Christina had het zwaar len haar opvoeder ook Snel weer slank? Dat kan! Met Slankosan Slankosan Componist-dirigent R. Stolz overleden Circus Krone houdt traditie levend Manifestaties in het Koorfestival Hollandse vissers bron van ergernis op de Noordzee louw KWARTET ZATERDAG 28 JUNI 1975 "handicap oorzaak van veel mentale strijd BINNENLAND/KUNST oor Fred Lammers 'rinses Christina, de bruid van andaag, wist al heel jong wat ij wilde en wat zij niet wilde. )aarover zijn degenen die haar .ïeebed kennen het roerend eens: l )e verhalen, die lange tijd de deden, als zou prinses g ;hristina of Marijke, zoals zij vioen nog heette, een zielig hulp- »et< lehoevend kind zijn geweest, J* ijn bezijden de waarheid. Zeker haar aangeboren slecht te iencübteid heeft de jongste doch- er van koningin Juliana en rins Bernhard het niet gemak- t elijk gehad als kind en op- 2 roeiend meisje, bre Jur jaar door haar sterke karakter !Z0%eeft zij deze echt niet geringe ge roblemen leren overwinnen. Zij rilde beslist «liet als iemand wor- behandeld die medelijden op- rekte. Velen die prinses Christina, unbverigens met de meest goede be doelingen. van dienst wilden zijn i lebben dat soms op een minder manier gemerkt. Prin- t^es Christina kon dan heel scherp Dat verklaart dat haar karakter wkl wordt vergeleken met van haar grootmoeder Wilhel- Jor^aia. die ook bepaald niet mis was M$ls iets haar niet zinde. Driftkop d Ms Christina het ergens niet mee 5al sens was gaf zij daar omomwonden ilijk van. De klasseonderwijzeres Van de prinses in de eerste periode 'ol' ran de lagere school aan de Baarn- ,lklie Smutslaan, mejuffrouw du Burck ef con daar over meepraten. Zij weet S'le vertellen dat Christina 'af en toe een echie driftkop kon zijn en er lan alles uitflapte wat haar voor de nond kwam'. Die indruk deed zij al >p toen zij de prinses meemaakte ïjdens een bezoek aan het kleuter- te* dasje dat het kqninklijk paar des tijds voor hun johgste dochter had opgezet in paleis Soestdijk. iet 01 Mevrouw du Burck bekent mij dat hi ;ïj er tegenop zag de prinses les te moeten geven. 'Zij was, dat moet ik toch echt wel zeggen, een verwend oi neisje toen zij haar intrede deed aa:op de lagere school. Mensen die in zij nauw contact stonden met het hof nc hadden mij daar trouwens van te- k< voren ook at voor gewaarschuwd'. e< ildus mevrouw du Burck. De eerste weken op de lagere ^chools vielen voor beide partijen liet mee. Prinses Christina merkte tl tijdens een van de eerste school- iagen op dat zij haar klasseonder- d^wijzeres 'een rotjuf' vond. Later j:, veranderde haar houding: Hoewel er botsingen bleven voorkomen, dat bij Christina niet te voorko ken, zei ze na een paar weken tegen ^mevrouw du Burck: 'Wat ben ik blij dat. ik deze klas en jou gekozen heb". Een uitlating die overigens op zich weer onderstreep- te dat prinses Christina hoe jong was een belarfgrijke stem in het. kapittel ,had. wat de schoolkeuze en vooral wat de keuze van de onder- wijzeres betreft. beperkt zien. Niet alleen voor het koninklijk paar, natuurlijk in de eerste plaats voor Christina zelf is deze aangeboren handicap lange tijd bepalend geweest - voor haar wijze van leven. Op school kreeg zij een plaats op de eerste rij. Zij moest ook dan nog regelmatig naar het bord Jopen om van heel dicht bij te kijken wat er nu- eigenlijk stond. Naarmate zij in hogere klas sen kwam te zitten namen de pro blemen njet- het zien toe. In de derde klas waren zelfs heel ingrij pende maatregelen nodig. Er kwam een bulletinmachine van Soestdijk naar dè Nieuwe Baarnse School en een typiste zorgde er voor dat al het lesmateriaal ten gerieve van Christina werd overgetikt in heel grote letters. daar anders over', vertelt de heer Oost mij. - Eigen plekje Fietsen Ontziend Haar klasseonderwijzeres moest het nodige accepteren. Zij werd uitge maakt voor 'strenge' en zelfs voor 'duvel'. Mevrouw du Burck deelt die minder plezierige ervaringen met anderen, die met de prinses hadden te maken. Zelfs goede vriendinnen van de Koningin moesten heel wat slikken van de prinses als zij een van haar buien had. Op Soestdijk werd Cnristina lange tijd ontzien. Dat begon al toen zij nog een baby was, kort nadat was ontdekt, dat zij een ernstige oogafwijking had. De operaties die de beroemde professor Weve in Utrecht in het eerste le vensjaar van de prinses verrichtte, hadden maar gedeeltelijk tot resul taat geleid Haar linkeroog bleef blind en met het rechteroog kan zij Bijlessen werden noodzakelijk. Daarvoor werd de heer P. S. N. Oost. directeur van de Prins Alexander Stichting voor slecht ziende hinderen in Huis ter Heide, aangezocht. Hij heeft jarenlang met de prinses opgetrokken, niet alleen tijdens haar lagere schoolja ren maar ook nog een poos op de middelbare school. Zijn invloed op de prinses was heel groot. Zonder te overdrijven kan rustig worden gesteld dat prinses Christina het aan de heer Öost te danken' heeft, dat zij niet langer als een kas plantje werd behandeld. De heer Oost leerde haar bijvoor beeld fietsen' De prinses had toen ik met haar in contact kwam wel een fiets, maar dje leek meer op een inlandse prauw. Er is toen een gewone fiets gekomen en daarop begonnen de lessen, eerst in de Willem III laan achter het paleis, later op de openbare weg. De prin ses ging na 'verloop van tijd op 'de fiets naar school. 'Ik reed dan mee op de fiets van prins Bernhard, een heel ouderwets geval. Dat fietsen leren is met vallen en opstaan ge gaan. Maar welk kind valt niet eens een keer als het leert fietsen. Ik ben daar nooit zo benauwd voor geweest. Een prinses mag ook wel eens vallen was mijn standpunt. Sommigen op Soestdijk dachten Tot degenen die dat fietsen maar niets vonden behoorden de recher cheurs van Soestdijk. Zij stonden doodsangsten uit als de prinses met de heer Oost naar school in Baarn reed over het destijds heel slechte fietspad, waarvan de kanten waren afgekalfd. De heer Oost moest wel eens hard optreden, om dat Christina als slechtziende' in de watten werd gelegd'. Hij moest daartoe het nodige regelen. Zo zorgde hij er voor dat Christina een eigen kamer kr'eeg. Tot 1957 had zij die niet Haar huiswerk maakte zij in de bibliotheek, liggend op de grond. Dat was een verre van idea le situatie, daar de bibliotheek van Soestdijk tevens huiskamer is. De heer Oost besefte dat de prinses een plekje moest hebben waar zij zichzelf kon zijn. Spoedig is dat er gekomen en werd er een vrolijke meisjeskamer ingericht. Koningin en prins stonden open voor ae kri tiek die de heer Oost leverde op de wijze waarop Christina werd aange pakt. Vooral prins Bernhard gaf spoedig toe dat zijn jongste dochter verwend was. Als zij aan tafel knoeide met eten werd al gauw gezegd: O, laten we maar net doen alsof we niets merken, het kind kan het ook niet helpen: later be greep men op Soestijk. dat dit een verkeerde methode was. Origineel In die lagere schooljaren van Christina ging het hele koninklijke gezin gebukt onder de handicap van de prinses. De heer Oost ver telt er over 'Christina had het er zelf ook heel moeilijk mee. Zij ver zette zich er tegen, maar soms kwamen de tranen wel eens tevoor schijn. Het maakt bij zulke mense lijke zaken geen verschil of je een prinses bent of een kind van een dagloner. Christina heeft alle ups en downs meegemaakt die er in een kinderleven mep gepaard gaan'. Al kon zij als schoolmeisje heel vervelend doen en degenen die haar les gaven soms echt plagen Christina was origineel. Mevrouw du Bur'ck noemt haar 'gevoelig'. Ze illustreert dit met hetgeen Christi na op zekere dag opmerkte nadat zij1 ineens had gevraagd of de moe der van mevrouw du Burck nog leefde. 'Ik bevestigde dat en vertel de mij dat mijn vader ook nog in leven was. 'Fijn dat er nog nie- .mand is gestorven', vond de prin ses. Meelevend - Christina maakte zicli op school niet zo druk. Dat zij een ijverige leerlinge was kan niet worden ge zegd. Daarom was het gelukkig dat zij al spoedig in Dieuwkje Hubach, het dochtertje van een Soester huis arts. een vriendin, kreeg, die haar aanmoedigde. Toen Christina in de eerste klas van de middelbare school zat overleed Dieuwkje aan jeugdkanker. Haar heéngaan maak te diepe indruk op de prinses. Ter wijl haar klasgenoten zich geen houding wisten te geven stapte Christina in de maanden die op het sterven van haar vriendin volgden bijna dagelijks naar de woning van bedroefde ouders en probeerde hen dan wat op te monteren. Zij slaag de daar ook in. Van kouwe drukte moest Christina niets hebben. Zij had het daarom niet alleen moeilijk met haar han dicap maar ook met het leven, dat zij als prinses zou moeten gaan lijden. Het in de publieke belang stelling te moeten staan vond zij afschuwelijk. Al jong probeerde zij daaraan te ontkomen. Christina ging zodra dat mogelijk was op vakantie 'met leeftijdgenoten in plaats van met de rest van het gezin op pad te gaan. De kampeer- weken van school waren voor haar hoogtepunten. Christina wilde le ven als een gewoon meisje. Op allerlei manieren voerde zij dit' door. Toen zij na geslaagd te zijn voor de middelbare meisjesschool op de sociale academie 'De Horst' in Driebergen ging studeren, ging zij op kamers wonen bij haar schoolvriendin, Sacha Höweler in Amersfoort. In de weekeinden reed zij achterop de brommer bij Sacha naar Soestdijk. Christina wilde daarmee haar omgeving niet shoc keren maar wel duidelijk maken dat zij haar eigen boontjes wilde en kon dopben. Naar Canada Even heeft zij nog de hoop gehad als studente in Groningen, een flink eind uit de buurt van Soest dijk, een eigen leven te kunnen leiden. Hét liep op een teleurstel ling uit. Ook daar bleef men haar zien als de dochter van de konin gin. In 1968 nam Christina een ver strekkend besluit. Zij ging naar Ca nada om daar muziek te studeren, al lang een zaak die haar grote interesse had. Op Soestdijk werd die beslissing niet met gejuich be groet. Na verloop van tijd begreep men ook daar dat de keuze van Christina een juiste is geweest. 'Een alledaags leven leiden. Daar hond ik van en daar geloof ik in', vertelde prinses Christina on langs. Vanaf vandaag zal die wens ex tra inhoud krijgen. Samen met degene die zij als levenspartner heeft gekozen zal deze Oranje, waarvan het pad beslist niet over rozen is gegaan, na nog één keer in het centrum van de be langstelling te hebben gestaan, als mevrouw Guillermo in New- York verder bouwen aan haar toekomst. Die toekomst zal naar Christina hoopt bestaan uit het huisvrouw zijn en moeder van een gezin. De prinses die lange tijd een zorgenkind is geweest heeft haar bestemming gevon den- DEN HAAG De Deense regering heeft de Nederlandse ambassade in Kopenhagen om opheldering ge vraagd over het gedrag van Neder landse vissers, die op de Noordzee een bron van ergernis zouden zijn voor hun Deense collega's. Donder dag werd door een Deense visser opnieu ween klacht 'ingediend om dat een Katwijkse vissersboot de lijnen van zijn netten zou hebben doorgebrand. Dit incident zou heb ben plaatsgevonden op twintig mijl ten noördwesten van Thyborgen. Deense militaire vliegtuigen zouden h,et schip gefotografeerd hebben en het later geïdentificeerd als de 'Wil lem Adriaan'. Volgens Deense vissers vinden dergelijke voorvallen her haaldelijk plaats en zou een Neder landset visser zelfs eens getracht hebben een Deens vaartuig te ram men. Het ministerie van buitenlandse za ken zal een onderzoek instellen naar de gerapporteerde onregelmatighe den. Deskundigen van het ministerie van landbouw en visserij menen dat de moeilijkheden voor een groot deel te wijten zijn aan het sterk afwij kende vistuig van Deense schepen, die hun netten aanzienlijk verder achter zich aanvoeren dan de Ne derlandse, en dat het zodoende wel eens onoverkomelijk is dat de ver binding tussen net en schip wordt overvaren. WENEN Robert Stolz, een van tie laatste grote Oostenrijkse componisten van operettemuziek, auteur en ongeveer 50 operette partituren, van muziek voor 100 films en van meer dan 2.000 lied jes, is gisteren in Westberlijn op 94-jarige leeftijd aan een hart aanval overleden. Tot zijn bekendste operettes beho ren Zwei Herzen im Dreivierteltakt en Der Tanz in Gllick, en wat de liederen betreft werden o.m. Du Solist der Kaiser meinér Seele sein, en lm Prater blühn wieder die Baume wereldsuccessen. Robert Elisabeth Stolz werd op 25 augustus 1880 in het Oostenrijkse Graz geboren. Hij studeerde nog bij Humperdlnck. die op zijn beurt leerling van Wagner was. Met zijn onuitputtelijk lijkende fantasie op het gebied van het virlden van pakkende melodieën was hij de laat- ROTTERDAM De Rotterdamse rechtbank zal op 11 Juli uitspraak doen in de zaak tegen de 34-jarige Jan B. die ervan verdacht wordt de leider te zijn geweest van een in ternationaal georiënteerde bende die zich specialiseerde in het stelen van containers en het smokkelen van hasj. Tegen de 34-jarige Rot terdammer is zes jaar gevangenis straf geëist. ste vertegenwoordiger van de gene ratie die de Weense operette om streeks de eeuwwisseling een twee de bloeiperiode bezorgde. Franz Lé- har, Leo Fall en Oscar Strauss, allen ongeveer tien jaar eèrder ge boren dan Stolz, zijn de bekendste figuren daarvan. Stolz, die zelf tot zijn laatste adem tocht als dirigent van vooral eigen werk de traditie van de oude Weense .operette levend hield, kwam in zijn Jeugd sterk onder de indruk van Jchann Strauss. Toen hij op zijn 19e Jaar Strauss 'Die Fledermaus' zag dlrlgere-1 besloot hij zelf zijn leven aan de operette te wijden. Na zijn jeugd in Wenen te hebben doorgebracht ging hij naar Berlijn waar hij grote triomfen vierde tot dat hij voor het Nazi-regime moest vluchten. In 1940 ging hij naar Amerika. Sinds 1946 woonde hij echter weer in Oostenrijk, maar hij was zelden thuis want hij reisde de gehele wereld door voor het dirige ren van eigen werk. Ook in ons land heeft men Stolz meermalen als dirigent van operet temuziek kunnen bewonderen. De bijzonder vitale componist,- die, toen de dood ,hem overviel, bezig was met het maken van grammo foonopnamen. is vijfmaal getrouwd geweest, het laatst met de jeugdige Louise Ulricht ('Einzi'). Ter gele genheid van zijn 95ste verjaardag in augustus was nog een wereldom spannende jub ileum toernee voor hem georganiseerd. Eén van de grootste attracties van Circus Krone Is wel het optreden van Christel Sembach-Krone met haar giraf Baluku, die met dolle sprongen ongehinderd door de piste gaat. Artiesten, dieren en plezier' door Ber Huising AMSTERDAM. Circus Krone is, na twaalf jaar, weer eens voor een zomer naar Nederland geko- men, en donderdagavond begonnen, met een gala-première, in Amsterdam, aan de Jan van Galen straat. Het is een groot circus het grootste tentcirc'us ter wereld, zegt de reclame en wat perfek- te organisatie en verzorging betreft nog altijd Krone. (ook een Krone-tradltie trouwens) maar het vult prettig aan. Carl Krone bouwde in het begin 'van deze eeuw de menagerie van zijn vader uit tot een geweldige drie-plste-ondernemirig, die con curreerde met Sarrasani in de ja ren twintig: en nog altijd staat er een vast nu nieuw en modern Krone-circus in München. Frieda Sembach-Krone. nu de directrice, zet met een uitgebreide staf van medewerkers, deze Duitse circustra ditie nog immer, succesvol, voort. En zo gonsde en trilde de volle, grote, maar gezellige, tent donder dagavond weer van de verwachting. Om acht uur. op de minuut af. zettè het orkest in met Geef mij maar Amsterdam en tot tegen elven ging het onderhoudend en gesmeerd voort, ook in de pauze want dan zijn er in de stallen zo'n vierhonderd dieren te zien. En als de piste aangeharkt moet worden, en andere apparaten wor den opgesteld, houden op een trap en een podium zo'n dozijn aardig dansende balletmeisjes, in prachti ge kostuums, met pluimen en veren en zo, de aandacht aangenaam be zig. Dat is meer revue dan circus Nijlpaard Wat het echte circus betreft: Chris tel Sembach Krone (een dochter weer) is de ster van de avond. Zij rijdt soepel en sierlijk hogeschool op verschillende mooie paarden, omgeven door nog drie jonge hoge schoolrijders (Claudio, Luis en Pe dro): zij presenteert elegant dozij nen zwarte of witte paarden in de vrije dressuur, en tegen het slot maken de witte dieren in een blauw-belichte kunstnefvel nog een romantische show. Zij laat ook een giraffe op zijn gemak door de piste huppelen, en dat is al heel wat voor een giraffe. Er is nog een nylpaard ook, maar dat had don derdagavond premièrezenuwen, of gewoon geen zin. Directrice Frieda presenteert de olifanten acht als ik het wel heb (Carl werkte indertijd met wel twintig). Er zijn er twee met voor zichtige evenwlchtskunstjes. twee die een orgel bespelen met één door Adr. Hager DEN HAAG Gezien het klinkend rèsultaat en de jurywaardering was de eerste helft van de categorie gemengde koren op het Inter nationaal Koorfestival donderdagmiddag ook al geen overweldi gend succes. Wat hadden de koren en zeer zeker ook de dirigenten een moeite met de veel te moeilijke -en ook te langdurige Hymnus Matutinus van Sem Dresden. Geen Nederlandse koren op -deze middag, vocalisten uit Joegoslavië, Polen Engeland, De nemarken en Duitsland stonden op het podium. Het Engelse koor uit Bristol kreeg de hoogste waardering namelijk 208 punten. Er zijq reeds 21 koren de revue gepasseerd en er is alle redéfn om te gaan vrezen, dat het zesde Koorfestival niet het meest indruk wekkende gaat worden. De donderdagavond stond in het teken van de landelijke manifesta ties in Almelo (gastheer het Alme- lo's Christelijk Mannenkoor), Ber gen (georganiseerd door het Noord- hollands Kamerkoor), Haarlem (ohdcr auspiciën van de Haarlemse Koorunie), Krimpen aan de Lek (als vanouds verzorgde hier 'Soli Spier-tentoonstelling in Zutphen geopend ZUTPHEN ■- In het Stetjelljk Mu- seum in Zutphen is donderdag de eerste overzichttentoonstelling van teknaar Jo Spier geopend. De in Amerika wonende tekenaar heeft zijn volledige werk aan zijn geboor teplaats Zutphen geschonken. Hij werd donderdag 75 Jaar en was bij de opening aanwezig. Zijn schen king maakt het museum in Zut phen tot het enige documentatie- centi^im van zijn werk. Er moet nog een deel van de collectie worden toegezonden. Op het ogenblik zijn in het museum alle boeken van Spier, enige honderden oorspronke lijke tekeningen, vele door hem geïllustreerde en voor reclamedoel einden ontworpen boeken, honder den brochures en folders, kalen ders, briefkaarten en arfiches. De tentoonstelling duurt tot 7 septem ber. Deo Gloria' de organisatie) en Ven- lo (genietend van de gastvrijheid van 'Venlona'). In de Schevenlngse Kurzaal werd een concert gegeven door het Haagse Koorcentrum, waarbij aan gesloten: de Voorburgse Oratorium vereniging, Haga Vocalis en het Haags Kamerkoor. Dirigent Rocus van Yperen had een in de meest letterlijke zin voorbeeldig program ma samengesteld: Stabat Mater van Poulenc, Symphonie de Psau- mes van Strawlnsky en Psalmus iHungaricus van Kodaly. Een dergelijke opgave te kunnen realiseren dwingt respect en be wondering af. Drie koorwerken die aan de uitvoerenden zeer hoge ei sen stellen, composities ook die van de koorleden van een maximum aan inzet vragen. Niet 't sterkste Poulencs Stabat Mater is niet het sterkste koorwerk van deze Franse componist, doch het bevat niette min prachtige passages. Van Ype ren benaderde het geheel wat te beheerst, de lyriek en de dramatiek konden feller en kleurrijker over komen. Naar mijn gevoel bereikten de uitvoerenden een climax met de Symphonie de Psaumes van Stra- winsky. Het begeleidende Residen tie Orkest trof de fascinerende sfeer voortreffelijk en het koor voelde feilloos de intentie^ van dit werk aan. Bijzonder knap werk van Rocus van Yperen. Dat peil haalde men in de compositie van Kod&ly niet geheel. Juist ook omdat In dit werk eveneens veel kleur, levendig heid en uitbundigheid vereist wordt. Solisten op dit redelijk goed bezochte concert waren de sopraan Wendela Bronsgeest, die in Poulenc een fraaie lyrische toon liet horen, en de Hongaarse tenor Guyala Tar- nay. leerling van Kod&ly, die in het werk van zijn leermeester bewees zich deze psalm geheel eigen te hebben gemaakt. vinger, en Bijoya fietst op een zwa-~ re driewieler. Omnog even bij de dieren te - blijven: de Berberleeuwen, en voor-I al de koningstijgers van Krlstlna - Terlikowska, een Poolse, maken eenl uitzonderlijk nummer, niet zozeer- met kunstjes, maar meer met hun! persoonlijke schoonheid van bewe gen. Zelden ls er een dompteur in dit geval dompteuse die zo gemakkelijk en vriendelijk met zul-': ke dieren omgaat. Alsof het poezen zijn. Zij aait ze. zoent ze. en spreekt ze toe op een manier die ze blijkbaar vertedert. Willy Kilbler en zijn assistente vor-- men een even gemoedelijk gezin netje met vijf chimpansees, grappi ge kwajongens die trommelen, dan sen een doet een hurkdans met een Russische bontmuts op bui telen, stiergevecht je spelen en er is er een die naar bed, en op het potje gaat. en zelf de kaars aan steekt en uitblaast. Een zeer vrolijk nummer. Om Les Chabri. Belgische muzikale clowns, valt ook best te lachen, al is hun nummer iets tê~ gerekt. Ze zijn muzikaal en goed In" een parodie op het ballet. Kleine Helmut, volgens het programma.! maar hij heet op z'n Nederlands- Bennie, meen ik. Is met zijn ondeu-; gende tussendoortjes ook vermake lijk. Klasse De negen Bulgaren de Pendako- vi'— zijn acrobaten van een grote klasse. Zij combineren trampoline springen. en schommelen, met een vaste trapeze, en zij springen, ^waaien, zweven in een rad tempo en een mooie stijl, tot een dubbele pirouettes en drievoudige salto's toe. Twee ervan maken ook nog een krachtig en sierlijk nummer in de nok. Roger Regor, een Fransman, zoekt het op de gespannen draad ook de hoogte. Hij danst, fietst, en loopt zelfs op stelten over de draad.. Miss Conti stijgt omhoog met een- raket en doet daarop dan wat; standjes, die op de grond gewoonl zouden zijn naar daar bovenin, angstwekkend lijken. Dan was er!, nog een komische pas-de-deux op twee paarden, en daarmee heb ik" alles wel vermeld. Er zit een oplo pende lijn»In het vlot afgewerkte programma, het beste komt na de pauze. En wij gingen voldaan de tent weer uit. (Advertentie) Een frisse drank vóór elke maaltijd. Met Slankosan lijnt u, eet u toch gezellig mee, maar... minder! Vraag uw drogist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9