Verschillende vormen gezagsconflicten Militairen weren menigte van r.k. studio in Oporto is eigentijds van vorm, perfect van geluid en verrassend geprijsd. lnJ itergronden van gezagsproblemen (5) Slechts helft van vissersvloot mag naar tong vissen Verzetsmilitairen krijgen eindelijk een betere positie Amerika wil positie in verrijking van uranium behouden De 1975 stereo radio van Philips kost f499.-. Da's kwaliteit voor een verrassende prijs. PHILIPS i ,4r'KWARTET VRIJDAG 27 JUNI 1975 PS13-RH15 In lo J artikel willen we ingaan op gezagsconflicten. Het zijn vooral de gezagsconflicten van de laat- ien, die het gezag in discussie hebben gebracht. gen te bereiken. Ook dat kan con flicten geven. In de dagelijkse arbeidsverhoudin gen doet dit probleem zich nogal eens voor. Een werknemer kan ge heel achter het produkt staan, maar hij vindt de manier waarop het moet worden gemaakt niet goed. Als zijn baas hierover anders denkt, kan er geen gezagsconflict ontstaan. Op dezelfde manier kan het publiek het Juist vinden, dat de politie de orde herstelt, maar het protesteert tegen de manier waarop dat gebeurt. De politie kan het dan letterlijk en figuurlijk met het pu bliek aan de stok krijgen. Doelstellingen nogal wat instellingen op inblik, die met gezagsconflic- maken hebben. Gezagscon- zijn vaak afschuwelijke ge- ilssen. Het bestaande ver- i kan er door worden ver- Mensen gaan elkaar wan- n en twijfelen aan de goede ngen. De samenwerking lijdt er en soms worden mensen lamelijk en geestelijk ziek 'at in vele jaren aan goede dingen is opgebouwd, kan in ezagsconflict geheel teniet gedaan. een gezagsconflict? oeten twee vormen onder- n. Een voor de hand liggen- n is, dat de gezagsonderwor- tveigeren te legitimeren (de voor rechtmatig te verkla- ^n zich dienovereenkomstig :edragen. Het kan nog wel nen, dat er sprake is van jaamheid. maar dat gebeurt et van harte. Men is bijvoor- "bang voor straf en gehoor- alleen daarom, orm van gezagsconflict komt »anneer de overweging om de rechtmatig te vinden weg- ïen vindt de baas, de voor- of de leider niet langer dig bijvoorbeeld. Of men on- •ijft niet langer de doelstel van de machthebber, lere vorm van gezagsconflict ch voor, wanneer gezagsdra- gezagsonderworpene een llende overweging hebben beoordeling van de machts- nlng. De gezagsdrager vindt andere reden de machtsuit- ig rechtmatig dan de gezags- porpene. lorbeeld hiervan is een diree- ie van mening is dat hij het voor het zeggen heeft om- de eigenaar is. Hij legt het op het legale gezag, omdat wijst naar de eigendomswet- De ondergeschikten echter Zuthem kunnen het accent leggen op de doelstellingen van de directeur (functioneel gezag). Er is dan spra ke van een gezagsconflict. Waar om? Omdat beide partijen verschil lende verwachtingen ten opzichte van elkaar hebben. De onderge schikten zullen verwachten, dat de directeur informatie geeft over zijn bedoelingen. Misschien willen die ondergeschikten de doelstellingen in discussie brengen. Een directeur, die zich op zijn eigendomsrechten beroept, zal voor die discussie wel licht niet zoveel voelen. Het con flict ligt dan op tafel. Zijn in dit laatste geval de onder geschikten nu ongehoorzame of ge zagsontrouwe mensen? Dat hoeft helemaal niet. Zijn ze onwillig of rebels? Ook dat behoeft niet het geval te zijn. Deze mensen behoe ven helemaal geen hekel aan gezag te hebben. Zij gaan alleen van een andere gez&gsvorm uit dan de di recteur. R.K.Kerk Deze laatste vorm van gezagscon flict komt in onze samenleving veel voor. Ouders merken dat vaak, wanneer zij te laat beseffen dat hun kinderen een eigen mening krijgen en eigen doelstellingen gaan ontwerpen. Ook de situatie in de rooms-katholieke kerk kan heel gezagsconflict. De zogenaamde le ken willen de macht van de clerus (kerkelijke leiders) niet meer al leen op grond van traditie of regels accepteren. Zij vragen nu ook naar de deskundigheid en de bedoelin gen van hun voorgangers. Wanneer deze voorgangers dat niet zien. ont staan er conflicten. Uitspraken 'vanaf de kansel' doen het dan niet meer. De leken willen de situtie zelf beoordelen. Dit betekent nog niet, dat de leken ook gelijk heb ben. Het kan best zijn, dat de kerkelijke leiders gelijk hebben. Deze leiders zullen echter moeten beseffen, dat zij ook nog gelijk moeten krijgen. Zij moeten dan beginnen met de mening van ande ren ernstig te nemen. Dat is wat anders dan de gezagsonderworpe- nen te zien als ongehoorzame of rebelse mensen. Deze beide vormen raken nogal diepe oorzaken. Immers, de motie ven om macht rechtmatig te vin den vallen weg of verschillen diep gaand. Deze gezagsconflicten vra gen dan ook veel aandacht en vaak ook veel tijd. Soms is er geen oplossing te vinden en dan zullen gezagsdragers en gezagsonderwor- penen uit elkaar moeten gaan. Minder ernstig Er is ook een minder ernstige vorm van conflict, die ook veel voorkomt. We noemen deze vorm apart, om dat het nogal eens voorkomt dat men deze vorm ernstiger neemt dan nodig is. Het is namelijk mogelijk, dat ge zagsdragers en gezagsonderworpe- nen het met elkaar eens zijn over de doelstellingen en over de wijze van benoeming. Wat kan er dan nog fout zitten? Het is mogelijk, dat in dergelijke gevallen men het oneens is over de middelen, die worden gebruikt om de doelstellin Deze conclicten over de manier waarop het doel wordt nagestreefd •vragen om een aparte behandeling. Men doet er verstandig aan in der gelijke gevallen te beginnen met vast te stellen, dat er eenstemmig heid bestaat over de doelstellingen. Dat klinkt misschien wat simpel, maar het kan erg belangrijk zijn. Conflicten kunnen het zicht op een dieperliggende eenheid verduiste ren, waardoor de betrekkelijkheid van het conflict uit het oog wordt verloren. Verder blijft het verschil van me ning over de middelen natuurlijk van veel betekenis. Kabinetten zijn er over gevallen en directeuren van fabrieken hebben daardoor het veld moeten ruimen. Het komt nogal eens voor, dat de deskundigheid van de gezagsdrager in het geding is. Het is een goed ding, dat er de mogelijkheid bestaat onbekwame leiders door betere te vervangen. Dat kan ook een reden zijn om in bepaalde gevallen conflicten te prijzen. 0 De voorgaande artikelen werden geplaatst op 21, 23, 25. en 26 juni. DEN HAAG De tonvisser zal steeds slechts door de helft van de vloot mogen worden uitgeoefend, de ene veertien dagen zijn de sche pen met een even nummer aan de beurt, de andere veertien dagen de boten met een oneven nummer. Dit heeft het produktschap voor vis en visserijprodukten besloten. De re den is dat er tot nu toe dit jaar een derde meer tong gevangen is dan op grond van de vangstbeper- kingregeiing eigenlijk mocht. Pro- duktschapsvoorzitter LISSABON (UPI) Militairen en roomskatholieke omstanders raakten gisteren slaags met communistische betogers die de rooms katholieke radiostudio Renascenza in Oporto wilden binnendrin gen de enige die nog in handen van de kerkelijke autoriteiten is. Het station had vier anti-commu nistische vakbondsfiguren een spreekbeurt aangeboden en de communisten eisten nu evenveel zendtijd om daarop te antwoorden. Zij werden geweigerd nadat zij er bij hadden gezegd, dat ze de zend tijd zouden gebruiken om duidelijk te maken dat dit station en de hele r.k. kerk reactionair waren. Toen werd er al gauw een raam ingesla gen en een poging gedaan tot in klimming, die werd 'afgeslagen'. De studio's van Renassenza in Lissa bon zijn al langer dan een maand door een linkse staf overgenomen en een station in Lousa is door de militairen verzegeld na een poging tot overneming ervan door commu nisten. De Belgisched irecteur. Mare Velge en zijn Franse collega Pierre Verlu- ca zijn donderdag vrijgelaten door de leden van een Portugees arbei derscomité. Na onderhandelingen tussen de militante arbeiders, ver tegenwoordigers van premier Vasco Goncalves. de Copcon en de Franse en Belgische ambassades werden de directieleden vrijgelaten, nadat zij sinds maandag waren vastgehouden in de Belgische 'Sapec' kunstmest- fabriek in Setubal, 70 kilometer ten zuiden van Lissabon. Volgens AF heeft directeur Velge een overeenkomst getekend, waar bij het bedrijf er in heeft toege stemd de overmaking van 11 mil joen escudos (440.000 dollar) aan dividend naar België uit te stellen. Velge zei dat in de overeenkomst de fabrieksleiding het recht blijft hebben om dividend te exporteren. Dit zou echter pas kunnen gebeu ren als de economische situatie van Portugal dit toelaat. De arbeiders hebben het recht opnieuw over de kwestie te worden gehoord. 'Ons principe wat betreft dividendbeta ling blijft gehandhaafd', aldus Vel ge donderdagmiddag. De Sapec-fa- briek, waar 940 mensen in dienst zijn, produceert kunstmest, lnsecti de en veevoer. Velge zei, dat hij tegen zijn zin een Portugese functi onaris moest ontslaan, die vroeger gouverneur van het gebied is ge weest. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren unaniem accoord gegaan met het initiatief wetsontwerp van de WD'er Koning, om verzetsmili tairen een betere positie te geven. Deze groep is dertig jaar lang ach ter gesteld bij de andere militairen. Verschillende kamerleden uitten gisteren felle kritiek op de regering dat zij niet met een wetsontwerp is gekomen, maar dat een dergelijk onrecht door een initiatiefwetsont werp van een kamerlid uit de wereld moet worden geholpen. 'Het kabi net draagt voor deze vertragingsac tie de schuld', aldus het kamerlid mevrouw Van Leeuwen (ARP). Ook hadden verschillende kamerle den een ernstig bezwaar tegen het feit dat de regering slechts enkele dagen voor de behandeling van het wetsontwerp van de heer Koning WASHINGTON Amerika wil zijn overheersende positie bij het verrij ken van uranium voor kerncentra les behouden. Dat is een van de motieven achter het voorstel van president Ford aan het Congres, een groep particuliere maatschap pijen een nieuwe verrijklngsfabrlek te laten bouwen voor een bedrag van ruim negen miljard gulden. Voor de bestaande drie overheids bedrijven komt de grens van de produktiecapaciteit in zicht. Als Amerika de eigen capaciteit niet uitbreidt, zouden er meer verrij- kingsfabrieken in andere landen nodig zijn. Maar wij willen enige controle behouden over het gebruik van atoombrandstof in het buiten land. zeggen hoge ambtenaren. 'We zijn bezorgd over de verspreiding van de mogelijkheden om uranium te verrijken', aldus directeur Robert Seaman van het Bureau voor ener gie-onderzoek en -ontwikkeling ERDA. 'Wij geloven dat dit een van de belangrijkste redenen is om op dit moment uit te breiden'. Urani umverrijking kan ook de grondstof voor atoombommen produceren. Intussen heeft Amerika zijn verzet tegen de Westduitse levering van een verrijkingsinstallatie aan Bra zilië opgegeven. Dat verklaarde gis teren minister Antonio Azaredo da Silveira van buitenlandse zaken in het vliegtuig dat hem naar Bonn bracht, waar hij vandaag het ver drag ondertekent. Volgens Brazilië had het Amerikaanse verzet meer commerciële dan militaire achter gronden. Het verdrag voorziet in Internationale controle op de te leveren installaties. nu ineens met een nota is gekomen over dit onderwerp, waarin wordt aangekondigd dat de regering aan het eind van dit jaar met een wetsontwerp zal komen voor de verbetering van alle verzetsmensen. De kamer vond dit echter geen reden om de behandeling van dit wetsontwerp 'uit te stellen. Wel drong de kamer er door middel van een motie er bij de regering op aan, om nu snel deze zaak uit de wereld te helpen. Met de 1973 stereo radio van Philips koopt u volwaardig stereo voor een verrassende prijs. Wat dacht u van f 499,-? Inclusief 2 luidsprekerboxen. De 1975 stereo radio van Philips heeft een muziek vermogen van 2x7 watt. Ruim voldoende voor perfect geluid, 't Wordt dus een genoegen om naar lange-, korte- en middengolfprogramma's te luisteren. De FM-band zorgt ervoor dat u comfortabel kunt luisteren naar stereo radioprogramma's. En de automatische FM-fijnafstemming zorgt voor optimale zuiverheid. Als u uw radiobode of krant doorbladert, zult u ontdekken dat er tegenwoordig erg veel stereo uitzendingen zijn. Vanaf juni 100% van alle muziekprogramma's. Stereo is dus geen luxe meer. En u mist te veel. Voor f 499,- krijgt u een moderne, stijlvolle kast met verlichte zenderkeuzeschaal en handige, druktoetsen voor aansluitingen van een recorder en/of een platenspeler, golfgebiedkeuze en mono/stereo. Mocht u niet in het bezit zijn van een grammofoon of cassette-recorder, dan bestaan er ook uitvoeringen, waarin draaitafel (t 699,-) of cassette recorder (f 799,-) werden inge bouwd. Met de laatste kunt u alle stereo programma's rechtstreeks opnemen van uw radio. Zelfs een combinatie van stereo radio, draaitafel en cassette recorder behoort bij deze Philips familie tot de mogelijkheden. Zo'n complete muziekstudio kost f 1.095,-. Vier schuifregelaars, waarmee u gemakkelijk stereo balans, lage en hoge tonen plus het volume kunt regelen. De knop voor de keuze van de zenders is met één lichte vingertop rond te draaien. We zullen u niet lastig vallen met technische verhalen over frequentie, uitgangsvermogen en harmonische vormgeving. U moet maar denken: d'r staat Philips op. Trouwens, technische details kunnen niet opwegen tegen een keertje luisteren. In de winkel. Luisteren naar de nieuwste vier van Philips.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15