erongelukte coureur fgekeurd voor races Vrije slag zwemmers uit Amerika superieur unt wisselt rnden op riste moment Eintracht Frankfurt wint beker Ook Helling naar Ajax ijhoudt Lauda op afstand ~i SPORT P10-RH9 AMSTERDAM Ajax heeft in een week tijd beslag gelegd op drie nieuwe spelers. Donderdag kwam de Amsterdamse eredivisieclub tot overeenstemming met Tscheu La Ling van FC Den Haag en Ton Wickel van Excelsior. Zaterdag volg de Dick Helling. Evenals de apdere twee spelers heeft hij zich akkoord verklaard met een contract van drie jaar. Ajax moet nog tot overeenstemming zien te geraken met Telstar. Volgens Ajax-voorzitter Jaap van Praag zal dat geen probleem vormen. HANNOVER Eintracht Frankfort heeft beslag gelegd op de Westduit- se voetbalbeker door zaterdag in Hannover in de eindstrijd MSV Duisburg te verslaan met 10 (rust 00). Het doelpunt werd in de 57e minuut gemaakt door Körbel. Het is de tweede achtereenvolgende keer dat Eintracht de beker wint. De 43.000 toeschouwers in het Nie- dersachsen-stadion hebben een aantrekkelijke wedstrijd gezien. Grote man bij Eintracht was Jiirgen Grabowskl. de man die vo rig jaar bedankte voor het West- duitse elftal. Uit zijn hoekschop zorgde Körbel voor het winnende doelpunt. MSV Duisburg is de vierde Duitse club die mag deelnemen aan het toernooi om de UEFA-Cup. TRAINER ITALIë De al maanden aangekondigde af lossing van de wacht bij de bege leiding van het Italiaanse ^elftal is zaterdag een feit geworden. De 70- jarige dr. Fulvio Bernadini, de wei nig succesvolle opvolger van de na het laatste wereldkampioenschap ontslagen Ferrucclo Valcareggi. werd door de Italiaanse bond tot technisch leider voor alle vertegen woordigende elftallen benoemd. Dev bevoegdheid voor de nationale A-ploeg werd hem met deze elegan te oplossing echter afgenomen. Verantwoordelijk voor de 'SqUadra Azzura' wordt de huidige assistent trainer Enzo Beara>t. De tweede trainer Azeglio Vicini leidt in de toekomst de ploeg van onder de 23 jaar. Bearzot heeft al gezegd,- dat hij zich geheel zal richten op de kwalificatiewedstrijden voor het eerstvolgende wereldkampioenschap. 'Inhet Europees kampioenschap hebben we toch geen kans meer', aldus Bearzot. een mededeling die het in dezelfde groep Ingedeelde Nederlandse elftal vreugdevol in de oren zal klinken. SPAANSE BERER Real Madrid is het eerste duel te gen Real Zaragoza, in de halve finales van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker, ongeschon den doorgekomen: 22. De wed strijd. gespeeld voor een uitver kocht stadion te Zaragoza. werd twee minuten voor het einde door de scheidsrechter gestaakt. De aanleiding was de gelijkmaker van Real Madrid door Camacho, die volgens de thuisclub buitenspel zou- hebben gestaan. Toen er in de vol gende minuten ongeregeldheden uitbraken zag de arbiter zich ge noodzaakt de strijd te staken. Als geen van beide teams een pro test tegen het vroegtijdige stoppen Indient, blijft de stand 22 ge handhaafd. SLAVIA SOFIA slavia Sofia heeft de Bulgaarse voetbalbeker gewonnen. In. de fina le werd stadgenoot Lokomotive ver slagen met 32. Bij de rust was de stand nog gelijk: 11. Er waren 55.000 toeschouwers. De motorcoureur Hans sjten, die in de nacht van Irdag op zondag tijdens de n ursrace van Oss is veron- kt, is enkele jaren geleden artsen van de KNMV on- hikt bevonden aan wed den deel te nemert. Hutten blind aan één oog, terwijl zijn rechtervoet vérbrij- is geweest, zodat deze de $nale functies nog slechts dertig procent kon ver uiten. De secretaris van de "linklijke Nederlandse Mo- ijders Vereniging Van- Eg- Hutten is door neutrale ièn, die voor ons werken, |{jekeurd'. is Hutten hij was 35 jaar, nachtig in Borculo en pas ge- - Wd vond onderdak bij de erlandse Motorrijdersbond, de die door de internationale fjferatie (FIM) niiet wordt er- d, omdat per land slechts één egenwoordigende organisatie optreden. Voor Nederland is de KNMV. I lanks zijn handicaps bleek ten uiterst succesvol. Hij be ulde een aantal nationale titels le 500 en 750 cc-klasse en won 1971 de 24 uur van Oss. Ook taal behoorde Hutten, rijdend i de Duitser Dworacek, tot de brieten. Hutten was 's nachts half drie aan de leiding geko- i. doch kort erop verloor hij een snelheid van 170 kilometer uur de macht over het stuur, coureur sloeg tegen een met ©balen 'beveiligde' boom en #need ter plaatse wegens een jfedrukte borstkas. de organisatie was het onge- aanleiding de race te staken De 24 uur motorrijden in Oss beginnen. De renners worden met een zogenaamde 'Le Mans-start' naar hun motoren gedirigeerd. en zich te beraden over voortzet ting. Nadat het wegdek van olie was ontdaan besloot men verder te gaan, mede op advies van de politie, die in eerste instantie oor deelde dat het ongeluk niet te wijten was aan onveiligheid van het circuit, doch aan een mecha nisch defect. Het voorlopig onder-, zoek bevestigde zondag deze laat ste diagnose. De hoofdcommissaris van politie te Oss, de heer Ver- steegh: 'Er is een onderdeel ge vonden, enkele tientallen meters voor de plaats van het ongeluk. Dit onderdeel, de drijfstang, zou wijzen op een vastloper. Voorlopig houden wij het erop dat dit de oorzaak van het ongeluk is.' Het staat vast dat Hutten de nacht van vrijdag op zaterdag heeft be steed aan het sleutelen aan zijn machine, zodat hij in bijna 43 uur niet heeft geslapen. De Engelsen Whapshott en White werden door de over het circuit slingerende machine van Hutten van het circuit gedrukt en werden uit voorzorg naar een ziekenhuis vervoerd. Ömdat hun blessures zich tot ontvellingen bleken te beperken, werden zij korte tijd later ontslagen. De 24-uursrace van Oss was op dat moment, na een onderbreking van twee en een half uur. al weer in volle gang. Winnaar werd uit eindelijk het team Tonnie van Schijndel-Rudie Krebs. De burgemeester van Oss, de heer L. F. W. Jansen, toonde zich na afloop ingenomen met het welsla gen van het evenement en ver klaarde dat nok volgend jaar de 24-uursrace in elk geval door moet gaan. LONG BEACH De vrije slagzwemmers van de Verenigde Staten zijn eenvoudig van een superieure klasse. In de vijf herennummers bij de selectiewedstrijden voor het wereldkampioenschap in Long Beach ontkwam geen enkel wereldrecord aan de grijpgrage handen van deze töpfitte atleten. Met de recordverbet^ring in series en finale van de 200 meter vrije slag en het 400 meterrecord van Shir ley Babashoff staan met nog één dag te zwemmen zeven verbete ringen van wereldrecords op haam van de Amerikaanse vrije slag elite. De voorlaatste dag van de 'trials' bracht het absolute hoogtepunt. In de series van de 100 meter vrije slag maakte de 20-jarige wereld kampioen Jim Montgomery met 51.12 seconden de Olympische kam pioen Mark Spitz met een verschil van precies een tiende seconde diens drie' jaar oude wereldrecord afhandig. Spitz is nu nog slechts* in het bez® van de beide wereldrecords op de vlinderslagafstanden. In de finale verging het Montgomery net zoals zovelen voor hem: hij werd versla gen. Andy Co an, de nummer een van het vorig seizoen (51.23), zege vierde in 51.26 voor Montgomery (51.49). De reprise van het tweege vecht tussen deze belde Amerika nen, straks in Call, zal naar alle waarschijnlijkheid weer een nieuwe toptijd opleveren. De zeventienjarige Tim Shaw vier de daarop aansluitend zijn derde overwinning in vier races. In de finale van de 1500 meter vrije slag brak hij met groot machtsvertoon de beide wereldrecords van Stephen Holland, die heeft afgezien van deelname aan het wereldkampioen schap. 8.13.68 (tot dusverre 8.15.02) lieten de stopwatches zien bij het keerpunt van de 800 meter. 15 Mi nuten 20.91 seconden (tot dusverre 15.27.79) bij de 1500 meter. Shaw. die in het geheel geen vermoeide indruk maakte, zwom elke honderd meter met een gemiddelde van 1.01.3 en legde spurtend de laatste honderd öieter ^f ln 58.91. Voordat hij weer hét water indook om te gaan uitzwemmen, liet hij nog weten zich ln staat te achten 8.10 en 15.15 te zwemmen, wanneer dat werkelijk noodzakelijk zou zijn. Na de aanvankelijke tegenvaller op de 200 meter vrije slag (hij raakte daarop het wereldrecord kwijt aan zijn clubgenoot Bruce Furniss) heeft Shaw een aantal indrukwek kende prestaties aan elkaar gere gen. Hij vestigde met 3.53.95 een nieuw wereldrecord op de 400 meter vrije slag en bewees ook op de 200 meter rugslag bij afwezig heid van John Naber met 2.05.44 zijn klasse. Er tussendoor hield hij zich bezig met het eindexamen van de highschool, dat hij donderdaga vond met goed gevolg aflegde. Wereldrecord nummer zeven werd zaterdag op het conto geschreven van de 18-jarige Shirley Babashoff. die op de 400 meter vrije slag haar eigen topprestatie tot 4.14.76 terug bracht. Overigens staan de Amerikaanse meisjes duidelijk in de schaduw van de heren. In de breedte is weliswaar sprake van enige presta tie-verbetering, maar een vergelij king met de Oostduitse zwemsters doorstaan de Amerikaantjes met Shirley Babashoff na haar we reldrecord op de 200 meter vrije slag. enkele uitzonderingen (Shirley Ba bashoff en enkele vrije Slagzwem sters) niet. Een lichtpuntje was dat Kathy Heddy als eerste Amerikaanse op de 400 meter wisselslag met 4,58.13 onder de grens van vijf minuten bleef. Ze klom daanpée op naar de zesde plaats op de 'eeuwige' rang lijst achter vijf Oostduitse zwem sters. Het énige 'nieuwe gezicht' is de' "15-jarige Lise Jezek, die met 1.05.69 en 2.21.19 de beide rugslag- afstanden won. Olympisch kam pioene Melissa Belote moest genoe gen nemen met een bescheiden klassering. HENK ELZERMAN De zeventienjarige Haagse zwemmer Henk Elzerman, dié zich het ko mende weekeinde op de 1500 meter vrije slag hoopt te kwalificeren voor de wereldkampioenschappen zwemmen in Cali (Columbia) heeft zaterdagavond in het Haagse Zui- derparkbad zijn derde Nederlandse record ln enkele dagen tijd ge zwommen. Nadat hij eerder deze week de re cords verbéterde op 800 en 1500 meter vrije slag, pakte hij zaterdag het record op de 400 meter vrije slag. Hij finishte ln 4.09-0. zeven tiende van een seconde onder de bestaande recordtijd van Ton van klooster (Naarden), die dateerde van 30 juni 1972 ln Utrecht. AUSTRALISCHE SELECTIE De Australische bond selecteerde na gisteren dertien zwemmers en zwemsters voor het wereldkampi oenschap in Call. Dat is het klein ste team dat Australië de laatste twintig jaar' bij de grote wedstrij den heeft vertegenwoordigd. Tot de nlet-geselecteerden behoort naast Stephen Holland, die heeft aange kondigd zich helemaal t e willen richten op de Olympische Spelen, ook de Olympische schoolslagkam pioene Beverly Whitfield. Het team wordt aangevoerd door Jenny Turrall. De overige geselec teerden zijn: Sonya Gray. Linda Hanel. Judy Hudson. Drue de Gul- er, Rosemary Milgate. Glenda Ro bertson en Nira Stove, Graham Windeatt. Max Metzker. Peter Dawson, Mark Tonelll en Ross Sey mour. (ANP) De regen kwam. Hield op en kwam weer terug op het circuit van Zandvoort toen de toe- pers de start verbeidden van de Nederlandse Grand Prix. De m| bij de renstallen was compleet. De droogweer-banden, die 'e£t vijf minuten sein al was gegeven naar de startplaats wa kreden waren op slag doelloos. Amper had Ed Swart echter L -wit-blauwe vlag laten zakken of het wolkendek brak. James Hunt heeft Niki Lauda nog steeds in zijn kielzog, maar de Oostenrijker zou Hunt toch niet kunnen passéren. per uur. Ondanks die snelheden in dezelfde ronde als de beide kon hij op de inmiddels droog ge- kemphanen te blijven. worden baan de 1,77 seconden die Dat onder deze omstandigheden hij 20 ronden voor het einde achter Gijs van Lennep met zijn verpu- lag op Humt niet goed maken. derde wagen als tiende over de streep ging bewijst dat de Neder- Door het geweld dat dit tweetal lander het uiterste uit het overjari- ontketende. zag alleen nog Lauda's ge model heeft gehaald. Na 30 ron- teamgenoot Clay Reggazonni kans den was de blonde coureur pas eenmaal door de allersnelsten ge- gonohue rvsi op i ronde. 9 Patrick lflnt TTitPindpiii.k- 7xm hii nn wn DepaUler (Fra) op 2 ronden, 10. Gijs van lapt. Uiteindelijk ZOU mj op een Lennep (Ned) op 4 ronden. 11. Wilson viertal ronden worden gereden. Fitupaidi (Bra) op 4 ronden. 12. ian Schectater (Zaf) op 5 ronden. 13. Alan 1. James Hunt (G.B.) 75 ronden (316,95 Janes (Aus) op 5 ronden, 14. Lella Lorti- tam) ln 1 üur 46 minuten 57.40 seconden bard! (Ita) op 5 ronden. 15. Ronnie (gem. 177.81 tam. u 2. Ndtal Lauda Peterson (Zwe) op' 6 ronden. 16. Jody (Oos) 1.46.58.46, 3. Clay Regazzont (Zwi) Sohectater (Zaf) op 8 ronden. 17, Jacques 1.47.52.6, 4. Carlos Reuteman (Arg) op 1 Lafflte (Fra) 'op 10 ronden, 18. Jochem ronde, 5. Carlos Pace (Bra) op 1 ronde. Mass (Wdld) op 14 ronnen. Snelste ron- 6. Tom Price (GJ.) op 1 ronde). 8. Mark de: Lauda 1.2/1.54 (gem. 186.54 kra.u.). p^KWARTET MAANDAG 23 JUNI 1975 snelheidsfeestje ^Jonze speciale verslaggever [VOORT Nederland (en in fcandvoort) heeft zijn jaar- ie snelheidsfeestje weer gehad. dhender dan ooit, volgens de entrs, vele tienduizenden sterk bet duinencircuit. Duurder (ooit ook en zeggen de (ig-de constructeurs van de ife^s die in niets meer op een ale auto lijken volgend e fceslist nóg duurder. 'Take it en|ave it,' is circuit-directeur etypoot gezegd. De prijs dan miljoen gulden. ekpO'S n» slechts 520.000 gulden kwa- l dit jaar overigens nog de ll0)ndelijk) 25 deelnemers aan Vt. Een bedrag, waarvoor de lisatie een kleine zestigdui- I toeschouwers langs de moest hebben. 'Een enorm zegt ook de organiserende ting Autoraces Nederland. 'Is veer slecht, regent het, dan {je die aantallen beslist niet. ;t te mooi zomerweer, dan hetzelfde.' Een groot, duur feest derhalve. Een feest van de snelheid, van de glitter, van de glamour en van de schijn. Een feest vol risico's voor deelnemende coureurs en hoe wel in Zandvoort tot een mini mum beperkt de toeschouwers. De gebeurtenissen in Spanje, op het Montjuich circuit van Barce lona, met vijf doden onder de toeschouwers toen Rolf Stomme len crashte, is wat dat betreft veelzeggend genoeg. Desondanks: de toeschouwers ko men, Waarom? Rody Hoogen- boom, sponsor van Nederlands enige Formule 1-stal: 'Men wil sensatie. Daarvoor komt men.' ABSURD GEBEUREN Die sensatie. Het spelen met de gevaren, de voortdurend ook mee rijdende kans op het definitieve ongeluk. Door de coureurs een ge accepteerd en ingebouwd gegeven, wat de verdiensten vaak op schroeft om in zo'u apparaat te stappen. Sensatie, die gisteren tij dens de Grand Prix van 1975 op Zandvoort overigens uitbleef, al kwam wél een aantal rijders in de hekken terecht. Het racen is voor degeen die er afstand van kan nemen een eigenlijk wat absurd gebeuren. Te beginnen bij het geheel waar het in Zandvoort op geschiedt: de baan. Vorig jaar met veel moeite voor de racerij behouden door de CENAV, de circuit-exploitatiestich ting van de Nederlandse Autoren- sport Vereniging. Ten koste van niet alleen veel weerstand in Zandvoort zelf van de omwonende bevolking ('niet het circuit is naar de huizen ge bouwd, Inaar andersom,' aldus de CENAV) maar ook van véél geld. Aanvankelijk iets meer dan twee miljoen gulden, dit seizoen door een nieuw aantal (verplichte wijzigingen aan baan en omraste ring opgelopen tot een kleine 3 miljoen gulden. Waanzinnig veel in feite, om een aantal mensen de gelegenheid te bieden hard in de rondte te rijden zonder dat daarbij ook maar een enkel wezenlijk doel wordt ge diend. Het testen van auto's, on derdelen of banden is zo leert ook de praktijk op andere, minder risicovolle wijzen moge lijk. Sportief tegelijk ook weinig reëel, omdat de mens maar een betrekkelijk klein gedeelte van de uiteindelijke prestatie moet leve ren. Hoe goed de coureur ook, zonder een goede wagen is win nen onmogelijk. SENSATIE Het racen is ook voor de coureurs een wat absurde zaak. Bewust het gevaar van de snelheid zoekend. Waarom? 'Als je de sensatie van het hard rijden eenmaal hebt meegemaakt, wil je niets anders,' klinkt het steevast als antwoord. Dodelijke ongelukken worden als een trieste bijkomstigheid afge daan. Het geld, voor bijvoorbeeld de «Formule 1-rijders wél fors op lopend, is slechts voor de selecte bovenlaag een mogelijk bijko mend argument. 'Ik ben,' zei gistermiddag ech(er ook weer mevrouw Jenny van Lennep na de goed verlopen Grand Prix van Zandvoort, 'blij wanneer alles weer is afgelopen. Steeds opnieuw heb ik toch weer angst.' Angst, die de coureurs zélf naar de achtergrond verschuiven. Het racen is ook uit publiek-oog- punt bezien absurd. Tot voor gisteren althans de duurste plaat sen bedragen van 75 gulden worden er neergeteld om enkele uren lang een aantal wagens voorbij te zien flitsen. Hopend vaak op die sensatie, op dat onge luk. Kijkend naar al dat mooi opgepoetse materiaal, naar de hoe paradoxaal in smetteloos witte overaUs geklede monteurs van de renstallen, de om alles heendraaiende mooie vrouwen en het gehele, wat circusachtige ge beuren. Een schijnwereld, voor slechts een aantal uren. Voor wie wordt er dan geraced? Voor de constructeurs? GLAMOUR Ruim een half miljoen lijkt veel geid. De kosten evenwel liggen op gelijke hoogte. Volgend seizoen moeten de prijzen evenwel fors omhoog. Tien Grand Prix-races in principe nog slechts van ruim een miljoen tegen vijftien wedstrijden voor ruim een half miljoen op dit moment. Voor de sponsors dan, voor. de commercie? De Grand Prix kan daar niet zonder. 'Wil je," zo zeggen reclamemensen, 'je produkt een bepaald beeld meegeven, van de snelheid, van de jeugd ook, van de glamour, dan moet je je activiteiten daarop richten. Autosport is daar zo is uit onderzoeken gebleken een van de middelen voor.' Nederland (en dus Zandvoort) heeft zijn snelhèidsfeest' voor dit jaar weer gehad. Relativeren pas te daar niet bij. Sléchts superla tieven, slechts het omhoogschroe- ven van de spanning, de sensatie. Een feest dit jaar zonder echte ongelukken. Iets, dat niet altijd gezegd kon en ook kan worden. PETER ONVLEE iek zou heel erg veel gaan want al spoedig werd dui- |at tijdens de race aan een 'ding van de regenbanden te ontkomen. De beslissing uvj les Humt om als eerste zijn pitsstop te maken droeg L belangrijk deel bij aan de iing van de 27-jarige Britse Ta vijf ronden al zette Hunt ide stil. zt monteurs gebruikten aan- |k meer tijd dan favoriet ida in de dertiende ronde 'U hebben om de vier wie- verwisselen. Slechts 28' se- 2] kostte het de Oostenrijker klassement om de wereldti- 'oert. Met zijn geprofileerde had hij echter aanmerke- verspeeld op de concurren- kwart minuut zou de in fbositie achtervolgende Lauda p5fl goed maken. Dat was be ien onmogelijkheid. In de was hij immers ruim 0,4 in per ronde sneller geble- i zijn Britse rivaal, lie in het recente verleden '£j succesvol is geweest, bewees dat niet alleen de vroege an de pits beslissend was illfe overwinning. Toen twee de race was afgelegd had het gattot slechts 3 secon- .nnen verkleinen. Ook die overbrugde hij zeer snel. ronden voor het einde in slechts enkele tientallen de beide rivalen. Lauda mocht dan in de Tarzanbocht en achter de pits ook dat verschil nog verkleinen, bij Hunserug liep Hunt steeds weer weg. De ervaren topman van het Italiaan se team zou in de allerlaatste fase toeslaan. Dat scheen voor velen duidelijk. "Hunt bewees echter dat zijn wagen grote mogelijkheden heeft. Toen hij voor de 74ste en voorlaatste maal de tribunes pas seerde had hij duidelijke winst op zijn concurrent geboekt. In de slot- ronde heed hij de Oostenrijker zelfs geheel los. Een troost had Lauda, die gezien de resultaten in de training als favo riet aan de race begon. Na de triomfen in Monaco, België en Zweden kwam er dan geen vierde Grand Prix zege in successie waar mee hij het record van wijlen Jo- chen Rindt uit 1970 zou hebben geëvenaard, zijn voorsprong in hei klassement om de wereldtitel bouwde hij echter uit van tien tot dertien punten. Daarbij kwam nog dat titelhouder Emerson/ Fittipaldi na 40 ronden niet meer doorkwam en geen punt voor het kampioen schap behaalde. Hoe hard Hunt reed wordt extra duidelijk wanneer men de rondetij den van Lauda beziet. Bij zijn ach tervolging kwam de Oostenrijker op de toen nog vochtige baan eerst tot 1.22,58 seconden voor de 42.126 meter, kort daarop ging hij zelfs in 121,82 rond, wat neer komt op een gemiddelde van bijna 186 kilometer

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9