50wjet-Unie keurt ictie Gandhi goed Document van Republica is niet geloofwaardig !G-commissie pleit roor Europese Unie taar Westduits model Narayan streeft naar 'Ghandiaanse' opleving in India Veer honderden arrestaties in India j)ok bevoegdheden voor defensie a, Staat van beleg in heel Columbia Repatriëring op grote schaal uit Angola vond weer een SS-moordenaar Ongeduld in Egypte over rol van VS Weer 10 doden door schoten in Beiroet SEGHARLOIS min laat nog Aieer Britten 3rresteren I lUW/KWARTET ZATERDAG 28 JUNI 1975 BUITENLAND SW DELHI (Reuter, UPI, AP) De Indiase regering heeft gisteren opnieuw ongeveer tweehon- rd mensen laten arresteren. Het aantal arrestanten is daarmee tot 900 gestegen. China heeft af- jzend gereageerd op het afkondigen van de noodtoestand in India maar de Sowjet-Unie keurt de lemier Indira Gandhi zei gisteren een eerste toespraak na het af- bdigen van de noodtoestand dat ize maatregel spoedig zal worden geheven. Zij verontschuldigde :h voor het afkondigen van de «censuur. 'Ik ben altijd tegen «censuur geweest maar in het cenite verleden hebben sommige anten allerlei verhaaltjes ver- reid'. Mevrouw Gandhi zei dat er scipline nodig is en dat de situa- ongetwijfeld vooruit zal gaan. verzekerde dat de toestand van gearresteerden goed is. ïg heeft zeer afwijzend gerea- ;rd op de maatregelen van de {ering-Gandhi. 'Het is een scher- aanfluiting van de burgerlijke ïooratie, aldus het persbureau iw China. De regering-Gandhi ft haar masker afgeworpen. De itregel geeft ook de instabiliteit zwakheid van de positie van Gandhi weer'. De verhouding India en China is slecht Peking Russische invloeden India vermoedt. Sowj et-Unie kan begrip opbren- i voor het afkondigen van de jdtoestand. 'Deze maatregelen nodig om de progressieve icessen te beschermen en plan- van de reactie te verijdelen', lus een commentaar in de Praw- da, de spreekbuis van de Russische leiders. Rustig De toestand in India is sinds het afkondigen van de noodtoestand rustig. In Bombay werd door socia listen en marxisten opgeroepen tot een algemene staking maar hierop werd nauwelijks gereageerd. Eén van de stakingsleiders gaf toe dat de actie was mislukt en dat win kels, openbaaT vervoer en dagbla den functioneerden zoals gewoon lijk. Ook in Benares, de heilige stad van de Hindoes was het 'rustig ondanks een staking, georganiseerd door de niet-communistische oppo sitiepartijen. In West-Bengalen zijn vijf voor aanstaande leden van de Congres- partij uit de partij gezet. Twee van hen zijn vice-voorzitter van de par tij en alle vijf behoren ze tot het parlement van West-Bengalen. Een woordvoerder van de regering ontkende gisteren dat minister Jagjivan Ram van landbouw onder de gearresteerden is. Ram is de oudste minister in het kabinet van Indira Gandhi en maakt de meeste kans haar op te volgen mocht de Indiase premier door het Hoogge- |lUSSEL (DPA) De EG-commlssie heeft gisteren in een rap- jrfc over de opbouw van een 'Europese Unie' de vorming van een U'opese regering met een twee-kamerstelsel voorgesteld. In een fergangstijd moet echter een 'comité van ministers' van lidstaten ft recht hebben om bij 'bepaalde' beslissingen van de Europese bering 'in te grijpen'. EG-commissie. die hiermee als ;te EG-instelling het door de :onferentie van 1974 gevraagde tort over de toekomst van de ppese opbouw indient, pleit er- dat de Europese unie ook in 'ensiezaken bevoegd is. De inte- fetie op dat gebied moet echter Tiangen van de vorderingen van gemeenschap bij de vorming een eigen buitenlandse politiek, n deel van het buitenlands beleid lin het nieuwe Europa zou ook na totstandkoming van de unie het mein van de lidstaten moeten jven. Naar de mening van de -commissie kan voor de tot- esi indkoming van een unie als een r ropese bewapeningsindustrie op- ssjjbouwd worden. Igens het 78 pagina's tellende JPOrt 1 t Pari TT, O opbouwen. Daarbij wordt het aan elke afzonderlijke staat overgela ten, een nog verderstrekkend soci aal beleid te voeren dan de staten bond. Op grond van haar democratisch karakter moet de Europse unie een opsomming van mensenrechten in haar grondwet verankeren. Het rapport van de EG-commissie zal medio juli in het Europese par lement worden besproken, samen met een eigen rapport van de Eu ropese parlementariërs. De Belgi sche premier Leo Tindemans heeft van de EG-top tot taak gekregen als Europese 'wijee man' alle voor stellen samen te vatten en met eigen denkbeelden te verrijken. rechtshof worden gedwongen af te treden. De meeste dagbladen in India zijn gisteren niet verschenen. De mees te woordvoerders gaven als redpn 'overmacht' op. De enige versche nen krant was het orgaan van de linkse Hindi. De in Bombay ver schijnende Indian Express kwam uit met een witte vlek op de plaats waar gewoonlijk het redactioneel commentaar staat. BOGOTA (Reuter, UPI, AP) Pre sident Alfonso Lopez Michelsen van Columbia heeft de staat van beleg die reeds voor drie provincies gold, uitgebreid tot het hele land. In een radio- en televisierede zei Lopez dat hij zich tot de maatregel ge noopt zag door de activiteiten van linkse guerrilleros en de reeeks ontvoeringen die dit jaar heeft plaatsgehad. De staat van beleg was al op 12 juni ingesteld in Antioqui- a. Atlantico en Cauca, waar zich studentenrellen en arbeidsonrust hebben voorgedaan. Het leger heeft versterkingen ge stuurd naar het oosten van Hondu ras waar tijdens gevechten tussen militairen en demonstrerende boe ren vijf mensen waren gedood en twee gewond. De boeren die land bouwhervormingen eisen waren dinsdag, met 12.e00 man in totaal, te voet vertrokken van Juticalpa naar Tegucigalpa, een afstand van haast 500 kilometer die men in drie weken wilde afleggen. Maar kort na vertrek uit Juticalpa waren de on geregeldheden begonnen. In Argentinië hebben 50.000 arbei ders tijdens een massale demon stratie het aftreden geëist van de minister Rodrigo van economische zaken en Lopez Rega van sociale zaken. De demonstratie maakte deel uit van een zeven uur durende staking, uitgeroepen door de mach tige vakbond CGT. President Isabel Peron en haar regering hadden de staking sterk ontraden ook al zei de CGT- dat het een ondersteuning van de regeringspolitiek was. LOEANDA (Reuter) De directeur van het Angolaanse instituut voor sociale zorg heeft verklaard dat 25.000 Portugese gezinnen steun voor repatriëring naar Portugal hebben aangevraagd en dat nog wel 22.000 families hun voorbeeld zullen volgen, samen ongeveer 150.000 per sonen. Meer dan 50.000 van Angola's half miljoen blanken hebben het land sinds vorig jaar april al ver laten. WENEN (UPI) Simon Wiesen- thai hoofd van het Joodse docu mentatiecentrum in Wenen heeft in Argentinië een vroegere SS-officier opgespoord, die volgens zijn aanwijzingen verantwoordelijk is voor de executie van twintig Poolse hoogleraren en achttien hunner familieleden in het vroege re Lemberg (thans de Sowjet-stad Lwow) De verantwoordelijke voor deze oorlogsmisdaad is volgens hem Walter Kutschmann, die thans op 61-jarige leeftijd onder de naam Pedro Ricardo Olmo in Buenos Ai res leeft en in dienst is van de internationale onderneming Osram. Voor het genoemde oorlogsmisdrijf hebben de Oostduitsers in 1960 bij verstek de toenmalige Westduitse minister van Vluchtelingenzaken, Oberlander tot levenslang veroor deeld. Maar volgens Wiesenthal heeft Oberlander met deze zaak al thans niets te maken gehad en hebben de Oostduitsers het proces tegen hem aangespannen om de fel tegen hen agerende regering-Ade- nauer in discrediet te brengen. Oberlander had verscheidene malen contact met hem gezocht inzake deze veroordeling, maar Wiesenthal zegt hem afgehouden te hebben 'omdat het er mij niet om begon nen is om Oberlander schoon te wassen. Alles wat ik wilde was de echte dader vinden.' Wiesenthals bewijsmateriaal is aan de Argentijnse autoriteiten over handigd in de hoop dat men hem daar zal arresteren. Volgens Wie senthal willen de Westduitsers geen uitlevering van Kutschmann ver zoeken om de DDR niet voor het hoofd te stoten. (Advertentie) TEL AVIV/CAIRO (Reuter, UPI) De Israëlische minister van ge zondheid Sjem-Tov heeft in een rede tot de Mapam, de linkervleu gel van de regeringscoalitie gezegd, dat de Amerikaanse druk op Israël gestadig toeneemt 'omdat de Ame rikanen de gelegenheid nu eenmaal niet willen missen om betere rela ties met Egypte te krijgen.' 'Onze twijfels of het Egypte ernst is met zijn vredesstreven maakt in Was hington geen indruk', zei Sjem-Tov. Ondèrtussen spreekt een leidende Egyptische journalist, Abdel Kod- does, een vriend van president Sa- dat, twijfel uit of de VS Israël wel onder druk willen zetten om de Sinai te ontruimen omdat dit Is- raëls positie als 'politieman' voor de Westerse belangen in het Mid den-Oosten zou verzwakken. Waar schijnlijker acht Koddoes overigens dat Ford zich geen groter druk op Israël kan permitteren omdat dit zijn positie bij de komende verkie zingen in de VS zou verzwakken. De Engelstalige 'Egyptian Gazette' vond dat president Ford wel bij zonder traag is met de aangekon digde herwaardering van de Midde n-Oosten politiek van zijn regering 'Zolang Israël Amerikaanse steun ontvangt zal het een oplossing blij ven tegenwerken en dan blijft er geen andere weg over dan oorlog', aldus het blad. De Sowjet-Unie heeft een bedekte aanval op Egypte gedaan. Zijn ge zaghebbende commentatot Korni- low schreef: 'Buitenlandse waarne mers zijn van mening dat Tel Avivs openlijk expansionistische eisen worden aangemoedigd door het ontbreken van eenheid in het kamp der Arabische staten en door po gingen uit bepaalde kringen om de vriendschap tussen Arabische lan den en de Sowjet-Unie te onder mijnen.' PLAN-PERES De Israëlische minister van defen sie Peres heeft de vorming voorge steld van een Israëlische federatie met de bezette westelijke Jordaan- oever en de Gazastrook waarvan de bewoners de vrijheid zouden krij gen Israëlische staatsburgers te worden en daardoor stemrecht te genieten. Hij acht dit een stap voorwaarts in de regeling van het Palestijnse vraagstuk Mettertijd zouden beide gebieden bestuurd kunnen worden door een Israë- lisch-Jordaanse statenbond. in een nieuwe lach-voltreffer van Claude Zidi CONCORDE FILM- BEIROET (Reuter, UPI) Bij de schietpartijen in de Libanese hoofdstad Beiroet zijn in de nacht van donderdag op vrijdag zeker tien mensen gedood. Het aantal doden in de afgelopen vier dagen is hierdoor tot 30 gestegen. Er zijn tientallen gewonden. In het centrum van Beiroet explo deerden gedurende de nacht mor tiergranaten en kort na het aan breken van de dag werden weer salvo's machinegeweervuur gehoord. Twee belangrijke invalswegen van Beiroet zijn geblokkeerd. De Palestijnse guerrillaleider Jasser Arafat en diverse andere Palestijn se functionarissen zijn donderdaga vond maar net aan de dood ont snapt toen twee mortiergranaten dicht bij het gebouw in Beiroet ontploften waar zij bijeen waren om na te gaan op welke manier men tot een grotere tucht onder de Palestijnse guerrillastrijders kan komen. De explosie veroorzaakte wel schade. van de EG-commissie is parlementaire stelsel van het :komstige Europa vergelijkbaar :t de dat van de Duitse Bondsre- bliek. Behalve een door het volk ":ozen EG-parlement zou er een ftmer 'van staten' moeten komen, t staande uit afgevaardigden van nationale regeringen. De leden de Europese regering moeten afhankelijk zijn van de nationale Seringen. leer lange tijd' commissie noemt geen termijn larbinnen de unie een feit moet n. Ze is van njening dat de twikkeling van de unie zich over k en zeer lange periode' zal uit- 'ekken. Oorspronkelijk was de tot- .,"i, indkoming voor 1980 voorzien. k" unie moet ontstaan door grond- 'tswijzlging in de lidstaten en ve or een nieuw verdrag, dat de 'Mstaten moeten ratificeren. Naar a.mening van de EG-commissie üloet zij een economische en een onetaire unie met een eigen valu- omvatten. De nieuwe statenbond >i ïet over eigen geldmiddelen kun- spn beschikken. de lidstaten kan geld worden icèspaard doordat bepaalde functies An de unie worden overgedragen. j het sociale beleid moet de unie iaa n eigen 'minimum sociaal stelsel' Er zijn enkele opvallende overeenkomsten tussen 'geheime' instructies van het Kremlin aan de Eu ropese communistische partijen over hoe zij de macht in hun land moeten grijpen zoals gepubli ceerd door het Portugese blad Republica en de verklaringen in het openbaar van de man van wie wordt beweerd dat hij ze ondertekende, Boris Ponomarew, het lid van het Politburo van de Sowjet- Unie, dat belast is met de zaken betreffende de communistische wereldbeweging CJJ AIROBI (Reuter) President Idl oJmin van Oeganda heeft meer <i ritten laten arresteren. Men ver- acht dat zij terecht moeten staan ecbeschuldiging van verraad. Dit tKeeft de Oegandese radio gisteren "j "geroepen. .cFitse propaganda in de zaak van fie Britse leraar Denis Hills kan al- jj en maar leiden tot een hardere •eluding tegenover de ongeveer ze- inhonderd in Oeganda wonende "ritse burgers, aldus de radio, die [O.® bekendmaking besloot met de loiededeling aan de Britse regering "&t sommige Britten nu gevangen nijtten in afwachting van de behan- ding van hun zaak door een mi- tair tribunaal. 'Zij zullen mogelijk - m soortgelijk proces krijgen als Hls omdat hun daden zelfs nog hstiger zijn.' 'De westerse communistische par tijen'. aldus het document, 'moeten alle massa-media en alle propagan da-instrumenten van de vijanden van de arbeiders afnemen, om de eerste slag te winnen'. In een arti kel, dat Ponomarew in juni 1974 schreef voor het Marxistische We reldoverzicht, dat de mening van het Kremlin aan andere communis tische partijen doorgeeft, zei Pono marew: 'Om de overwinning te be reiken is het essentieel, de beheer sing van de massa-informatie- en propaganda-media te vernietigen'. Hoewel andere overeenkomsten ge vonden kunnen worden tussen het nieuwe document en eerdere ver klaringen van Moskou, kunnen zij nauwelijks de echtheid ervan be wijzen. Iedere deskundige vervalser en de organisaties van Oost en West die zich met politieke oorlog voering bezighouden, zijn alle be trokken bij het vervaardigen van valse documenten zou eerst een studie maken van het echte materi aal om zijn vervalsing er op te baseren. nodig om vertrouwd te zijn met de taal, het woordgebruik en de ideo logie van degenen, voor wie het document bestemd is. Zo zal ge woonlijk geen enkel Sowjet-docu- ment de term 'Westerse communis tische partijen' gebruiken, die in de beweerde instructies van Ponoma rew voorkomt. Het normale Sowjet- gebruik is 'Communistische partijen van kapitalistisch Europa' of van •kapitalistische landen'. Het is evenmin waarschijnlijk dat een document als dit van Moskou uit verzonden zou zijn aan de wes terse communistische partijen, waarvan de meeste het Kremlin heel duidelijk hebben gemaakt, dat zij geen politieke instructies aan vaarden. Voor Moskou zou het zen den van zulke Instructies er dan ook op neerkomen, dat het willens en wetens het vrijwel zekere risico neemt, dat enkele westerse commu nistische leiders, die zich verzetten tegen Sowjet-overheersing, ze laten 'uitlekken'. Meer nodig Gevoelig Het document van Republica is echter geen samenvatting van het artikel in het Marxistische Wereld- overzicht, dat maandelijks in Praag verschijnt in een aantal ta len, zoals Engels. Russisch en Frans. Het blad wordt ook ver spreid onder de naam Problemen van vrede en socialisme. Veel pun ten in het document komen niet in Ponomarews artikel voor, hoewel sommige ervan wel verschillende keren in andere Sowj et-publicaties verschenen. Om een geloofwaardige vervalsing te produceren, is er echter meer nodig dan het snel doornemen van het beschikbare materiaal. Het is Niemand weet beter dan Ponoma rew hoe gevaarlijk het zou zijn zulke instructies te sturen, omdat zoveel van zijn tijd gewijd is aan een poging, het Kremlin weer enige controle op de westerse partijen te geven, zonder ze al te veel op te schrikken. Als een oude Komin tern-functionaris, kijkt Ponomarow misschien met verlangen terüg naar de dagen, waarin Moskou vol ledige controle had over de Com munistische Internationale. Als de man die de laatste Jaren tegenover het Kremlin verantwoordelijk is voor de betrekkingen met andere communistische partijen, moet hij echter weten hoe gevoelig vele er van zijn wat hun onafhankelijkheid betreft. Sinds midden vorig jaar is Pono marew bezig geweest met het orga niseren van een serie bijeenkom sten van Europese communistische partijen, welke naar het oordeel van Moskou moeten leiden tot een grote Europese conferentie en later tot een nog indrukwekkender com munistische wereldconferentie. Het is door middel van deze conferen ties dat Moskou probeert te weten te komen, welke controle het kan hebben over de communistische wereldbeweging, een controle die het beter acht dan die via Komin- tern-achtige organisaties of duide lijk omschreven instructies aan af zonderlijke partijen. Meerderheid Hoewel enkele van de belangrijke westerse communistische partijen, zoals die van Italië. Moskous voor schriften afwijst, kan het Kremlin altijd nog een numerieke meerder heid van communistische partijen verwachten, die een conferentie willen bijwonen en daar willen stemmen voor een principe-verkla ring en een actieplan die de voor keur van de Sowjet-Unie hebben. Communisten, zo vertelde Ponoma rew aan Europese partijleiders op een conferentie in oktober, zien zich geplaatst voor de vraag, wat nu gedaan moet worden. Een Euro pese conferentie moet naar zijn mening een collectief antwoord op deze vraag geven. Dit betekent dat het Kremlin zijn meerderheid hoopt te gebruiken om een pro gramma op te stellen dat door alle partijen gevolgd moet worden. Onder de meest vastbesloten tegen standers van een dergelijke koers is de Spaanse communistische partij, die eerder haar bezwaren had ge formuleerd in haar ondergrondse krant Nuestra Bandera. De commu nistische wereldconferentie van 1969 had zo luidde het argument van de Spaanse partij het idee van een 'leidend centrum' afgezwo ren. Bovendien had de conferentie de onafhankelijkheid en gelijkheid van alle partijen onderstreept, evenals het recht van elke partij, haar eigen positie in te nemen 'verschillend van die van de com munistische partij van de Sowjet- Unie'. Terugkeer De Spanjaarden klagen nu dat woordvoerders van Moskou aan dringen op 'het collectief opstellen en coördineren van de politiek der partijen'. Dit zou volgens de Spaan se partij een treugkeer zijn naar de praktijk van 'onvoorwaardelijke on- derschrijvlng van Sowjet-menin- gen' en naar het Idee van één enkel centrum. 'Dit is niet realisa- tisch', verklaarden de Spanjaarden. Dat is ook de opvatting van Euro pese partijen als de Italiaanse. Joe goslavische, Roemeense. Britse en Zweedse en hiermee is de lijst geenszins volledig waarvan de meeste in afgrijzen zouden terug deinzen voor alleen al het idee van een Kremlin-instructie over de ma nier waarop Europese communisten de macht in hun landen moeten overnemen. Het is aan twijfel onderhevig of het Kremlin zulke instructies kan stu ren, zelfs aan een partij die zo loyaal is als de Portugese, zonder de krachtigste reacties van de an deren uit te lokken. Het staat vast dat het geen instructies aan andere Europese partijen kan zenden als van de door Republica gepubliceer de veisie, "ie het zou hebben' ver zonden. Jaya Prakash Narayan, India Gandhi's bekendste gevangene. Belangrijkste gevangene van Indira Gandhi Van de honderden tegenstanders, die de Indiase premier Indira Gandhi deze week liet arresteren, is Jaya Prakash Narayan de be kendste. Internationaal is hij befaamd als de leider van de buitenparlemen taire oppositie, waarvan hij de symboolfiguur is. In India zelf heeft hij zijn populariteit te dan ken aan zijn belangrijke rol bij de onafhankelijkheidsstrijd en de glans van heiligheid die hij kreeg door het politieke leven vaarwel te zeggen om in dorpen te kunnen werken. Zijn biografie is uiterst boeiend. In 1921 had hij als student Gandhi's oproep tot niet-samenwerking ge volgd en de universiteit verlaten, iets wat hij nu weer van de huidige studenten verlangt, althans voor een jaar. Destijds kostte het hem zijn baan. Van 1922-1929 werkte en studeerde hij in de VS. Als werk student op boerderijen, in fabrie ken en in restaurants leerde hij de kapitalistische maatschappij van onderen kennen. Dankzij een Ame rikaans leermeester werd hij een overtuigd socialist en marxist, die naast natuurwetenschappen ook economie en sociologie ging stude ren. Teruggekeerd in India sloot hij zich niet aan bij de stalinistisch geleide communistische partij, maar begon de linkervleugel van het In dische Nationale Congres, de door Gandhi en Nehroe geleide overkoe pelende organisatie van het natio nale verzet, te organiseren. Hij werd één van de oprichters van de Congres Socialist Party, de meeste tijd bracht hij door in Britse gevan genissen, van waar uit hij nationa le bekendheid verwierf door een 31 dagen durende hongerstaking te leiden, door een sensationele ont snapping uit de gevangenis tijdens de Quit India beweging (verlaat India, gericht tegen de Britten) van 1942 en door zijn inspirerende verzetsbrieven uit de illegaliteit. Onthechting Na de onafhankelijkheid in 1947 werd hij beschouwd als één van de grote politieke leiders van India. Het was een schok voor zijn talrij ke aanhangers, vooral in de socia listische partij, toen hij in het be gin van de jaren vijftig zijn poli tieke mantel aan de kapstok hing en zich bij de Bhoodan- en Gram- dan-beweging van Gandhi's discipel Vinoba Bhave aansloot. Een dergelijke afwending van het politieke leven is een vaker voorko mend verschijnsel dat berust op een Hindoe-traditie die oproept tot onthechting van al te aardse bin dingen. Filosofisch beschrijft JP (koosnaam voor Narayan) zijn be slissing als een verwerping van het materialisme en als een keus voor de spiritueel te ervaren eenheid van het bestaan. Maar hij geeft ook concrete politieke redenen voor zijn besluit. HIJ was diep teleurge steld dat de onafhankelijkheid geen verandering had gebracht in het lot van de grote meerderheid van het Indische volk. Als oorzaak ziet hij de ongebreidelde eerzucht en machtslust van de politici die alles op de kaart van de staat zetten. Het communistische concept van de dictatuur van het proletariaat had hij al eerder afgezworen, maar ook bij de sociaaldemokraten vond hij nog teveel geloof in het vermo gen van de staat om van bovenaf grondige veranderingen teweeg te brengen. Bovendien stelt hij vast dat de laatsten bijna overal gefaald hebben. Daarbij komt twijfel aan de bruikbaarheid van de modellen die door de industriestaten van Eu ropa voor de opbouw van India aangeboden worden. Hij brengt de bureaukratisch-dikta- tortale verwording van Rusland in verband met de geforceerde indus trialisatie van dat eveneens onder ontwikkelde land. en komt zo tot de overtuiging dat vrijheid en ge- liikheid. en dus socialisme, in het arme India alleen maar opgebouwd kunnen worden op grond van radi- kele decentralisatie, zowel politiek als economisch. Hij ontdekt in de Sarvodaya-beweging van Vinoba Bhave het alternatief van het aan de staat en aan de macht georiën teerde socialisme van de linkse partijen. De oproep van Vinoba Bhave tot vrijwillige land verdeling en tot de opbouw van nieuwe ge meenschapsvormen op dorpsniveau lijkt hem het begin van een radi- kale vreedzame revolutie van on derop. die tot een volkssocialisme zou kunnen leiden dat het oude ideaal van een communitaire sa menleving en van een afstervende staatsmacht zou kunnen verwezen lijken. Vreedzame ommekeer JP koos dus voor de vreedzame verandering via de ommekeer van het individu iets was de Sarvo daya-beweging zo populair gemaakt heeft bij christelijke hulporganisa ties die graag de politiek willen vermijden en via opbouw van onderop. Twintig Jaar lang heeft hij in de dorpen gewerkt. Zo nu en dan liet hij zijn stem horen over kwesties van nationale betekenis, maar hij deed niet mee aan het politieke spel. Bijna onopgemerkt bleven zijn ontwerpen voor een al ternatieve maatschappij en een an der demokratisch stelsel zonder partijen. Sinds 1972 is hij echter teruggekeerd op het politieke to neel, als het ware om nu voor iedereen verstaanbaar te verkondi gen dat het zo niet deugt en dat het eindelijk anders moet. Hij kri tiseert daarbij echter niet alleen de verwording van het politieke leven, maar levert ook zelfkritiek waarin hij vaststelt dat de Gandhiaanse dorpsbeweging ondanks alle goede bedoelingen gefaald heeft en niet in staat gebleken is de transforma tie van India te bewerkstelligen. De oude JP ontdekt opnieuw dat Je zonder aantasting van de centra der macht geen doortastende en blijvende verandering tot stand kunt brengen. Nu stelde hij zich ter beschikking als symboolfiguur voor een beweging van protest tegen de corruptie van het maatschappelijk systeem en van het politieke leven, die onvermijdelijk tot politieke confrontatie met de regering moest leiden. Militante methoden Zijn optreden in de politieke arena heeft tot grote spanningen in de Sarvodaya-beweging geleid en zal zelfs waarschijnlijk een splitsing veroorzaken. De oude ascetische Vi noba Bhave, de geestelijke opvolger van Mahatma Gandhi, heeft noait politiek gedacht en schuwt elk poli tiek conflict. Hij en andere Gan- dhianen vrezen dat de lijn van de geweldloosheid en de vredelievend heid van het opbouwwerk In de dorpen wordt verstoord. Andere Ghandianen zijn blij dat JP is te ruggekeerd tot militantere methoden van (de oude) Gandhi, die bij alle geweldloosheid het conflict nooit uit de weg is gegaan. Zij hopen dat de Sarvodaya-beweging van een lieve sekte weer tot een nationale beweging zal worden, die de krach ten van vernieuwing weet te bun delen. Onmiskenbaar krijgt JP in de Indi ase politiek een echo, die sinds Gandhi niet meer is gehoord. De huidige premier heeft daarin ken nelijk een bedreiging gezien en heeft JP van het politieke toneel verwijderd. Nu moet maar worden afgewacht hoe de beweging, die zo sterk steunt op de aantrekkings kracht van de oude Narayan en maar weinig houvast biedt als het gaat om programma en ideologie. (Schrijver van bovenstaand artikel heelt geruime tijd in India ge werkt. Volgende week begint Trouw met een serie artikelen over India van zijn hand).

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7