Hennie Kuiper lost belofte in Tak specialist in 'alleen doorgaan' Afwachtende houding concurrentie door ploeg eenheid uitgebuit Zevende wegtitel Keetie van Oosten Verstijlen tweede in WK junioi Belgische titel voor Teirlinck DEGHARLOTS TROUW/KWARTET MAANDAG 23 JUNI 1975 SPORT PJ HOOGERHEIDE Hennie Kuiper lachte ontspannen na zijn eer ste grote kampioenschap sinds 1972, toen het Olympisch goud voor hem was. 'Ik zal vannacht waarschijnlijk slecht slapen. Voor ik naar dit kampioenschap ging, heb ik tegen mijn vrouw gezegd: als ik de trui pak, blijf ik er in slapen ook'. beëindigde Ronde van Zwitser land), Joop Zoetemelk en oud-we reldkampioen Harm Ottenbros over de streep. Weer een sprekende tri omf voor de door Piet Liebregts geleide ploeg net als vorig jaar. Opnieuw een nederlaag voor de ploeg van Post. waarin de kwaliteit geen eenheid was. Hennie Kuiper pakte de kampioens trui en werd daarmee de derde grote in het trio Keetie van Oosten. Ad Tak. Hennie Kuiper dat de weg- titel 1975 veroverde op een par koers rond Hoogerheide-Woens- drecht. dat vaak smalend een crite rium werd genoemd. BESCHEIDEN Geen toevalskampioenen, zeker Kuiper niet, die dit seizoen is uit gegroeid tot de renner, die hij be loofde te zijn na het Olympische kampioenschap. Vijfde in de Ronde van Spanje, vierde in de Ronde van Luxemburg, kampioen van Ne derland. Hennie Kuiper is te be scheiden om aan die regelmaat een optimistische voorspelling te dur ven wagen voor de Ronde van Frankrijk, die hij donderdag als kopman van de door Frisol gespon sorde equipe begint. De profs hadden toch een uitslag, die gezien mocht worden. Na Kui per gingen Bert Pronk (vierde en beste Nederlander in de vrijdag NIDI DEN HERTOG Eén man eigenlijk was verantwoor delijk voor de ontluistering van de Post-ploeg. Nidi den Hertog, die zoals in het vorige kampioenschap en in de Amstel Gold Race 1975 een langdurige Solo reed. Den Her tog ontsnapte na zestig kilometer met Duyndam. Vlot en De Waal. Bijna twee uur bleef het viertal bij elkaar, toen zocht Den Hertog, die zijn oudere broer Fedor boven het hoofd lijkt te zijn gegroeid, alleen. Zijn grootste voorsprong op de groep, die tenslotte de kampioen en diens paladijnen zou voortbrengen, bedroeg meer dan vijf minuten. Tien kilometer voor de finish werd hij teruggepakt. De pion verdween van het bord. De strijd ging verder tussen de zwaardere stukken, maar de koers was definitief beïnvloed. De ploeggenoten van Den Hertog hadden urenlang rustig in het veld kunnen meepeddelen. De concur rentie was gedwongen de strijd te maken. De zwarte Piet was door Piet Liebregts in handen van zijn collega Peter Post geschoven. 'Wij hebben een foutje gemaakt', ver klaarde Bert Pronk. "Wij hebben niet gereageerd, toen Nidi in de aanval ging en van dat moment af heeft zijn ploeg het erg gemakke lijk gehad'. KWALITEIT Joop Zoetemelk: 'Ik zat moeilijk met mijn kleine ploegje, waarin Kees Bal nog voor eigen kans wilde rijden. De drie man van ons zaten weinig meer doen dan de zaak een beetje bekijken. Ik had voor mijzelf uitgemaakt dat ik er bij zou moe ten zijn als twee man van Post in de tegenaanval zouden gaan. Het is gebeurd. Dat ik het niet heb ge haald, komt ten dele door de over macht van zijn ploeg en ten dele door de kwaliteit van Kuiper. Ik vind dat er vandaag een uitslag is gekomen, een Nederlands kainpl- oenschap waardig. Daar had ik niet op gerekend. Ik was in vorm. maar in het begin met die stortregen, dacht ik, wat moet dit worden. Ik ben tenslotte geen criteriumspecia list en Ik vond het parkoers niet selectief. Dat is het na zo'n 200 kilometer toch nog geworden'. Bert Pronk: 'Onze ploeg heeft voortdurend moeten rijden om Nidi terug te pakken. Pas tegen het einde slaagden wij daar in, maar Bert Pronk en Joop Zoetemelk (op de achtergrond) komen enkele meters tekort tegen Hennie Kuiper die zich opgelucht en hlij al voor de finish opricht. toen' voelden we wel dat wij daar voor hadden gedaan. Ik wilde Jan Raas naar voren brengen voor de eindsprint. Het leek te lukken, tot hij kramp kreeg. Ik ben doorge gaan, maar toen ik vlakbij was, sprong Kuiper definitief weg'. TEAMWORK Hennie Kuiper: 'Nidi heeft de koers voor mij gemakkelijk gemaakt. Wij hebben met onze ploeg bewezen, wat met team-work kan worden bereikt. Je kunt wel zeggen, dat wielrennen een individuele tak van sport Is. maar In je eentje red je het niet. Voor de start hebben wij het goed doorgesproken en iedereen was helemaal voor samenwerking. Van het moment dat Den Hertog weg was hebben wij alleen maar naar ieder wiel dat weg ging moe ten springen. Wanneer niet ieder zich voor de ploeg wil inzetten is zoiets nooit te doen en kun je zo'n succes niet behalen. Voor de laatste kilometers had ik met Harm Otten bros afgesproken dat ik voor hem de sprint zou aantrekken als wij bij elkaar bleven en dat hij zou probe ren voor mij de kans te scheppen om weg te springen. Dat is tenslot te gebeurd. Geweldig. Ik win nou eenmaal niet zo vaak, ik ben meer etapperijder. Zo'n kampioenschap is helemaal fantastisch'. Ploegleider Piet Liebregts: 'Wij hadden een goede bindende af spraak gemaakt voor de koers en een premie van 10.000 gulden gezet op de overwinning. Dat geld zal door twaalf man gelijkelijk ver deeld worden, want iedereen heeft zijn werk gedaan. In principe had ik zes renners met een kansje: Kuiper, Smit, Ottenbros, Fedor en Nidi den Hertog en Priem. Die zes hadden wat meer vrijheid, de ande ren moesten voor de ploeg werken. Nidi was formidabel. Het is onvoor stelbaar wat hij de laatste tijd heeft gedaan. In Italië, in Luxem burg. in dit kampioenschap. Ik ge loof dat het beter voor hem is ook niet nog eens naar de Ronde van Frankrijk te gaan. Dan bestaat het gevaar dat hij na dit seizoen kapot is. en ik zie liever dat hij een -echt'e coureur wordt. Hij heeft de kwali teiten daarvoor'. 1 Hennie Kuiper (Ossendrecht) 240 kilo meter in 6 uur, 10 minuten en 12 seconden, 2. Bert Pronk (Scheveningen) op 4 sec., 3. Joop Zoetemelk (Germigny l'Eveque) z.t.. 4. Harm Ottenbros (Ossen drecht) z.t., 5. Bas Hordijk (Rotterdam) op 20 sec.. 6. Ben Koken (Grevenblcht) op 1.14 min., 7. Gerard Vianen (Koeken- gen) op 2.01. 8. Nidi den Hertog (Erme- lo) op 2.11. 9. Jan Aling (Bladel) z.t., 10. Gerrle Knetemanin (Huybergen) op 2.40, 11. Cees Priem (Goes) z.t., 12. Piet van Katwijk (Mill) op 3.32, 13. Wil de Vlam (Sambeek) op 3.44, 14. Jan van Katwijk (Bladel) op 3.51. 15. Theo Smit (Amster dam), 16. Gerben Karstens (Prinsen beek), 17. Richard Buckaki (St. Gillis Waas). 18. Cees Stam (Koog aan de Zaan). 19. Ben Janbroers (Zaandam), 20. Jan Brinkman (Rotterdam). 21. Albert Huizebosch (Nijeveen). 22. Jo Vrancken (Roosteren). 23. Jan Breur (Schiedam), 24. Roy Schuiten (Zandvoort), 25. Henk Prinsen (Hank). 26. Cees van Dongen (Hoeven). 27. Tlno Tabak (Egmond aan Zeel. allen in dezelfde tijd als Jan van Katwijk. 31 renners staakten de strijd. Keetie van zevende kampioemfrufin haar Ronde van Oostenrijk basis van succes HOOGERHEIDE Keetie van Oosten, 25 jaar jong, heeft eens te meer haar ongenaakbare po sitie in het Nederlandse dames- wielrennen onderstreept. De Zeeuwse, dit seizoen nog niet verslagen in wegwedstrijden, voegde zaterdag haar zevende wegtitel toe aan de reeks, die in 1969 is begonnen. Het kampioenschap van Hoogerhei- de werd. zoals de traditie wil. be heerst door Keetie van Oosten, die dit jaar bij afwezigheid van Willy Kwantes en Mini Brinkhoff het niet op de eindstreep behoefte te laten aankomen zoals een jaar eer der. Kroonprinses werd Gré Knete- mann-Donker, die in de voorlaatste ronde op jacht ging naar de kam pioene, maar slechts de helft van haar achterstand kon goed maken en bleef hangen op twintig secon den. Keetie van Oosten, die met nog een kleine 35 kilometer te rijden de ontvluchte Corrie Fridsma in liep, heeft meer dan de helft van de wedstrijd alleen gereden. 'In het begin dacht ik dat de concurrentie zwaarder zou zijn, maar tenslotte draaide het toch weer om dezelfden als vroeger. De nieuwen komen niet zo snel. Nadat ik een minuut voor sprong had. ging het wat moeilij ker. Het parkoers leek. vooral door de wind. zwaarder dan vorig jaar. Het was niet zo gemakkelijk.' Gré Knetemann. nooit dichter bij de kampioenen dan de zesde plaats, heeft geprobeerd te voorkomen dat Keetie van Oosten weer. zoals in de jaren dat de kampioenschappen in Limburg werden verreden gebruike lijk was. alleen zou aankomen. 'Het ging goed. maar ik heb geen mo ment echt het idee gehad dat lk Keetie zou kunnen pakken. Al moet Keetie toch eens te kloppen zijn. Misschien ben ik wel te laat begon nen. Ik had nog wel een ronde langer kunnen door gaan. Maar ik ben best tevreden, tenslotte was ik dit seizoen pas een keer derde ge weest. in Luik voor de aankomst van Luik-Bastenaken-Luik. Het is me meegevallen omdat ik pas weer twee weken serieus in de slag ben, nadat menkort geleden had ont dekt dat mijn klachten werden ver oorzaakt door een ijzertekort. Het ging in leder geval een stuk beter dan de laatste tijd.' 1. Keetie van Oosten-Hage KJoetinge) 60 km In 1 uur. 45 min, 27 sec.. 2. Gré Kn.-t"m.mn-Donker (Huybergen) op 20 sec. 3 Truus van der Plaat (Gelderm.il- sen) op 102. 4 Bella van der Spiege- Hage (St. Maartensdijk) zt. 5. Bea Hul- aflnga (Rotterdam) zt 6 Anne Rlemers- ma (Amsterdam) zt, 7. Betsle van IJken (Baam) zt. 8. Hennie de Jongh (Apel doorn) zt. 9 Marijke Lagerlof (Klaas waal) zt. 10. Nel Streef (Nieuw Lekker- land). HOOGERHEIDE Ad Tak, de net 22-jarige Brabander, neemt als amateurwegkampioen van Ne derland afscheid van de militaire dienst. 'Met een beetje spijt', bekende hij, 'want in mijn diensttijd heb ik werkelijk alle gelegenheid gehad om te te trainen. Daarom had ik ook een half jaar bijge tekend'. Tak, op het vlakke parkoers rond Hoogerheide bepaald niet de eerste favoriet voor het weg- kampioenschap van 1975 behaalde een indrukwekkende overwinning. Na krap 40 kilometer van de ruim 200, die er moest worden gereden, vond hij zijn plaats in de kopgroep. De laatste veertig kilo meter reed hij alleen weg om een winst van meer dan drie minuten op te bouwen op de over gebleven concurrenten, van wie Gerard Tabak, Jan Damen, Piet Kuys, Rini Verboom en André Gevers de ere-plaatsen bezetten. LAUSANNE De Italiaan Visentini is te Lausanne kampioen wielrennen bij d ren op de weg geworden eindsprint versloeg hij Ad len en de Italiaan Alberto so. Visentini legde de 127,2 ter af in 3 uur, 16 minute seconden. De beslissing viel in de van de twaalf af te leggen toen Visentini uit het pel( v marreerde. Alleen Versti; Maccusso reageerden. V vorige week in Merkelbeek lands kampioen geworden, er in de laatste meters Visentini achter zich te hoi moest zich met het zilver I stellen. Visentini legde de 127,2 k met een gemiddelde snelh 38.819 km/uur af. Hetgeer hitte een grootse prestatie 1. Roberto Visentini (Ita) 127, ter in 3 uur. 16 minuten en 36 2. Ad Verstijlen (Ned) z.t. 3 Maccusso (Ita) z.t. 4. Jean (WD1) op 38 sec. 5. Siegbert S (OD!) zt. 6 Patrick Maur.es (F Wltold Mokiejewskl (Pol) z.t I Huber (WD1) z.t. 9. Alberto Min z.t. 10. Theo de Rooy (Ned) z.t I-ammerdlni (Ned) z.t.. 12. Pol (Ned.) z.t. METTET Willy Telrlinq Mettet wielerkampioen van bij de profs geworden. In de honderd meter bleef hij Planckaert, Eddy Merckx, R Vlaeminck en Roger Swerl voor. Hij legde de 258 kilon in 6 uur, 3 minuten en 40 sc 1. Teirlinck 258 km ln 6 u. 3 mi sec. 2. Planckaert op 5 sec. 3. Mi 4. R. de Viaemlnck z.t. 5. swei Verbeeck z.t. 7. Demeyer z.t. 8. z.t. 9. Van Daele z.t. 10. Houbn 18. Maertens oop 1.00 min. ITALIË Francesco Moser werd in Italiaans wielerkampioen profs. Hij legde de 259 km uur, 5 min. en 2 sec. Moser de eindpsrint van Valerio Het tweetal had een voo van 28 sec. op Tino Conti. 1. Moser 259 km ln 7 uur, 5 n sec. 2. JuaJdl z.t. 3. Conti op 3 Zllloll op 30 sec. 5. Qsler op 3 Prancloni z.t. 7. Pella z.t. 8. Ga' 9. Bolfava z.t. 10. Borgognonl z.l FRANKRIJK Regis Ovlon won ln Limoj wielerkampioenschap van Fr bij de profs. Hij legde de 21 af in 5 uur, 53 min en Ovion had een voorsprong j sec. op Alain Santy. 1. Ovlon 247.5 km ln 5 uur, 53 ni sec. (gem. 41.792 km u) 2. Sanl sec. 3. Moneyron op 34 sec. 4. H 47 sec. 5. Leleu z.t. 6. Mlsac op Jean Pierre Dangulllaume op 5( Millard op 53 sec. 9. Agueparses min,. 10. Campaner op' 3.32. SPANJE Domingo Perurena won in 1] de Ardoz de Spaanse wielert de profs. Hij legde de 250 kl 6 uur, 49 min. en 50 sec. was in de eindsprint snell Elorriaga, Huelamo en Lopez 1. Perurena 250 km ln 6 u 49 m sec. 2. Elorriaga z.t. 3. Juelam< Lopez Carrll z.t. 5. Grande z.t. z.t. DUITSLAND ENZ. De Westduitser Dietrich Thu Zwitser Roland Salm en de 1 burger Roger Gilson zijn Luxemburgse Diekirch Wiel pioen van hun land bij geworden. Evenals in vooi jaren werden de kampioensc van deze drie landen gezai gehouden. Eerst werd er een tijdrit ov km gereden en vervolgens in lijn over 131.4 km. De tegen de klok werd gewonne Salm in 30 min en 16.8 zijn landgenoot Josef (30.39.08) en Thurau (30.40.! rit in lijn leverde een zege Roger Gilson voor Thurau, S Fuchs. Bij de Duitsers werd Haritz in het eindklassemen de en Dieter Puschel derde. De nieuwe nationale titelhouder heeft eigenlijk pas dit seizoen de sprong naar de top gemaakt en in de Ronde van Oostenrijk een ideale voorbereiding voor dit kampioen schap gevonden. De amateurs, die in de Oostenrijkse ronde reden, kunnen trouwens op een uitsteken de zaterdag terugzien. Piet Kuys werd vierde. Nico Hilberink behoor de ook tot de achttien man van de honderdtwintig, die de wedstrijd uitreden en Wil van Helvoirt zou ongetwijfeld hoog zijn geëindigd, wanneer hij in de slotfase niet door een valpartij uit de kopgroep zou zijn verdwenen. PLOEG Net als ln Olympia's Ronde was het succes voor de door Caballero ge sponsorde ploeg de enige ploeg ook die het voile gebruik maakte van de voor het eerst geldende toestem ming om als ploeg het kampioen schap te mogen betwisten. De ploeg heeft dan ook uiterst attent gere den. Na veertig kilometer al ontstak Ri ni Verboom het vuur en op zijn aanval reageerden zijn ploeggeno ten Van Helvoirt en Tak. Plus Ta bak. Hassink, Kuys, Mutsaerts en de niet gesponsorde Damen. die pas drie weken weer serieus fietst na zijn geslaagde MTS-examen weg en waterbouw en een door een val ongelukkig voorseizoen. Het achttal kreeg snel nog aanvulling van stayer-kampioen Gaby Minneboo, die later net als Van Helvoirt door een val zijn kansen zag verdwijnen. De kopgroep had aanvankelijk eni ge moeite het bestaansrecht veilig te stellen, maar nadat de grens van een minuut was doorbroken, kwa men de eerste negen nimmer meer In gevaar. De voorsprong bleef ech ter klein. De vluchters bleven steeds binnen de greep van het geleidelijk verbrokkelende veld van jagers, omdat de marge constant tussen de een en twee minuten schommelde. MERKWAARDIG Op zichzelf was het een merkwaar dige zaak, dat de kwalitatief sterke volggroep niet dichterbij kwam. Tak's ploeg immers reed met drie man voorin en de sterke sprinter Van Helvoirt was bij hen. De ande re ploegen waren ln het eerste ne gental allemaal slechts met één renner vertegenwoordigd. In de volggroep, geslonken tot een man of twintig, probeerden Schiir, Lenferink, Scheffer, Neven en St. Nicolaas wel het gat te dichten, maar hun niet te overtuigende po ging had net zo min resultaat als die van Gevers, Botterhuis, Koot, Van Gerwen, Dohmen en Luunen- burg, een kwalitatief sterk zestal. Het meest opvallende echter was, dat het 'alle negen' in de kopgroep zo nadrukkelijk opgeld deed. terwijl ledereen daar kon weten, dat van dit negental alleen Van Helvoirt de sprintwinnaar zou kunnen worden. WEERSTAND Tegen het eind van de wedstrijd testte Tak met zijn ploegmakkers de weerstand van de medevluch ters. Gedachtig aan het principe dat de kansen van Van Helvoirt alleen maar groter konden worden, wanneer de concurrentie aan het werk werd gehouden, probeerden Verboom en Tak de demarreren. De beslissende ontsnapping echter, werd Ingeleid door Jan Damen. Tak sprong onmiddellijk naar hem toe en liet hem staan. Arie Hassink wilde mee, maar verstuurde zich op het bochtige parcours, kwam in de berm en wist zich uitgeschakeld. Geen ronde later stapte hij ont goocheld, lichamelijk en geestelijk gebroken, uit de strijd. De felste reactie uit de kopgroep kwam van Gerard Tabak en Jan Damen. Uit het veld werkte André Gevers de achterstand op de eerste groep weg. Gevers kwam bij de eersten, maar verloor in de laatste veertig kilometer, net als alle ande ren op de ontketende Tak, die in West-Brabant een goed seizoen voorlopig bekroonde. Zijn toppers tot nu toe waren een tweede plaats in de Hel van het Mergelland, een vierde in het militair wereldkampi oenschap en een rit-overwinning in de Ronde van Oostenrijk. MORAAL Ad Tak was sterk zaterdag. Hij wist het zelf ook. 'Ik ben met een ge weldige moraal uit Oostenrijk te ruggekomen. Toen ik het veld voor de start zag staan, dacht ik: tussen deze mannen kan Ad Tak zeker bij de eerste vijf eindigen, maar mis schien zelfs wel kampioen worden. Het regenbuitje dat zo'n dik uur voor het einde begon, maakte mijn positie alleen maar beter. Misschien durf ik wat meer dan de anderen. Ik reageerde onmiddellijk toen Jan Damen wegsprong en daarna heb ik niemand meer gezien. Alleen doorgaan ls mijn specialiteit. Ik heb mijn meeste overwinningen zes vorig jaar. vijf tot nu toe dit seizoen zo behaald. Ik heb ten slotte genoeg kilometers voor een solo in de benen. In Oostenrijk was er ook een rit van meer dan 200 km. Na mijn teleurstelling in Olympia's Ronde is het eigenlijk iedere dag beter gegaan'. Ad Tak, één van de betere klim- Ad Tak kan zijn vreugde niet op, als hij de finish in Hoogerheide bereikt. mers in het Nederlands amateurs- veld, werd de kampioen op het vlakste parkoers van de laatste ja ren in het vierde seizoen van een wielercarrière, die min of meer toe vallig is begonnen. 'Ruim vier jaar geleden voetbalde ik nog. Het was karnavalstijd, ik had wat op en uit een geintje maakten we een wed denschap om een krat bier dat ik zou gaan wielrennen. Na goed twee jaar als nieuweling ben ik bij Ca ballero terecht gekomen en werke lijk uitstekend opgevangen. Dit jaar dacht ik mijn grote kans te krijgen in Olympia's Ronde. Ik be gon de Limburgse etappe, normaal gesproken mijn specialiteit met minder dan een minuut achter stand. Ik had echter meteen pech. Ik moest twee keer van fiets ver wisselen en heb de ronde verder als training beschouwd. Het vertrou wen is helemaal teruggekomen in Oostenrijk. Daarom wist ik hier een kanshebber te zijn. Ik had mis schien liever op een wat heuvelach tiger parkoers gereden, maar dit was ook behoorlijk zwaar. Dat zul- len de anderen, die aan het kampi oenschap zijn begonnen, waar schijnlijk nog beter kunnen vertel len dan ik'. 1. Ad Tak oud-Gastel) 5.08.56, 2. Gerard Tabak (Veldhoven) op 3.12, 3. Jan Da men (Ulvenhout) zt. 4. Plet Kuys (Lij men) zt. 5. Rini Verboom (Ellewouts- dijk) zt. 6. André Gevers (Schijndel) op 3.16. 7. Henk Mutsaarts (Schijndel) op 5,30. 8. Ton ter Harmsel (Lage Zwaluwe) op 5.50. 9. Toon van der Steen (Etten) zt, 10. Hans Koot (Eindhoven) zt. 11. Abert Scheffer (Zelhem) zt. 12. Ben Ll- brechts (Vlijmen) op 6.27. 13. Tonnle Hulzen (Kloetinge) zt, 14. Cor Tuit (Val- kenswaard) zt. 15. Leo van Vliet (Honse- lersdljki op 6.41. 16. Krijn St. Nicolaas (Dordrecht) zt, 17. Jo Maas (Eysden) zt. 18. Nico Hilberink (Den Ham) zt. Lotto De winnende getallen van lotto 14 - 17 - 20 - 28 - 30 - 39 - res.get Het aantal deelnemers aan lotto droeg 854.482. die voor een inleg van 3.419.368 gulden. Het prijzo is 1.624.200,—. De prijzen zijn: le prijs 568.47 prijs 1 162.420,—; 3e prijs 243.6i prijs 324.840.5e prijs 324.84 DUITSE LOTTO De winnennde getallen ln de Dul! van zaterdag 21 Juni 1975 zijn 19 25 26 31 35 - getal 46). Winnende cijfers 'Splel 77'; (Advertentie) in een nieuwe van Claude Zidi

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8