de bijbel schrijft §/er macht en gezag Certificaten werden oor ons afgegeven na rondige controles' Huren en huursubsidie per 1 juli fiks omhoog Surinaamse delegatie zou weinig illusies hebben Huursubsidies worden aanzienlijk uitgebreid htergronden van gezagsproblemen (4) 'ecteur van Rotterdamse arbeidsinspectie: Beheer van subfaculteit onder toezicht Thuiswerk vaak oplichterij van bovenste plank Dit jaar eigenlijk een overgangsjaar Kamer akkoord met extra-salarissen kamervoorzitters Voorbeelden van regeling Geen kapsones over toelating ^/KWARTET DONDERDAG 26 JUNI 1975 BINNENLAND 9 tyen ongetwijfeld nogal wat lezers zijn, die mijn beschouwingen tot nu toe over het gezag te op- ickig vinden, te weinig principieel. ^blijven met name de opmerkingen over de bijbelse fundering van gezag? jben ln een voorafgaand ar- 1 ,1 gewezen op de mogelijk- %an een goddelijke legitime ren macht. Hiermee wordt dan sell dat God bepaalde machts- ïingen rechtmatig ver- 13 In christelijke kring wordt ak gewezen op de brief van aan de Romeinen (Romei- Niet de menselijke legiti- maar de goddelijke is hier geding. oude statenvertaling staat: geen macht dan van God'. reel mensen ligt hier niet de grondslag voor een zorg- omgaan met het gezag, maar 1 )or de gehoorzaamheid aan ;^pag. In het verlengde hiervan Zuthem Man ook in de Heidelberger ismus, dat we allen die over Jn gesteld eer, liefde, trouw Üz shoorzaamheid verschuldigd >mdat het Go de belieft ons un hand te regeren' (Zondag altijd veel te doen geweest eze bekende passages uit de lan de Romeinen. We beper- tot een aantal kernvragen. t wordt er bedoeld met het e macht? oorspronkelijke taal van de itaat een woord, dat in de statenvertaling is vertaald acht en in de nieuwere ver met overheid of gezag, lgt een moeilijkheid, omdat geval van een vertaling in of overheid we in de verlei- omen veel te snel aan aller- ldige gezagsposities te den- )p die manier zouden alle posities wat betreft hun bron 5od kunnen verwijzen. eten maar al te goed, dat er tweede wereldoorlog mensen eweest, die meenden aan de bezetters gehoorzaamheid uldigd te zijn vanwege de ng 'er is geen overheid dan od'. oeilijkheid is er niet met een ng ln macht, omdat een en Inderdaad kan geloven dat lacht van God komt. Hierop is fen belangrijke uitzondering, bet kan toch niet de bedoe- jijn dat mensen boze machten b gehoorzamen. Daarom is die Sngskwestie minder belangrijk fommigen wel denken. Of er prdt gesproken over machten, I of overheden, altijd zal de zich voordoen naar de recht heid van die machten. Daar- e tweede vraag: 2) Wanneer is een macht rechtma tig? In diezelfde brief aan de Romeinen wordt gezegd, dat de machten of overheden er zijn in dienst van God, ons ten goede. Twee maatsta ven dus: dienst aan God en ons ten goede. Hiermee zijn twee be langrijke (zij het nog vage) maat staven gegeven voor de beoordeling van macht. Deze maatstaven moe ten wij mensen hanteren, omdat de bijbel zelf maar weinig zegt over de veelheid van machtsverhoudingen. De vraag is dus: 3) Volgens wie is de macht recht matig? Naast de gezagsdrager zijn er twee Instanties die een oordeel kunnen hebben over de rechtmatigheid van macht: gezagsverlener en de gezags- onderworpene. Nu. lijkt het voor de hand te liggen dat vanuit het christelijk geloof allereerst moet worden gewezen op God als degene die de macht al of niet voor recht matig verklaart. Dat wil immers gezegd zijn met de belijdenis, dat 'het Gode belieft ons door hun hand te regeren?' De grote moei lijkheid Ls echter, dat de bijbel verder weinig of niets zegt over de meeste machtsverhoudingen in onze samenleving. Wij staan als mensen voor de taak, bij voorkeur met bijbelse maatstaven in de hand, zelf tot een verantwoord oor deel te komen. Daarbij moeten we dan vooral denken aan de maatsta ven van dienst aan God en dienst aan de mens. 4) Voor wie is de macht rechtma tig? Meestal wordt er naar aanleiding van bijbelse passages over macht en gezag gewezen op de overheid en op de ouders in het gezin. De zojuist aangehaalde catechismus spreekt echter over 'allen die over ons gesteld zijn'. Ik meen, dat dit teveel van het goede is. Het gevaar bestaat, dat we de zaak gaan om- draalen. Ligt het niet voor de hand eerst te onderzoeken of de macht wel ln dienst van God en de naaste is? Dit lijkt me een Juist uitgangspunt. We moeten echter direct twee be langrijke kanttekeningen plaatsen. De eerste is, dat niet iedereen in staat is om de machten om hem heen kritisch te beoordelen. Ik denk aan jonge kinderen in een gezin, maar ook aan mensen met een geringe kennis van zaken of aan mensen die niet aan God en de naaste denken, maar alleen maar aan zichzelf. Hun oordeel kan de zaak, waarop de machtsuitoefening ls gericht, lelijk in gevaar brengen. Hier ligt dan de moeilijke kwestie van het handhaven van gezag, een kwestie die uitstijgt boven het ide aal: van de mondige mens. De tweede kanttekening is, dat we ons het onderscheid moeten herin neren in gezag als feit en gezag als natuurlijk gegeven'. Samenhangend met ons vorig punt kunnen we ons met ons vorig punt kunnen we ons afvragen of in het belang van le ven en samenleven God In Zijn wijsheid niet bepaalde samenle vingsstructuren heeft gewild. Beide kanttekeningen wijzen op de mogelijkheid, dat macht goed voor ons is. dus terecht over ons wordt uitgeoefend. Wij zijn immers niet zulke brave mensen? Als alles wordt overgelaten aan ons oordeel, dus aan onze legitimering, dan kan het goed fout lopen. Hoe we de zaak ook wenden of keren, in deze redenering zit veel waars. Er blijft echter een grote moeilijkheid. We weten zo weinig van die door God gewilde structu ren. Het is zelfs de vraag of we daarvan ooit veel te weten zullen komen. Intussen moeten we het doen met het menselijk oordeel. Wie de geschiedenis bekijkt, er vaart dat het lang niet altijd de hooggeplaatsten zijn die een goed oordeel hebben. Voor een christen mag dat ook niet het uitgangspunt zijn. Dat uitgangspunt kan het bes te gevonden worden in de genoem de maatstaven van dienst aan God en de naaste. Of anders: niet al leen het eigen belang zoeken, maar ook dat van anderen. Als er één ding uit de gezagsproble matiek naar voren komt, dan is het wel de menselijke verantwoorde lijkheid die ligt in de beoordeling van de machten om ons heen. De drie voorgaande artikelen stonden in de krant van 21, 23 en 25 juni. TERDAM 'Wij wisten reeds, dat er geen ontploffing is ge- t op de Berge Bergensen, wel een zeer snelle verbranding. De ruimte en vooral de kleding van de daar werkende mensen met zuivere zuurstof doordrenkt en er ontstond een brand, üch razendsnel ontwikkelde'. het woord is drs. F. J. Janssen, leur van de arbeidsdnspectie let Rotterdam. 'Het schip is beschadigd, alleen de tank n werd gewerkt, is plaatselijk £erd. Aanvankelijk hadden wij daad gedacht aan een beoor- gsfout van de voor het veilig- certtficaat verantwoordelijke tndige, maar er bleef dan te- onverklaard.' eiligheidscertif icaat, dat bij de met de Berge Bergensen een langrijke rol speelde, steunt op veiligheidsbesluit voor tank- >en van 1 december 1974. 'De id van het besluit functioneer - eds eerder', zegt de heer Jans- 'op basis van gemeentelijke «leningen. Met het besluit ont- echter een centrale, landelij- Ègeling. Het besluit houdt zich erst bezig met de lading, wei- et schip het laatst heeft ver- Zo zijn er verschillende ca- ieën vloeistoffen. Afhankelijk die lading moet worden be- wat er met een schip mag uen en hoe er aan boord mag en gewerkt. Ruwweg worden factoren beoordeeld: de Idbaarheid van die lading met oog op explosiegevaar door «■gebleven resten en de giftig- met het oog op gevaar voor elming of verstikking', leer Janssen verklaart verder: moet worden bezien wat er boord moet gebeuren: koud t of werk met vuur. Afhankelijk |de laatst vervoerde lading en het te verrichten werk worden schoonmaakeisen vastgesteld, lens het veiligheidsbesluit is het foden te werken zonder certifl- I en dat certificaat geeft aan voor werk er mag worden ge- h en onder welke omstandighe- 'er mag worden gewerkt. Er zijn Hei soorten certificaten voorge- feven. Afhankelijk van de aard [het werk dat er moet worden fan moet er een bepaald soort Ificaat aanwezig zijn.' skundigheid zo'n certificaat zorgt een er kend bureau met een door de mi nister erkend gasdeskunddge. 'Deze bureaus en gasdeskundlgen worden in de staatscourant met name ge noemd', vertelt de heer Janssen 'en daarmee heeft de minister twee veiligheden ln het systeem inge bouwd. Voor wat betreft het bureau is dat de waarde van de kennis van zaken en van de apparatuur welke dit bureau ter beschikking heeft en voor de gasdeskundlge zijn dat zijn kennis, opleiding, ervaring en per soonlijke deskundigheid. De des kundige moet zelf naar de plaats van het onderzoek gaan om per soonlijk zijn onderzoek in te stel len. Slechts naar aanleiding van zijn persoonlijke bevindingen mag hij een certificaat afgeven.' Over de ramp met de Berge Bergen sen zegt de heer Janssen: 'De ar beidsinspectie heeft gecontroleerd of de deskundige zelf aan boord ls geweest. Dat was inderdaad het ge val. De nodige certificaten zijn af gegeven nadat de voorgeschreven- onderzoeken zijn geweest. In dit geval waren er twee certificaten vereist. Het eerste houdt in dat het schip veilig genoeg is om mensen in de desbetreffende tanks toe te laten. De deskundige heeft dus ge meten of er geen brandbare vloei stoffen meer in de tank aanwezig waren, zodat er geen gevaar meer was voor explosie en ook of er eventueel gevaar was voor bedwel ming of verstikking door giftige gassen. Dat certificaat houdt dus uitsluitend de toegang in tot de tankruimte, niet een verlof om daarin te werken. Voor het werk met open vuur in dit geval snij branders was een tweede certifi caat nodig, dat op z'n vroegst zes uur na het eerste mocht worden afgegeven. Dus: na zes uur opnieuw een onderzoek en van dit onder zoek moest afhangen of het tweede certificaat kon worden afgegeven. Dat tweede certificaat houdt in dat het veilig ls binnen de onderzochte ruimte met vuur te werken.' Over de verantwoordelijkheden en de rol van de arbeidsinspectie in dit alles zegt de heer Janssen: 'De arbeidsinspectie ls belast met het toezicht op de uitvoering van het veiligheidsbesluit. Verantwoordelijk zijn het bedrijf zelf in dit geval dus Wilton-Fijenoord voor de eigen mensen en het erkende bu reau met de eveneens erkende gas- deskundige, die een stuk zekerheid moeten verschaffen'. Dat er on danks al die in het veiligheidsbe sluit ingebouwde zekerheid moge lijkheden bestaan tot het maken van fouten bestrijdt de heer Jans sen niet, maar hij zegt daarbij dat die mogelijkheden ln de praktijk tot nu toe slechts zeer gering zijn gebleken. Hijzelf ziet er drie: 'Allereerst ver keerd meten. Dat gebeurt niet gauw, ik heb er nog niet van ge hoord. Een tweede mogelijkheid is, dat de deskundige niet zelf de tank in gaat maar een certificaat afgeeft op gezag van derden. Dat kan, om dat in het algemeen een groot be drijf zoals Wilton-Fijenoord een ei gen gasdienst heeft, die op z'n minst even deskundig ls als de erkende gasdeskundlge zelf. Zo heeft de gasdienst van Wilton-Fijen oord de situatie in de noodlottige tanker geregeld en periodiek geme ten. De derde mogelijkheid is het maken van beoordelingsfouten door de deskundige ten aanzien van vas te ladingresten, dat geldt dus in het bijzonder voor de afgifte van het tweede certificaat.' Van een verslaggever UTRECHT —Een adviescommissie gaat de wetenschapsopvattingen in de Utrechtse subfaculteit bekijken. Hiertoe heeft de Universiteitsraad van de Rijksuniversiteit Utrecht gisteren op advies van het college van bestuur besloten Het aangenomen voorstel houdt in, dat de problemen op het gebied van beheer rechtstreeks onder toe zicht van het college van bestuur tot een oplossing moeten komen. Dit zal gebeuren met behulp van de afdeling interne controle. Van een verslaggever DEN HAAG Zogenaamde thuiswerkorganisaties lichten nog steeds duizenden mensen op, zonder dat daar iets aan kan worden gedaan. Welis waar gaat het doorgaans slechts om betrekkelijk kleine bedragen, maar vele kleintjes maken één grote, en politie en justitie staan machteloos. Dit zegt Konsumenten Kon- takt in zijn maandblad. Kon sumenten Kontakt krijgt veel klachten van mensen die ge schreven hebben op kleine advertenties waarin bijver diensten van zeer lucratieve aard worden aangeboden. Meestal verlokkelijk gesteld. Als deze lezer van de adver tentie wenst te reageren, hoeft hij of zij slechts enkele tientjes over te maken en de rest komt dan dik voor me kaar. Maar de schrijvers die hun geld hebben gestort ho ren meestal niets meer. Der gelijke praktijken komen nog op grote schaal in ons land voor. Daarom wil Konsumen ten Kontakt een verandering in het strafrecht, zodat de politie kan ingrijpen. Een an dere mogelijkheid is een re geling waardoor consumenten organisaties de mogelijkheid krijgen namens alle gedu peerden een proces aan te spannen. Want op die manier loont het wel de kosten en de moeite om de geïncasseerde gelden terug te vorderen. door Hans Schmit DEN HAAG De huren van de 2,7 miljoen huurwoningen die Nederland telt, rullen dinsdag. 1 juli, omhoog mogen of moeten gaan. Voor de meeste van deze woningen ls de stijging gebonden aan een maximum van acht procent. REISS: De gang van zaken is tot nu toe 'bepaald weer gunstig' ge weest. HUREN EN HUURSUBSIDIE TH Deze jaarlijkse huurverhoging valt drie maanden later dan gebruike lijk, omdat dinsdag ook een andere belangrijke maatregel van kracht wordt die past in het huur- en subsidiebeleid van het volkshuisves tingstrio Gruijters - Van Dam - Schaefer: de fikse optrekking van de individuele huursubsidie. Deze financiële steun is bestemd voor mensen dde een huurprijs betalen die in verhouding tot hun Inkomen te hoog is. De hoogte van deze subsidie, waarvoor een inkomens grens van 30.000 gulden per jaar en een huurgrens van 450 gulden per maand geldt, kan oplo-pen tot 280 gulden per maand. De huurverhogingen die- dinsdag moeten of mogen worden doorge voerd, zijn: voor nog gesubsidieerde wonin gen in het gehele land, die tenmin ste één Jaar oud zijn, een verho ging van acht procent: voor woningen van gemeenten en woningcorporaties die niet of niet meer worden gesubsidieerd, een verhoging van maximaal acht procent (mag dus ook lager zijn); voor particuliere woningen in niet-geliberaliseerde gebieden (de DEN HAAG De regeling voor de individuele huursubsidie wordt dinsdag, in vergelijking met de vorige, aanzienlijk uitgebreid. Niet alleen zullen in beginsel huurders van alle woningen onder de regeling kunnen vallen, ook de grenzen van zowel de financiële steun als die waarbinnen men in aanmerking komt voor een bij drage zijn verruimd. Het aantal aanvragen zal hierdoor aanzienlijk toenemen. Zo verwacht men in Den Haag, waar ruimte in het Congresgebouw is vrijgemaakt, 15.000 aanvragen drie keer zo veel als voorheen. In Amsterdam, waar in april al zeven wijkposten zijn geopend, worden 23.000 aan vragen verwacht. Voor subsidie komt iedere huurder in aanmerking, die niet meer dan 30.000 gulden aan belastbaar inko men heeft en minder dan 450 gul den per maand, maar meer dan bij zijn inkomen past aan huur betaalt. De subsidies, die maximaal 280 gul den per maand bedragen, zijn net to: belasting en sociale verzekering zijn reeds ingehouden. Enkele an dere bijzonderheden: bij het vast stellen van het belastbaar Inkomen wordt het inkomen van man en vrouw niet zonder meer bij elkaar opgeteld en bij het bepalen van de huurprijs worden kosten voor sto ken, een garage of meubile ring/stoffering in mindering ge bracht. tal woningzoekenden doorslagge vend kan zijn bij de keuze van de woning. Hij blijft echter van plan deze mogelijkheid, als de proef slaagt, landelijk ln te voeren. stedelijke agglomeraties in de Randstad en de gebieden er om heen), waarop de Huurwet nog van toepassing is. een verhoging van maximaal acht procent, overeen te komen in vrij overleg tussen ver huurder en huurder; 0 voor woningen In de vrije sector ln de niet-geliberaliseerde gebieden (Randstad), waarvoor de Huurad viescommissie een zgn. categorie- verklaring heeft afgegeven, een vrije verhoging van de huur; voor niet (meer) gesubsidieerde woningen in geliberaliseerde gebie den (buiten de Randstad), die niet aan gemeenten of woningcorpora ties toebehoren, eveneens een vrije verhoging van de huur. In de beide laatste gevallen moet iedere huurverhoging van meer dan acht procent door de verhuurder worden gemeld aan de Huuradvies- commissie. Als de minister de ver hoging buiten redelijke proporties vindt, kan hij een bindend percen tage vaststellen (dat overigens meer dan acht procent kan zijn). Tekenend Het verkrijgen van deze laatste be voegdheid (neergelegd in de wet meldingsplicht en maximeringsbe voegdheid). ls tekenend voor de moeite die staatssecretaris drs. Marcel van Dam heeft gehad de nieuwe regelingen door de Tweede Kamer te loodsen. De meldings plicht, die aansluit bij de machti gingswet, is pas aangenomen nadat het kabinet vorig jaar december het zware machtswoord, 'onaan vaardbaar'. had laten horen over een confessioneel voorstel (van de anti-revolutionair J. N. Scholten) de grens op negen procent te leg gen. Nadat de Kamer hiervoor was gezwicht, werd de periode waarvoor de wet geldt, beperkt tot 1 januari 1976. Ook de andere voorstellen van het kabinet zijn door de Tweede Kamer afgezwakt, zodat 1975 meer als een overgangsjaar moet worden gezien. De maximale verhoging van acht Soepelheid Bij de toepassing van de regeling zal zoveel mogelijk soepelheid wor den betracht. Zo zal voor mensen die nu subsidie krijgen en door de verhoging van acht procent meer dan 450 gulden per maand gaan verwonen, ook de nieuwe regeling gelden. Voor alleenstaanden en huishoudens van twee personen waarvoor een nieuwe tabel nog in de maak is, zal. zo zegde staatsse cretaris Van Dam vorige maand toe, voorlopig de oude regeling gel den. Nieuw in de regeling ls ook een proef met de wijze van uitbetalen. Momenteel verloopt er nogal wat tijd voor de huurder het geld (per kwartaal) ontvangt, maar in 32 ge meenten zal bij wijze van proef het bedrag aan de verhuurder kunnen worden uitbetaald, die dat bedrag direct in korting brengt op de huur. De huurder behoeft dan het geld niet meer voor te schieten. Dit experiment stuit nogal op be zwaren. Zo heeft de Makelaarsvere niging te Amsterdam staatssecreta ris Van Dam laten weten haar le den te hebben geadviseerd niet mee te werken onder meer vanwege persoonlijke achtergronden. een vertroebeling van rechtsverhoudin gen en rente-verlies. Volgens staatssecretaris Van Dam tast deze weigering het recht op huursubsidie niet aan, hoewel dit voor een aan- Van een verslaggever DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer is gistermiddag akkoord ge gaan met het regeringsvoorstel over verhoging van het salaris van de voorzitter van de Eerste Kamer en de jaarlijkse aanpassing aan de prijsstijging van de xtra-salarissen voor de Tweede-Kamervoorzitter, enkele ondervoorzitters en de frac tievoorzitters. Tegen de salarisver hoging voor de senaatsvoorzitter stemden de PPR-kamerleden Jan sen, Coppes en Van Gorkum tegen en tegen de aanpassing de fractie van de Boerenpartij en de drie radikalen. Een voorstel van de PvdA-fractie om de extra-salarissen af te schaf fen en alleen een vaste kostenver goeding te geven, werd afgewezen. Vodleonde steun kreeg evenwel het KVP-voorstel de ondervoorzitter die minstens dertig dagen de Tweede- Kamervoorzitter waarneemt, extra te belonen. De nieuwe individuele huursubsidies die per 1 juli ingaan en die voor dit jaar tot 1 oktober kunnen worden aangevraagd (als de woning later wordt betrokken, kan de subsidie^ tot drie maanden na de datum waarop de huur is ingegaan worden aangevraagd), zijn afgerond als volgt: Belastbaar inkomen Huur per maand Subsidie 14.000—14.560 150,— 25,— 200,— 75,— 250,— 125,— 1 300,— 170,— 18.500—19.000 250,— 10,— 300,— 55,— 350,— 95,— 400,— 115,— 22.000—23.000 300,— 10,— 350,— 40,— 400,— 70.— 450.— 100.— 27.000—28.000 400,— 10,— 450,— 40,— De 32 gemeenten waar de individuele huursubsidie bij wijze van proef aan de verhuurder kan worden uitgekeerd, zodat de huurder het geld niet meer hoeft voor te schieten, zijn: Alkmaar, Almelo, Amsterdam, Apeldoorn, Appingedam, Arnhem, Assen, Dordrecht, Eindhoven, Emmen, Enschede, Den Haag, Groningen, Haar lem, Heerenveen, Heerlen, Den Bosch, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Nijmegen, Rotterdam, Schiedam, Smallingerland, Stads kanaal, Tilburg, Utrecht, Venlo, Vlissingen, Zaanstad en Zwolle. procent bijvoorbeeld (tijdens de machtigingswet zeven procent, daarvoor zes procent) behoeft niet voor meerdere jaren te gelden: staatssecretaris Van Dam is aan de bezwaren van met name de confes sionelen tegemoet gekomen door toe te zeggen zo laat mogelijk dit jaar met een stuk te komen over de ontwikkelingen die de jaarlijkse huurverhoging (ln 1976 weer zoals gebruikelijk op 1 april) bepalen. Hij zal dan tevens laten weten waarom het kabinet al dan niet heeft besloten de acht procent te handhaven, zodat de Kamer hiero ver kan spreken. Ligt de acht procent de confessio nelen wat zwaar op de maag, ook de progressieve partijen (Keerpunt beloofde een bevriezing van de ver hogingen tot zes procent) hebben nogal wat moeite met acht procent. Overigens is de huidige verhoging van acht procent, zo becijferde de SGP'er Van Rossum tijdens de de batten van dit voorjaar, ln feite slechts zes procent, omdat de ver hoging voor de periode van 1 Juli 1975 tot 1 april 1976 geldt, dus slechts negen maanden. Overigens bestaat onder de partijen die het kabinet-Den Uyl steunen dan wel gedogen, weinig verschil van mening over de uitgangspun ten van het huur- en subsidiebeleid: een goede woning voor iedereen, naar ieders draagkracht. Dit, ge voegd bij het feit dat de woning nood globaal is opgeheven maar dat de nood zich concentreert in bepaalde stedelijke gebieden en be paalde sociale groepen treft, zou onder meer gerealiseerd kunnen worden door de subsidies te ver schuiven van de woningen naar de bewoners (van objectsubsidie naar individuele subsidie, steun gericht op bewoners en rekening houdend met hun inkomen), door de invoe ring van subsidie voor de bouw op bepaalde plaatsen (de locatiesubsi die. ln samenhang met het ruimte lijke beleid) en de doorstromings heffing. Deze laatste heffing, die tot doel heeft mensen die ln een huls wonen dat te goedkoop ls in verhouding met hun inkomen extra te belasten, is echter voorlopig van de baan: na veel kritiek uit de Tweede Kamer zegde staatssecreta ris Van Dam toe de zaak opnieuw uit te werken. Geen harmonisatie Tenslotte kenmerkt het overgangs jaar 1975 zich door het (opnieuw) afzien van de huurharmonisatie. een poging woningen van gelijke kwaliteit waarvoor zeer uiteenlo pende huren moeten worden be taald, meer ln prijs gelijk te trek ken. Staatssecretaris Van Dam werkt momenteel aan een zeer om vangrijk systeem om een beter ver band te leggen tussen de kwaliteit van de woning en de huur. In het nieuwe systeem zullen de woningen in klassen worden ingedeeld, waar voor een minimum-normhuur geldt, die per klasse hoger is. De huurder kan bij de bepaling van een klasse zijn mening geven, terwijl bij ge schillen de Huuradviescommissie wordt ingeschakeld. Hoewel de pro blemen groot zijn (de criteria zijn vaak subjectief, de goede procedure ligt ook niet een-twee-drie voor de hand), hoopt staatssecretaris Van Dam begin volgend jaar een begin met dit systeem te kunnen maken. DEN HAAG De Nederlandse en Surinaamse ministers hebben gisteren op het Catshuis in Den Haag uitsluitend gesproken over de Nederlandse bijdrage bij de sociaal-economische ontwikkeling van Suriname na de onafhankelijkheid. Het punt van de toelichting van Surinamers tot Nederland na de onafhankelijkheid is niet aan de orde geweest waarschijnlijk omdat de Surinaamse rege ring tot het inzicht is gekomen dat er op dit punt niet veel eer te behalen is en zich neerlegt bij het Nederlandse standpunt. Officiële mededelingen zijn er gis teren niet afgelegd of het moest zijn over het gezamelijke etentje dat de ministers gisteravond na af loop van de. eerste ronde hebben genoten ter illustratie van 'de goe de sfeer', die er uiteraard ook was. George Hering, de woordvoerder van de Surinaamse premier Aron liet gisteren alleen doorschemeren dat de Surinaamse regering echt niet naar Nederland is gekomen met de eis, de verwachting of de wens zelfs dat Nederland een bij drage zal geven van zes miljard de totale som die de commissle- Essed-Bos had berekend. Een ander moeilijk punt bij de Nederlandse ontwikkelingshulp: de zogenaamde gebonden hulp (dat wil zeggen dat Suriname straks het geld in Nederland moet besteden en dus bij de uitvoering van wer ken niet met 'vrije aanbestedingen' mag werken, zoals Arron wil) ls nog niet aan de orde gekomen. Toelating Officieus verluidde het gisteren in Den Haag dat de Surinaamse mi nisters naar Nederland zijn geko men met het voornemen niet al te veel kapsones te maken over de kwestie van de vrije toelating van Surinamers tot Nederland na de onafhankelijkheid. Dat is een punt waar vooral de (Hlndostaanse) op positie ln Suriname zwaar aan tilt. Een succesje op dit punt zou de Surinaamse regering om binnen landse redenen aan een kant wel welkom zijn, maar anderzijds ook weer makkelijk uitgebuit kunnen worden door de oppositie. Daar komt nog bij, dat de Surina mers kennelijk toch wel onder de indruk zijn van de Nederlandse ar gumenten. Nederland moet zich op dit punt aansluiten bij de EG-op- vattingen die na de toelating van Engeland tot de gemeenschap nog eens extra zijn aangescherpt. Immers: vrije toegang tot één van de EG-landen betekent in de prak tijk toegang tot de hele EG. Daar wilden indertijd bij Engelands toe treding de overige landen van de EG niet aan, denkend aan Enge lands verplichtingen op dit punt met de landen van het Gemene best. Dat willen nu de andere EG- landen niet als het om een voor malige Nederlandse kolonie gaat. Inlichtingen Gisteren hebben de ministers Den Uyl en De Gaay Fortman een offi ciële brief aan de Tweede Kamer gestuurd, waarin een overzicht wordt gegeven van wat er tijdens de onderhandelingen tussen Neder land en Suriname ls bereikt. Die overeenkomsten zijn nog niet in een verdragstekst neergelegd, maar omdat de tijd al een beetje gaat dringen, heeft de regering het nut tig gevonden de Kamer alvast ln te lichten van wat haar te wachten staat. Er is wel een uitgewerkte tekst voor een wetsontwerp tot regeling van de nationaliteiten na Surna me's onafhankelijkheid meege stuurd. Dat wetsontwerp volgt ge heel de voorstellen, die de konink rijkscommissie daar indertijd over heeft gedaan. Dat komt er. globaal gezegd, op neer dat na de 25e november de Surinaamse nationaliteit krijgen: alle Nederlanders boven de achttien Jaar die in Suriname geboren zijn uit in Suriname geboren ouders en op het ogenblik van de onafhanke lijkheid ook in Suriname verblij ven. Die verblljrplaats ls belangrijk, want Surinamers die op 25 novem ber hier zijn behouden hun Neder landse nationaliteit. De wet tot toescheldlng van een Surinaamse nationaliteit zal ook van toepassing zijn op die Neder landers, die hun Nederlanderschap gekregen hebben krachtens de sou- vereiniteitsoverdracht aan Indone sië uit 1948 en die op 25 november in Suriname verblijven dat wil dus zeggen: de Javaanse minder heid (van zo'n twintig procent) in Suriname.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9