!NV staakt verzet tegen ouw van kerncentrales Hier gebeurde het: Laatste loodj es wegen in Kamer zwaar op Bezuinigingen defensie pas later te realiseren voldoen aan aantal voorwaarden ïw caissondam Oosterschelde >egonnen Hittegolf In Het Verschiet? Zonder StophoestHouJe HetNietx, Van Agt opent nieuw kantongerecht Geen koppeling nationaal inkomen morgen op safari! '/»*M T U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. Meer afval in water van Rijn Meer kans op vrijstelling daar blijft'n mens gezond hij! Financiën van het rijk vergen veel \fon Red Band j Natuurlijk. Prostituée doodgestoken W/KWARTET DINSDAG 24 JUNI 1975 BINNENLAND 3 ^en verslaggever ÉCHT Als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan, verzet het Christelijk nationaal vak- jnd (CNV) zich niet langer tegen de bouw van drie nieuwe kerncentrales zoals aangekondigd >ed( Energienota. het voorlopige stand - ichterhaald dat het overleg- ctep van de drie vakcentrales van dit jaar innam: Iding van kernenergie is op if van wat we nu over de geva- reten, onaanvaardbaar. En if jaar moeten we nog maar t fcijken. in NKV staan nog steeds ach- it standpunt. Maar de ver- ad van het CNV is na een aantal gesprekken omge- Voordat het zover kwam. it CNV zelf de boer opgegaan formaties in te winnen, ilijkheid is', aldus het ver- 'dat wij bijna volledig op Lagen zijn aangewezen. Er ;el voorstanders die er blijk ven niet geheel objectief te zijn ook veel tegenstanders men evenmin kan zeggen in voldoende mate objectief voorstanders begatelliseren ico's. Er zou bijvoorbeeld ,een kans van één op driehon- ,rcMmiljoen zijn, dat in een be- jaar met een kerncentrale et keer ernstig ongeval gebeurt, tegenstanders overdrijven andere kant. In hun opvat- schijnt alleen kernenergie gevaarlijk te zijn, en verwaar digt het gevaar dat andere a"*\tieprocessen kunnen opleve- prekken met onder anderen van het Reactorcentrum land en van de kerncentrale -ard en na het peilen van de igen ln de vakbeweging elders is het CNV tot de over gekomen dat een beperkte ontwikkeling van kernener- Nederland aanvaardbaar is. voorwaarde dat aan veilig- aranties en milieuvoorwaar- ijjonze Haagse redaktie HAAG Voor de bouw van 'afsluitbare caissondam in de Jsljrschelde is réeds begonnen de aanleg van de bouwputten .de caissons aan de Schouwen- [ver. Dit bericht minister Wes- aan de vaste Kamercommis- Tor verkeer en waterstaat over d van zaken bij de voorbe- .g van de Oosterscheldewer- Het is voor de tweede keer besloten werd een afsluitbare indam te bouwen, dat de mi- de commissie op de hoogte ..Medio volgend jaar hoopt de ^ster over het eindrapport te jikken over de definitieve ,h| van de dam. laatste brief aan de Kamer- issie blijkt dat de proeven het verdichten van de onder- ld, een bevredigend resultaat ia|en gehad. Bij de uitgevoerde ven kon de dichtheid van de Irgrond 2,5 maal zo groot wor- Omdat deze verdichting voor re oplossing gewenst is en om- de uitvoering van de verdich- 1 bepalend is voor de bouwtijd de drempel van de dam, is t met de bouw van het ver- tingsmateriaal. ministerie van verkeer en wa- aat deelt verder mee, dat in- lels ook begonnen ls met de oging van de dijken op Schou- n-Duiveland en Noord-Beveland. een schema opgezet van dijk en, die in 1976 kunnen worden lepakt. Zoals bekend was een oging van de dijken nodig in and met de opschuiving van de gtim waarop de Oosterschelde u gereed is. r ke 1 lefaiss he (ADVERTENTIE) den van de overheid wordt voldaan. Verder dient een overheidsorganisa tie niet alleen de kerncentrales maar de gehele splijtstof cyclus te begeleiden en er de volledige ver antwoordelijkheid voor te dragen, inclusief het transport van splijt stof, de verwerking ervan en het opbergen van radioactief afval. Maar geen Kalkar Dit standpunt is neergelegd in een minderheidsnota bij de reactie van het Overlegorgaan van de drie vak- centrals op de Energienota, waarin NW en NKV het oorspronkelijk ingenomen standpunt bevestigen. Overminderd blijft intussen het verzet van alle drie verbonden te gen de bouw van de snelle kweek reactor in Kalkar. Bij de eerste gelegenheid die zich voordoet zou Nederland zich uit het project moe ten terugtrekken. Maar vijf jaar uitstel van de beslis sing over 'gewone' kerncentrales, aldus het CNV, zou ingrijpende ge volgen hebben. 'Er moet immers mee worden gerekend, dat Neder landse ondernemingen die zich met de bouw van kerncentrales bezig houden, zich niet zullen kunnen handhaven omdat zij geen Neder lands marktgebied vinden.' Er zou bovendien een belangrijk stuk ken nis verloren gaan dat later niet eenvoudig te verwerven is. Het CNV meent verder dat het personeel Sij de twee bestaande kerncentrales zich in de steek gelaten zou voelen als de vakcentrales zich voor een bouwstop uitspreken om veilig heidsredenen. Voor het gehele Nederlandse be drijfsleven zou trouwens gedurende lange tijd een onzekere situatie ontstaan met betrekking tot de energievoorziening in de toekomst, stelt het CNV vast. Bij het Reactor centrum Nederland in Petten heeft men zich 'met de meeste klem' laten verzekeren dat conventionele kernreactoren geen risico's van on aanvaardbare afmetingen opleveren als de veiligheids- en milieuvoor schriften in acht worden genomen. Dat dat bij kerncentrales in dit. land gebeurt, is door alle betrokke nen aan het CNV bevestigd. Uitbreiding In een luchtige pose spreekt minister Van Agt de statig gezeten rechterlijke macht toe bij de officiële opening (gisteren) van het nieuwe kantongerecht in Amsterdam. Een bouwstop in Nederland zou verder alleen zinvol zijn als dat in Europees verband gebeurde. Maar daar is geen kijk op, aldus het CNV. 'Ook de vakbeweging in de meeste Europese landen deelt de stelMngname van de Nederlandse vakbeweging niet, zoals blijkt uit gesprekken die binnen het Euro pees verbond van vakverenigingen worden gevoerd.' 'Voorts moet worden bedacht dat kernenergie al lang bestaat, dat het dus vandaag niet om de invoering ervan gaat. maar hoogstens om uit breiding. En dan in Nederland om uitbreiding van beperkte omvang.' Safaripark met 500 wilde dieren Strandpark met 20 gratis attrakties. Welkom op Beekse Bergen' «ÉBi beek/e bergen Tussen Tilburg en Hilvarenbeek Ouus^aapv) Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Vredeling sluit niet uit dat de voor defen sie afgesproken bezuinigingen van vijftienhonderd miljoen gulden later bereikt zullen worden dan was vóórzien- Eigenlijk is het onverantwoord om onverzekerd op vakantie te gaan. Loop daarom voordat u vertrekt even binnen bij de Amro Bank in uw buurt. Daar kunt u zich voor een luttel bedrag aan premie tegen heel wat narigheid beschermen door één enkele verzekering af te sluiten: de Amro reisverzekering. Niet alleen uw bagage is dan verzekerd. U bent ook gedekt tegen de kosten van ziekte en ongeval. Zelfs tegen de kosten die u moet maken als u wegens familieomstandigheden plotseling naar huis moet. Natuurlijk kunt u bij de Amro Bank ook geld en waardepapieren laten verzekeren. U kunt er trouwens nog veel meer. Zoals buitenlands geld kopen. En de veilige Amro Reischeques bestellen. En een kluis huren om uw kostbaarheden in op te bergen. Die bezuinigingen, te bereiken in deze kabinetsperiode, drukken het verschil uit tussen de door minister Vredeling geplande defensie-uitga ven en het bedrag dat uitgegeven zou zijn als het beleid van het vorige kabinet Biesheuvel was voortgezet. De defensie-uitgaven hadden toen een vaste koppeling aan het nationaal inkomen die on der het huidige kabinet is verlaten. In antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Dankert wijst ir. Vredeling erop dat een andere ont wikkeling van het nationaal inko men dan voorzien was, gevolgen kan hebben voor het tempo van de be zuinigingen. Hij doelt hiermee op het feit dat de groei van het nationaal inkomen thans stagneert door de slechte economische situatie. Ir. Vredeling bevestigde voorts dat er over 1975 en 1976 zo'n honder- dvijftig miljoen gulden meer aan defensie uitgegeven moet worden dan verwacht werd. Dit komt om dat bepaalde bezuinigingen, te be reiken door vermindering van de mankracht bij de landmacht, uitge steld moeten worden. Nederland heeft de NAVO namelijk beloofd de sterkte van de landmacht voorlopig te zullen handhaven nu de bespre kingen tussen NAVO en Warschau Pact over wederzijdse troepenver minderingen nog steeds geen resul taten hebben opgeleverd Eenzijdige vermindering van de landmacht - sterkte zou de onderhandelingsposi tie van de NAVO tegenover het Warschau Pact verzwakken. Het uitstel van de landmachtreor ganisatie heeft in 1975 al 47.5 mil joen gulden extra gekost. Volgend jaar kost dit uitstel van 1975 zon der meer nog eens vijftig miljoen gulden terwijl er wederom minstens vijftig miljoen bij moet als ook in 1976 met de reorganisatie niet kan worden begonnen. De PvdA heeft overigens al gezegd extra uitgaven in verband met de Oost-West-be- sprekingen in 1976 niet te zullen aanvaarden. De regering bekijkt momenteel of defensie door bezui nigingen op andere posten de extra uitgaven kan bekostigen. Zoals be kend zit het rijk in geldnood en extra defensie-uitgaven zijn dan helemaal moeilijk te verkopen. Stijging Volgens minister Vredeling zal het bedrag van honderdvijftig miljoen extra de bezuiniging van vijftien honderd miljoen over de hele kabi netsperiode op zichzelf niet aantas ten. Hij noemt het voorts een mis verstand dat de bezuiniging van vijftienhonderd miljoen zou inhou den dat er. afgezien van de inflatie, in het geheel niet meer per jaar aan defensie mag worden uitgege ven. Minister Vredeling heeft met de andere NAVO-artners afgespro ken dat de defensie-uitgaven per jaar met één tot twee procent zul len blijven stijgen boven de stij ging die nodig is om de inflatie op te vangen. Over die stijging zal vooral bij de linkse fracties nogal wat kritiek te horen zijn als de regering die voor de begroting van 1976 handhaaft. Van een verslaggever ROTTERDAM De Internationale Rijncommissie, die vandaag in Lu- zern weer eens probeert om een basis voor maatregelen tegen de vervulling te vinden, heeft daarbij treurige cijfers op tafel liggen. Vol- gens het Rijksinstituut voor zuive ring van afvalwater (RIZA) werden vorig jaar bovenstrooms meer on gerechtigheden dan ooit in het Rijnwater 'weggewerkt'. De hoeveelheid zout die bij Lobith ons land binnenstroomde, bereikte het record van 380 kilo per secon- -- de, tien procent meer dan in 1973. Dat dat niet tot rampen in de Nederlandse land- en tuinbouw leidde was alleen te danken aan de zeer grote waterafvoer. Door de buitengewone hoeveelheden regen van vorig jaar stroomde er twintig procent meer water door de Rijn. De hoeveelheid zout per liter water liep dus toch nog met ongeveer tien procent terug. (De Franse ka- limijnen zijn verplicht, hun zoutlo- zing aan de waterafvoer aan te passen; andere lozers zijn dat niet red.) De hoeveelheid nitraat steeg met ruim veertig procent tot zeven kilo per seconde, dus wat dat aangaat werd de situatie volgens beide be rekeningswijzen erger. Ook de hoe veelheid ijzer steeg met veertig procent (tot 3,4 kg/s). Andere me talen boekten stijgingspercentages tussen 4 en 36, alleen arsenicum bleef gelijk en kwik daalde drama tisch. Van dit zeer giftige metaal kwam nog geen gram per seconde binnen, zestig procent minder dan de 2,2 g/s van 1973. Dat zou wel eens iets te maken kunnen hebben met de vorig jaar besloten inventarisatie van alle in dustrieën langs de Rijn die meer dan honderd kilo kwik per Jaar verwerken, als voorbereidingsmaat regel voor een ln te stellen lozings- l controle. Merkwaardig is dan wel dat de hoeveelheid van het op de zelfde manier aangepakte cadmium vorig jaar toch nog 23 procent toe nam (tot 5,8 gram per seconde). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er is een overschot aan goedgekeurden voor de militai re dienst voor de lichtingen 1975 en 1976. Minister Vredeling heeft met het oog hierop enkele maatre gelen getroffen, die het mogelijk maken dat een aantal van hen buitengewoon dienstplichtig wordt en dus vrijstelling van opkomst in werkelijke dienst krijgt. De vrijstellingen moeten via de burgemeester van de gemeente van inwoning worden aangevraagd. De oudste zoon uit een gezin van ten minste vijf kinderen kan vrijstel ling krijgen als hij tevens het oud ste kind is en als er bovendien nog twee andere zonen in het gezin zijn. Voor de lichting 1976 geldt tevens dat de selectie alsnog wat strenger is geworden. Zij die hierdoor, on danks goedkeuring, toch worden af gewezen krijgen automatisch be richt thuis. Los van de mogelijkhe den voor deze twee lichtingen zijn er uiteraard de vrijstellingsgronden die altijd al gelden. (Advertentie) Van onze parlementsredactie DEN HAAG De laatste week voor het zomerreces, dat tot en met 25 augustus duurt, moet de Tweede Kamer nog een drukke agenda afwerken. Zoals in veel levendige bedrijven het geval is, moet ook in het parlement vlak voor de vakantie nog van alles gebeuren. gering zich in het verleden een wat groter tekort op de begroting kunnen veroorlo ven. Nu de groei er bijna geheel uit is, is het de vraag, of deze begrotings ruimte nog wel aanwezig is. Ook over deze zaak moet het kabinet de komende weken beslissen. Het betekent een antwoord op de vraag of er nog meer bezuinigd moet worden. Tijdens het inge wikkelde financiële debat van vandaag en morgen kan de Kamer voor een belang rijke inspraak zorgen. De meeste tijd ls uitgetrok ken voor de zogenaamde voorjaarsnota, waarin de toestand van de financiën van het rijk worden uiteen gezet. Dit stuk is zo belang rijk omdat eruit kan wor den afgeleid, wat er finan cieel wel en niet mogelijk is. In de komende weken moet het kabinet de belangrijkste beslissingen nemen over de rijksbegroting voor het vol gende jaar. Tegen deze ach tergrond krijgt het tussen tijds financieel debat, dat vandaag begint, een bzijzon- dere betekenis. Het kabinet kan, alvorens zelf aan de moeilijke discus sie over de begroting te be ginnen, de meningen in de Kamer over de bezuinigin gen vernemen. Moeilijk is ook, dat teruggekomen moet worden op de beleidsafspra ken op termijn, ook omdat de geraamde kosten met miljarden guldens worden overtroffen. De voorjaarsnota geeft aan. dat de regering voor 1974 9.3 miljard gulden nodig heeft Leerplicht om de eindjes aan elkaar tc knopen. De methode om dit gat te stoppen zal verder een punt van discussie zijn. Geruggesteund door een sterke economie en een krachtige groei van de nati onale prodiufctde heeft de re- De agenda van vandaag ver meldt verder mast tal van stemmingen het voorstel van minister Van Kemenade om de leerplichtperiode te verlengen tot tien jaar. Hierbij doet zich het pro bleem voor dat de minister pas in augustus 1977 hieraan schoolgeldvrijdom wil kop pelen voor de nieuwe leer plichtigen. (de vijftienjari gen). Er ligt echter een amende ment van de PvdA, dat voorziet in onmiddellijke in voering van gratis onderwijs voor deze groep, omdat de socialisten het principe van gratis onderwijs voor leer plichtigen niet willen laten vallen. Minister Van Keme nade is al .enigszins aan de verlangens van de socialis ten tegemoet gekomen, om dat hij aanvankelijk de schoolgeldvrijdom pas in 1978 wilde Invoeren. Invoering van schoolgeld vrijdom voor deze groep al dit jaar is volgens de minis ter alleen al om belasting technische redenen niet haalbaar, zodat de PvdA haar amendement (waar o.a. de WD achterstaat) wel zal wijzigen in 1976. De Kamer gaat dus vandaag met de minister touwtrekken om één Jaar (1976 of 1977). Verder moet er vandaag tijd worden gevonden voor het vervolg van het debat over de binnenlandse veiligheids dienst. Verschillende fracties hebben zich vorige week vooral bezorgd getoond over de relaties van de BVD met de Amerikaanse CIA. Minis ter De Gaay Fortman, ver antwoordelijk voor de vei ligheidsdienst. antwoordt vandaag. V erzetsmilitairen Donderdag, de laatste dag, houdt de Tweede Kamer zich bezig met het voorstel, de militairen, die zich in de oorlog niet krijgsgevangen hebben laten nemen, maar zijn ondergedoken, een be ter pensioen te geven. Het wetsontwerp is niet afkom stig van het kabinet, maar van het Kamerlid Henk Ko ning (WD). Ruim dertig jaar heeft het geduurd vóórdat het pro bleem van de verzetsmilitai ren aan de orde komt in de Kamer. De grondgedachte van het wetsvoorstel is, dat militai ren, die in het verzet zijn gegaan tegen de vijand en niet in krijgsgevangenschap gingen, in hun pensioen rechten gelijk worden ge steld met de militairen die tegen de bezetter vochten. Schokkend tot nu toe is al tijd geweest de ongelijke be handeling tussen degenen die met de vijand hebben gecollaboreerd en die na re habilitatie eervol uit dienst zijn ontslagen en degenen, die aan het verzet hebben deelgenomen. Eigen werk In de nacht van donderdag op vrijdag zal de Kamer praten over een voorstel van Kamervoorzitter Vondeling, om te proberen de behande ling van de begrotings hoofdstukken in de Tweede Kamer voor het kerstreces klaar te krijgen. Voor de begroting van 1975 heeft dit tot het paasreces geduurd. De vaste Kamercommissie voor de werkwijze van de Tweede Kamer heeft voor gesteld enkele maatregelen te nemen om te bereiken dat de begroting inderdaad voor het kerstreces wordt afgehandeld, onder andere op woensdag en donderdag de Kamervergadering om tien uur te laten beginnen, waarbij de voorzitter erop zal toezien dat de Kamerle- ,den en de bewindslieden zich beperken tot de alge mene beleidslijnen en zich niet verliezen in details. AMSTERDAM De 25-Jarlge pros tituee A. P is in de Amsterdamse rosse buurt het slachtoffer gewor den van een steekpartij. De 22-jarige Belg H. F. A. uit Antwerpen heeft haar op haar kamer aan het Oudekerksplein verscheide ne malen gestoken. De vrouw over leed op straat, nadat zij naar bui ten was gerend. De Belg kon na een korte achtervolging aangehou den worden. Bij eerste verhoor ontkende hij iets met de zaak te maken te heb ben, maar de man had bloed aan zijn hand, was ln het bezit van een lege messchede en miste ook nog een schoen, die hij bij zijn vlucht moet hebben verloren. Bij later verhoor heeft de man be kend. RÏTA 'Deze mag je hebben voor de bazar. Er is nog een zak met spulletjes bjj om hem te repa reren.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3