Haags Kijkhuis: stads journaal en betere films Delftse binnenstad praktisch autovrij Seinpost zal toch niet gered worden 'Den Haag Monument' film vol nostalgie Den Haag zegt ja tegen bouwplan politiebureau Verbreding weg Alphen stuit op veel kritiek Centrum komt aan Noordeinde In september nieuwe buslijn in Den Haag Brederogeen belangstelling Woubrugseweg toch fietsroute? Sluiting kantoor Leiden Geen goedkeuring voor bouwplan op Piet Heinplein Katwijkers namen spontaan afscheid van burgemeester Schuld India verlicht 'Bereikbaarheidsplan'geen doorgaande routes meer Mevrouw Sevenhuijsen leidt PvdA-fractie TROUW/KWARTET DONDERDAG 26 JUNI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN f/K Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nog dit jaar hoopt de Stichting Kijkhuis in Den Haag te beginnen met alerlei manifestaties 'op het gebied van theater, film, literatuur, omroep en maatschapelijke actie'. In een onlangs gehuurd pand aan het Noordeinde, het toekomstige Kijk huis, zullen onder meer de zogeheten 'betere films' en een stads- (video) journaal vertoond worden. Het Kijkhuis streeft naar een heel andere opzet dan de andere 'film huizen' in ons land. De mensen achter het Haagse Kijkhuis vinden dat beeldverslagen van acties, pro- De Vergulde Turk Het fameuze Leidse café-restaurant 'De Vergulde Turk' moet binnen afzienbare tijd een stuk van zijn oude glorie van voor de verhuizing van de Breedst raat naar de Steen- straat terugkrijgen. Dat hoopt de nieuwe direkteur van 'De Vergulde Turk', de heer Timp die gisteren zijn in november vorig jaar ver bouwde en opgeknapte etablisse ment presenteerde. Evenals vroeger, komt de nadruk weer te liggen op etentjes en partijtjes. Een poging om van de 'Turk' een drinkgelegen- beid te maken is in het verleden op niets uitgelopen. In het pand aan de Steenstraat dat tot het jaar 2002 van het Leidse notabelengezelschap 'Mmicitia' is gehuurd kan men wel dra de glorie van het verleden her proeven. Voorlopig dagelijks van negen uur 's morgens tot elf uur 's avonds, met uitzondering van de zondag waarop het restaurant, evenals vele andere Leidse etablis sementen. vreemdgenoeg gesloten ls. Volgens de nieuwe manager kan daar bij voldoende publieke belang stelling verandering in komen en zal men dan ook op zondag in de 'Turk' terecht kunnen. Jaarmarkt Burgemeester Staab heeft gister middag de Oudhollandse Jaarmarkt geopend die tot en met zaterdag in de Langstraat en op het Dorpsplein ln Wassenaar wordt gehouden. Vandaag strijden de Wassenaarse bejaarden in een klaverjas-drive om de Jaarmarkt Wisselbeker. Vrij dag ls een serie activiteiten voor de jeugd georganiseerd en zaterdag is er vanaf 14.00 uur een rariteitenop tocht van allerlei vreemde en ko mische voertuigen. De stoet ver trekt bij de sporthal aan de Dr. Mansveltkade. Gedurende de gehele week kunnen liefhebbers open luchtschaken. Voorts zijn er de monstraties van oude ambachten en wordt het festijn regelmatig omlijst met muziek. Ondernemers De in Den Haag werkzame geledin gen van de drie centrale onderne mersverbonden in het midden- en kleinbedrijf, nl. het Haags Verbond van Zelfstandige Ondernemers (KVO), het 's Gravenhaags Katho liek Ondernemersverbond (NKOV) en de Haagse Christelijke Onderne mersorganisatie (NCOV) hebben tot nauwe samenwerking besloten. Daartoe is de Haagse Ondernemers- Federatie opgericht, die de georga niseerde ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf naar buiten zal vertegenwoordigen. Voorzitter is tariaat si gvet a Visegneaadd de heer A J. A. Swiiste. Het secre tariaat is gevestigd aan de Van Blankenburgstraat 50. In zijn eerste vergadering heeft de Federatie het door B. en W. van Den Haag ge vraagde advies inzake de nota ovre de Haagse detailhandel vastgesteld. Stadsjournaal En dan nog Wegens zijn pensionering neemt de heer P Nobels vanmiddag van 16-18 uur afscheid van de Frangois Vatelschool in Den Haag. Bram den Dunnen bespeelt vanavond om 19.00 uur het Cavaille-Coll orgel van de Waalse Kerk aan het Noordeinde 25 in Den Haag (Wer ken van César Franck). 0 Centrum People' aan de Haagse Van Speyk- straat 153 houdt zaterdag 28 juni vanaf 17.00 uur een zomerfeest. 0 In de muziektent aan de Haagse Groenmarkt wordt vanavond om acht uur een popconcert gegeven door de groep 'Strings and Wings'. Wekelijks zal in een 'Stadsjournaal' een overizicht gegeven worden van wat zich tn Den Haag en omgeving afspeelt. Gedacht wordt aan infor matie over gemeenteraad, scholen, bejaardencentra. buitenlandse werknemers, actiegroepen, wijk- en dienstencentra enz. Het Kijkhuis wil iedereen de mogelijkheid bieden zelf programma's te maken. Een adviserende taak is hierbij wegge legd voor de medewerkers van het Kijkhuis. Er zal een videotheek worden aangelegd van alle aanwe zige beeldbanden. Via een catalogus kunnen belangstellenden op elk ge- wesnt ogenblik een video-verslag van hun gading uitzoeken, om dit even later te zien op een der moni toren in de bar-bodega van het Kijkhuis. In de videotheek komen ook programma's, die overgenomen zijn van korte 16 mm (speel) films. Voor deze films bestaan in Neder land nauwelijks vertoningsmoge lijkheden. Kinderen Het Kijkhuis wil veel aandacht ves- teden aan kinderen. Niet alleen door het vertonen van films-voor kinderen. maar ook door kinderen zelf programma's te laten maken met video-apparatuur. Een plan hiervoor is in de maak. Een specia le werkgroep zal via samenwerking met universiteiten en fimmakers bewerkstelligen dat er veel goede films voor kinderen te zien zullen zijn. Een grote ruimte in het gebouw is bestemd voor het maken van video opnamen, voor het geven van cur sussen en voor vertoning van films, die het Nederlandse bioscoopbedrijf het publiek niet biedt omdat ze commercieel niet erg aantrekkelijk zijn. Het gaat met name om de langere 16 mm-films, waarvan er steeds meer komen, maar niet in de vaderlandse bioscopen. De ver toningen zullen gekoppeld worden aan het verstrekken van informatie en het houden van discussies. De Stichting Kijkhuis denkt ook aan de hervertoning van bepaalde televisie-programma's. "Hoewel om roepverenigingen graag hun pro ducties buiten de t.v. om willen her-vertonen, is dat vaak niet mo gelijk. Ze beschikken niet over de nodige apparatuur. Het Kijkhuis zal die apparatuur wel hebben'l aldus de Stichting, die hierover al geruime tijd geleden contact heeft opgeno men met de omroepen. Terras In de plannen voor het Haagse Kijkhuis wordt gesproken over een Informeel ontmoetingscentrum, rui me openingstijden en gratis toe gang. dit alles om 'drempelvrees' bij de Haagse burgerij geen kans te geven. De openingstijden zijn die van een café: van elf uur 's mor gens tot één uur na middernacht. Het Kijkhuis krijgt een bar-bodega, een verwarmd terras en een lees- en documentatieruimte Uit diverse bronnen wil de Stichting Kijkhuis geld putten voor de exploitatie: de omzet van het café, de verhuur van ruimten, de opbrengsten van ver huurde banden en van filmverto ningen en tenslotte subsidies en donaties. DEN HAAG De gemeenteraadscommissie voor stadsontwikke ling stemt in met de nieuwe plannen voor de nieuwbouw van het hoofdbureau van politie aan de Burg. Patijnlaan/Burg. Van Kar- nebeeklaan. Nadat de eerdere, massale plannen na veel verzet gewijzigd waren in een nieuw ontwerp, werd dit zonder veel bezwaren aangenomen. De heer Heus (WD) was zeer blij dat het bouwplan aanzienlijk was te ruggedrongen en sprak er zijn te vredenheid over uit dat de panden aan de Burg. Van Kamebeeklaan gehandhaafd kunnen blijven. Me vrouw Otter (CDA) stemde in met de afbraak van de panden aan de Patijnlaan en kreeg de toezegging dat de panden aan de Van Kame beeklaan niet meer door de politie gebruikt zullen worden. Zij komen vrij, wellicht als woonruimte. De heer Lampe (CDA) vroeg zich af of het feit dat de nieuwbouw kleiner wordt nu betekent dat de politie met een 'minimumoplossing' genoe gen moet nemen. Maar volgens hoofdcommissaris Peijster ls dat niet het geval. Het nieuwe ontwerp maakt alleen een efficiënter ge bruik van de beschikbare ruimte. testen en demonstraties evengoed een plaats moeten krijgen als speelfilms, die in de bestaande bio scopen niet of nauwelijks aan bod komen omdat het geen echte 'pu- bliektrekkers' zijn. De Stichting Kijkhuis wil zoveel mogelijk van het wel en wee in Den Haag (la ten) vastleggen in films en video opnamen. Er zal nauw samenge werkt worden met o.a. actiegroe pen, opbouwwerkers en mensen uit het vormingswerk. Dit is de mening van de heer A. Kroon uit Woubrugge, die onlangs zo'n 200 handtekeningen heeft ver zameld om het protest tegen,de verbredingsplannen kracht bij te zetten. De Woubrugseweg, een smalle landelijke weg zonder fiets- of voetpad, zal niet alleen gevaar lijker worden, maar ook z'n lande- DEN HAAG In september krijgt Den Haag een nieuwe buslijn 36 tussen het Kurhaus en station Den Haag Centraal. De streekvervoers- lijnen van Westnederland worden, eveneens in september, van de Var kenmarkt doorgetrokken naar het genoemde station. Het gaat om verkeersmaatregelen die de bereikbaarheid van het stati on zouden verbeteren. Deze verbete ring wordt aangekondigd in de hoofdstukken 'Beleidsvisie van 't ver keerscirculatieplan', waaraan de ge meente Den Haag al geruime tijd werkt. Een belangrijk deel van de inhoud is al eerder geformuleerd. De enige manier waarop dat zou kunnen is aankoop van het com plex en dat is, zo zeggen B. en W., een onhaalbare kaart. Met aankoop en herstel is een bedrag van 7 tot 8 miljoen gulden gemoeid en dat heeft de gemeente er niet voor over. Daarnaast zouden de exploita tie-resultaten zo mager worden, dat er voor de gemeente alleen maar een fors jaarlijks verlies in zou zitten. Wethouder W. H. A. Nuij van stads ontwikkeling stelde woensdag in zijn gemeenteraadscommissie dat alles wat er met Seinpost te doen zou zijn op een rijtje is gezet en dat daar geen enkel positief advies uit af te leiden valt. 'Het enige argument zou het handhaven van het silhouet zijn, maar de kosten staan in geen enkele verhouding daarmee' aldus de heer Nuij. DEN HAAG In opdracht van de gemeente Den Haag en met steun van het Algemeen Haags Comité en het Anjerfonds maakte Carillon Audio-Visual Media in Amsterdam een ruim vijftien mi nuten durende kleurenfilm onder de titel 'Den Haag Monument' De Woubrugseweg moet blijven zoals hij is, vinden 200 bewoners van de weg en ouders van de kinderen, die van deze weg gebruik maken. ALPHEN/'WOUBRUGGE 'Wanneer de gemeente Alphen de Woubrugseweg zal verbreden terwijl het verlengde van deze weg, de Vierambachtsweg, blijft zoals hij is, ontstaat een soort fuik waardoor de verkeerssituatie op spitsuren zeer gevaarlijk zal wor den'. Bij de première gisteravond in het Congresgebouw bleek dat de film een uitstekende bijdrage is aan de schier eindeloze reeks activiteiten in de monumenten jaar. De makers hadden de opdracht gekregen Den Haag niet uitsluitend op zijn fraaist in beelden te vangen, maar juist ook te laten zien wat de mensen met hun stad doen, met hun monu menten en hoe ze ermee leven. Origineel is de vondst van de pro ducent Den Haag via de ogen van een keurig aangekleed, op-en-top beschaafd heerschap te laten zien. Gezegd moet worden dat de Haagse voorlichter die deze dankbare rol op zich nam het prima doet. Hij laat zich in een dure auto door de residentie rijden en laat zijn chauf feur niet alleen bij bekende punten stoppen, maar ook op plekjes waar van wé zouden kunnen zeggen 'Waar is dat nou in Den Haag te vinden?'. Zo biedt de film verrassende beel den van het buurtschap Centrum 2005, van monumentale panden in de stijl van de Nouveau Arty de restauratie van het interieur van de Nieuwe Kerk en de sloop van de Josephkerk. Beelden eigenlijk vol nostalgie, waarin een soort ver liefdheid voor het verleden in is verzonken. Dat 'Den Haag Monu ment' (Ronny Erends tekende voor het draaiboek en Peter Möricke voor de regie) goede diensten kan bewijzen bij de voorlichting over het functioneren van het monu ment in een stad als de onze staat buiten kijf. Vanaf vanmiddag tot en met 19 juli is het filmwerk, waarin de muziek van Wim Stolwijk de stemming bij de beelden maakt in de Kelderzaal achter de Ridderzaal te zien. zeven keer per dag (niet op zondag) op de hele uren vanaf 10.00 tot en met 16.00 uur. De vertoning van 'Den Haag Monument' op die historische plaats is een verrijking van de ma nifestatie 'Monumenten voor 1999'. Behalve de film is eveneens iri de Kelderzaal een fototentoon stelling over Haagse monumenten ingericht. Sinds dinsdag is ons kanto«P Steenstraat 37 te Leiden gM sloten Alle werkzaam! heden voor het rayon Dett. Haag/Leiden worden sinq dinsdag geconcentreerd op oni kantoor Parkstraat 22, De(IN"i Haag. Un Voor redaktionele zaken i het adres: Postbus 101, Def 0 Haag of telefoon 070-469445.pet Advertenties kunnen ook aa dit adres worden opgegeven. Lezers uit Leiden en omge' ving, die onverhoopt de kranP611 te laat ontvangen, kunne se zich voor nabezorging in verf1 1 binding stellen met ons kanlncic toor in Den Haag. DE DIREKTI gy? lijk karakter verliezen, zo vreest de heer Kroon. 'Knotwilgen en sloot gaan dan weg en aan de kant van de Heimanswetering wordt een nieuwe beschoeiing geslagen. Met dit laatste is al begonnen'. Wat het verkeer op de bedreigde weg betreft: er is met name gevaar te duchten voor de scholieren van het voortgezet onderwijs in Alphen die dagelijks van en naar Woubrug ge fietsen. Meer en meer wordt de Woubrugseweg-Ambachtsweg op de spitsuren gebruikt als sluiproute door de nieuw-ingezetenen van Alphen, aldus de heer Kroon. De sluiproute is iets korter dan de provinciale weg Alphen-Woubrugge. Inmiddels zijn ook in Alphen stem men opgegaan om de bewuste weg niet te verbreden. De directeur van de gemeentelijke dienst openbare werken zal binnenkort B. en W. adviseren het reconstructieplan niet te laten uitvoeren. De direc teur van openbare werken staat zeer positief tegenover de sugges ties van een aantal leden van Provinciale Staten, om de Woubrug seweg af te sluiten voor autover keer en er een fiets- en wandelrou te van te maken. KATWIJK De Katwijkse burgerij heeft gisteravond op een geslaagde manifestatie in het sportpark nieuw-zuid afscheid genomen van burgemeester Vermeulen. Na een ambtsperiode van acht jaar in Kat wijk gaat hij met pensioen. Namens de bevolking bood me vrouw Van der Plas, lid van het af- scheidscomité, de burgemeester en diens echtgenote een kleurentelevi sie met andere geluidsapparatuur aan. Mevrouw Vermeulen was bij aankomst op het terrein per koets en begeleid door ruiters en muzikanten al in de bloemetjes Na een voetbalwedstrijd, die met 32 werd gewonnen door een elftal van spelers van drie plaatselijke voetbalverenigingen, vertelden twee kinderen van de Baron van Wasse- naerschool een rijm over de levens loop van de burgemeester. De heer Vermeulen was bijzonder getroffen door de bijdrage van een muziek korps uit zijn vroegere standplaats (Herwijnen) aan het afscheids feest. DVS, UNI en het koor Jubi late hadden verder een belangrijk aandeel in de manifestatie, waarbij circa 800 Katwijkers aanwezig wa ren. Wethouder Bergman praatte de onderdelen op rijm aaneen, het geen hem goed afging. De manifes tatie, die met een sprankelend vuurwerk werd besloten, zal bij het echtpaar Vermeulen, dat vanmiddag afscheid neemt van de gemeente raad stellig een onuitwisbare indruk achter laten. DEN HAAG Er is nog geen be slissing genomen over de bestem ming van de zogenaamde 'klokge- veltjes' aan het Westeinde. Van ve le kanten is de laatste tijd geijverd voor het behoud van deze drie unieke pandjes, die dreigen ten of fer te vallen aan de nieuwbouw- plannen van het Westeinde-zieken huis. In een brief aan de Vereni ging 'Vrienden van Den Haag', die voor het behoud pleitte, schrijven B. en W. dat voor het terrein op de hoek van Lijnbaan en Westeinde nog geen definitieve bestemming is DEN HAAG Bouw- en woni toezicht hebben het voorlopige voor de bebouwing van het te: op de hoek van Anna Paulo\A0o straat-Piet Heinstraat de vijmi gere meubelfabriek van Mutters rin afgewezen. De firma BEMA die het complex in handen heefl wil slopen, heeft door de archi f, Koning een bouwplan laten malini. Volgens de directeur van Bouw-iwe Woningtoezicht, de heer van C ier sel. is dit' plan echter onvole [er en werd daarom niet geaccepte 'Bovendien was het veel te ho Zowel Bouw- en Woningtoezicht de Welstandscommissie zijn mening dat een eventuele ni< bouw de bestaande bebouwing te boven mag gaan. Het plan BEMA bevat een aantal winkeli bergingen op de begane grond daarboven een 90-tal flatwoninj Overigens heeft Bouw- en Won: toezicht het pand dicht laten ken, nadat dinsdagmiddag b: was uitgebroken op een aangr zende zolder. Men vreest dat in komened tijd zoals bij zo\ leegstaande panden het geval is in het complex brand zal wortp" gesticht. en T.ei len >c |z« PI DEN HAAG Nederland heeft 1 sloten India dit jaar voor 18,8 rrjP joen gulden aan renté en afir' singsschulden kwijt te scheldi Dit is in Parijs bekendgemaakt (j DEN HAAG Het Haagse gemeentebestuur is niet van plan stap pen te ondernemen om het huidige Seinpostcomplex te handhaven. De eigenaar van Seinpost, de heer E. Teekens uit Lelden, heeft door de architect C. Dam een ontwerp laten maken voor een nieuwe be bouwing, die na sloop op het Sein postduin zou kunnen verrijzen. In dat complex bevinden zich horeca bedrijven en een vijftigtal apparte menten. 'Voor mij is dat de meest aantrekkelijke oplossing', aldus wet houder Nu woensdag. Het nieuw- bouwplan zou een investering van zestien miljoen gulden gaan ver gen. De flats moeten bedragen van om en bij de 150.000 gulden opleve ren. Het commissielid mevrouw Otter (CDA) vroeg zich af of Bredero, de Scheveninger-opknapper, geen in teresse voor Seinpost heeft. Bredero zou er volgens haar dan het meer noordelijke gedachte 'stiltecentrum' in kunnen vestigen. Maar wethou der Nuij zei dat de projektontwik- kelaar niet in Seinpost geïnteres seerd is. De heer Duijvestein (PvdA) vreesde dat door het bouwen van horeca bedrijven de recreatieve sfeer van de badplaats doortrokken wordt tot bij het oude dorp Scheveningen. En dat wilde hij juist voorkomen. Hij zag het huidige Seinpost nog enigs zins als een beschermende buffer. Dit is een foto van de maquetj voor het ontwerp van de At}e] sterdamse architect Cees Da voor 'nieuw-Seinpost'. De heer Geleijnse (PPR) verzette zich als enige tegen de sloop van de panden aan de Patijnlaan. Hij vreesde dat daar een 'monumenta le' Ingang zou komen en daar had hij geen behoefte aan. Hij pleitte ervoor tenminste de gevels aan de Patijnlaan te handhaven. DEN HAAG Mevrouw E. J. Se- venhuijsen-Hoogewoning is door de PvdA-gemeenteraadsfractie in Den Haag als voorzitter van de fractie gekozen. Zij volgt het raadslid de Onderzoek heer Wiersma op, die heeft ver klaard om persoonlijke redenen een eventuele nieuwe candidatuur voor het dagelijks bestuur van de fractie niet te zullen aanvaarden. Van een onzer redacteuren DELFT De gemeente Delft (afdeling van de dienst openbare werken) heeft een bereikbaarheids plan ontworpen met betrekking tot de oude binnenstad, die in drie fasen praktisch autovrij zal wor den gemaakt. Het plan, dat overigens nog aller minst definitief is wil aan de voet gangers in de gebieden In de Veste (het nieuwe winkelgebied), In de Stede (Brabantse Turfmarkt en Burgwal), de Markt en de zgn. Klis (Chojrstraat, Vrouw Juttenland, Voldersgracht en Hippolytusbuurt) een bijna absolute prioriteit verle nen boven het overige verkeer. Wethouder H. W. Fahrner opende gistermiddag in het Informatiecen trum in het Stadhuis een presenta tie over dit omvangrijke plan. waarbij hij opmerkte dat de winke liers, bedrijven en bewoners in de binnenstad nog een ruime mate van inspraak open staat in de ko mende maanden. In de Beleidsnota Oude Stad 1973 was al sprake van een bereikbaar heidsplan. dat zou aan moeten ge ven hoe de vereiste toegankelijk heid voor bestemmingsverkeer woidt gerealiseerd binnen de doel stellingen. O.a. moest er van uit worden gegaan hoe voor de voet ganger een veilig en aantrekkelijk loopklimaat in het gebied ontstaat en hoe voor de voetganger en de fietser veilige en aantrekkelijke routes naar dat gebied gerealiseerd kunnen worden Teneinde een inzicht te krijgen in de verkeersintensiteit in het cen trum heeft de af leling verkeer ln 1973 en 1974 een verkeersonderzoek gehouden, toegespitst op doorgaand verkeer. bestemmingsverkeer en circulerend verkeer. De resultaten van dit onderzoek bewijzen dat de afsluiting van de binnenstad voor doorgaand autoverkeer het totale bezoek niet merkbaar heeft beïn vloed. Zowel aan de zuidzijde (Breestraat e.o.) als aan de noord zijde (Molenstraat e.o.) is de ver keersdruk toegenomen, hetgeen op- lossingen vraagt. Ook moet voor de Oosterstraat e o. een oplossing wor den gevonden. Voorts is uit het onderzoek gebleken dat het bedie nend verkeer hinder ondervindt van een aantal beperkingen. Met deze kennis en uitgangspunten wordt ln de nota een aantal voor tellen gedaan om de mogelijkhe den voor fietsers en voetgangers in en op routes naar het centrum te vergroten. De relaties tussen de woonwijken en het centrum per opnbaar vervoer moeten waar no dig verbeterd woden, zomede de ontsluiting van het noord-oostelijk -woongebied van de binnenstad voor dit vervoer. De hinder van het to tale autover'-eer dient zoveel moge lijk beperkt te worden en de hin der, die het noodzakelijke autover keer ondervindt, moet zo klein mo gelijk woren gehouden. Ten aanzien van de voetgangers worden de volgende concrete voor stellen gedaan: In het centrale deel van de binnenstad het realiseren van een doorsteek Nieuwstraat-Phoenlx- straat. (Fiets) -voetgangersgebieden zijn mogelijk op de Hippolytus- buurt-westzijde. de Markt en Oude Langendijk (uitgezonderd busver- keer). Het meest noardelijke deel van de Wijnhaven zal semi-perma- nent fiets-voQtgangersgebied moe ten worden. Voorts kan het voet gangersdomein worden uitgebreid met Hippolytusbuurt-oostzijde, Choorstraat en Vrouw Juttenland- west, eventueel later Vrouwenrecht (zuidelijk deel). Vrouw Juttenland (oostzijde) en Dertienhuizen (na aanleg van een brug bij de Doe len). Voorts het meest westelijk deel van de Burgwal. In het noord-oostelijk gebied zijn nieuwe bruggetjes wenselijk over Rietveld en Kantoorgracht met permanente opening - van de doorgang Raam-Paardenmarkt. De burg over het Kanaal nabij de Tweemolentjesvaart heeft ook voor voetgangers een belangrijke funk- tie. Het Doelenplein kan een aan trekkelijk deel van het centrum worden. In het zuidelijk gebied wordt de doorgang Station-Breestraat ook voor voetgangers zeer urgent ge noemd, evenals het realiseren van een brug bij de Ham, de Hamtun nel met aansluitende routes over het Achterom fn langQ Kanaaloe ver. De voorstellen m.b.t. het fietsver- keer zijn in vele gevallen dezelfde als die voor de voetgangers. Ten noorden van de Markt ls een ver binding in twee richtingen tussen Oude Kerk en Doelen gewenst, zo mede een nieuwe oversteek over de Phoenixstraat tussen Waltoren en molen, aldus de nota. De opstellers van de nota pleiten er voor om de bediening van de binnenstad door bet openbaar vervoer te verbeteren door het instellen van een derde stadslijn vanaf ae Colijnlaan via de Markt naar In de Vest. Voor het winkelgebied wordt een dienst over de Phoenixstraat met kleinere stadsbussen (ca. 25 zitplaatsen) een goede oplossing genoemd. De als hinderlijk ervaren afsluiting van de Cameretten (de betonnen paaltjes) moet volgens de afdeling verkeer ten bel oeve van de auto- miblisten verdwijnen, in combina tie met het 'oost' maken van de verkeersrichting voor auto's in de Nieuwstraat, de sluiting van de doorgang Cameretten-Markt en het voorkomen van verkeer op Vla- •mingstraat/Vrouwenrecht - Volders gracht. De Wijnhaven moet tot de Boterbrug voor auto's worden afgesloten. De beweging van en naar de Brab. Turfmarkt zou moe ten vervallen. De Oude Kerkstraat kan in principe worden afgesloten voor autoverkeer, evenals de ver bindingen voor de Oude Kerk langs (bij het Prinsenhof). In het noord-oostelijk deel moet; een brug worden gebouwd tegeno ver de Doelen, die in combinatie met het plein kan worden ingericht als 'rem' op de doorgaande autobe wegingen over de oostzijde van de Verwersdijk, waardoor de Molen straat wordt on .ast. De route Oos terstraat en Oostplantsoen ka worden geblokkeerd, openstellii a van de verbinding Paardenmark u Raam in zuidelijke richting is wen selijk. In het zuidelijk deel wordt t ontlasting van de Breestraat voo 1 gesteld het realiseren van een linkf afbeweging Asvest-Brab. Tur markt, zonodig aangevuld met e< bruggetje over Achterom bij Clarensteeg om het verkeer van Brab. Turfmarkt naar de Asvest J kunnen leiden. De maatregelen voor het autovei keer komen er zonder de bereil baarheid van andere straten beïnvloeden hierop neer dat at n tovrij wordent Hippolytusbuurt-w., Choorstraa 1 Cellebroerstraat, Vrouw Juttenlam 1 w., Voldersgracht, Hippolytusbuur t o.. Papenstraat en de Vlouw. A n laatste fase kan dit voetgangersg< bied worden uitgebreid met: Vroute wen recht (tot Trompetstraat Vrouw Juttenland-o: zomede d Markt en Oude Langendijk-w. fl Nadere studie zal nodig zijn om trent speciale maatregelen en voor zieningenvoor goederenvervot (laad- en losplaatsen, afmetinge voertuigen, toegankelijkheidstijde etc.) en toerbussen. Ongelimiteer gebruik van de binnenstaddoo deze, deels zeer omvangrijke voer tuigen zal echter, aldus de nota ook ln de toekomst niet mogelijl zijn. Getracht is speciaal het oude win kelgebied rond en ten noorden vai de Markt via meerdere 'poorten bereikbaar te doen zijn, zonder da doorgaande routes ontstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6