Nieuw bestand in Libanon bereikt Amin schenkt Hills gratie Koffie Meer redenen voor een kabinetscrisis Gala r Tro Op plek eroscentrum komt tunnel Straten van Beiroet rustig Zogezegd !n deze krant Li Zon-nige toekomst voor Amerika? - pag. 7 met Nieuwe Haagse Courant en me tNieuwe Leidse Courant Kruisinga reageert op Van Thijn Seminarie in Seoel geeft toe aan eis tlic-raK^d®èn Nederlanders op meer verdronken Directeur NLM verongelukt Onverklaarbaar Welkomstvoordeel hoort bij u. Trouw 33e JAARGANG NO. 9561 - WOENSDAG 2 JULI 1975 WIN WAT TIENTJES Al abonnee in zicht? U weet, voor meedoen is dit niet verplicht OF... EEN ABONNEE UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AM STERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 220383 ABONNEMENT ƒ13,52 PER MAAND ƒ40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,50 ROTTERDAM Het gebied dat het gemeentebestuur van Rot terdam vorige week heeft aange wezen als toekomstig eroscen trum, de Wijnhaven, zal in de toekomst moeten worden afge broken. Het gebied blijkt te liggen in het tracé dat de Nederlandse Spoorwegen hebben gekozen voor de aanleg van een spoor tunnel- of brug. Als de werk zaamheden van de NS beginnen moeten vrijwel alle panden wor den gesloopt. Met deze mededeling die giste ren tijdens een commissieverga dering plotseling op tafel kwam, kunnen de gemeentelijke plan nen voor verhuizing van de ros se buurt van Hatendrecht naar de Wijnhaven op losse schroeven komen te staan. Wethouder Van der Have, momenteel druk bezig met besprekingen over de op handen zijnde verhuizing, toon de zich bijzonder verrast door het bericht. Hem was tot dusver niets be kend over afbraak. Volgens de wethouder zal echter aan de plannen voorlopig niets veran derd worden. De gemeente zal evenmin een ander terrein aan wijzen als Eroscentrum. De wet houder wil eerst nagaan of sloop inderdaad onvermijdelijk is, zoals een onderzoek van ge meentewerken heeft uitgewezen. De spoorwegen hebben in mei van dit jaar bun beslissing over het tracé bekend gemaakt aan Rotterdam. Het Witte Huis aan de Wijnha ven zal geen hinder ondervin den van een nieuwe spoorver binding. Overigens zal de eige naresse van het gebouw, een En gelse onderneming, een kort ge ding aanspannen tegen de ge meente over het besluit de Wijnhaven aan te wijzen als centrum voor de prostitutie. Zie ook pag. 3. BEIROET, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) De nieuwe Libanese regering van premier Rasjied Karami heeft gisteravond een nieuw staakt-het-vuren afgekondigd. Het bestand was het resultaat van een bijeenkomst van de premier met PLO-leider Yasser Arafat. KINSHASSA - Zaire (Reuter, UPI) President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren gratie verleend aan de Britse leraar Denis Hills. Deze was ter dood veroordeeld nadat hij Amin in een nog niet verschenen boek een 'dorpstiran' had genoemd. Niet bekend is of Hills Oeganda mag verlaten of dat hij in gevangen schap zal blijven. President Amin heeft tot gratie be sloten na bemiddeling van presi dent Moboetoe van Zaire. Hij maakte de gratiëring zelf bekend tijdens een geïmproviseerde pers bijeenkomst in de woning van Mo boetoe Amin heeft zijn gastheer ook gevraagd te bemiddelen om de betrekkingen tussen zijn land en Groot-Brittannië te verbeteren. De verhouding tussen Londen en haar vroegere kolonie is tot een diepte punt gezakt door de affaire Hills. i Drie keer I Deze heeft zich drie keer moeten 1 voorbereiden op zijn terechtstelling die nu vrijdag had moeten plaats- I vinden. Op 11 juni was hij door een militair tribinaal ter dood ver oordeeld. De dag daarvoor had Amin al een aantal voorwaarden opgesomd waaraan de Britse rege- ring moest voldoen wilde zij gratie I voor Hills krijgen. Onder deze I voorwaarden waren brieven die moesten zijn ondertekend door ko ningin Elizabeth en premier Harold Dennis Hills j Wilson, het stopzetten van 'alle kwaadwillige propaganda' door En geland tegen president Amin en Oeganda, en het beëindigen door I Engeland van het opstoken van be vriende landen géén technische, fi nanciële of andere bijstand aan Oeganda te geven en toeristen die een vakantie in dit land wilden doorbrengen, af te raden ernaar toe te gaan. President Amin eiste ook dat alle Oegandese ballingen in Groot-Brit tannië zouden worden uitgewezen omdat zij onware geruchten over hun vroegere vaderland zouden verspreiden. Besprekingen I Op 16 Juni zei de Britse minister I van buitenlandse zaken James Cal laghan in het lagerhuis dat hij bereid was naar Oeganda te gaan voor besprekingen met Amin over de toekomstige wederzijdse betrek- 'Er is nu een kans de nationale geest van avontuur te herwin nen.' De Indiase eerste minister mevrouw Indira Ghandi. kingen, als de gevangen Brit hu maan zou worden behandeld. 'On der de onderwerpen die ik met hem zou willen bespreken, is de toe komst van de ongeveer 700 Britten die nog in Oeganda verblijven,' zei Callaghan. Op dezelfde dag werd een brief van premier Harold Wilson in Kampala overhandigd door de waarnemende Britse hoge commissaris (een am bassadeur in een gemenebestland). James Hennessy. Hill's executie werd eerst vastge steld voor 21 juni eri daarna uitge steld tot de 23-ste, nadat twee brit se gezanten, luitenant-generaal sir Chandos Blair en majoor Iain Gra- hame, met een brief van koningin Elizabeth naar Kampala waren ge vlogen. Toen zij in de Oegandese hoofdstad aankwamen bleek Amin deze te hebben veilaten en te zijn gegaan naar zijn geboorteplaats Aroea, 480 kilometer noordwestwaarts. Wel werden beide gezanten met cere monieel ontvangen. Zij waren ooit zijn commanderende officieren in het vierde bataljon van The King's African Rifles geweest. Sir Chandos en majoor Grahame werden eerst geïnterviewd door de Oegandese televisie en vervolgens gereden naar de dierentuin van Kampala. De volgende dag werden ze voor een audiëntie bij Amin per helikopter overgebracht naar Aroea. Daarna deelde Grahame mee dat Amin erin had toegestemd het doodvonnis tegen Hills nader te bezien. President Amin op zijn beurt zei dat het succes van de missie hem had doen besluiten een gezant te sturen naar koningin Eli zabeth 'om de betrekkingen met Engeland nieuwe levenskracht in te blazen'. V erontschuldigingen Radio-Oeganda maakte bekend dat Hills een brief aan Amin had ge schreven waarin hij zijn veront schuldigingen aanbood 'en toegaf dat wat hij in zijn boek had ge schreven, onjuist was' Maar de missie van de boodschap pers van de Britse vorstin faalde alsnog, toen de president beweerde dat beide officieren zich in be schonken toestand bij hem hadden laten aandienen. Amin beweerde verder dat Sir Chandos had gedreigd met Brits militair ingrijpen vanuit Kenia als het leven van Hills niet zou worden gespaard. Amin, stelde een nieuwe executie datum voor de lector vast. 4 Juli, en zei dat alleen een persoonlijk be zoek van minister Callaghan aan Kampala de voltrekking van het doodvonnis kon voorkomen. Zowel Blair als de britse regering ontkende 'categorisch' dat de ge zanten van de koningin boven hun theewater-waren geweest of hadden gedreigd met militair ingrijpen te gen Oeganda. (Advertentie) Warmer Droog en zonnig. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Maximumtempera turen omstreeks 23 graden. Aan zee enkele graden lager. MORGEN EN OVERMORGEN: Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Warmer. Morgen zon op: 04.25 onder: 21.03 maan op: 00.21 onder: 15.10 Van een verslaggever DEN HAAG Hete hangijzers in de politiek die kunnen leiden tot een kabinetscrisis, groeien Boeren momenteel in aantal. capten via de arbeidsongeschikt heidsverzekering voor zelfstandigen. Nadat de fractievoorzitter van de PvdA zaterdag vier punten noemde, heeft gisteren de voorzitter van de CHU-fractie in de Tweede Kamer, dr. Kruisinga, er ook twee ge noemd. De twee redenen, die dr. Kruising?, noemde betreffen regelingen voor gehandicapten en bejaarden en hulp aan tuinbouw en middenstand. Er moeten aldus de heer Krui singa tijdig wettige regelingen komen voor bejaarden die door de geldontwaarding zijn getroffen. Dat zijn AOW-ers met neveninkomsten. En voorts regelingen voor gehandi- De regering zal verder enkele hon derden miljoenen op tafel moeten leggen om de land- en tuinbouw, en de middenstand te helpen. Dat moet gebeuren overeenkomstig de door de Kamer aanvaarde moties. De heer Kruisinga zei dit in een uitzending van Avro's radio-jour naal. Hij reageerde hiermee op de uit spraken van de heer Van Thijn. Zoals bekend noemde de heer Van Thijn vier punten: grondpolitiek. inkomenspolitiek, democratisering en de greep van de overheid op de investeringen. Economie Groot recreatieproject in Zuid-Frankrijk Een gemaskerde schutter zoekt dek king tijdens de straatgevechten in Beiroet, die in alle hevigheid woed den voor een staakt-het-vuren van kracht werd. SEOEL (EPD) Het Hankok theo logisch seminarie in Seoel (Zuid- Korea) heeft onder druk van de regering de professoren Ahn en Moon ontslagen. Ook is aan vier studenten de toegang tot het semi narie ontzegd. Het seminarie, dat opleidt tot presbyteriaans predikant, heeft lan ge tijd weerstand geboden aan de druk van de regering, die met slui ting dreigde. Ahn. VAKANTIE PRIJSVRAAG (3e WEEK) van Niemeyer. pak 250 gram Kerk Zoiets als Nederland in de jaren vijftig 2 Seth Gaaikema brengt ont spanning op Kerk en Wereld 2 Binnenland 'Pro-gastarbeiders': straf baarstelling werkgevers onzinnig 3 Conflict met Denen gevolg van misère in de visserij5 Buitenland Vrouwen murw gemaakt door vergadertrucs 7 Ghandi kondigt economische maatregelen af7 COMO Drie Nederlandse toeris ten zijn maandag verdronken op het Comomeer In Italië, nadat hun zeilboot door een plotselinge wind vlaag omsloeg. Het zijn de heer B. Planjer (43), en zijn zoons Peter (16) en Erik (15), uit Assen. Het gezin was zondag aangekomen bij het Comomeer. Sport Theo Smit wint vijfde Tour etappe Tom Okker uitgeschakeld Nieuwe boeken Brieven Itailio en tv Weer Dichtbij en verder Voor het eerst in acht dagen was het gisteravond rustig in de straten van de Libanese hoofdstad Beiroet. Beide partijen In de straatgevech ten, linkse en rechtse Libanezen, telden hun verliezen. Volgens offi ciële cijfers zijn er ruim 200 doden en 600 gewonden maar gevreesd wordt dat de aantallen veel hoger zijn. Veiligheidstroepen patrouilleerden door de straten om schendingen van het bestand de kop in te druk ken. In diverse delen van de stad werden nog ontploffingen en ge weervuur gehoord, maar bij het vallen van de duisternis was het rustig. Regeling Radlo-Belroet kondigde gisteravone een uit zeven punten bestaande re geling aan, die bereikt was via be middeling van de Syrische minister van buitenlandse zaken Khaddam. De regeling verplicht de partijen tot een staakt-het-vuren, verwijde ring van alle straatversperringen en gewapende burgermilities en de arrestatie en bestraffing van over treders van het bestand. De volgende taak van de wat Kara mi noemt 'de regering van verzoe ning' is de fundamentele verschil len van mening op te lossen, die de gevechten deden beginnen en die opnieuw tot gewelddadigheden kunnen leiden. Sinds april zijn er twaalf bestanden afgekondigd, die alle na enige dagen weer werden verbroken. Karami is nu van plan een nationaal coalitiekabinet te vormen, die het. uit zes leden be staande noodkabinet zal moeten volgen. Voor het gisteravond tot een be stand kwam was er overdag zwaar gevochten. De nieuwe ministers van het kabinet-Karami konden als gevolg van de gevechten en de straatversperringen nauwelijks het presidentiële palels in Beiroet be reiken. Het paleis, dat ongeveer vijf kilometer van de oude stad ligt lag gistermorgen vroeg onder zware ra- ketaanvallen. De Israëlische premier Rabin heeft gisteren in het arlement verklaard dat Israël een vermindering van de Amerikaanse hulp kan verwachten als het de aandrang van de VS voor een tussentijdse vredesregeling met Egypte negeert. Israël hoopt voor 1976 op 2.5 miljard dollar; 800 mil joen daarvan ls in militaire lever ingen. Rabin zei tevens dat men er niet aan hoeft te twijfelen dat de VS bij een weigering van Israël een plan voor een vredesregeling zullen in dienen bij de dan te houden confe rentie in Geneve zonder dat Israël de inhoud van een dergelijk plan kent. De discussies van gisteren deden herinneren aan 1956 toen premier Ben-Goerion onder druk van de VS Israëlische troepen moest terug trekken uit de toen net veroverde Sinai. De standpunten in de Knes set, het Israëlische parlement lijken zich te verharden. Een deel van Rabins partijgenoten, zoals oud-mi- nister Eban, meent dat Israel aan de wensen van de VS moet tege moet komen en zich geheel van de Mitla- en Giddlpassen moet terug trekken. Rabin en anderen willen in leder geval de oostelijke hellin gen bezet houden. Waarnemingsposten Volgens Israëlische kranten zou de regerlng-Rabin het voorstel hebben gedaan om elektronische waarne mingsposten op de oostelijke hel lingen van de passen door een der de partij, in dit geval de VS, te laten bemannen. Egypte wil beide hellingen van de Mitla en Giddi maar zou mogelijk akkoord gaan met Amerikaanse aanwezigheid. HAARLEMMERMEER De direc teur-president van de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij (NLM), drs. F. Ledeboer (57) uit Scheve- ningen, is gistermorgen bij een ver keersongeluk op rijksweg vier onder Haarlemmermeer ora het leven ge komen. De heer Ledeboer kwam met zijn auto frontaal in botsing met een andere wagen. De oorzaak van het ongeluk was een verkeerde inhaal manoeuvre van een personenauto. De directeur van de NLM overleed in het VU-ziekenhuls in Amster dam. De bestuurder van de andere auto werd daar ernstig gewond op genomen. Zoals eerder gezegd, we voeren behoudens de bonnen (die u zon der postzegel ingevuld mag op sturen) geen correspondentie over deze prijsvraag. Hier volgt de vol gende zin. We verklappen alleen dat de q en f in het hele gedicht niet voor komen. En vooruit, de letter 1 wordt met een aangeduid. Zet uw zinnen op papier. Zet u die op een lezer? Schrijf dan alle woorden hier -V - Na wat passen en meten worden de niet direct begrij pelijke lees- en cijfertekens langzamerhand duidelijk. Laat u echter niet verleiden de naam van een nieuwe abonnee in deze bon zo in te vullen. Daar zouden extra mensen voor moeten worden ingeschakeld enwe hebben óók vakanties. Toch wordt de nieuwe lezer direct bediend. Verklaar uw buren eens nader Nieuwe abonnee: Straat: Plaats _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres:. Plaats:. Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotlefmodelleu. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, ort gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. «i. Vit 1 um

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1