Arts maakt dikwijls met hard werken vooral zijn geldschieters rijk Brits kolonel mee naar Suriname als expert in feesten Hier gebeurde het: Duizend zenders ingeleverd bij de PTT Sanering bakkerijen mag niet verhaald worden op consument Kritische staatssecretaris tot chirurgen: Misbruik zo snel mogelijk beëindigen pleit Bezwaar tegen huurverhoging tot 15 augustus Geen bijzondere subsidie voor sociale diensten Auto tegen boom: Drie doden en een zwaargewonde Voor organisatie 25ste november Nederland houdt 25 november bijzonder sober Kamerlid voor gedupeerde Marokkanen U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. Deense vissers dreigen boycot daar blijft'n mens gezond bij! Bezit van installatie vandaag strafbaar Fietser verongelukt TROUW/KWARTET DINSDAG 1 JULI 1975 BINNENLAND 3 Van onze redacteur wetenschappep AMSTERDAM Beginnende artsen zijn in het algemeen wel bereid om tegen een redelijk salaris in dienstverband te gaan werken. Maar de oude financiële structuren bestaan nog. Daarin is de arts een zelfstandig ondernemer, zijn praktijk een kapitaal goed dat hij met geleend geld moet kopen. Het gebeurt nog al eens dat hij, aangemoedigd door een financieringsmaatschappij, te veel geld leent. Hij heeft niet in de gaten dat het geld dat hij daarna met keihard werken verdient, vooral de financierings maatschappij rijk maakt. Dat is. zei staatssecretaris Klein (onderwijs) gisteren in Amsterdam, een misbruik dat zo snel mogelijk moet worden beëindigd. Dat zou moeten gebeuren door alle artsen in loondienst te laten treden. Dr. Klein sprak bij de opening van het negende Europese congres van het Internationale college van chi rurgen (ICS). Hij was blij dat hij bij die gelegenheid een paar dingen over de gezondheidszorg in het al gemeen kon zeggen. Dat ligt in het algemeen meer op de weg van staatssecretaris Hendriks, maar dr. Klein heeft recht van spreken om dat de opleiding van artsen (en daarmee ook het beheer over de academische ziekenhuizen) onder zijn departement vallen. Doelmatiger De medische wetenschap is langza merhand zo ver, zei de staatssecre taris dat er technisch meer moge lijk is dan we kunnen betalen. Dat betekent dat meer ruimte voor kostbare nieuwigheden alleen be schikbaar kan komen door vergro ting van de doelmatigheid elders. Hij had het gevoel dat dat inder daad mogelijk is. In ieder geval zouden de congresgangers in de toekomst toch wel in moeilijkheden komen als ze hier geen rekening mee hielden. De voorzitter, prof. dr. W. J. H. Schmidt, dankte hem voor zijn 'vriendelijke en kritische woor den'. Die vriendelijke woorden betroffen de ICS als internationale organisa tie, die de afgelopen tijd onderwijs- teams met vooraanstaande chirur gen uitzond naar Costa Rica. Kenia en Soedan. Die mensen krijgen daarvoor een onkostenvergoeding van tien dollar per dag. 'En we hebben nog 150 vrijwilligers op de lijst staan', meldde de president van de IGS, prof. Louros, later met kennelijk genoegen. Massaal De wetenschappelijke programma commissie had, onder voorzitter schap van prof. dr. G. den Otter, grote moeite gedaan om enige structuur te brengen in dit vrij massale congres (meer dan duizend deelnemers). De helft van de ruim vijftig wetenschappelijke zittingen heeft een duidelijke chirurgische strijdvraag als onderwerp, een ver schil van inzicht over de beste be handelingsmethode in een bepaald geval, dat door voor- en tegenstan ders op grond van eigen onderzoek en ervaring wordt toegelicht. De congrescommissie verwacht dat dit zeker in een aantal gevallen tot overeenstemming zal leiden. 278 harten Zo werd gisteren de vraag aange pakt of harttransplantatie minder gerechtvaardigd is dan niertran splantatie. Als je naar de cijfers kijkt, zou het wel zo lijken. De Amerikaan Lower gaf de internati onale stand per 1 juni: 64 teams hebben in totaal 278 harten inge plant bij 271 patiënten. Van hen leven er nog 47, onder wie veertien langer dan drie jaar na de operatie. De vergelijkbare cijfers voor nier transplantatie: driehonderd teams hebben een kleine 22.000 nieren ingeplant bij ruim 19.000 patiënten, van wie er op dit moment nog 9.000 in leven zijn. De langst over levende werd 19 jaar geleden geo pereerd. De kransslagaders van het nieuwe hart, zei Lower, groeien in het verloop van een aantal jaren weer dicht, en of we dat kunnen voorkomen valt nog te bezien. Voordat harttransplantie algemener wordt toegepast, zal op een aantal moeilijke punten vooruitgang moe ten worden geboekt. Wat we erg hard nodig hebben is bijvoorbeeld een hulpapparaat om de patiënt als er iets fout gaat in leven te hou den. Het slechtere resultaat in ver gelijking met niertransplantaties wordt voornamelijk door dat gebrek veroorzaakt. Wordt de nieuwe nier afgestoten, dan gaat de patiënt weer aan de kunstnier. Wordt een nieuw hart afgestoten, dan gaat de patiënt in het algemeen dood. Barnard De Zuidafrikaan Barnard zag het allemaal wat zonniger in. Ondanks alle kritiek is er gewoon geen an dere methode om deze patiënten te behandelen, en dus 'kan alleen nog maar een gek de wenselijkheid van harttransplantatie ter discussie stellen'. Barnard gaf een uitvoerige uiteenzetting over de door hem voor het eerst toegepaste techniek om een (gezond en vrij groot) deel van het eigen hart van de patient niet weg te nemen, en het nieuwe hart daarop aan te laten sluiten. Het nieuwe hart blijkt dan vooral bij. te springen als dat dig is (bi] inspanning), en het hoeft niet me teen na de operatie de vo ie last over te nemen (wat in het begin meestal vrij moeilijk gaat). Er kan nog niet gezegd worden dat de nieuwe ingreep beter is: hij is op Van een verslaggever DEN HAAG De termijn, waarin door huurders bezwaar kan worden gemaakt tegen de huurverhoging van 8 pet die vandaag van kracht wordt, is verlengd van 1 tot 15 augustus. Dit heeft staatssecretaris Van Dam besloten om de betrokken huurders in verband met de vakan ties meer de gelegenheid te geven om van dit recht gebruik te maken. De bezwaarschrift-procedure geldt uitsluitend voor woningen van complexen, waarvan de gemiddelde bewoningsdatum ligt vóór 1 januari 1970. Chirurgen uit alle delen van de wereld kwamen gisteren in het RAI-con- grescentrum bijeen voor een conferentie. Op de foto de Zuidafrikaans chi rurg Chris Barnard (rechts) in gesprek met zijn collega's prof. Greep uit Amsterdam en prof. Stipa uit Rome (links). nog maar drie patiënten toegepast. Maar de merkbaar enthouaiste Bar nard had in ieder geval nog geen nadelen gezien. Ook de Brit Calne was duidelijk vóór harttransplantatie. Hij zag maar één criterium: is dit de beste beschikbare behandeling, die de pa tiënt waarschijnlijk ten goede komt. De vergelijking met nier transplantatie vond hij daarom niet zinvol. Hij legde er de nadruk op dat van de overlevende patiënten ruim 90 procent ook inderdaad een normaal leven kan leiden. Van een verslaggever DEN HAAG Voor personeel en huisvesting van gemeentelijke soci ale diensten zal geen bijzondere subsidie worden verleend. Dit blijkt uit een antwoord dat staatssecreta ris Meijer van erm geeft op vragen van het Kamerlid Van der Lek (PSP). De vragen gingen over in middels opgeloste moeilijkheden bij de gemeentelijke sociale dienst van Leiden. Gemeenten hebben een zelfstandige taak bij de uitvoering van de Algemene Bijstandswet, zo zegt de staatssecretaris. Wel wordt gewerkt aan een verfijning van de uitkeringen uit het gemeentefonds. Daarvan zullen gemeenten met een zwakke sociale structuur kunnen profiteren. Het stellen van de hambraag werd intussen overgelaten aan sessie voorzitter E. Bos. Gegeven da hart- en vaatziekten doodsoorzaak nummer één zijn, hoeveel mensen zouden er dan voor harttransplan tie in aanmerking komen? Minder dan voor niertransplantatie, bleek de algemene opvatting te zijn. (In Nederland zouden per jaar volgens schatting vierhonderd niertran splantatie nodig zijn: er worden er ongeveer 130 uitgevoerd - red.). VENRAY Vermoedelijk doordat hun wagen als gevolg van een te hoge snelheid uit de bocht schoot, zijn zondagavond drie mensen in Venray om het leven gekomen. Een vierde slachtoffer werd levensge vaarlijk gewond. De wagen waarin zij zaten vloog tegen een boom. Gedood werden de 23-jarige L. Geelen, de 27-jarige J. J. Jansen en de 29-jarige W. Derks, allen uit Venray. De bestuurder, de heer Geelen was op slag dood. De andere twee overleden later in het zieken huis. Van een verslaggever SCHIPHOL Tegelijk met de Surinaamse premier Arron is gistermiddag van Schiphol vertrokken de Britse kolonel Eric A. Hefford een gepensioneerd infanterist, die meer dan iémand ter wereld ervaring heeft met het organiseren van onafhankelijk heidsfeesten. Hij zal dan ook in de komende maanden met een Surinaamse staf van ongeveer tien man het onaf- hankelijkheidsfeest van Suriname voorbereiden. Kolonel Hefford heeft de onafhan kelijkheidsfeesten georganiseerd in o.a. Nigeria, Sierra Leone, Tanzani- a, Jamaica, Malta, Guyana. Barba dos en Mauritius. Als het aan kolonel Hefford ligt, zal het moment van Suriname's onaf hankelijkheid gevierd worden met een spectaculaire verrassing. Op het grasveld van het gouverneurs huis, temidden van een uitgebreide volksmenigte, midden in Paramari bo, hoopt hij op de laatste avond van het Nederlandse bewind aan een hoge vlaggemast de Nedelandse driekleur ten afscheid in de felle lichtbundels van schijnwerpers te plaatsen. Als de klokken twaalf uur slaan zal het licht plotseling abrupt worden gedoofd. In enkele secon den tijds wordt dan in het donker de Nederlandse vlag gestreken. Als vervolgens de schijnwerpers weer worden aangedraaid, wappert fier aan de hoge mast als nieuw symbool van de onafhankelijkheid de eigen Surinaamse vlag. Gelijk tijdig zal dan het Surinaamse volkslied over het plein schallen. Twee miljoen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er komt op 25 november, de datum van Su riname's onafhankelijkheid, geen officiële plechtigheid in Amsterdam zoals in 1949 bij de souv er einiteitsover dracht aan Indonesië. Suriname zal wat het Nederlandse aandeel betreft op een wat soberder wijze onafhankelijk worden dan Indonesië. Deze keer geen plechtige bij eenkomst in het Amsterdamse paleis, maar alleen een plech tige mondelinge verklaring van koningin Juliana dat het koninkrijk der Nederlanden (dat is Nederland en de Ne derlandse Antillen) Suriname erkent als een onafhankelijke en souvereine republiek. Deze Britse Carel Br iels krijgt in Paramaribo een eigen tijdelijk kan toor toegewezen in het juist geo pende onafhankelijkheidsgebouw. Hij kon op Schiphol nog niet zeg- Advertentie) r> rit?"it? \AA.Ouddt IMQxbJe, ckuJt i/Uj z'n penXeJj4UM.L Van een verslaggever DEN HAAG/AMSTERDAM Het Tweede Kamerlid Jurgens (PPR) heeft gisteren in vragen aan staats secretaris Zeevalking van justitie gepleit voor onmiddellijke vrijla ting van enkele Marokkaanse werk nemers, die door de Amsterdamse vreemdelingenpolitie zijn ingeslo ten wegens het bezit van paspoor ten met valse verlengingen. Het Kamerlid vraagt zich af wat de grondslag is voor de gevangenhou ding, omdat volgens hem de identi teit van de betrokkenen vaststaat. Van de vijftien aangehouden Ma rokkanen zijn er inmiddels vijf vrijgelaten. Van deze mannen be vatten de paspoorten (vrijwel ze ker) valse verlengingen van de consulaten in Luik, Brussel of Pa rijs. Volgens commissaris Perrels van de vreemdelingendienst hadden de andere tien paspoorten met val se stempels en handtekeningen van het Marokkaanse consulaat in Am sterdam. enkele paspoorten bleken totaal vals. De Marokkanen zouden tussen zes tienhonderd en tweeduizend gulden hebben betaald voor de verlenging, die ze officieel niet bij het consu laat konden krijgen, omdat daar alleen verlengingen worden afgege ven aan legaal in Nederland ver blijvende Marokkanen. Commissaris Perrels acht het niet uitgesloten dat er nog vele illegaal in ons land verblijvende Marokkanen in het bezit zijn van paspoorten met valse verlengingen. De aangehouden Marokkanen zul len worden uitgewezen als niet de Marokkaanse consul in Amsterdam iets voor ze wil doen. Volgens com missaris Perrels zou de consul in Amsterdam niet zelf een beslissing kunnen nemen, maar zou die van 'hoog niveau' moeten komen. Van een verslaggever DEN HAAG De consumentenorganisaties vinden, dat de sane ring van de bakkerijen in Nederland, waaraan wordt gewerkt, niet mag gaan ten koste vah de corisument. Dat wil zeggen het mag er niet op uitdraaien, dat de sanering wordt bekostigd door een ho gere broodprijs. De Consumentenbond deelt dit mee in de Consu mentengids van juli. Het saneringsplan voor het Neder landse bakkersbedrijf, dat bedoeld is om de broodfabrikanten uit hun moeilijkheden te halen, is nog niet definitief. Wat nu echter al bekend is, geeft volgens de consumentenor ganisaties alle aanleiding op de alarmknop te drukken. Het geld, dat nodig is voor de sanering, wil men bijeen brengen, door ook op bloem, die aan de bakkers geleverd wordt, een toeslag te leggen Dat betekent, dat de consument dat uitindelijk zal moeten betalen. Verder wil men de minimum-broodprijs drastisch ver hogen. Misrekening U kunt uzelf heel watvakantie-narig- heid besparen als u voordat u op reis gaat even bij de Amro Bank binnenloopt. 'En daar de Amro Reischeques bestelt. Mocht u die cheques kwijtraken, dan heeft de vinder er niets aan, terwijl uze gewoon vergoed krijgt. Eén telefoontje met Amro Teleservice en er wordt prompt geld telegrafisch naar de bank ter plaatse overgemaakt. U kunt de Reischeques bij elke bank in het buitenland verzilveren. Neem er liever teveel mee dan te weinig. Cheques die u overhoudt, neemt de Amro Bank zo terug. Amro Reischeques, dat is veilig en handig geld. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen dat gratis landen- gidsje mee. De moeilijkheden in het bakkers bedrijf zijn volgens de consumenten organisaties een gevolg van een mis rekening van de broodfabrikanten. De fabrikanten meenden de kleine warme bakker wel weg te kunnen concurreren en dat is niet gelukt. Eerder is het omgekeerde het geval. Maar de capaciteit van de broodfa brieken is nu zo groot dat er 20 tot 25 procent meer brood gemaakt kan worden dan er in ons land gegeten wordt. Doordat de produktiecapaciteit te groot is geworden, wordt er vaak fabrieksbrood tegen dump-prijzen aan levensmiddelenwinkels ver kocht. Deze winkels hebben lange tijd het verwijt gekregen, dat zij tegen onverantwoord lage prijzen brood verkochten. De werkelijke oorzaak ligt échter bij de broodfa brikanten, die, waar ze maar moge lijkheden zagen, brood tegen uiterst lage prijzen trachtten te slijten aan groot-winkelbedrijven, cash en car- rybedrijiven, militaire instellingen en dergelijke. Het merkwaardige is, aldus de con sumentenorganisaties, dat de warme bakker, die met succes de aanval van de broodfabrikanten hebben weerstaan nu volgens het sanerings plan de vruchten van hun overwin ning niet zouden mogen plukken. Op de bloem, die zij kopen, zou ook de toeslag moeten worden gelegd. Even merkwaardig vinden de consu mentenorganisaties het, dat de con sumenten nu zouden moeten gaan betalen voor de fouten, die de brood fabrikanten hebben gemaakt. De consumentenorganisaties zijn hier tegen gekant. Gezamenlijk pleiten zij voor afwijzing van sanerings maatregelen, die leiden tot hogere broodprijzen. gen hoeveel geld voor de feestvie ring zal worden uitgetrokken, want ook daarin kan hij slechts de Suri naamse regering adviseren. Wel deelde hij mee dat voor soortgelijke onafhankelijkheidsvieringen in de jonge Afrikaanse staten enkele ja ren geleden anderhalf miljoen gul den werd uitgetrokken. Gezien de huidige inflatie zou thans voor een dergelijke viering dus een bedrag van circa twee miljoen gulden op tafel moeten komen. KOPENHAGEN Vissers uit Noord-Jutland (Denemarken) heb ben gisteren in een brief de Neder landse ambassade in Kopenhagen gedreigd Nederlandse vissers te zul len beletten him vangst in Noord- Jutland af te zetten als de Neder landse vissers niet met hun acties ophouden. De Deense pers spreekt al van een 'Noordzee-oorlog': volgens Deense vissers vernielen Nederlandse colle ga's hun sleepnetten, in één geval zou dat zelfs met een snijbrander zijn gebeurd- De schade zou in sommige gevallen meer dan tien duizend gulden hebben bedragen. Gevraagd wordt dan ook te willen voorkomen 'dat piraten in de Noordzee vissen'. Vorige week al heeft het Deense ministerie van visserij de Neder landse ambassade om opheldering gevraagd en daarna de Deense vis sers gevraagd elk voorval op de Noordzee ter kennis van het minis- terie te brengen. De oorzaak van de 'Noordzee-oorlog' is niet duidelijk, maar het zou kunnen zijn dat de Nederlandse vissers boos zijn over het opbrengen van een Nederlandse - trailer door de Deense visserij-in spectie, drie weken geleden. (Advertentie) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Slechts duizend van de 27.000 zendamateurs op de zgn. 27 Mc-band, die vandaag hun apparatuur zouden heb ben moeten inleveren, hebben aan die op roep gevolg gegeven. Zoals bekend, is met ingang van vandaag door een wijzi ging van de telefoon- en telegraafwet ook het alleen maar in bezit hebben van deze apparatuur strafbaar, wanneer men geen zendver gunning heeft (het zenden is altijd al verboden ge weest, zonder die vergun ning). De PTT geeft toe, dat het percentage amateurs, dat hun installatie is komen in leveren, lager is dan werd verwacht, maar tekent erbij aan, dat de opsporingsdienst wel een jar werk is be spaard, omdat gemiddeld nooit meer dan 800 instal laties werden opgespoord. Volgens een woordvoerder van de PTT zal de dienst niet meteen met een massa le razzia beginnen. Eerst zullen de 5000 klachten over storingen, die de laatste maanden zijn binnengeko men worden uitgezocht. Pas daarna komt het opsporen van niet gebruikte appara tuur aan de orde. Vergoeding De amateurs die hun instal latie wel hebben ingeleverd, zullen nog voor het einde van het jaar een vergoeding ontvangen (een derde van de catalogusprijs). Intussen blijven de vereni gingen. waarin een groot deel van de 27 Mc-amateurs zijn verzameld de Neder landse Citizen Band Hobby Club en de Nederlandse Communicatie. Vereniging zich fel verzetten tegen de PTT-plannen. Voorzitter A. Bezemer van de Citizen Band Hobby Club noemt het compromis van staatssecretaris Van Huiten 'een doekje voor het bloe den'. Dit compromis houdt in, dat de 27 Mc-amateurs in staat worden gesteld nog voor het einde van dit jaar een examen af te leggen voor de zgn. D-machtiging. Deze cursus is een sterk ver eenvoudigde versie van de vrij pittige opleiding, die men moet hebben gevolgd om de A-, B- of C-machti- glng te krijgen. Formaliteit Volgens de heer Bezemer is deze mogelijkheid niet meer dan een formaliteit, omdat de machtiging maar twee jaar geldig is. 'Daarna moet men alsnog de A-, B- of C- licentie halen en daarvoor wordt zoveel studie vereist, dat dit voor de meesten een onoverkomelijke opgave is'. Daar komt bij, dat men ook met deze machtiging alleen op een van de zes kanalen van de 2 meter-band mag zenden en niet op de 27 Mc- band. 'En dan alleen nog maar voor het uitwisselen van technische informatie (bijvoorbeeld over de kwali-. teit van de verbindingen). De amateur, voor wie het zenden echt een hobby is, heeft daar niets aan'. Reden voor Den Haag om de 27 Mc-band 'schoon' te maken is niet alleen dat de amateurs tv- en radio-ont vangst en afspeelapparatuur in de huiskamer storen, maar ook de communicatie van bedrijven, die beroeps matig van deze band ge bruik moeten maken (an tenne-installateurs, zieken huizen. schoorsteenvegers, kraandrijvers). Volgens de vereniging is het echter beter dit verkeer op een andere band te zétten, omdat die storing toch zal blijven bestaan, zolang de amateurs in het buitenland wél op deze golflengte mo gen zenden en onder be paalde atmosferische om standigheden zelfs op volle sterkte doorkomen. Onverteerbaar De heer Bezemer noemt het niet te verteren, dat zo'n 26000 27 Mc-ers nu de kans lopen, ook wanneer zij niet zenden, door de politie te worden gepakt en een boete krijgn. 'Maar daardoor zullen we ons niet laten weerhouden door te gaan. En wat die verplichte inlevering be treft: verreweg de meesten zullen dat nooit doen. De PTT mag dan zeggen, dat ze al duizend installaties heeft, volgens ons zijn dat er niet 'meer dan 300. En voor zeker veertig procent is dat ook nog afval ROTTERDAM De 69-jarige Rot terdammer J. van der Kamp, is gis teren in zijn woonplaats bij een ver keersongeluk zo zwaar gewond, dat hij enige uren later in het ziekenhuis overleed. De man fietste op het Kreekhuizenplein, toen hij werd ge schept door een auto. RITA 'Ik kan mijn kaartje er niet verder uit krijgen, het zit aan mijn kauwgum vast.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3