aaie film van Herzog /er het raadsel mens Concerten koorfestival blijven onder de maat LMPREMIËRES VAN DEZE WEEK Eigenaardig vermaak van Walt Disney ankenstein junior oude griezelstijl vondeling die uit het donker kwam Greep uit tekenfilms Janis' korte leven: alleen voor liefhebbers Zeemeeuw met drang naar het hogere Film van Pipo niet al te best Een geestige 'zenuwpees van 14 hoog' GL-2 verliest kort geding Regering voert structuurplan uit medewerker personeelsadministratie Gemeente 's-Gravenhage jonge actieve medewerk(st)ers medewerksters Gemeente 's-Gravenhage /KWARTET VRIJDAG 27 JUNI 1975 BINNENLAND H9 ildgeschiedenis kent en- )eroemde vondelingen, ©deren' die uit het niets i en wier afkomst nooit igehelderd. De bekendste ar Hauser, een jongen in die nauwelijks kon pra- lopen. verscheen hij in Neuren- een brief in de hand, die :omst eerder verborg dan De vondeling had, zo geschreven, zestien jaar Jonge leven in een donke- jr doorgebracht. In 1833 IJ vermoord en het hoe en daarvan ls ook een raadsel dat nog steeds een grote ilngskracht uitoefent op n en schrijvers. Sommigen at hij een prins van Baden j om een erfopvolgingskwes- de weg geruimd moest wor- iar waarom werd dat dan op jewikkelde manier gedaan? boeken zijn er over hem Jacob Wassermann ,n Kaspar Hauser een llj- (nan. regisseur Werner Herzog in zijn Hauser-fllm 'Je- 'slch und Gott gegen alle' or zich en God tegen allen') «gebeten in het thrillerele- at uit het levensverhaal van leling nooit helemaal is weg ien. lens et In zijn pictoraal bijzonder film om gaat, is niet het Kaspar Hauser, maar het mens. De mens die mens Hé' zelfs soms een bijzondere Iheid krijgt, als alle attribu- n het menszijn wegvallen. Jster is ls helder, wat helder Kaspar Hauser is ondanks rwarring zo puur als water, inaamd logische gedachten- worden, gespiegeld in zijn ihaotisch en willekeurig. Al- e muziek en de natuur pet en onverschillig) blij- in de confrontatie met het norm afwijkende te kunnen ven, de rest is IJdel, fiet eerste gezicht is 'Jeder und Gott gegcn alle' een in looie natuurbeelden gevat- icht tegen de Biedermeier zijn starre verlichting en irre godsdienst. De mensen n willen opvoeden en hem lle-object en circus-attractie en zijn pas tevreden en ge steld, wanneer ze bij sectie i lijk overmatig grote kleine n menen te ontdekken. Hij :en vakje geduwd, hij kan giseerd worden. Zou Her- lm in die aanklacht zijn steken, dan zou hij niet Jn dan een curiosum met eraf ingebouwd maatschap- bewustzijn, afgekeken van lüchner's 'Woyzeck'. 'eder für sich gaat veel Vanaf het begin dringt zich achte op, dat het Kaspar in onze moderne maat- wel anders doch niet beter n vergaan, want wat ook n, de diep ingewortelde af- alles wat 'abnormaal' is ven. Bruno S. in Jeden für sich (waar de film de prijs kreeg van de jury, de kritiek en een economische filmprijs) om de zee te zien. De vlucht, die de nieuwe Westduit- se film neemt, is toch wel opmer kelijk: een groeiend aantal Jonge regisseurs weet in een verantwoor- de vorm zinnige dingen te zeggen. Fassbinder staat nog steeds boven aan, maar n-amen als Flelschmann, Ziewer en Herzog zijn ook het ont houden meer dan waard. (Amsterdam-The Movies, 18 jr) W. Wielek-Berg De Disney-studio's, die van 1927 af, met duizenden medewerkers, al industrieel bezig waren aan tekenfilmpjes (en later ook films) doen af en toe maar een greep uit de voorraad, plakken een stel korte films aan elkaar, en maken daar een 'parade' van. "luizen %t Bruno S., die de hoofdrol aan den lijve ondervonden: -t is enigszins vergelijkbaar it van Kaspar Hauser. Op ]rde jaar werd hij door zijn en zijn verdere familie in k gelaten, het grootste deel n leven bracht hij door in i, inrichtingen en gevange- Toen Herzog hem vond was ensvreemd en mensenschuw ij bleek, met zijn afgekapte ïgen en bittere waardigheid, ale vertolker van Herzog's Hij warmt zich nu in zijn ri trok zelfs naar Cannes Dat kan best, want al die eenak- tertjes uit de vroegere voorpro gramma's zijn alweer vergeten. Bo vendien zijn ze niet verouderd, want ze volgden altijd hun eigen onveranderde tijdloze stijl en mode. En de hoofdrolspelers bleven zo Jong als ze waren. Zij vormen een bijzondere rumoerige en bij zo veel eenaktertjes achtereen ook vermoeiend volkje. Altijd agres sief bij het wilde af met voortdu rende ruzies, aldoor weer moord en vraatlustige en vernielzuchtig achter elkaar aan, steeds in de weer om elkaar doodsmakken te bezorgen, te mangelen, te persen, te verpletteren, te pijnigen en te vernederen. Wat zij elkaar ln een dolgedraaid tempo allemaal aandoen voor de lol, zou niet mooi meer zijn als zij nstein (Dr. Frederick, neu- urg) wil niets weten van de r.schappelijke poespas, waar in voorvader Baron Beaufort ankensteln in Transylvania isrsentransplantatie en de een lijk tot een levend r maakte, maar dan komt er annetje met een testament, ir gaat de sceptische maar [lerige geleerde naar de van het historische onheil, •s het nog net zoals Mary (vrouw van de dichter I. Shelley) het in 1818 al het sinistere kasteel op de le spinnewebben, een raadse- e hulshoudster, de gebochel- echt met de tinteling van h in zijn bolle ogen, de ge- nnlg» vioolmuziek, het boek gesloten deuren met het re- ar. Frederick kan het niet Er wordt weer een lijk opge- er komen per vergissing öe verkeerde hersens in, de slaat weer toe. en het zet zich weer log in bewe- verfilmd aak en op vele manieren dat fllmd Is, weet ik niet. Mei Brooks deed het weer. maar anders. Wel ln de oude griezelstijl van de jaren dertig in zwart-wit ook, met duistere belichtingen, en ou derwetse overgangen (fadings) maar dan als parodie, want Mei Brooks is een grappenmaker. Daar om lijkt Gene Wilder, die Franken stein jr. speelt, ln zijn doen en laten op Peter Sellers, en hij leeft zich overigens helemaal opgewon den romantlscn uit. De gebochelde, door Marty Feldman verbeeld, is een zonderlinge, buitenissige (exentrieke) komiek, en een goede ln zijn soort. De griezeltoestanden en schokkende gebeurtenissen ver lopen dwaas. Mel Brooks, die o.m. ook Blazing Saddles maakte, zoekt zijn komi sche effekten niet zorgvuldig uit. HIJ gaat van grof tot geestig, en dat houdt ln dat Iedereen er wel af en toe om lachen moet. Het loopt met dit monster nog best af ook. Het krijgt wat hersens van de dok ter, en die krijgt er wat meer licha melijke vermogens voor terug, zo dat het eindigt met twee huwelijken. (Amsterdam- Rembrandtpleinthea- ter, Den Haag- Asta.Rotterdam- Calypso. 14 jr) BH. niet elastisch, onkwetsbaar, onster felijk en dierlijk onschuldig waren. Hun geweld blijft blijmoedig en niemand zal er zwaar aan tillen, maar als je ze, zoals hier. filmpje na filmpje ademloos oorlog ziet voeren, vind je het toch een eigen aardig vermaak voor kinderen van alle leeftijden. Tornado Mickey bijvoorbeeld, vecht met een tornado, oom Donald voert een veldslag met bommen en granaten tegen zijn drie kwakende neefjes, de Grote Boze Wolf en zijn slaperi ge spruit zijn mislukkende roof moordenaars; de twee chipmunks (een Amerikaans soort eekhoorn tjes) die Knabbel en Babbel heten verslaan dribbelig en giechelig veel grotere vijanden; er is ook nog een ijdel wit jaard met Hollywood-ster- allures dat Donald te min vindt en dat raast maar door. Dat die dieren grappig zijn, soepel be wegen in een razend ritme, best werden getekend, mooi werden ge kleurd en zo. weten we al bijna een halve eeuw. Daaraan is nooit iets veranderd. B. H. (Amsterdam Cineac Reg. Br. str. en City 2, Den Haag Cineac Buitenhof. Rotterdam Cineac a.l.). Janis van de titel is Janis Joplin, de legendarische roek-zangeres, die ln 1971 stierf aan een overdosis alcohol en peppillen. De Canadese regisseur Seaton Findley maakte ln 1974 een film over haar, waarin overigens over haar spectaculaire dood geen woord wordt gerept. Het ls een collage van haar optreden op al even legendarische festivals, aan elkaar gebreid met bondige inter views en afgerond met een korte foto-montage. Een heel behoorlijke film in zijn soort, maar daar er voornamelijk in wordt gezongen en er zelfs geen poging wordt gedaan om het fenomeen Janis Joplin een maatschappelijke achtergrond te geven is hij alleen bestemd voor liefhebbers van haar hese, felle, on geremde stem. W. W. B. Amsterdam Calypso; Groningen- Studio) a.l. Jonathan Livingston Seagull Is een zeemeeuw die smacht naar het ver hevene. HIJ wil verder en hoger en sneller vliegen dan enige meeuw voor hem en omdat hij een gevaar vormt voor de groep wordt hij uit gestoten. Als paria zwerft hij over de wereld, waarlijk bovenmeeuwse stunts volvoerend, totdat hij (In een ander leven? Op een andere planeet?) meeuwen ontmoet die door dezelfde drang bezeten zijn en hem voorthelpen op de esoterische en telekinetische weg waaraan ze hun hart hebben verpand. Hoe het verhaal in boekvorm (van Richard Bach) overkomt weet ik niet. in filmvorm (van Hal Bart1- lett) is het een onding. Mooie, maar op den duur wel saaie, na tuurfoto's worden onderbroken door kauwerig Amerikaans sprekende meeuwen. Zij houden daarbij het kopje onveranderlijk scheef en kij ken je met schrille kraaloogjes aan, alsof ze van dat gebazel over hoger sferen geen vissoep kunnen maken. Die pratende vogels zijn al erg genoeg, maar zanger Neil Diamond is nog veel verschrikkelijker. Op verwachte en onverwachte ogen blikken stort hij een stroom van stroperige neuzelmuzlek over je uit, met barre teksten, waarin het ene cliché het andere overtreft. Curieus, dat kitsch nog in een dergelijke pure vorm bestaat. W. W. B. Amsterdam Saskia, Den Haag Studio K., a.l. Pipo, de echte (Cor Witschge), eri zijn bekende medewerkers,- gaan op zoek naar de geroofde sprekende pop, en komen op een schip met lieden die nog voor zeerovers door gaan. Daar is een hele film over ge maakt, onder regie va« Kees van Eyck, maar al de opnamen daarvan zijn niet beter dan de vroegere tv- opnamen, en dat ls voor een film niet goed genoeg. (Amsterdam- Cineac Damrak, over dag, Rotterdam- Cineac Beurs. Den Haag- Rex, Eindhoven- Rem brandt, Leiden Trianon, Hilver sum- Churchill, Rotterdam Colos- seum al). B.H. Die Zenuwpees van 14 Hoog (in Amerika heet hij wat rustiger De Gevangene van Second Avenue) heeft wel redenen voor zenuwen: flatneurose, ruzie met watergooien- de buren, stank In New Yorks zo merhitte, inbrekers die zijn pakken, zijn tv en zijn whisky meenemen, ontslag, werkeloosheid, een meele vende broer en twee zusters om zo al de zenuwen van te krijgen, een waardeloze psychiater, maar wel een flinke vrouw die gaat werken, en dan ook ontslagen wordt op de dag dat er geen water is en de lift het niet doetdie het gewone leven niet tot een blijspel maken. Maar in een blijspel overkomt het een ander. Dat lucht meteen al een stuk op. En als die ander er dan niet onderdoor gaat, en er wel geestig, mal en hoopgevend op rea geert. zit er een komische kant aan. Vooral als een bekwaam blijspel schrijver als Nell Simon het geval knap in elkaar zet. en zorgt voor karakters die prettig te spelen zijn en toestanden waar zelfs voor hen nog humor ln zit. Bedreven Toen Melvln Frank, bedreven in dit werk. aan de verfilming begon, liep het stuk al bijna drie jaar op Bro adway. En hij kreeg Jack Lemmon en Anne Bancroft voor de hoofd rollen en enkele prima spelers voor het bijwerk. Gene Saks als de broer o m. Iedereen wist wat er te doen stond: een successtuk van het to neel met wat veranderingen en buitenopnamen tot een film ver werken. Meivin Frank kon dat aan en Jack Lemmon maakt het hele maal. Die gaat door alle zenuwen tot aan verstandsverbijstering toe, zonder te gek, of triest, te worden. Zijn malle driften en geestige, soms cynische, zinnen gaan hem natuur lijk af. Anne Bancroft is een tem peramentvolle tegenspeelster, die zelfs ontroering weet te wekken. En met de verdere gewone vakkundige behandeling werd deze film best leuk. (Amsterdam Albambra 1. 14 j.) Bert Huising. door Adr. Hager DEN HAAG Overziet men twee van de vijf dagen Internationaal oKorfestival georganiseerd door de Federatie van Nederlandse Zangersbonden, dan ontkomt men niet aan een gevoel van teleurstel ling. Op het podium van het Nederlands Congresgebouw heeft nog niet het koor gestaan, dat tot een sensatie werd. Zowel het concoursgedeelte als de avondconcerten werden nog geen belevenis. Toch moet men zo mogelijk niet verzuimen om de res terende dagen kennis te gaan ne men van het internationaal peil. De ervaring heeft geleerd, dat een dergelijke concours op een climax uitloopt. De jury. bestaande uit Felix de Nobel, Reszö Lantos en John Pool, luisterde dinsdagmiddag naar zes vrouwenkoren en met de jurywaar dering kon men het wel eens zijn. Winnaar met 240 punten werd het Vandor koor uit Boedapest, de tweede prijs ging naar het vrou wenkoor 'Dunavski Zvuci' uit Bul garije en een eervolle derde plaats was voor het Twents vrouwenkoor uit Enschede onder leiding van Klasiene van der Vinne. Op de tweede dag was het woord aan de jeugd- en kinderkoren. Slechts één Nederlands kinderkoor, namelijk uit Klimmen onder lei ding van Jo Spit deed in de catego rie kinderkoren mee en won een tweede prijs. De eerste prijs ging naar het stijlvol zingende en goed getrainde Noorse koor uit Rygge. Bij de jeugdkoren vierstemmig won eveneens een Noors koor uit Sta- vanger met 229 punten. Men had er beter aan gedaan de tweede prijs niet toe te kennen, het Zweedse koor uit Uddevalla maakte weinig indruk. De jury kende 225 punten en daarmee een eerste prijs toe in de categorie jeugdkoren driestem mig aan een perfect afgewerkt koor uit Tsjecho Slowakije. Middelmatig men na afloop naar het publiek zwaaide werden tot een aandoenlijk gebaar. Marlus Borstlap die met zijn Haags Jeugdkoor twee jaar ge leden het hoogst aantal punten be haalde van de Nederlandse koren, liet in een zwaar programma horen waartoe zijn koor nog steeds in staat is. De Tsjechen tenslotte ga ven ook deze avond veel te genie ten. Teleurstelling Ook ditmaal moesten enkele koren het laten afweten. Gevoel van te leurstelling las er bij de organisa toren, omdat het koor uit Riga op het allerlaatste moment toch geen toestemming kreeg naar Nederland te komen. Verder ontving men on der meer afzeggingen van het vrou wenkoor van Marijke van der Lugt' en van het Haagse Don Boscokoor. Twee dagen concours geven de In druk, dat de koren over het alge meen vreemd staan tegenover de verplichte werken zoals van De Monte en Strategies Voor een der gelijke verplichting moeten zij zich hoorbaar forceren, eerst ln de vrije keuze zijn zij zichzelf en zingen daardoor ontspannjn. Dat die vrije keuze niet Immer op een hoog peil staat is inmiddels ook gebleken. Het. geheel werd gepresenteerd door Marie.-Cecile Moerdijk, die wel veel Informatie over de koren verschaft, doch die de indruk vestigt zich steeds waar te moeten maken. De conclusie van het gehele evene ment moet dus wel zijn: het Is wachten tot het allemaal beter wordt. De concerten blonken in feite uit door middelmatigheid. Dinsdag avond kon het Hongaarse Vandor koor bekoren en maakte de disci pline van het Bulgaarse koor in druk. Woensdagavond stelde het Roemeense koor uit Brasov teleur door een gebrek aan klankeenheid en onzuiverheid, vooral bij de so pranen. De vlaggetjes waarmee MAASTRICHT Het GL-2 heeft het kort geding verloren dat het tegen de stichting GLT (Groot Limburgs. Toneel), had aangespan nen. Het had een kort geding geëist dat het besluit tot opheffing van het GL-2 ongedaan zou worden ge maakt en het bestuur alsnog via een gerechtelijke procedure subsi die zou afdwingen van de provincie voor het seizoen '75-'76. De president van de Maastrichtse rechtbank heeft woensdag beide vorderingen afgewezen. Hij achtte onvoldoende gronden aanwezig om nietigheid van het besluit tot op heffing van de stichting aan te nemen. Ock was hij van mening dat door de provincie geen toezeg ging tot het verlenen van subsidie is gedaan. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De regering heeft zich moreel verplicht alle financiële en andere middelen ter beschikking te stellen om het structuurplan Noorden des Lands (ISP) uit te voeren. Deze zogenaamde Intentie verklaring heeft aanzienlijk minder waarde dan een wet. Ze is niet van juridische, maar slechts van poli tieke betekenis. De provinciale besturen zien er echter toch duidelijk een houvast in om de doelstellingen die voor het Noorden zijn gesteld op het gebied van werkgelegenheid en welzijn ook inderdaad gerealiseerd te krijgen. Overigens kan de beoor deling van wat nodig is voor deze realisering verschillend zijn. Het GEMEENTELIJK ENERGIEBEDRIJF zoekt een Functie-informatie: De aan te stellen functionaris zal deel uitmaken van de uit een vier personeelsleden bestaande groep „WER VING en Sfc' :riE". Hij zal in jiale samenwerking onder meer worden belast met hei bijhouden en bewaken van de personeels formatie. het opstellen van concept-advertenties en -brie ven, het tezamen met de desbetreffende afdelingschefs voeren van gesprekken met sollicitanten van uiteenlopend niveau, het adviseren ten aanzien van aanstelling, het con form de richtlijnen vaststellen van salarissen, enz. Voorts zullen hem enige zelfstandige taken worden toebe deeld, zoals het uitvoeren van kostenvergoedingsregelin gen. Functie-eisen: Opleiding op middelbaar niveau (H.B.S., H.A.V.O., V.W.O.), terwijl enige jaren voortgezette studie gewenst is. Ervaring op administratief gebied, bij voorkeur op dat van de personeelsadministratie strekt tot aanbeveling. Kandidaten dienen te hebben getoond goede contact eigenschappen te bezitten. Daarnaast moeten zij over een goede mondelinge en schriftelijke uitdrukkingsvaardigheid beschikken. Leeftijd tussen 25 en 35 jaar. Benoeming en salariëring: Afhankelijk van opleiding en ervaring zal benoeming plaatsvinden in de rang van adjunct-commies A: salaris tot 1.814,per maand of adjunct-commies B: salaris tot 2.022,per maand, te verhogen met een algemene toeslag ad 45, Reële promotiekansen zijn aanwezig. Vakantietoelage 7j van het jaarsalaris. Welvaartsvaste pensioenvoorziening. Gunstige secundaire arbeidsvoorwaarden. Gelet op een aantal functie-aspecten wordt van gega digden de bereidheid tot medewerking aan een psycho logisch onderzoek verlangd. Het resultaat hiervan wordt door de psycholoog met de sollicitant besproken. Indien deze besluit zich terug te trekken wordt er geen rapport uitgebracht. Schriftelijke sollicitaties, met vermelding van de vol ledige personalia en de naam van dit blad, kunnen y- binnen 14 dagen onder vacaturenummer D.5.1 worden gericht aan de Directeur van het Gemeentelijk Ener- giebedrijf, Loosduinseweg 13 's-Gravenhage. Bij de afdeling BURGERLIJKE STAND, BEVOLKINGS AANGELEGENHEDEN EN MILITAIRE ZAKEN der GEMEENTESECRETARIE is plaats voor in het bezit van ten minste een MULO/MAVO-4 diploma. De taak zal bestaan uit werkzaamheden van administratieve aard bij de onderafdeling Bevolkingsaangelegenheden. Salariëring, naar gelang van opleici-- binnen de grenzen van 754,(16 maand (exclusief de algemene 22,50 tot 45,per maand). Pre, wezig. 'eeftijd en ervaring ot 1.556,per variërend van ..«skansen zijn aan- Anne Bancroft en Jack Lemmon in De zenuwpees in de leeftijd van 20 t/m 30 jaar in het bezit van type- en MULO/MAVO-4 diploma voor ge varieerde type-/administratieve werkzaamheden bij de on derafdeling Burgerlijke Stand. Afhankelijk van leeftijd en ervaring kan benoeming plaats vinden op een maandsalaris van 1.103,(exclusief de algemene toeslag van 40,50 per maand) op 20-jarige leeftijd. Voor geroutineerde krachten geldt een salaris van 1.189, (21 jaar) tot 1.710,per maand (exclusief de algemene toeslag van 45.per maand). Voor alle functies geldt: Vakantietoelage 7j van het jaarsalaris; Welvaartsvaste pensioenvoorziening: Gunstige regelingen met betrekking tot verlof, studiefacili teiten. studie- en ziektekosten en kosten woon-werkvervoer. Persoonlijke aanmelding (onder overlegging van diplo ma's en getuigschriften) bij het Gemeentelijk Bureau voor Personeelsvoorziening. Burgemeester de Monchy- plein 10, 's-Gravenhage. dagelijks van 8.15 tot 15.30 uur en op maandag en dinsdag tevens 's-avonds van 19.00 "tot 21.00 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9