onsumenten Kontakt wil E van gebruik spuitbus ,-j met het eind diploma op de 3-sprong Padvinderij in nieuw uniform op zoek naar nieuwe wegen Voedselprobleem op studieweek in Wageningen centraal Chinese knipsels in Hoorns museum studeren en werken Vondeling: Kamer geen kanaal carrièremakers Nieuwe impuls voor Bergums openluchtspel leraar/lerares docent ned. taal - 2e gr. DOCENTEN De krant is nooit wen Pasar Malam in Den Haag Landbouw in derde wereld meer centraal Pronk tevreden over emancipatiecongres Jean-Paul Sartre kan niet meer lezen en schrijven jy/KWARTET DINSDAG 24 JUNI 1975 BINNENLAND/KUNST 9 tlAAG Het Konsumenten Kontakt vindt dat er maatrege- leten worden getroffen tegen de spuitbus. De consumenten- isatie is het met de PPR eens, dat de spuitbus moet verdwij- Het drijf gas freon is internationaal onmiskenbaar in op- ïsumenten Kontakt twijfelt meeste fabrikanten van vruchten- yoghurts, puddinkjes en andere kant en klare dessertgerechten de zin van de verpakkings- "■fDe meeste produkten in een '^is waren en/of zijn ook in verpakkingsvormen ver- Methoden die goedkoper financieel aantrekkelijker ir de consument. Bovendien aan de spuitbus nadelige «n op terreinen als milieu, grondstoffen en persoonlij kheid. :etje gemak dat de spuitbus- leden. staat in geen verhou- ot de bezwaren die ertegen n worden aangevoerd, aldus nsumentenorganisatie die de e acties tegen deze wegwerp- eking dan ook van harte on- unt, aldus het Konsumenten kt. racht,. het maandblad van onsumenten Kontakt, maakt in het julinummer duidelijk, wegenkaarten van Neder- niet altijd even betrouwbaar De informatie die sommige n bieden, is soms erg onvol- en soms zo onoverzichtelijk door de bomen het bos niet ziet. Een blind vertrouwen in mmerciële cartografie brengt er geval risico's met zich mee. racht onderzocht negen ver- nde autowegenkaarten van and op prijs, kwaliteit en ge waarde. De prijsverschillen de merken zijn enorm groot, de kaart van Nederland kan f8,50 neertellen, maar men ok volstaan met een bedrag ;n gulden. Met name de kaar de oliemaatschappijen zijn guldens goedkoper dan de volstrekt gelijke 'merkkaar- vlede doordat de kaarten van nzinemaatschappijen in veel oplagen worden gedrukt, er sprake is van een boekhan- 1 irge van circa veertig procent kaarten van de pompen als reclame-objekt worden isico is groot dat de consu- zich een kaart van een oude met verouderde informatie in nden laat stoppen. De meeste aimakers laten na een duide- indicatie te geven over de iteit van de wegenkaarten, al verschuitlt men zich achter oor de doornsee-klant onbe- lijke code. is koopkracht houden de klant bewust dom. Het maken van prijsvergelijkingen en het bepalen van de voedingswaarde worden vol strekt onmogelijk gemaakt. Koopkracht vindt daarom, dat de overheid de fabrikanten moet dwingen over hun produkten meer openheid van zaken te geven. Op basis van vrijwilligheid is een goe de informatie niet mogelijk. ROTTERDAM De honderdduizend padvinders, aangesloten bij Scouting Nederland, krijgen een nieuw uniform. Dit is besloten door de Landelijke Raad van Scouting, het 180 man tellende 'par lement' van de sinds 1973 gefusioneerde vier padvindersorganisa ties. Na een overgangsperiode van drie jaar zal de nieuwe uitrusting in september 1978 verplicht zijn. De leden zullen in eerste instantie herkenbaar zijn aan de kleur van hun blouse en groepsdas (de kleur van de blouses zullen voor de ka bouters en welpen groen zijn, voor de padvlndsters, gidsen en verken ners beige-oranje en voor de sher pa's en rowans terra. Daarbij wordt een bruine broek of rok gedragen. De leden van de watergroepen dra gen een blauwe blouse en een blau we broek of rok). Standaardisering van de kleding is een van de eerste gezamenlijke ge nomen besluiten sinds de afzonder lijke organisaties een fusie aangin gen. Een tweede besluit: het instellen van een verplichte kampeercursus voor tenminste één lid van de lei ding van elke speleenheid. Dit om het niveau van het kamperen in relatie tot bescherming van milieu en natuur te verbeteren Op de vergadering van de landelij ke raad kwam voorts duidelijk tot uiting, dat Scouting nieuwe sporen aan het zoeken is en zich meer dan voorheen lijkt te willen aanpassen aan nieuwe maatschappelijke visies. Zo is op het ogenblik punt van discussie hoe ook Scouting zich meer kan laten betrekken bij het wereldgebeuren, met name bij de problemen van de derde wereld. De heer F. Vriens sinds kort inter nationaal commissaris en in die functie contactman tussen Scou- ting-Nederland en het wereldbu reau in Genève. de overkoepeling van alle 125 Scouting-organisaties in de wereld, zegt het van groot belang te achten, dat de discussie hierover op gang komt. 'Ik geloof dat het 'weest paraat voor hulpvaardigheid' zich zeker niet moet beperken tot een goede daad in eigen omgeving. Juist om dat de padvinderij een wereldwijde en goed-geoliede organisatie is, dat als we willen helpen ter plaatse een goed geleide organisatie aanwezig Is om die steun zo effec tief mogelijk te maken'. In vrijwel alle landen van de derde wereld bestaan Scouting-organisa ties en de belangstelling ervoor is groot. Alleen al Indonesië telt vijf miljoen actieve leden. De heer Vriens: 'Samen met de organisaties in het westen zouden die enorm veel kunnen doen. De vraag is alleen: hoe zet je dat op? In de naaste toekomst zullen we hier zeker over gaan denken'. In ieder geval zal de zaak aan de orde komen op de wereldconferen tie in Kopenhagen onder auspiciën van het wereldbureau. Deze confe rentie volgt direct op de veertiende Wereldjamboree, de Nordjamb '75, van 30 juli tot en met 6 augustus in het Noorse Lillehammer, die zal wor den bijgewoond door een 250 verken ners sterke Nederlandse delegatie. Wat nu verder met het gymnasium, atheneum, heao, meao of havo diploma Doorstuderen of een baantje zoeken? Er bestaat nog een derde mogelijkheid: Onze accountantskantoren stellen jonge krachten in de gelegenheid om zich via praktijk en studie verder te ontwikkelen. Deze bijzondere leer- en werksituatie biedt: werken in teamverband voor een gevarieerde kring van cliënten. kaderfunctie op middelbaar niveau reële mogelijkheden voor groei naar functie op academisch niveau vergoeding van studiekosten vrij voor NIvRA-colleges minimaal 4 weken vacantie Vraag het informatiepakket, dat u inlichtingen geeft over het accountantsberoep en de NEDERLANDSE ACCOUNTANTS I MAATSCHAP W Scf Schrijf aan Rotterdam-3006, Heemraadssingel 319 of bel (010)259880 (tst. 18) en alle gegevens worden toegezonden. De N.A.M. is een accountants kantoor met 23 vestigingen in Nederland. Hervormde Mavo - Osdorp Nieuwe Laan 34, Amsterdam. Telefoon 020-191263. Gevraagd DUITS 9 lessen GODSDIENST 10 lessen Brieven aan en inlichtingen bij de directeur P. J. Kaay. Nieuwe Laan 34. Amsterdam en bij de adj.-directeur H. H. Hol. Sloepstraat 21. Zaandam, tel. 075-161598. AMSTERDAMSE CHRISTELIJKE DETAILHANDELSCHOOL Waldeck Pyrmontlaan 23, Amsterdam-Zuid. Gevraagd: z.m. per 1 augustus 1975 voor voll. weektaak of deelbetrek king. Soil, graag z.s.m. aan het schooladres. Tel. inl. school: 020-273988. privé: 02942-1876. G. van der Haven, direc teur. AMERSFOORT Christelijke M.a.v.o.-school, Leusderweg 30.Telefoon:033-12166. Gevraagd zo spoedig mogelijk frons pbrtaimn 18 tasen Natuurkunde 1 s Imsm nader overleg en combinatie met andere vakken tot een volledige betrekking is mo gelijk. Sollicitanten moeten het Chr. onderwijs uit overtuiging willen dienen. Onze school is één van de vijftien scholen, die door de staatssecretaris is aangewezen als experimenteerschool voor het M.a.v.o - project. Sollicitanten moeten bereid zijn sa men met het aanwezige team van collega's te werken aan de ontwikkeling van het M.a.v.o. Hierbij is steun van de Landelijke Pedagogische Centra toegezegd. Inlichtingen bij en sollicitaties aan de directeur J. Swank, telefoon 033-16269. De krant wordt gelezen van pagina 1 tot en met pagina laatst. En als u 'm uit hebt, blijft bij u trouw dienen. Bijvoorbeeld door de kopjes heel te houden wanneer u verhuist. Daar is de televisie toch zeker niets bij? De ambassadeur van de Republiek Indonesia, de heer Sutopo Yuwono Projohandoko heeft gisteren in de Houtrusthal in Den Haag de zeventiende Pasar Malam geopend. Op de foto boven be kijkt de ambassadeur een beeld in de stand van de Republiek In donesia. In het midden mevrouw E. Boon-Derksen, organisatrice van de tentoonstelling. Onder een van de vele stands met lekkere hapjes. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN 'Iedereen die zich met ontwikkelingswerk bezig houdt is er nu eindelijk wel van overtuigd dat het voedselprobleem een van de belangrijkste ontwikkelingsproblemen van de toekomst zal zijn, als het dat al niet is'. Dit zei gisteren prins Claus als voor zitter van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV) bij de opening van de vijftiende Agromisa-week, die tot zaterdag in de landbouwhogeschool in Wageningen wordt gehouden. Deze studieweek is bestemd voor missiezusters, missionarissen, vrij willigers en anderen, die niet een speciale agrarische opleiding heb ben genoten, maar in hun werk op het tropische platteland toch met deze problematiek te maken hebben of te maken krijgen. De landbouw in de derde wereld staat, aldus prins Olaus, ook in het werk van Agroanisa centraal Dat is eveneens steeds meer het geval bij het werk van de SNV. De inzet van Nederlandse vrijwillig sters en vrijwilligers wordt steeds meer geconcentreerd op de armste van de arme landen en op de armste bevolkingsgroepen in andere ont wikkelingslanden. Dit betekent in de praktijk van het ontwikkelings werk: steeds meer aandacht voor de basis, voor de onderliggende groepen. Wat kan dat alles beteke nen dan steeds meer aandacht voor het platteland, de landbouw, voor het meest ensentiële dat de mens nodiig heeft: zijn voedsel? De som bere voorspellingen die in vele rap porten staan, over de gigantische Van een verslaggever SCHIPHOL Minister Pronk is optimistisch gestemd over de afloop van de conferentie in het kader van het internationale jaar van de vrouw, die tot en met 3 juli in Mexico wordt gehouden. De be windsman, die de openingsdagen in de Mexicaanse hoofdstad heeft bij gewoond. zei gistermorgen na zijn aankomst op Schiphol dat 'het nog moeilijk is vast te stellen of de conferentie een werkelijk succes wordt, maar de aanzet ertoe goed is geweest'. hongersnoden die ons in de niet eens zo verre toekomst bedreigen, mogen geen werkelijkheid worden. Ze hoeven ook geen werkelijkheid te worden, als we dat niet willen. Maar dan moet die wil wel vertaald worden in politieke wil van rege ringen hier en in de arme landen. Prins Claus: 'Hulp bij de ontwikke ling van de landbouw heeft vele kanten. Het gaat niet alleen om de landbouw zelf in de meest directe zin, het rechtstreeks bewerken van de grond, maar ook om bijvoor beeld hulp bij het lager technisch onderwijs en om de ontwikkeling van de waterbouw en cultuurtech nische werken. De deskundigheid op landbouwgebied ligt hier in Wa geningen als het ware huizenhoog opgestapeld en het ls daarom zeer verheugend dat er aan de land bouwhogeschool een organisatie als Agromisa is. die ernaar streeft dit grote reservoir aan kennis zoveel mogelijk aan de derde wereld ten goede te laten komen. Uiteindelijk gaat het om inzicht', aldus de voor zitter van de SNV. Oplossing 'Hoe meer inzicht de mensen zich verschaffen in de aard en omvang van de problemen, des te beter zijn zij in staat bij te dragen aan een oplossing ervan. Concreet gezegd en toegepast op het probleem van de ontwikkelingssamenwerking: het gaat er niet alleen om dat mensen weten dat er onrechtvaardige ver schillen bestaan tussen arme en rijke landen. Zij moeten ook weten en begrijpen hoe dat komt en wat er de diepere oorzaken van zijn. Alleen dan zijn ze in staat tot het vellen van een intelligent oordeel. Alleen dan zijn zij in staat te begrijpen wat er moet gebeuren om de welvaartskloof tussen arm en rijk kleiner te maken.' Van onze parlementsredaktie DEN HAAG De voorzitter van de Tweede Kamer, dr A Vonde ling ontkent dat het kamerlid maatschap in het algemeen goe de perspectieven biedt voor het stijgen op de maatschappelijke ladder of het maken van carriè re. Dr. Vondeling schrijft dit in het zojuist verschenen nummer van het maandblad 'Beleid en maatschappij'. Het artikel van de kamervoorzit ter is een reactie op een eerder in dit blad gepubliceerd artikel van een student ep een weten schappelijk medewerker van de Rotterdamse Erasmus-universi teit onder de titel 'De Tweede Kamer als carrièrekanaal'. In dit artikel somden zij de oude en e nieuwe beroepen op van oud tweede Kamerleden in de perio de van 1970 tot 1974. Volgens dr. Vondeling zijn er heel weinig Kamerleden geweest die aan een mogelijke carrière dachten toen zij zich kandidaat lieten stellen voor het kamerlid maatschap. Hij baseert zijn me ning op zijn herinneringen van de 121 Kamerleden, die in de genoemde periode de Tweede Kamer hebben verlaten. 'Van de 71 Kamerleden, die 'n die tijd de Kamer hebben verlaten omdat zij niet werden herkozen, meen ik te weten dat slechts in een paar gevallen geen kandidatuur werd begeerd', aldus, Vondeling. 'De Erasmianen sloegen ge lukkig de plank lelijk mis... n BERGUM Het beeld van de arme Friese heide herleeft in het openluchttheater in Bergum waar een serie opvoeringen wordt gegeven van het stuk 'Ma rijke', dat een toneelbewerking is van de gelijknamige roman van Abe Brouwer. -De armoede van die tijden komt in het stuk duidelijk naar voren. Het ruwe leven en de platte humor niet minder. Het lijkt er zelfs op dat het stuk vooral door dit laatste de sfeer van het harde leven heeft willen treffen. Er is niets tegen om de werke lijkheid weer te geven maar de ruwheid overheerst in het stuk wel zeer sterk. Het is de bedoe ling dat daartegenover de moe dige, eerlijke maar ook gekrenk te figuur van Marijke staat. Ze heeft haar man verloren en diens familie die op het huwelijk tegen was laat haar met haar kinderen in een hut op de heide verkommeren. Sneller dan de toeschouwer kan volgen, komt alles goed: Marijke's schoonva der komt tot inkeer en zorgt voor een huis voor haar gezin en de oudste zoons worden in plaats van stropers ijverige straatmakers. Dat alles gebeurt na enkele misverstanden en ver dachtmakingen die bijna tot een volksgericht hadden geleid. Hoe wel de logica vaak ontbreekt maakt een en ander het spel wel levendig maar het is wel jammer dat tussen de platte humor en sentimentaliteit, vrijwel geen nuanceringen voorkwamen. Toch heeft Bergum na een reeks merkwaardige experimenten die niemand boeiden weer een stap je op de goede weg gezet: dit stuk trekt in ieder geval meer publiek en brengt ook wel een stukje bewogenheid over. Regis seur Tobias Piron, die vroeger in Bergum verdienstelijk werk heeft gedaan is ook terug: voor de komende jaren zijn hem stukken met iets meer diepgang ook een iets fijnere humor toe gewenst. Het spelersmateriaal ls nog zeer ongelijk van kwaliteitmaar ook daar kan wat aan worden ge daan. De Bergumer openlucht speltraditie heeft bij alle bezwa ren die men kan aanvoeren een nieuwe impuls gekregen. Er zijn nog voorstellingen op 27 en 28 juni. HOORN Een van de meest fascinerende vormen van de Chinese volkskunst is die van de papierknipsels. De geschiedenis van de knipkunst gaat terug tot tenminste de Ming-periode (1368-1644). Uit die tijd stam men vele van de traditionele pa tronen die nu nog steeds worden geknipt. De Chinese papierknipsels wor den voor diverse doeleinden ge bruikt. zijkanten van papieren lantarens worden ermee beplakt, ze worden als versiering tegen de muur en op de (papieren) ramen gehangen, en men ge bruikt ze ook als borduurpatro nen. Nog steeds wordt er in Chi na veel aan papierknipkunst ge daan. Daarbij ontstaan ook al lerlei nieuwe vormen die hun oorsprong vinden in het tegen woordige volksleven van China: de plattelands-commune en de moderne Chinese stadssamenle ving. In het Westfries Museum in Hoorn wordt momenteel tot en met 21 augustus een tentoon stelling gehouden van Chinese knipsels welke afkomstig zijn uit de Amerikaanse Collectie Chu- ten Doesschate (dagelijks van 10.00-17.00 uur; zondags van 12.00-17.00 uur). Hierbij afge beeld een knipsel getiteld: 'Een der beroemde schoonheden'. PARIJS De zaterdag 70 jaar geworden Franse filisoof en schrijver Jean-Paul Sartre kan niet meer lezen en niet meer schrijven. Aan zijn rechteroog was hij al sedert zijn derde jaar praktisch blind. 'Met mijn linkeroog zie ik nu nog vaag vormen, licht en kleuren, maar voorwerpen en gezichten kan ik niet precies meer onderschei den' zei hij in een interview met het weekblad 'Observateur'. Hij zei ook dat zijn beroep als schrijver helemaal vernietigd was. 'Maar ik kan nog spreken. Daarom zal ik, als de TV een oplossing voor de financiering vindt, een reeks uitzendingen verzorgen waarin ik zal proberen over de 75 voorbije jaren van deze eeuw te spreken.' Sartre verklaarde dat hij deze uitzendingen tezamen met zijn levens gezellin Simone de Beauvoir, Pierre Victor en Philippe Gavi zal doen. Zij zullen o.a. de redactionele taak op zich nemen die Sartre zelf niet meeer aan kan. DEN HAAG Een aantal leden van Amnesty International heeft afgelopen weekend voor de Marok kaanse ambassade gedemonstreerd voor de vrijlating van de politieke gevangenen in Marokko. Dit zou moeten gebeuren ter gelegenheid van de verjaardag van koning Has san II, op 9 Juli. Amnesty International ondersteunt met deze'actie de els van de Ma rokkaanse politieke partijen voor vrijlating. Een delegatie van Am nesty bood ambassadeur Mekouar een petitite met drieduizend hand tekeningen aan. maar deze weiger de de petitie aan te nemen. De reden hiervoor was dat de ambas sadeur komende week een gesprek zou voeren met de voorzitter van Amnesty Intérnational. Dit wordt echter door Amnesty ontkent. (Advertentie) Sennocol: voor een geregelde stoelgang Sennocol is een laxeermiddel dat op natuurlijke wijze - betrouwbaar en doeltreffend - opluchting brengt. Sennocol werkt na ca. 8 uur. 'sAvonds ingenomen, 's morgens de werking, waardoor u verzekerd bent van een ongestoorde nachtrust. Sennocol: een laxeermiddel waar udeklokopgelijkkuntzetten Uitsluitend verkrijgbaar bij drbgist en apotheker. (J) O'S" N .V., Diemen. V

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9