in Smith krabbelt terug igen partij remt apanse premier af dira Ghandi Israël verweert zich tegen verwijt van VS Emancipatie van vrouw noodzaak voor arme landen feland heft olieblokkade voor Beira op Amin: Denis Hills moest spioneren Tweeduizend Zuid- Yietnamezen in YS willen terug Rome: duivel is geen mythe 'Niets vertrouwelijks prijsgegeven' Overleg over Timor op Macao begonnen jtterse Miki als tussenpaus aanvaard -^W/KWARTET VRIJDAG 27 JUNI 1975 BUITENLAND 7 3 g3EN, SALISBURY (UPI, Reuter, AP) Op de dag dat Engeland officieel zijn olieblokkade van .j sië voor de kust van Mozambique beëindigde zei de leider van Rhodesië's blanke minderheids- -u Ton smitv» tmnr Hot oorct n-oon 'noon» nn een meerderheidsregering voor iIan Smith, voor het eerst geen 'neen' op de vraag of hij sië tijdens zijn leven nog mogelijk acht. jeitelevisie-interview viel bo- 2 op dat Smith dolgraag zou idfet Joshua Nkomo. leider van npu, bisschop Abel Moezorewa di orzitter van de Afrikaanse i üe Raad verving. 'Het is een ei Smith, 'dat de heer Nkomo plerke persoonlijkheid is en u Dt an de mensen, zwarten èn >111, horen dat hij kwaliteiten ;t leiderschap heeft', itegen is bisschop Moezorewa 1; Smith min of meer ge- als opvulling voor het va- in de strijd om de leiding. e ;rote groepen in de ANC be- G en hem niet als hun leider. Ij vraag of hij een meerder- r< «gering in Rhodesië 'nog^tij- ljn leven' ziet gebeuren ant- lg van pag. 1. woordde de rebel tegen de Britse kroon: 'Wel, dat zou kunnen, maar dat is wel een zaak voor de onder handelingstafel'. Nadrukkelijk ver wierp hij het beginsel van een uit sluitend op huidskleur gebaseerd be wind. 'We moeten de beste mensen van Rhodesië hebben, zwart, blank en kleuringen, voor het leider schap', betuigde hij. Het probleem van een grondwetge vende conferentie blijft volgens Smith een van de struikelblokken op weg naar een Rhodesische rege ling. Op de vraag of hij met meer militante leiders als dominee Sitho- le aan een tafel wil gaan zitten, zei Ian Smith: 'Het is aan de Afri kaanse Nationale Raad (ANC) om te beslissen zijn onderhandelings- aar rede eerst in het Hindi en ldon het Engels uitsprak. Zij ihoe een regering kan toezien l staan, dat de stabiliteit .van nd in gevaar gebracht wordt, onze hoogste plicht de een- stabiliteit te verzekeren. De w d van het land vraagt om' >r ige actie.' sc uw Gandhl zei dat de vastbe- actie voor de economische .j keling de afgelopen maan- jl grote mate tot het beteuge- 3, n de rijstprijs heeft geleid, ndigde maatregelen aan, die nomie verder zullen verster- de situatie van armen en laren zullen verlichten. Aan ot van haar rede zei de pré- dat de noodtoestand op geen wijze de rechten zal aantas- n de burgers die zich aan de auden «staties van gisteren hebben 10 gen van de 21 deelstaten ;evonden. In New Delhi wer- r sgentig mensen opgepakt en centraal gelegen staat Mad- radesh 450. Geen arrestaties 011 gemeld uit de drie deelsta- raar de partij van mevrouw niet aan de macht is Nadu, Gujarat en Kerala deze oppositiestaten hebben 0 ird de bevelen van de cen- egering te zullen uitvoeren. 'D s een woordvoerder van de ïg heeft de Indiase bevolking Ik rustig op de afkondiging noodtoestand gereageerd. In "ppositiestaat Gujarat waren n pstootjes, waarbij arrestaties en in Bombay en Kamal n gestaakt, In New Delhi ging ven gewoon door en waren Is en regeringsgebouwen nor lopen. jisman jlaatregelen van de regering ;r*i geleid tot een terugtreden eje befaamde jurist Palkhivala idsman van Indira Gandhi in corruptieproces. Palkhivala beschouwd als de belangrijk- kundige op het gebied van nstitutie. De Congrespartij levrouw Gandhi "is begonnen m interne zuivering. Zes te- iders van mevrouw Gandhi partij zijn geschorst, hen is een voormalige mi- uit de regering-Gandhi. In Pakistan zijn de maatregelen van de Indiase regering met zorg ontvangen. Volgens diplomatieke bronnen is het niet uitgesloten dat Indira Gandhi moeilijkheden gaat maken, bijvoorbeeld oVer het om streden Kasjmir om zo de aandacht af te leiden van de binnenlandse problemen. Mevrouw Gandhi heeft dit al eerder geprobeerd, zo werd gezegd. De Pakistaanse regering heeft wel gesproken over de crisis maar een verklaring er over wordt niet verwacht. NAIROBI (Reuter) De Oegande- se president, Idi Amin. heeft ver klaard dat hij documenten heeft die ondertekend waren door de ter dood veroordeelde Brit Denis Hills, waarin deze zegt dat Groot-Brittan- nië hem gevraagd had als spion op te treden. Dit heeft radio-Oeganda gisteren gemeld. Een woordvoerder van de Britse regering heeft de bewering tegengesproken. Volgens de radio had de president woensdagavond gezegd dat hij de inhoud van de documenten aan niemand anders zou bekendmaken dan aan de Britse minister van buitenlandse zaken, James Callag- han, als deze Oeganda bezocht. President Amin zei dat "Hills schrif telijk verklaard had dat Groot-Brit- tanndë hem gevraagd had zonder werk in Oeganda te blijven, niet. alleen om slechte dingen over het land te schrijven maar ook om voor Groot-Brittannlë te spioneren. LOS ANGELES (Reuter) Oe nieuwe regering van Zuid-Vietnam heeft besloten om alle Vietnamese vluchtelingen, die uit de VS naar htm vaderland willen terugkeren, te accepteren, zo verneemt de Los An geles Times uit kringen van de VN. Ongeveer vierhonderd vluchtelingen die tijdens de wilde evacuatie uit Saigon va nhun verwanten werden gescheidenw achten reeds op trans port uit Camp Pendleton, de marine basis bij Los Angeles, waar zij voor lopig waren gehuisvest. team samen te stellen en ik zal daar dan mee onderhandelen. Iemand in mijn positie kan geen persoonlijke voorkeur of afkeer laten gelden. Negen jaar geen olie In antwoord op vragen ln het La gerhuis zei minister van buiten landse zaken James Callaghan dat Engeland als gevolg van Mozambi- ques onafhankelijkheid zijn 'Beira- patrouille' had opgeheven. 'Deze heeft gedurende meer dan negen jaar kunnen verhinderen dat er uit zee olie in een pijplijn gepompt werd die via Mozambique naar Zuid-Rhodesië liep', aldus Callag han. De instelling van de blokkade kwam in december 1965, de maand nadat blank Rhodesië eenzijdig de banden met Engeland had verbro ken en zelf het bewind in handen had genomen. Het land heeft 250.000 blanke en vijf miljoen zwarte bewoners. De blokkade ge schiedde met instemming van de Verenigde Naties. Het koloniale Portugal heeft nooit aan sancties tegen Rhodesië willen meewerken, maar nu Mozambique onafhankelijk is geworden en aan de boycot van Rhodesië deelneemt acht Engeland de blokkade onnodig geworden. 'Zuid-Afrika soeverein' Mozambiques nieuwe president Sa- mora Machel heeft zijn steun aan gekondigd aan het zwarte nationa lisme in Namibië en Rhodesië. Hij verklaarde ook dat Zuid-Afrika's raciale politiek "barbaars, achterlijk en gedoemd tot mislukking' is, maar voegde er aan toe dat Zuid- Afrika een soevereine staat is. In Pretoria is dat door politieke krin gen opgevat als een openbare er kenning van Zuid-Afrika's nationa le soevereiniteit, die uitgelegd kan worden als een voornemen tot niet- inmenging in de interne aangele genheden. ROME (CIC) De Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer heeft een omvangrijke studie gepu bliceerd. waarin het persoonlijk be staan van de duivel wordt gehand haafd. Tegenover moderne opvat tingen, als zou de duivel niet meer zijn dan een personificatie van het kwaad, stelt het document vele ge tuigenissen van het nieuwe testa ment, de kerkvaders en de conci lies. Wel wijst het Iedere vorm van bij geloof en magie van de hand en waarschuwt het ervoor 'demonische invloeden' te gebruiken als voor wendsel voor eigen schuld. In het stuk wordt betreurd, dat aan duivelsbezweringen niet meer de betekenis wordt toegekend, zoals in de eerste eeuwen. Het bijzondere ambt van exorcist wordt nog zelden uitgeoefend en wel met een specia le toestemming van de bisschop. Er zou voor dergelijke bezweringen weer een aparte ritus moeten zijn. TEL AVIV (Reuter) Israël heelt donderdag ontkend vertrouwe lijke inlichtingen prijsgegeven te hebben over pogingen om tot vrede in het Midden-Oosten te geraken. Uit betrouwbare kringen in Tel Aviv is vernomen, dat Israël juist het streven naar een tussentijdse regeling met Egypte levend wil houden. MACAO Op Macao is donderdag de conferentie begonnen waarop gesproken zal worden over de wijze waarop het Portugese deel van het eiland Timor naar zelfbestuur kan worden geleid. Voor dit overleg is een Portugese delegatie met o.a. minister van overzeese gebiedsdelen Antonio de Almeida Santos en ma joor Vitor Alves naar de Portugese enclave Macao aan de zuidkust van China, gekomen. Van Timorese zijde nemen verte genwoordigers deel van de gematig de Democratische Unie (UDT), die de band met Portugal voorlopig in tact wil laten, en van de Apodeti partij, die aansluiting bij Indonesië nastreeft. Het revolutionaire front voor een onafhankelijk Oost-Timor (Freti lin) boycot het overleg. De kans dat de betrokken partijen tot over eenstemming komen over de toe komst van het eiland is daardoor aanzienlijk kleiner geworden. De reden dat Fretilin geen vertegen woordigers naar Macao heeft ge zonden is dat zij de Apodeti niet als een politieke partij wil aanvaar den. Volgens Fretilin is deze pro- Indonesische groepering 'neo- impe rialistisch' en wordt zij vanuit Dja karta gefinancierd. Het niet-Portu- gese deel van Timor is Indonesisch. Israëlische functionarissen hebben zich gehaast bedekte beschuldigin gen te pareren van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken, volgens welke Israël bijzonder heden had laten uitlekken van vre desvoorstellen, die door de Ameri kaanse regering afwisselend aan Is raël en Egypte werden gedaan. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Israël diplomatieke lekken evenzeer be treurt als de Verenigde Staten. Hij zei, dat een arïlkel in de New York Times, waarover het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken had geklaagd, vele onnauwkeurig heden en geen weergave bevat van de Israëlische voorstellen voor een regeling. Eerbewijs gehekeld De Israëlische minister van gezond heid Victor Sjem-Tov heeft ver klaard, dat het duidelijk is, dat de Verenigde Staten door opnieuw te spreken over lekken, weer probeert Israël onder druk te zetten. De Israëlische pers is scherp van leer getrokken tegen de jongste kritiek op Israël van Washington. Het veelgelezen blad Ma'ariv schrijft dat Kissinger en de 'hoge functio naris', die altijd met hem meereisde en tegen journalisten sprak, met de methode van het veroorzaken van lekken niet onbekend zijn'. De Britse Times is in een hoofdar tikel fors van leer getrokken tegen de publieke eerbewijzen waarmee de komst van de stoffelijke resten van twee leden van de Joodse com mandogroep Stern in Israël is om ringd. De stoffelijke resten van de ze twee 'terroristen' zoals de Times ze noemt, werden woensdag door Egypte aan Israël overgedragen, waarbij de VN-buffermacht een ere wacht vormde. Het gaat hier om de Stem-leden Eliahu Hakim en iLiahu Bet-Zoeri, die in 1945 in Cairo gehangen werden wegens de moord op de Britse resident Lord Moyne. De Times herinnert eraan dat de moord ook werd betreurd door Israëls eerste president Chaim Weismann. 'Deze rechtvaardiging en huldiging achteraf is hetzelfde als het rechtvaardigen van de da den van andere terroristen.' De twee mannen waren volgens de Ti mes leden van 'dezelfde bende die ook de Zweedse VN-bemiddelaar graaf Bernadotte vermoordden, het geen het wel heel vreemd maakt dat de VN-troepen in dit geval zo nodig voor een erewacht moesten zorgen'. In Tei Aviv is medegedeeld, dat de Israëlische troepen vier infiltranten hebben gedood die over de Libane se grens trachtten binnen te ko men. Libanon In Zuid-Beiroet hebben weer vuur gevechten gewoed tussen rivalise rende bevolkingsgroepen, als gevolg waarvan het aantal doden ln drie dagen tot dertien steeg en dertig personen gewond werden. Opmer kelijk is volgens waarnemers dat het telkens spontane uitbarstingen zijn, waarbij nog de (christelijke) falangisten zijn betrokken noch de 'geregelde' Palestijnse commando's. Leiders van beide groeperingen, die in het verleden elkaar plachten uit te schelden, spaarden elkaar nu met hun verklaring, door weder zijds eikaars schuld aan de schiet partijen te ontkennen. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina onder leiding van dr. HabasJ, dat tot het Afwijzingsfront behoort, heeft Arafat de leider van de PLO, ervan beschuldigd zich te hebben teruggetrokken uit de strijd tegen de falangisten. Arafat had in een gesprek met president Franjieh verklaard de Libanese soevereiniteit geheel te respecteren en elke steun aan welke groep dan ook te zullen onthouden. orze medewerker in Japan de Japanse premier Takeo Miki aan het einde van het vorig jaar het roer overnam van de in icele schandalen verwikkelde Kakoe-ei Tanaka, kwam dat voor iedereen als een verrassing. de huidige premier kan bogen op de langste parlementaire ervaring in Japan, is hij geduren- ju gehele politieke loopbaan altijd een buitenbeentje geweest. $e zijn vrij oorspronkelijke herformulering van de nationale doelstellingen. Het herwaarderen van nationale doelstellingen vergt ln Japan nog meer tijd dan ln het Westen omdat voor een nieuwe koers eerst een soort nationale overeenstemming vereist is Vanwege dit beleidsvacuiim is de conservatieve hoofdstroom van de LDP akkoord gegaan met de 'ketter' Takeo Miki als partijleider en pre mier. De huidige premier fungeert als een soort tussenpaus, die moet trachten Japan door de huidige on stabiele situatie heen te loodsen, die nieuwe politieke doelen moet ontwikkelen en die tenslotte met zijn progressieve naam ook nog het geschonden prestige van de LDP jsprake van een gestadige da- wnteetai. ,Wat tan Hp nnnuiariteit van de betreft Is de start van het kabinet tan de populariteit van ae on6uccesvo, g€weest Het 'progressieve' kabinet Miki is zowel door het publiek als de pers goed ontvangen. Miki is gestart met de beloften dat hij de inflatie zou indammen, dat hij zou streven naar een meer gelijkmatiger verdeling van de welvaart en dat hij een einde zou maken aan de kwalijke verstrengeling van geld en politiek in Japan Hij is ook de eerste LDP- premier die nadruk heeft gelegd op een goede verstandhouding met de oppositiepartijen en de vakbonden. »k progressieve opvattingen tij nooit tot de behoudende bloedrijke hoofdstroom van eigen Liberaal Democratische (LDP) behoort. Dat hij toch, et een vertegenwoordiger van anservatieve hoofdstroom, ge werd als opvolger van Tana- stekent echter niet dat er is van een machtsverschui- binnen de regerende LDP. Mi- erkiezing is voornamelijk het van het gevoel van onzeker- it er momenteel heerst onder s industriële en politieke lel- trouwen >rake van een gestadige da- de populariteit van de Vorig jaar nog verloor zij acht ■bij de Hogerhuisverkiezingen. along hangt nauw samen met oeiende wantrouwen onder de Ing jegens de Japanse groot- pemers en politieke leiders, lidige stemming tegen de gro- lernemers in Japan als gevolg «rrupties.'handalen, de haast dige gevallen van milieuver- g en de voortdurende prijs den werken ook door op de omdat deze nauwe relaties famdt met de Industriële elite. jast heeft de plotselinge olie- een abrupt einde gemaakt h lange periode van onstuit- economische groei. Het was deze groeipolitiek die de kern ie van het beleid van de LDP. i .wordt nu gedwongen tot een Succes met lonen Het eerste succesje voor het kabi net Miki werd geboekt bij de plaat selijke verkiezingen in april van dit jaar: de LDP leed geen verlies. Miki's grootste succes is dat hij erin geslaagd is de loon- en prijs ontwikkeling in toom te houden, althans voorlopig. Zowel de loon- als de prijsstijgingen zijn dit jaar binnen de door de regering aange geven vijftien procent gebleven. Dat is in vergelijking met vorig jaar (loon- en prijsstijging van 30 resp. 26 procent) een enorme ver betering. Met name het in toom houden van de loonbeweging is een knappe prestatie. Miki's toenade ring tot de vakbeweging heeft hier bij een grote rol gespeeld. Gebleken is dat in ieder geval het gematigde deel van de Japanse vakbeweging hem het voordeel van de twijfel heeft willen geven. Weinig speelruimte Op het parlementaire front gaat het Miki minder voor de wind. Miki heeft bij zijn ambtsaanvaarding de invoering van een aantal vrij pro gressieve wetten aangekondigd waaraan hij min of meer het be staan van zijn kabinet heeft gekop peld. De belangrijkste daarvan is een herziening van de wet tegen de monopolies. Verder heeft hij een herziening van de kieswet voorge steld en een nieuwe wet aangekon digd die de giften aan politieke partijen en verkiezingsfondsen moet reguleren. Al deze onderwerpen zijn binnen Miki's eigen regeringspartij nogal omstreden, terwijl de oppositiepar tijen er grote waarde aan hechten. Naarmate de debatten over deze onderwerpen vorderen, wordt het steeds meer duidelijk dat de speel ruimte voor een werkelijk progres- De aJpanse premier Miki ligt hier op het trottoir nadat hy door een rechtse demonstrant was neergeslagen. sieve politiek in Japan erg beperkt is. De koers van het kabinet Miki wordt sterk bepaald door wat de machtige conservatieve vleugel van de LDP toestaat. Binnen de LDP is Miki's aanhang een minderheids groepering. Het is geen geheim dat zijn conservatieve partijgenoten Miki het liefst zo snel mogelijk van het politieke toneel zien verdwij nen. Zij realiseren zich dat het op dit moment niet ln het belang is van de LDP om Miki ten val te brengen. Maar aangezien deze con servatieve groeperingen alle sleu- telposten in het partij-apparaat be zetten, hebben ze wel een remmen de invloed op het werk van het kabinet. Het resultaat is, dat er op dit moment nog geen enkele wet, waarvoor Miki zich heeft sterk ge maakt. door het parlement is be handeld. Tevens hebben de wets voorstellen van Miki na behande ling binnen zijn partij de scherpe kantjes al verloren. Geestdrift bekoeld Uiteraard heeft dit ook invloed op de houding van de oppositiepartij en. Het aanvankelijk gematigde en thousiasme is aanmerkelijk bekoeld. Men beschuldigt Miki er nu van dat hij zijn beloften niet nakomt. Twee oppositiepartijen, de Commu nistische Partij en de Komeito Par tij (een rechtse semi-religieuze groepering) hebben inmiddels openlijk verklaard te zullen streven naar de val van het kablnet-Miki. De twee socialistische partijen, die Ideologisch het dichtst bij Miki staan, zijn echter nog steeds bereid zijn kabinet een kans te geven. Toch iets nieuws Zowel van uiterst rechts als van uiterst links neemt de kritiek op Miki dus toe. Maar noch rechts noch links is in staat een haalbare alternatief te bieden. Deze politieke impasse vormt de bestaansgrond van het kabinet-Mikl maar het be paalt ook de nauwe marge waar binnen ze moet opereren. In het verleden heeft Miki getoond in dit soort situaties op zijn best te zijn. Hij staat bekend als een politicus die goed gebruik Weet. t.e maken van een vrij smalle middenpositie. Het is daarom toch niet geheel uitgesloten dat het kablnet-Miki het begin is van een nieuw politiek bestel in Japan. Een politiek stelsel dat een einde zal maken aan de jarenlange alleenheerschappij- van de conservatieve LDP Dat zou een ontwikkeling zijn die de nog prille democratie in Japan alleen maar ten goede kan komen. Guyaanse minister Shirley Field: MEXICO Shirley Field-Ridley is minister van informatie en cultuur van Guyana. Haar land is vaViaf 1966 onafhankelijk en volop in ontwikkeling. Zij en haar man, die ook minister is. maken beiden deel uit van de Guyaanse delegatie op de VN- wereldconferentie voor de vrouw. Shierley Field vindt vrouwene mancipatie een kernpunt in de ontwikkeling van een land. So ciaal-economische ontwikkelin gen kunnen absoluut niet tot stand komen als de vrouwen niet ontwikkeld worden. 'Al die dingen hangen samen, je kunt emancipatie niet los zien. Een land kan niet vrij zijn als de vrouwen niet vrij zijn. En het is onmogelijk dat een vrouw vrij is als haar land niet vrij ls. Dat is een centraal punt in de emanci patie van vrouwen uit de derde wereld.' Lege borden De strijd van de vrouwen uit de derde wereld loopt daarom niet parallel met die van de vrouwen uit het westen. 'Wij zullen eerst met de mannen moeten samen werken voor onze vrijheid. Man nen zijn hier niet onze vijanden. Als je praat over gelijkheid, over samen delen, dan moet er na tuurlijk wel iets te delen zijn. Wij kennen gelijkheid, Ja, maar dat is dan de gelijkheid van de lege etensborden.' Die situatie kennen vrouwen uit geïndustrialiseerde landen niet. 'Maar zij vechten net zo goed voor menselijke waardigheid. En daarom is hun strijd ook voor ons belangrijk. Zij hebben te maken met technologische structuren en dat soort structu ren zijn erg mannelijk. Het is geen luxe daartegen in opstand te komen.' Centraal bij het ontwikkelen van een land en het emancipe ren van vrouwen moet het zelf beschikkingsrecht staan. 'Een ontwikkelingsland moet zijn ei gen bronnen en grondstoffen in bezit hebben. Hulp van andere landen is welkom, maar die hulp moet passen in het kader dat de regering en het volk van een ontwikkelingsland gemaakt heb ben. Buitenlanders mogen inves teren, maar wij zullen uiteinde lijk uitmaken hoe er geïnves teerd wordt.' Hetzelfde recht moeten vrouwen hebben als het om hun belangen gaat. 'Neem de bevolkingspoli tiek. Er wordt steeds weer over gepraat en er wordt bijna druk uitgeoefend op ontwikkelings landen om de bevolking te gaan reguleren. Maar het is geen op lossing om te zeggen dat vrou wen geen kinderen mogen heb ben. Ze moet zelf die beslissing nemen. Ontwikkelingslanden hebben kinderen nodig, maar we willen geen moeders die hun kinderen niet te eten kunnen geven, die bang zijn. Dus moet daar iets aan gedaan worden. We hebben geen behoefte aan buitenlanders die ons vertellen hoe we onze moederhulp moeten opzetten. Dankzij die bemoei zucht zijn onze vrouwen op het platteland er slechter aan toe dan vroeger. In feite droeg een vrouw dezelfde verantwoorde lijkheid als een man. Maar door al die technische hulp is het werk op het land iets voor de mannen alleen geworden en zijn de vrouwen uitgeschakeld Politieke zaak Emanciperen en ontwikkelen is een politieke zaak, vindt Shirley Field. 'Ik ben er van overtuigd dat alleen het socialisme ons vooruit kan helpen. Hoe kan het kapitalisme dat gebaseerd is op ongelijkheid, dat een klassesy steem kent, gelijkheid voor vrouwen brengen. Ik weet overi gens heel goed dat het niet een kwestie is van ideologie. Het is niet voldoende om te zeggen, dat je voor gelijkheid bent. dat Je socialist of communist bent. In het westen bestaat die gelijkheid in naam. Maar in praktijk komt er niet veel van terecht. Als mannen en vrouwen gelijk zijn. VN-conferentie over de vrouw door Aukje Holtrop waarom kan een man op zijn vrije zaterdag dan gaan tennis sen, en moet de vrouw het huis houden doen en de kinderen verzorgen? Zo'n gelijkheid is een farce. Je moet echt een stap verder gaan en gelijkheid ln praktijk brengen.' Ook in Guyana wordt om het Jaar van de Vrouw gegiecheld. Mister Field die het gesprek bij woont.: 'Bij ons bestaat er ook een anti-feministische beweging en ik heb zelf mijn twijfels over dit Jaar. Je beklemtoont de on gelijkheid zo. Dat is volgens mij dom. Het zou veel beter geweest zijn als we naar erg patriarchale landen gegaan waren om de mannen er van te overtuigen dat ze de vrouwen moeten ont wikkelen. Door zo'n Jaar en ook door deze conferentie jut je de vrouwen op en dat is gevaarlijk.' Zijn vrouw is het niet met hem eens. 'De wereld is mannelijk georiënteerd. Maar het voordeel van dit Jaar is dat zelfs al ben je tegen vrouwenemancipatie je wel gedwongen wordt er over te praten.' Nieuwe orde 'Vriendelijk vragen om gelijk heid en emancipatie helpt niet. Stel dat we de Engelsen vrien delijk gevraagd hadden ons on afhankelijk te maken, dan wa ren we nu nog een kolonie'. Over noodzaak om vrouwen te ontwikkelen verschillen Shirley en haar man niet van mening. Mister Field: 'We zijn arm en we hebben een droom. Om die droom uit te laten komen heb ben we alle mensen nodig. We kunnen de vrouwen niet ver waarlozen, we kunnen het ons niet permitteren. Vrouwen moe ten onderwijs hebben, gelijke kansen op werk.' Tenslotte: het belang van deze conferentie. Shirley: 'Het is heel belangrijk dat vrouwn euit ver schillende culturen elkaar hier kunnen ontmoeten. Maar nog belangrijker is dat op deze con ferentie de nieuwe economische orde ter sprake zal komen. Dat is voor de derde wereld een fun damentele kwestie. Zo lang de goederen niet opnieuw verdeeld worden zal de kloof tussen arme en rijke landen blijven bestaan. En je kunt niet praten over gelijkheid voor vrouwen als Je de ontwikkelingslanden niet be vrijd. De enige manier om dat te doen is een nieuwe economische orde. En daarom is die nieuwe economische orde voor de vrou wen van levensbelang.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7