Werkgroepen willen 'clusters' in Tanthof Uitbreiding var recreatiegebied Uithof: f 5,5 min Nostalgie in Houtrust Leiden wilde buiten medeweten van GS zwembad financieren Tal van bezwaren bestemmingsplan Rijswijk-Zuid Sluiting kantoor i Leiden Dode bij explosie op Noors schip Medewerking woningbouwverenigingen onontbeerlijk Met meer voor watersport 4 Twijfels aan noodzaak rijksweg 19 TROUW/KWARTET DINSDAG 24 JUNI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN b ningen. zoals een crèche, wasserette en cultureel café. Deze voorzienin gen worden ook opengesteld voor overige wijkbewoners, opdat ook een integratie van de woonomge ving mogelijk wordt. Een eventuele gezamenlijke exploitatie zou dit be vorderen. Een woordvoerder zegt over de woongemeenschap: "Wij willen ln deze tijd van verkilling een woon omgeving scheppen waar gemakke lijker relaties kunnen ontstaan, ook voor groepen waarvoor dat in de huidige woonvormen vaak moeilijk ligt. zoals bejaarden en alleen staanden. Veel van de vroeger plaatsvindende gemeenschappelijk heid van de 'grootfamllie', de buurtgemeenschap en het café ke ren terug ln de genoemde woon vorm. Belangrijk is het dat de rollen van de vrouw als hulsvrouw, de bejaar de en de alleenstaande doorbroken kunnen worden- Ook voor het op groeiende kind zijn er betere moge lijkheden tot ontplooiing'. Over de problematiek rond de uit voering van het projekt in Tanthof zegt de woondvoerder dat zonder medewerking van de woningbouw verenigingen er niets van de grond kan komen. "Een organisatievorm zal in overleg met hen moeten wor den gevonden. Wijzelf denken bijv. aan een te vormen stichting die het gehele projekt huurt, maar waar door ook leden van de woningbouw verenigingen een kans krijgen er te gaan wonen'. Het meer zal ontstaan door verbre ding van de Wennetj ess loot. Het natuurgebied komt tussen de ver brede Wennetjessloot en de Noord westhoek van De Uithof. Tegelij kertijd met de uitbreiding zal een compartimenteringsdijk worden aangelegd die deels aansluit op het dijkgedeelte langs en deels samen valt mét de Nieuweweg. Dit plan wordt vrijdag 27 juni be sproken in de raadscommissie voor jeugd sport en recreatie. Omdat de Haagse 'boezemwaterbalans' door de aanleg van de nieuwe wijken Kraaijenstein en Houtwijk wordt verstoord, zal men eerst beginnen aan de waterstaatkundige werken, zoals de verbreding van de Wen- netjessloot, de aanleg van de com partimenteringsdijk en de nieuwe slootjes in het recreatiegebied. Het totale wateroppervlak van het nieu we recreatiegebied wordt voldoende geacht om de boezemwaterbalans weer ln evenwicht te brengen. Bij de verbreding van de Wennet- jessloot tot 45 i 50 meter zal een hoeveelheid klei vrijkomen die zal worden gebruikt bij de aanleg van de compartimenteringsdijk zowel als bij de aanleg van het natuurge bied. Het gebied moet een afwisse lend karakter krijgen. Het zal zich in de eerste plaats lenen voor rus tige vormen van recreatie zoals vis sen. wandelen, roeien, kaniën, enz. Er komen elzen- en wilgenbosjes, bloeraenplukweiden, bloemrijke bennen, speelweiden, rietlanden e.d. Vissteigers Bij de Wennetj essloot, die door z lengte (950 m) niet geschikt is vt officiële kano wedstrijden, word de volgende voorzieningen getn fen: vrijwel over de gehele lem zullen aan weerszijden ter bevei ging onderwaterbermen met e breedte van 4,5 ét 5 meter word aangelegd, waarop riet zal word geplant: er zullen enkele vissteigf worden gebouwd en nabij de Nie weweg komt een inham die dier kan doen als ligplaats voor kano roeiboten en dergelijke. Door de wijze van aanleg van b gebied zal met name de vogelstal zich hier uitstekend kunnen on wikkelen. Met het oog hierop een grote plas aan de zuidoostzij van het gebied een schelpenstrai krijgen. In het hele gebied, dat totaal 19 I zal beslaan, zullen op diverse plaa sen banken en picnic-sets word geplaatst. De speelweiden zuil worden voorzien van houten spe werktuigen. Voorts komen er enki schuilhutten vanwege de grote a stand tot de 'bewoonde wereld'. 1 kosten van het totale projekt b dragen 5.5 miljoen. Daar de aanleg van dit gebied e< voorziening is van meer dan lok« betekenis wordt verwacht dat staatssecretaris van CRM een su sidieverzoek tot 75 pet van de 1 vesteringskosten zal honoreren. Van onze correspondent LEIDEN De stad Leiden heeft in het verleden serieuze plannen gemaakt om buiten medeweten van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de bouw van een zwembadencomplex aan de Vondellaan te financieren. Op voorstel van de toenmalige' fractievoorzitter van de PvdA, mr. R. J. in 't Veld wilde Leiden het kapitaal van de Leidse Duinwater Maatschappij (LDM) gebruiken om twee 25 meter bassins en een in structiebassin in een overdekt com plex te bouwen. De totale kosten werde in 1973 geschat op 8 mil joen. En en ander is gisteren duidelijk geworden nadat de gemeente de notulen van een tweetal besloten raadsvergaderingen openbaar had gemaakt. Dit gebeurde nadat de Leidse pers eerder deze maand overging tot eenzijdige opzegging van een overeenkomst met de ge meente om het stilzwijgen over de ze affaire te bewaren. Blijkens de notulen wilde Leiden via een daar toe in let leven geroepen stichting 'De Welzijnsbron' deze plannen re aliseren. Tot diretoteur -secretaris hiervan werd benoemd het toenma- Van een verslaggever DEN HAAG Bij een explosie aan boord van het Noorse schip Perimna 112 op de Noordzee is gisteren een bemanningslid om het leven geko men. Drie personen liepen brand wonden op. Eén van hen werd met een helikopter van de Nederlandse marineluchtvaartdienst met brand wonden overgebracht naar het brandwondenhospitaal in Beverwijk. lige PvdA-raadslid M. van Aken. De heer Van Aken, thans wethouder van economische zaken, trad toen af als commissaris van de LDM, een NV waarvan het aandelenpak ket vrijwel geheel in handen is van Leiden. De plannen hadden een tweeledig doel. In de eerste plaats zou Leiden een extra zwembad rijk zijn zonder dat aj daarvoor financieel een veer zou moeten laten. Bovendien zou kunnen worden voorkomen dat het college van GS Leiden zou dwingen bij het 'leegmaken' van de NV de uitgekeerde reserves aan te wenden voor dekking van haar talrijke be grotingstekorten, waardoor een fi nancieel voordeel onmogelijk zou worden. Afgezien de Inhoudelijke kant van deze plannen om GS om de tuin te leiden heeft vooral de rol van de wethouder van economische zaken Van Aken ln Leiden nogal wat stof doen opwaaien. Er gaan geruchten dat hij de post van di- rekteur-secretaris van de Stichting 'De Welzijnsbron', waaraan een dik salaris verbonden zou zijn geweest cadeau heeft gekregen van de voor malige KVP-wethouder van econo- nische zaken, de heer J. Lijten. Benoeming naar uit dat spoedig nadere mede- lingen omtrent de zaak 'De Wel zijnsbron' en de rol van wethouder Van Aken worden gedaan, CDA-fractieleider mr. H. Driessen heeft het college van B. en W. inmiddels een groot aantal vragen gesteld, voorts zal hij volgende week het colllege over één en an der interpelleren. Ook de PvdA heeft toegezegd na opheffing van de geheimhoudingsplicht met een nader commentaar toegespitst op de rol van de heer Van Aken te komen. Momenteel staat de heer Van Aken op de nominatie benoemd te wor den tot president-commsissaris van de LDM. in welke positie hij die zelfde Lijten vroegtijdig (zijn ambtstermijn loopt pas volgend jaar af) zou opvolgen. Gezien de vele intriges en geheimzinnigheden die nog rond deze affaire hangen spreekt men in Leiden thans van een 'klein Watergate'. Het ziet er Marselis wethouder De heer L. L. Marselis is door de gemeenteraad als wethouder geko zen. Hij volgt mevrouw ir. Nellien C. de Ruiter op, die de wens te kennen gaf het ambt van wethou der neer te leggen. De heer Marse- lis is lid van de CDA-fractie van de Voorschotense raad. Burgemeester dr. J. van der Haar dankte de afgetreden wethouder voor de werkzaamheden die zij in het be lang van de gemeente heeft ver richt. De benoeming van de heer Marselis was voor WD-fractievoor zitter mr. Begeer aanleiding op nieuw bij het college aan te drin gen op de aanstelling van een vier de wethouder. Volgens hem zijn de werkzaamheden voor drie wethou ders in een gemeente als Voorscho ten te zwaar. 25 jaar huisarts De populaire huisarts dokter F. A. Bolsius, die jarenlang zijn praktijk heeft in de Schilderswijk is wegens zijn 25-jarig ambtsjubileum gehul digd. Niet minder dan 1.500 patiën ten kwamen hem op een receptie in de Prinses Marijkeschool aan de Wouwermanstraat huldigen. De dokter kreeg talrijke geschenken aangeboden. Oud-wethouder Da- moiseau richtte namens het jubi leumcomité hartelijke woorden aan het adres van het gezin Bolsius. De huisarts heeft 1096 kinderen ter we reld geholpen. Van praktisch elke geboorte heeft hij een kaartje be waard In de RK-Marthakerk werd voorafgaand aan de receptie een plechtige hoogmis gehouden. Dr. Bolsius werd aldaar verrast met de mededeling dat hij Is benoemd tot ridder ln de orde van Sint Silves ter. Strandophoging Op het Scheveningse strand tussen Seinpost en Luxe Bad zijn de afge lopen weken ruim 300.000 kubieke meters zand opgespoten. Vandaag is de eerste fase van de ophoging tot 800 meter voorbij de Pier beëindigd en de ophoging van het strandge- deelte tussen Noorderhavenhoofd en Seinpost begonnen. Hier wordt ruim 380.000 kubieke meter zand opgespoten. School Buytenwegh Op 26 juni om vier uur slaat de Zoetermeerse wethouder Janse van onderwijs in Buytenwegh de Leyens, deelplan A de eerste paal voor een scholencomplex dat be staat uit twee kleuterscholen en twee basisscholen met een gymnas tieklokaal. Er is rekening meege- houden dat er ook een peuters peel - DELFT De Stichting Centraal Wonen-werkgroep Delft, woon groep 'De Bol' en werkgroep 'Veldhoen' willen gezamenlijk een plan voor de bouw van vijftig wooneenheden realiseren in de nieuwste wijk Tanthof. In een brief aan het gemeentebe stuur schrijven zij dat het projekt ln samenwerking met de plaatselij ke woningbouwverenigingen zou moeten worden uitgevoerd, aan wie de gemeente Delft de uitwerking van de deelplannen voor de nieuwe stadswijk ten zuiden van de Krult- huisweg heeft gedelegeerd. De samenwerking tussen de drie werkgroepen is tot stand gekomen omdat men besefte in grote lijnen dezelfde doelstellingen te hebben. Gebleken is dat een groot deel van de Delftse gemeenteraad positief staat, tgenover het plan. Enkele fracties ln de raad hebben er eer der op aangedrongen dat in Tant hof een dergelijk projekt mogelijk zou moeten worden gemaakt. Op korte termijn moeten bespre kingen met het Centraal Overleg Woningbouwverenigingen Delft plaatsvinden, omdat de eerste deel plannen eind juli in een vergevor derd stadium moeten zijn. De ge meente moet de grond voor de eerste hleft van Tanthof nog via de Kroon zien te onteigenen. Zoals bekend is de grond destijds door projektontwikkelingsmaatschappij - en onder de handen van de ge meente vandaan weggekocht. De Stichting Centraal Wonen streeft naar woongemeenschappen waarin een 'totale Integratie' plaatsvindt. Niet alleen voor gezin nen, maar ook voor bijv. bejaarden, gastarbeiders en ongehuwden sa menwonenden moet er in de pro- Jekten plaats zijn. De twee andere werkgroepen behartigen de belan gen van minderheidsgroepen. Woongroep 'De Bol' pleit ervoor dat vrijkomende woonruimte zo snel mogelijk wordt benut voor woning zoekenden met het accent op wer kende Jongeren en alleenstaanden. Werkgroep "Veldhoen' wil zich voornamelijk op mensen richten die met psychische of sociale pro blemen te maken hebben. Het iso lement van deze mensen zou voor komen kunnen worden door het leven in een gemeenschap. Studie Basis van het bouwplan voor Tant hof is een studie van 1974 van de werkgroep Centraal Wonen. Twee studenten van de TH-Delft zijn hier op afgestudeerd. Momenteel wordt het projekt uitgewerkt op Juridische en organisatorische as- pekten en aangepast aan de doel stellingen van de participanten. Het projekt is gebaseerd op vijftig eenheden die plaats bieden aan 150 bewoners. Er zijn drie zgn. basis Van een onzer verslaggevers j DEN HAAG Het recreatiegebied 'De Uithof' zal worden uitgj breid met een meer voor watersportdoeleinden en een natuu gebied. clusters ontworpen met een ver schillende benadering van het be grip 'gemeenschappelijkheid'. De bewonersgroepen, bestaande uit elk ca. 12 mensen, beschikken in de plan-opzet over een aantal ge meenschappelijke ruimten, zoals eetkeuken. wasruimten en hobby kamers. Drie van deze groepen vor men een cluster met een enkele centrale ruimte. Iedere bewoner be schikt over een eigen zlt-slaap- ruimte met een kookgelegenheid. Er bestaat dus gelegenheid dat men zich terug kan trekken, als men dat wenst. Voor het gehele projekt ls gedacht aan een aantal algemene voorzie- Zo ziet het drietal Delftse werkgroepen een 'cluster' in de wflk Tanthof. Drie groepen van ca. 12 mensen kunnen met elkaar deze woongemeenschap vormen. Het Indonesisch-Etnografisch Museum demonstreert de kunst van het batikken, die onder meer wordt gadegeslagen door ambassadeur Projohandoko. Vandaagz al ons kantooi Steenstraat 37 te Leiden ge. j sloten worden. Alle werkzaam heden voor het rayon Dei Haag/Leiden worden met in' gang /van vandaag geconcen* treerd op ons kantoor Park4r straat 22, Den Haag. Voor redaktionele zaken i4 het adres: Postbus 101, Deifl, Haag of telefoon 070-469445. M Advertenties kunnen ook aaij dit adres worden opgegeven, f; Lezers uit Leiden en omgeP ving, die onverhoopt de kranl. te laat ontvangen, kunnerj zich voor nabezorging in ver binding stellen met ons kan!" toor in Den Haag. DE DIREKT11 iirjc zaal in het complex wordt ond< bracht. In februari volgend vindt de oplevering plaats, prot.chr. onderwijs, het RK-oni wijs en het openbaar onderwijs len de scholen in gebruik ner#' Het is de laatste zgn. 'herhalir school' die in Zoetermeer wordt bouwd. Orgelwedstrijd Ter gelegenheid van het 10-j^j bestaan van de Orgelkring Boll streek wordt op 1 november Jaar een Amateur Orgelwedstriji Lisse gehouden. Deelnemers di€ amateur te zijn op het moment de inschrijving op 27 augustus sl Het Adema-orgel in de St. Agal kerk te Lisse is het instrument bespeeld moet worden. Bij voldi de deelname zal op 20 septen een voorselectie worden gehoui waaruit zes deelnemers worden kozen voor de halve finale okt.). De drie finalisten w daaruit weer gekozen: zij ir met een vrij programma van 20 minuten elk om de eerste plaatsen strijden. Inlichtingen 4 strekt de heer W. Boot. Heertj 137, Lisse (tel. 02521-13532). Jury bestaat uit de organisten 4? J. Keijzer, Rotterdam: Nico dep Hooven, Utrecht en Emst vais, Lisse. Panorama kust In het gebouw van de Gemeen teL ke Dienst Haven- en Marktwei aan de Visafslag 1 in Scheveninl Is van 27 juni tot en met 29 augtf tus een tentoonstelling van for te zien van de Haagse kunsten) Jan Roëde. Opvallend daarbij' een zeven meter lang panorama de kust. De expositie was eerde: te zien in het Informatiecent] aam de Groenmarkt. Het gel van Haven- en Marktwezen is werkdagen geopend van 9-li uur. En dan nog... #Op de Pasar Malam (t.e.m. Juni) in Houtrust heeft de gemej te Zoetermeer een presentatie richt met het thema: 'Leven I Zoetermeer, een aparte belei] nis'. Ridder in de orde van Orav Nassau kan de heer H. W. Met! meijer zich noemen, die hoofd van de 50-jarige Pius X-schoolG Wassenaar. Sinds 1946 zwaait daar de scepter. #In 't Centrum! De Lier biedt het gemeentebestii van deze plaats de heer W. K. fc Brons op 2 juli van 5-6 uur q receptie aan. De heer Brons. ho4 van de afdeling sociale zaken n de gemeentesecretarie gaat pert augustus met pensioen. t Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bijna tropisch warm was het gisteren bij de opening van de 7e Pasar Malam door de ambassadeur van de Republiek Indonesia, de heer Sutopo Yuwono Projohandoko. Velen waren naar Houtrust geko men om deze feestelijke gebeurte nis bij te wonen. Uiteraard sloeg het 'Slamat Datang' ook op de vele lekkere, gekruide hapjes uit de in- donesische keuken die de gasten kregen voorgeschoteld. De ambassadeur onderstreepte in zijn toespraak de warme contacten die er tussen zijn land en ons land bestaan. De jaarlijkse Oost-West markt levert daar mede een belang rijke bijdrage aan. welke als het ware wordt weerspiegeld door de uitgebreide Indonesische presenta tie op de Pasar Malam, samenge steld door de Indonesische ambas sade ln samenwerking met het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen. In deze tentoonstellingsruimte wordt een overzicht gegeven van de Indonesische cultuur. waaruit blijkt dat in het huidige Indonesië nog steeds de nadruk wordt gelegd op het handhaven van tradities. De ambassadeur knipte na zijn toe spraak een lint door waarmee de toegang vrijkwam van een fraai aangelegde tropische tuin in een schemerdonkere ruimte. Op deze 17e Pasar Malam neemt de keuken weer een voorname plaats in. Het aantal stands, waarin nasi rames en sateh verkrijgbaar is heb ben we niet geteld, maar het zijn er enkele tientallen. Trouwens de wisselwerking tussen de Indonesi sche en de Westerse culturen wordt bewezen door de aanwezigheid van Inzendingen van nijverheidskunst e.d. Zo geven medewerkers van het Indonesisch Etnografisch Museum uit Delft demonstraties in de kunst van het batikken. Meteen al na de opening van de markt was hier veel belangstelling voor. De Stichting Afzetbevordering van artikelen uit landen in ontwikke ling (ABAL) biedt talrijke originele artikelen te koop aan. naast ge bruiksvoorwerpen ook thee en kof fie. ABAL is aan het Huygenspark 37 in Den Haag gevestigd, waar men na de beurs terecht kan voor informatie. Mode Oo de mode is ln Houtrust te vinden. Dagelijks wordt op vaste uren kleding geshowd. Tijdens het slenteren in de eet- en koopstraat jes zal de bezoeker gamelan- en krontjong-klanken horen. Ou-In- disch gasten zullen er weer wee moedig van worden. Maar dat is nu eenmaal de sfeer van de Pasar Ma lam. de markt die met het kaartje bij de kassa ook een stukje nostal gie verkoopt. De organisatoren zijn er extra blij mee dat de Pasar Malam een groei ende belangstelling trekt onder de jeugd van nlet-westerse culturen. Dit jaar wordt op zo'n 60.000 bezoe kers gerekend, die vanaf vandaag tot en met zondag ook op het optreden van talrijke artiesten worden vergast. Tot en met don derdag is de Pasar Malam van 14- 23 uur. vrijdag van 14-24, zaterdag van 11-02.00 en zondag tenslotte van 13-23 uur geopend. Voor 65- plussers is er tot en met donderdag reduktie op de toegangsprijs van toepassing. RIJSWIJK In zo'n 25 bezwaarschriften wordt kritiek geleverd op het ontwerp-bestemmingsplan Rijswijk-Zuid, dat de afgelopen weken ter visie gelegen heeft. De bezwaren gelden onder meer de aanleg van de Zoomseweg, het maken van een jachthaven en de eventuele verdwijning van de Schaapwei-molen. Een groot aantal indieners van be zwaarschriften twijfelt ernstig aan de noodzaak van rijksweg 19. de Zoomseweg. Andere vrezen dat de weg, ondanks z'n verdiepte ligging, onaanvaardbare geluidshinder met zich mee zal brengen. Ook het ruimteverlies wordt fel bekritiseerd. Er zouden vele honderden volkstui nen kunnen komen in het gebied, dat nu gereserveerd is voor de weg, aldus de werkgroep verkeer van de PPR. Rijksweg 19 zal dwars door het zogenaamde stadslandschap, het recreatiegebied ten zuiden van Rijswijk, lopen. Ook de Vereniging Milieudefensie, die onlangs een al ternatief plan voor de omstreden rijksweg presenteerde, heeft bij de gemeente Rijswijk een bezwaar schrift ingediend Molen In een aantal bezwaarschriften wordt gevreesd voor verdwijning van de molen en van 'het unieke pand Jaagpad 2, dat met de oude bomen en het groen er omheen een prachtig geheel vormt', zoals een bewoner van de Van Hardenhoek- laan schrijft. Een bewoner van het Jaagpad wijst op de vogelbroed plaatsen In de directe omgeving van het bedreigde gebouw. Veel kritiek is er ook op de voorge nomen bouw van een opslagplaats, waarvan het Gemeentelijke Ener giebedrijf gebruik zal maken. Zo'n vestiging past beter in het indus triegebied Plaspoelpolder, aldus de bezwaarschriften, waarin suggesties gedaan worden om het bewuste ter rein in te richten als trimbaan, tennisbaan, dierenweide of hand- balveld. Jachthaven De aanleg van een jachthaven wordt al evenzeer als het GEB- gebouw veroordeeld. Vooral de voorgestelde ligging moet het ont gelden. Zo schrijft de werkgroep Woonomgeving van de Contact groep Rijswijk-Zuid: 'Door de jach thaven midden in het recreatiege bied te plannen zal veel gemotori seerd verkeer, auto's van schippers, bezoekers en leveranciers, tankwa gens met dieselolie, benzine, smee- rolei het gebied binnentrekken, met alle onrust van dien'. Tot de niet genoemde schrijvers van bezwaarschriften horen nog een aantal bewoners van het Paag- pad, en het Landbouwschap, dat bezorgd is over de situatie van en kele tuinbouwbedrijven ln Rijswijk- Zuid. Voor de verdwijning van de Schaapwei-molen in het tuinbouw gebied Sionin Rijswijk-Zuid bestaat grote vrees.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6