KOLONISTEN IN MINNESOTA Jeugd van de lagere school kijkt tot acht uur televisie Radio- en televisieprogramma's Even puzzelen i Bij één procent geen toestel Omroep voeden uit algemene middelen Kees van Iersel onder contract bij Vara-drama Columbia krijgt f 18 miljoen Humbert de Superville was een veelzijdig kunstenaar Kunst Op de wip Senatoren uit VS spraken met joden in Moskou Sterke stijging van bierexport naar Amerika TROUW/KWARTET DINSDAG 1 JULI 1975 BINNENLAND/RADIO-TV PS4-RH4 HILVERSUM De meeste lagere school-kinderen kijken door de week tot acht uur 's avonds televisie. Op vrijdagavond is dat tot ruim half negen en op zaterdagavond tot ongeveer kwart voor negen. De meeste kinderen mogen voor bepaalde programma's langer opblijven. Meer dan de helft is weieens bang geworden van bepaalde televisieprogramma's. Omdat de normale onderzoeken van de NOS naar de belangstelling voor televisie en radio gericht zijn op personen boven twaalf jaar en de kinderen er dus altijd buiten vallen, is ditmaal speciaal een en- quete gehouden onder Nederlander- tjes van 6 tot 12 jaar. Bovenstaan de gegevens zijn daaruit afkomstig en samengevat in het rapport Jeugd en massamedia. Daarin wordt ook aandacht besteed aan de vulling van de vrije tijd door de lagere school-jeugd, zoals met hobby's, spelen, bioscoopbe zoek, kranten en boeken. De meeste van de 850 ondervraagde kinderen gaven op 'spelen' (77 pro cent). Daarna komt televisie kijken (55 procent), dan sport (47 pro cent), vervolgens tekenen (47 pro cent), lezen (46 procent) en radio luisteren (37 procent). Eigen radio Ruim eenderde van de ondervraag de kinderen ls in het bezit van een eigen radio. Op schooldagen luistert tweederde van de kinderen weieens naar de radio, het meest tussen de middag. De gemiddelde radiobeluis tering voor de kinderen van zes tot twaalf jaar bedraagt tien minuten per dag. Het onderzoek werd gedaan toen radio Veronica nog in de ether was. Het bekendste station is volgens het onderzoek bij de kinderen Hil versum 3, 46 procent noemt dit station. Radio Veronica werd door 28 procent genoemd. Het liefst wordt geluisterd naar popmuziek (66 procent) en naar kinderprogramma's (61 procent). Behalve Ad Visser en Joost den Draaijer kennen de meeste kinde ren geen disc-jockey's. De meeste kinderen (82 procent) kijkt weleens televisie op zaterdag middag, op woensdagmiddag kijkt 79 procent en op zondagmiddag 77 procent. Een op de tien kinderen kijkt meestal alleen, maar voor de meesten is het een sociaal gebeu ren. In de huizen van 80 procent staat een zwart-wlt toestel, in de huizen van 25 een kleuren-tv. Bij één procent is geen toestel in huis te vinden. De meeste bekeken kinderprogram ma's uit de onderzoekperiode (ver leden Jaar september) waren: Swiebertje (98 procent), Ti-ta-to- venaar (94 procent), Popey (94 procent). Hameien (93 procent). Loekie (93 procent) en Beertje Co- largol (92 procent). Het minst be keken waren: Vara's Jong geleerd, oud gedaan (26 procent) en EO- kinderkrant (49 procent). De helft van de kinderen gaat nooit naar de bioscoop. Bij de meeste kinderen (94 procent) komt thuis een krant. De helft van die kinderen leest er weleens in, mees tal strips. Tachtig procent leest boeken en 61 procent kijkt weleens in de programmabladen voor radio en televisie. G. A. Kieft: KARELTJE KNETTER Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM In de NCRV-gids die deze week uitkomt doet hoofd redacteur G. A. Kieft de suggestie om de omroepbijdragen helemaal af te schaffen en de omroep te voeden uit de algemene middelen. Dat de minister van CRM dit niet in zijn medianota heeft geopperd ziet de heer Kieft als een weglating. Hij vraagt zich af of het nog juist is dat de bezitters van televisie- en radiotoestellen deze uitgaven doen voor het betalen voor het maken en brengen van alle programma's. De huidige regeling bevoordeelt de gegoeden boven de minder-draag- krachtigen en naarmate de om roepbijdrage hoger zou worden zal deze problematiek sterker knellen. Toch ziet de heer Kieft ook geen mogelijkhedeid dat de hoogte van de omroepbijdrage gelijke tred houdt met het inkomen omdat dat techniscli-administratieve bezwaren met zich brengt. Nu er rond vier miljoen toestellen zijn geregistreerd is het volgens hem een zinnig idee de omroep te voeden uit de algemene middelen naast de inkomsten van de STER- reclame. Kees van Iersel Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Regisseur Kees van Iersel heeft een contract gekregen bij de Vara-televisie. De omroep heeft een groot aantal drama-pro- dukties in voorbereiding. Allereerst neemt Van Iersel, die de serie van Merljntje Gijzen samen stelde, de bewerking en regie op zich van de roman 'De Vergader zaal' van A Alberts op zich. De opnamen worden gemaakt in 1976 tussen maart en mei. Ook 'De held van het potspel' van William Kuik zal hij regisseren en wel najaar 1976. Tenslotte zal Kees van Iersel de laatste vier boeken van Merijntje Gijzen van de schrij ver A. M. de Jong voor televisie dramatiseren. Maar voor dit op het scherm verschijnt is het wel 1978 geworden. DEN HAAG Columbia ontvangt dit jaar van Nederland ontwikke lingshulp voor een totaal bedrag van 18 miljoen gulden. Dit heeft het ministerie van ontwikkelings samenwerking bekend gemaakt na een overleg hierover dat eind vori ge week In Den Haag gehouden werd. Columbia behoort tot de groep van zogenaamde concentra- tielanden in het Nederlandse sa menwerkingsbeleid. Het hulpprogramma voor Columbia voorziet dit jaar in een lening van 11 miljoen gulden en technische hulp in de vorm van een schenking van 7 miljoen gulden. door G. Kruis DELFT 'David Pierre Giotto Humbert de Superville, kunste naar-geleerde', een tentoonstel ling tot 2 september in het Stedelijk Museum 'Het Prinsen hof', Delft die een uitgebreid beeld geeft over de veelzijdig heid van deze Nederlandse 19e eeuwse kunstenaar en kunst historicus. Niet bepaald een algemeen bekende naam. maar dat zal wel een gevolg zijn van het feit dat zijn werk aansloot bij de internationale stro ming van het visionair, romantisch neo-classicisme van meesters als Fuseli en Blake. En dat was voor de Nederlandse kunstwereld een ver schijnsel dat nauwelijks navolging vond. Toem Humbert in Den Haag geboren werd (In 1770) was in Frankrijk en Italië een nieuwe stroming ln de kunst op gang geko men, die sterk onder de Invloed stond van de oudheid en de renais- sance-meesters Raphael en Miche langelo. Rome werd dan ook weer het pelgrimsoord voor kunstenaars en kunstkenners. Na het behalen van de hoofdprijs aan de Tekenacademie in Den Haag, vertrok ook Humbert in 1789 naar Italië. Zijn contacten en erva ringen daar werden bepalend voor zijn ontwikkeling als kunstkenner en theoreticus. Zijn vroege werk. dat van voor 1800, toont duidelijk invloeden van deze nieuwe ontwikkelingen. Het heeft een literaire, klassieke in houd. Terug in Nederland krijgt zijn werk een heel eigen sfeer, die vergeleken met dat van zijn Neder landse tijdgenoten uniek is: van wege de keuze van zijn onderwer pen en de manier waarop hij die realiseerde. Na zijn aanstelling als beheerder van het prentenkabinet en de pleisterverzameling (de gipsafgiet sels van belangrijke kunstwerken) van de Rijksuniversiteit van Lei den, gaat hij zich bezighouden met kunsthistorische problemen. Zo maakte hij b.v. een project van een 'Musée idéal'. Een goede gedachte om in deze tijd van herwaardering van het neo classicisme de aandacht te vestigen op een van de weinige Nederlandse vertegenwoordigers van dit curieuze genre. D. P. G. Humbert de Superville: 'Portret van Filippo Larivera' 1799. Larivera was een volkstribuun van de Romeinse Republiek. Na de val daarvan zat hij met Humbert ge vangen in Civitavecchia. Deze teke ning is in de gevangenis gemaakt. De ene helft van mijn wezen is razend benieuwd naar de wereld van morgen, al geloof ik niet dat de televisie het beste medium is om er naar op zoek te gaan. Mijn journalistieke part daarentegen heeft altijd de neiging de actuali teiten van vandaag en gisteren in de gaten te houden. Dus zat ik maandag weer mooi op de wip: kijken naar Akuta of met de AVRO op zoek naar morgen, 't Werd de club van Wibo van de Linde, maar als zovaak kon ik weer vraagtekens plaatsen achter de manier waarop bij de TROS actualiteiten worden belicht. Vrijwel altijd krijg je het gevoel dat het niet gaat om het pure feit, maar dat gezocht wordt naar neveneffecten waarmee het publiek is te bespelen. In Amsterdam wordt een chirurgen congres gehouden. De Journaal- redactie van de NOS pikte uit de deelnemers de door harttransplan taties bekende dr. Barnard. Bij Aktua moet men dat hebben ge weten, want er is regelmatig con tact tussen de verschillende actuali teitenredacties. Nochtans kwam ook de TROS met de Zuidafrikaanse specialist op de proppen, alsof er op de hele wereld geen andere toon aangevende chirurgen bestaan. Het enige verschil was, dat dr. Barnard voor het Journaal in het Zuid- Afrikaans sprak en in het TROS- interview zich van het Engels be diende. Om bijna hetzelfde te zeggen. Maar, de naam Barnard schijnt nu eenmaal een synoniem te zijn voor sensatie. Vandaar. In de Aktua-reportage over de eendensterfte in de Friese meren stonden niet milieu- en gezond heidszorg centraal, maar de problemen en belangen van Horeca en toeristen-industrie. En langdurig werd de camera vastgepind op een proef muis, die lag te creperen omdat-de was besmet door dezelfde bacil waaraan ook zoveel eenden ten prooi vallen. Werd er op gegokt dat jan en alleman in de pen of telefoon zouden vliegen om te protesteren tegen wetenschappelijke dierenbeulen? Ik weet niet of ik een paar goede Nederlandse reportages over het skütsjesilen heb gemist. Maar nooit eerder heb ik dit Friese zeil- evenement zo meebeleefd als via de Britse documentaire. Nog een geluk dat het Opleidingscentrum van de Wereldomroep hier aan heeft meegewerkt, anders zou het helemaal een blamage voor de Nederlandse filmerij zijn geworden. Battle over Water is een kostelijke schildering van de sfeer en van de kerels die deze traditie in leven houden. De schippers met hun door wind en water verweerde koppen qn hun gelooide magen, omdat ze een bepaalde kruidenbitter innemen als medicijn, halen streken uit om een meter winst te behalen, laten af en toe een "knoop' vallen, maar ze dansen op 'Grootvaders klok' en bidden voor hun eten. En dat laatste is meer dan Bonafacius destijds heeft mogen verwachten. TON HYDRA MOSKOU (UPI) Tien van de veertien Amerikaanse senatoren, die onder leiding van Hubert Humphrey en Hugh Scott een be zoek aan Moskou brengen, hebben twee uur lang gesproken met zes tien Russische joden over hun moeilijkheden om van de Sowjet- autoriteiten toestemming' voor emi gratie te krijgen. 'We hebben begrepen dat hun situ atie slechter geworden is', aldus senator Jacob Javits, een van de voornaamste woordvoerders over de kwestie van de Russische joden in het Amerikaanse congres. Het gesprek tussen de senatoren en de russische joden vond plaats in het Rossiyahotel in Moskou. (Advertentie) Spaar de Esveha Multo' garantiemerken voorzo'n fraaie Ballograf. door Vilhelm Moberg Copyright Holland ia B.V. Baarn Toen hij met de volle emmer te rugkwam, hoorde Kristina hem door de geopende deur heen hijgen van inspanning. Je hoeft geen water te dragen, als je daar te zwak voor bent. Die emmer is al zwaar genoeg voor een gezond mens. O, maar ik kan het wel. Ze zei: het was een bof dat ze een echte bron vonden met goed en helder water, dat lekker smaakte. Die bron was onmisbaar voor hen, al was het wel een eindje lopen. Robert dronk water, waarna hij de litermaat weer boven de emmer op zijn vaste plaats ophing. Daarna liep hij naar Kristina terug, die in de kamer weer r et haar naaiwerk bezig was. Hij keek toe. hoe ze de schaar in de stof zette en de merk tekens volgde, die ze met krijt aan gegeven had. Hij zei: Je weet nog wel ik ben doof aan mijn ene oor, Kristina. Ik heb het niet verstaan, wat je zoëven zei. En zij herhaalde wat ze gezegd had van het water van hun bron. Daarna zat hij lange tijd helemaal stil. De hevige hitte die bij het jaarge tijde hoorde was deze week ingezet. In de drukkende warmte van de zomers in Minnesota, werd er niet hard gewerkt; alleen de lichaamsbe weging vergde al veel van iemands krachten. Kristina hanteerde naald en schaar, de lichtste werktuigen die een mens maar kon gebruiken, maar toch veegde ze herhaaldelijk het zweet van haar voorhoofd met een puxit van haar schort. In huis was het evenwel nog koel vergele ken met de gloeiende hitte buiten. Het water van het meer was al lauw en Johan, Marta en Harald, de drie 'groten', hadden hun moe der de belofte afgebedeld dat ze naar de ondiepe baai achter de nieuwe akker mochten om te ba den. Kristina had dat zelf ook wel gewild, maar ze was bang dat het niet goed voor haar zou zijn. nu ze weer zwanger was. Ze vroeg Robert of hij met de kinderen mee wilde gaan om een oogje in het zeil te houden. Na het middagmaal zei Robert, dat hij wat in het bos wilde ronddwa len hij was van plan naar De Indiaan te gaan. om te zien of er ook iets veranderd was ln die buur ten. waar hij vroeger wel gejaagd had. toen hij nog thuis was. Toen waarschuwde Kristina hem: van het voorjaa was er een dode lijk ongeluk gebeurd bij De Indi aan. Een Amerikaanse kolonist uit Hay Lake was dood aangetroffen onder een groot steenblok, dat daar naar beneden gevallen was. Er wa ren grote spleten in de zandsteen ontstaan, en het blok was ergens boven losgeraakt. Nu vielen er af en toe opnieuw stenen naar bene den, er lag al een hele hoop. Er was immers maar een kleine steen no dig om een mens te doden, als die er een op zijn hoofd kreeg. Maar Robert lachte en liet de gaten in zijn mond zien: hij was geen kolonist, hij had geen land geroofd van het bruine volkje: hij geloofde er niet in, dat De Indiaan met stenen naar zo'n onschuldig ie mand als hij was zou gooien.- Kristina keek hem na. toen hij in het bos verdween: hij had gezegd dat hij geld genoeg had. dat hij geen baas meer boven zich had en dat hij nooit meer iets hoefde te doen. Hij kon zijn tijd gebruiken, zoals hel hem uitkwam en gaan en 92. Oude Neef Teunis haalde de fraai bewerkte cassette van het koordje en zei: 'Mooi stukje werk hè? Echt antiek'. Wat zit daarin?' wilde smidje Verholen weten. 'Dat zal ik je laten zien', antwoordde Neef Teunis en knipte de cassette open. Toen werd een héél oude wijzerplaat zichtbaar. 'Een klokje', zei Kareltje Knetter. 'Héél goed ge zien', fluisterde de zeekoning. 'Doch het is niet zomaar een klokje, waarvoor zelfs een zeekoning het grijze hoofd deemoedig buigt. Het is namelijk de stopklok van Stavo ren. 'Nou.ik heb wel eens ge hoord van 't vrouwtje van Stavo ren', merkte smidje Verholen op. 'Maar de stopklok van Stavoren. nee.'Deze klok was eens van het vrouwtje van Stavoren', legde Neef Teunis uit. 'Toen zij als straf voor haar hoofvaardlgheid met haar hele hebben en houden ten onder ging, bleef dit uurwerkje natuurlijk niet achter. Ook deze klok belandde op de bodem van de zee en daar is hij door een van mijn zeemeermin nen gevonden. Het dingetje is dus nu al meer dan vier eeuwen in mijn familie. Maar ik wil hem je graag afstaan, Verholen.' 'Loopt hij nog?' informeerde de smid. 'Geluk kig niet', antwoordde Neef Teunis. 'Daarom noemen we hem juist de stopklok van Stavoren. Toen hij destijds te water raakte, is hij stil blijven staan'. 'Dan staat-ie dus al een dikke vier eeuwen stil', stelde Kareltje vast. 'Heel slim opge merkt', prees Neef Teuns. 'Als jul lie hem dus zouden opdraaien en in beweging zetten, dan zou hij vier eeuwen achterlopen! Logsch, net- waar? Alhoewel..., ik zou maar op- PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN FERDINAND a Radio vandaag HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerle: klass. muz. (7.30 Nws. 7.41-7.50 Echo). 8.24 Overwe ging. 8.30 Nws. 8,36 Gym. voor de huls vrouw. 8.45 De wonderlijke letter M: een progr. voor het Hollandse huishouden. 10.00 (S) Aubade: klass. muz. (10.30 Nws.). 11.30 Bejaardenprogr. 11.55 Scheepspraat. 12.00 (S) Van twaalf tot vijf (12.30 Nws. 12.41 Echo. 13.00 Kees Schilperoort. 14.15 Praten met lichame lijk gehandicapte kinderen. 15.30 Nws. 16.00 Trektoch langs musea), OVER- HEIDSVOORL.17.00 Bestrijding suiker ziekte Curacao. KRO: 17.10 (S) De huts- geklutste inderspelen. 17.30 Nws. 17.32 Echo mag. KRO: 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Lichte grammofoonmuz. 19.00 (S) Bel Canto op de zomeravond. AVRO. 20.00 (S) Metropole Orkest. 20.45 (S) De avon turen van de gezusters Wiedemeyer, ra diostrip. 21.05 (S) Voor nu en nog eens: muziek en gesprekken. 21.45 Lichte mu ziek.- 22.00 (S) In 't Leldse Bosje. 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn. 22.50 (S) Vana vond laat nws. 23.05 (S) Alfred Hause en zijn orkest. 23.20 (S) Er floot geen vogel in de wei. 23.55-24.00 Nws. HILVERUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7.20 (S) Dag met een plaatje (8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide reportage. 9.35 Wa terstanden). AVRO: 9.40 (S) Romancero Gitano. gltaarmuz. 10.00 (S) Kleutertje luister. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogr. (11.00 Nws. 11.03 Ra- diojaur.) 11.30 (S) Rondom twaalf: een uur allerlei voor ledereen. 11.55 Beursbe richten.) OVERHEIDSVOORL.12.30 Uit zending voor de landbouw. AVRO: 12.40 (S) Kinderen maken muz. 13.00 .Nws. 13.11 Radiojourn. 13.21 (S) Rondom de prestanten van de hoofdstad: orgelmuz. 14.00 (S) Home sweet home. 14.30 (S) Speciaal TV vandaag Nws. 16.03 Radiojourn. 16.05 (S )Gebak- ken vensterbanken, knidermag. 17.00 (S) Mobiel, een beweeglijk progr. voor be weeglijke mensen. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. 18.21 Toppers van toen, grammofoonpla ten. 19.10 (S) Ik hoor, ik hoor wat U allicht niet hoort, muzikale lezing. 19.35 Wat hebben wij eraan, documentaire over ruimtevaart. NOS: 19.50 Den Haag Vandaag. 20.00 Nws. KRO: 20.05 Overwe ging RKK. 20.15 (S) Franz Schubert, klass. muz. 21.15 De lieverdjes van G. Cooper, hoorspel. 22.30 (S) Bach en Re- ger, orgelmuz. 23.10 Babel-kalender, kul- tureel nws. 23.35 (S) Ned. koormuz. 23.55-24.00 NWS. 0 De film Lang leve Verdi laat zien hoe de beroemde 'operacompo nist in zijn geboortestreek wordt vereerd. Een onderhoudende inlei ding op La Traviata, die woensdag door de NCRV wordt uitgezonden. Ned. 2-19.3 0 Vijf koren zingen op passende locaties onder het motto Denkend aan Nederland en het jvater. Ned. 2-20.21 0 In de serie propagandistische oorlogsfilms vertoont de VPRO de Russische speelfilm 'Zij verdedigt haar Vaderland'. Ned. 1-20.45 0 Gods woord ln de oude kerk, is een EO-programma over de chris tenheid in Noord-Afrika vóór de komst van de Islam. Ned. 1-22.25 0 Voor en na Spel zonder grenzen belicht Hier en Nu actualiteiten; De wereldvoedselsituatie; rapport over bioindustrie en bromfietsen en luchtvervuiling. Ned. 2 20.45 en 22.25 0 De AVRO brengt een reportage van de bokswedstrijd tussen Mo hammad Ali en Joe Bugner. Ned. 2-23.00 0 Voor de AVRO maakte Paul Keet een programma over de pro blemen die kunnen ontstaan wan neer men de vertrouwde omgeving moet ruilen voor een wezensvreemd milieu. Hilv. 2-14.00 0 De KRO zendt het luisterspel De Lieverdjes van G. Cooper uit. Hilv. 2-21.15 0 Op het orgel van de Grote Kerk in Breda speelt Jos Wielakker werk van Bach en Reger. Hilv. 2-22.30 NEDERLAND I EO 15.00 Van hart tot hart, gevar. programma NOS 18.2b Tour de France 18.45 Mindmolen 18.55 Journaal VPRO iy.05 Beertje ooiargoi 19.15 Rock concert NOS 20.00 Journaal VPRO 20.21 All in the family 20.45 Propagandafilms WO II: Rusland 1943, speelfilm EO 22.00 Dordrecht zingt 22.20 De Bijbel: informatief progr. NOS 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Minlmolen 18.55 Journaal NUKV 19.05 Bonny, tv-serie 19.3U Lang leve Verdi NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Denkend aan Nederland en het water 20.45 Hlieren nu 21.00 spel zonder grenzen 22.25 Hier en nu 22.45 Tot besluit NOS 22.55 Journaal AVRO 23.00 AVRO's sportpanorama: Muhammed All-Joe Bugner HILVERSUM in VARA: 7.02 Drie op Je boterham. 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draalt op verzoek van mensen uit de sportwereld. 12.03 (S) Drie draalt tussen de middag: VARA'S visite vanuit jeugdsoclëtelt Vor- den. 14.03 Leo van der Groot. (15.02-17.00 Rechtstreekse reportages van de Ronde van Frankrijk). 16.03 (S) Mix, met de LP top 20. NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 Joost mag niet eten. VARA: 19.02 Drie loopt achter: poprekonstruktle. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en blues. 22.03 (S) (P)opdonder. 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Plet Wielinga-Joop Daalmeljer. 2.02 HELP! een progr. voor werkers ln de verplegende en verzorgende beroepen. 4.02 Truck, een progr. voor vrachtwagen-chauffeurs. KRO: 6.02-7 00 (S) Scheer je weg. Invul-puzzel staan waar hij wilde. Maar Robert had hun nieuwe buren niet opge zocht. hij kwam ook niet bij de landgenoten die naar hier geëmi greerd waren, hij ging niet het eerst naar mensen maar hij wil de wél De Indiaan terug zien, die bruine zandsteenrots, waar hij eens zo'n wonderlijk avontuur bij be leefd had. Kristina liep naar zijn kamer, om zijn bed op te maken, nu hij weg was. Toen ze zijn hoofdkussen om keerde, zag ze iets: daar lag een zakhorloge, met een brede, geelko peren ketting er omheen. Ze staar de er naar: Robert had geen horlo ge laten zien, sinds hij terug was. Voor zover zij wist, had hij nog nooit een zakhorloge bezeten. En als hij er wel een had waarom droeg hij het dan niet? Waarom lag het hier verstopt onder zijn kussen in zijn bed? Als hij een horloge gekocht had. nu hij het zo goed kon doen waarom durfde hij er dan niet mee voor de dag te ko men? Het zou toch wel niet gestolen zijn. Maar waarom lag het hier? (Wordt vervolgd.) Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. scharnier 2. keurig, 3. scheepsvloer, 4. Noorse god, 5. priem, 6. een zekere, 7. spitse bek van een vogel, 8. waterblaasje, 9. telwoord, 10. latwerk, 11. jong schaap. Bij juiste invulling leest men in de verticale rij 1 een andere naam voor kraaienestachtige takkenbundel in bomen. Oplossing van gisteren: Hor.: 1. stal, 4. artist, 9. ara, 10. alt, 11. nar, 12. narede, 14. stro, 15. die 16. sté 17. el 19. slapend, 22. ram, 24. Asa, 25. sap, 27. savanne, 30. L.O., 32. nor. 33. iel, 35. pets, 37. sedert 39. ore 40. nel 41. neo, 42. talent, 43. Kain. Vert: 1. sander, 2. tra, 3. aard, 4. ale, 5. Rt, 6. intens. 7. sar 8. trom, 10. adelaar 13. eis 14. sté, 16. spaniel, 18. las, 20. a.S..n., 21. dal, eed 31. spot 34. Lena 36 era. 37. 23. mantel. 26. ponton, 28. vos, 29. set. 38. rei, 40. nn. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ZOETERWOUDE Amerikanen drinken steeds meer Nederlands bier, dit niettegenstaande het feit, dat het Nederlandse bier in Ameri ka tweemaal zoveel kost als het Amerikaanse produkt. De voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika, jhr. P. R. Feith, heeft dit in de jaarverga dering van zijn organisatie mede-* gedeeld. Alleen al in het afgelopen jaar is de Nederlandse bierexport naar de Verenigde Staten met 50 pet gestegen. Hij bereikte een waarde van 75 miljoen. In 1970, het jaar voor de eerste dollardeva luatie bedroeg de bierexport naar Amerika ƒ30 miljoen. Dit betekent, dat de bieruitvoer naar de Verenig de Staten in vier jaar met 150 procent is gestegen. In hoeveelheid is de bierexport naar dat land in vier jaar verdubbeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4