NKV deinst niet langer terug voor klassenstrijd dichtbij mmentaar Harmonie een fictie als het gaat om gewenste economische orde iaanse minister: nmunisme wint EG niet ér biedt |denten in Zaïre ^gelijk vrijgelaten Het blijft gunstig weerrapporten 'n neushoorn voor de koning stelling kokvors weet ik veel K/KWARTET DINSDAG 24 JUNI 1975 'S4 (i) ttWie de na-oorlogse ontwikkelin- ijjskj de Nederlandse katholieken Jl^volgd, kan de poging van het p»ndse Katholieke Vakverbond ifiSand te nemen van de confessi- Jt (beter: clericaliteit) geen ver- 7 I meer inhouden. Het rommelt 7 d op het katholieke erf. j helling van de Nederlandse ka- kerkprovincie na het tweede n, de ontwikkelingen aan bij- :ld de Nijmeegse universiteit, issie met de zeer radicale •ging in Latijns-Amerika, het :hts signalen van de vermaat- defclijking var het katholicisme. ht«s heeft die ontwikkeling er toe /as|dat de macht van de clerus idergraven, anderzijds verloren 'eel mensen het religieuze dak if "Jhet hoofd. De groep die de mis terug wil is er een verte- .voorbeeld van. i schrijven van het ontwerp- [gram heeft het NKV in ieder iet aan moed ontbroken. Het :hudt een aantal leerstellingen [verleden van de vacht alsof het ippels zijn en vervolgens wijst londsbestuur de leden een weg, irdien voornamelijk door socia- perd bewandeld. Tenzij men in fke kring het idee van leden- als een onvermijdelijk natuur- is gaan zien, kan men een aanpak niet anders dan noemen. ook verstandig is om een 'eestverwanten bij de KVP leeld zo hard in de wielen als hier gebeurt, is een vraag. De stellige uitspraak NKV wenst af te rekenen met fessionele partijpolitiek zal toch (zachtst gezegd lang niet iedere even prettig en verstandig in klinken. BINNENLAND door Huub Elzerman (2) is er op de uitgangspunten af te dingen. Het NKV zegt in het verleden heeft willen als katholieke emancipatiebe- Het ging om het wegwerken Tinomische, politieke en culture- 'erstanden, of zoals de encycliek Novarum het zei: om de ver uit het proletariaat. IKV constateert nu dat het atieproces is voltooid en dat [kt genomen nfet meer hoeft te als organisatie-beginsel. Katho- [erknemers hebben het niet be- iet slechter dan andere christe- socialistische werknemers en (terende emancipatie-arbeid is met het zicht op de derde nog al wat kan net zo niet beter, gezamenlijk wor- jdaan, is de gedachte, nsequentie van deze redenering snd. Onder erkenning van elkan- lentiteit hebben de drie vakcen- ben nogal pijnlijke verlopen po- edaan om de handen ineen te Het CNV heeft inmiddels af- t, maar ondanks alle beloften is federatie NVV-NKV er nog niet. Het resultaat van al het naar een goed samenwerken- eer doelmatige federatie van (trales is voorlopig gelijk te stel- n nul. De traditie in de Neder- vakbeweging om alles aan de plaats van aan de voet te zal er overigens niet vreemd jn. 'Werkgevers trachten in het al gemeen de sociale vooruitgang die de vakbeweging voor ogen staat te remmen en te blokke ren, des te sterker wanneer hun voorrechten en machtsposities worden aangetast. Hieruit resul teert een onderlinge verhouding die men rustig die van tegen standers en van strijd kan noe men. Het heeft niet te maken met dogmatische marxisme als men deze situatie als feitelijke klassenstrijd kenschetst'. Met deze bijna terloopse op merking heeft het verbondsbestuur van het NKV gisteren een punt gezet achter een van de belangrijk ste leerstellingen uit de katholieke sociale leer. In deze leer, neerge legd in de grote sociale encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno, heeft immers de verzoening, het solidarisme en het gemeen schappelijk belang van werkgevers en werknemers altijd centraal ge staan. In het gisteren gepubliceerde ont- werp-visieprogram 'Een visie ter vi sie' zegt het NKV dat gemeen schappelijke belangen, samenwer king en harmonie een fictie zijn als het gaat om de gewenste economi sche orde, de doeleinden van de onderneming en het ondernemings beleid, de maatschappelijk meest gewenste spreiding van eigendom en zeggenschap. Feitelijk zijn er belangentegenstellingen, ook tussen werkgevers onderling. Aan de 280 pagina's tellende ont- werp-visieprogram van het NKV is zes jaar intensief gewerkt. Het zal nu na een discussie met de achter ban die ook gebruik kan maken van een verkorte versie defini tief worden vastgesteld om daarna voor de komende jaren als richt snoer te dienep. Het visieprogram bevat zowel een analyse van de huidige maatschappij als een uit voerige opsomming van wensen en verlangens, met name ten aanzien van de economische structuur. Het boek wordt afgesloten met een strategisch gedeelte: de weg naar het doel. Afrekenen In het visieprogram rekent het NKV af met een belangrijk deel van zijn katholieke gecshiedenis. Het NKV zegt in 'Een visie ter visie' weliswaar dat het zich na drukkelijk wil laten inspireren door het evangelie 'vooral voorzover het als een maatschappelijk bevrijden de en veranderende kracht werk- MBURG (Reuter) De Itali- minister van landbouw, Gio- Marcora, heeft gisteren in ebat over Italië's verzet tegen ieuwe handelsovereenkomsten Ie EG met Israël en Algerije, ko en Tunesië, verwezen naar immunistische overwinningen e regionale verkiezingen in md. Hij riep dat de EG Italië zou moeten behandelen in- het wil voorkomen dat het de communisten wordt over- len.' kan zijn, dat u in mijn per- t de laatste democratische Itali- minister voor u heeft. Heel zullen we misschien zaken met Hongarije en Polen.' Al- realistische minimumprijzen edzijn boeren en betere toegang e markten 'zou mijn land in stellen te overleven.' heeft Italië een groter taandeel aangeboden voor groenten en wijnen, maar de- ompensaties voor het verlies talië denkt te lijden door de overeenkomsten met Israël en Afrika, worden door minister >ra te klein geacht. Het NKV: de werknemer kan zich onvoldoende ontplooien. Drs. A. L. M. Arnolds, directeur van het wetenschappelijk adviesbureau van het NKV en een van de belang rijkste auteurs van het visie-pro gramma. zaam is', maar het katholieke ge loof wordt niet meer gezien als een organisatie-beginsel. De titjd dat een NKV'er automatisch KVP stem de en er ook toe werd aangezet is definitief voorbij. 'De bindende kracht van de vakbe weging komt meer voort uit maat schappelijke waarden, dan hit reli gieuze. Er is een hemelsbreed ver schil tussen christelijke werkgevers en christelijke werknemers', zo wordt er opgemerkt. Ook NKV-voorzitter WIm Spit heeft er bij de presentatie van het visie program geen twijfel over laten be staan 'dat het rijke roomse leven niet meer bestaat. Het is-voorbij en gelukkig ook bij veel mensen echt verwerkt.' 'Ik zou het ook zo kunnen, zeggen', zegt Wim Spit: 'We willen defini tief afrekenen met het confessione le image, zoals het in het politieke jargon wordt gebruikt voon* een po litiek die niet al te duide.'lijk is en zelfs in zijn uitgangspunrten vaag. We willen niet ons verleden ont kennen of .kleineren, of ie<bs afdoen van de religie als inspiratiebron. Nee. het gaat mij om de- politieke betekenis, die inmiddels in het woord confessioneel Is opgeslagen. Als u mij vraagt waar staat het NKV? dan zeg ik: in de progressie ve hoek. Bij de ongeduldjfee veran deringsgezinde mensen dfte menen dat aan de mentaliteit van de men sen en aan de structuren van de maatschappij veel te -verbeteren valt, aldus Wim Spit. Met name het NKV-kader is vol gens Spit veranderingsgerzind. Ook woorden en begrippen als 'links', 'klassenstrijd', 'socialisme^ en 'uit buiting', die vroeger bel&gt en bela den waren en daarmee taboe voor NKV'ers zijn niet meer 'verdacht'. Ook dat stukje verledem is ver werkt. Men staat er open tegeno ver', aldus de NKV-voorzitter. In het visieprogram wrtrdt opge merkt dat het NKV heit tot zijn taak rekent de onvrede van zijn leden om te zetten in e>en actieve inzet voor ingrijpende maatschap pelijke hervormingen. Due hervor mingen kunnen langs verschillende W. J. L. Spit, voorzitter NKV wegen worden bereikt. 'Wie de so ciale geschiedenis bekijkt ziet dat werkelijk structurele veranderingen nooit tot stand zijn gekomen door overleg, maar door strijd. Ondanks deze duidelijke les wijst het NKV het middel van overleg niet in be ginsel af. Wel stelt het daaraan de voorwaarde dat wederzijds en we zenlijke gebreken van het maat schappelijk en economisch systeem democratisering, andere eigendoms- en inkomensverhoudingen enz. Voor het overleg op ondernemings niveau kiest het NKV voor een ondernemingsraad die alleen uit gekozen leden bestaat. Voor het contact met de ondernemingslei ding en de raad van commissaris sen moeten regels worden vastge steld. Ondernemingsraadsleden moeten onvoorwaardelijk gerech tigd zijn tot beraad met'de werkne mers. Vervolgens kiest het NKV voor- de introduktie van de werknemers- commissaris. Werknemers en aan deelhouders moeten elk éénderde van het aantal commissarissen be noemen. Voor de overige zetels moeten deze commissarissen de raad zelf aanvullen. Maar hiervoor mogen geen werknemers, aandeel houders of kapitaalverschaffers in aanmerking komen. De bevoegdhe den van zowel de ondernemings raad als van de raad van commis sarissen dienen te worden uitge breid. Het NKV constateert dat onze sa menleving nog steeds duidelijk de karaktertrekken vertoont van het individualistisch kapitalisme. Dat komt tot uiting in de eigendoms verhoudingen, de zeggenschapsver houdingen en in het prestatiebe ginsel. 'We hebben daar nooit echt verandering in aangebracht. Alleen de scherpe kantjes zijn wat bijge schaafd. Het is de vraag of er geen diepgaander veranderingen nodig zijn om een tetere toekomst te krijgen', zo wordt er geconstateerd. Kwetsbaar Hoewel er de laatste dertig jaar veel is verbeterd ontbreekt er vol gens het NKV nog al wat aan de positie van de werknemer, vooral van de laagstbetaalden. Er is nog veel kwetsbaarheid, afhankelijkheid en ondergeschiktheid. 'Je mag wel meewerken, zelfs als 'geacht mede werker', maar voor meedenken en erkend worden. Die bereidheid moet bij de werkgevers aan wezig zijn om een oplossing te zoe ken in de richting van verandering in de machtsdeling, meer ordening, meebeslissen is maar weinig ruim te. Zeker een kwart van de mensen vindt dat hun werk weinig moge lijkheden biedt voor eigen initiatie ven. Daar komt nog bij, aldus het visieprogram, dat prijsstijgingen, bedrijfssluitingen, Inkrimpingen en ontslagen het bestaan van de werk nemer voortdurend bedreigen. Als werknemer ben je afhankelijk. Niet alleen bij zo iets als een bedrijfs sluiting- Maar ook bij de dagelijkse gang van zaken op het werk. Ande ren bepalen hoe het werk gedaan moet worden, en onder welke om standigheden. Het NKV pleit niet voor afschaffing van de vrije ondernemingsgewijze produktie, maar wil wel af van het woordje 'vrij'. De ondernemer zal meer invloed met name op de in vesteringen. moeten accepteren van overheid en werknemer. Het NKV wil een beleid dat buitensporighe den in de voortbrenging kan af snijden. de luxe kan matigen en prestigeconsumptie tegengaan. Daartoe bepleit het verbond niet alleen een he-hezinning op de eco nomische doelstellingen, maar ook een reeks praktische voorstellen zo als vaststelling van een maximum inkomen, sociaal beheer en beleg ging van de pensioengelden, sterke re progressie in de belastingen, verantwoordingsplicht van de on dernemer aan de werknemer- ook over de investeringen. Tot nationa lisatie van de particuliere eigendom wil het NKV overgaan indien het algemeen belang dat eist. Tussenweg Met nadruk zegt het NKV dat de vrije markteconomie niet langer kan worden gehandhaafd. Maar ook de tegenpool, de centraal geleide economie kent fundamentele bezwaren en daarom zoekt het ver bond naar een tussenweg, waarin bewuste planning èn marktmecha nisme zijn opgenomen. Om dat te bereiken moeten in het huidige systeem de bewuste ordening en planning worden versterkt en de individuele beslissingsvrijheid wor den ingeperkt. Het gaat het NKV daarbij niet om de eigendom van de produktiemiddelen, maar om de manier waarmee er wordt omge sprongen. om de beschikkings macht. Op dit moment maken de eigenaars volgens het verbond een te grote en eenzijdige aanspraak op het gebruik van de produktiemidde- len, zowel waar het de verdeling van de vermogensgroei als de zeg genschap betreft. Een opmerkelijke uitspraak doet het NKV ook over de gastarbeiders. 'Het verschijnsel gastarbeid', aldus het visieprogram, 'is een schand vlek van de westerse geïndustriali seerde samenleving. Niet alleen om het werk zelf, maar vooral om de manier waarop onze samenleving de gastarbeider al twintig jaar be handelt. Onze samenleving is ken nelijk niet bereid gastarbeiders op menswaardige manier op te van gen en omdat daar voorlopig ook geen verbetering in zal komen moet er volgens het KNV 'n einde worden gemaakt aan het verschijnsel gast arbeid- In principe zouden er van nu af aan geen gastarbeiders naar Nederland moeten worden gehaald.' ES SALAAM De guerrilla- ers die drie studenten in gij- houden in het oerwoud van zouden bereid zijn om te 'handelen over de vrijlating illde studenten. De verandering t gedrag van de opstandelin- s op te maken uit brieven die 3 ngen zijn door de Amerikaan- i n Nederlandse ambassades in i es Salaam. Deze brieven waren i hstig van de gegijzelde studen- i n werden vorige week ontvan- De inhoud van de brieven gaf ins de betrokken ambassades tiding tot hernieuwd optimis- De gijzelaars zouden nog in gezondheid verkeren. Van onze weerkundige medewerker De rug van hogedruk van de Azo- ren tot Denemarken brokkelt in laatstgenoemd gebied en boven de Noordzee wat af. In het Skagerak wordt naderhand enige regen ver wacht door de werking van een koufront dat in oost-zuidoostelijke richting over het noordelijke deel van de Noordzee trekt ('t is een aanhangsel Van een depressie van Jan Mayen). We geloven niet dat deze gebeurtenissen veel invloed in ons zullen hébben. Het blijft hier vermoedelijk op de meeste plaatsen droog de komende dagen en de zon handhaaft zich, in elk geval perio diek. De temperaturen komen wat meer op een gematigd middagni veau te liggen van circa 20 graden celsius in verband met een ver wachte kleine krimping van de wind van noord tot noordwest. Vandaag zal het met die in de weerberichten aangekondigde wes tenwind vermoedelijk zo'n vaart niet lopen. De hogedrukrug komt zo traag naar het zuiden, dat de noordoostelijke component er nog niet helemaal uit zal zijn. Vandaag opnieuw zonnig met middagtempa- raturen in het binnenland van 24 tot 26 graden celsius In het zuid oosten kan plaatselijk nog 27 graden bereikt worden. Op de Waddenei landen werd het gistermiddag niet warmer dan circa 19 graden celsius bij aanvoer van frisse lucht van de Noordzee, maar dat was bij de on afgebroken zonneschijn absoluut geen beletsel voor luchtig vakantie amusement tot in het. zeewater. In het zuiden en midden van het land viel hier en daar nog een onweers bui en gisteravond konden vanaf Ameland ook op 2 plaatsen laag aan de zuidelijke horizon twee buien wolken worden waargenomen: Re genen deed het ook in Zuid-Enge- land waar 'Wimbledon' moest wor den onderbroken. In de Middel- landsezeélanden bleef het droog, zonnig en warm. In Rome wordt het drinkwater gerantsoeneerd om dat het van januari tot en met mei nagenoeg niet geregend heeft. Over neerslag gesproken: zondag viel er in het noorden veel meer onweers regen dan in het midden en zui den: Leeuwarden 37 mm, Nieuwe- schans 38, Scheem.da 39, Marum 44, Kassei 41 mm. In Potsdam werd zondagmiddag een hoogtetempera- tuur van 32 graden célsizs gemeten Strandverwachting Vandaag droog en overwegend zon nig strandweer. Een matige of zwakke noordoost tot noordenwind, luchttemperatuur 19 a 21 graden celsius, zeewater circa 15 graden. Verdere vooruitzichten: goed en vrij zonnig vakantiewee7 met ge matigde temperatuur. Amsterdam onbewolkt 26 0 De Bilt onbewolkt 27 0 Deelen onweer 27 0 Eelde onbewolkt 27 0 Eindhoven zwaar bewolkt 25 0 Den Helder onbewolkt 21 0 Luchth. R'dam onweer 26 49 Twente zwaar bewolkt 27 0 Vllsslngen geheel bewolkt 18 4 Zd.-Llmburg geheel bewolkt 22 0 Aberdeen regen 20 0 Athene half bewolkt 33 0 Barcelona onbewolkt 25 0 Berlijn regenbul 29 0.1 Bordeaux zwaar oewolkt 24 0.1 Brussel geheel bewolkt 20 0 Frankfort geheel bewolkt 27 0.1 Genève regenbul 23 1 Helsinki licht bewolkt 20 0 Innsbrück half bewolkt 27 0 Kopenhagen licht bewolkt 25 0 Lissabon licht bewolkt 30 0 Locarno zwaar bewolkt 24 0 Londen regen 20 12 Luxemburg zwaar bewolkt 24 0 Madrid licht bewolkt 32 0 Malaga onbewolkt 24 0 Maliorca onbewolkt 29 0 München onweer 25 0 Nice regen 22 2 Oslo half bewolkt 26 0 Parijs regen 16 0.5 Rome onbewolkt 26 0 Spilt half bewolkt 31 0 Stockholm onbewolkt 24 0 Wenen zwaar bewolkt 29 2 ZUrlch onweer 22 22 Casablanca zwaar bewolkt 22 0 Las Palmas zwaar bewolkt 24 0 Tel Avlv licht bewolkt 26 0 Tunis onbewolkt 28 0 SNEEU» o»n MIST mSSk BEWOIKINQ REQEN B BAX.TCM». «0 Mm, TE MA. HAQE1 KiNORlCMTIMO hoogwater voor woensdag 25 JU KI: Vllsslngen 2.51-15.08; Harlngvlletalul- zen: 4.34-17.00; Rotterdam: 5.42-18.03; Scbevenlngen: 4.01-16.29; IJmulden: 4.34- 17.02; Den Helder; 848-21.04; Harllngen 10.59-23.26; Delfzijl 0.51-13.04. onder redactie van loessmil Dierenparken zijn eigenlijk uit vindingen van koningen, keizers en andere vorsten. Eerst en dat was al zo vóór onze jaartelling waren het de dieren die voor heilig versleten werden; hoog ge plaatsten hadden zulke heilige wezens graag om zich heen en begonnen ze te verzamelen. La ter ging het de vorstelijke verza melaars niet zozeer om heilige, maar meer om zeldzame dieren. Het oudste bekende dierenpark bevond zich volgens 'Vermaak en dierenleed', het blad van het Nederlands Jack London Ver bond, in de hot tuin van de Chi nese keizer Weng-Wang, die om streeks 1150 vóór onze jaartel ling regeerde. Hij bezat het 'Park van het Verstand', waarin hij allerlei zoogdieren, vissen, vogels en schildpadden had la ten onderbrengen. Veel later was het de oosterse vorst Abdoer Rhaman de Derde, die in onze tiende eeuw bij de toen net ge stichte stad Az-Zahra in Spanje een dierenpark liet aanleggen voor zeldzame viervoeters. Istan- boel, dat toen nog Constantino- pel, heette, bezat in de zestiende eeuw nog een enigszins wonder lijke verzameling die nog won derlijker was ondergebracht. De Franse zoöloog Pierre Belon nam er een kijkje en schreef er later over: 'Naast het nijlpaard staat een oude kerk. Daarin waren aan elke pilaar leeuwen vastge bonden die tamelijk tam waren en een paar maal per week door de straten van de stad werden geleid: Verder zag ik er veel wolven, beren, stekelvarkens en wilde ezels.' In het oude Mexico schijnen ze al echte dierentui nen te hebben gehad, die verte genwoordigers van vrijwel de complete bekende fauna van Zuid-Amerika herbergden. Alexander de Grote liet vreemde dieren uit de kersvers onderwor pen landen naar zijn residentie in Griekenland sturen en de Ro meinen hielden de meest vreemdsoortige dieren uit status - overwegingen. De Italiaanse ko ning Emanuel, die van een be vriende sultan een rhinoceros cadeau had gekregen, had er een geweldig succes mee. De neus hoorn moest maandenlang op kermissen en markten vertoond worden om alle belangstellenden de kans te geven het wonderdier te bekijken. Albrecht Dilrer maakte er in 1515 een houtsnede van, waarop hij de neushoorn als een echt fabeldier met een lichaam vol schubben afbeeldde. Toen het eenmaal gewoon ge worden was dat vorsten onder ling 'dubbele' dieren gingen rui len duurde het ook niet lang meer of ze begonnen elkaar die ren als diplomatieke relatiege schenken te geven. 'Vermaak en dierenleed' vindt dat intussen een allang 'overleefde gewoonte', maar nog steeds gebeurt dat. Toen Boelganin en Chroestsjew in 1956 in Engeland op bezoek kwamen brachten ze voor de toen kleine prinses Anne het beertje Ntkki mee, de Britse ko ningin kreeg in 1966 van de Italiaanse president een witte ezel en in 1973 van Kameroen een Afrikaanse olifant. Die die ren komen natuurlijk niet in het paleismaar in een dierentuin terecht zodat de ontvanger er toch niets aan heeft. Onze eigen prinsessen kregen in 1952 Een heel rijtje pakkende stellin gen van één en dezelfde promo vendus. A. F. C. J. Hendriks uit Venlo: Het taalgebruik van de deskun digen op de televisie is dermate onbegrijpelijk dat 95 procent van de televisiekijkers alleen be grip kan opbrengen als Van Ha- negem scoort. Het verschijnsel-Wiegel in de Nederlandse politiek kan vanuit katholiek-theologisch oogpunt worden afgedaan met de stelling dat in onwetendheid niet gezon digd kan worden. De invoering van zogenaamde sprintertreinen zonder toilet ten door de Nederlandse Spoorwegen zal meer onlustge voelens in de Nederlandse sa menleving verwekken dan Wil lem Duys. Henk van der Meyden en Ferry Hogendijk tesamen. Badkuipfabrikanten diskrimlne- ren de gestrekt liggende mens. Uit zijn Wiegel-beschouwing is wel op te maken, waar dr. Hen driks is gepromoveerd: aan de Katholieke Universiteit van Nij megen. springbokken uit Johannesburg' prins Bernhard kreeg een jaar later van ex-keizer Haile Selas sie een leeuwtje en de Neder landse ieugd kreeg in 1957 uit Pakistan een dromedaris en een panter, die ook allemaal in die rentuinen zitten. 'Hoe het dier zich voelt dat opeens wordt overgeplaatst uit zijn vertrouwde omgeving naar een land met een wellicht volkomen ander klimaat speelt helemaal geen rol', aldus 'Vermaak en dierenleed', dat suggereert dat Prins Bernhard best eens als voorzitter van het Wereld Natuur Fonds een brief aan alle konigingen, staatslieden en hooggeplaatsten zou kunnen sturen met het verzoek geen die ren meer cadeau te doen. Vol gens 'net blad heeft een vorst of vorstin veel meer aan 'een waar devol geschenk dan aan een dier waar hij of zij eigenlijk doodver legen mee is.' Getooid met sjerp toont zich hier 'miss kikker', winnares in een wedstrijd voor verklede kik kers, waarvan de opbrengst niet naar de winnaar, maar naar een liefdadig doel gaat. Miss kikker, gekleed als "bunny' (dienster in een konijnenpakje, met oren en staartje) heeft er dus alleen de narigheid van. De wedstrijd speelt zich jaarlijks af in Ameri ka. in de Californische stad San Diego. De ontwerper van het. winnende kikkereostuum is Cla rence McKosky, die zeven achter eenvolgende jaren al als win naar uit de bus is gekomen met kikkers, verkleed als onder an dere calipsodansers, Franse rui ters en piraten. Hoe miss-ko- nijn-kikker Sharon nu betiteld moet worden, is niet duidelijk: ze zou een konijn, een kiknijn, een kokker, een konker, een koknijn, een kovors, konvors of kokvors kunnen zijn, maar van een kikker heeft ze in elk geval niet veel meer weg. Welke eigenschappen waardeert u het meest in de man? Moed en wijsheid. En in de vrouw? Zichzelf zijn. Wat is uw favoriete deugd? Weet ik veel. Wat is uw voornaamste karak tertrek? Weet ik veel. Dat zijn enkele van de antwoor den op vragen die Spreekbuis blad voor omroepmedewerkers stelde aan inmiddels ex-NOS- voorzitter Emile A. Schütten- helm, die zich 'in mijn manier van optreden een bepaald eigen verschijning' noemt. De voorma lige voorzitter van de NOS vindt zichzelf ook erg oud. Op Spreek buis' vraag of hij nog steeds zo weinig slaapt, antwoordt Schiittenhelm: 'Ja. ik kan met een paar uur toe, maar slaap dan ook peilloos diep. Door die korte slaaptijd heb ik eigenlijk twee levens geleefd. Eigenlijk ben ik dus twee keer zo oud'. Het werd dus wel hoog tijd, dat deze 130-jarige eindelijk opstap te. 'Simpklns moet straks naar een feestje

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5