Overeenkomst Suriname kan op meer dan één manier worden gelezen Kritiek op Westduitse houding tegenover Baader Meinhof-groep londerd vijf tig meter igen steile rotsen loonden de Tellem Welzijnsraad in provincie Groningen Raadsbesluit over uitbreiding uraniumfabriek zet kwaad bloed Interpretatie van 3,2 tot 4,3 miljard iSW wil 70 man kwijt rant moet artikel ver verontruste uders rectificeren Personeel bij Casolith heft bezetting op Salarissen van ambtenaren vijf procent omhoog Dertien miljoen voor reparatie aan woningen Plan bedacht voor groenstrook je aan Haagse Escamplaan Protest tegen sluiting jongerencentrum Verdedigers verder in het nauw Werk in sectoren gebundeld Veel lof en veel cadeaus voor Katwijks burgemeester 7KWARTET ZATERDAG 28 JUNI 1975 BINNENLAND RH17 door Jan Kuijk DEN HAAG Het belangrijkste kenmerk van de overeenkomst over de ontwikkelingssamenwerking tussen Nederland en Suri name is, dat iedereen er in kan lezen wat hij er in wil lezen. In het in de nacht van donderdag op vrijdag op het Catshuis onderte kende verdrag wordt een bedrag van 3.5 miljard genoemd, maar premier Arron had het in zijn toe lichting al over 4.3 miljard, welk cijfer ongetwijfeld verder in Suri name zal worden uitgedragen om het succes van de onderhandelin gen te illustreren. Op het gevaar af dat ik de verwar ring groter zal maken, wil ik het op een bedrag van 3.2 miljard houden. Het verdrag spreekt over 3.500 mil joen, dat echter als volgt is opge bouwd. Voor medefinanciering van projecten volgens het Surinaamse ontwikkelingsprogramma komt in de komende tien tot vijftien jaar ter beschikking 2.700 miljoen. Daar komt nog eens bij 300 miljoen als die 2.700 miljoen op zijn, maar alle plannen nog niet gerealiseerd zijn. Die 300 miljoen zijn beschikbaar, maar onder voorbehoud. Dan wordt er nog gesproken over een bedrag van 500 miljoen als garanties voor betaling van rente en schulden van leningen onze redacteur wetenschappen ïECHT Wat kan een volk egen om zich terug te trekken rotten in een loodrecht oprij - e, zelfs vooroverhellende rots- ïd. Wat bewoog de Tellem om zelf. bouwmaterialen, water, dselvoorraden. hun doden, aan wen op te hijsen tot honderd- tig meter hoog? is de grote vraag waarmee je dloopt op de tentoonstelling dit al eeuwen uitgestorven A- aanse volk, die gisteren in de Iers van htt Utrechtse Instituut Antropobiologie werd geopend. (jna 4 min. verlies: MEGEN ASW Apparatenfa- ik (Automatic Screw Works) ft in 1974 een verlies geleden 3.7 min tegen een winst in 3 van 157.000. Hoewel in be- grijk mindere mate, geeft ook de Ste helft van dit jaar een verlies zien, zodat bij ongewijzigde om- tdigheden ook over het lopende kjaar met een verlies rekening m et worden gehouden. door de verliezen dreigende eilijkheden heeft men kunnen angen door een door de over- d gegarandeerde extra bankkre- Hierdoor is ASW in staat ver te werken, al zal daartoe een stische sanering onvermijdelijk i, om de verliezen tot staan te ngen. Dit gezond-maken bete- V it een verlies van ongeveer 170 leidsplaatsen, waarvan 140 in megen en 3t in het Drentse nen. Met de bonden en de on- nemingsraad, die van de situatie de hoogte zijn, wordt overleg leegd. i de resterende circa 400 arbeids- atsen ook op langere termijn lig te stellen zullen verdere atregelen nodig zijn. Een verde- ontwikkellng van de onderne- ng volgens het bestuur het best liend door enige vorm van sa- nwerking met een groter bedrijf de branche. In deze richting zijn contacten gelegd Deze zijn ech- nog niet zover gevorderd dat rover nadere informatie kan rden gegeven. intrinsieke waarde van de aan- en ASW was tot beneden de 50 gedaald. Vanuit dit instituut trekken al tien jaar expedities met wetenschaps mensen uit diverse vakgebieden naar de rotswand van Bandiagara in de Westafrikaanse republiek Ma li. Zo vormen zij zich langzaam een beeld van de hoogontwikkelde cul tuur van de Tellem, die zich in de elfde eeuw onder aan de rotswand vestigden, hun eerste bouwsels in de rotsen maakten en er hun doden bijzetten. In die periode moet de gemeenschap een omvang van 1600 mensen hebben gehad. Het was en is geen uitnodigend gebied: een hete, droge savanne, spaarzaam be groeid met b>.men, waar landbouw net mogelijk is. Misschien juist daarom, vonden zij er de veiligheid die zij zochten. Toen de huidige bewoners, de Do- gon, in de vijftiende eeuw hun volksverhuizing bij dezelfde rots wand beëindigden, moet het aantal Tellem al veel kleiner zijn geweest. Hoe die ontmoeting verliep, weten we niet. Volgens sommige Dogon- verhalen ging het vreedzaam, ande re overleveringen spreken van strijd. De Arabische geschiedschrij ving over de periode meldt honger en ziekten. In ieder geval konden de restanten van de Tellem zich niet handhaven. Volgens de traditie van de Dogon bezaten zij bovenna tuurlijke krachten. Zij prikten ga ten in de lucht waardoor het re gende, zij- lieten touwen rechtop in de lucht staan. Het moeizame werk van de archeo logen en biologen om de werkelijk heid van de Tellem te herontdek ken is nu tentoongesteld. Hun aar dewerk, hun verbluffend fraaie ka toenen weefsels, hun landbouw werktuigen, jachtwapens, ijzeren sierraden. 'Het spul moest nou maar eens terug', zegt prof. J. Huizinga. 'We hebben het wel daar vandaan ge haald, maar he» is natuurlijk van hun. het is hun verleden.' Hoewel Mali letterlijk het armste land van Afrika is, zijn e. wel mensen die er voor willen en kunnen zorgen. Na een reis langs Europese en Ameri kaanse musea, gaat de tentoonstel ling permanent naar het Musée Na tional in Bamako, Mali. Deze zomer is de tentoonstelling elke zondag, maandag en dinsdag tussen tien en vijf uur geopend (Achter de Dom 24. Utrecht). De universiteit heeft voor deskundige rondleiders gezorgd. n een-verslaggever !N HAAG De president van de chtbank in Den Haag heeft be st, dat de Haagse Courant (Sijt- ff pers) het artikel over de SAVO tichting Actiecomité Verontruste iders) moet rectificeren. In dit tlkel werd gesuggereerd dat de VO relaties zou onderhouden met «-fascistische organisaties en dat binnenlandse veiligheidsdienst 'VD) een onderzoek naar de SAVO itelt. SAVO had in een kort geding ctificatie geëist. De president van rechtbank, mr. J. H. Blaauw, be- I alcle voorts dat de krant zich in f toekomst moet onthouden van ortgelijke berichten over de SAVO. '•e grootte van de dwangsom be ulde hij op vijfduizend gulden tot n maximum totaal bedrag van Ikens vijftigduizend gulden. Dan wordt er ook nog gesproken over een bedrag van 500 miljoen als garanties voor betaling van rente en schulden van leningen. Daarbij gaat men ervan uit dat Suriname normaal aan deze ver plichtingen zal kunnen voldoen. Nederland is alleen garant. Mocht Nederland op grond van die garan tie toch verplicht worden te beta len, dan wordt dat bedrag in min dering gebracht op de genoemde 2700 miljoen. Het is formeel niet juist deze 500 miljoen bij die 2.700 miljoen op te tellen en die 300 miljoen kunnen ook beter achter de hand gehouden worden als het om de vaststelling van het eindbe drag gaat. Goede indruk De Surinaamse regering telt het om een goede indruk te maken in eigen land allemaal bij elkaar op en de Nederlandse regering vindt dat best. De verdragstekst, die ook een dergelijk totaal bevat, is verder ondubbelzinnig: als het op betalen aankomt kan er geen misverstand zijn. Ondanks alle gegoochel met cijfers is er nu in feite nog maar 2.7 miljard toegezegd. Daar komt dan wel bij dat Nederland aan Surina me alle lopende schulden (tot een bedrag van 500 miljoen) kwijt scheldt 'teneinde Suriname in staat te stellen onbelast met schulden uit het verleden aan de uitvoering van het meerjarenplan te werken', zoals in het verdrag staat. Dat half miljard is een werkelijke bijdrage, die bij die 2.7 miljard mag worden opgeteld, zodat een totaal van 3.2 miljard ontstaat. Premier Arron voert echter geen enkele aftreksom uit. Hij telt alleen maar op, neemt ook nog even de (nog niet opgenomen, maar in het verleden al toegezegde) 300 miljoen voor de in uitvoering zijnde werken mee en komt zo op een bedrag van 4.3 miljard. Dat klinkt beter dan de drie miljard, die Nederland vorige maand in Paramaribo aanbood en die door Arron als 'een niet sub stantiële bijdrage' werd afgewezen Van de kaart is het hele punt van de indexering van al deze bedra gen. In Paramaribo sprak de Suri naamse minister van opbouw. Cam bridge, nog over de noodzakelijk heid deze bedragen te koppelen aan de internationale geldontwaarding, maar in de nu gesloten overeen komst wordt daar niet van gerept Het vraagstuk van de 'gebonden hulp' (dat wil zeggen: dat de pro jecten in Suriname met Nederlands materiaal en door Nederlandse firma's moeten worden uitgevoerd) is wel opgelost. Overeengekomen is dat Suriname aan Nederlandse goe deren en techniek de voorrang zal geven. Ook komt er een commissie van zes man (drie Surinamers en drie Nederlanders) voor gezamen lijk overleg over de uitvoering van de plannen. Op die manier moet voorkomen worden dat straks bij een regeringswisseling in Paramari bo de nieuwe regering de hele zaak overhoop haalt of zelfs opnieuw be gint een gevaar, dat niet on denkbaar is. 'Surinamisering' van in Suriname werkende buitenlandse bedrijven is mogelijk en daarvoor mogen ont wikkelingsgelden worden gebruikt Daarbij moet bedacht worden dat 'Surinamisering' niet hetzelfde hoeft te zijn als 'nationalisering' van de bedrijvm, maar wel hetzelf de kan zijn. Toelating Inmiddels heeft zowel België als Luxemburg de Nederlandse regering toestemming verleend om onderda nen van de onafhankelijke repu bliek Suriname straks zonder visum voor een kort verblijf in Nederland toe te laten. Surinamers die hier_ straks langer willen blijven hebben' een vergunning nodig, waarbij het hebben van voldoende bestaans middelen en huisvesting voorwaar de is. Een Surinamer die naar Nederland is gekomen krachtens deze kortver- blijfsregering en in drie maanden hier werk en huisvesting vindt, kan alsnog een verblijfsvergunning krij gen Premier Den Uyl zei bij de toe lichting op deze regeling, dat Neder land van plan is dit alles soepel te te passen. LEEUWARDEN Na elf dagen heeft het personeel van de kunst stof fenfabriek Casolith te Leeuwar den gistermorgen de bezetting van het bedrijf beëindigd. Vooral de toegang van het kantoor van de directeur-eigenaar de heer J. Tals- ma is gedurende deze periode be zet gehouden, omdat men hem be schuldigde van een financieel wan beheer dat het bedrijf n gevaar zou brengen. De heer Talsma heeft zich thans onderworpen aan het bindend oordeel van een bestuurs commissie, waardoor hij volgens de werknemers zijn macht in het be drijf heeft verloren. Hij heeft zijn aandelen in onderpand gegeven aan het Duitse chemische concern Degussa, dat een vordering van 95.000 gulden op het bedrijf heeft en vorige week het faillisse ment aanvroeg. Deze faillissements aanvrage werd door de rechtbank op verzoek van het Duitse concern inmiddels verdaagd. Door de heer R. Postma, districts bestuurder van het NW, is aan het personeel meegedeeld dat de heer Talsma van plan is zijn aandelen te verkopen. De directeur, drs. H. J. J. Hofman, op wie de heer Talsma veel kritiek had, blijft met zijn taak belast. Dit werd overeengeko men in een bespreking tussen de heren Talsma, Hofman en het con cern Degussa. De bestuurscommissie, zo is verder overeengekomen, zal juridische be voegdheden krijgen wanneer dat nodig zou zijn om zijn bindende oordeel af te dwingen. De drie in dustriebonden zullen aan de bestuurs commissie medewerking geven. Be halve de heren Hofman en Talsma en adviseurs heeft in de commissie zitting mr. J. van Schalk uit Am sterdam, die het Degussa concern vertegenwoordigt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De ambtenarensala rissen zullen met ingang van 1 augustus met vijf procent worden verhoogd, met een minimum van 73 gulden per maand. Deze verho ging, die geschiedt in het kader van het trendbeleid. is gebaseerd op de ontwikkelingen van de cao's in ver band met de prijscompensaties. Tijdens de gisteren gehouden ver gadering van het centraal georgani seerd overleg in ambtenarenzaken is verder besloten dat. teneinde de achterstand van de ambtenaren ten opzichte van het bedrijfsleven te vereffenen, de ambtenaren vanaf januari tot eind juli een extra uit kering van 3,2 procent krijgen, met een minimum van veertig gulden per maand. Verder wordt in dit ka der het salarisniveau per 1 augus tus verhoogd met 3,01 procent. ROTTERDAM De Rotterdamse gemeenteraad heeft donderdag be sloten bijna 13 miljoen gulden be schikbaar te stellen voor reparaties aan bij de gemeente in eigendom zijnde woningen. Jaarlijks zal een bedrag nodig zijn dat schommelt tussen 13 en 18 miljoen gulden. Rotterdam hoopt het volledige wo- ningbezit 30.000 woningen dat in aanmerking komt om opge knapt te worden, binnen vier jaar te hebben 'doorgenomen'. Voor dit jaar staan 3250 woningen op de nominatie opgeknapt te wor den. Het gaat in de meeste gevallen om achterstallig onderhoud. De frequentie waarmee gewerkt zal worden ligt rond 210 woningen per week. Hiervan zal Gemeentewerken er zelf 70 voor haar rekening ne men. De rest zal worden overgedra gen aan particuliere architecten omdat Gemeentewerken voor dit omvangrijke karwei geen personeel genoeg heeft. Uitgesmeerd over vier jaar zal het inlopen van het achterstallig on derhoud Rotterdam op zo'n 65 mil joen gulden komen te staan. DEN HAAG Twee Haagse kun stenaars, Jos We&tra en Kees van der Vlies, hebben een plan ontwik keld voor het terreintje aan de Escamplaan, waar een benzinestati on zou komen. Na talrijke protesten uit heel de wijk Leyenburg is be werkstelligd, dat het station niet gebouwd zal worden. In samenwer king met de wijkbevolking en het Wijkberaad Leyenburg hebben de kunstenaars, in opdracht van de gemeente Den Haag die het bewus te stuk grond heeft aangekocht, een plan ontworpen, dat vandaag gepresenteerd wordt. Gedacht wordt aan beplanting, een wandel zone en overdekte zitjes. Het plan, 'Driehoekjes' genaamd, is vandaag om 11 uur te zien in het wijkwin- keltje, tussen Simon de Wit en Waayer in het winkelcentrum Escamplaan. Vanaf vandaag zal het winkeltje elke zaterdag geopend zijn. Het Wijkberaad vertrouwt er op, dat binnen niet al te lange tijd er een begin gemaakt wordt met de daadwerkelijke inrichting van het terrein, dat nu al zeven jaar braak ligt. Van onze correspondent RIDDERKERK Ruim honderd jongeren hebben gisteravond een petitie afgegeven aan het gemeen tehuis, waarin geprotesteerd wordt tegen de sluiting van het open jongerencentrum 'De Singel' per 1 augustus aanstaande. De gemeente raad nam onlangs een voorstel aan, waarin de subsidie op dezelfde da tum wordt ingetrokken. Niet alleen komen dan drie be roepskrachten op straat te staan, maar ook enkele honderden jonge lui die wekelijks het centrum be volken. Het verzoekschrift werd overhandigd door de voorzitter van het Singel-bestuur Jan de Heer aan loco-burgemeecter C. J. van de Ber- g- Aan de protestmars werd naast Ridderkerkse Jongeren deel geno men door bezoekers van omliggen de Jongerencentra uit Zuid-Hol land. Zij zien de sluiting van 'De Singel' een bewijs voor de onzekere situatie, waarin het open Jongeren werk verkeert. Overigens bekijkt een Rotterdamse advocaat de mo gelijkheden van een kort geding om het gemeentelijk besluit aan te vechten, zo deelde projectleider Jan Berens mee. Van een verslaggever DEN HAAG Oud-rijksadvocaat mr. D. J. Veegens heeft gisteren in het Nederlandse Juristenblad ernstige kritiek geuit op de West duitse houding tegenover de verdedigers van leden van de Baader- Meinhof groep. Mr. Veegens noemt de nieuwe Duitse wetsvoorstel len, die de bevoegdheden van de verdediging verder moeten beper ken een 'aantasting van fundamentele mensenrechten'. Tegen deze wetsvoorstellen had eerder ook het bestuur van de Ne derlandse orde van advocaten bij de Westduitse ambassadeur gepro testeerd. 'Wij mogen de hoop niet laten varen op een herleving van het besef dat de behandeling van de verdachte in een strafproces be palend ls voor de mate waarin de rechtstaatgedachte in een land is verwezenlijkt. Maar de gang van zaken tot dusver wekt ernstige be zorgdheid', aldus de 76-jarige jurist. Mr. Veegens meent dat de recente uitsluiting van verdedigers van de Rote Armee Fraktion wegens 't mee werken aan het tot stand komen van een interview, de tegenwoordige betekenis van de publiciteit voor de oordeelsvorming miskent. 'De hefti ge kritiek in de pers op de extre mistische opvattingen van de Baa- der-Meinhof-groep en de strafbare feiten waartoe zij hebben geleid, worden niet binnen de perken ge houden', aldus mr. Veegens, 'maar Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De provincie Groningen gaat een welzijnsraad in stellen. Daarmee hebben Gedeputeerden van deze provincie als eer ste gereageerd op de knelpunten nota van de regering over het welzijnsbeleid. iedere contra-publicitelt vooraf door de verdediging geldt als ver boden volgens de wet'. Volgens de oud-rijksadvocaat zou de rechter in praktisch elk Westeu ropees land hebben laten meewe gen dat in een zaak waarin de processen-verbaal tienduizenden bladzijden tellen en de tenlasteleg ging honderden, een Ingewerkte advocaat niet dan op zwaarwegende gronden de laan mag worden uitge stuurd. Ook al is hij zelfs naar Duitse maatstaf te heftig geworden. 'De behoefte van een langdurig ge vangene naar puur menselijke steun van een raadsman met wie de betrokkene een vertrouwensrelatie heeft opgebouwd, schijnt niet te tellen'. Mr. Veegens vermoedt dat de extra aandacht voor de feiten niet het enige was en de uitgesloten advo caten door de rechter worden ver dacht van samenspanning met hun cliënten. 'Zoiets had echter deugde lijk bewezen moeten worden', aldus mr. Veegens. In metrostation Hoogvliet komen geen openbare toiletten van een onzer verslaggeefster» ROTTERDAM In de metro-stati ons Hoogvliet en Zalmplaat zullen geen openbare toiletten komen. De deelgemeenteraad Hoogvliet had hierom met steun van de ge meente Poortugaal verzocht. De ervaringen met de openbare toilet ten op de stations CS, Stadhuis en Beurs hebben tot deze beslissing geleid. Het station stadhuis heeft al enige tijd geen openbaar tollet vanwege de hoge exploitatiekosten (onder andere van toezicht) en het vandalisme. De overige toiletten worden geëxploiteerd door horeca bedrijven. De commissie openbaar vervoer meent dat ook de in Hoog vliet gewenste toiletten alleen kun nen worden gerealiseerd als onder deel van een horecabedrijf. Voor het metrostation Hoogvliet bestaan plannen voor de bouw van een snackbar, waarin toiletten zijn op genomen. Het station Zalmplaat bedient volgens de commissie te weinig passagiers om de aanleg van toiletten te rechtvaardigen. Wel zullen ln de buurt van metrostati ons urinoirs worden neergezet. NIEUWE PEKELA De Canadese minister R. Welch voor cultuur en recreatie van de provincie Ontario onthult woensdag in Nieuwe Pekela een plaquette aan de Raadhuis poort, waarmee Canada de Neder landse emigranten in het algemeen en de pioniers onder hen in het bijzonder wil eren. Tot de pioniers behoort Jorus Hor- lings, die in 1924 uit Nieuwe Pekela vertrok om een van de eerste be woners te worden van de polder Holland Marsh in Canada. Het is de bedoeling allerlei welzijns sectoren. zoals bijvoorbeeld jonge ren en bejaardenwerk, de culturele raad, maatschappelijke dienstver lening, de sportraad en de recrea- tieraad, in deze welzijnsraad te bundelen. De raad wordt een ad viesorgaan van het provinciaal be stuur. De zelfstandigheid vand e erin ver tegenwoordigde en vaak particulie re instanties wordt weliswaar onver let gelaten, maar volgens gedepu teerde H. Kuipers (PPR) is een meer overwogen beslissing mogelijk door inbreng van meerdere zijden. Als adviserende, leden worden on dermeer het ministerie van CRM en de vereniging van Nederlandse gemeenten aan de raad toegevoegd. Naast de raad waarvan Gedeputeer den zelf een voorzitter aanwijzen komt er een bureau sociale en cul turele planning, verbonden aan de provinciale griffie. Op personeels bestand en financiën heeft de her- structuterlng in principe geen in vloed. Het is de bedoeling eerst nog een inspraakprocedure vooraf te la ten gaan aan een definitief voorstel voor het instellen van de welzijns raad. Wat het Jeugd- en Jongerenwerk betreft ondernam PPR-gedeputeer- de Kuipers een aanval op zijn par tijgenoot wethouder Wim Wildeboer van de stad Groningen. Door diens uitlatingen zijn de CRM bezuini gingen in een overdreven daglicht gesteld. Bovendien had het stadsbe stuur zelf eerder bij CRM moeten aankloppen als de situatie in de stad Groningen inderdaad zo pre cair ls als werd voorgesteld, aldus de gedeputeerde. Wel vond Kuipers CRM een depar tement waar zo weinig mogelijk bezuinigd moet worden in Gronin gen is gisteren een actie gestart van het jeugd- en jongerenwerk in de gehele provneie, omdat men meent, dat er enkele miljoenen gul dens minder uit de CRM-pot voor Groningen beschikbaar komen dan was verwacht. ARNHEM Na bijna twee jaar kunnen bezoekers van het Arnhem se Openluchtmuseum weer ver voersmiddelen uit vroegere tijden bezichtigen. In de grote Vlaamse schuur is een kleine expositie ingericht van de ouderwetse boerenvoertuigen. De eeuwenoude graanschuur herbergt onder meer een Zuidlimburgse hooiwagen, een Zeeuwse hooiwagen, een Zeeuwse wagen voor het ver voer van bieten en een Varikse stort kar. Van een medewerker KATWIJK De serie afscheidsbijeenkomsten ter gelegenheid van het vertrek van burgemeester A. G. Vermeulen kreeg vrijdagmiddag een fijn slot met een samenkomst van het gemeentepersoneel en oud-medewerkers van de gemeente Katwijk. In de bijzondere raadsvergadering die donder dag werd gehouden hing de heer Vermeulen zijn ambtsketen om bij loco burgemeester dr. J. Bergman, ten teken dat hij het burgemeesterschap heeft neergelegd. Dr. Bergman schonk mevrouw Vermeulen daarop 'als pleister op de wonde' een ketting namens de gemeenteraad. Nadat de heer Vink zijn grote waardering over de werkzaamheden van burgemeester Vermeulen namens de CHU had geuit, sprak de scheidende eerste burger een dankwoord uit. Daarin verklaarde hij met betrekking tot de opvolging in Katwijk, dat hij tegen een gekozen burgemeester is. 'Dat zou de demo cratie geweld aan doen.' zo merkte hij op. Namens de commissaris der Koningin werd de raadszitting bijgewoond door mr. Van Kruiningen, voorts door hoofdofficier van justitie mr. Roessinh en kapitein-luitenant ter zee Koop van het marinevliegkamp Valkenburg. Na afloop maakten zeer veel ingezetenen van Katwijk van de gelegenheid gebruik om afscheid te nemen van het echtpaar Vermeulen. De grote zalen van de sporthal Cleyn Duin boden maar net voldoende ruimte aan allen, die burgemeester Vermeulen de hand wilden drukken. Lovende woorden en cadeaus waren er in groten getale. Bijzonder waardevol was het geschenk van de Hervormde Kerk voogdij: een prachtige ets van de gerestaureerde Dorpskerk. (Door een mis verstand werd in de krant van gisteren hetzelfde verslag als ln de editie van donderdag gezet. Daarvoor bieden wij u ons excuus aan.) Van een verslaggever BORNE Het ziet er naar uit dat de uraniumverrijkingsfabriek Urenco in Almelo haar gebiedsuitbreiding kan uitvoeren. De ge- meeteraden van Almelo en Borne zijn akkoord gegaan met een voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit tot herzie ning van het bestemmingsplan. CDA-lid. De beide progressieve fracties hadden uitstel van het voorstel bepleit tot de discussie over de energienota in de Tweede Kamer zou zijn gevoerd. Bovendien wilden PvdA en PP1 het meer ge- specialiseer Je overleg tussen parle ment en regering over de uitbrei ding van de Urenco naar aanlei ding van een motie van de PvdA-er Oele afwachten. Er was tijdens de vergadering van de raad van Borne nog sprake van Die herziening ls nodig voor de uitbreiding van Urenco. De gebieds uitbreiding, die volgens de Urenco nodig is om de geplande capaciteit van zes- tot achtduizend ton ver rijkt uranium per jaar te halen, beslaat voor het overgrote deel ge bieden in de gemeente Borne 35 ha.) In Almelo zou die uitbreiding 11,5 ha. in beslag nemen. Tegenstanders van het voorstel in de Bornse raad waren de fracties van de PvdA en de PPR en' een een Incident toen de tweemans fractie van de PPR dreigde de ver gadering te verlaten. Aanleiding hiertoe was een uitspraak van CDA-woordvoerder Kwakkenbos die tegenstanders van de uitbreiding van negativisme beschuldigde. De heer Kwakkenbos beschuldigde ver der de werkgroep Ultracentrifuge Nederland ervan een handtekenin genactie te hebben gevoerd onder de bewoners van het bij uitbreiding betrokken gebied. Deze bewoner» hebben de raad van Borne laten weten zich tot het uiterste te ver zetten tegen het bestaande plan. De tegenstanders van het voorstel wil len bij Gedepueerde Staten van Overijssel op vernietiging van het raadsbesluit aandringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17