschoten is. Daar hebben regis seur Alan J. Pakula en zijn came raman Gordon Willes een opmer kelijk stukje film van gemaakt. En met Warren, sorry, loopt het niet best af. Want, alleen begin je^° niks tegen de hooggeplaatste poli tieke onderwereld. 'Amsterdam-Cinema Internatio nal, 14 j.) Flesh Gordon is een geestelijk on derontwikkelde superheld. Hij praat en doet als een jongetje van acht. Een dom jongetje da». Met net zo'n onbenullig wicht stapt hij op een avond in het, doe't-zelf ruimtescheepje van een idiote geleerde. Om de perperse keizer Wang van de planeet Porno te straffen. Want die probeert de wereldburgers zedeloos te maken met seksstralen. In de grotten van Pornö' krioelen de figuranten al zedenverwilderd dooreen. Ta melijk lusteloos zo te zien, on danks de aansporingen van zwaar gescinriinkte slechte spelers met malle -stemmetjes. Bovendien ste ken daar nog andere afwijkingen de koppen op: reuzewormen met een bol oog, een mansgrote meta len kever, een duivelse gewelde naar (soort King-Rong) die likke baardend het meisje in zijn grote klauwen neemt. De technici zijn er jaren mee bezig geweest. Hun griezelige, zeer bewegelijke mon sters: hun zonderlinge ruimte schepen; hun trucs en effecten zijn best gemaakt. Maar de rest niet. Die is. ondanks de seks. kin derachtig onbenullig. Opzettelijk misschien, maar dan toch te slecht gedaan om een goede paro die van zoiets slechts te zijn. (Amsterdam-Flora, Calypso, 18 j.) Vannacht om kwart over twaalf begint in Cityl te Amsterdam een zeventien uur durende vertoning van films die Pim de la Parra en Wim Verstappen in tien bezige jaren hebben gemaakt,: de minder gelukkige terugkeer van Joszef Katus naar het land van Rem brandt, Liefdesbekentenissen, Ob sessions, Drop Out, Rubia's Jung le, Blue Mövie VD Frank en Eva Dakota. .Alicia. Mijn nachten met Susan Olga, Albert, Jullie, Piet en Sandra en die laatstenachten eindigen dan zaterdagmiddag on - geveer om half zes. Deze Non Stop Jubileum Mara thon is. volgens de aankondiging en van Pim en Wim 'voor 1300 Be voorrechte Filmgekken* die er 12.50 voor over hebben, en dan 'vitaminepillen gratis' krijgen en ook nog kunnen kijken naar de 'talrijke sterren' die. behalve Pim en Wim zelf, aanwezig zullen zijn. Romeinen 8, vers 31-39. Heden nam de Here tot Zich. geheel onver wacht, onze geliefde Predikant. Ds. Joh. Prins op de leeftijd van 63 jaar. De begrafenis zal plaatsvinden a.s. zaterdag 5 juli om 11.30 uur. Hieraan vooraf is er een rouwdienst in de Chr. Ger. Kerk om 10.30 uur. Met dankbaarheid denken wij terug aan zijn pastorale arbeid in onze Gemeente. Namens de kerkeraaü: J. Brouwer, tweede voorz. J. P. Verburg. tweede scriba. Aalsmeer, 1 juli 1975. In de volle zekerheid des geloofs het eigendom van Jezus Christus te zijn. heeft de Here tot Zich genomen mijn geliefde Man en onze lie ve Vader en Grootvader Jacob Jan Doornbosch op de leeftijd van 73 jaar. In leven ridder in de orde van Oranje-Nassau Schildwolde, 3 juli 1975. Hoofdweg 96. T. J. Doornbosch-Wiersema Assen: J. E. Doornbosch T. G. Doornbosch-Laninga J. S. Doornbosch M. Doornbosch-Koop G. A. Wierenga-Doornbosch J. D. Wierenga E. J. B. Doornbosch T. I. H. Doornbosch-Swierenga en kleinkinderen. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op maan dag 7 juli 1975. Vooraf zal ln het verenigingsgebouw 'De Kandelaar'. Hoofdweg 32 een samenkomst worden gehouden, welke aanvangt om 14.00 uur. Na afloop van de begrafenis gelegenheid te condoleren in 'De Kandelaar'. Liever geen bezoek, bloemen en toespraken. Schildwolde: Helpman: Schildwolde: H.HEROLD Het verzorgen en kweken van cactussen Het boek dat u de soorten leert kennen en «Hes ver telt over de verzorging en vermeerdering. Met foto's, geb.f 15,90. Verkrijgbaar In de boek handel. L J. VEEN WAGENINGEN Bon voor inlichtingen Nat Adres:. Plaats:. ln open envdopp» tonder j tenden us: C.N.V.- Antwoordnr.1008 9 B B 3d. sb Van een, onzer verslaggevers AMSTERDAM" —De Aktiegroep Lekker, Dier schrijft ons in een reactie óphet artikel 'Commissie vex-oordeélt intensieve veehouderij' in Ttouw-Kwartet van 26 juni, dat de aanbevelingen van de commissie nauwelijks iets zullen verbeteren aafa de situatie van het dier. 'Als we kijken naar het lijstje van aanbevelingen van de commissie', aldus Lekker Dier, 'dan valt op dat er geen werkelijke verbeteringen tot stand zullen komen, behalve waar het eendagskuikens betreft. Begrijpelijk is dat men dit punt in aanmerking laat komen voor wette lijke maatregelen, omdat hier geen ingrijpende veranderingen behoe ven te worden aangebracht, behal ve dan'aanschaffing van het appa raat (kosten 402,25) om de dieren sneller te doden. De bio-industrie komt er dus goedkoop vanaf als alleen' dit punt daadwerkelijk wordt geregeld.' De Aktiegroep Lekker Dier ver volgt: 'Verder worden er wat vrij blijvende aanbevelingen gedaan, die de bio-industrie gewoon naast zich naar kan leggen. Wij kunnen niet akoord gaan met nietszeggen de suggesties, die geen enkele ver betering tot stand brengen. Inder tijd zijn wettelijke maatregelen ge troffen voor de kistkalveren, waar mee géén kalf geholpen is. Alleen de benaming kistkalf werd veran derd in 'mestkalf'. Maar ze staan nóg in dezelfde nauwe ruimte van vijftig zestig centimeter breed, ze worden nóg in bijna-donker gehou den. Het ruwvoer waaraan ze be hoefte hebben, wordt hen nog steeds onthouden, terwijl het eind- gewicht is opgevoerd van 150 kilo tot 2Ö0 kilo. Deze dieren hebben nog steeds geen leven, ondanks die geweldige wettelijke maatregel tot verbetering van hun lot. Maar d gemiddelde Nederlander zegt: 'E zijn toch geen kistalveren meer??"£ Lekker Dier wijst er op dat bovenst dien is gebleken dat het goedkope^, kan bij een meer humane huisves ting. 'Dat de huidige systemen nie economisch zijn, blijkt onder mee uit de gigantische subsidies dl door de overheid aan deze tak va: industrie worden gegeven. Het is taak van de overheid op EEG-ni- veau verbeteringen in de ons om ringende landen te bevorderen. Ge zien het voorafgaande zal Lekke Dier 4 oktober. Dierendag, uitroe pen tot nationale vlees- en eierloz dag, om minister Van der Stee t tonen, dat we het met deze 'Wassei neus' niet eens zijn. Wij rekenei i daarbij op uw steun. Oo raden wij u aan het rapport 'Veehouderij Welzijn Dieren' te bestellen dooi overschrijving van tien gulden op gironr. 55305 van de National" Raad van Landbouwkundig Onder zoek TNO, Den Haag, zodat u wee wat onze dieren moeten doorstaai in de bio-industrie.' Van een verslaggever BEEK EN DONK Negen kalve ren, één big en 2500 pakken hoo zijn verloren gegaan bij een bran< in een schuur van een boerderij ii het Brabantse Beek en Donk. IX schuur zelf is totaal vernield. He woonhuis, dat eraan vastzit, kon de brandweer voor het vuur behouden Over de oorzaak van de brand, dli woensdagavond laat ontstond, nog niets bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10