S boos op Israël na itlekken van Sinai-bod Hoe zinvol is de strijd tegen de spuitbus nu? Portugese arbeiders sluiten directies op J Impressies van proces tegen Baader-Meinhof Korea's waarschuwen voor nieuwe oorlog iaddaffi stopt hulp aan PLO W a ki :;je had Sahara 3r Spanje? Noodtoestand Rhodesië ar verlengd Onweer mogelijk oorzaak vliegramp met 110 doden Afro-Arabische boycot van mevrouw Rabin Wilson tot Amin: Callaghan komt als Hills vrij is Gangsterkoning getuigt Senator VSmisschien kernbom Een geval van tijdelijke onzekerheid Wetenschap en téqhniek '/KWARTET DONDERDAG 26 JUNI 1975 BUITENLAND tlNGTON, CAIRO, BEIROET (Reuter, UPI, AP) President Ford en het Amerikaanse minis- lan buitenlandse zaken hebben nogal boos gereageerd op het uitlekken van vertrouwelijk diplo- 1 overleg met Israël. De New York Times had donderdag uit Jeruzalem een nauwkeurig over- inet kaarten gegeven van wat Israël Egypte te bieden had in de Sinai. ■yiy" niet mis te verstane uit- aan Israëlisch adres vroeg :n het ministerie van bui zaken 'te verklaren dat meedoet aan het op con- ide wijze laten uitlekken 'ertrouwelijke diplomatieke tsuitwisselingen'. Til New York Times hadden lelie regeringswoordvoerders Jrgestelde Israëlische conces- nschreven: het afstaan van g lelijke helften van de Giddi- lapassen en van de oliebron- P&n Aboe Rodeis inclusief een indcorrldor door de Sinai er- - in ruil voor de belofte jypte gedurende drie of vier onjien oorlog meer te beginnen. eidend' Woordvoerder van het State V1ment noemde de in de New erSTimes gepubliceerde kaarten lend'. 'Wij waarschuwen ie- eft er géén conclusies uit te i't zei een woordvoerder van lalinisterie. 'Het uitlekken van w-iwelijke uitwisselingen maakt C leren van onderhandelingen er moeilijk'. £°n aan r Rabin had kort tevoren in 3i ie, verklaard tevreden' te zijn Q- ii nieuw interimakkoord met nu werd voorbereid' op een :eli manier, via diplomatieke "d n en zonder dramatische rei- in zeer belangrijke mensen'. s volgens hem de beste ma- ndat er dan niet zoveel ver- ,ngen worden gewekt en ook 'weel teleurstelling en gevaar Lat als het tegenloopt. 'gaf daarmee wel op duidelij- |ze zijn opvatting over een g voor frnationaal Hof: ■4lAAG (ANP) Het Intema- --1 Gerechtshof heeft zich gis- in een openbare zitting in redespaleis gebogen over de of de Spaanse Sahara 'een zonder eigenaar' was toen Ij >or Spanje aan het eind van 1 'gentiende eeuw werd inge- Het gebied is al geruime tijd r vistappel tussen Spanje, Ma- en Mauretanië. conflict tussen de landen e meestal op een laag pitje, dinsdag kwamen vijf Spaanse en om het leven toen een ijn ontplofte, wel vermoede- lelegd was door Marokkaanse en, die eerder een aanval pin gedaan op een buitenpost He Spaanse Sahara. Hierbij Bjelden twee Marokkanen, wil het gebied onafhanke- iten worden. Het heeft steeds aid dat het zijn gebied in de a zal verdedigen tegen elke en tegen alle afspraken van n die in strijd zijn met het »el van zelfbeschikking. Ma- en Mauretanië daarentegen rechten op dit gebied gelden, ider zijn kale oppervlak een e grootste fosfaatvoorraden le wereld bergt. Het gebied is eer net zo groot als Noorwe- ekolonlsatlecommissie van de afril nu van het Gerechtshof of de Sahara wel een gebied r eigenaar was toen het werd jfd en welke juridische ban- r bestonden tussen het gebied farokko en Mauretanië als ge- de pleiter voor Marokko en nomadenstammen die door oestijn trekken altijd al ban- net Marokko en onvermijdelijk iet Mauretanië. opzicht, zo zei hij, zullen de ftelijke bewijsstukken die door kko en Mauretanië ingebracht elkaar eerder aanvullen dan spreken. Mauretanië en Spanje n in een later stadium voor bof verschijnen. De uitspraak iet hof in deze zaak zal slechts advies zijn aan de Algemene K ld e ring van de VN. J SBURY, WINDHOEK (Reuter) I AP) Het Rhodesische par- i nt heeft gisteren met 48 tegen temmen besloten de noodtoe- met 12 maanden te verlen - De toestand duurt al sinds Ian tb tien jaar geleden eenzijdig i nafhankelijkheid uitriep. Afrikaanse parlementsleden uien zich fel verzet tegen verte- van de noodtoestand en ge il dat de Afrikaanse Nationale 1 (ANC) niet aan een overleg een nieuwe grondwet kan lemen zolang de noodtoestand aat. De Rhodesische minister binnenlandse veiligheid Burke lat de ANC geen regeling wil. touw van de Zuidwestafrikaan- lsschop Wood is gisteren aan- mden en zal waarschijnlijk met dochtertje van twee jaar naar 1-Afrika worden overgebracht, echtpaar Wood was uit Zuid- t-Afrika uitgewezen. De bis- 'P vertrok hierop naar Botswa- maar zijn 24-jarige vrouw wei- e te gaan en zei dat ze uit het 1 moest worden gezet. eventuele hervatting van de reizen van Kissinger te kennen. De scheiding der geesten in de Palestijnse Bevrijdingsorganisaties is inmiddels duidelijker geworden. Terwijl een delegatie van het 'Af- wijzingsfront' van de comman do's die elke regeling verwerpen Sn Bagdad op bezoek is om te spreken over 'de escalatie van de strijd en tot verijdeling van de totstandkoming van regelingen', heeft de PLO dit front ervan be schuldigd, de Palestijnse gelederen te willen splitsen. Khaddaffi Volgens het Egyptische blad Al Ah- ram heeft Libië's leider kolonel NEW YORK (Reuter. UPI) Een zware onweersbui is misschien de oorzaak van de vliegramp bij Ken nedy Airport die dinsdagavond aan 110 mensen het leven kostte. Het toestel, een Boeing 727 van Eastern Airlines stortte vlak voor de lan ding neer vlakbij een drukke auto weg. Veertien inzittenden van het uit New Orleans komende vliegtuig overleefden de ramp, maar de toe stand van enkele van hen is nog kritiek. Het ongeluk met de Boeing was het op één na ergste in de geschiedenis van de Amerikaanse burgerluchtvaart. Vier jaar geleden kwamen bij een ongeluk in Alaska 111 mensen om. Eén van de mensen, die de oorzaak van de ramp moeten onderzoeken zei gisteravond dat vlak voor de Boeing neerstortte een ander toe stel snel had moeten optrekken in verband met een zware onweersbui Dit hoeft echter niet met zekerheid te duiden op blikseminslag in het ramptoestel. Khaddaffi inmiddels besloten zijn financiële hulp aan de PLO op te schorten en uitsluitend nog geld te geven aan het Volksfront van dr. Habasj en het Volksfront Algemeen Commando van Jibril. Deze organisatie behoren beide tot het Afwijzingsfront en dr. Habasj heeft pas nog aan Khaddaffi's zijde felle kritiek geleverd op de Egypti sche president Sadat. de Plo-leiders hebbeb kortgeleden geweigerd deel te nemen aan een bijeenkomst in Tripolis waar het bleid van Egypte werd veroordeeld. Sadat heeft pas in een Interview met een Libanese krant gezegd, dat er extremisten in e Arabische we reld tegen hem complotteren. Hij zei verder over Khaddaffi: 'Het is bekend dat Khaddaffi elke keer dat de gevechten luwden in Liba non grote sommen geld heeft be taald om ze weer te laten oplaaien'. Opmerkelijk genoeg hebben giste ren leiders van de falangisten in Libanon (waar nog steeds schoten gewisseld worden) ontkent dat de PLO op gevechten uit zou zijn. Zij schreven nieuwe uitbarstingen toe aan extremisten die de PLO schade wilden doen door haar in de ge vechten te betrekken. MEXICO CITY (Reuter) Delegaties van 40 Arabische en Afrikaanse landen liepen demonstratief de zaal uit toen mevrouw Lea Rabin, echtge note van Israëls premier, woensdag het woord voerde op de VN-conferentie in het kader van het Jaar voor de Vrouw. Mevrouw Rabin zei te betreuren, dat 'sommige spre kers bepaalde opmerkingen maakten over wat bekend staat als de situatie in het Midden-Oosten, die nauwe lijks iets te maken hebben met of bijdragen tot de doel einden van deze conferentie.' LONDEN, KAMPALA (Reuter) De Britse premier Wilson heeft de Oegandese president Amin de ver zekering gegeven dat minister Cal laghan van buitenlandse zaken naar Oeganda zal komen als het leven van de Britse leraar Hills gespaard wordt. Hills zal op 4 juli worden geëxecuteerd door een Oe- gandees vuurpeloton. Hij heeft Amin ln een nog te publiceren boek een 'dorpstiran' genoemd. Twee Britse oorlogsbodems vol mi litairen zijn in een Keniase haven aaangekomen ter voorbereiding van een invasie in Oeganda, zo heeft radio-Kampala gisteren gemeld. Gangsterkoning John Roselli (met zonnebril) heeft onder strenge bewa king van zijn veiligheid, voor de speciale Senaatscommissie in de Ameri kaanse hoofdstad Washington verklaringen afgelegd over zijn bemoeienis met de CIA en plannen voor het vermoorden van Fidel Castro, de Cubaanse premier. Hij zou bij zes pogingen betrokken zijn geweest. Bij de laatste keer zou men het tot een dak in Havanna hebben gehaald. PEKING, SEOEL, VIENTIANE (Reuter, AP, AFP, UPI) Noord- koreaanse functionarissen hebben er gisteren voor gewaarschuwd dat elk moment een nieuwe oorlog kan uitbreken op het Koreaanse schiereiland. De Zuidkoreaanse president Park heeft zijn leger in verhoogde staat van paraatheid gebracht. De twee landen staan aan de vooravond van de 25ste verjaardag van het uitbreken van de Koreaanse oorlog. De waarschuwingen van Noordko- reaanse zijde kwamen van presi dent Kim II Sungs ambassadeur in Peking en van een generaal. Am bassadeur Nyoen Joen Heoek zei in Peking dat zijn land helemaal geen plannen heeft om Zuid-Korea bin nen te vallen maar dat de Ameri kanen van het schiereiland een aanvalsbasis proberen te maken. De Verenigde Staten brengen 'Illegaal' kernwapens Zuid-Korea binnen en brengen vernietigingswapens in de zone bij de demarcatielijn, aldus de ambassadeur. Generaal Kim Choi Man stelde in de partij krant Rodong Süjmun dat de VS en Zuid-Korea de \rrede ern stig in gevaar hebben gebracht en dat de situatie zo precair is dat elk moment de oorlog kan uitbreken. Volgens de Oegandese radio is dit een bevestiging van hetgeen lui tenant-generaal Blair in Kampala zou hebben gezegd, namelijk 'dat Engeland gebruik van zijn troepen in Kenia zou maken als president Amin de executie van de lector Denis Hills niet. afgelast'. Een Britse woordvoerder in Kenia 'Zelfmoordpoging' heeft de verklaring inmiddels te gengesproken en gezegd dat een fregat een een hulpschip deze maand in Mombasa zijn aangeko men voor herstelwerkzaamheden en dat er geen soldaten of mariniers aan boord -van deze schepen zijn. De schepen zullen 30 juni uit Mom basa vertrokken zijn. Blair zelf ontkent gedreigd te heb ben met militair ingrijpen. De Zuidkoreaanse president Park beschuldigde het noorden ervan dat het een gelegenheid zoekt om Zuid- Korea binnen te vallen. 'Ze moeten wel bedenken dat ze een misreke ning kunnen maken en zodoende een zelfmoordpoging doen', aldus Park. De Amerikaanse senator en Jezuït Robert Drlnam, een tegenstander van Park, heeft gezegd dat de Vere nigde Staten binnen anderhalf jaar ln Korea misschien de atoombom zullen gebruiken. Volgens hem zijn er aanwijzingen dat Noord-Korea het zuiden wil binnenvallen en het verdrag dat de VS met Zuid-Korea hebben verplicht tot verdediging van dat land. De Amerikanen zou den atoomwapens willen inzetten, die zo nauwkeurig zijn te richten dat ze slechts militaire doelen be schadigen. Vientiane De communistisch gezinde Pathet Lao heeft, met uitzondering van Vientiane, de volledige controle ge kregen over heel Zuid-Laos. zo heb ben waarnemers in de Laotiaanse hoofdstad meegedeeld. Deze contro le zou zijn verkregen door 'volksop standen'. Alleen in Vientiane wordt de schijn nog opgehouden van een coalitie tussen de Pathet Lao en rechts maar de balans slaat hier duidelijk door in het voordeel van de com munisten. In de hoofdstad werd gisteren een eerste poging gedaan Vientiane onder communistisch be stuur te brengen door demonstran ten, die het vertrek van een aantal bestuurders en functionarissen vroegen, aldus de waarnemers. Waarom de laatste weken ineens zoveel stampij over spuitbussen wordt gemaakt, ontgaat mij een beetje. De aanleiding is natuurlijk volstrekt duidelijk. Een Amerikaanse overheidscommissie heeft gerapporteerd dat er serieuze redenen voor ernstige bezorgdheid bestaan. Maar die commissie heeft niets gezegd wat we niet al een jaar wisten. We waren al bezorgd. En we weten nog steeds niet zeker of er iets aan de hand is. door drs. RobFoppema Wat we hier losjesweg een commis sie noemen, was een 'Inter-Agency Task Force', een begrip dat niet alleen haast te mooi is om te ver talen, maar dat zich ook moeilijk laat vertalen. Een Task Force is niet zomaar een commissie, maar een gezelschap dat geacht wordt met gezwinde spoed tot tastbare resultaten te komen, in de oor spronkelijke betekenis een militaire eenheid die een zeer bepaalde taak ln de krijgshandelingen krijgt op gedragen. Een Agency is ln het Amerikaanse staatsrecht zo ongeveer elk over heidslichaam dat ooit bij enige wet is opgericht, en omdat het Congres zich wel eens meer bezighoudt met het oprichten van instellingen dan met het afbakenen van him onder linge bevoegdheden, vormt de ver zameling van zulke instellingen een oerwoud waarin de wet van de Jungle soms van meer betekenis is dan de beschaafde en doelmatige afspraken. Hoe dat ook zij, er bleken veertien Agencies iets te maken te hebben met spuitbussen, en dus was het een prestatie dat de Inter-Agency Task Force betreffende onbedoelde veranderingen ln de stratosfeer, al na vijf maanden studie tot de con clusie kwam dat de reeds gepubli ceerde redenen voor bezorgdheid inderdaad serieuze redenen voor bezorgdheid waren. Die redenen zijn en waren bekend. Net als het uitlaatgas van vliegtui gen op tien kilometer hoogte (Con corde) en net als kernexplosies in de atmosfeer, zou het drijfgas uit spuitbussen het ozon-gas kunnen afbreken dat zich op vijftien tot vijftig kilometer hoogte in kleine hoeveelheden ln de stratosfeer be vindt, en dat daar een bijzonder nuttige functie heeft Schade Dat ozon filtert namelijk voor een deel het ultraviolette stuk van het zonlicht weg dat anders ons vel (en alles wat groeit en bloeit) danig zou beschadigen. Het ozon moet dus blijven, en de drijfgassen lijken daarvoor een gevaar op te gaan leveren. Dat 'drijrgas' is in een spuitbus, onder druk, verdicht tot een vloei stof: het is een belangrijk deel van het mengsel dat je bij schudden hoort en voelt klotsen. Bij drukken op het knopje komt die gemengde vloeistof naar buiten spuiten. Het vluchtige drijfgas verdampt op dat moment, en de spullen waar het om ging worden in de vorm van fijne druppeltjes weggeblazen. Het ideale drijfgas doet niets an ders dan zorgen voor de vorming van die druppeltjes (en blazen), en dat is de reden dat fluorchloorkool- waterstoffen als drijfgas zo populair zijn geworden. Die lange naam is technisch en wetenschappelijk he lemaal correct maar voor het spraakgebruik onhandelbaar. Van daar dat vaak wordt gesproken over freon, het handelsmerk ervoor van de oudste en grootste (maar be paald niet de enige) producent, de firma Du Pont de Nemours. Laten we het verder maar aardig houden, en de fluor-chloor-koolwaterstoffen gewoon afkorten tot FCK's. Dat die FCK's zulke ideale drijfgas sen zijn, komt omdat ze geen che mische reacties aangaan met de overige inhoud van de spuitbus of met wat dan ook (Ze zijn on brandbaar en niet giftig). Maar volgens de boze vermoedens is die afzijdigheid van de FCK's nu Juist de bron van nieuwe moeilijkheden. Omdat ze na het verspuiten onver anderd blijven bestaan, verspreiden ze zich in alle richtingen, onder andere naar boven. Tegen dat ze kilometers hoog komen en dat duurt vele jaren weet het daar heersende felle zonlicht ze uitein delijk toch kapot te krijgen, en dat levert onder andere vrije chloorato- men op. En die chlooratomen kun nen via een kettingreactie het ozongas afbreken. Verbod Verbieden dus, dat spul, zou Je zeg gen. Al maanden roepen aardige actiegroepen, ook in Nederland, tot een kopersstaking op. 'Misschien verbieden, met ingang van 1 janua ri 1978', vond de Inter-Agency Task Force. Is zo'n halfhartig standpunt dan misschien een bedenkelijk compromis met de belangen van spuitbussenvullers en FCK-produ- centen? Wordt er met ons welzijn en het biologisch evenwisht gemar chandeerd? Het ligt, geloof.ik, toch iets ingewikkelder. Ten eerste weten we over de gevol gen van de FCK's niets zeker. Dat de ozonlaag zou worden aangetast is een theorie die er redelijk uitziet, maar die nog op verscheidene ma nieren door de mand kan vallen. Nu is er een filosofie die zegt dat je in zo'n geval met je beslissing aan de veilige kant moet gaan zitten: 'bij twijfel: onthoudt u'. Dat lijkt een heel gezonde filosofie, maar er zijn toch grenzen aan. Hoe ernstig is de twijfel? (Als ik twijfel aan de veiligheid van de fiets als vervoermiddel, wordt dat terecht door niemand zo serieus geno men dat ze zouden worden afge schaft). En hoe groot zijn de risi co's van niet ingrijpen? Het is op dit soort overwegingen dat de makers van spuitbussen naar mijn idee het voordeel van de twijfel hebben. Want de vertra gingsfactor van vele jaren die het (veronderstelde) gevolg scheidt van de oorzaak, betekent dat het er niet zo gek veel toe doet of we spuitbus sen nu verbieden of volgend jaar (wanneer daar aanleiding voor zou zijn). Of zelfs pas in 1978. En tegen die tijd weten we wat we doen. Want wat er op twintig kilo meter boven ons hoofd chemisch allemaal precies gebeurt, wordt op dit moment uitgezocht. Daar wisten we namelijk bar weinig van. omdat we nooit gedacht hadden dat dat zo interessant was. Dat onderzoek zal op vrij korte termijn uitsluitsel ge ven. En dan kunnen we maatrege len nemen op grond van inzicht ln plaats van twijfel. Sympathie Wie Intussen toch liever aan de veilige kant blijft en geen spuitbus sen koopt, verdient daarbij overi gens alle sympathie. Vooral omdat de belangrijkste toepassingen voor de verdachte FCK's in de sfeer van deodorants en haarlak liggen. En mensen die er bezwaar tegen heb ben om, tussen twee wasbeurten door, naar mens te ruiken, kunnen hun deodorant ook best op andere manleren op de bedreigde plaatsen aanbrengen. Met haarlak ligt dat wat moeilijker, omdat volgens de vakmensen een ouderwetse verstuiver te grove druppeltjes produceert. En toen ik onlangs de georganiseerde Neder landse belanghebbenden bij het spuitbussenwezen aan de hand deed. dat je misschien de haarmode zo zou kunnen aanpassen dat haar lak niet meer hoefde, keken ze me erg meewarig aan. Maar met dat idee was ik ook ver buiten mijn straatje gegaan. VPan onze juridische medewerker mr. N. Jörg STUTTGART, dinsdag Waar een hoofdstraat door de wijk Stammheim naar rechts buigt worden van verre zichtbaar: grijs-groen geklede politie-agenten, pascontrole. Een eind ver der doemt de gevangenis op. Langs de straat steeds agenten. Dan komt tegenover de gevangenis de rechtzaal in zicht: veel prikkeldraad, dranghekken, erg veel politie, sommige agenten met mitrailleurs in de aanslag. Op het gebouw eenzelfde beeld. Boveil de rechtzaal een metalen net tegen aanvallen met AM-7 raketten. Een smal deurtje ln een hek geeft toegang tot het voorter rein. Weer pascontrole. Vóór ons staat een klas van de huishoud school. Een excursie van het vak maatschappijleer of een uitje naar een nationaal evenement? We staan er om acht uur, voor de zitting die om negen uur begint. Er is ruimte voor 120 toeschouwers, wij maken de 119 vol en hebben geluk. Bij het lngangsdraaihek lever je je paspoort door de tralies in aan agenten in burger. Je krijgt er een numertje voor terug. Recht vóór Je in een glazen hokje, de leider van het in- gangsceremonieel. Hij drukt op een knop wanneer genoeg ge- foullleerders in burger aanwezig zijn. En je kunt het draaihek een kwart verder draalen. Me- een kwart verder draalen. Met een een hand op Je rug en naar je zakken, overal bétasten, ten slotte een metaaldetector langs je borst en verder. Het tikte meteen. Metalen knoopjes. Horloge en sleutels gaan in een pastic zak waarvoor je een sleuteltje terug krijgt van een kluisje waar je spullen op geborgen worden. Een schrijf blok mag niet mee, een ball point of ander schrijfgerei even min. Dat is voorbehouden aan de pers. Ambiance Stipt om negen uur start de ochtendzitting. De zaal is bijna vierkant. Tamelijk hoog met een metalen plafond van buizen. Links en rechts voor. in de hoe ken staan twee wit gemetselde muren. Deze dekken de uitgan gen af en beginnen meteen ter weerszijden van de rechters bo ven het podium. Een veiligheids voorziening? Links achter in de zaal. boven de ingang voor het publiek, een balkon met borst wering. Daar zitten de scherp schutters. Je kunt er vier zien. Verder geen vuurwapens bij de politie-agenten. Veel recher cheurs in burger en/of geheime politie. Vóór de witte muren ter weers zijden samen vier reserverech- ters. Rechts daarvan vier ver dachten. Een tree lager vóór hen hun vijf advocaten. Eén komt iets te laat uit Berlijn gevlogen. Tegenover hen in rode toga's gestoken leden van het Open baar Ministerie, vier man sterk. Schuin onder hen de acht 'Zwangsverteidlger', de verdedi gers die verdachten tegen hun wil zijn toegewezen. Heeft men van het proces van Augustin ge leerd dat deze advocaten maar beter niet in de buurt van de echte verdediging kunnen zit ten? De ambiance maakt wel duidelijk hoe advocaten van 'Or gan der Rechtspflege' tot 'Orna ment. der Rechtspflege' kunnen worden. Ze zeggen geen woord. Maar wellicht komt hun tijd nog. Argument De pers is in grote getale aan wezig. Want er valt veel vuur werk te verwachten; de advocate Marie Luise Decker, (verdedig ster van Gudrun Ennsün) werd maandag gedurende enige uren ln arrest gehouden: haar huis werd doorzocht. De twee van de Baader-Meinhof processen uitge sloten advocaten Croissant en Ströbele werden maandag even eens gearresteerd en in voorar rest genomen. Hun kantoren en die van de eveneens uitgesloten advocaat Groenewold werden doorzocht. Procesmateriaal werd ter plekke verzegeld of ln beslag genomen. De verdediging betoogt meteen dat het Openbaar Ministerie stelselmatig bezig is om de Baader-Meinhof-verdachten van hun verdedigers ln wie zij ver trouwen hebben, te beroven. En wel op het moment dat inge werkt zijn van advocaten onont beerlijk is: vlak vóór of het be gin van het proces. En de rech ters schorsen dit proces niet om nieuwe verdedigers tijd te gun nen, zich ln te werken. Het pro ces moet doorgaan. Ook de inbe slagneming van het procesmate riaal. zowel Ln de kantoren van de advocaten als ln de cel van de verdachten, wordt gehekeld. Het O.M. zegt dat alleen materi aal van eenander proces ln beslag is genomen. De verdedi ging benadrukt de samenhang van het proces. Bovendien zou van vroeger in beslag genomen materiaal niet alles teruggege ven zijn. Argumenteren doet het O.M. nauwelijks.: het herhaalt de woorden van de wet als argu ment voor de dwangmaatrege len. Van de kant van de verdediging valt de kwalificatie 'fascistisch' met betrekking tot de maatrege len van het OM. Een oude man in de zaal windt zich op en gaat gebaren. De verdediging bepleit uitstel van het proces, totdat al le processtukken terug/zijn. Ei genlijk totdat de gevangen ad vocaten weer vrij zijn. Want de huidige verdedigers beschouwen Ströbele, Croissant en Groene wold nog steeds als verdedigers: zij erkennen de rechtsgeldigheid van hun uitsluiting niet. Maar bij dit hof zou dit verzoek met een afgewezen worden: daar voor moeten ze elders zijn. Dus alleen: uitstel tot de processtuk ken terug zijn. Ongeveer kwart over tien trekt het hof zich te rug om over het verzoek te be slissen. De beslissing zou nog voor twaalf uur komen. Afluisteren In de pauze raken we aan de praat met een advocaat. Ineens schakelt hij over op Engels en inderdaad komt er 'onopvallend' een 'stille' bij ons groepje staan. Afluisteren. De samenzwerings sfeer wordt doeltreffend door de overheid gecreëerd. Wie kun Je nog vetrouwen: is niet iedereen die belang stelt In het proces verdacht? In ieder geval loopt een advocaat, die zijn beroep zo doeltreffend mogelijk uitoefent, en persconferenties geeft onder andere over het vervolgingsbe leid van bet O.M. de kans uitge sloten en gearresteerd te worden als hij kritiek heeft. Dat is on dersteuning van een criminele vereniging. Het OM. mag de pers wel bespelen, de verdedi ging niet. Inmiddels is de middagzitting afgelopen. Het OM. kwam met een verklaring dat inderdaad van de advocaten Decker stuk ken in beslag waren genomen, die op dit proces betrekking hadden (hetgeen uitdrukkelijk wettelijk verboden Is), maar ook al weer teruggegeven waren. Dat teruggeven was maandag middag om vijf uur gebeurd in Heidelberg. Maar toen was de advocate al in Stuttgart om het proces voor te bereiden. En de bestudering van de in beslag ge nomen stukken was essentieel voor de verdediging. Het niet meer dan logische gevolg: proces verdaagd, en wel tot donderdag. Zo krukt het proces verder. Over sabbotage van een behoolljk proces gesproken... LISSABON (Reuter, AP) Twee hoge officieren en een burger, die de TAP, de Portugese luchtvaartmaatschappij sinds haar na tionalisatie leiden, zitten sinds dinsdagavond in hun kantoren op gesloten. Zij worden niet losgelaten voordat de stakende werk- nemers van de TAP overeenstemming hebben bereikt met de rege ring over een onmiddellijke loonsverhoging. De 7500 werknemers eisen al vijr- tien maanden lang loonsverhoging, maar de regering geeft het niet. Een kleine staf houdt intussen het luchtverkeer gaande, en het toeris me zou geen grote hinder van de staking ondervinden. Sinds maandag zitten een Belgische directeur en een Franse ingenieur opgesloten iri de Sapecfabrlek ln Setubal. De fabriek die 940 werkne mers ln dienst heeft, maakt al 48 jaar lang kunstmeststoffen. Insecti ciden en veevoeder. Het arbeiders- comité dat de actie voert, eist dat er niets van de winst als dividend naar België wordt overgemaakt en dat een lid van het hoger perso neel, die een hoge functionaris was onder het Caetano-reglme. wordt ontslagen. Een aankondiging van de Spaanse premier Carlos Arias Navarro dat hij dit jaar nieuwe antl-communis- tische wetsontwerpen zal indienen heeft in Spanje verschillende reac ties gekregen. Socialistische woord- herders hebben de vrees uitgespro ken dat de ln het uitzicht gestelde wetten tegen geheel links gericht zouden zijn, maar optimisten wezen erop dat de heer Arias uitdrukkelijk van 'communisme' had gesproken en niet, zoals gewoonlijk van 'marx isme'. Sommige regeringsfunctio narissen spraken als hun mening uit dat deze duidelijke afscherming van de communisten de democrati sche partijen dus ook de socia listen meer kansen op openbaar functioneren zou gaan geven. De Spaanse communisten hebben overigens een heel andere en veel betere relatie met de sociaal-demo craten dan die ln Portugal. ZIJ zijn even onafhankelijk van Moskou als de Italiaanse en eveneens parle mentair-democratische methoden toegedaan. Daarom hebben zij ook het communistische optreden ln de zaak-Republica ln Portugal veroor deeld. Tien hoogleraren van de Universi teit van Valencia zijn door de poli tie gearresteerd. Verder zijn er in Sevilla arrestaties verricht naar aanleiding van beto gingen die waren georganiseerd door de democratische Junta, een ondergrondse coalitie van commu nisten, socialisten en links-libera len.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7