erbeteringen in &oonwagenbeleid Eerherstel van militair in het verzet Trouw in uw vakantiebrievenbus In Rijnmond elke acht jaar periode luchtvervuiling 6 Soorten BVD heeft relaties met de CIA gering wil ingrijpende maatregelen Zoeken naar parkeerplaats(je) Premiedruk in landbouw moet omlaag Benzineprijs per 1 juli omhoog met anderhalve cent Uit onderzoek KNMI blijkt In del natuunijk.l Serie. Baron Van Dedem heeft eindelijk resultaat DjV/KWARTET DONDERDAG 26 JUNI 1975 BINNENLAND 3 ize Haagse redactie .AG De regering gaat een groot aanta! ingrijpende maatregelen nemen om de leefsituatie lap woonwagenbewoners te verbeteren. Deze maatregelen richten zich voornamelijk op huisves Onderwijs, arbeidsvoorzienig, wetshandhaving en gezondheidszorg. t gisteren uitgebracht 'rege- ita woonwagenbeleid' wordt Jsptand waarin woonwagenbe- n leven uiteengezet, waarbij itwat misstanden worden ge- ;e erd. Door het werk van de la ministeries, die bij het k<agenbeleid betrokken zijn pte coördineren, hoopt men eqie woonwagenbewoners een antal verbeteringen te reali- xi s oekomst zullen er geen grote le woonwagencentra meer te aangelegd. Dit beleid werd ul verleden wel gevoerd, met il de kloof tussen de woon- tevolking en de samenleving J"irbruggen. In de praktijk ™schter dat dergelijke centra j iter isolement veroorzaakten. "nu worden gestreefd naar de ff ing en instandhouding van Laesitueerde kleine en middel entra naast of in plaats van t] grote. De regering wil in de ■k le drie jaar tenminste elf- 'ra d nieuwe woonwagenplaat- ,i(eëren voor het inlopen van u cort en voor de opvang van e( lurlijke aanwas. Als de voor- n ;en uitkomen dat de woon- levolking tot 1984 met 35 tot :ent zal stijgen, dan zullen er ;^?8 nog eens 1100 tot 1300 z n moeten worden aangelegd. tast streeft de regering naar g tie van de woonwagenbewo- de bevolking, ondermeer nerhuizing naar normale wo- '2 te stimuleren. rwijs «tn de oorzaken van de pro- j die zich voordoen in het '<iljs aan woonwagenbewoners ^een deel van hen rondtrekt. v t elke school een eigen leer- mma heeft kunnen rondtrek- t woonwagenkinderen vaak e|k aansluiting vinden. Ook op h woonwagencentra behorende e#i doet zich dit probleem j^angezien het programma op sfcholen zich veelal richt op rrfste niet rondtrekkende kern. eidien is het animo om onder- li volgen bij de woonwagenbe- ■4 meestal niet erg groot, eleid is er desalniettemin op de kinderen op de gewone lessen te laten volgen, or is het noodzakelijk dat de in de buurt van scholen te liggen. Er zal bovendien •akker toezicht worden uitge- op de naleving van de leer- wet. triolen die een bepaald aantal Qagenkinderen opnemen zul- langrijke faciliteiten krijgen allen zij extra leerkrachten 'A aantrekken en begeleiding 1 van specialisten op het ge- an de woonwagenbewoners. Prioriteit geven aan opheffen van standplaatsentekort Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Katholieke vereniging van woonwagen- werken in Nederland vindt dat het standplaatstekort voor woonwagens zo snel mogelijk moet worden opgeheven. 'Als dit niet bovenaan het priori teitenlijstje wordt geplaatst, is elke andere maatregel ter ver betering van de situatie van de woonwagenbewoners tot mis lukken gedoemd,' aldus een woordvoerder van de vereni ging, de heer Van Balen. Hij zei bang te zijn dat de voor gestelde maatregelen niet vol doende zullen zijn. De heer Van Balen sluit hier bij aan op het rapport 'Wonen op Wielen' van de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. M. van Beugen, waarin kritiek wordt geuit op het beleid van het mi nisterie van CRM. Hij verwijt het ministerie dat het wel in ziet dat de nieuwe woonwagen- wet een slechte wet is, maar dat het niet wil toegeven. 'Aan de andere kant moeten we zeg gen. dat het ministerie van CRM wel genegen is een an dere weg in te slaan, maar de manier waarop het dat wil doen vinden we halfslachtig.' {gelegenheid de helft van de woonwagen- Sjers werkt in de handel in metalen. Deze groep heeft ^schatting ongeveer de helft ,e autowrakkenmarkt in han- pij rijk en provincie ontstaat t ogenblik een beleid om irreinen op bepaalde daar aan te wijzen terreinen te concentreren. Hierbij dient echter wel rekening gehouden te worden met de werkgelegenheid van de Voor het werken in loondienst is bij deze categorie in het algemeen weinig belangstelling. Temeer ook daar de scholing van deze mensen voor een groot deel op een vrij laag peil staat, is het voor velen niet mogelijk passende arbeid te vinden. Bovendien is de motivatie ook wat de werkgelegenheid betreft gering. 'Wanneer men naar het arbeidsbu reau komt is dat meestal met het oog op de uitkeringen', aldus de nota. Belastingontduiking In het algemeen wordt door de woonwagenbewoners weinig belas ting betaald. Een steekproef, die door het ministerie van financiën is gehouden, geeft eenzeer onbe vredigend beeld te zien. Daarbij werd geconstateerd dat ook luister en kijkgelden, motorrijtuigenbelas ting. gemeentelijke belasting en staangeld zeer slecht worden be taald. Invordering van achterstallige be lasting blijkt vrijwel onmogelijk. Als er namelijk wordt overgegaan tot in beslagneming van goederen en openbare verkoop daarvan, blijkt dat er zich vrijwel geen ko pers (durven) melden. Bovendien staan de opbrengsten hieruit in geen verhouding tot de bijstands uitkeringen die onmiddellijk daar na weer worden aangevraagd, on der andere voor een nieuwe woon wagen. (ADVERTENTIE) Als u langer dan een week met vakantie gaat en Trouw ook op uw vakantie-adres wilt ontvangen, dan verzoeken wij u onderstaande bon duidelijk en volledig ingevuld aan ons op te sturen (telefonisch kunnen wij helaas geen vakantie-adressen aannemen). Wij moeten u er wel op attent maken, dat de aflevering van dagbladen in zuidelijke landen (Italië, Spanje, Joegoslavië enz.) over het algemeen zeer veel te wensen over laat. Wij kunnen hiervoor dan ook geen verantwoordelijkheid aanvaarden. Schrijf op de envelop: Trouw V.A., Antwoordnummer 2792, Amsterdam. Er hoeft geen postzegel op. Zend de bon uiterlijk 3 weken voor het ingaan van uw vakantie in! Naam abonnee Voorletters Adreshulsnr. Woonplaat» Wij zijn op ons vakantie-adres op(datum) vertrekken van ons vakantie-adres op (datum) Ons vakantie-adres is: camping, pension, hotel adreshulsnr. plaats postdistrict land Voor toezending zijn de portokosten: naar het buitenland 6,per week en I voor luchtpostverzending in Europa 8,per week. 1 Ter voldoening van deze kosten ontvangt u een acceptgirokaart. Wilt u uitsluitend deze kaart gebruiken? Het woonwagencentrum blijft vol gens de regering een verzamel plaats van personen met een 'af wijkend fiskaal gedragspatroon'. Het is duarom noodzakelijk dat er betere controle uitgeoefend gaat worden en dat daarnaast ook in een aantal gevallen tot dwangln- vordering wordt overgegaan en niet juiste bijstandsuitkeringen worden beëindigd. Door deze maatregelen hoopt men onder andere de terug keer van een huis naar het woon wagencentrum tegen te gaan. om dat de indruk .bestaat dat deze te rugkeer i n veel gevallen gebeurt vanwege het gunstige financiëlp klimaat in de centra. Gezondheidszorg Doordat hun verantwoordelijk heidsgevoel voor zaken als ziekte kosten verzekering gering is, zijn de meeste woonwagenbewoners niet bij een zieken'onds aangesloten. Zij rekenen voor medische kosten op een uitkering van de algemene bij standswet. Diverse gemeenten heb ben daarom een collectieve verze kering voor alle bewoners van woonwagertcentra. Om aan deze situatieeen eind te maken stelt de regering voor zowel het gezin als de gemeente vijftig procent van de verzekeringspremie te laten betalen. De bijdrage van de gemeente zal dan een aflopend karakter dragen, zodat na een aan tal jaren de premie geheel door het gezin wordt betaald. 'Hiervoor is een mentaliteitswijziging nodig die niet op korte termijn verwacht mag worden'. Een andere oplossing zou zijn de woonwagenbewoners te stimuleren zelf een verzekering af te sluiten. De kosten zouden eventueel op grond van de algemene bijstands wet kunnen worden vergoed. De olifant Byoya van Circus Krone, dat vandaag begint met een toernee door Nederland, kwam gis termiddag op een heuse driewieler de RAI in Amsterdam bezoeken. Het parkeren leverde een pro bleem op. Van een verslaggever DEN HAAG Met algemene stem men heeft de Tweede Kamer giste ren een motie van het CDA aange nomen, waarin de regering wordt verzocht de sociale premies voor de zelfstandigen in land- en tuinbouw te verlagen. Hierdoor kan de inko menspositie worden verbeterd. De wens van de PvdA om het regeringsbeleid inzake land- en tuinbouw te richten op inkomen stoelagen. verlichting van de socia le- en fiscale druk voor de lagere inkomens, een ingrijpende herzie ning van het markt- en prijsbeleid en het grondbeleid kreeg daarente gen niet de steun van een meerder heid in de Tweede Kamer. Wel was er een meerderheid voor de volgende uitspraken: Q In de rijksbegroting 1976 moet de regering aanvullende maatrege len treffen voor de noodlijdende sectoren in land- en tuinbouw (voor dë CD A-motie stemden KVP, VVD. ARP, CHU, DS'70, CPN, SGP, BP. GPV en RKPN) f) Bij de jaarlijkse prijsaanpassing moet de regering rekening houden met de ontstane achterstand (voor de VVD-motie stemden KVP, VVD, ARP. CHU. DS'70, SGP. BP, GPV, en RKPN). De regering moet in Europees verband voorstellen doen over ver betering van de fiscale regelingen voor de oudedagsreserve in land en tuinbouw (voor deze CDA-motie stemden KVP, VVD. ARP, CHU. DS'70, PPR, BP en RKPN). Van een verslaggever DEN HAAG De maximumprijs van super-benzine zal met ingang van 1 juli met 1.4 cent per liter worden verhoogd tot 102.8 cent en die van gewone benzine met 1.6 cent per liter tot 100.4 cent. Dit heeft het ministerie van economi sche zaken medegedeeld. De' prijs van autogasolie gaat met ƒ.2.50 per 100 liter omhoog en die van huis brandolie met 2.40 per 100 liter. De prijs van petroleum zal met 2.6 cent per liter worden verhoogd. Daarentegen zal de prijs van stook olie worden verlaagd, en wel met 1.422 per ton voor stookolie met een zwavelgehalte van 1 procent en met 9.80 per ton voor stookolie met een zwavelgehalte van 2.7 pro cent. ARNHEM Een vuilniswagen van de gemeente Arnhem is gisteren, geladen met 7,5 ton vuil, in een tien meter diepe vuilbunker van de ver brandingsinstallatie in Duiven ge stort. De bestuurder wist op tijd uit de wagen te springen. De wa gen, waarde ongeveer 130.000 gul den. werd totaal vernield. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In het Rijnmond-gebied bestaat in de huidige situa tie eenmaal in de zeven tot acht jaar de kans op een lange periode (zeven dagen) met ernstige luchtverontreiniging. Kortere periodes van verhoogde luchtverontreiniging komen in Rijnmond vaker voor. De kans op ernstige luchtvervuiling is het grootst in de herfst en de winter. Dit blijkt uit een onderzoek dat het KNMI op verzoek van het ministe rie van volksgezondheid heeft inge steld naar de luchtverontreiniging in het Rijnmondgebied. Aanleiding tot het onderzoek was de ernstige luchtverontreiniging die zich ln ok tober 1971 in de Rijfimond voor deed. Bij het verspreiden van de lucht verontreiniging speelt het weer een (ADVERTENTIE) en nog acht andere lekkernijen in royale familiezak. VêuiL belangrijke rol. De verspreiding, zo wel horizontaal als verticaal, van de luchtverontreiniging is sterk afhan kelijk van de windsnelheid en de temperatuurverschillen in de lucht. Na bestudering van de luchtveront reiniging en de weersomstandighe den van de afgelopen veertien jaar, kwam het KNMI tot de conclusie dat in het algemeen van september tot februari (in de herfst en de winter) de omstandigheden minder gunstig zijn voor het snel versprei den van de luchtverontreiniging. Uit het onderzoek is verder naar voren gekomen dat sinds 1961 de verontreiniging in Rijnmond door zwavel-dioxyde voortdurend is af genomen. In de periode van 1961 tot 1967 is de afname hoofdzakelijk te danken aan een vlotte versprei ding door gunstige weersomstan digheden. Na 1967 is het gehalte aan zwavel-dioxyde echter terugge lopen door een verminderde uit worp. Als oorzaken kunnen worden genoemd de overschakeling op aardgas en het toenemend gebruik van zwavelarme brandstof. Ook de zachte winters van de afgelopen Jaren hebben ertoe geleid dat min der brandstof werd verbruikt Indexcijfer De Gaay Fortman: Van onze parlementsredactle DEN HAAG 'De binnenlandse veiligheidsdienst (BVD) onderhoudt relaties met de Amerikaanse bui tenlandse inlichtingendienst CIA en met inlichtingendiensten van andere bondgenoten. Het is daarbij niet uitgesloten, dat de BVD die buitenlandse inlichtingendiensten inlichtingen over Nederlanders ver strekt. Dit zei gisteren minister De Gaay Fortman in de Tweede Kamer in het debat over de BVD. 'Die samenwerking met andere diensten vindt plaats voorzover het belang van Nederland daarmee gediend is en het gaat daarmee met name over de terroristische dreiging van uit het buitenland, aldus de minis ter. De heer De Gaay Fortman zei niet te weten, of leden van buitenlandse inlichtingendiensten. met name van de CIA, in Nederland actief zijn. 'Als dat gebeurt, is dat niet met instemming van de Nederland se regering, maar ik weet het niet. omdat deze diensten nu eenmaal in het geheim werken'. De heer Drees (DS'70) merkte op, dat waarschijn lijk zelfs de Amerikaanse president niet weet of de CIA ook in Neder land actief is. 1 Vrijheden De minister benadrukte nog eens, erop toe te zien, dat de BVD in haar werk democratische vrijheden, met name ook de persvrijheid, in het oog houdt. Eerder verklaarde hij overigens, dat volledige hadha- ving van de grondrechten bij het werk van de BVD onmogelijk en onjuist zou zijn. als het erom gaat de democratische staat te bescher men tegen mensen die de democra tie om zeep willen helpen. De minister wilde op vragen over concrete getallen, waarbij de BVD was gemengd, niet ingaan, omdat daarvoor een speciale commissie in de Kamer is. die vertrouwelijke in lichtingen over die werkzaamheden krijgt. Hij kon de ongerustheid van met name de linkse fracties in de Tweede Kamer over het moeilijk controleerbare werk van de BVD niet wegnemen. De minister had een aantal toezeggingen gedaan ten gerieve van de linkse fracties. Hij zegde toe, in de ministerraad te zullen bekijken of het aantal van 68.000 vertrouwensfuncties bij de rijksoverheid niet kan worden ver minderd. Verder stond hij positief tegenover het idee ,'öm een wette lijke regeling voor het werk van de BVD te treffen Motie Het PPR-Kamerlid Van Gorkum diende een motie in om het veilig heidsonderzoek van de BVD naar mensen die naar vertrouwensfunc ties solliciteren, geheel af te schaf fen. Van Gorkum bepleitte een re geling. waarbij alleen een veilig heidsonderzoek wordt ingesteld bij ambtenaren die achteraf, na hun benoeming, twijfel opwekken aan hun betrouwbaarheid. Het veiligheidsonderzoek garan deert nooit, dat de mensen om wie het werkelijk gaat, niet door de mazen van het net wippen. Het middel is daarom erger dan de kwaal', aldus dr. Van Gorkum. De heer Roethof (PvdA) vond de crite ria die bij het vertrouwensonder- zoek worden gehanteerd, de vraag wanneer iemand nu wel of niet een gevaar kan opleveren, veel te on duidelijk. Hij diende een motie in om de toezegging van de ministre een wettelijke regeling te zullen bekijken, nog wat harder te maken. RITA Het KNMI heeft ook getracht een weersverwachting voor luchtveront reiniging samen te stellen. In De Bilt is thans een index samenge steld, die loopt van 1 (goede ver spreidingsmogelijkheden) tot 100 (slechte verspreiding van de ver ontreiniging). Sinds september vo rig jaar wordt dit indexcijfer dage lijks aan de provincie Zuid-Holland en de centrale meld- en regetkamer in de Rijnmond doorgegeven. 'We moeten ons een beetje vuil maken, anders denken ze thuis dat we geen plezier heb ben gehad.' door Bert de Jong DEN HAAG Vandaag zal de Tweede Kamer naar het zich laat aanzien het voor stel van het lid mr. Henk Koning (VVD) aanvaarden om de rechtspositie te ver beteren van de militairen, die in de oorlogsjaren in het verzet zijn gegaan. Voor baron G. W. van Dedem uit Tilburg betekent deze beslissing, dat zijn jarenlange ijveren voor de militaire verzetsstrijders eindelijk resultaat heeft. De materiële voorzieningen als gevolg van het aanne men van de wet zijn meer dan nodig. Belangrijk voor Baron van Dedem, die in 1968 zijn eenmansaktie voor deze wet begon. Is ln de eerste plaats, dat de verzets militair wordt erkend. Voor hem komt de beslissing van de Tweede Kamer neer op een recht- en eerherstel van de verzetsmilitair. De grondgedachte van het wetsontwerp is immers, dat de militairen, die in het verzet tegen de vijand heb ben gevochten in hun rech ten gelijk worden gesteld rnet de andere militairen. Het is niet te geloven, maar totnutoe (ruim dertig jaar na de oorlog) Is de waarde van het verzet wettelijk als een mindere wijze van strijd tegen de vijand beschouwd. Dat heeft altijd veel pijn veroorzaakt. Dri; groepen Na de oorlog kende Neder land drie groepen militairen. Daar waren de militairen die buiten de grenzentegen de Duitsers hadden doorge vochten. Verder was er de grote groep van militairen die als krijgsgevangenen waren weggevoerd. Bleef over de groep van de mili tairen die waren ondergedo ken en in het verzet gegaan. Meer dan eens werden ze gepakt en kwamen ze niet in een krijgsgevangenkamp (onder bescherming van de Conventie van Genève), maar in een concentratie kamp terecht. Deze groep is steeds achter gebleven. Baron van Dedem heeft als verklaring dat op het ministerie van defensie een regeling altijd is tegen gehouden. door wat hij noemt 'ex-krijgsgevangc- nen.' Onder de ex-krijgsgevange nen, zegt hij verbitterd, zijn er ook die hebben gecolla- ooreerd met de Duitsers, omdat ze in de arbeidsdienst gingen. Ook bij deze ex- krijgsgevangenen zijn de verzetsmilitairen achterge steld. Uit de schriftelijke voorbe reiding van het wetsvoorstel blijkt, dat ondanks bezwa ren en kritiek geen enkele partij zich tegen het voor stel heeft verzet. Baron van Dedem heeft politiek Den Haag voor zich weten te winnen. Aanval Toch heeft het voorstel nog een zware aanval te verdu ren gekregen, toen in 1972 als gevolg van de akties van baron Van Dedem de kwestie ter sprake kwam bij de begroting van defensie, beloofde de minister een ambtelijke- commissie ln te stellen. Deze commissie on der voorzitterschap van mr. A. J. André Wiltens (van binnenlandse zaken) liet lange tijd niets van zich ho ren. Maar een week voor de behandeling van het voor- stel-Koning in de Kamer verscheen het rapport van de commissie. Het was wel toevallig. De commissie ontraadt het voorstel, dat de rechten van de verzetsmilitairen erkent. Reden: er ontstaat een on billijkheid tegenover ande ren die in het verzet waren. De commissie doet dan ook de suggestie van een alge mene regeling, die al per 1 januari 1976 van kracht zou- moeten zijn. Uiteraard hebben de ver zetsmilitairen geen bezwaar. De uitvoering van deze wet telijke regeling zal echter veel moeilijker zijn, omdat de groep niet zo duidelijk is. Rechtsongelijkheid Het gaat baron Van Dedem in de eerste plaats om de rechtsongelijkheid van mili tairen (en geen burgers) te genover de andere militai ren op te heffen. Dat kan niet meer worden uitgesteld. Deze groep uit het verzet heeft het niet minder moei lijk gehad dan wie ook. Het is veelzeggend dat Van De dem zijn aktie begon juist ln de tijd dat de symptomen van het concentratiesyn droom zich overal openbaar den. Achter dit (zakelijk) debat van vandaag ia de Kamer gaat een wereld van emoties schuil en zit veel pijn ver borgen. Juist omdat het wordt ge~oeld als een eer herstel van mensen (die mi litair zijn) u.'t het verzet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3