Kissinger en Gromiko over wapenbeperking Inflatie nekt hulp aan arme landen Keurmeesters in Tilburg zouden met vlees knoeien Japanner is hier op het 'oorlogspad' Stijging teniet gedaan !n deze krant 7ro i/lf Israël: druk van VS afwijzen - pag. 7 met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant L Volgende week in Genève Frans vliegtuig neer: 15 Koninklijk huis uitgenodigd naar Israël te komen New York 'stinkstad' Geen gevaar volksgezondheid Vaatpraat Welkomstvoordeel hoort ba| u. Trouw 33e JAARGANG NO. 9562 - DONDERDAG 3 JULI 1975 WIN WAT TIENTJES Puzzel met ons mee en pieker ook eens over een nieuwe abonnee OF... EEN ABONNEE! UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 220383 ABONNEMENT ƒ13,52 PER MAAND ƒ40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74 64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 DORDRECHT Professor S. Araki, hoogleraar archeologie te Tokio is in gezelschap van de Nederlandse japanoloog drs. J. de Vries in ons land om naspo ringen te doen naar documenta tie over een in de jaren zestig van de vorige eeuw in een baai bij het Japanse eiland Hakkado gezonken oorlogsschip. Zij, en een Japanse tv-ploeg,worden vandaag in Dordrecht ontvan gen. Op een werf in deze stad werd het schip tussen 1863 en 1866 voor ongeveer twee miljoen gulden gebouwd. Het wrak van het toen geheten schroefstoomfregat Kaiyo-Maru dat 2800 ton raat en bewapend was met 26 kanonnen ligt in de buurt van de haven van de stad Ezshi die vergroot moet worden. Het verging tijdens een storm nadat het slechts enkele jaren dienst had gedaan. Men wil het fregat lichten om het als monument te bewaren. Er bestaat in Japan erg veel belangstelling voor dit project. Voor de berging is een vijfjaren plan opgesteld, waarvan uitvoe ring anderhalf miljoen gulden zal kosten. Prof. Araki en drs. de Vries, die als secretaris van het onlangs in Tokio opgerichte Ja pan-Nederland Instituut ook lid is van het bergingscomité, zijn op hun toernee door Nederland al in het bezit gekomen \an de kopieën van de bouwtekeningen. De originelen bevinden zich in het Maritiem museum Prins Hendrik te Rotterdam. Ook het journaal van de reis van Dor drecht naar Yokohama, waar de Kaiyo-Maru werd overgedragen, alsmede brieven van vijftien Ja panners die een opleiding kre gen bij de Nederlandse marine. Deze mensen volgden de bouw van het schip en reisden er mee terug naar Japan. Prof. Araki gaat ook een bezoek brengen aan het Zuiderzeemuseum om kennis te nemen van conserve ringsmethoden. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger en zijn Russische ambtgenoot Gromiko zullen èlkaar volgende week donderdag in Genève ont moeten. Kissinger, die op het ogenblik vakantie houdt op de Maagdeneilanden, zal waarschijnlijk ook Londen èn Bonn bezoe ken. Kissinger (links) en Gromiko tifdens een eerdere ontmoeting. Kissinger ontmoette Gromiko half mei voor het laatst in Wenen. Zij werden het daar eens over een hervatting van de vredesconferen tie over het Midden-Oosten in Ge nève. Hoewel Moskou-^zTdr~Óp het ogenblik tamelijk afzijdig houdt van de Midden-Oosten diplomatie wordt het doorgaans als mede voorzitter van de Geneefse vredes conferentie van nieuwe Ameri kaanse stappen op dé hoogte ge bracht. De Verenigde Staten zouden op het ogenblik de Laatste hand leggen aan 'n herziening van hun Midden- Oosten politiek. Washington zou Israël willen dwingen een aantal k. .inoetkoming'en te doen. Presi dent Ford heeft maandag gezegd dat hij de betrokken partijen een overkoepelde regeling (dat wil zeg gen: een gang naar de onderhan delingstafel) zal voorstellen als de j impasse in het overleg tussen Israël en Egypte niet spoedig wordt do9r- broken. Mogelijk nog belangrijker gespreks onderwerp voor Kissinger en Gro miko zullen de besprekingen over de beperking van strategische wa- j pens zijn. De besprekingen tussen I de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie over een tweede SALT-ak- koord zijn gisteren in Genève I voortgezet. Dit gebeurde na een re- ces van acht weken wa'arin de ver- j tegenwoordigers van beide landen ruggespraak hebben gepleegd over kwesties als nieuwe wapensystemen en onderlinge controle. Doel van deze mogelijk laatste fase van de onderhandelingen is een akkoord te bereiken dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten elk mogen be schikken over 2400 atoomraketten waarvan er 1320 uitgerust mogen zijn met meervoudige ladingen (MIRV's). De Amerikaanse president Ford en de Russische partijleider Leonid Breznjew hebben dat in principe afgesproken tijdens hun topont moeting in Wladiwostok. vorig jaar november. Overigens heeft de Amerikaanse minister Schlesinger (defensie) ge zegd dat de Verenigde Staten in bepaalde gevallen zoals de ver dediging van Europa als eerste kernwapens op beperkte schaal zouden kunnen toepassen. 'Wij hebben al sinds lang de verdedi ging van West-Europa op ons geno men en zijn bereid die wapens te gebruiken als dat nodig mocht zijn', aldus de Amerikaanse minis ter van defensie. Beschuldiging Hij beschuldigde de Sowjet-Unie dat het na het tekenen van 't akkoord (over beperking van stra tegische wapens) het onderzoek naar deze wapens heeft uitgebreid. Hij zei tegen verslaggevers dat de Russen op het ogenblik proberen hoe ver zij daarmee kunnen gaan maar liet zich niet uit over de vraag of de Russen de letter of de geest van het verdrag al dan niet schenden. De Amerikaanse president Gerald Ford zei vorige week dat van schending van het verdrag door de Sowjet-Unie geen sprake is. De de mocratische senator Henry Jackson heeft echter gezegd dat Schlesinger en ook de directeur van de inlich tingendienst CIA dingen hebben gezegd die moeilijk met de woorden van Ford in overeenstemming te brengen zijn. Eén van Schlesingers voorgangers op het departement van defensie. Meivin Laird. heeft in een tijdschriftartikel gezegd dat de Sowjet-Unie het SALT-verdrag her haalde malen heeft geschonden. Weer niet Een derde gesprekonderwerp voor Kissinger en Gromiko zal de Euro pese veiligheidsconferentie zijn. Tijdens deze conferentie Is men er gisteren weer niet in geslaagd een datum af te spreken voor een af sluitende topconferentie in Helsin ki. De Sowjet-Unie wil die topont moeting op 28 juli maar de wester se landen willen eerst overeenstem ming over een meldingsplicht voor troepenverplaatsingen. De Sowjet- Unie wil dat iedere afstand op minder dan 250 kilometer van een grens wordt gemeld. De westerse landen vinden die norm te ruim: het zou betekenen dat de kleine landen iedere oefening moeten melden. (Advertentie) Als u een van die 600.000 Nederlanders bent die er de komende weken met eigen auto op uit trekken, dan bent u nu al bezig om overal aan te denken. Hoe bepakt en bezakt u ook vertrekt, hef belangrijkste wordt meestal vergeten. Hoe zwaarder uw auto, hoe langer uw rem weg zal zijn. Als u daar nu even bij stil staat, staat u dat straks ook. Op tijd. flflh De politie. u NANTES (Reuter. AP) Vijftien BeZOrg'd mensen zijn .gisteravond omgeko- men toen het vliegtuig, waarin zij zaten kort na het opstijgen in Nan tes neerstortte. Het toestel, een Beechcraft vap de Franse regionale maatschappij Toursine was op weg naar Brest (Bretagne). Na het op stijgen ontplofte de rechtermotor. Toen de piloot eén noodlanding pro beerde te maken stortte het vlieg tuig neer op een spoorlijn bij de luchthaven. De Beechchraft had 13 passagiers en twee bemanningsleden aan boord. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De verhoging van de ontwikkelingshulp door de niet-communistische landen is vorig jaar bijna helemaal teniet gedaan door de geldontwaarding. Hoewel er voor het eerst sinds 1970 méér is gegeven, zijn de ontwikkelingslanden er in feite geen steek nee opgeschoten. Dat blijkt uit een rapport van de Organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling dat> gisteren is verschenen. De ontwik kelingshulp die de OESO-landen verstrekken nam vorig jaar toe met 21 procent: van 9,4 miljard dollar in 1973 tot 11,3 miljard in 1974. Per persoon in de ontwikkelingslanden is de hulp echter in afgelopen tien jaar met twintig procent vermin derd. Alle zeventien leden van het Ont wikkelingshulp comité (DAC) van de OESO hebben hun steun aan de ontwikkelingslanden vergroot. Vooral Nederland, maar ook Au stralië, Denemarken, Noorwegen en Zwdèn trokken meer geld uit voor ontwikkelingshulp. Volgens het rapport ziet het er naar uit dat juist de produkten, die ontwikkelingslanden met deze steun kopen, nog sneller in prijs zijn gestegen dan veel andere goe deren. Deze landen kopen voor het geld vooral voedsel dat een stuk duurder is geworden en industrie- produkten in de ontwikkelingslan den die eveneens sterk in prijs omhoog zijn gegaan. De voorzitter van de DAC, Maurice Williams, toonde zich tijdens een persbijeenkomst bezorgd over het in verhouding gelijk blijven van de ontwikkelingshulp. Deze zou moe ten stijgen, aldus Williams. DEN HAAG Het Joods nationaal fonds heeft ccn lid van het Neder landse Koninklijk huis uitgenodigd Ln het najaar aanwezig te zijn bij de eerste boomplanting voor het koningin Julianabos in Israël. Deze uitnodiging is thans in behande ling. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. Hij wees op de betalingsbalanspro blemen van de allerarmste ontwik kelingslanden die hun invoer niet meer uit de uitvoer kunnen beta len. Hun betalingsbalanstekort is vorig jaar met negen miljard dollar gestegen. Dit noopt deze landen nog meer in het buitenland te le nen. terwijl hun schulden al zo hoog zijn. Ze komen nog v.erder in de problemen door de hoge jrente die zij moeten betalen. Williams zei dat de oogstverwach- tingen voor dit jaar wat beter zijn: 1974 was een slecht jaar waardoor de voedselprijzen stegen. Maar hij voegde er aan toe dat volgens de normen van de voedsel en landbou worganisatie van de VN (FAO) nog steeds vier honderd miljoen men sen ondervoed zijn. De gemeente New York wil negentienduizend gemeente-ambte naren ontslaan wegens bezuiniging. De vuilnislieden hebben ge dreigd van New York een 'stinkstad' te maken als het ontslag door gaat. Hier staat er één met een wasknijper op zijn neus temidden van een berg huisvuil. In zijn handen een krant met het bericht over het ontslag van de gemeente-ambtenaren. Door een wilde staking lag er gisteren zo'n dertigduizend ton afval op straat. Binnenland Advertentie Beuk Boterrepen. Heerlijk krokant. Neem een pak mee voor in tent of caravan. Beuk smaakt naar meer: Lunetta's, Nogalino's, Roomboterringen etc. Kwaliteitskoekjes van Altijd vers. Van een verslaggever TILBURG Drie keurmeesters van het gemeentelijk slachthuis te Tilburg zijn geschorst, omdat het vermoeden bestaat dat zij betrokken zijn geweest bij knoeierij in de vleeshandel, die een aantal lieden enkele honderdduizenden guldens heeft opgeleverd. Zonnig Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Ma ximum-temperaturen circa 23 graden Celsius, aan zee enkele graden lager. MORGEN EN OVERMORGEN: Zonnige perioden, ook een en kele bui en weinig verandering in temperatuur. Morgen zon op: 04.26 onder: 21.02 maan op: 00.47 onder: 16.18 Er zijn maatregelen genomen, zodat er geen gevaar is dat het vlees waarop de knoeierij betrekking had, gevaar oplevert voor de volks gezondheid, aldus heeff het minis terie van volksgezondheid meege deeld. De zaak kwam aan het rollen door advertenties ln vakbladen Ln janu ari. Die advertenties, handelend over de verkoop van vee en vlees, heb ben het vermoeden gewekt dat er met vee en vlees was gehandeld in strijd met de wettelijke voorschrif-» ten. De veterinaire inspectie van de volksgezondheid in Den Bosch, de rijkspolitie te Eindhoven, de alge mene inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw en de re cherche van de Tllburgse politie hebben een onderzoek ingesteld. Toen bleek, dat in de regio's Til burg en Eindhoven handel ln min derwaardig vee had plaats gevon den en dat enige ambtenaren van het slachthuis te Tilburg dit vee (in strijd met de voorschriften van de vleeskéuringswet) hadden voor zien van keuringsmerken. Deze keurmeesters waren J. A. H. K. en J. V. G. Verzekeringsgeld Voorts kwamen malversaties aan het licht bij het innen van verzeke ringspenningen. Er werd verzeke ringsgeld geïnd voor vlees, dat voor consumptie geschikt was. maar werd afgekeurd In verband hier mee zijn twintig verdachten ge hoord en deels voor de officier van justitie geleid. Bij deze knoeierijen waren veehouders, veehandelaren, vleesgrossiers en drie keurmeesters betrokken. Het lukraak fotograferen van mili taire objecten, inzonderheid van vliegtuigen, is geen toeristische of hobbyïstische aangelegenheid, om dat men nu eenmaal de bona fidé fotograaf niet kan onderscheiden van spionnen. Fred Lammers schrijft over deze perikelen op pa gina 3. Buitenland Modern India: Toplaag van 57 miljoen mensen 7 Kerk Met de dominee op reis 2 Baptisten blijken mensen van uitersten 2 Een boekje over huisbezoek 2 Sport Zware slag voor Zoetemelk 9 Indeling zaterdagvoetbal 12 Economie Goede kansen voor landbouwmachines 13 Midden- en kleinbedrijf tegen volle compensatie prijsstijging in lonen 13 Brieven 2 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 4 Strip* en feuilleton 4 Puzzel 4 Weer 5 IMrhlhlj en verder 5 Commentaar 5 Beurs II VAKANTIE PRIJSVRAAG (3e WEEK) Als uw vrouw tijdens het afwassen vanavond de op merking maakt dat de dagelijkse puzzelzin nog niet is gevonden, neemt dan samen nog eens de krant ter hand. Tijdens het afdrogen (u helpt toch mee meneer?), mag u desnoods ook over de bon piekeren. En wie weet welke namen er uit de theedoeken gedaan worden Va, vat eens een vriend Nieuwe abonnee:» Straat: Plaats:. «Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam- Met de eerste letter bent u 1 over de helft deze wpi Maar mogelijk hebt u de eerste zinnen nog niet ontdekt. Haal ze erbij en we gaan nu minder ge heimen prijs geven. De x komt in het gedicht niet voor en merk waardig, ook de p kunt u nergens ontdekken. Adres:_ Plaats:_ Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotlefinodcllen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkaiender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Zet uw zinnen op papier. Zet u die op een lezer? Schrijf dan alle woorden 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1