BMW 3-serie: compact met comfort grote auto medewerker autobiografie Westduitse overheid weert communisten Autokeus AMC Pacer GEB in Rotterdam bezuinigt op papier wielefheeft, wordt lid van het <£H5> NV.SLAVENBURG'S BANK Overstromingen in Oostenrijk Informatie over Franse en Duitse autosnelwegen Franse prostituees Oeganda: Londen moet via Zaire Hills vrij krijgen Weer afdeling uit invalidenbond FAMILIEBERICHTEN een secretaresse praktijkassistente TROUW/KWARTET DONDERDAG 3 JULI 1975 door Sicco de Jong Aan de nieuwe typen 316, 318, 320 en 3201, die BMW deze week in Duitsland introduceert, valt de verbetering van het comfort het meest op. De nieuwe, compacte 3-serie behoudt de motorisch gunstige eigenschappen, maar heeft bovendien een ruimere en veiliger constructie gekregen. BONN (AFP) Een jonge Westduitse onderwijzeres, Silvia Gin- gold, is dezer dagen ontslagen door de minister van onderwijs van de deelstaat Hessen omdat ze lid is van de communistische partij (DKP). In de ontslagbrief staat als motivering dat 'Silvia Gingold heeft erkend lid te zijn van de DKP, waarvan de anti constitutionele praktijken algemeen bekend zijn'. BMW zef noemt de nieuwe wagens, waarvan het stoere uiterlijk sterk overeenkomt met de grotere 5-se- rie, 'de auto's voor de jaren tach tig'. Met name in het stadsverkeer overtroeft het nieuwe 3-model de grotere BMW's, terwijl het mogelijk blijkt de injektie-versie de 320 I op de Duitse autobanen tot 180 km per uur door te trekken. Overigens is nu juist van die 320 I- motor, ten opzichte van de oude twee liter-motor met benzine-in- jectie uit de 2002. het vermogen verlaagd: van 130 tot 125 DIN-pk. Maar bij de andere motoren heeft BMW. ondanks de omschakeling op gebruik van normaalbenzine Duitsland gaat immers volgend jaar loodarme benzine invoeren een hoger aantal pk's bereikt. De 1600 cc-motor van de 316 boekte een winst van 5 pk tot 90 DIN-pk; de 318 komt met een plus van 8 pk op 98 pk en de gewone 320 wint 9 pk. waardoor daarvoor nu 109 pk genoteerd staat. De fabriek kondigt bovendien nog aan dat het gehalte aan stikstofoxiden in de uitlaatgas sen sterk is teruggebracht. BMW's nieuwe 3-serie heeft de 'ljjn' van de 5-serie en is 'all round' een vrij kleine wagen van grote klasse geworden. Veiligheid Maar het meest bijzonder is dat BMW zich nu ook bij de constructie van zijn kleinste modellen minder eenzijdig op de motorische presta ties heeft toegelegd. Zachtere ve ren. sterkere schokbrekers en bo venal betere stoelen verhogen het comfort van de nieuwe wagens. Als extra is bovendien een haast on merkbaar schakelende automati sche transmissie van de Duitse fa briek ZF verkrijgbaar. De verbetering van het onderstel is zodanig, dat de aan de oude model len waaronder de 1502, die in. produktie blijft nog knap hin derlijke zijwindgevoeligheid zo goed Goedkope Opel Kadett XE keert terug General Motors te Rotterdam heeft met oog op de prijsverhogingen van deze week een goedkopere ver«!i van de Opel Kadett uitgebrad Het is de Kadett XE. die 9495 kost. en daarmee vijfhonderd gul den goedkoperiq dan de 1200 N Special. Opel heeft in het verleden al eens een 'Economie' versie als XE in zijn programma gehad, maar het Duitse merk streeft juist een zo compleet mogelijke uitvoering van zijn wagens na. Zo hebben alle Opeis nu tenminste schijfremmen op de voorwielen. De nieuwe XE- versie kreeg echter toch weer dia gonaalbanden in plaats van de an ders standaard verkochte radiaal- banden. Hoewel de XE zich uiterlijk weinig van de 1200 N Special onderscheidt, heeft de wagen minder sierlijsten en ontbreekt de achterruimverwar ming. Verder heeft de XE een lan ge versnellingshandel in plaats van het korte sportpookje en maar één verstelbare rugleuning: op de chauffeursstoel. als ondervangen is. Dit is ook de meest merkbare verbetering uit veiligheidsoogpunt. Maar op dit vlak valt meer te melden. Door sterkere servo-bekrachtiging en een nog kortere remweg brengt men bijvoorbeeld de wagen bijzonder snel tot stilstand. De gehele 3-serie wordt bovendien standaard gele verd op radiaalbanden met stalen gordel, wat de gunstige wegligging nog meer ten goede komt. Verder is de zogenaamde 'kreukel- zone' rondom vergroot, heeft de carrosserie beduidend meer stijf heid dan van de oude modellen en is het glasoppervlak er nog rianter op geworden. Dat laatste kan bij dragen tot voorkoming van botsin gen. Kwalitatief zal ook de alumi nium-laag. die op de uitlaat is aan gebracht. een belangrijke verbete ring zijn. De 3-serie heeft een lengte van 4.36 meter en is daarmee slechts 13 cm langer dan de 1502 en 26 cm korter dan de 5-serie. Ook in prijs zal de 316 dichter bij de 1502 blijven. Maar het wordt toch wel ongeveer vijftien mille, wanneer importeur Alimpó bv te Den Haag in septem ber met de leveringen kan begin nen. De 5-serie is overigens dit jaar in Nederland een groot succes: de verkoop van deze 518. 520, 525 en 528 is meer dan verdubbeld, verge leken bij vorig jaar. De totale ver koop van BMW in de eerste helft van dit jaar orat op zo'n 5500 auto's tegen 3500 in het eerste halfjaar van 1974. De vijfduizendste BMW. vorig jaar op 2 september verkocht (en voordien altijd in ok tober of november) heeft Alimpo nu al op 12 juni afgeleverd. Van de nieuwe serie verwacht Alimpo een verdere stimulans, waarbij het benzineverbruik of ficieel bijna 1 op 10 een voor deel moet zijn voor wie de econo mie vooropstelt. Hoewel de DKP sinds 1969 een legale partij is die aan de verkie zingen deelneemt, kunnen ambte naren werkloos worden vanwege hun politieke overtuiging. In alle deelstaten wordt een uit 1972 date rend besluit van de gezamelijke mi- nister-presidenten van de 'Laender' toegepast, bedoeld om 'extremisten' te weren uit overheidsdienst. Een comité dat dit besluit bestrijdt heeft onlangs twaalfhonderd geval len gemeld van uiterst linkse men sen die om politieke redenen geen baan konden krijgen of behouden. Volgens officiële cijfers zouden vele tienduizenden kaandidaten voor een overheidsfunctie hun trouw aan de grondwet moeten aantonen. Aanvankelijk was dit 'McCarthysme op zijn Duits', zoals een Westber- lijnse rechter het noemde, vooral tegen communisten gericht. Maar ook sociaaldemocraten, links-socia listen liberalen en vakbondsmensen blijken er het slachtoffer van te kunnen worden. Afgelopen zaterdag sprak de leiding van de SPD. de sociaaldemocraten, haar 'diepe be zorgdheid' uit over de toepassing van het besluit van de ministerpre sidenten. Vermeden moet worden dat er een algemeen klimaat van verdachtmaking ontstaat', aldus de SPD-top. Silvia Gingold. sinds 1971 bevoegd onderwijzeres, is de dochter van een militante communist, Peter WENEN (UPI) Na enkele dagen zware regenval is.de Donau woens dag in Oostenrijk buiten haar oe vers getreden. Eenheden van het Oostenrijkse leger zijn begonnen mensen uit de overstroomde of be dreigde gebieden te evacueren. Onweer en tropische regenbuien hebben sinds het weekeinde min stens elf mensenlevens geelst. Twee padvinders uit Wenen werden in de Karinthische Alpen door een sneeuwstorm verrast en vroren dood. In Opponitz, ten zuidwesten van Wenen, werd een villa door een grondverschuiving bedolven. Twee vrouwen kwamen hierbij om. Voorts zijn zeker zeven mensen ge dood door vallende bomen of door verdrinking. De scheepvaart op de Donau is door de hoge waterstand tot stil stand gekomen. In Hongarije vreest men ook moei lijkheden met het hoge waiter te krijgen. De vloedgolf wordt tegen het weekeinde in Boedapest ver wacht. De autoriteiten zijn bezig maatregelen te treffen om zonnodig mensen uit bedreigde gebieden te evacueren. Michelin heeft zojuist een nieuwe uitgave gereedgemaakt over de Franse autoroutes. Het is een kleine atlas, onder het nummer 400, waarin alle autoroutes in kaart zijn gebracht, met daarbij nu ook de namen op de verkeersborden bij de afslagen. Dit gidsje, dat 1*001*611 ZICH W66T verder verkeersinformatie gegevens omtrent de tollen en tolgelden, alsmede kaartjes met alle tankstations omvat, kost vijf gulden. Een dergelijke uitgave, maar veel beknopter, is eveneens gratis ver krijgbaar bij de Total-tankstations in Frankrijk. Het Duitse verkeersbureau te Am sterdam heeft een soortgelijk boek je uitgegeven voor de bondsrepu bliek, onder de titel 'Autobahnser- vice'. Dit is het vroegere boekje Tanken und Rasten. Het is nog bij het verkeersbureau voorradig. Een nieuwe uitgave met hotels en pensions langs de Duitse snelwe gen. 'Links und rechts der Auto bahn' heeft het Duitse verkeersbu reau niet meer beschikbaar. Men kan dit echter in Duitsland kopen bij tankstations a twee mark. Hier worden ook gratis lolly's verstrekt door een aktie van de Duitse land bouworganisaties onder het motto 'Zoetigheid geeft energie voor een goede eis.' Voor de hotels en pensions in Frankrijk kan men terecht bij het Franse verkeersbureau te Amster dam. Zeer volledig is op dit gebied de rode Michelin-gids France 1975, die 16,75 kost. Een in het oog lopend model, - kort maar zeer breed, met gebol- de 'panoramische' achterruit, is de Pacer van de American Mo tors Corporation. De kleinste auto van Amerika, gebouwd door het kleinste autoconcern in de V.S., maar nog altijd uiterst royaal voorin en met een behoor lijk forse zescilindermotor van 4,2 liter. Dus toch een 'echte' Amerikaan. Ook in z'n rij-eigen- schappen trouwens. Wie de auto in Nederland koopt, betaalt er aanzienlijk meer dan het dubbele voor van wat de Ameri kaan kwijt is. De basisprijs in Ne derland komt op 17.995,- incl. BTW tegen rond drieduizend dollar in Amerika. Dan heeft men de 3,8 liter motor, die niet gecombineerd wordt met automatische transmis sie. wat eigenlijk wel bij deze wa gen behoort. Dus voor de 4.2 liter motor en die automaat nog maar 2.235,- bijbetalen en voor stuur bekrachtiging nog eens 975.-. Doch dan wordt het wel een duur vehikel. Wie dit bedrag er voor over heeft, zal de uitgave alleen doen om op te vallen. Want als de auto, die In Amerika een 'gewone' boodschap penwagen is. zich ergens voor leent, is het wel om verwonderde omstanders te vergaren. Aan origi naliteit in vormgeving en interieur bekleding ontbreekt het de AMC Pacer niet. Het is de aanpak waar mee de kleine fabriek American Motors (vroeger Nash en Hudson) zich afzet tegen de sleeën van zijn conurrenten, vanouds de manier voor AMC om 'ln de markt' te blijven. Het uiterlijk van American Motors' Pacer moet het wel doen: qua rij-eigenschappen blijft de wagen een echte Amerikaan. Wat heeft dit voor de Nederlandse automobilist voor zin? Gezien de prijs in wezen weinig. Maar wie van de gedragingen van een Ameri kaanse auto houdt dat gestadig, geruisloos doorzoeven die kan hiervan nu ook genieten in een iets voordeliger, aparter en compacter model. Door de breedte zit men in de comfortabele stoelen zeer ruim. terwijl de lengte, van slechts 4,36 meter, parkeren in de stad gemak kelijk mogelijk maakt. De automaat neemt bij het rijden in de stad alle sportiviteit of. zo men wil. agressi viteit uit uw rijstijl weg. Door de geringere lengte heeft de wagen natuurlijk minder ruimte achter dan de normale Amerikaan en de vering geeft mede daardoor bij hobbels in de weg ook nogal een flinke deining. Maar daar staat tegenover, dat de ruimte prakti scher toegankelijk is, dank zij de achterklep in Europese stijl, en dat de weligging ook op behoorlijk peil staat. Met name de zeer brede Goodyear radiaalbanden met staal- gordel dragen tot de wegligging bij. Met stuurbekrachtiging rijdt de wa gen licht als een veertje en boven dien is het weggedrag zeer stabiel. Verbruik Een probleem ontstaat evenwel als men de bocht wat snel neemt: dan willen de aangedreven achterwielen nog rechtdoor, terwijl de voorwie len reeds aan de bocht begonnen zijn. Daarom nogmaals: bedaard rijden is wat bij deze auto past. En dat valt ook aan de motor goed te merken. Want uit zes cilinders van elk zo'n 700 cc komt slechts 100 SAE-pk, met volgens de fabriek een top van rond 160 km. per uur. Daar komt een Jaguar twee derde en een Mercedes ruim honderd procent in pk's bovenuit. De motor is een echte grote luie 'yank', die dan wel braaf op nor maalbenzine loopt, maar daar zo al 1 op 8 van slurpt, hetgeen echter de Amerikanen als zuinig ervaren! Voor ons hoeft dat helemaal niet. Kleinere Duitse autofabrieken zet ten zich juist af tegen de rest door hoge vermogens bij een laag ver bruik. Maar goed. een grote servicebeurt krijgt deze auto dan ook maar eens per 48.000 km. en het is natuurlijk een probleemloos vehikel, dat wel een lang leven beschoren zal zijn. De degelijkheid, het voortreffelijke uitzicht rondom naar ons idee ongeëvenaard en een waar stuk rustig rijgenot zijn dan ook de sterke punten van de Pacer in Ne derland. Met de lol van het exclu sieve, zo niet het excentrieke. Want ook gezien de prijs stapt beslist niet iedereen er in. Gingold. die een rol speelde in het Franse verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. De autoriteiten be roepen zich voor haar ontslag op de uitspraak van het federale hof voor ambtenarenzaken, dat onlangs het ontslag van een andere onderwijze res, Anne Lenhart, wegens lidmaat schap van de DKP bekrachtigde. Nazi's Het weekblad 'Die Tat' wijst erop dat twee van de rechters van dit hof een openbare functie vervulden onder het Nazi-bewind: een van hen was erechter in Hamburg waar hij een jood veroordeelde wegens 'schending van de zuiverheid van het Arische ras' en de ander was een hoge functionaris bij het rijks commissariaat in Noorwegen en la ter SS-officier in de Oekraine. In eeninterview met 'Die Tat' zegt Pe ter Gingold: 'In 1933 moest ik emi greren om te kunnen overleven. Zal mijn dochter, veertig jaar later, moeten emigreren om het beroep van haar keus te kunnen uitoefe nen?'. KAMPALA (Reuter/UPI) Groot- Brittannië moet met Zaïre onder handelen over vrijlating van de le raar Denis Hills, wiens leven door de Oegandese president Idi Amin is gespaard. Hills was ter dood ver oordeeld omdat hij Amin in een nog niet gepubliceerd boek een 'dorpstiran' had genoemd. Dinsdag besliste Amin tot gratie na bemid deling van president Moboetoe van Zaïre. Het radio-station van Zaire liet gisteren doorschemeren dat Hills Oeganda mag verlaten. Alle proble men rond zijn reis naar huis zijn opgelost door bemiddeling van pre sident Moboetoe. aldus het persbu reau. Radio-Oeganda meldde daar entegen dat Hills nog wordt vastge houden en dat Londen met Moboe toe over zijn vrijlating moet onder handelen. Hills lot is, aldus het station, in Moboetoes handen en als Groot-Brittannië wil dat hij vrij komt dan moet dit gebeuren via Moboetoe. De Britse minister van buitenland se zaken James Callaghan heeft gezegd dat hij naar Kampala wil gaan na het besluit van Amin Hills gratie te geven. De minister heeft niet gezegd wanneer hij wil ver trekken. Callaghan heeft steeds ge zegd dat hij Amin alleen wilde ontmoeten als Hills éérst gratie zou worden gegeven. ROTTERDAM Het gemeente energiebedrijf In Rotterdam gaat het pa- pierverbruik drastisch beperken. Het GEB heeft geconstateerd dat er zoveel onnodig papier wordt verbruikt door het personeel, dat het gemakkelijk beperkt kan worden zonder schade aan de bedrijfsvoering. Per jaar ver slinden het offsetapparaat en de grote kopieermachines van het GEB drie miljoen vellen papier. De lichtdrukapparatuur verbruikt voor de teken kamer jaarlijks honderd kilometer papier. Door de aanschaf van .een nieuwe lichtdrukmachine kan op het papier bezuinigd worden. Het gebruik van een beter formaat papier levert minder afsnijsel op. De kist met overtollig papier hoeft nu nog maar een keer per twee dagen te worden geleegd in plaats van twee keer per dag. Het bedrijf voert onder het personeel een actie niet meer kopieën te maken dan strikt noodzakelijk. Papier moet nu zo veel mogelijk aan twee kanten gebruikt worden. Ook via mededelingen op prikborden kan, volgens het GEB, veel papier bespaard worden. PARIJS (DPA) De Franse prosti tuees, rond wie het sinds hun kerk- bezettingen en andere acties sinds enige tijd stil was geworden, roeren zich weer. Gisteren kwamen zij op nieuw in actie tegen 'de onderdruk king door de overheid', waaraan zij zeggen bloot te staan. Ongeveer tweehonderd meisjes van plezier namen het park in bezit dat be hoort tot het onbewoonde slot Cha- nonat, bij Clermont-Ferrand, en dat eigendom is van president Gi- scard d'Estaing. De vijf veldwachters die door om wonenden waren gealarmeerd kon den tegen deze vrouwelijke over macht niets uitrichten. Pas toen versterking uit andere plaatsen was aangekomen slaagde de politie erin de prostituees uit het park te ver drijven. De vrouwen waren met bussen en eigen auto's uit Lyon gekomen, waar zij disndag op een openlucht bijeenkomst onder grote belang stelling van sympathisanten nog- eens hun eisen kenbaar maakten: beëindiging van de 'politieterreur', geen heropening van eroscentra, rechtvaardige belasting en geen geld- of gevangenisstraffen voor 'klantenwerving*. In het kader van hun protestactie werd 'Ulla', die als woordvoerdster van haar collega's veel bekendheid heeft gekregen, ontvangen door de vlce-voorzitter van de algemene vergadering van de raad van Euro pa. Raymond Fletscher. Nadat deze de grieven van de prostituees had aangehoord beloofde hij ze te zul len doorgeven aan zijn collega's van het Franse parlement. HILVERSUM De afdeling gooi en eemland van de Algemene Ne derlandse Invaliden bond is uit de landelijke bond getreden. Een van de redenen is dat twee bestuursle den van de afdeling onlangs zonder enig overleg plotseling zijn geroye erd. Verder zijn er sinds vorig jaar moeilijkheden in de ANIB over de financiële gang van zaken. Meteen na dit besluit is op een buitenge wone ledenvergadering een nieuwe belangenvereniging voor gehandi capten opgericht. Het oude afde lingsbestuur is door de vergadering benoemd tot interimbestuur. Hiermee is het Gooi de vierde afde ling in het land die de ANIB heeft verlaten. Drie afdelingen in Noord- Brabant hadden al eerder afge haakt, terwijl in Noord-Brabant, Drente. Limburg, Noord-Holland, Friesland. Gelderland en Overijssel een kleine 60 afdelingen bezig zijn dezelfde stap te doen. De voorzitter van de Gooise afdeling liet aan het einde van de vergadering weten te willen streven naar een nieuwe landelijke organisatie, samen met al die afdelingen welke nog zullen uitbreiden. De ANIB heeft 120 af delingen met 35.000 leden. Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen opgave van advertenties meer moge lijk. ATTENTIE Familieberichten kunnen worden geplaatst óf in ALLE edities óf afzonderlijk ln de gecombineerde edities Groot-Rotterdam/Groot-Den Haag. U gelieve dit duidelijk op te geven, alsmede de gewenste breedte. Na een langflurlg. smarte lijk lijden heeft de Here tot Zich genomen mijn lieve Man, onze zorgzame Vader en Grootvader Ibe Kraajj S. R. Kraalj-Llgtelijn A. L. Kraaij P. E. Kraaij-van Reede Regina Hans Gelegenheid tot condolean- tiebezoek vrijdagavond van 7-8 in het gebouw van de Protestantse Coöpera tieve begrafenisonderne ming P.C.B. u.a.. Vondel straat 101. De begrafenis zal plaats vinden zaterdag 5 Juli om 12 uur op de Nneuwe Oos terbegraafplaats aan de Kruisiaan DANKBETUIGING Langs deze weg willen wij u gaarne onze dank be tuigen voor het medeleven en de belangstelling, die wij van uw zijde mochten ervaren na het overlijden van mijn Man en onze Vader en Opa Klaas Hart Uit aller naam: C. E. Hart-Hekkert Zaandam, Juli 1975. Bon voor inlichtingen Naam: Adres: Plaats: HET ZENDINGSCENTRUM te Baarn zoekt voor de afdeling direktie-sekretariaat en het sekretariaat van het Centraal Orgaan van de Zending. Voor deze funktie denken wij aan Iemand van ongeveer 20 25 jaar met tenminste de diploma's MAVO. typen en steno en capaci teiten om 4e nojuleren. Het Zendingscentrum zal per ongeveer de cember 1975 worden ondergebracht in het nieuwe Dienstencentrum van de Gerefor meerde Kerken te Leusden. Sollicitaties te richten aan de direktie van het Zen- dmgscentrum. Wilhelminalaan 3. Baarn, tel. 02154- 4051. Huisarts te Dordrecht, zoekt vóórhele dagen Tenminste MAVO-diploma vereist. Sollicitanten moeten genegen zijn een op leiding te volgen. Enige kennis of ervaring strekt tot aanbeve ling. Salaris n.o.t.k. Eigenhandig geschreven sollicitaties met opgave van referenties onder no. 8030 aan Reklame-Advlesbu- reau Jac. Duits B.V., Toulonselaan 81-83 te Dordrecht. In de centrale keuken van het Boerhaave Ziekenhuis te Harderwijk bestaat een vacature voor een KOOKSTER of iemand dié daarvoor wenst te worden opgeleid. De gedachten gaan uit naar een meisje van 20 jaar met INAS of soortgelijke opleiding. Intern wonen mogelijk. Sollicitatiebrieven kunnen worden gericht aan de Verpl. Adj. Direkteur. Wij zoeken voor spoedige indiensttreding op onze Juridische afdeling te Rotterdam een De gezochte functionaris zal worden belast met de controle op de zekerheidsstukken (en beoordeling van kwaliteit) die betrekkipg hebben op de credietverlening van het gehele concern. Gevraagd worden een middelbare schoolopleiding en enige jaren ervaring in een soortgelijke functie in het bankwezen of het notariaat. Leeftijd 35-45 jaar. Sollicitatie te richten aan de Centrale Personeelsafdeling van N.V. Slavenburg's Bank, Postbus 1045, Coolsingel 63, Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10