Verkoop bloemen blijft ten achter bij de aanvoer Boek nooit zomaar een vakantie met korting Hollywood in Spanje open voor toeristen Toerisme FAMILIEBERICHTEN Reisbureaus bieden koopjes aan ■i GIDSEN TROUW/KWARTET DONDERDAG 26 JUNI 1975 Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen opgave van advertenties meer moge lijk. ATTENTIE Familieberichten kunnen worden geplaatst óf in ALLE edities óf afzonderlijk in de gecombineerde edities Groot-Rotterdam/Groot-Den Haag. gelieve dit duidelijk op te geven, alsmede de gewenste breedte. 1935—juli—1975 Zo de Heere wil hopen wij op zaterdag 5 Juli a.s. te herdenken dat 40 jaar geleden onze Ouders en onze Opa en Oma P. Verbeek en A. Verbeek-Rensen in het huwelijk traden. Dankbaar voor alles wat zij voor ons hebben gedaan wensen wij hen toe dat zij nog vele Jaren voor elkaar gespaard mogen blijven. Hun Kinderen en Kleinkinderen. Delft. Juli 1975. Floresstraat 51. Wie onze ouders en onze opa en oma wil feliciteren is van harte welkom in de grote zaal van de Marana- tha-kerk aan de Charlotte de Bourbonstraat 2 te Delft op zaterdag 5 juli van 46 uur. Na een liefdevolle verpleging in verpleeghuis „Ter Schorre", is zacht en kalm van ons heen gegaan mijn lieve Vrouw, onze Zorgzame Moe der en Grootmoeder Johanna Jacoba Thierry echtgenote van Gerardus Tichelman in de ouderdom van 78 jaar. G. Tichelman H. J. Q. Tichelman A. J. L. Tlchelman-Cahen en kleinkinderen Terneuzen, 22 Juni 1975. Oostelijk Bolwerk 634. De begrafenis heeft ln alle stilte plaatsgehad op woensdag 25 Juni 1975 op de Zuiderbegraaf plaats te Terneuzen. Heden overleed ons aller lieve en toegewijde Berta Willemina Volkers sinds 8 maart 1953 weduwe van Marinus Dixon op de leeftijd van 89 Jaar. „Zij is in Christus ontslapen". M. J. Dixon Fam. Dixon Fam. Volkers Fam. Brinkman Fam. Pennink B. A. H. Buurma J. de Velde H. de Velde-Kroeze M. F. Zomer-van Leeuwen Kampen, 24 Juni 1975. Huize Margaretha, Burgwal 45. Verzoeke geen bloemen, thuis geen bezoek. Gelegenheid tot afscheid nemen en condoleren zaterdag 28 juni a.s. van 12.45 uur tot 13.15 uur in de aula „Ultimus Honor", Broederweg 19, Kampen. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 28 juni a.s. op de Algemene Be graafplaats van Kampen te IJsselmuiden. Vertrek vanaf de aula Broederweg 19 om 14.00 uur. Met grote verslagenheid hebben wij kennis genomen van het plotseling overlijden op 24 juni 1975 van Dr. J. W. van der Horst In de 10 jaar dat hij aan onze faculteit ver bonden is geweest, hebben wij hem leren kennen als iemand, die met grote toewijding een omvangrijke onderwijs- en onderzoekstaak op het gebied van de wijsbegeerte verrichtte. Met dankbaarheid zullen wij aan hem terug denken. Het bestuur van de Centrale Interfaculteit van de Universiteit van Amsterdam. Amsterdam. 25 juni 1975. Het behaagde de Here uit ons midden weg te nemen onze geliefde, zorgzame Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Klaartje Catharina van der Kwaak weduwe van Cornelis Jungerius op de leeftijd van 54 jaar. Rijnsburg: Jan en Miep Annie en Daan Wimmie en Niels Margriet en Zeno Clara en Kees Corrie Rijnsburg, 25 Juni 1975. Oegstgeesterweg 254. Gelegenheid tot condoleren donderdagavond van 8 tot 10 uur en na de begrafenis in de zaal van de Emanuëlkerk aan de Kerkstraat te Rijnsburg. De rouwdienst zal D.V. gehouden worden op vrijdag 27 juni a.s. om 3.30 uur nm. in de aula van de begraafplaats van de Geref. Kerk aan de Sandtlaan te Rijnsburg, waarna de begra fenis zal plaatsvinden op de begraafplaats aldaar. Met droefheid maken wij bekend dat van ons weggenomen is onze lieve Schoonzuster, Clara Jungerius-van der Kwaak die In Hem gelooft wordt niet veroordeelt Leiden: E. Nagtegaal-Jungerlus J. Nagtegaal Rijnsburg: G. Jungerius N. Jungerius-van Duyn Aalsmeer: Jac. Jungerius G. A. Jungerius-Traast Rijnsburg: J. Jungerius G. Jungerius-van der Mey Am. USA: A. Broekstra-Jungerius M. E. Broekstra Katwijk aan Zee: H. Dietz-Jungerius H. Dletz Rijnsburg: G. Heemskerk-Jungerius B. Heemskerk Delft: Jo Jungerius-van Zuylen Rijnsburg: W. de Mooy-Jungerius Joh. Jungerius J. van der Kwaak- van der Plas Neven en nichten „Zij is verlost God heeft haar welgedaan." Heden nam God uit onze vriendenkring weg ons aller vriendin Klaartje Catharina Jungerius-van der Kwaak weduwe van C. Jungerius op de leeftijd van 54 jaar. Rijnsburg: P. Hogewoning J. Hogewoning- van der Zwart Valkenburg: Rijnsburg: P. Koppert J. Koppert-van Duijn W. de Vijver-de Mooij Th. van der Kwaak J. van der Kwaak- van der Sleet Rijnsburg, 25 Juni 1975. Hartelijk dank aan allen die belangstelling toonden na het overlijden van onze lieve Moeder en Groot moeder Rensje Glas-van Gulik Familie Glas. Daar het ons niet mogelijk is een ieder persoonlijk te bedanken voor de belangstelling tijdens de ziekte en deelneming betoond na het overlijden van mijn innig geliefde Man en onze lieve zorgzame Vader en Opa Wouter van Hemert willen wij u langs deze weg heel hartelijk dank zeggen. Uit aller naam: P. van Hemert- van Wijngaarden Papendrecht, juni 1975. Veerweg 41. In plaats van kaarten Voor de grote belangstelling en het hartelijk medeleven onder vonden bij het plotseling over lijden van onze lieve Man, Va der en Grootvader Dirk Verloop C. D- Verloop-de Wit Kinderen en Kleinkinderen DEN HAAG De Israëlische export van grootblo emige rozen naar de Europese Gemeenschap be droeg in het produktiejaar 1974/'75 ongeveer 17 pet. van de Nederlandse produktie. In de maanden januari en februari echter kwam ze op resp. 129 en 171 pet. De heer J. Wegman vertelde dit dezer dagen in Den Haag, waar hij als voorzitter van de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland de eerste jaarvergadering van deze pas opgerichte organisatie leidde. Volgens de heer Wegman heeft de markt het toegenomen aanbod van Israëlische rozen tot nu toe redelijk kunnen verwerken. Een verder toe nemende groet zal echter onherroe pelijk tot marktverstoringen leiden. Met zijn opmerkingen wilde hij duidelijk maken, dat men het pro bleem van de bloemenimporten uit derde landen niet moet kleineren door de Jaar import van rozen en anjers tegenover de jaarproduktie in de Europese Gemeenschap te zetten. Bij vergelijkingen per week of per maand krijgt men een heel ander beeld. De voorzitter pleitte voor het in stellen van een minimum-prijzen stelsel voor rozen en anjers, omdat dit naar zijn mening het enige instrument is dat de bloeraensector enig effect kan sorteren. Kansen op marktverstoringen door Invoer van deze bloemen uit Israël, Columbia en Kenya zijn nu reëel. Het had hem bevreemd, dat de Nederlandse minister van Land bouw het minlmum-prijzenselsel afwijst en in plaats daarvan een soort surveillancesysteem wil met afspraken op basis van vrijwilligheid met derde landen. Dat is een systeem met vele onduidelijkheden, vaagheden en mazen, vond de heer Wegman. De heer Wegman liet ln zijn laatste rede als voorzitter (hij droeg de voorzittershamer over aan drs. G. Hogewoning) veel sombere geluiden horen Het jaar 1974. vertelde hij, is zowel voor de glasgroententeelt als voor de bloementeelt onder glas bijzonder slecht geweest. Bij de groenten gingen de bedrijfsresulta ten 61 pet. omlaag, bij de bloemen 27 pet. Voor beide sectoren was dat resultaat negatief, al was het voor de bloemen iets gunstiger dan voor de groenten. Gaat dit zo door, zo vreesde de heer Wegman, dan zal als gevolg van overschakeling van groentetelers het bloemenglas- areaal te sterk blijven groeien, zo dat de bedrijfsresultaten nog verder zullen dalen. Drs. Hogewoning verwachtte, dat het aanbod in de bloemisterij nog zal blijven groeien. Dit door vier oorzaken: 1) voorlopig zal er nog een neiging tot overschakeling uit de voedlngstulnbouw zijn, ook nu het prijsbeeld de laatste maanden gekenterd is ten nadele van de bloemisterij, 2) toeneming van bloementeelt op bloembollenbedrij- ven, 3) vergroting van specifieke bloemisterijbedrijven en 4) Invoer uit landen buiten de Europese Ge meenschap. De nieuwe vereniging zal zich vol gens haar nieuwe voorzitter moeten gaan bezig houden met de vraag, hoe de toekomstige structuur van het veilingwezen zal zijn: is er een optimale grootte voor een bloemen- Wie de advertenties er op doorleest moet het voorkomen alsof de reisorganisatoren grote uit verkoop houden van lege vliegtuigstoelen en hotelbedden. Voor zeer aanlokkelijke prijzen wor den nog niet verkochte arrangementen onder de aandacht gebracht onder het motto, dat elke stoel, die nu nog, midden in de vakantiepiek, geld kan opbrengen is meegenomen. Kortingen van 10 tot 25 procent op de prijzen zoals ze in de bro chures zijn vermeld zijn geen uit zondering. Anderen bieden voor de prijs van twee weken een drie weeks arrangement. De last minu- te-boekers lijken voordeeltjes bij de vleet te kunnen halen, als zij zich althans beperken tot bepaal de data, want natuurlijk gelden die aanbiedingen niet voor alle bestemmingen en tijden. Een waarschuwing is hier echter wel op haar plaats, want in som mige gevallen neemt de klant met zo'n koopje risico's. Niet zozeer financiële als hij tenminste boekt bij een ANVR-bureau maar wel loopt hij de kans op teleurstellingen ter plaatse: óf omdat dat hotelbed ineens wel bezet blijkt óf omdat hij in een ander bed terecht komt. In de praktijk is dat al meermalen ge beurd. Het hangt er maar helemaal van af met welke reisorganisator hij in zee gaat. Wanneer het een sterke organisatie is, die organisa torisch in staat is ook op het laatste moment boekingen nog te honoreren, hoeft hij zich nauwe lijks zorgen te maken. Maar wan neer het een kleine en minder bekende touroperator betreft, dient hij wel degelijk uit te kij ken. Dubbelboekingen Verkoopleider R. Kramer van De Magneet: 'dat is zeker nodig wan neer zó'n touroperator niet zelf risicodragend heeft ingekocht, niet voor de hele vakantieperiode hotelbedden heeft geclaimd en daarvoor ook betaald, maar in fei- In de Prisma-reeks heeft Het Spectrum negen reisgidsjes van de meest populaire vakantielan den op de markt gebracht. Behal ve informatie over de landen zelf vindt men er ook praktische tips in op het gebied van reispapieren, winkelen, restaurants (met prij zen) en autohuur. Achterin is een taalgidsje opgenomen. Alles vrij beknopt (de prijs is er ook naar: 3.90 per deel), maar wie niet te ïiep wil graven kan er royaal mee uit de voeten. 9 Bij de ANWB Is een nieuwe gids over Engeland verschenen: na 'Zuid-Engeland' nu 'Midden Engeland en Wales' (nr. 45). Voor wie de rest van de ANWB-gidsen kent, heeft nauwelijks gezegd, dat ook deze weer uitmunt door gede tailleerde voorlichting, kaart- en tekenwerk en veel extra's die in andere gidsen door de werkelijk geïnteresseerde vaak node wordt gemist, (prijs 11.50). 0 Wie als autotoerist onderweg voordelig wil tafelen heeft een handige gids aan de zojuist bij Meulenhoff-Bruna uitgekomen Guide des Relais Routiers. Het boekje (prijs 12) bevat 4000 eetgelegenheden in Frankrijk, Duitsland, België, Spanje, Enge land, Italië, Zwitserland en Neder land, waar men voor minder dan een Mentje een maaltijd kan nut tigen. Hoewel de meeste restau rants qua inrichting wat preten tieloos zijn (in de eerste plaats zijn ze bestemd voor de beroeps chauffeurs) zijn de maaltijden doorgaans van een goede kwali teit. 9 'Nederland Waterland' dat uitkwam bij Unieboek in Bussum lijkt bij het eerste doorbladeren en knap gemaakt kijkboek. Dank zij het kunstenaarsoog van foto graaf Theo Kampa, die er met zijn foto's een voortreffelijk staaltje beeld-lyriek in bracht is namelijk alleen al het plaatjes kijken de moeite waard. Het boek biedt echter meer. Schrijver Jaap Kramer beperkt zich niet tot foto- onderschriften en loftuitingen op het schoons, dat de waterkant nog te bieden heeft, maar levert ook exacte informatie over de water recreatie, de watersportgebieden (ook de nieuwste), accommodatie, havens, vaarroutes en geeft daar naast een vrijwel compleet over zicht van de rivieren en beken, waar kan worden gerecreëerd. Fred Julsing sr. tekende er een- zestal vogelvluchtkaarten ter verduide lijking bij. te alleen maar optie op die bed den heeft genomen. Normaal is in zulke gevallen, dat wanneer hij de bedden niet tijdig verkoopt, ze een maand voor het begin van de reis worden teruggegeven aan de eigenaar van het hotel of appar tement. Die kan er dan mee doen wat hij wil. Boekt een klant bij zo'n touroperator binnen die vier weken, dan loopt hij de kans n-ietteegnstaande hij de tickets al in de zak heeft gekregen dat die hotellier dat bed intussen ook zelf al heeft verkocht. Alleen de reisorganisator, die slagvaardig en snel kan organiseren kan deze risico's ontlopen omdat hij over he*, apparaat beschikt, waarmee dubbelboekingen worden voorko men'. Omdat zulke last mlnute-boekin- gen meestal veel werk vragen, zijn er overigens maar weinig grote touroperators van naam, die er aan beginnen. Bij de grootste reisgroep Holland International wordt het alleen gedaan door Sterreizen, die 10 procent korting geeft op boekingen binnen twee weken voor vertrek. Maar bij deze reisorganisator is dat al van tevo ren gepland: het staat ook in de reisbrochure vermeld. Avondvluchten Vaker gebeurt het, dat tijdens het seizoen niet ln de brochures ge noemde nieuwe arrangementen worden ingelast. Soms omdat daar ineens vraagt naar blijkt te be staan, soms omdat de touropera tor onverwacht hotels of apparte menten vindt, die niet vol komen en door de eigenaren voor een koopje worden aangeboden, soms ook omdat men handig gebruik kan maken van een voordelige avondvlucht. Voor het grootste deel liggen deze aanbiedingen 'in de Spaanse hoek'. De klant kan daar zijn voordeel mee doen, want dikwijls liggen de prijzen van dit soort arrangementen onder de gangba re. Andere reisorganisatoren, zoals De Magneet, springen weer ln met onaangekondigde goedkope zgn. combinatierelzenheen met het vliegtuig terug met de bus (met name op bestemmingen in noord-Spanje, noord-Italië en noord-Joegoslavië). Meestal zijn dit reizen aan het eind van het seizoen, vastgekoppeld aan de laatste van de serie vliegvakan ties. De laatste vlucht van zo'n serie, die altijd leeg heen gaat (in vaktermen een 'leeg been') kan dan toch nog benut worden en om de mensen terug te brengen zet de touroperator gewoon een bus in. Volgens verkoopleider Kramer ls de belangstelling voor deze voordelige reizen (voor 450 gulden 'all in' twee weken naar door Dick Ringlever de Costa Brava) zo groot dat mi: overweegt nog deze zomer me' van zulke arrangementen saml te stellen. Informeren Voor de vakantieganger, die n niet heeft geboekt, betekenen zi ke initiatieven evenzovele nleu mogelijkheden. Aan te raden dus altijd, voor men een i koopt, eerst te informeren m extra-aanbiedingen. Maar d dient ook gelijk gevraagd te w< den naar de naam van de toui perator, die er achter staat. Vf zuimt men dat, dan zal goedko best eens duurkoop kunnen bl ken te zijn. Wie Hollywood wil zien, hoeft daarvoor niet de oceaan over. Dichter bij huis en voor veel vakantiegangers gemakkelij ker bereikbaar, aan de Spaanse Costa del Sol, kan hij ook te recht: in de openlucht studio's van mini-Hollywood, een kilo meter of twintig benoorden Al- meria bij het plaatsje Taber nas. Vanwege de ruigheid van "het ge bied woeste grijze bergen en brede uitgedroogde rivierbeddin gen en de goedkope arbeids krachten is er de laatste tien jaar steeds meer gebruik van gemaakt door Amerikaanse producers. Niet alleen voor westerns zoals High Chapperal, maar ook voor grote films als Lawrence of Arabia, Cle opatra. Zorba de Griek, El Condor Pase en Generaal Pat ton. De decors, die er voor werden gebruikt staan er voor een groot deel nog: het geheel van papier maché opgetrokken fort uit El Condor Pase, de ranch High Chapperal en het wildwest-dorp waar eveneens een groot deel van de gelijknamige tv-serie werd op genomen. Het bureau van de sheriff uit High Chapperal. En dat alles nog helemaal in tact. het bureau van de sheriff, met de houten namaak-geweren aan de muur, de met houten tralies afge scheiden cellen-galerij, de saloon ijmm 'rnmtm 7:V imjS&jifl Hol woningen in Almeria: nu omgebouwd tot hotel. het bankgebouw, waar de nam dollarbiljetten nog in de kart nen kluis liggen opgeborgen het kerkhofje met zijn zerken v<. papier maché. Excursies Wanneer er geen films wordic opgenomen, kan het filmdoj door toeristen bezocht worden. Met name wordt van die gelegei heid gebruik gemaakt door de kantiegangers, uit het nieuwe kantiegebied Requetas de Mar, km. ten zuiden van Almeria, r enkele jaren geleden voor eerst ook in de programma's vj Nederlandse touroperators opgenomen, (een halve dag cursie van hieruit naar Hollywood kost ongeveer 20 den). Requetas. dat door Holland Int* national wordt gepropageerd een typische gezinsbestemmiij. (rustig vertier, brede strand* geen massa-toerisme) biedt trt wens meer mogelijkheden zulke nog exclusieve excursion Onder meer kan men van hien de flamengo-kolonies temiddi van de zoutpannen, luttele kill meters buiten het dorp bezoekef Ook de holwoningen van de geuners even buiten Almeria blö ken een trekker voor vele vaka^ tiegangers. Zo zeer zelfs, dat complex van deze holen tot ho& werd omgebouwd, compleet met t het hedendaags comfort. veiling, ls er nog plaats voor klei nere en regionale veilingen? Ook de vraag: 'Wel of niet via de klok veilen?', zal beantwoord moe ten worden. Veilen via de klok leidt volgens drs. Hogewoning bij snij bloemen met uitzondering van orchideeën niet of in slechts on betekenende mate tot verlies van afzetkansen. Bij potplanten ligt dat anders want hiervan wordt al 40 tot 50 pet. bulten de veiling om verhandeld. Binnenkort zal de ver eniging een rapport uibrengen over de bemiddelingsbureaus, die bij de ze vorm van handel een rol spelen. Een vraag die de vereniging sterk bezig houdt is ook wanneer er een zekere verzadiging van de markt optreedt. De eerste verschijnselen daarvan zijn in Duitsland en Ne derland al merkbaar. De groei van de afzet in ons eigen land blijft achter bij de stijging van de aan voer. In 1971 nam het binnenland nog 37 pet. op van de totale pro- du ktiewaarde. In 1974 was dat 32 pet. en dit Jaar tot nu toe 30 pet. De produktiestljging is dus in grote mate opgevangen door het buiten land en ln het bijzonder West- Duitsland. Een nota van de Vereni ging over afzetbevordering in bin nen- en buitenland komt binnen kort ln discussie. De groei van het areaal bloemen onder glas is ln 1974, met 11.5 pet, wel minder groot geweest dan in 1973, toen het 18 pet was. Dat kwam doordat in 1973 de groente teelt nog iets betere resultaten had opgeleverd dan de bloementeelt. De heer Wegman betreurde het be sluit van de Europese Commissie dat nationale subsidie op olie voor de glastuinbouw nog slechts tot 1 juli volgend jaar mag worden ver leend, en bovendien slechts onder bepaalde voorwaarden. De commis sie heeft z.L geen rekening gehou den met de wensen van de gehele Europese tuinbouw, die zich in een periode van zes jaar geleidelijk had willen aanpassen aan de 'politieke' prijsstijgingen van de olie. Naar de vaststelling van de nieuwe gasprljs voor het komende seizoen zag hij nu met grote belangstelling uit: 'Elke verhoging daarvan betekent weer een rechtstreekse aanslag op het inkomen van de individuele kweker.' De Nederlandse fiscale politiek, zo als die in het verleden is gevoerd, is volgens de heer Wegman funest geweest voor de bloemisterij. 'Ja renlang zijn schijnwinsten volop belast en waren de mogelijkheden voor reservering voor minder tijden gering. Nu men van heidszijde bereid is er lets i gaan doen, zullen de voorg. maatregeln weinig effect soiu Want daarvoor zal er toch eerst inkomen moeten zijn', zo zei hi De heer Wegman achtte voo: bloemisterij effectieve overhi hulp ln welke vorm ook| noodzakelijk. Hij vond dat rechtvaardlgd voor een bedrijfi die meer dan een miljard gi bijdraagt aan 's lands betalin lans en daarvoor betrekkelijk nig grondstoffen importeert. De nieuwe 'Vereniging van menvellingen ln Nederland' de taken overgenomen van kring bloemenveilingen van Vereniging 'De Nederlandse mlsterij'. na;

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12