Luchtvaartdienst wil nieuwe apparatuur straalvliegtuigen Plan wandelpromenade ter nagedachtenis van koningin Wilhelmina het weer - Commentaar Grondpolitiek Marokkanen met vals paspoort niet vrijgelaten Gedetineerde ging in hongerstaking een tuin vol oude spullen gekleed sprookjeskliniek t.v.-gevaar Ontwerp binnenkort gepresenteerd Jacht op Maas overvaren, man wordt vermist Stabiel Strandverwachting TROUW/KWARTET DONDERDAG 3 JULI 1975 Binnenland 5 onder redactie van loessmit 'Simpkins, ik heb je al heel vaak gezegd, dat je koffiepauze niet kan duren'tot je gaat lunchen Zou Ed van Thijn, de voorzitter van J de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, niet het verschijnsel kennen van de profetieën die zichzelf vervullen? Juist omdat dat niet aannemelijk is voor i een zo ervaren en bekwaam politicus, moet er een zorgelijke kanttekenening gemaakt worden bij de uitlatingen, die I Van Thijn heeft gedaan over de grondpolitiek. I Als de KVP niet meewerkt aan veran- I dering van de normen voor de vergoe dingen bij onteigening van' grond (waardoor de gebruikswaarde en niet de bestemmingswaarde uitgangspunt wordt, zodat heel wat speculanten de pas kan worden afgesneden) is ons dat 1 zeker een kabinetscrisis waard, aldus j Ed van Thijn. I Het zou te wensen zijn dat Van Thijn j wat minder in deze wapenkletterende j termen over een zo wezenlijke zaak spreekt. Van Thijn wekt nu met zijn woordkeus de indruk of het hem I eerder om het spel dan om de knik- I kers gaat; of die eventuele verkiezin gen, gezien de voor de PvdA gunstige opiniepeilingen, voor hem een net iets te aantrekkelijk perspectief zijn; of I de (op korte termijn opererende) tacticus het moet afleggen tegen de met langere adem werkende strateeg. De voorzitter van de AR-fractie, Wim Aantjes, heeft gezegd dat er in zijn partij een bereidheid bestaat van de bijbel uit het hele vraagstuk van de eigendom en dus niet alleen die van de grond te overwegen. Mis schien had men daar in christen democratische kring wat eerder mee kunnen beginnen, maar goed: dergelij ke overwegingen zouden wel eens een aanzienlijke verbreding van ons poli tieke denken met zich kunnen brengen vooral pok als in die overwegingen een centrale plaats wordt ingeruimd aan wat er met name in het Oude Testament over deze zaak wordt ge zegd. Het is misschien al lang niet meer een utopie te dromen van een tijd, waarin men op de eigendom van de grond zal terugzien als wij op het verschijnsel van molenaars, die aan de grote hanzen en adellijke heren moesten betalen voor de wind dj,e over het land waaide en die zij aanwendden om hun molens te laten draaien. Het is allemaal niet uitgesloten zeker niet als een rechtvaardig systeem wordt ontworpen om genoeg doening te geven, niet aan grondspe- culanten natuurlijk, maar wel aan mensen die een deel van hun financië le en sociale zekerheid ergens in de eigendom van een stuk grönd hebben proberen vast te leggen. Van een verslaggever ROTTERDAM/DEN HAAG Van de twaalf buitenlandse werknemers die bij de vreemdelingendienst in Amsterdam in bewaring zijn ge steld zullen er vier moeten blijven. De overige acht zijn vrijgelaten. De vier waren in het bezit van een vals paspoort. Naar hun indentiteit wordt een onderzoek ingesteld. Staatssecretaris Zeevalking (justitie) heeft dit gisteren geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Jurgens (PPR). De acht vrijgelaten Marokkanen beschikten over een paspoort waar in de verlenging was vervalst. Na dat van Marokkaanse zijde de be reidheid was gebleken mee te wer ken, aan het verkrijgen *van geldige papieren voor hun werd besloten de acht vrij te laten. In verband met de gebleken bereidheid van de Ma rokkaanse vertegenwoordiging in ons land is een voor gisteren ge plande demonstratie voor het Ma- rokaanse consulaat in Amsterdam afgelast. Volgens het Marokkaanse arbei- derscomité is de zwendel in pas poorten en valse verlenigingen een gevolg van de werkwijze van de Ma- rokaanse overheid. De regering van Marokko verstrekt, aldus het komité, geen paspoorten aan landgenoten die illegaal in het buitenland wer ken, tenzij tegen hoge prijzen. Het zelfde geldt voor verlengingen in Marokko, die veel geld kosten en waarop vele maanden gewacht moet worden. Het verbaast het ko mité dan ook niet dat vele Marok kanen dachten dat verlengingen voor veel geld in Frankrijk bonafi de "waren, vooral omdat ze bij de Nederlandse consulaten niet te ver- kijgen waren. Van een verslaggever ASSEN In de rijkswerkinrichting Norgerhaven te Veenhuizen is de 33-jarige gedetineerde G. S. uit Vlaardingen in hongerstaking ge gaan omdat hij niet kan worden overgeplaatst naar een open inrich ting. De directeur van Norgerhaven, de heer J. Nijborg, heeft een verzoek ingediend om S. in een open in richting te. krijgen, maar dat be zoek is afgewezen. Na overleg met zijn staf heeft de heer Nijborg we liswaar beroep tegen die beslissing aangetekend, maar ondanks dat is de heer S. in hongerstaking gegaan. De directeur van Nogerhaven wil overigens geen nadere mededelin gen doen over de gedetineerde. Hij rekent het tot zijn plicht de privé- sfeer van de man zoveel mogelijk in bescherming te nemen. Wat doe je er mee, met die niet meer gebruikte meubelen, dat s-peelgoed, de bmidsjurken en kinderwagens? De één brengt ze naar een bazar waarvan de op brengst toch voor een goed doel is of geeft wat weg aan crèches of clubhuizen. De ander probeert ze nog via een advertentie aan de man te brengen, maar som migen raken hun spullen aan de straatstenen niet kwijt en zetten alles maar bij de vuilnisbak. Wie er in grote steden op uit is, kan 's morgens vroeg heel wat bruik baars op straat vinden. In Amerika hébben ze er iets anders op gevonden, lezen we in het tijdschrift De Bejaarden. Of het iets beters is laten we in het midden, maar in elk geval zijn een heleboel mensen er een tijd lang zoet mee en ook nog geluk kig. Daar doen ze het de laatste jaren zo: ze nemen alles wat ze kwijt willen en stallen dat uit op veranda of in de tuin. Wie niets te verkopen heeft trekt er, vooral in de weekends, op uit om de tuinen van anderen in de buurt te bezichtigen. Prijzen ko men tot stand door loven en bieden: alles kost wat de gek er voor geeft. Natuurlijk hoopt ie dereen ergens achter een tuin hekje een klassiek meesterwerk te ontdekken en dat voor een prikje op de kop te tikken, maar meestal vinden ze er dingen als gebruikte schrijfmachines, pot ten en pannen, kleren en sche merlampjes. Veel mensen héb ben dat al door, want de belang stelling voor de tuinen van jpn- ge echtparen is volgens De Be jaarden beduidend kleiner dan voor de verkopingen van oudere mensen; ook in Amerika krijgen ze steeds meer trek in oma's spulletjes. De particuliere handel floreert zo goed, dat sommige gemeente besturen er ook een graantje van proberen mee te pikken. Zo stelde in een Amerikaanse stad het college van b. en 10. de stadsparkeer gar age van vijf ver diepingen ter beschikking van deze handel, ledereen die iets wilde verkopen kon er een eigen stand voor het weekend huren, de beroepshandelaren betaalden nog eens 25 dollar extra. Som mige gemeenten geven tegen be taling een soort vergunning voor de 'tuinhandel' uit. Het schijnt intussen een enorme rage ge worden te zijn: een aantal ge meenten hebben tenminste al maatregelen moeten nemen, om dat sommige families het al te bont maakten. Die hebben nu te horen gekregen dat ze per gezin voortaan op z'n hoogst zes ver kopingen in een jaar mogen houden. Zoals zoveel Amerikaanse rages slaat ook dit verschijnsel op de lange duur misschien wel naar ons land over, hoewel de bal kons van onze Nederlandse flats soms wel erg hoog en de Neder landse tuintjes wel wat erg klein zijn voor een publieke verko ping. Maar het zou he onderling contact in een buurt wel bevor deren, vooral als het zo toegaat als in Amerika, waar bezoekende buurtgenoten meteen maar een drankje meedrinken. Met het ri sico natuurlijk dat je nergens meer rustig en onbespied kunt zonnen en dat iemand probeert je luie ligstoel onder je vandaan te kopen. Op een boerderij in de Amerikaanse staat Iowa heeft poes Fluffy innige vriendschap gesloten met het konijn Bun. Die dieren zijn geregeld druk spelend in eikaars gezelschap te vinden. De Franse pilote Danielle Décu- ré, die al zo'n 4500 vlieguren op haar naam heeft, en onder an dere negen jaar geledein een be ker won door op één dag met een sportvliegtuig de tot nu toe langste afstand af te leggen dat record is nog steeds onge slagen is eindelijk gekleed: Air France, waarbij Danielle sinds twee jaar in dienst is, meldt dat zijn eerste vrouwelijke piloot nu een uniform heeft ge kregen. Wat ze daarvoor in de cockpit droeg, wordt in het on zekere gelaten. Haar uniformloze periode is nu in elk geval ruim schoots goedgemaakt, want nie mand minder dan modekoning Pierre Balmain heeft haar per soonlijk gekleed. 'Met lachen kom je vaak verder dan met penicilline. Wanneer ik goocheltrucs doe en jasjes met stripfiguren draag, is dat geen teken van onvolwassenheid. Om met de behandeling van kinde ren succes te hebben, moet je op een kind lijken. De kinderen veranderen daardoor helemaal. Ze zijn niet. meer bang voor ons en genezen veel sneller'. Kinderarts Armand Brodeur, te vens actief goochelaar, is niet de enige in het Cardinal Glennon Memorial Hospital, een kinder ziekenhuis in de Amerikaanse staat Missouri, die zeike klein tjes op hun gemak weet te stel len. Het hele ziekenhuis werkt er aan mee. Nieuwe Revu weet te vertellen dat ook de muren be schilderd zijn met vertrouwde fi guren uit kinderverehalen en te levisieseries: Charlie Brown, Batman, de Flintstones en ande re kinderhelden lachen de zieke kinderen van alle kanten be moedigend toe. En zelfs het ver plegend personeel speelt er een sprookjesachtige rol. De zuster die de bedden opmaakt, ziet er op en top uit als Sneeuwwitje, Mickey Mouse komt een paar keer per dag koorts opnemen en Batman brengt de patientjes hun eten op bed. Dokter Bro deur, die delrecteur van het zie kenhuis is, weet ook buiten zijn Charlie Brown-jasje en goochel- trucjes wel hoe hij met kinderen moet omgaan; hij heeft er zelf zes thuis. Er zjjn meer risico's aan teveel tv-kijken verbonden dan alleen maar het gevaar van een verlo ren avond als je bij het gebode- ne in slaap valt. Wie wakker blijft loopt dat gevaar trouwens net zo goed. Je kunt van al dat tv-kijken ook een slecht figuur krijgen, niet alleen door teveel drankjes en zoutjes, maar vooral door-de slechte zit. Wie graag en vaak lekker onderuit gezakt voor de buis hangt, krijgt op de duur een buikje en slappe spieren, maar dat is nog niet eens het ergste: volgens dr. Douglas Drysdale, ondervoorzitter van de Engelse vereniging van homoeo- paten en osteopaten, komen er uit dat frequente kijken steeds meer rug-, been- en buikklach ten voort. Maagstoornissen wor den veroorzaakt doordat lang stilzitten de verteringsorganen en de maagspieren geen goed doet. Advies van dr, Drysdale aan gra ge kijkers: loop af en toe op een drafje de kamer rond. Een geoe fend draver kan gemakkelijk on- derdehand met één oog het beeld in de gaten houden. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Alle Nederlandse straalverkeersvliegtuigen zullen per 1 juli volgend jaar uitgerust moeten zijn met een zgn. ground proximity warning-systeem, een verfijnde hoogtemeter, die op geringe hoogte nauwkeuriger registreert dan de thans ge bruikte apparatuur. Deze maatregel van de Rijkslucht vaartdienst is mede genomen naar aanleiding van de ramp met de Martinair - DC - 8 in Sri Lanka op 4 december vorig jaar, waarbij 191 mensen om het leven kwamen. De RLD acht het. niet onmogelijk, dat het ongeluk voorkomen had kunnen worden als het toestel van deze nieuwe installatie voorzien was geweest. Op het ogenblik vlie gen alleen nog de DC-10's van KLM en Martdnaiir met de appara tuur. Volgens Martlnair-diireoteur Martin Schroder heeft zijn maatschappij al eerder geprobeerd de nieuwe navi gatie-apparatuur, die de vlieger sig nalen geeft, wanneer hij grote ob stakels als bergen nadert, aan te schaffen. De bestellingen heeft men- echter nog niet kunnen plaat sen doordat de installaties nog "nauwelijks voorradig en bovendien nog in volle ontwikkeling zijn. Daling te vroeg De RLD-maatregel werd gisteren bekendgemaakt naar aanleiding van het zojuist verschenen rapport van het bureau voor burgerlucht vaart in Sri Lanka over de mogelij ke toedracht van de ramp. Volgens dit rapport, dat binnenkort aan de Nederlandse raad voor de luchtvaart voor behandeling wordt aangeboden, moet de oorzaak van de ramp gezocht worden in het feit, dat de vliegers 30 mijl te vroeg de daling hebben ingezet. Dit zou heb ben kunnen gebeuren 'doordat het Doppler-systeem afstandsmeting en het weerradarsysteem ruimte zouden hebben gelaten voor ver keerde interpretaties'. De RLD benadert deze conclusie echter met enige reserve, zei de heer A. W. Fournier van de directie luchtvaartinspectie van de RLD gisteren op een persconferentie. 'Het enige wat wij hebben kunnen vaststellen is, dat vlieger Lammie inderdaad 30 mijl te vroeg van een hoogte van 35.000 voet de daling heeft ingezet. Wat daarvan de oor zaak was kan niet meer worden nagegaan. Uit niets is gebleken, dat de apparatuur niet zou hebben ge werkt. Tot 15 seconden voordat het toestel tegen een 1400 meter hoge berg te pletter sloeg heeft de toren nog een gesprek gehad met tweede vlieger Blomsma. Die maakte een volkomen ontspannen indruk.' Dat het toestel 30 mijl te vroeg ging dalen heeft de onderzoekcom missie kunnen afleiden uit de 35 meter lange kras, die het op de eerste rots heeft gemaakt. Het vliegtuig moet daar onder een hoek van 16 graden met zijn linkervleu gel tegenaan zijn gevlogen, toen zijn gaan tollen en vervolgens te gen een vlak daarachter gelegen vrijwel loodrechte tweede rots uit elkaar zijn gespat. Dit alles zou maar 2,5 seconden hebben geduurd. Primitief De heer Fournier geeft toe, dat het vliegveld van Colombo primitief is uitgerust. Er was geen rader en van de vier bakens, waarop de vliegers hun positie en koers bepalen, werk ten er maar drie. 'Maar zulke situa ties komen op duizenden vliegvel den voor', aldus de heer Fournier. 'Voor geroutineerde vliegers leveren die geen problemen en gezagvoer der Lamme wés met 26.000 vliegu ren zeer geroutineerd'. Een beeld van de persconferentie naar aanleiding van het eindrapport van de vliegramp met een DC-8 van Martinair. V.l.n.r. de heer A. W. Fournier, luchtvaartinspectie van de Rijksluchtvaart dienst, J. W. Schroeder, directeur van Martinair, en H. Fransen, captain van een DC-10 en onder directeur van Martinair. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgende maand zullen de plannen voor het nationale koningin Wilhelmina-monument aan de Nederlandse Hoewel Lamme In de oorlog enkele jaren op Ceylon als vlieger gestati oneerd is geweest, had hij er sinds dien nooit meer op gevlogen. Voor tweede .vlieger Blomsma was het zelfs de eerste keer Volgens directeur Schroder zijn de standaardopleiding en voorwaarden voor vliegen voor Martinair dezelf de als voor de KLM en dermate streng dat dit naar zijn mening ook niet van invloed kan zijn geweest. Hij verwacht niet, dat de werkelij ke oorzaak ooit nog aan het licht zal komen, ook al omdat het zwarte kistje, waarin alle vluchtgegevens automatisch worden opgenomen, geen enkele aanwijzing heeft gege ven de banden bevatten slechts informatie over vorige vluchten, de rest is verloren gegaan. Op een civiele procedure rekent hij niet omdat alle claims door de ver zekering al zijn betaald (1,2 mil joen dollar). Van een verslaggever LITH De 56-jarige A. J. van Gen- deren uit Sliedrecht wordt vermist, sinds het motorjacht waarop hij voer gisteravond op de Maas bij Lith werd overvaren door een nog onbe kend motorschip. Zijn medepassagier de 60-jarige L. Fijnekam uit Har- dinxveld wist de oever te bereiken. De rijkspolitie te water heeft gezocht naar de vermiste man, maar niets gevonden. Vandaag wordt de zoek actie voortgezet. Het motorjacht is inmiddels gelicht. bevolking gepresenteerd worden. Het ontwerp, dat momenteel de meeste kans maakt in Den Haag verwezenlijkt te worden is zeer op merkelijk. Gedacht wordt aan een wandelpromenade tussen het Bin nenhof, het oude stadhuis en de grote kerk, gemarkeerd door een aantal 'aandachtspunten', waaron der een gedenkteken op de Groen markt. De bedoeling van de ont werpers is aan te geven dat drie zaken een zeer belangrijke rol ge speeld hebben in het leven van koningin Wilhelmina: regeren, het nauwe contact met de bevolking en het geloof. Het ontwerp voor de promenade, vervaardigd door architect F. van Dillen en beeldhouwer H. Petri, is door b. en w. van Den Haag posi tief ontvangen. Momenteel wordt gewerkt aan een zorgvuldige uit werking van het' ontwerp dat een uitgebreide presentatie aan de be volking zal krijgen. Het is zeker niet de bedoeling alleen Hagenaars in kennis te stellen van de plan nen. Al vele jaren worden plannen voor bereid voor éen monument ter na gedachtenis aan koningin Wilhel mina. Zowel de regering als de gemeente Den Haag zijn bij het project betrokken. De beide ont werpers hebben eenooit gedane suggesties voor een uiterstandbeeld afgewezen, omdat zij juist tot uit drukking willen brengen dat konin gin Wilhelmina in nauw contact stond met de Nederlandse bevol king. De wandelpromenade tussen parlementsgebouwen, kerk en ge meentehuis symboliseert de bindin gen tussen volk en vorstin. Van onze weerkundige medewerker De zomer zit stevig in het zadel en zal daar niet direct uit worden gewipt. Dit dankzij de standvastig heid van een hogedrukgebied van 1026 millibar boven Engeland, dat daar na al dagenlang logeert en geen reisplannen schijnt te hébben.- De barometers dalen er wat, maar zeer belangrijk is het zich onver minderd handhaven van een uitlo per via Jutland (1025 mb) en west- Rusland (1020 mb) tot de westelij ke Oeral. Deze zomer schijnt de natuur een voorliefde te hebben voor de opbouw en conservering van langgerekte hogedrukzones. Eerder, in juni, hebben we zo een gebied ook al gehad van de Azoren tot Scandinavië en wanneer dat zo doorgaat de komende weken, zou de zomer van 1975 er wel eens een goed rapport door kunnen krijgen. De landen die onder of vlakbij zo een systeem liggen Engeland, Nederland, Denemarken, noord- Duitsland en zuid-Scandinavië hebben daar het best denkbare weertype voor de vakantiegangers. In fraaie zomers, eerder deze eeuw, zijn dergelijke hogedrukconstructies ook vaak de grondslag geweest voor het mooie weer. Al vaker wezen wij op 1947. De fa.ntastische zomer van dat jaar wérd met die van 1949, 1955 en 1969 ook ter tafel gebracht door een Engelse weeramateur die ondervraagd werd door een BBC- verslaggever en wel in verband met de aanhoudende noordoostelijke winden in dit seizoen. Op de Britse eilanden zijn die begonnen op 21 maart en zij duren nog steeds voort, in plaats van de gebruikelij ke en koele onstabiele west- tot noordwesten winden. Hij knoopte er de verwachting aan vast. dat het de komende vier maanden zo zal blijven met als gevolg een fraaie zomer die toegroeit naar hittegol ven met temperaturen van 30 gra den Celsius of hoger. Uiteraard is dit de stem van een amateur, die overigens ook de watertemperatuur in zijn prognose betrekt. De officië le weerbureaus wagen zich niet aan dit soort seizoenvoorspellingen. OPKLARINGEN 2 MIST i, REGEN «10 MIN. TE MP. WINDRICHTING Weerrapport van gisteravond Vandaag droog en zonnig met mid dagtemper aturen van 18 a 20 gra den Celsius, zeewater 16 graden. Geen of weinig kwallen. Vooruit zichten voor vrijdag: droog, met dezelfde of iets lagere temperatuur. Enige afkoeling in de bovenlucht kan de ontwikkeling van een bui tot gevolg hebben, maar in de kust gebieden zien we dit vooreerst niet gebeuren. HOOG WATER voor vrijdag 4 juli. Vllsslngen 9.47-22.12, Harlngvlletslulzen 11.16-23.47, Rotterdam 12.23-0.00, Scheve- nlngen 10.44-23.18, [Jmulden 11.28-0.00, Den Helder 1.51-14.37, Harlingen 4.37-17.10, Delfzijl 7.14-19.29. Weer max neersl temp. onbewolkt 21 0 onbewolkt 22 0 zwaar bew 22 0 onbewolkt 21 0 zwaar bew 23 0 onbewolkt 19 0 onbewolkt 22 0 half bew 22 0 onbewolkt 20 0 half bew 24 0 zwaar bew 26 0 onbewolkt 26 0 licht bew 27 0 onbewolkt 26 0 half bew 22 0 zwaar bew 20 0 onbewolkt 19 0 onbewolkt 25 0 geheel bew 12 4 ilcht bew 23 0 licht bew 26 0 zwaar bew 25 0 onbewolkt 24 0 zwaar bew 20 0 onbewolkt 36 0 onbewolkt 18 0 onbewolkt 27 0 geheel bew 12 9 onbewolkt 26 0 onbewolkt 25 0 onbewolkt 25 0 onbewolkt 23 0 geneel bew 22 0 onbewolkt, 28 0 licht bew 21 2 geheel bew 15 0 onbewolkt 28 0 licht bew 29 0 onbewolkt 28 0 onbewolkt 29 0 Amsterdam De Bilt Deel en Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vllsslngen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Malaga Nice Oslo Pari is Solit Stockholm Wenen Zilrich Casa Blanca Istanboel Tel Aviv Tunis

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5