ieuwe driedeurs auto gentijds en universeel Verlaging Spaarrente autobiografie ustin Allegro ik als combi 6 8 Steek vijftien miljoen in onderzoek van vijf jaar naar windenergie Belangstelling voor algemeen abonnement niet indrukwekkend t introduceert de 128 3P Nieuwe Porsche is op komst Ford ontwerpt schone carburateur Minimum profiel voor autobanden 5 Tilburger in België vast Datsuns nu vijf procent duurder Stuurgroep adviseert: Voor openbaar vervoer Verdachte van moord aangehouden Buurthuis verbrand Vuiler dan auto's Uitlaatgas brommers erg smerig Effectieve alcoholcontrole in Eindhoven ïlfV/KWARTET VRIJDAG 27 JUNI 1975 BINNENLAND 11 (ADVERTENTIE) Sicco de Jong atroduceert deze week in het type 128 3 P. Deze au- drie portieren is een va- op een reeds populair mo- linig in verbruik en uni- in toepasssingsmogelijk- suwe, smaakvol gestyleerde >rte' combineert de ruimte gewone Fiat 128 met de celijkheld van het bagage- tlment uit de Familiale en soonlijke stijl van de oude >upé. Die Coupé is nu uit tie genomen. 'Het was in een agressieve sportwagen, ist niet meer in deze tijd. de oliecrisis wil de consu- rooral een rationele auto. Zo n wij tot de 'berlinetta uni- waarvan de motor in de ste toerentallen meer trek- heeft, terwijl het benzine- k ten opzichte van de Coupé |f procent is teruggebracht', ^iat's exportdirecteur, slgnor •apua. n Di Capua voegt hieraan it de Europese autoverkoop aal. na een teruggang van procent in het afgelopen lt jaar opnieuw zes zeven lager uitkomt. Voor het Fi- :ern dat ruim één vijfde van Europa verkochte auto's Ijn rekening neemt, telt dit rte fabrieken moeten nu wel curreren', zo zegt de heer Di 'Wij hebben het daarbij ge- n een aanpassing van onze klasser, de 128, die als Berli- succes is geworden. In to- jn er sinds 1969 van het 128 bijna tweeëneenhalf mil- ebouwd, waarvan ruim de uiten Italië verkocht werd', an deringen aan de 3 P ten ie van de eind 1971 geïntro- 3e Fiat 128 Sport Coupé blij- oral groot, waar het om de lingsmogelijkheden gaat. De deur - de grote automode laatste paar jaar - verschaft P toegang tot een vrij grote ruimte. Door het neerklap- n de achterbank heeft die een inhoud van bijna een meter. 3P carosserie heeft Fiat de ontworpen, dat de lucht- nd minder werd. Het glas bak werd vergroot. De wa- slechts 1,31 meter hoog. Al instappen maakt het model rtieve indruk: een klein iuur en prettige kuipstoelen -"tr beter dan bij de Coupé) teen het comfort. De Austin Alegro Estate heeft de derde deur, die de gewone Alle gro mist. al is de zitplaats achter voor vol wassenen aan de krappe kant. Het motorgeruis in de Bieuwe Ber linetta is gering: het is lager dan bij de Coupé, volgens Fiat. Het vermogen van de 1100 - en 1300 cc-motor bedraagt resp. 65 en 73 DIN-pk tegen resp. 55 en 60 DIN- pk voor dezelfde motorlnhoüden van de gewone 128 Berllna. In een tijd, waarin veel gesproken wordt over loodarme benzine -die lage compressieverhoudingen ver eist -hebben de technici van het Italiaanse concern de compressie of zuigerverplaatsing van de motoren voor de 3 P ten opzichte van die uit de oude Coupé verhoogd. Daar door bleek het mogelijk het benzi neverbruik te laten afnemen bij toenemende prestaties. Bij hoge ge middelde snelheden meetten wij 1 op 10,6. Fiat geeft aan zuinigheid de voor keur: ondanks de strenge normen voor uitlaatgassen is de hoogste prioriteit toegekend aan een verder terugbrengen van het brandstofver bruik. Tegelijkertijd werd bij een hoge soepelheid van de motor een duidelijk sportieve prestaties be houden aldus het introduktiebericht van de 128 3P. Het nieuwe type komt in september naar Nederland. De prijs van de goedkoopste uitvoering, de 3 P 1100, zal tussen de dertien en veer tien mille uitkomen. ligging brte onderstel -de 3 P meet [eter of anderhalve centime- finder dan de 128 Berllna - tevens comfortabel in vering. Zij de onafhankelijke wielop- fig. Deze constructie en de 'felaandrijving dragen bij tot bede wegligging. De voorwiel- uving werkt natuurlijk ook jat ruimtegebrek in de hand, De in 1969 uitgebrachte VW-Por sche krijgt een opvolger. Het is een nieuwe sportwagen, die Porsche in opdracht van Volkswagen ontwik keld heeft. De produktie van dit model wordt gepland in de Audi- .NSU-fabriek te Neckarsulm, welke VW aanvankelijk had willen slui ten. Dit ging echter na de direktie- wisseling bij het VW-conceru niet door. Het nieuwe model wordt een twee- plus-twee coupé met motoren van 100 tot 130 DIN-pk vermogen. Het zal vermoedelijk begin volgend jaar verschijnen en Verkocht worden door de Porsche-organisatie. VW en Porsche hadden aanvanke lijk een gezamenlijke onderneming opgericht voor de verkoop van VW- Porsches, maar Volkswagen trok zich hieruit anderhalf jaar geleden teug. De VW-Porsche die in 1969 ver scheen, wordt gebouwd door de kleine Porsche-fabriek te Stuttgart in samenwerking met de carosse- riefabriek Wilhelm Karmann te Os- nabrück. Dit model heeft een 85 128 Tre Porte, afgeleid van de coupé, maar knap ruim. »h Leyland heeft op basis van de Austin Allegro een Estate- Jitgebracht. Deze combinatiewagen verschilt met de gewone -flro vrijwel alleen in de nieuw ontworpen achterkant. 't neerklappen van de achter in de Allegro Estate ontstaat igageruimte, die ongeveer an- Ive kubieke meter groot is. iet behoud van de compacte fmetingen en dank zij de ^aandrijving en de ruimte- aide achterwielophanging, de laadvloer zijn nog het wiel, de gereedschappen en itertankje geborgen. Dit wa- :je dient voor de wisser op terruit. die in standaarduit- geleverd wordt. 'derland zal begin volgend laar één uitvoering van de Estate komen, nl. de 1300 it 54 DIN-pk motor. Dit model (dezelfde complete uitrusting le Allegro Saloon, waaronder achterruitverwarming, rembekrach- tiging en radiaalbanden. Het veer- systeem is het hydragassysteem, dat British Leyland met de Austin Alle gro Introduceerde en dat ontwor pen werd in samenwerking met Dunlop. Ook het nieuwe type Aus tin 18-22, dat in het najaar naar Nederland komt, -is van dit veer- systeem voorzien. De achterzijde van de Estate is door de uitbouw minder karakteris tiek on fraai dan bij de normale Allegro's, doch men kan 'dan ook 400 kg. bagage gemakkelijk stou wen. In tegenstelling tot de nieuwe driedeurs Estate heeft de; Allegro Saloon geen achterklep van het moderne genre, maar een gewoon kofferdeksel. DIN-pk VW-motor. Of het in pro duktie blijft, als de nieuwe VW- Porsche verschijnt, is niet bekend. Ford heeft een nieuw type carbura teur Ontworpen, dat aanzienlijk schonere uitlaatgassen oplevert. De carburateur verstuift de benzine in de motor volgens een bepaalde werveling, waardoor de verbranding efficiënter verloopt. Ford zegt, dat de nieuwe carbura teur een hoger rendement, een la ger benzineverbruik en een rustiger vrij loop van de motoren oplevert. Hierdoor zal in files - waar de luchtvervuiling van auto's het erg ste is - volgens Ford negen tiende minder koolmonoxide en zes tiende minder koolwaterstof vrijkomen. Tijdens de felle Europese testcyclus werd een veertig procent lager koolmonoxidegehalte geregistreerd. De nieuwe carburateur zal door Ford worden toegepast op de mo dellen Escort, Capri en Taunus. Suzuki Wankel-motorfiets in prijs verlaagd De dit jaar geïntroduceerde Suzukl- motorfiets RE-5 met Wankel-motor is duizend gulden in prijs verlaagd. Het zware model kost nu 6.999,- incl. BTW. De reden is dat de 62 SAE-pk- Wankel-motor, die slechts een hal ve liter inhoud heeft, thans door grotere serieproduktie goedkoper gemaakt kan Worden. De motor wordt gefabriceerd in de Suzuki- fabrlek te Hamamatsu in Japan, waar ook zeer kleine personenauto's gebouwd worden. Binnenkort komen er nieuwe voor schriften voor banden van motor voertuigen en aanhangwagens. Deze vermelden onder meer welke mini mum-profieldiepte de banden van personenauto's moeten hebben. Minister Th. Westerterp Verwacht dat de politie op korte termijn deze richtlijnen kan gaan hanteren bij de technische controle van auto's. De minister heeft dit aan de Twee de Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van het kamerlid mevr. Smit-Kroes (WD). Minister Wes terterp heeft de Kamer ook meege deeld hoe het staat met de Interna tionale voorschriften op dit gebied. De Economische Commissie voor Europa heeft een reglement voor nieuwe personenautobanden aange nomen. dat ook door Nederland is ondertekend. Banden, die aan dit reglement voldoen, krijgen een keurmerk. Het oyerleg over een zelfde reglement voor vrachtauto banden is nog gaande. Verder wordt lp EEG-verband gewerkt aan onderlinge aanpassing van de keu ringsvoorschriften voor nieuwe per- sonenautóbanden. Minister Westerterp kondigde vorig jaar oktober voor het eerst aan, dat een profieldiepte yoor personenau tobanden zou worden voorgeschre ven, Hij gaf toen een profiel van 1 mm als minimum aan. Met ingang van i juli 1975 wordt de rentevergoeding op onze spaarvormen verlaagd. De nieuwe rentevergoeding wordt:" Direkt opvraagbare tegoeden A 1/0/ op spaarrekening en-boekje T"/4/0 (was4'/2%) 61/0/ op Bonus-Spaarrekening en /t/0 -boekje (was 7%); retourrente 1% over ieder opgenomen bedrag Tegoeden met opzegtermijn 41/0/ op spaarrekeningen en spaar- /2/0 boekjes met een opzegtermijn van 3 maanden (was 5%) 43/0/ op spaarrekeningen met een /4/0 opzegtermijn van 6 maanden (was 5'/4%) 0/ op spaarrekeningen met een /0 opzegtermijn van 12 maanden (was 51/2%) 0/ op spaarrekeningen met een /O opzegtermijn van 24 maanden (was 6V2%) Vastelèrmijn Spaarrekeningen Op de volgende Vaste Termijn Spaar rekeningen wordt de rentevergoeding: (L1/0/ op spaarrekeningen met een vaste W/4/0 termijn van 2 jaar (was 61/2%) 7 0/ op spaarrekeningen met een vaste /0 termijn van 3 jaar (ongewijzigd) •yi/ 0/ op spaarrekeningen met een vaste 2 /0 termijn van 4 jaar (was 8%) 0/ op spaarrekeningen met een vaste 70 termijn van 5 jaar (was 81/2%) Op reeds gestorte bedragen op lopende Vaste Termijn Spaarrekeningen wordt gedurende de looptijd geen rentewijziging doorgevoerd. Spaarpapier aan toonder Spaarwinstbiljetten met vaste looptijd Premie Spaar Biljetten met variabele looptijd 6 0/ op Spaarwinstbiljetten met een 4T 0/ *71/ 0/ /O spaartermijnvan 2 jaar (was 6'/2%) O/O/2/0 (was61A»-8%) 8 0/ op Spaarwinstbiljetten met een 70 spaartermijnvan 6 jaar (was 8V2%) (Percentages berekend op basis van rente op rente.) Afhankelijk van de gekozen spaartermijn (2,3,4 of 5 jaar) ontvangt u een rente, die loopt van 6% na 2 jaar tot 71/2% na 5 jaar. (Percentages afgerond en berekend op basis van rente op rente.) NEDERLANDSCHE MIDDËNSTANDSBANK EINDHOVEN De Tilburgse han delaar J.O. heeft tegenover de rijkswacht in de Belgische gemeen te Lier bekend In de afgelopen maanden Belgische textielfabrikan ten voor enkele miljoenen guldens te hebben opgelicht. De man deed bij de fabrikanten grote bestellin gen zonder echter hiervoor te beta len. Wel verzocht hij een deel van de kleding mee te mogen nemen. Wanneer de fabrikant hierin toe stemde werd hij het volgende slacht offer van de man. Deze kwam namelijk' de rest van de goederen nooit meer ophalen. Toen hij in Lier op dezelfde wijze te werk wilde gaan kreeg een fabrikant argwaan en belde de politie. De man werd aangehouden en na enig aandrin gen bekende hij. De Tilburger is in Mechelen in verzekerde bewaring gegeven. De prijzen van het Japanse auto merk Datsun worden met ingang van dinsdag met gemiddeld 5 pet verhoogd. De prijs van de Datsun 100 A. de Cherry, steeg het meest: van 7999 gulden tot 8595 gulden inclusief BTW. Maar bij de nieuwe prijs zijn nu ook vijf radiaalbanden inbegrepen wat voorheen niet het geval was. De Datsun 120 Y gaat in prijs omhoog van 9550 gulden tot 9895 gulden. De 120 A Coupé wordt niet in prijs verhoogd, evenals enkele grotere Datsun modellen. Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG De Landelijke stuurgroep energieonderzoek (LSEO) heeft de regering geadviseerd, een nationaal onderzoekprogramma windenergie uit te voeren dat de komende vijf jaar naar schatting vijftien miljoen gulden zou vergen- Het lijkt mogelijk dat met een systeem van enkele duizenden grote windturbines een niet onaanzien lijk deel van de huidige elektrici- teitsproduktie zou kunnen worden opgewekt. (Men spreekt liever over 'windturbines' dan ovër 'windmo lens', omdat de te ontwerpen to renconstructies met hun rotorbla den van tientallen meters een heel ander aanzien zullen hebben dan molens met wieken). Een dergelijk aantal windturbines zal niet op een kluitje kunnen wor den neergezet, omdat ze dan el- kaars wind wegvangen of verstoren. Men denkt aan ongeveer één turbi ne per vierkante kilometer, wat be tekent dat voor een belangrijke bij drage aan de energievoorziening een aanzienlijk deel van het Neder landse grondgebied zou worden ge bruikt. Maar de grootste 'open' ge bieden van ons land het IJssel- meer. de IJsselmeerpolders, delen van de kuststrook en het Noordzee- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De belangstelling voor het algemeen abonnement openbaar vervoer en de regionale kaart die bij wijze van proefne ming half mei aan een nauwkeurig geselecteerde groep Nederlan ders is aangeboden is niet indrukwekkend. Het ministerie van verkeer en wa terstaat deed 13 mei aan 7000 Ne derlandse gezinnen en alleenstaan den de aanbieding deze kaart te kopen, die de betrokkenen het recht geeft voor 50,- per maand een Jaar lang te reizen in trein, tram, bus, metro en bepaalde boot- verbindingen in Nederland. Tot nu toe hebben 1100 aangezochten posi tief gereageerd. Van de 6000 huis houdens die in Amsterdam en naaste omgeving werden uitgeno digd een regionale openbaar vervoerkaart aan te schaffen, die voor drie tientjes per maand recht geeft onbeperkt te reizen In de regio Amsterdam hebben 500 kan didaten van zich doen horen. jDe aangezochten was in eerste In stantie gevraagd binnen een week te reageren. 'Dat was een stok ach ter de deur om te voorkomen dat men het op de lange baan zou schuiven, maar officieel kunnen de aanvraagformulieren tot 30 Juni worden teruggestuurd. De proef die minister Westerterp wil nemen gaat nl. 1 juli in en duurt tot en I I met 30 juni 1976. Wij hebben nu besloten die termijn te verlengen, daar er aangezochten blijken te zijn die niet hebben geantwoord omdat ze op vakantie waren. Voor- waarde is echter wel dat ze dan vanaf 1 juli 1975 betalen', aldus kregen we van de zijde van de afdeling voorlichting van het mi nisterie te horen. Niet mislukt Dat de proefneming een mislukking Is geworden wil men daar nog niet toegeven. Het uitblijven van reac ties schrijft men in Den Haag nog toe aan het ongunstige seizoen voor een dergelijke proefneming. De landgenoten die de aanbieding van de minister in de brievenbus heb ben gekregen zijn aangewezen door een landelijk bureau dat zich bezig houdt met marktonderzoek. De aangezochten zouden representatief zijn voor het Nederlandse yolk. Binnenkort gaat het ministerie on derzoeken of dat inderdaad het ge val is geweest. gebied zullen In principe de no dige ruimte kunnen bieden. Of dat ook maatschappelijk aan vaardbaar is het verzet tegen de aanleg van hoogspanningslijnen geeft op dit punt te denken is één van de vragen die in het kader van het nationaal onderzoekpro gramma zal moeten worden beant woord. Met name zal de invloed op trekvogels een probleem kunnen vormen. Ook technisch zijn er nog veel vragen open. Het wlndaanbod in Nederland en het aangrenzende zeegebied is, zeker op grotere hoog ten, onvoldoende bekend. Geschikte turbines van de vereiste omvang moeten nog worden ontwikkeld. Bekeken moet worden hoe de wis selende elektriciteitsproduktie van windturbines in het totale voorzie ningssysteem kan worden ingepast. Het gedetailleerde voorstel voor de beginfase van een nationaal onder zoekprogramma is begin deze maand aan de LSEO voorgelegd door een projectvoorbereidings groep windenergie onder voorzitter schap van prof. ir. J. Pelser, de technische directeur van het Reac torcentrum Nederland in Petten. De groep was eind januari door de LSEO opgericht om een van de aanbevelingen uit te werken van het tussentijds rapport dat de stuurgroep eerder die maand had uitgebracht. Vijfduizend windturbines met een diameter van vijftig meter zou naar schatting ruim twintig procent van de hedendaagse elektriciteitspro duktie kunnen leveren, aldus de voorbereidingsgroep in zijn rapport. Eendergelijk aantal is 'zeker niet ondenkbaar, als men zich realiseert dat ons land honderd Jaar geleden negenduizend windmolens bezat (waarvan er nu nog 952 over zijn), vele met een vlucht van 25 tot 30 meter. Van een verslaggever AKEN De Duitse politie heeft gisteren bij de Nederlands-Duitse grens bij Aken een 20-jarige man aangehouden, die ervan wordt ver dacht op 30 april de Rotterdammer Gijsbertus Boel te hebben ver moord. Volgens de politie in Aken zal de man aan Nederland worden uitgeleverd, de Rotterdamse politie is op de hoogte gesteld. Van een verslaggever EINDHOVEN Het Eindhovense buurthuis 't Akkertje is gistermiddag geheel door brand verwoest. De schade wordt geraamd op 350.000 gulden. Een brandweerman werd tijdens de blussing gewond toen een gasfles ontplofte. Men houdt ernstig rekening met brandstichting. Van een verslaggever DEN HAAG Sommige bromf iets- merken produceren drie keer zoveel schadelijke uitlaatgassen als voor een auto is toegestaan. Tot deze opzienbarende conclusie komt de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek (VWO), die samen met de ANWB een onderzoek instelde naar kwaliteit en gebruikseigenschappen van een tiental brommers in de prijsklasse zeven- tot negenhonderd gulden. Boosdoeners voor het milieu zijn vooral brommers met een tweetakt- motor. Dit zijn de meest voorko mende bromfietsen. Een bromfiets met viertaktmotor produceert aan zienlijk minder schadelijke koolwa terstoffen: slechts de helft van wat een automotor mag produceren. Veel merken vertoonden manke menten aan de verlichting, terwijl drie van de tien merken storing veroorzaakten op radio en tv. Van onze correspondent EINDHOVEN De alcoholcontrole in Eindhoven heeft bijzonder goede resultaten dankzij een methode die toch slechts een redelijk aantal manuren vergt. Volgens een woord voerder van de Eindhovense politie is niet alleen de 'pakkans' na het invoeren van de blaaspijp en de daarop volgende bloedproef aan merkelijk gestegen, maar werkt de wet vooral preventief. De Eindhovense politie controleert dagelijks op uitvalswegen van en naar de binnenstad. Elk kwartier verplaatsen de agenten zich naar een andere straat In totaal werden dit Jaar al meer dan duizend blaas pijpjes gebruikt, ongeveer driemaal zoveel als begroot Van Januari tot mei werden 371 automobilisten ver- ballzeerd wegens rijden onder In vloed van alcohol 103 personen verkeerden in kennelijke staat en zouden ook zonder de 1 november - wet een proces-verbaal hebben ge kregen. De controle is Intussen effectiever geworden, zo blijkt uit de cijfers. In november 1974 werden bij 3012 controles 38 maal proces-verbaal opgemaakt. In mei 1975 waren dit 63 overtredingen op 1162 controles. Dat de wet ook preventief werkt kan worden opgemaakt uit het feit dat meer gemeenschappelijk wordt gereden, waarbij wordt afgesproken dat één persoon dan niet drinkt. Verder worden bij controles veel vrouwen achter het stuur aange troffen. Dat het voor sommigen ondanks de strenge maatregelen toch moeilijk is om de drank te laten staan blijkt uit het hoge aantal recidivisten. Enkele tientallen overtreders wer den twee en zelfs meer malen ver- ballseerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11