Europese Commissie is te vrijblijvend over situatie gastarbeiders De duidelijke extra's van de grote voorraadpot Moccona. 6.98 KING Niet elke vliegtuigfotograaf is spion m Drees: niet juist dat auto's gratis kunnen parkeren Drie jaar geëist voor oplichting van kredietbank Vrij forse kritiek van Europees parlement loccona, lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts. Vader (88) leeft acht dagen met dode zoon (55) in huis Nederlander zet steeds vaker bloemetjes binnen Vrij zijn... Zonneschijn... En een Kingetje.. (Het leven is zo kwaad nog niet.) Straks reflectoren op zijkanten van lange voertuigen Dakloos door brand Nieuwbouw van Leids ziekenhuis moet goedkoper Kamervragen over Rotterdamse plannen met de prostitutie Ook kleine spaarders dupe Luchtmacht niet kinderachtig tegen hobbyisten TROUW/KWARTET DONDERDAG 3 JULI 1975 BINNENLAND Van een verslaggever DEN HAAG Het Europese parlement heeft vrij forse kritiek op de voorstellen die de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de gemeenschap) heeft opgesteld over de levens- en arbeids omstandigheden van de zes miljoen gastarbeiders in West-Europa. eKrn van de kritiek is: er wordt te weinig aandacht geschonken aan de problem en op lange termijn. Bovendien heeft de Commissie niet aangegeven welke problemen de voorrang moeten hebben en op welke termijn ze moeten worden opgelost. (Advertentie) Aan de hand van een rapport van het Tweede Kamerlid W. Albers zal het Europese parlement volgende week donderdag een oordeel over het programma uitspreken. Daarna zal het programma in stemming worden" gegeven. De heer Albers zei gisteren in Den Haag dat de commissie voor sociale zaken en arbeid in grote lijnen met de voorstellen akkoord gaat. Vooral is er instemming met het voorstel de trekkende arbeiders uit lidstaten gelijk te stellen met gastarbeiders uit landen die niet bij de EEG zijn aangesloten. 'De heer Van der Gun (KVP) merk te echter op dat de Commissie haar voorstellen heeft gegoten in de vorm van een betrekkelijk vrijblij vend actieprogramma. De voorstel len hadden beter vervat kunnen worden in bindende aanbevelingen of verordeningen. De heer Van der Gun zei dat deze kritiek in de hele commissie voor sociale zaken en arbeid leeft. Het oordeel van het Europese par lement over de voorstellen van de Europese Commissie worden sa mengevat in een resolutie. In die resolutie wordt ook de in stelling van een Europese postbank bepleit. Dit laatste om het geldver keer van emigranten makkelijker te maken. De liberaal Geurtsen meent echter dat een dergelijke bank niet kan worden gebruikt om gastarbei ders te beschermen tegen de schommelingen van valuta. niet het beste klimaat waarin de belangen van gastarbeiders goed warden begrepen. Overigens: daar zijn alle partijen in het Europese parlement het over eens, de gastar beider is in de Westeuropese econo mie niet meer weg te denken. Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 Gulle koppen pittige korrelkoffie, geurig tot het laatste kopje. Altijd 40 waardepunten voorwaarde- volle geschenken. Roodmerk 200 gram Verplaatsing Volgens het parlement zullen op langere termijn ook maatregelen moeten worden genomen om een deel van de economische bedrijvig heid van West-Europa over te plaatsen naar de landen die gastar beiders leveren. Volgens de resolu tie moeten verder de vakbonds rechten van gastarbeiders uit zowel de EEG als uit derde landen wor den uitgebreid. De Europese Com missie meent' dat trekkende arbei ders uiterlijk in 1980 moetén kun nen deelnemen aan gemeente- ra a ds verkiezingen De liberalen zetten achter dit voor stel echter een vraagteken. Zij me- Tweede-Kamerlid W. Albers nen dat het toekennen van kies recht (actief of passief) een duur zame betrokkenheid bij het bestuur van een gemeente verondersteld. Te laat De heren Albers en Van der Gun betreuren het tenslotte dat de Eu ropese Commissie zo laat met haar voorstellen is gekomen. De huidige teruggang van de conjunctuur is Van een verslaggever UTRECHT De Utrechtse politie heeft gistermorgen in een huisje aan de Cornelis Roobolstraat in Utrecht het stoffelijk overschot gevonden van de 55-jarige R. J. van de Berg, die er al acht dagen dood lag. De man, een oorlogsinvalide, leefde er met zijn 88-jarige vader A. van de Berg een zeer teruggetrokken be staan. Een bakker merkte gistermorgen iets bijzonders aan de woning, aldus de politie, waarop hij eens navraag deed bij de buren. Deze waren het wel eens met zijn argwaan, waarop de politie werd gebeld. Agenten de den daarop de vondst van de dode zoon en de nog levende vader. Deze laatste kon geen verklaring afleg gen. Volgens een politiewoordvoerder zou de GGD worden geadviseerd de oude man in een verzorgingstehuis te doen opnemen. Advertentie) DEN HAAG Nederlandse gezin nen hebben vorig jaar 14 procent meer aan bloemen en potplanten uitgegeven dan in 1973. Het totale verbruik van bloemen en planten heeft daarmee een waarde bereikt van bijna 360 miljoen gulden. Het Nederlands Instituut van Agra risch Marktonderzoek is hier achter gekomen bij een onderzoek, uitge voerd in opdracht van het Produkt- schap voor Siergewassen. De bestedingen voor snijbloemen stegen met 13 procent tot 241 miljoen, die voor potplanten met 17 procent tot 118 miljoen. Die toe neming werd wel in de eerste plaats veroorzaakt door prijsstijgin gen. Bij de snijbloemen bedroegen die 7, bij de potplanten 9 procent. Maar de gekochte hoeveelheid nam •toch ook toe, met resp. 6 en 8 procent. Er werden in totaal door Neder landse huisgezinnen ongeveer 800 miljoen bloemen en ruim 35 mil joen potplanten gekocht. Per ko pende huishouding betekende dat 33 bossen bloemen en 28 planten. De hoogste prijzen voor snijbloe men en potplanten werden betaald in oktober, november en december. Gretiger werd de vraag naar freesi- a's, lelies, anthuriums, gemengde boeketten, gladiolen en duizend schoon. Minder in trek raakten langstelige rozen, chrysanten, nar cissen en gerbera's. Rond moeder dag worden de meeste bloemen verkocht. peper~rrt cjd t Natuurzuivere pepermunt Van een verslaggever DEN HAAG De minister van verkeer en waterstaat, drs. Th. E westerterp, is van plan zo gauw mogelijk reflectoren op de zijkan ten van lange voertuigen verplicht te stellen. De ANWB heeft eerder op een dergelijke maatregel aange drongen. Lange voertuigen die het verkeer kruisen of die dwars op de weg staan, plegen in het donker, of bij ongunstige weersomstandighe den erg slecht zichtbaar te zijn. Overigens heeft de minister van verkeer en waterstaat al in '71 een beroep gedaan op de gebruikers van lange voertuigen om op basis van vrijwilligheid zijreflectoren aan te brengen. Maar dat is bij een ver zoek gebleven: er zijn maar weinig gebruikers van vrachtwagens die gehoor hebben gegeven aan de op roep. Alleen bij autobussen is de situatie redelijker Van een verslaggever BOLSWARD - Drie gezinnen in Bolsward zijn gisteren dakloos ge worden door brand. Door nog onbe kende oorzaak ontstond In de slaap kamer van een woning aan de Bols- wardse Parkstraat brand. Het vuur greep snel om zich heen en tastte ook de belendende percelen aan. Van een verslaggever LEIDEN Staassecretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) wil dat er gezocht wordt naar een goedkoper alternatief voor de nieuwbouw van het academisch zie kenhuis in Leiden. Volgens het hui dige prijspeil zou de nieuwbouw een half miljard gulden gaan kos ten. Inplaats van nieuwbouw wordt er nu gedacht aan vernieuwbouw, een geleidelijke vernieuwing van het ziekenhuis op het bestaande terrein. Aan de architect van het acade misch ziekenhuis is inmiddels bui ten het ziekenhuisbestuur om. op dracht gegeven een ander plan te maken. Het bestuur is daar wel van in kennis gesteld. Aanleiding voor de gewijzigde op stelling van de staatssecretaris zou den de investeringen zijn die tot dusver in het academisch zieken huis zijn gedaan om, in afwachting van de nieuwbouw een aantal tij delijke voorzieningen tot stand te brengen. De staatssecretaris zou van de hoogte van deze investerin gen zijn geschrokken en zou daar om willen weten of er in de sfeer van vernieuwbouw nog verdere mo gelijkheden zijn. Met de investerin gen is tot dusver een bedrag ge moeid van achttien miljoen gulden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De overheid hoort grond voor de stalling van auto's niet gratis te verschaffen. Momenteel staan drie miljoen auto's gratis op gemeentegrond, dit in tegenstelling tot ander gebruik van deze grond, waarvoor huur of effpacht moet worden betaald. Een huur van b.v. een gulden per etmaal zou al leiden tot een opbrengst van een miljard gulden per jaar. DEN HAAG Het Kamerlid Van Dam (ARP) heeft minister Van Agt (justitie) gevraagd of de plannen voor verplaatsing van de prositutie in Rotterdam naar de Wijnhaven maatregelen inhouden die op zijn minst een indirecte medewerking van gemeentewege inhouden. Verder vraagt hij of deze plannen in strijd zijn met de wet en of indien dit nodig is de minister voor uitvoering van de plannen enigerlei mèdewerking heeft toegezegd. Het Tweede Kamer-lid dr. W. Drees (DS'70) schrijft dit in een artikel in 'Openbare Uitgaven', het tijd schrift van het instituut voor on derzoek van overheidsuitgaven. Het bedrag van een miljard gulden zou volgêns dr Drees kunnen leiden tot lagere huren en zou kunnen wor den besteed aan een verlaging van de motorrijtuigenbelasting en lage re tarieven van de nieuwe belasting op onroerend goed. Ook kan een bijdrage worden geleverd in de ex ploitatietekorten van het openbaar vervoer. Algemene kosten Dr. Dreès schrijft dat de verant woordelijkheid voor de berging van een duurzaam artikel (zoals een sportvliegtuig, een paard, een auto) bij de koper ligt en niet bij de overheid. Hij zegt dat bij de bouw van woningen parkeerruimte wordt geschapen, waarvan de kosten veel al worden opgenomen in de alge mene kosten. Hij acht dit onnodig, omdat stallen niet essentieel is voor wonen: Het is onredelijk dat de autoloze bewoner betaalt voor de eerste (en tweede) auto van zijn buurman. De kosten van de par keerruimte moeten drukken op de eigenaar en behoeven niet mede te worden gedragen door anderen, niet-autobezitters. Mensen zonder auto, aldus Drees vallen in hoofd zaak in de lagere inkomensgroepen. Het verschaffen van parkeerruimte is na het wetenschappelijk on derwijs vermoedelijk de belang rijkste inkomensoverdracht van de lage naar de hogere inkomens. Ook het gratis parkeren bij de bestemming (hotel, postkantoor, zie kenhuis, winkel, kantoor, universi teit) acht hij onjuist. Bij zieken huizen worden dure parkeerplaat sen aangelegd, die zijn inbegrepen in de dure medische, voorzieningen. Evenmin echter als een ziekenhuis het buskaartje betaalt van de ene bezoeker, behoort het ziekenhuis de autokosten van de andere bezoeker te betalen. De ene student krijgt gratis parkeerruimte voor zijn auto, maar de andere student krijgt geen fiets cadeau. Volgens dr. Drees moet er naar worden gestreefd langparkeerders van de straat te verwijderen. Als een mogelijke oplossing noemt hij de bouw van garages met meerdere lagen: men kan beter auto's stape len dan mensen. Dergelijke garages kunnen zodanig worden aangelegd dat de auto's van daaruit vrij snel de goede weg kunnen bereiken. Fietsen en spelen, zo schrijft hij. worden dan weer veilig op straat. Wanneer bovendien die garages op gemiddeld dezelfde afstand van de woning liggen als de bus- of tram halte, zal zo ook het selectief auto gebruik worden bevorderd. 'Van tante kreeg ik een kwar tje als ik wilde spelen. Hoe veel krijg ik van u als ik niet speel.' Van een verslaggever I UTRECHT Drie jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste gisteren de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. B. de Hoogh, tegen de 45-jarige T. A. J. W. van H. uit Hoevelaken. De off ieder achtte bewezen, dat Van H. zich heeft schuldig gemaakt aan oplichting van de Rotterdamse dis- conteringsbank (RDB) voor min stens 2,5 miljoen gulden. 'En mocht de rechtbank dit niet bewezen ach ten, dan kan toch zeker als vast staand worden beschouwd, dat de verdachte valsheid in geschrifte heeft gepleegd', aldus mr. De Hoogh. door Fred Lammers (Advertentie) ill** Kom naar het Dolfinarium Harderwijk I show In hel grootsle overdekte Doltijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van O zeeleeuwen en dolfijnen in iC# lij- één programma. Tijden: "ftVJAAR A dagelijks 10.00 -1130 -13.00 14.30-16.00 en 17.30 uur *GlC* (zondags niet om 10.00 uur). Onderwatervoedering door kïkvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. m DEN HAAG Loopt iedereen die een mi litair vliegtuig wil fotograferen de kans zich grote moeilijkheden op de hals te halen? Die vraag is actueel geworden door de arrestatie in de Belgische stad Bergen van de 25-jarige in Geleen wonende Ier Jimmy Creegan. Hij werd betrapt toen h ij met zijn camera rondliep op het NAVO- vliegveld Chièvres en daar zonder toestemming prentjes aan het maken was. Naar hij vertelt is hij een vliegtuighobbyïst en reist hij al jaren in zijn vrije tijd door Europa om zijn verza meling uit te breiden. Dat die verzameling al vrij om vangrijk ls, bleek bij de huiszoeking die de Binnen landse Veiligheidsdienst op verzoek van de Belgische autoriteiten instelde in de woning van de Ier. In kas ten en laden bevonden zich ruim 14.000 vliegtuigfoto's. En daar bleef het niet bij: er waren ook prenten van militaire installaties bij. en dat laatste vinden de des kundigen zo verdacht, dat Creegan flink aan de tand zal worden gevoeld en voor lopig in hechtenis blijft. Sommige vliegtuighobby isten zal de schrik mogelijk in de benen zijn geslagen, Jimmy Creegan beweert dat hij het zuiver uit liefhebbe rij heeft gedaan. Van spio nage zou geen sprake zijn. Sommige collega's vragen zich zich nu mogelijk af of het fotograferen van een bijzonder vliegtuig het risico wel waard is in een cel van een politiebureau te belan den. Vergunning In de praktijk blijkt het al lemaal best mee te vallen. 'Iedereen die het leuk vindt een foto van een militair vliegtuig te maken, mag dat in principe doen. Het is dan wél noodzakelijk dat eerst bij ons aan te vragen en op die aanvraag enige persona lia te schrijven, zodat wij kunnen natrekken of de persoon in kwestie betrouw baar is. In de meeste geval len komt het snel in orde en mag de aanvrager onder begeleiding de gewenste op namen maken', aldus de Luchtmacht Voorlichtlngs Dienst in Den Haag. 'Voor het maken van vliegtuigfo to's wordt in de regel toe stemming gegeven, nooit voor andere militaire zaken als hangars ep apparatuur. Dat is niets nieuws. Die wettelijke bepaling is er al. zolang er militaire vliegvel den zijn. Op het eerste ge zicht lijkt dat mogelijk een beetje overdreven, maar het ls onmogelijk uitzonderin gen te maken. Dan zou het een chaos worden', krijg ik bij de Luchtmacht Voorlich- tings Dienst te horen. De brievenbus puilt er be paald niet uit van aanvra gen. 'Eigenlijk zijn er in Ne derland maar zo'n stuk of dertig mensen die zo in vliegtuigen zijn geïnteres seerd dat ze er zelf regelma tig foto's van willen maken. Dat zijn mensen die alle Europese vliegfeesten bijwo nen en ook mee gaan op oefeningen en daar dan de zelfde faciliteiten als verte genwoordigers van de. pers genieten. Het zijn voor ons oude bekenden geworden. Hun aanvragen worden heel soepel behandeld. Het valt op als er een nieuweling bij komt.' Jimmy Creegan is bij de Luchtmacht Voorlichtings Dienst een onbekende, het geen betekent dat hij zijn foto's klandestien heeft ge maakt. Aan het slot van de zitting, een voortzetting van het proces van dinsdag, zed Van H., dat op zijn leeftijd drie jaar een zedelijke dood zou betekenen voor zijn gezinsleven hij heeft vier kinderen en dat het hem vrijwel onmogelijk zou zijn om op 48-jarige leeftijd nog een nieuw bestaan op te bouwen. In de afgelopen jaren heeft Van H. tot een bedrag van naar schatting drie miljoen gulden kredietovereen komsten vervalst ten nadele van de RDB. Als financieringsbemiddelaar wendde hij voor dat de kredieten waren aangevraagd door in West- Duitsland gelegerde militairen, maar het geld verdween in eigen zaak en zak. Nadat de bank arg waan had gekregen, ging Van H. pandbrieven uitgeven en zelf kre dieten uitzetten teneinde de RDB te kunnen aflossen. Bij zijn advies voor de strafmaat - tilde mr. De Hoogh er zwaar aan. dat Van H. ook kleine spaarders ernstig had gedupeerd. Hij zei ver der: 'Het is niet mijn taak de RDB verwijten te maken. Ze hebben daar geen strafbare feiten gepleegd. De accountant noemde de controle matig, maar zaken doen moet toch ook op een zekere vertrouwensbasis kunnen.' B Gelegenheid Klandestien Worden de wettelijke voor schriften vaak ontdoken? In Den Haag heeft men de in druk dat dit wel meevalt. Op elk militair vliegveld is een strenge bewaking, die met name let op het klandestien fotograferen. Wordt iemand daarop betrapt, dan moet de film worden ingeleverd en wordt proces-verbaal opge maakt. De kantonrechter maakt daarna uit of er spra ke is geweest van onwetend heid of opzet. Bepalend is wat er op de ontwikkelde film staat. De leden van het lucht machtbewakingskorps zijn niet kinderachtig. Tegen tante Mien, die tijdens haar vakantie vanaf de openbare weg een fotootje wil maken van een vliegtuig, omdat ze haar geliefde familieleden thuis wil laten zien dat ze ook bij een vliegveld is ge weest al bleef het dan bij kijken wordt in de regel niet opgetreden. In de meeste gevallen mag tante Mien of hoe ze ook mag heten haar kostbare vakan tiekiekjes zelfs houden en kan ze na een ernstige ver maning te hebben geïncas seerd naar andere attracties gaan kijken, waar het ma- 'ken van foto's minder ge voelig ligt. -r Van H's advocaat mr. B. F. J. Si mon zei. dat naast de stoel van de verdachte een stoel voor de RDB had moeten staan. 'U belt en wij bezorgen, was bij de bank het pa rool. Als het gezegde 'de gelegen heid maakt de dief' ooit van toe passing is, dan hier wel', aldus de pleiter. Hij wees de rechtbank erop. dat deze recht moet doen op gTond van het ten laste gelegde, te weten zes gevallen van oplichting op valsheid in geschrifte en niet op grond van 450 malversaties. Overigens achtte de advocaat evenals de officier op lichting bewezen. 'Ik en mijn cliënt zijn volledig doordrongen van de ernst van de tenlastenlegging. Mijn cliënt heeft dan ook volledig ope ning van zaken gegeven', zei mr. Simon. De rechtbank zal op 15 juli uit spraak doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3