1976 voor bejaarden ^ieuwe toelatingsgrens iekenfondsverzekering Onderwijs in economie weer in opspraak deTiid tan Gorkum verlaat 3a meningsverschil kamerfractie PPR kllemaal Fontein Binnenhof spuit bij opening 'cultureel erfgoed' 0» ip de fiets Westerterp: „kat en hond in kabinet" vies van Ziekenfondsraad lid-voorzitter 6 Zeeuw blijft tief in politiek Kamer wil regeling BVD Achttien jaar en tbr voor moorden Veel vakanties aan Tjeukemeer geannuleerd Te veel abstract-wiskundige droogzwemmerij Weekblad ^W/KWARTET VRIJDAG 27 JUNI 1975 BINNENLAND 3 (ADVERTENTIE) d^onze sociaal-economische redactie 01 nsfTELVEEN De Ziekenfondsraad heeft de staatssecretarissen van sociale zaken en volksgezond- geadviseerd de toelatingsgrens van de ziekenfondsverzekering voor bejaarden op te trekken tot h 5 gulden. De nieuwe toelatingsgrens en een wijziging in de premieheffing moeten volgens qj ad per 1 januari 1976 ingaan. dat 90% van haar winst naar haarkiiënten gaat die daar recht op hebben. Heeft al en levensverzekering bij E&l? De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. /£^E&LEquity&Law Vfcf Levensverzekerin9en vi/ helder als glas e, veel bejaarden betekent deze zjre toelatingsgrens de huidi- j ens ligt op 15.945 gulden j link voordeel, omdat de vrij de ziekenfondsverzekering veel ril Ier is. I enteel loopt de premie voor de ejrdenverzekering, al naar ge- gade inkomensklasse, uiteen van it 10.8 procen* van het inko- e Een geringe verhoging van Jrnkomen kan bij de nu gelden- lelastingmaatregelen en het esysteem van het ziekenfonds j i tot een verlaging van het ■inkomen. lejaarde moet naast zijn AOW teven-inkomen van 130 gulden eer hebben, wil zijn netto- nen groter zijn dan dat van ejaarde met alleen AOW. Deze ^jie heeft ertoe geleid, dat veel den bij pensioenfondsen heb- „eïnformeerd naar de moge- :id af te zien van de verkregen De Ziekenfonds- betuigt zijn instemming met Noornemen van de regering om II januari aanstaande een eind aan deze onaanvaardbare dige bezwaren ^aet advies merkt de Zieken- jsraad op dat ook de zieken den en de werkgevers- en nemersorganisatles de laatste ^in toenemende mate worden "ifronteerd met bezwaren tegen huidige bejaarden verzekering. Die bezwaren zijn dat de toela tingsgrens te laag is en de premie druk te hoog is. Bovendien kan een verhoging van de premie met grote sprongen bij een geringe over schrijding van de premiegrens tot aanzienlijke verltging van het net to-inkomen leiden. De premieheffing is tot nu toe steeds gebaseerd geweest op de ge raamde kosten van de geneeskundi ge verzorging van bejaarden. De premies worden daarbij gedrukt door bijdragen uit de verplichte ziekenfondsverzekering door bijdra gen van het rijk en door een extra reductieregeling voor de laagste in komensgroepen. De raad presenteert de regering in zijn advies zes mogelijkheden voor een wijziging van het stelsel van premieheffing. In het eerste alter natief stelt de raad voor, de premie voor alle zes inkomensklassen in de bejaardenverzekering vast te stellen op de helft van het voor de ver plichte ziekenfondsverzekering gel dende premiepercentage. Dat zou dan moeten worden berekend over het gemiddelde inkomen van elke inkomensgroep. Bij een dergelijk systeem zouden de premies in 1976 naar schatting op lopen van 42.50 per maand voor de laagste tot 82.50 per maand voor de hoogste Inkomensklasse. Toepassing van dit systeem zou in 1976 een extra bijdrage van 294.2 miljoen gulden nodig maken in het fonds bejaardenverzekering. In de vijf andere systemen, die de raad aan de regering voorlegt is de laag ste premie steeds 42 gulden, maar kan de premie voor de hoogste inkomensgroep oplopen tot gemid deld 142 gulden. Besparing tie M HAAG Het PPR-Kamerlid dr. P. van Gorkum heelt be- tn de Tweede Kamer te verlaten. Hij nam zijn besluit gisteren t aanleiding van de herhaalde en heftige meningsverschillen Men de PPR-fractie over zijn werkzaamheden. Kamerlid was het. zoals be- veel te weinig op dit punt werd gedaan. De opstelling van Van Gorkum kreeg echter weinig steun op de recent gehouden PPR-kemgroep- vergadering en de teleurstelling daarover plus het feit dat vanuit de fractie het bereikte compromis weer werd aangetast, hebben tot zijn besluit geleid. Na zijn vertrek zal dr. Van Gorkum overigens wel verder werken aan zijn initiatief wetsontwerp. De sterke verhoging van het niet door de premie-opbrengst gedekte tekort moet volgens de Zieken fondsraad in beginsel ten laste van het rijk en de algemene kas van de verplichte verzekering komen. De raad tekent hierbij aan dat een premieverlaging van enige omvang een niet onaanzienlijke besparing zal opleveren op de begroting van het ministerie van CRM dankzij een verlaging van de bijstandsuit keringen. Daarbij kan met name worden gedacht aan verzekerden, die in een bejaardentehuis wonen en die in verband daarmee bijstand krijgen. Vervolgens adviseert de raad de be windslieden de nieuwe toelatings grens van 19.285 gulden via een aanpassingsmechanisme blijvend te koppelen aan de loongrens van de verplichte ziekenfondsverzekering Tenslotte zegt de raad dat de wijzi ging in de premieheffing voor het overgrote deel van de bejaarden zal leiden tot een min of meer redelij ke verhouding tussen Inkomen en ziekenfondspremie. Maar de raad vestigt de aandacht van de be windslieden erop dat de premie ook voor grote groepen vrijwillig verze kerden (de niet-werknemers) een' zware last betekent. Een premie druk van 10 tot 17 procent van het inkomen is in deze sector geen uitzondering. De raad wil daarom op korte termijn worden geïnfor meerd over de regeringsplannen voor een uitbreiding van de pre- miereductieregeling vrijwillige ver zekering voor de inkomenscategorie 14.950 gulden *ot 20.000 gulden. Ziekenfondspremie I, niet eens met het besluit van "^PPR-congres het kabinet-Den te blijven steunen. Hij over- lcH direct na het congresbesluit ..p te stappen, .naar koos toen ij^soort tussenoplossing als bui- Kamerlid met Qimale vrijheid om zich met ac- ^n het land bezig te houden. ging hiermee niet ak- want dat zou Inhouden dat indere fractieleden het normale herwerk van de heer Van Gor- zouden moeten overnemen. De ie wist toen met Van Gorkum compromis te bereiken. Het irlid zou voorlopig gewoon zijn blijven doen, maar daarbij ixtra tijd krijgen voor dat werk de basis en voor het opstellen [een wetsontwerp om de invloed jde werknemers op de onderne- g te vergroten. Een belangrijk t van kritiek van Van Gorkum iet kabinet was namelijk dat er onze parlementsredactie De groep van veront- je KVP'ers rondom de oud-voor- !r dr. P. de Zeeuw heeft gistera- tijdens een bijeenkomst in Jcht besloten, actief te blijven, (geheel heeft de groep nog geen fequenties voor het lidmaat- Ijp van de KVP getrokken uit de Ik van zaken op de partijraads- ■ladering van vorige week, waar Zeeuw en zijn koers werden '«wezen. Enige KVP'ers hebben 'T de partij bedankt, maar De nüw zelf gaat eerst met vakantie hij eind juli zal bekend of hij al dan niet lid van de 'lij blijft. De Zuidhollandse ge dr. R. Eysink die vorige een van De Zeeuw's mede- rjdidaten voor het KVP-bestuur 7 verklaarde gisteravond ter ver- dat hij van plan is recht hoeks lid van het CDA (van de ïfli vierde poot) zal worden. 3 IADVERTENTIEt Fractie en partijbestuur spraken gisteren hun teleurstelling over het besluit uit. Zij wezen erop dat de heer Van Gorkum de laatste twee jaar uitstekend werk in de Kamer heeft verricht. De fractie zit nu met het probleem wie de sociaal- economische sector moet overne men van de heer Van Gorkum. Eerste op de lijst om Van Gorkum op te volgen staat de heer F. Goudzwaard die zich in de partij vooral met defensieproblemen heeft beziggehouden, en momenteel ont wikkelingswerk in Zambia verricht. Mogelijk zal het Kamerlid dr. L. Janssen in de toekomst de sociaal- economische sector gaan beheren. Daarover zal de fractie zich na het zomerreces van de Kamer, eind au gustus. weer beraden. De Ziekenfondsraad heeft aan staatssecretaris Hendriks een zeer voorlopige mededeling gedaan over de verwachte premie ontwikkeling van de verplichte ziekenfondsverze kering in 1976 en van de premie van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWZ). Zonder defi nitieve uitspraken te willen deen komt de raad daarin voor de zie kenfondspremie op 9.6 procent (nu 9.2) en voor de AWBZ-premie op 3.1 procent (nu 2.7). De raad te kent hierbij aan dat een herziene raming voor 1975 voor de zieken fondsverzekering resulteert in een nadelig saldo van 7.2 miljoen gul den, terwijl er een voordelig saldo van ruim 60 miljoen gulden werd verwacht. Een en ander houdt ver band met de loonstijging, die hoger uitvalt dan aanvankelijk was ge schat. Van onze parlementsredaktie DEN HAAG De Tweede Kamer wil op zo kort mogelijke termijn een wettelijke regeling voor het werk van de Binnenlandse Veilig heidsdienst en de andere Neder landse inlichtingendiensten. De Kamer nam gisteren een motie van deze strekking aan ingediend door het PvdA Kamerlid dr. H. Roethof. Minister De Gaay Fortman, verant woordelijk voor de BVD heeft deze week gezegd positief tegenover een wettelijke regeling te staan. Hij moet daarover echter nog eerst praten met premier Den Uyl onder wie de inlichtingendienst buiten land valt en met minister Vrede- ling die verantwoordelijk is voor de Inlichtingendiensten van land macht, luchtmacht en marine en de ministers Duisenberg (financiën) en Van Agt (Justitie). De wettelijke regeling zou in de plaats moeten komen van het ko ninklijk besluit dat momenteel het werk van de inlichtingendiensten regelt. De Kamer vindt dit besluit echter niet duidelijk genoeg op alle onderdelen. Een wettelijke regeling, zo zei dr. Roethof, heeft het grote voordeel dat meer parlementaire inspraak en controle mogelijk is. Voor de motie Roethof stemden de fracties van PvdA, VVD, D'66, PPR, PSP en de CHU Kamerleden Krui- singa en Van der Mei. De Kamer verwierp twee andere BVD moties, te weten de motie Van der Lek (PSP) die een strikte scheiding bepleitte tussen de gewo ne politie en de BVD en de motie Van Gorkum (PPR) voor afschaf fing van het veiligheidsonderzoek dat de BVD instelt bij mensen die naar vertrouwensfuncties sollicite ren. Dr. Van Gorkum wilde dat zo'n onderzoek uitsluitend wordt ver richt bij al aangenomen ambtena ren als twijfel ontstaat over hun betrouwbaarheid DEN HAAG Overeenkomstig de eis van de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft het hof gisteren de 33-jarige hooi bergbouwer Willem van E. uit Ter Aar veroordeeld tot achttien Jaar gevangenisstraf en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering wegens doodslag tweemaal gepleegd. In juni 1971 heeft verdachte in Uithoorn het 15-jarig meisje Cora Mantel gewurgd en op 18 augustus van het vorig jaar bracht hij te Ter Aar de 34-jarige verpleegster Aaltje van der Plaat uit Gorinchem met messteken om het Wen. Van onze correspondent LEEUWARDEN Verschillende re- creatiebedrijven in het Friese me rengebied worden getroffen door annuleringen van vakantiegangers die wegblijven in verband met de besmetting van het Tjeukemeer en enkele andere meren met botulis- me. als gevolg waarvan onder an dere dode eenden zijn gevonden. Het Provinciaal bestuur van Fries land, de provinciale waterstaat, de regionale inspektie van de volksge zondheid en milieuhygiëne en de geneeskundige inspektie van de volksgezondheid in Friesland en de veterinaire inspektie van de volks gezondheid zijn na een bespreking tot de conclusie' gekomen dat be smettingsgevaar voor mensen aan wezig kan zijn. Daarom blijft in afwachting van verdere resultaten voorzichtigheid geboden. Een algehele opheffing van het zwemverbod in het Sneker- meer en het Tjeukemer is dan ook niet wenselijk. Sinds gisteren gel den ook zwemverboden voor het Heegermeer en het noordelijk deel van de Fluessen. De overige recrea tieve activiteiten kunnen op deze meren net als in de rest van Fries land overigens gewoon doorgang vinden. Het risico dat een water sporter die te water geraakt, be smet zal worden door botulisme. Is uiterst gering. Het gevaar voor be smetting treedt namelijk alleen op in stilstaand of ondiep of afgeslo ten. water, dus aan de oevers, in inhammen, tussen rietkragen en in ondiepe poelen. Ook de sportvissers hoeven hun sport niet te staken al wil het overleg er graag de nadruk op leg gen dat het beslist noodzakelijk is de gevangen vis voorafgaande aan de consumptie goed te koken of te bakken. De risico's voor het vee zijn niet groot. Wel is het geraden het drinken en weiden van het vep in de buurt van dode eenden te voorkomen. De boeren worden nog geadviseerd zeer goed te letten op de aanwezigheid daarvan. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) n METZLER- bril: ieders oogmerk! De gezinskaart geeft nogal wat aanloop bij Opa en Oma Spoor. Logisch, een gezinskaart kost maar f50,- per jaar. En daarvoor mag het hele gezin op twee kaartjes (enkele reis, retour of avondretour) de trein in. Mits de kinderen maar onder de twintig zijn. Bovendien krijgt u als extraatje een gratis reisdag. Wanneer u maar wilt. Voor het hele gezin natuurlijk. Dus die f50,-heeft u snel terug verdiend. Misschien een reden om cens'n keertje extra naar Opa en Oma te gaan. Gezinskaart: het hele gezin op twee kaartjes de trein in. Ook prins Claus bedient hier de pomp. die de fontein in werking stelt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De* fontein op het Binnenhof spuit weer. Om één uur gistermiddag bediende de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. dr. Th. L. M. Thurlings, een pompje, waarna het water wat onwillig begon te stromen. Er was definitief een streep gezet onder de periode, dat het monumentale Haagse plein werd ontluisterd door auto's van Kamerleden. De inwerkingstelling van de neo gotische fontein vormde giste ren het hoogtepunt van de ope ning van de manifestatie 'hon derd jaar overheidszorg voor het cultureel erfgoed'. Terwille van deze manifestatie staat er tot 17 juli een half bolvormige op- blaastent op het Binnehof, waarin het diaklankbeeld 'mo numenten voor 1999' wordt ver toond. De aanwezigheid van deze tent ontlokte de voorzitter van de Eerste Kamer in zijn toe spraak de opmerking dat het een onbegrijpelijke beslissing was om dit fraaie plein te ontsieren met een opblaastent'. Het diaklankbleed in de tent, dat gistermorgen in het bijzijn van prins Claus, erevoorzitter van het nationaal comité monu mentenjaar 1975 en minister Van Doorn werd vertoond, beant woordt aan zijn doel. In een kwartier wordt op een populaire wijze duidelijk gemaakt wat mo numenten zijn en wat het doel is van monumentenzorg. Veel beschreven De in ere herstelde fontein, die als ornament een beeldje heeft van graaf Willem II van Hol land. heeft in de loop der jaren heel wat pennen ln Den Haag in beweging gebracht, evenals het nu bekroonde streven van Twee de Kamervoorzitter Vondeling om 't Binnenhof autovrij te ma ken. Jhr. mr. Victor de Stuers die in 1873 met zijn Gids-artlkel 'Holland op zijn smalst' de grondslag legde voor onze mo numentenzorg nam ook het ini tiatief tot plaatsing van de fon tein. Hij bood het de overheid aan namens 86 Haagse ingezete nen. Van 1886 tot 1967, toen hij teveel in verval was geraakt, prijkte de op het Binnenhof. Jhr. mr. de Stuers ontbrak gistermor gen niet: tijdens een bijeen komst in de Ridderzaal vervulde Jules Crolset de rol van De Stu ers door op imponerende wijze uit 'Holland op zijn smalst' te declameren, gekleed als een ne gentiende eeuwse advocaat. 'Holland op zijn smalst' is dezer dagen ln herdruk verschenen en ln de boekhandel verkrijgbaar. Stadsvernieuwing Staatssecretaris Schaefer van Monumentenclub parlementariërs Van onze parlementsredac tie DEN HAAG Een aantal Tweede Kamerleden van de PvdA. KVP. ARP en CHU wil een club oprich ten van parlementariërs die zich bezighouden met de monumentenzorg. In een brief schrijven de Kamerleden, Salomons. Koste, Van Ooijen (allen PvdA), Kleisterlee (KVP). Scholten (ARP) en Van Leijenhorst (CHU), dat steeds meer mensen tegen het probleem oplopen dat een groot aantal departe menten zich via verschil lende regelingen bezighou den met monumentenzorg. Het lijkt hen zinvol om tot een betere coördinatie en een betere informatie te komen. Hiertoe willen zij een soort monumentenclub in het leven roepen, zoals er ook een (niet-officiële) Wadden-club van Kamer- volkshuisvesting betoogde dat monumentenzorg niet op. zich zelf mag staan, maar pas volle betekenis krijgt in het geheel van de stadsvernieuwing. De staatssecretaris bepleitte ook 'de mocratisering' van het monu ment, door het naar voren halen van een 'gewoon' monument als een 'simpel pandje', en door mo numenten ook door mensen met minder geld te laten beheren. De heer Schaefer gaf het gezel schap van bestuurders en inge wijden op het gebied van de monumentenzorg tevens ln over weging 1980 tot jaar van de Europese stadsvernieuwing uit te roepen. Naast de diashow is er tot en met 4 juli ook een tentoonstel ling van het oude ambacht op het Binnenhof. De gemeente Den Haag laat ln de kelderzaal op het Binnenhof een film draaien over Den Haag als mo nument. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Wie op school goed z'n best doet voor het vak Economie I, kan tenminste het Jaarverslag van de Nederlandse Bank enigszins begrijpen. Daaruit zou je kunnen concluderen dat economie een nuttig vak is. Heel Nederland fietst weer Wat wil je ook? Of jé 8 bent of 80, schooljongen of zakenman, huisvrouw of tienermeisje, opa of oma, fijneren voordeliger dan fietsen is er niet veel! Daarom komen er ook dit jaar weer een miljoen nieuwe fietsen bij. Ook voor u staat er een fonkelnieuwe klaar: Ga maar gauw eens bij de fietsenvakman kijken! Het nut van het vak econo mie wordt niet bestreden door de sinds enige tijd ak- tieve 'Landelijke werkgroep economie-onderwijs'. De groep heeft echter wel twij fels omtrent de wijze waar op het vak gegeven en geëxamineerd wordt. Even als vorig jaar ging ook dit jaar een bezwaarschrift naar drs. W. J. Buys, rijksinspec teur voor het economie-on derwijs, waarin geprotes teerd wordt tegen het in- doctrinerend karakter van het gangbare onderwijs. Schuld arbeider Vorig Jaar luidde deze kri tiek: 'In deze opgave wor den de looneisen als eerste oorzaak van "de prijsstijgin gen en de inflatie opge voerd. Daarnaast wordt de arbeiders de schuld van de structurele werkloosheid in de schoenen geschoven'. Moderne Inzichten zouden niet aan bod komen. Van kandidaten wordt wèl ver wacht dat zij weten hoe slecht loonsverhoging is voor onze economie. Maar de theorie van Levinson. dat de grote internationale be drijven de inflatie aanwak keren door hun prijsbeleid, wordt gemakshalve over hef. hoofd gezien. Ook dit jaar Dit jaar was het ook weer raak. Op zichzelf is er vol gens economieleraren H. Hartamp en A. Koning niet zoveel aan te merken op de opgaven. De eerste serie vragen gaat over een stukje uit het jaarverslag van de Nederlandse Bank. De vra gen laten wel niet veel ruimte open «oor kritiek op de zienswijze van de presi dent van de bank, maar er wordt nog wel gevraagd naar de Ideeën van werkge vers- en werknemersorgani saties. Vooral de tweede (macro- economische) en in mindere mate ook de derde (micro- economische) opgave zijn erg technisch. 'Wie goed ge drild is in het gangbare eco nomische model kan deze sommetjes best maken', zegt Koning. Als je weet dat heel het economie-onderwijs op dit soort examenvragen ge richt is. hebben de opstellers van de examenopgaven hun werk goed gedaan. Maar ons bezwaar is juist dat deze examen-opgaven dit eenzij dige economie-onderwijs in de hand werken. Andere be langrijke economische* vraagstukken komen daar door niet aan de orde'. Waardenvrij De eenzijdigheid van het economie-onderwijs blijkt volgens Hermar Hartkamp duidelijk uit het feit dat 'De kern van de economie' van prof. dr. A. Heertje een ab solute bestseller is op de scholen. Het is een boek dat een erg waardevrije uitleg geeft van het gangbare eco nomische model. Er wordt nauwelijks ingegaan op het waarom van allerlei ver- schijselen. Er wordt niet be sproken of het anders zou kunnen. De verhouding tus sen de rijke en de arme landen wordt in anderhalve bladzij afgedaan. Het económie-onderwijs zou volgens Hartkamp en Ko ning veel breder opgezet moeten worden. Het is vol strekt onvoldoende als je je leerlingen slechts sommen laat maken over het effect van zoveel procent loonsver hoging op de investeringen en de werkgelegenheid. Op z'n minst zou enige aan dacht geschonken moeten worden aan alternatieve theorieën (zoals de marxis tische economie of zoals de theorie van Levinson). Er zou meer gedaan moeten worden aan economisch-po- litieke vraagstukken. En ze ker de verhouding tussen rijke en arme landen zou uitvoerig behandeld moeten worden. Geen achtergrond De derdè opgave van het VWO-examen begon dit jaar als volgt: 'Op een markt van zuivere mededinging (volkomen concurrentie) wordt de grondstof 'daalorie' verhandeld. De vraag- en aanbodfunctie luiden resp. Bereken de even- wichtsprijs'. Enz. Dergelijke vragen benaderen de grond- stofpolitiek helemaal van de technische kant. Als dit duurder wordt, dan gebeurt er dat. Inzicht rn de achter grond van economische ver schijnselen wordt niet ver langd. Als er wat minder gehamerd werd op wiskundige reken- foefjes (die steeds meer A- leerlingen afschrikten) zou er meer ruimte komen voor andere interessante vragen. Wat zou het economische gevolg zijn van algehele ontwapening? Hoe zou een algemene versobering in het westers consumptiepa troon mogelijk zijn? Wat is de macht van de internatio nale ondernemingen? Waar zitten de zwakke plekken in de Russische economie? Enz. De kritiek van de landelijke werkgroep komt erop neer dat het economie-onderwijs nu teveel een abstract-wis kundige droogzwemmerij is. Het economie-onderwijs zou veel meer moeten in gaan op de werkelijke problemen die de maatschappij in eco nomisch opzicht stelt. Overal te koop voor 1,80

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3