20 afprijswinners. Uit de weekbladen (omvlug,vlug,vlug,vlug van te profiteren) Vrouw hoort in hoger beroep opnieuw eis van twaalf jaar Educatieve voorzieningen moeten opener worden CHU rukt op Henk Neuman Gevecht Vrouwen Sociaal akkoord Over de balk Vijftienjarigen volgend jaar al schoolgeldvrij Dure grap Piet Blom TROUW/KWARTET DONDERDAG 26 JUNI 1975 Vrij Nederland 'De CHU rukt op naar het regerings pluche' weet Hans Smits op de voorpagina van Vrij Nederland te melden. "Geef mij één minister in het kabinet, maar dan wel als vice- premier en belast met de algemene beleidscoördinatie', heeft Kruisinga gevraagd. En hij schoof het CHU- paradepaardje Viersen (de als be trekkelijk links bekend staande ex- .wethouder van Rotterdam) naar voren, hoewel hij zelf ook niet on genegen zou zijn deze post te be zetten. Den Uyl wees dit voorstel van de hand, maar het is een symptoom van wat er straks nog allemaal te gebeuren staat. Victor Halberstadt houdt in het blad een 'pleidooi voor een parle mentair onderzoek naar onze socia le verzekeringen'. Halberstadt: 'Als er nu niet, en Juist van links, het initiatief wordt genomen, dan zal pas de suggestie worden gestimu leerd, dat er misbruik is.' Op de sportpagina wordt de veelbe lovende wielrenner Gerrie Knete- mann, die voor het eerst de Tour rijdt, onder handen genomen door het duo Barend/Van Dorp. Hij werd in de voorjaarsklassieker Parijs Nice tweede en klom in het hoog gebergte als de beste. 'Toen dacht ik: nou. Kneet, dat was niet slecht, als Je niet oppast, word je nog een grote.' En over zijn metier merkt hij op: 'Verstand en de longen zijn de belangrijkste onderdelen in de Wielrennerij. Longen, hart en lever plus koersen op het Juiste moment zijn belangrijker dan uitzonderlijke beenkracht.' Hervormd Nederland Hervormd Nederland brengt een uitvoerig Interview met directeur Henk Neuman van het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken (NIW) onder de kop: 'De lange adem van de vredesvorsers'. Neu man zelf praat liever over het be wapeningsproces dan over een wed loop. In wezen gaat het vaak om een interne wedloop van onder zoekscentra. Laboratoria. Als men een nieuw wapen ontdekt, gaat men ervan uit, dat de tegenpartij dat ook wel zal ontdekken en daar om zoekt men direct naar een wa pen, dat het nieuwe wapen onscha delijk moet maken.' En verderop: 'Als Je eenzijdig wilt ontwapenen in Nederland zul je eerst moeten vaststellen of er een meerderheid voor is. Daar geloof ik niet in, maar stel het geval dat het wel zo is, dan blijft het nog onzeker of de andere Westeuropese volken er net zo over denken.' In HN ook aandacht voor de ge beurtenissen in het buitenland. Sletse Bosgra meldt, dat de strijd om de toekomst van Angola voort gaat en Harm Lamberts heeft een gesprek met het PPR-Kamerlid Henk Waltmans, die onlangs in Moskou was en concludeert, dat de 'Sowjet-Unle geen behoefte heeft aan experimenten'. Haagse Post Kees Tamboer besteedt in de Haag se Post aandacht aan het 'gevecht tussen Den Uyl en Dulsenberg' en legt uit, waar dat gevecht nu eigen lijk over gaat. 'De optimist Duisen- berg verlangt van zijn collega's in het kabinet, dat ze volgend jaar samen 2,8 miljard gulden minder uitgeven dan twee Jaar geleden bij het opstellen van de meerjaren ramingen is voorzien, terwijl de pessimist Den Uyl een bezuini gingsronde van slechts 1,1 miljard gulden meer dan genoeg vindt. Het verschil tussen een vrolijke en een neerslachtige kijk op het econo misch leven bedraagt derhalve 1,7 miljard gulden. Het Is niet onmo gelijk dat de zuinjge Duisenberg daarom optimistisch en de royale Den Uyl daarom pessimistisch is.' Op het omslag van HP veelschrijver Nico Scheepmaker ('Eigenlijk ben ik een dichter'), die per 1 Juli de dagelijkse kolom TrIJfel gaat neer schrijven in een reeks provinciale dagbladen, hetgeen inhoudt dat hij stopt met zijn televisiekritieken en een reeks andere rubrieken in even zovele dagbladen. Daarmee zijn tot op heden veel meer dan zes mil joen woorden gemoeid geweest. Het ls dan ook niet overdreven te stel len, dat afgezien van kinderen en analfabeten, het merendeel der Ne derlanders wel eens iets van Nico Scheepmaker alias Karei Kip, Peter de Groot. NS, Sch-r. S, Hopper, Stopper of Ivo Vettewinkel heeft gelezen. De Nieuwe Linie Marja van Soest opent de voorpagi na van De Nieuwe Linie met een verhaal over werkloze vrouwen die zich organiseren. Deze vrouwen Im mers worden zwaarder getroffen dan mannen. Zij lopen niet alleen een grotere kans om werkloos te worden, maar ook te blijven. De problemen die vrouwen ondervin den betreffen zowel de uitkeringen als de sollicitaties. Op dit gebied bestaan regelingen, aldus MarJo van Soest, die haar ronduit discri mineren. Gerard de Bruljn had een gesprek met drugs-deskundige Koos Zwart, verbonden aan de Amsterdamse Stichting Drug Informatie (SDI) en al een paar Jaar pleiter van het gratis verstrekken van zuivere he roïne aan geregistreerde gebruikers. 'De voordelen zijn enorm. Junkies hoeveen geen rommel meer te ko pen op de oncontroleerbare zwarte markt. Het spul Is gratis, dus ze hoeven niet meer te stelen of we derverkoper worden voor hun dage lijks benodigde hoeveelheid. Boven dien leer je de omvang van het druggebruik kennen. Nadelen zijn er nauwelijks op te noemen, omdat de verstrekkingen gecontroleerd worden.' Elseviers Magazine 'Economen luiden de noodklok' be richt Elseviers Magazine. 'Het gaat niet goed in Nederland. We leven op te grote voet'. Prof. dr. C. A. van den Beid, directeur van het Cen traal Planbureau ziet maar één op lossing: 'De loonkosten zullen min der moeten stijgen. Een mogelijk heid daartoe is een Centraal Ak koord. of beter nog: een Sociaal Akkoord. Want behalve de werkge vers en de werknemers moet ook het parlement meespreken. Aan de andere kant: een Centraal Akkoord is niet per definitie goedkoop. In '73 leverde het een loonstijging van vijftien procent op. Toch zou je het in zo'n gezamenlijke inspanning moeten proberen.' In EM verder een verhaal over de 'grootste vakantie-vlieger: Transa- via's John Block. Twee uitspraken van hem: 'Niemand hoeft bang voor ons te zijn. Er is zoveel ruimte op de markt, dat zelfs buitenlan ders hun graantje meepikken.' Dat zei hij, toen hij in 1966 begon. Nu zegt hij: 'We zijn geaccepteerd als derde luchtvaartmaatschappij van Nederland.' De Groene Arnout Weeda legt in De Groene uit, waarom er niet bezuinigd moet worden. Gebeurt dat namelijk wel, dat 'is alle stimuleringsmoeite van het afgelopen Jaar voor niets ge weest. De enorme sommen geld, die er in die tijd zijn ingepompt kun nen er alleen weer uitkomen in de vorm van werkgelegenheid, als de koopkracht blijvend gestimuleerd wordt. Bezuinigen nu zou beteke nen, dat zowat al het geld zinloos Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Educatieve instellingen zoals bibilotheken, scholen, vormingscentra, avondscholen, club- en buurthuizen en creativi teitscentra moeten nauwer samenwerken. Om die samenwerking van de grond te krijgen hebben de minis ters van erm, onderwijs en sociale zaken gisteren een commissie 'Edu catieve Netwerken' ingesteld. De commissie staat onder .voorzitter schap van dr. K. H. Roessingh, wetenschappelijk hoofdmedewerker andragogie aan de Universiteit van Amsterdam- Naar schatting anderhalf miljoen mensen maken al op de een of andere manier gebruik van de be staande educatieve voorzieningen. De grootste instellingen op dat ter rein zijn het schriftelijk onderwijs, de bedrijfsopleidingen en het vor mingswerk van verenigingen. Volgens minister Van. Doorn is een aktieve cultuurpolitiek nodig om deze en andere voorzieningen meer toegankelijk te maken. Commissie voorzitter Roessingh dacht daarbij speciaal aan lage Inkomensgroepen, gastarbeiders, bepaalde groepen vrouwen en mensen die in het ver leden weinig kansen op school ge had hebben. Staatssecretaris Meyer wees er op dat met name in Nederland allerlei Instellingen zich nogal onafhanke lijk van elkaar ontwikkeld hebben. Een bibliotheek in Groningen heert bij wijze van spreken meer contact met bibliotheken in Den Haag en Amsterdam dan met plaatselijke vormingscentra, scholen en buurt huizen. Eigen weg Ook het onderwijs en het vor mingswerk zijn al vroeg hun eigen weg gegaan.. Nederlandse univérsl- teiten en scholen hebben de volks ontwikkeling overgelaten aan an deren (volkshogescholen, volksuni versiteit, enz.). In Engeland is die volksontwikkeling veel meer een verlengstuk van het gewone onder wijs. Een beter contact tussen onderwijs instellingen en het vormings- en ontwikkelingswerk is niet alleen nodig om bestaande voorzieningen overzichtelijker en toegankelijker te maken. Ook plannen voor de toekomst maken dit wenselijk. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van Keme- nade (onderwijs) heeft van de Tweede Kamer zijn zin niet gekre- gn. Tijdens de eindstemming over het regeringsvoorstel de leerplicht te verlengen van negen tot tien jaar, zodat alle 15-Jarigen eronder- vallen, besliste de Kamermeerder heid dat de leerplichtverlenging, die per 1 augustus aanstaand moet ingaan, over een jaar gevolgd dient te worden door schoolgeldvrijdom voor de 15-jarigen. De bewindsman had oorspronkelijk de schoolgeldvrijdom eerst over enkele jaren willen doorvoeren, ge zien de financiële "nnsequenties. Na druk van PvdA en PPR deed .de minister de toezegging op 1 augus tus 1977 het schoolgeld voor de leerplichtigen af te schaffen. Maar de twee progressieve fracties wezen deze tegemoetkoming af en stelden vrijdom per 1 augustus volgend jaar voor. Dit voorstel behaalde de meerderheid. over de balk Is gegooid. En boven dien: dat de regering zich neerlegt bij de vicieuze spiraal naar de eco nomische ondergang. Er moet al leen gekozen worden voor een an der stimuleringsbeleid.' Frits Eisenloeffel schrijft over de onafhankelijkheid van Mozambique en de manier, waarop dit land af rekent met het koloniaal verleden en Geert Mak doet uit de doeken, hoe 'informaties bij buitenlandse inlichtingendiensten verzeilen. Dit onder de kop 'De BVD gaat vreemd'. Hij is van mening, dat het hele systeem nu zo lek is als een vergiet en pleit voor betere regelin gen en een duidelijker beleid. Accent Toerlstenbedrijf geen vetpot, weet Accent te melden, maar ook uit in eigen land steeds duurder. Het va derlandse dagje uit ls een dure grap en dat terwijl de helft van de Nederlanders nog steeds in eigen land verblijft tijdens hun vakantie. Een ander voor de hand liggend onderwerp in deze tijd ls het weer en dat was voor Accent reden het KNMI in De Bilt op te zoeken. Vijfhonderd medewerkers houden zich daar bezig met het voorspellen van het weer en dat is geen natte- vlngerwerk. T)e meest bekende tv- uitzending is tevens de kortste: de weersverwachting van het KNMI te De Bilt.' Wat deze zomer betreft vermoeden de wetenschappers dat de zomer van 1975 een heel fijne gaat worden. Dat weet u dan ook weer. De Tijd In De Tijd komt Rob Vermaas nog even terug op de vergadering van de partijraad van de KVP en het niet kiezen van De Zeeuw. In een vrijmoedig commentaar schrijft hij: 'Een serieuze bemiddelingspo ging is er niet geweest, maar mis schien viel er na de verstoring van de persoonlijke en politieke ver houdingen ook niets meer te be middelen. De Zeeuw is in een posi tie gemanoeuvreerd, die hem wei nig keuze laat. Hij zal vandaag of morgen wel uit de KVP verdwijnen. Dat brengt rust op dit moment, maar het is een verarming voor het CDA-in-wording.' Het omslagartikel van dit weekblad gaat over de architect Piet Blom ('Een huis als een boom') en de eerste boomwoningen, die in Hel mond al in bloei staan. 'Een wo ning bouwen is het moeilijkste wat er is', zegt hij. En ook: 'Al mijn bedoelingen worden na tien Jaar gemeengoed en dan ben ik alweer in een ander proces betrokken, waar ze mij ongelijk geven.' ARNHEM Precies een jaar nadat de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank twaalf jaar gevangenisstraf tegen haar had gevorderd, hoorde gisteren de 41-jarige Annie E. uit Bemmel de procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem dezelfde straf tegen zich eisen. De procureur-generaal, mr. J. E. Vriesema, achtte bewezen dat Annie E. zich op 26 april 1974 heeft schuldig gemaakt aan doodslag op haar 79-jarige moeder. te hebben. Na in 1965 door de Arnhemse rechtbank tot twaalf jaar gevangenisstraf te zijn veroordeeld, werd zij in 1966 door het Arnhemse gerechtshof wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. In zijn requisitoir stelde mr. Vrie sema dat wettig en overtuigend be wezen kan worden geacht dat An nie E. haar moeder met een zwaar voorwerp neergeslagen en daarna gewurgd heeft. Zij zou impulsief, dus zonder voorbedachte rade, ge handeld hebben. Volgens Annie E. had zij 's morgens haar moeder, toen zij op bezoek kwam, dood aan getroffen. Uit angst weer als ver dachte beschouwd te zullen worden, zou zij pas 's middags de politie hebben gewaarschuwd. De verdachte was in hoger beroep gegaan, nadat de Arnhemse recht bank haar wegens doodslag tot vijftien jaar gevangenisstraf had veroordeeld. Ook gisteren liet zij er geen twijfel over bestaan dat zij zich onschuldig acht. 'Ik heb mijn moeder geen haar gekrenkt', liet zij het hof in haar laatste woord we ten. De procureur-generaal kwam tot zijn eis. nadat overAnnie B. een uitgebreid psychiatrisch en psycho logisch rapport was uitgebracht. Het rapport werd gisteren toege licht door een van de samenstel lers, de psychiater prof. dr. J. H. Plokker. Het ls samengesteld op verzoek van de raadsman van An nie E.. de Utrechtse advocaat mr. B. F. J. Simon, en met Instemming van de procureur-generaal. De van doodslag beschuldigde Bem- melse huisvrouw, moeder van vijf kinderen, stond tien jaar geleden in Arnhem terecht op verdenking haar vader met parathion vergiftigd Hoewel in het over Annie E. uitge brachte rapport terbeschikkingstel ling wordt aanbevolen, omdat ge vangenisstraf zinloos wordt geacht, meende de procureur-generaal dat voor alles de maatschappij tegen Annie E. moet worden beveiligd. Daarbij verwees hij naar de conl sie in het rapport dat kam* herhaling niet denkbeeldig is. 1 Mr. Simon die sprak van 'de mt lijkste, gecompliceerdste en bo» dien de meest slopende strafzl van mijn jarenlange strafprakifl trachtte naar zijn zeggen 'gegrot twijfel' te zaaien aan de opvatj dat Annie E. haar moeder h| gedood. I Hij deed dat door te wijzen zichzelf tegensprekende getuii op het ontbreken van een mo en op het ontbreken van moordwapen. In zijn pleidooi to de hij aan dat een door toed van Annie E. ontstane huurscl niet als motief kan worden schouwd, zoals aanvankelijk ds dacht. In zijn repliek wees Vriesema erop dat juist uit psychiatrische en psychologis rapport blijkt dat iemand als Ai E. geen motief hoeft te hebben te doden. De raadsman maakte ook kingen op de politieverhoren, van naar zijn mening zeer or dig verslag was gedaan. Hij het hof de op de band verhoren, waarvan het tien uur vergt, in zijn laten uittypen. Het hof over dat verzoek beraden. Op 8 juli zal het hof vonnis Mokken voor een gelegenheidsprijs Met fraaie decors, die o.a. werden ontworpen door Mary Quant. Ze zijn er in allerlei kleuren, slechts één n rn prijs: als afprijswinner per stuk u.D\J Koffie- en theeshop Weer geopend: onze grote grammofoonplaten- en boekenmarkt! Met een enorme keus aan populaire en klassieke elpees, voor onvoor stelbare lage prijzen Wat voorbeelden: Ike Tina Turner, eGeës, Johnny Cash, Diana Ross, Cats v.a. 7.95 Klassieke elpees op o.a het RCA, Supraphone, EMI en CBS-label v.a. 6.95. Op de boekenmarkt treft u een grote collectie boeken aan over de meest uiteenlopende onderwerpen voor uit-ge-lezen prijsjes! Vijfde etage Amsterdam, overige filialen parterre. Kwarkverrassingen van de meesterbanketbakker Hij creëerde een allersmakelijkste lijhvriendelijke'taart: de kwarktaart. Zoals bijvoorbeeld citroenkwarktaart, aardbeienkwarktaart, kersenkwarktaart, voor prijzen v.a. 7.25. Voor 4.- is er al een kwarkfruitdessert (gebakstand). Mocht u vooraf willen keuten, dan kan dat in de expressobar of de coffee shop; (behalve in Arnhem) ook in het restaurant. Daar treft u voor 1.70 een roomkwarkpunt en voor 2.- een aardbeikwarkpunt. Voorgevormde BH's als afprijswinner Witte of huidkleurige. Maakt hei een vrouw soms net iets eenvoudiger. Maten A70-80 en B 70-80o ja Als afprijswinner ^VOOrwUz Afd. ondermode Vierslips,'n tientje Luchtige, katoenen hoogzomerslips, die lekker koel dragen. Effen ivoor, champagne, pastelblauw of pastel groen. Maten 38 t/m 44. -j. Als afprijswinner vier slips 1' Afd/ ondermode bescheiden geprijsd. Kleurige Deense overtrekken in allerlei dessins. Strijkvrij. Met instopstrook en mogelijk een klein foutje en daar door nogal voordelig. 140 x 200 cm 1 sloop, CQ7C als afprijswinner Dt/.fü 200 x 200 cm 2 slopen, QQ7C als afprijswinner *7*7.1 D 240 x 200 cm 2 slopen, 10Q7C als afprijswinnerjZ*/.IU Schitterend geprijsde chintz jas Sportief authentiek trenchcoat model met ietwat glanzende coating. Lekker lang, en bestand tegen een zomer buitje. Kleur effen marine. -jrA Maten 46 t/m 52. Als afprijswinner JLD«7.- Afd. herenmode in de Arnhemse Bijenkorf kunnen deze artikelen alleen v.a klantenservice besteld worden Ketelstraat. (085)22 91 22. Boerenbont servies, nu voordelig aan te schaffen Want als afprijswinner kost een 23-delig servies nu 112.50 Een 18-delig ontbijt servies is er voor 82.50 Uiteraard zijn alle onderdelen ook los verkrijgbaar, als afprijswinners. Borden v.a. 2.50 kop en schotel 3.20 mokken 2.25 Afd. functioneel eten Kunstleren soufflékofïer vanaf 115.-* Een prachtige, helemaal gevoerde verre-reizen-koffer. Stijlvol afgewerkt met fraaie sloten, twee riemen, en sierstiksels. En gecompleteerd met een heel redelijke afprijswinnerprijs: 63 cm koffer 115.- 68 cm 119.- 73 cm 123.- Kunstleren shoppingbag Boodschappen/ veel minder dan u denk t reistas,'n koopje Royale tas met een ruim hoofdvak en twee voorvakken. Is er o.a. in zwart, roest, rood. naturel. Het materiaaloQ nr is kunstleer. Als afprijswinner LJ.üt) 'n Praktische tas met een groot voor vak, in o.a. bruin, groen; jeansblauw. Als alpfijswinner 16.95 Afd. reis Skandinavische gordijnen voorl5.-p.m. Het materiaal is o.a. draion, de,breedte 120 cm. Er is keus uit vele verschil lende combinaties van een kleurige streep op een naturel fond. En ook de effen sioffen hebben we in een heel breed assortiment kleuren. ir Als afprijswinner p.ïïl.JLü. India-gordjjnenvoor Oosters-bescheiden prijzen Zware, 100% katoenen stoffen in bijvoorbeeld effen khaki, roest, groen. Ze zijn heel stijlvol te combineren met de gestreepte of geruite Indiastoffen in dezelfde kleuren". Zo sterk, dat u' er zelfs uw meubeltjes mee kunt bekleden, als u wilt. ir Breedte 120 cm, Ü.IÏÏ.Ju);' Afd. gordijnen Jockey slips enT-shirts voorweiniggeld 100% katoenen ondergoed in zes kleuren die onderling goéd combineren. Maten S-M-L en XL. i r 2 T-shirts of 4 slips nu JLOr Afd. herenmode Blaupunkt Solingen autoradio voor een Bijenkorfprijs LG en MG autoradio met een uitgangs vermogen van 5 W. Wordt geleverd compleet met luidspreker en inbouw- materiaal. Adviesprijs 145.- QQQC Bijenkorfprijs ÖJ.JO Autoshop Zevenbanden portable radio voor minderdan 100.- Soundesign model 2673 radio met AM/FM/Marinegolf/KG/ Luchtvaart/ Politie/Weer. Fijnafstemming voor FM, twee antennes voor betere ontvangst Aansluiting voor oor- en hoofdtelefoon. Geschikt voor lichtnet en batterijen. Adviesprijs 179 - qq Bijenkorfprijs Afd. radio/t v. Kodak Pocket Instamatic400 voor een Bijenkorfprijs Fotocamera met fixed-focus objectief, dus geen afstand instellen. Electro- nische sluiter met belichtingstijden tussen 1/300 en1/20 seconden. Waar schuwingssignaal voor belichtingen langer dan 1/30 sec. Met fhtsblok, kleurenfilm.extender en draagriempje. Adviesprijs 22960 1 JQ Bijenkorfprijs 14*7: Afd folo/film Klapstoelvoor een meeneemprys Handige, plat opvouwbare stoel van gebeitst beukenhout die weinig berg ruimte in beslag neemt. Maar eigenlijk ook mooi genoeg is om uitgeklapt te laten staan. Oranje, bistrobruin of groen." or Als afprijswinner uü7 Wanneer u zelf de stoel 1QQC meeneemt l*/.*/0 Afd. keukenmeubelen Roomwitte maisbladmatten, erg voordelig Figuratieve tegels van 50 bij '50 cm, waarvan we er alvast twaalf voor u aaneengezet hebben tot matten van 150 x 200 cm. De prijs per mat is zo'n beetje de helft van wat u zou verwachten: als afprijswinner per mat Afd. matten Minibekersvoor miniprijsjes Vier glazen bekers die stevig overeind blijven op wat .wiebelige tuintafels, maar ook binnenshuis uitstekend te gebruiken zijn. We hebben ze van Als afprijswinner 4voor3.50 Afd. glazerie 'n Heel comfortabel zitmeubel door de grote zitdiepte. De kussens zijn gevuld met polyether en bekleed met sterk, donkerbruin canvas en rusten in een lichtverend, chroomstalen buisframe. Uit de losse elementen kan een twee- of.driezitsbank gevormd worden. Als afprijswinner: zitelement 250.- armlegger 24.- Fauteuil met armleggers 298.- 2-zitsbank met armleggers 548.- 3-zitsbank met armleggers 798.- Afd.meubelen Schakelelement vooreen meevallerprjjs

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8