Libanon heeft weer regering Wellicht uitstel veiligheids'top' Geen simpele oplossing voor India's problemen deTiid Zambia naast grond, kranten en bioscopen Portugese leger maakt jacht op PIDE-agenten Pepijnklinieken: een tweede Dennendal? Oude machtsevenwicht hersteld Westen wijst datum af Angela Davis als spreekster Massale uittocht uit Angola Ontsnapt uit gevangenis Weekblad Spaanse politie zuivert Ibiza van drugs Narayan sinds arrestatie in hongerstaking Kutschmann ondergedoken TROUW/KWARTET DINSDAG 1 JULI 1975 BUITENLAND 7 BEIROET (UPI, Reuter, AFP) De Libanese premier Rashid Karami is er gisteren in geslaagd een nieuwe regering te vormen, waarin christenen en moslims even sterk zijn vertegenwoordigd. Het nieuwe kabinet van zes man zal allereerst een einde moeten maken aan de gevechten in Libanon, die ook gisteren weer aan tientallen mensen het leven hebben gekost. In de regering van Karami ontbre ken de 'Libanese Falanglsten' van Pierre Gemayel, één van de strijd vaardigste partijen bij de geweld dadigheden van de afgelopen maanden. Ultra-rechts wordt verte genwoordigd door Camille Sjamoen. de leider van de Nationale Liberale Partij. Gewapende leden van deze partij hebben vooral de afgelopen dagen een grote bijdrage geleverd aan de schietpartijen in Beiroet. Karami rekent er kennelijk op dat met Sjamoen in de regering de militante rechtse groeperingen de wapens zullen neerleggen. Gistera vond was de rust echter nog lang niet weergekeerd in de Libanese hoofdstad. GENEVE (Reuter, UPI) De kans dat de topbijeenkomst van de Europese Veiligheidsconferentie wordt uitgesteld tot oktober is groter geworden nu het Westen voor de derde maal geweigerd heeft akkoord te gaan met de door de Sowj et-Unie voorgestelde datum van 28 juli. De Westelijke landen willen eerst overeenstem ming over de regeling van de meldingsplicht voor troepenverplaat singen. Verzoening Premier Karami en Sjamoen. twee oude rivalen, hebben gisteren uren met elkaar overlegd. Zij hadden elkaar in zeventien jaar niet ge sproken. Zij verzoenden zich onder druk van de huidige crisis. Na af loop verklaarde oud-president Sja moen dat hij bereid was minister te worden in een regering onder lei ding van Karami. Kort daarna kon de nieuwe regeringsploeg naar pre sident Franjieh voor de beëdi ging. Karami's kabinet ls buiten-parle mentair en verenigt de belangrijk ste godsdienstige stromingen in Li banon in zich. De moslems weten zich vertegen woordigd door premier Karami zelf. De christelijke Falanglsten moeten het doen met de sterk aan hen verwante Sjamoen. Hun meest in het oog springende voorman Ge mayel is buiten de regering gehou den. evenals de socialist Kamal Joenblat. De andere ministers zijn: Majeed Arslan, Philip Takla, Adel Osselran en Ghassan Tweni. Alle maal hebben zij een flinke bestuur lijke ervaring. De bedoeling ls dat de regering van Karami aan blijft tot de rust in Libanon goed is weergekeerd. De premier heeft een periode van 'nationale verzoening' aangekondigd. Dodental stijgt Gisteren was de Libanese hoofdstad voor de zevende achtereenvolgende dag het toneel van hevige schiet partijen. Opnieuw klonken geweer vuur en explosies van granaten en lichte raketten bijna zonder ophou den. Volgens de politie zijn er op- De Libanese premier Rashid Karami nieuw enkele tientallen doden ge vallen. Het totale aantal doden van de afgelopen dagen ligt ver boven de 150. Het aantal gewonden is een veelvoud daarvan. Het maatschap pelijk leven in Beiroet is totaal ontwricht. In bepaalde wijken zijn de mensen nu al dagenlang hun kelders niet uit geweest vanwege de voortdurende mortier-aanvallen. Een correspondent van het persbu reau Reuter vond gisteren een jon gen, die aan arm en borst gewond was. Hij was beschoten terwijl hij in bed lag. zonder dat duidelijk was dat hij tot één van de strijdende partijen behoorde. Het geweld heeft zich inmiddels verplaatst naar andere steden. Zo werd er gisteren ook geschoten in Tripolis, Tirls en Ba'albeck. Evenwicht Het nieuwe kabinet betekent een voortzetting van de coalitie tussen moslems en christenen, die in Li banon geruime tijd zorgvuldig in stand ls gehouden. Sinds eind mei werd het land geregeerd door een militaire regering, maar deze heeft alleen maar de lopende zaken kun nen waarnemen. Kort na het sa menstellen van het militaire kabi net bleek er zoveel weerstand te bestaan, dat president Franjieh niets anders over bleef de militaire regering te ontslaan en de moslem Karami te vragen een poging te doen tot herstel van het oude even wicht. Karami heeft er ruim een maand over gedaan. Naast zich heeft hij Arslan en Osselran als moslem-vertegenwoordigers. Takla. Tweni en Sjamoen vertegenwoordi gen het christelijk bevolkingsdeel. Israël In Israël is het herstel van het machtsevenwicht tussen moslems en christenen met instemming be groet. Een duidelijke koersverande ring van de Libanese regering zou direct gevolgen kunnen hebben voor Israël. Zo zou een sterk Ara bisch georiënteerde regering in Beiroet tot gevolg kunnen hebben dat de Libanees-Israëlische grens een nieuw front zou worden tegen Israël. Zuid-Libanon geldt nu al leen maar als uitvalsbasis voor Pa lestijnse militaire operaties tegen Israël. WASHINGTON (UPI) Het eco nomisch adviesbureau van het Amerikaanse Congres is minder op timistisch over de economie in de Verenigde Staten dan de regering. In een gisteren verschenen rapport voorspelt het bureau een werkloos heid van 7, 8 4 8,2 procent aan het eind van dit jaar Angela Davis (rechts), eens de bekendste gevangene van de Ver enigde Staten, is nu een gevierd spreekster. Afgelopen dagen trad zij op voor de communistische partij, die een vierdaags congres hield in Chicago. Angela Davis behoorde tot de leiders van de radicale stroming onder de zwarte bevolking van de VS. Zij be landde in de cel op verdenking van moord, maar werd vrijgespro ken. Nu heeft zij een ordentelijke baan bij een universiteit. LOESAKA, LOEANDA, LORENZO MARQUES (Reuter, UPI) President Kaoenda van Zambia heeft de nationalisatie aange kondigd van alle grond, twee krantenbedrijven en alle bioscopen. Het doel van deze maatregel is de Zambiaanse economie een nieuwe injectie te geven. De kansen voor een 'top' zijn klei ner geworden omdat Finland, dat de bijeenkomst organiseert gezegd heeft op z'n minst vier weken no dig te hebben voor de voorberei ding. Er ls nu nog een mogelijkheid dat de topconferentie op 31 Juli kan beginnen. Het ls daarvoor noodzakelijk dat men het voor aan staande donderdag eens wordt over een aantal moeilijk liggende onder werpen. Moskou had aanvankelijk 22 Juli als aanvangsdatum genoemd maar dit idee ls Inmiddels van tafel gehaald. De Ierse delegatie bracht gisteren namens de negen EG-landen naar voren dat ook het Jongste verzoek van de Sowjet-Unie om akkoord te gaan met 28 juli op dit ogenblik 'onwerkelijk' is. 'Als we akkoord gaan met een datum op dit mo ment zullen we waarschijnlijk nog geen komma kunnen afdingen op de lopende zaken' aldus één van de Westerse ambassadeurs. Meldingsplicht Het belangrijkste geschilpunt tus sen Oost en West betreft de mel dingsplicht van troepenverplaatsin gen. De Sowjet-Unie wil dat iedere oefening op een afstand van min der dan 250 kilometer van een grens wordt aangemeld. Het Wes ten voelt hier niets voor. Die af stand is te groot. Het zou beteke nen dat kleinere landen zoals Zwe den en Joegoslavië iedere verplaat sing moeten melden' zo wordt ge steld. Het Westen wil bovendien een duidelijke tekst van de regeling van de meldingsplicht. De conferentie van de 35 staten werd het gisteren overigens eens over twee belangrijke punten. Het eerste betreft het tijdstip waarop men weer bijeenkomt om na te gaan of de ondertekenaars van de overeenkomsten zich daaraan ook hebben gehouden. Overeengekomen werd dat men anderhalf jaar na de bijeenkomst van Helsinki bij elkaar komt. Het tweede punt. het storen van radio- en televisieuitzendingen werd opgelost door het niet meer te berde te brengen. Aanvankelijk had het Westen gepleit voor een stop zetting van de storing door het Oostblok. De grond zal van nu af aan ver pacht worden door middel van con tracten voor honderd jaar. De twee kranten, die nog niet in handen waren van de staat, de Times of Zambia en de Sunday Times, zijn overgenomen door de enige partij in Zambia. De staat heeft alle bio scopen overgenomen: de helft daarvan was in handen van de maatschappij Lonhro. Kaoenda zei in een zes uur durende toespraak dat zich gevallen voorde den van grootscheepse handel in stukken land. De maatschappij So lar Investments bijvoorbeeld had in Loesaka drie stukken land gekocht coor een bedrag van een half mil joen gulden. Diezelfde dag had de maatschappij één van de stukken voor 3,5 ton aan de Ontwikkelings bank doorverkocht. Solar is ver plicht het geld terug te geven en de andere delen aan de bank te over handigen. Blanke kolonisten in Angola, die geen vliegtuig-ticket naar Portugal hebben kunnen krijgen zijn van plan met een groot konvooi perso nenauto's en vrachtwagens de reis te gaan maken. De stoet van 2500 voertuigen wil de reis van 8000 kilometer op 20 juli beginnen. De kolonisten hebben geen kaartjes voor eeti vliegtuig kunnen krijgen omdat alle plaatsen voor de ko mende maanden zijn volgeboekt. President Samora Machel heeft een kabinet van 15 ministers geïnstal leerd. Sleutelfiguur is Dos Santos, vice-president van het Frellmo en minister van ontwikkeling en plan ning. Santos wordt beschouwd als een aanhanger van het Sowjetrus- sische communisme. De enige ver rassing is dat de minister van on derwijs en cultuur in de overgangs regering Ndobe niet terug keert. President Amin van Oeganda is gisteren in Zaire aangekomen. Ver wacht wordt dat hij met preesident Moboetoe zal overleggen over de zaak van de ter dood veroordeelde Britse leraar Denis Hills. De execu tie in Oeganda zal vrijdag plaats vinden. De Zaïrese president is één van degenen, die heeft aangeboden te willen bemiddelen in het geschil tussen Oeganda en Engeland LISSABON (Reuter. UPI) Het Portugese leger is gisteren een grootscheepse Jacht begonnen op het merendeel van de 89 voormali ge agenten van de PIDE. de gehei me politie onder Salazar en Caetano die gisteren uit de gevangenis van Alcoentre zijn ontsnapt De gren zen van het land worden nauwkeu rig in de gaten gehouden. De gevangenen ontsnapten door de tralies van hun cel door te zagen en zich vervolgens aan aan elkaar ge knoopte lakens naar beneden te la ten zakken. Volgens de' militaire inlichtingendienst zijn 17 gevange nen al weer aangehouden. Eenhe den van de Portugese binnenlandse veiligheidsdienst Copcon hebben duizenden auto's geïnspecteerd. Mi litairen en groepen burgers kamden inmiddels de gebieden in de omge ving van de gloednieuwe gevange nis uit. Volgens Portugese kranten ls de ontsnapping mogelijk geworden Niet alles op koeien en kasten afschuiven van een medewerker Een heleboel mensen weten bij voorbaat waarvandaan alle narigheid in India komt. Daarvoor heb ben zij geen verder inlormatie nodig, daarover hoeven zij niet extra na te denken. Zij wijzen vol heilige verontwaardiging op de afgoderij die daar bedreven wordt, of op de krioelende mensenme nigtes of op de onzin van de verering van koeien, en daarmee is alles glashelder. De oplossing van de problemen wordt pasklaar meegeleverd in het stamcafé of bij de koffie na de kerk. Roei die gods- dienst uit, slacht die koeien, sterilliseer die mensen. Zo kras zullen de meesten het niet zeggen. Maar de voor-oordelen zit ten diep genoeg, en de min of meer verborgen superioriteitsgevoelens eveneens. Een paar opmerkingen lativeren, zoadt er ruimte komt om anders geaarde informatie en analyse te verwerken, zijn dan ook zeker op zijn plaats. Godsdienst speelt een geweldige rol In India, het doordringt het hele leven. Het ligt voor de hand dat men telkens weer de oorzaak van alle ellende in de religie gezocht heeft. Er valt inderdaad eindeloos veel te zeggen over de negatieve rol van religieuze instellingen, van al lerlei bijgeloof en wat dies meer zij. Daarbij moeten dan wel alle reli gies ingesloten worlden, ook het christendom. Neem b.v. het kasten stelsel, de sociale struktuur van het Hindoeïsme, die de reinen en on- reinen van elkaar gescheiden houdt. De Islam en het Christen dom zijn er nauwelijks in geslaagd deze struktuur te overwinnen. Be keerde paria's mogen niet zelden zelfs niet in hetzelfde kerkgebouw met de bekeerlingen uit hogere kasten verkeren. Huwelijken van mensen uit verschillende kasten zijn ln India uitzondering. Dwaalspoor Het gaat er nu niet om de kwalijke kanten van de godsdienst op te sommen, maar m te bepalen hoe groot de invloed daarvan is op het ontwikkelingsproces van de maat schappij. Zijn de heilige koeien en ratten van alles de schuld, of ligt het allemaal aan het kas tenstelsel. Moet niet eerst de religie uitgeroeid worden, voordat iets verstandigs gedaan kan wor den? Het antwoord luidt: nee. Al lereerst omdat het onmogelijk ls religie in India af te schaffen. Maar dan ook omdat de religie en wat daarmee samenhangt niet de oorzaak van alles is en niet voor alles verantwoordelijk gemaakt kan worden. De koeien en kasten ma- De storm rondom premier In dira Gandhi en haar regeren de Congrespartij brengt India weer eens in het wereld nieuws. Maar voor een land, dat meer inwoners telt dan Latijns Amerika en Afrika bij elkaar, blijft het toch ver achter in de internationale aandacht. Het is echter niet wel denkbaar dat de ontzag wekkende problemen van In dia en de reacties van zijn 570 miljoen inwoners daarop de rest van de wereld onge moeid zuilen laten. Daarom ls het hoog tijd een 'inhaalma noeuvre' te maken in onze informatie over India. De reeks artikelen waarmee wij vandaag beginnen is geschre ven door een medewerker, die door jarenlange werkzaam heid in India brede lagen van de bevolking heeft leren ken nen. Gezien de aard van zijn werkzaamheden daar verzocht hij ons zijn naam niet te publiceren. ken deel uit van een heel complex van problemen, en het zou een dwaalspoor zijn om de oorzaak van alle ellende uitgerekend daar te zoeken. Waarom? Enerzijds, omdat een aantal van een met religie sa menhangende kwesties niet zo vre selijk gewichtig zijn, dat geldt b.v. van de koeien. Ten tweede, omdat allerlei religieuse verschijnselen verschillende kanten en mogelijk heden ook positieve hebben, dat geldt bv. van de kasten. De heilige koeien zijn tot een symbool geworden van onecono misch gedrag op grond van reli gieuze overtuigingen. India zou in derdaad best een zekere verminde ring van het aantal daar rond scharrelende koeien kunnen ge bruiken. Maar zo belangrijk ls dat nu ook weer niet, dat daarvan de sanering van de Indische economie zou afhangen. Het zou ook nieuwe problemen scheppen, en het zou niet zoveel problemen oplossen als buitenstaanders wel eens denken. Aan de eiwitvoorziening zou het bv. niets veranderen, aangezien de meeste Indiërs nu eenmaal vegeta riërs zijn. India heeft voldoende andere mogelijkheden om eiwitten te produceren, en heeft zelfs een voorsprong nu wij in het westen langzaam beginnen vraagtekens achter onze excessieve vleescon sumptie te plaatsen. Trouwens, elke maatschappij heeft zijn eigen heili ge koeien, die men onder geen beding mag aantasten, of het nu economisch nuttig en noodzakelijk is of niet, auto's bij voorbeeld. Verstoord evenwicht Of neem de ratten die in sommige streken als rijdieren van de geluks- god Ganesha vereerd en daarom ook niet gedood worden. Dat is natuurlijk een probleem, maar niet alleen dat van de vrome Hindoes. Tot voor kort zorgden de slangen er wel voor dat de rattenbevolking zich niet bovenmatig uitbreidde. De Jacht op slangenleder, een begeerd exportartikel heeft dat evenwicht verstoord, en het duurt natuurlijk een tijd voordat religieuze gewoon tes zich aan veranderde economi sche omstandigheden aangepast hebben. Hoewel, soms gaat het ook snel. Slangen zijn tenslotte ook heilig, maar dat heeft hen niet lang tegen de marktbehoefte in het bui tenland kunnen redden, en het is de vraag of Prins Bernhard het getij nog keren kan. (Wat de nodi ge rattenverdelging betreft, kan Mlsereor de Parijse mode-scheppers niet tot de verwerking van ratten- vellen bewegen?). Het kastenstelsel is een veel ingrij pender zaak, omdat het de sociale struktuur van de Indische maat schappij meebepaalt. Er valt veel kwaads te zeggen van deze geïnsti tutionaliseerde ongelijkheid, maar daarmee ls nog niet alles gezegd. Het heeft ook een -andere kant. Historisch heeft dit systeem ge zorgd voor een zekere stabiliteit en sociale zekerheid, en momenteel is het zo dat het sems zelfs als drager van sociale emancipatie benut wordt. Onderliggende groepen ma ken van de kaste-organisatle ge bruik om voor hun rechten op te komen. De religie wordt verder verantwoor delijk gesteld voor een houding van fatalistisch berusten die de mensen belemmert om voor de verandering van hun situatie te vechten. Dat is ongetwijfeld een sterke aanklacht die, ook hier, met betrekking tot alle religies van kracht is, als je op de praktijk afgaat. Maar het zou een overschatting zijn alles aan het fatalisme toe te schrijven. In wer kelijkheid is het eerder zo dat een mens troost uoekt in de berusting wanneer hij geen uitzicht op ver andering heeft. Telkens weer blijkt dat men zich niet door fatalistische opvattingen laat weerhouden wan neer men wat aan zijn situatie verbeteren kén. Integendeel, wanneer het mogelijk wordt individueel of collectief wat te veranderen ontbreekt het niet aan oude of nieuwe religieuze visies en Interpretaties om dat goed te keuren of te stimuleren. De leer van het karma, die zegt dat men zijn huidige staat aan zijn goede of kwade daden in een vorig leven te danken heeft, kan lelden tot een berustend accepteren van het gege ven bestaan, hoe beroerd het ook ls, het kan echter óók moed geven om voor verandering te vechten: als dat in dit leven nog niet met succes bekroond wordt dan wel ln het volgende. Zo deed het tenmin ste een leraar in de natuurweten schappen. een vrome Hindoe, die zijn leerlingen uit de slums van Bombay wilde motiveren. Dit zijn slechte voorbeelden om aan te duiden dat het met de rol van religie in India ietwat ingewikkel der ligt, en dat men daarmee nog niet de kern van de maatschappe lijke problemen raakt, maar slechts één van de manieren w&arop men sen op die maatschappelijke pro blemen reageren en daarmee pro beren te leven. Een ander stokpaardje van weste lijke commentaren op India is de (Advertentie) Donderdag overal te koop voor 1.80 De roemruchte Indiase koe overbevolking. Ook dat is ongetwij feld een groo* probleem, maar even ongetwijfeld niet het grondpro bleem. Mr. McNamara, president van de Wereldbank propageert met alle macht family-planning als ho ge prioriteit ln de ontwikkelings landen. Het is nogal huiveringwek kend wanneer men de praktijk en de vooronderstellingen van de fa mily-planning zoals die in India sinds lang op grote schaal plaats vindt van dichterbij bekijkt. Overal in het land zie je de plakkaten met een stralende vader en moeder plus zoon en dochter, het model van het gelukkige gezinnette. Poppentheater e.d. verspreiden de boodschap: meer kinderen betekent ruzie, hon ger en ellende; twee kinderen bete kent geluk. Zo stellen de burokra- ten en technokraten ln New York en New Delhi zich dat voor. Voor de loontrekkers in de steden mag het nog gedeeltelijk Juist zijn, hoe wel het natuurlijk geenszins een minimum aan geluk garandeert. Maar ln de meeste gevallen ligt het anders. De kleine pachter kan de seizoen arbeiders bij het planten en oog sten van de rijst nauwelijks beta len. Voor hem zijn kinderen de goedkoopste arbeidskrachten. Land loze landarbeiders hebben daaren tegen minder belang bij veel kin deren. Er zijn echter nog andere redenen: behalve ambtenaren heeft bijna niemand een pensioen. Kin deren zijn de enige zekerheid voor de oude dag. Mensen zonder kinde ren moeten bedelen. Aangezien de sterfte groot is is de beperking tot twee kinderen een gevaarlijk rislko. De door de regering gepropageerde sterilisatie betekent bovendien een onherroepelijkheid die, in een land waar droogtes en andere catastrofes telkens weer vele mensenlevens en vooral de levens van kinderen opei sen. onverantwoord is. Maar de bu- rokraat ln de stad denkt dat men sen die arm zijn automatisch ook dom zijn, en dat zij zich als konij nen in het wilde weg vermeerderen. De grote campagnes van de family- planning. waar men de mensen met beloningen naar de sterilisatie klinieken lokt, behandelen de men sen als vee. Geletterde stedelingen zijn vaak te bekrompen om te be seffen dat ongeletterde dorpelingen ook mensen zijn die weten wat zij doen. Maar zij weten het heel goed: zoals uit een onderzoek bleek, dat landarbeiders in een bepaalde streek ln overeenstemming met hun belangen veel minder kinderen hadden dan pachters en boeren. Zij wezen echter de campagnes van de regering af, en gebruikten vanouds traditionele methodes van vroege abortus, zoals het eten van onrijpe vruchten. Kortom, het kan gevoegelijk vast gesteld worden dat pas een veran dering van de economische situatie en het ontstaan van een minimum aan sociale zekerheid en gezond heidszorg tot een verlangzaming van de bevolkingsgroei kan leiden. En in leder geval hebben de rijke industrielanden geen recht om ge boortebeperking elders te propage ren met het argument dat de we reld te klein wordt, tenminste niet zolang één Amerikaans kind ln zijn leven twintig maal zoveel energie verbruikt als een kind uit de derde wereld. door een te oppervlakkige bewa king. 'Een van de redenen was de gemoedstoestand van de gevange nen, die al 14 maanden gevangen zitten zonder berechting', aldus de directeur van de militaire gevange- nisdienst. Ultra-links in Portugal heeft dikwijls gevraagd de agenten zonder vorm van proces terecht te stellen maar de MFA heeft gezegd dat er een speciale wetgeving wordt gemaakt. IBIZA (UPI) De Spaanse politie heeft op het populaire vakantie eiland Ibiza schoon schip gemaakt onder de drughandel. Zij verrichtte in een actie die twee maanden heeft geduurd 244 aanhoudingen en nam ruim een ton aan hallucine rende middelen in beslag, zo heeft het persbureau Europa Press maan dag meegedeeld. De arrestanten zullen aan de Justi tie worden voorgeleid. Onder hen zijn 53 buitenlanders. De in beslag genomen drugs be stonden voor het grootste deel uit hasjiesj die vanuit Marokko was binnengesmokkeld. Ibiza. een van de eilanden van de Balearengroep. is een verzamel plaats van jongeren uit vele lan den. Vier jaar geleden trad de poli tie op tegen hippies omdat zij de plaatste bevolking bestalen en zich op voor de bewoners kwetsende manier gedroegen. NEW DELHI (Reuter. AP) De Indiase anti-corruptieleider Jaja- p rak ash Narayan is in hongersta king sinds hij donderdag in op dracht van premier Indira Gandhi gevangen werd gezet. Dit heeft de algemeen secretaris van de socialis tische internationals Hans Janit- sjek gisteren in Londen meegedeeld. Volgens betrouwbare bronnen in India zou zijn toestand slecht zijn. Premier Gandhi heeft Inmiddels nieuwe beperkingen van de grond rechten afgekondigd. De politie heeft hierbij de bevoegdheid gekre gen om bij arrestaties niet meer te vertellen dan dat de aangehoudene in verband met de noodtoestand is gearresteerd. Onder de noodtoe stand kon de politie al mensen aanhouden zonder enige vorm van proces en zonder dat de gevange nen zich tot de rechter kunnen wenden. BUENOS AIRES (DPA) De voor malige SS-officler Walter Kutsch mann. die ln Buenos Aires onder de naam Pedro Ricardo Olmo als ver koopleider werkte bij de Argentijnse dochteronderneming van het West- duitse elektroconcem Osram, is gis teren ondergedoken nadat hij uit voorlopige hechtenis was ontslagen. Volgens Simon Wiesenthal van het joodse documentatiecentrum ln We nen zou Kutschmann verantwoorde lijk zijn voor de moord op 20 lera ren ln Lemberg ln 1941. Kutschmann had bij zijn ondervraging ln Buenos Aires erkend dat hij onder valse naam leefde, maar hij ontkende iets met de moorden te maken te hebben gehad. HIJ wordt nu via Interpol gezocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7