Fik Meijer zoekt naar schatten onder water Lappendeken Uw probleem ook het onze Er is haast geboden omdat er kapers op de kust zijn fllsillfilll Nieuwe boeken TROUW/KWARTET MAANDAG 23 JUNI 1975 BINNENLAND door Fred Lammers ZOETERWOUDE 'Er ligt op archeologisch gebied nog on voorstelbaar veel onder water, dat van groot belang is, niet alleen in het buitenland, maar ook dicht bij huis, in Nederland'. Dat Is de vaste overtuiging van dr. F. J. A. M. Meijer ln Zoeterwoude. Fik Meijer (32). als docent voor de oude geschiedenis en de archeologie verbonden aan de lerarenopleiding ln Amsterdam, kan het weten. Hij houdt zich sinds zijn achttiende jaar, toen hij zich aansloot bij de Leidse duikers vereniging 'Calypso', bezig met onderwaterarcheologie. 'Ik was net student geworden in Lelden toen lk me begon te Inte resseren voor het duiken, vooral omdat je er bij de bestudering van de geschiedenis zo'n dankbaar ge bruik van kunt maken. Duiken is een sport, die als je er eenmaal mee bent begonnen, je geweldig gaat boeien. Dat is tenminste mijn ervaring', zegt Fik Meijer. Zo denken kennelijk velen er over. Het aantal landgenoten dat het re gelmatig onder water zoekt neemt de laatste tijd snel toe. Waren er een jaar of tien geleden in ons lang nog maar zeven a achthon derd georganiseerde duikers, nu zijn het er bijna vijfduizend. Zij dalen in hun vrije tijd. vooral in de weekeinden, af in de boeiende we reld onder de waterspiegel. Wat hen daarin zo aantrekt loopt sterk uiteen. Sommigen doen het alleen omdat zij het zo ontspannend vin den, zich als het ware gewichtloos door het water voort te bewegen. Anderen zijn vooral geïnteresseerd in de biologische kant of zoeken het op het gebied van de geologie. Camera Het onder water hanteren van een fototoestel of zelfs een filmcamera spreekt ook hoe langer meer duik- lustigen aan. Dan is er volgens Fik Meijer nog een kleine categorie die zich duiker noemt ómdat het zo interessant staat tegenover je fami lie en je kennissen. Zij kopen een fraaie duikersuitrusting en showen daarmee. De lol gaat er voor hen in de regel snel af. Iedereen die er lust in heeft en minimaal twaalf honderd gulden wil neertellen om een duikersuitrusting aan te schaf fen kan bij wijze van spreken on der water rond gaan wandelen. Als het de archeologische facetten van het duiken zijn die je aantrek ken. dan komen er meer dingen kijken'. Wanneer je een onderzoek wilt gaan instellen op een plek waar mogelijk historische zaken onder water aanwezig zijn, moet dat gebeuren ln overleg met de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort. Als ze daar aannemen met bonafide onderzoekers t e maken te hebben komt de toestemming om te mogen duiken in de regel spoedig. Dan beginnen de problemen echter pas', vertelt Fik Meijer. Het archeolo gisch onderzoek onder water wordt in Nederland erg bemoeilijkt omdat het water zowel, ln rivieren als in open wateren, zoals in Zeeland en in de Noordzee, bijzonder troebel ls. 'Je kunt er bijna geen hand voor ogen zien. Het is vaak tasten op vele plaatsen. Daar komt. bij dat er ln de meeste wateren in Nederland een sterke stroming is, die het zand op de bodem regelmatig verplaatst'. Archeologisch onderzoek in Neder land onder de waterspiegel is daar om geen eenvoudige zaak, maar des ondanks uiterst belangrijk. Voor Fik Meijer is het tenminste aanlei ding geworden de zaken centraal te gaan aanpakken. Hij heeft onlangs de 'Stichting ter bevordering van het onderwater archeologisch on derzoek' opgericht, waarvan hij nu voorzitter is. 'In ons land is het onderzoeken van materiële resten op de zeebodem tot nu toe eigenlijk onderschat. Voor opgravingen te land is men altijd te porren. De overheid stelt daar ook gelden voor beschikbaar. De belangstelling ver dwijnt snel als het gaat om het onderzoeken van zaken die door het water worden overspoeld. Oude scheepswrakken leveren een schat aan materiaal op. Vandaar dat archeologen, die hun werk terrein onder water zoeken, er zo tuk op zijn. Lange tijd was het erg moeilijk onder water archeologische onder zoekingen te verrichten. Br zijn echter de afgelopen Jaren vele nieuwe technieken ontwikkeld die dat onderzoek vereenvoudigen. In Nederland worden die technieken nog niet toegepast, des te meer in Amerika. De Amerikanen zijn bij zonder actief op dit gebied', vertelt Fik Meijer. Het afgelopen jaar heeft hij dat kunnen constateren toen hij als enige Nederlander deelnam aan een archeologisch on derzoek nar 'n Romeins wrak voor de kust van Turkije. Eind juni hoopt hij opnieuw actief te zijn tijdens een expeditie naar een schip uit de achtste eeuw voor Christus, dat is gelokaliseerd bij de zuidkust van Turkije. De vindplaats wordt verder geheim gehouden, omdat er letterlijk en figuurlijk kapers op de kust zijn. De laatste tijd ontstaan er steeds meer bendes, die goed georgani seerd en uitgerust met de meest moderne hulpmiddelen op allerlei plaatsen tn de wereld' strooptochten houden om zoveel mogelijk histori sche vondsten naar boven te bren gen, die dan tegen erg hoge prijzen aan antiekzaken worden verkocht. Het is deze mensen alleen te doen om zich zo snel mogelijk te verij- ken. Archeologische belangen tellen voor hen niet. 'Dat is juist het tragische. Wij vinden het heus de moeite waard om bij een onderzoek oudheidkundige zaken in veiligheid te brengen, maar het uitbreiden van museumcollecties komt voor ons toch op de tweede plaats. Wij vinden het vooral belangrijk een vondst ln zijn geheel te bekijken en te beschrijven. Dat geldt bij voorbeeld als je een vroegere be bouwing onderzoekt. Het is dan historisch niet ln de eerste plaats interessant gave gebruiksvoorwer pen boven water te brengen, maar wel op welke plaats die voorwerpen worden aangetroffen'. Het toenemen van de activiteiten van piraten vooral in de Caraibi- sche wateren, de Middellandse Zee en bij Australië doet Fik Meijer uitroepen: 'Er is haast geboden met het archeologisch onderzoek. Als we de zaken niet snel aanpakken, ko men we op tal van plaatsen te laat. Over tien jaar kan je het wel vergeten als archeoloog Fik Meijer: piraten zitten ons dwars De nieuwe stichting heeft een sub sidieaanvraag ingediend bij de overheid en mikt verder op finan- oiëla bijdragen van de stichting Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek, het bedrijfsleven en particulieren. Archeologisch onderzoek onder wa ter kost veel geld. De Amerikaanse expedities kosten gemiddeld zo'n veertigduizend dollar, hetgeen neerkomt op rond de ton. per drie maanden. Fik Meijer en zijn stich ting is van plan zich vooral te gaan richten op zaken die een ander of duidelijker licht kunnen werpen op de Nederlandse historie. Brittenburg 'Aan projecten geen gebrek. Wij willen bijvoorbeeld heel graag gaan kijken of er bij de kust van Kat wijk inderdaad nog restanten lig gen van het kasteel Brittenburg Volgens de overlevering moet dat lang geleden in de golven zijn ver dwenen. Oude vissers beweren in hun jeugd bij laag water gedeelten van de Brittenburg te hebben ge zien. In de literatuur is er weinig door Mink van Rijsdijk Als een zwerfkei rolde ik een paar dagen door Drente. Niet echt natuurlijk, want een teen kan alleen de Hondsrug af, maar ik kon er op e naf. Het beviel me uitstekend. De brem bloeide nog en de metershoge rodondendronhagen heb ik zelden zo mooi gezien. Drente is een fascinerende provincie en lijkt op een lappendeken, die net uit de was komt. De bonte compositie is niet alleen samengesteld door dingen, die het oog ziet, maar ook door brokstukken historie. Het lapje uit de tijd dat otie (grootmoeder) de knip had is uit het geheel niet weg te denken, evenmin als het grauwe grijs van de veenkoloniën. Maar de schapen, de akkers en de bomen brengen weer kleur aan, zodat zelfs de verpletterende afmetingen van de hunebedden er minder dreigend door worden. De tinten van de Drentse lapjesdeken zijn zo mooi dat ze soms beklemmen. Of zou dat komen omdat je weet hoe er geleden en gesjouwd is? Vreemd is wel dat kromgewerkte ruggen het anno 1975 'mooi' doen in de deken. Zoals ook het niet willen bidden van.een kind voor een portie bruine bonen nu een fraai fragment is geworden. De lucht van armeluiszweet is verdwenen, de honger knaagt niet langer, kinderen steken geen turf meer. Maar de bladeren van de reusachtige bomen waaien niet alle sombere herinneringen weg. Hoewel versluiert het glooiende land het verleden niet zo dat we tenslotte alles kunnen romantiseren tot lust voor het oog? Het felle geel van de brem, het rood van dé zuring proberen wel de weemoedige kleur van trieste levens op te heffen, maar het lukt niet echt. Misschien is dat het juist wel wat de deken zo boeiend van samenstel ling maakt. Het denken over deze dingen hield me erg bezig. Vooral 's avonds, als in mijn onderkomen de dikbuiki ge kraantjeskannen op de tafels stonden. Zij versterk ten naar mijn gevoel de tegenstellingen. Het enige onprettige dat ik waarnam waren de koppen, die eens aan herten en reeën vastzaten. Glas-ogig deden ze nu dienst als muurversiering. Heel griezelig. De noodzaak van het afschieten van wild kan ik verstandelijk wel volgen, het koppensnellen echter niet, Ik vind koperen pannen afgewisseld door dode herten koppen afstotelijk, een barbaarse vorm van versier kunst. Het zal best een bewijs van mijn cultuurarmoe zijn, want ik zag in een paar dagen zoveel afgehakte koppen dat het wel mooi moet zijn. Men hangt tenslotte wat eens een hert was niet aan de muur om de geachte cliëntele te stangen. Onder de nietsziende ogen van de doodgeschoten dieren des velds zaten voor het merendeel oudere echtparen. De stemming was wat loom, hier en daar tikten traag nog een paar breipennen. Zacht gemurmel af en toe verried dat men eigenlijk uitgepraat was. Een toch nog ijverige gast poogde zijn geeuwen weg te werken door een kruiswoordpuzzel op te lossen. Maar de manier waarop hij regelmatig zuchtte, wees erop dat het niet zo best lukte. Heimelijk werden horloges geraadpleegd. Nee het was nog geen bedtijd. De slaap kroop duidelijk steeds dichterbij. De breipennen bewogen bijna niet meer. Toen ineens viel de stilte aan stukken door het rammelen van een collectebus. Een blozende vrouvy van het leger des heils verjoeg door haar binnenkomst alle landerigheid en vulde de lokaliteit met opgewekte energie. Heel het wassenbeeldenspul werd klaarwakker. Men tastte in de beurs. Binnen vijf minuten had de vrouw het gezelschap afgewerkt en wervelde ze weer weg. Maar die korte tijd van haar aanwezigheid had wonderen verricht. Alleen de glazen, droefgeestige hertenogen kreeg ze niet tot leven. Verder was alle apathie verdwenen, de gesprekken leefden weer op, men ontdekte lkaar weer. Mijn hoogbejaarde buurman, die openlijk had zitten knikkebollen, was weer helemaal bij de tijd en zei tegen zijn vrouw: 'Wat hebben we het gezellig hé?' En lief bemoedigend knikje was het antwoord. En mens dat zoiets zo snel voor elkaar krijgt moet wel een groot geheim in huis hebben. Haar leeftijdsloze gezicht onder de bonte pothoed verried dat ook. Voor mij was zij het fleurigste stukje van de Drentse lappendeken. Oeroud en brandnieuw. Saluut, zuster. over te vinden. De eerste beschrij vingen dateren uit de zeventiende eeuw. Mogelijk blijkt dat het een legende is en dat dit kasteel dus nooit heeft bestaan. Als wij dat kunnen vaststellen, heeft zo'n on derzoek echter ook aan het doel beantwoord. Natuurlijk is het aan trekkelijker als wij wel iéts vinden', zegt Fik Meijer. In de Zeeuwse wateren ligt ook een groot werkterrein. 'Denk maar aan de verzonken steden en dorpen zo als Reomerswaal en Borxendamme ln de Oosterschelde. Er is daar in elk geval veel te vinden. Een paar Jaar geleden zijn in de Oosterschel de de beelden van de Romeinse god Nehellennla opgevist. Dat was een uitermate belangrijke ontdekking. Dat onderzoek is toen niet afge rond. Volgens mij ligt daar nog veel meer in het water. Ook bij Domburg willen wij graag aan de slag gaan. Daar heeft, naar wordt aangenomen lang geleden ook een Romeinse tempel gestaan'. Zilvervloot Bovenaan de lijst van onderzoekin gen. die kunnen worden uitgevoerd, stond tot voor kort het duiken naar de restanten van de schepen die in de Baai van Matanzas bij Cuba liggen. Daar versloeg Piet Hein in 1628 de beroemde Spaanse Armada. Vele schepen die deel uitmaakten van de Zilvervloot werden tot zin ken gebracht en liggen sindsdien als stille getuigen van een indruk wekkende zeeslag op zo'n 25 meter diepte op de bodem van de baai. Fik Meijer verwachtte dat de Cu baanse autoriteiten aan een Neder landse expeditie toestemming zou den geven met dit onderzoek te beginnen. 'In de praktijk blijkt het allemaal veel moeilijker te liggen. Daar komt bij dat dit onderzoek zoveel geld gaat kosten, wanneer een Nederlandse expeditie dat al leen gaat verrichten Amerika nen zijn uiteraard helemaal niet welkom op Cuba zo dat we tot de conclusie zijn gekomen dat wij het duiken naar die restanten van de Zilvervloot de eerste jaren maar uit ons hoofd moeten zetten'. Als het aan Fik Meijer ligt zullen we de komende jaren desondanks voor vele archeologische verrassingen worden geplaatst. Elsevier thrillers, door Duncan Kyle, Len Deighton, Hammond In- nes, Michael Crichton, Robert Bloch en Michael Butterworth. Prijs 11,— De nieuwe paperback's van Elsevier het spionage-, avonturen- en mis daadverhalen* zijn van een uitste kend gehalte. Prima leesvoer voor de komende vakantiemaanden. 'In trige met de dood' is het eerste boek van de Engelse thriller-auteur Duncan Kyle, dat in deze serie verschijnt. Kyle heeft zijn journa- llstenloopbaan inmiddels ingeruild voor een bestaan als schrijver. Ge zien zijn internationale succes is dat geen gekke ruil geweest. 'Intri ge met de dood' is een spionagever haal, dat als inzet zes Russische atoomraketten vlak voor de kust van Canada heeft. Een aardige plot, veel actie en een stevig soort hu mor zijn de juist gedoseerde ingre diënten. Ook 'Operatie Andreas' van Len Deighton speelt zich voor een deel onder water af. Dit keer gaat het om een in de oorlog voor de Portugese kust gezonken Duitse onderzeeboot die een voorraad goud en zeer geheime en belastende do cumenten aan boord heeft. De boe ken van Deighton hebben ëen se- mie-documentair karakter en meest al een Ingewikkeld plot. Zijn spio- nage-verhalen behoren tot de abso lute top van dit genre. 'Operatie Andreas' is overigens een herdruk van het vroeger door Van Ditmar uitgegeven 'Chantage onder water'. 'De angst van het verraad' van Hammond Innes de grand old master van het avonturenverhaal gaat over eeen actueel probleem: olie. De hoofdpersoon leidt een wat bedrukt leven tussen geheime agenten, ollemagnaten, de beman ning van een booreiland en de politie. Inzet van het hier en daar wat routineus geschreven verhaal is de olie onder de Noordzee. De jonge Amerikaanse schrijver Michael Crichton heeft al eerder hoge ogen gegooid met het medisch- biologische science fiction-ver- haal 'The Andromeda Strain'. In het nu verschenen 'De gelukzalige moordenaar' probeert hij opnieuw een sterk medisch gekleurde thril ler op te bouwen. Dit keer gaat het om een epilepticus, die in zijn her senen een computer krijgt geïm planteerd. Deze mini-computer moet bij de eerste (elektrische) verschijnselen van vallende ziekte het ontladingsproces veratoren met een elektrische reactie die door de patiën als aangenaam wordt erva ren. Door een onvoorziene omstan- digheeid loopt alles fout. De patiënt, zelf een computer-deskundige, ont snapt ep zwerft met periodieke aanvallen van gewelddadigheid door Los Angeles. Hoewel het ni veau van 'The Andromeda Strain' niet wordt gehaald, toch een span nende affaire. 'Schizo' van Robert Bloch heeft een weinig sympathiek gegeven: ee politie jacht op vijf ontsnapt psychiatrische patiënten, van wi er tenminste één aan het moorde is geslagen. Omdat het ook no oppervlakkig en snel geschreven L laten we het hier maar bij. Eei verrassend plot heeft 'De dood gaa in het zwart gekleed' van Michat Butterworth. Wanneer de manne quin Candida Jeans in Frankrij aankomt, vindt de douane tot ie ders verbijstering een afgehakt hand in haar bagage. Vooral wan neer er nog meer lichaamsdelei opduiken, ontstaat er een lugube sfeertje. Van Butterworth hi heeft een voorkeur voor wat exen trieke figuren UIT VAN LEZERS Kortè, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Hervormde jeugdraad (2) Landbouwhulp Mevr. Stern-Dooyeweerd verwijt ter synode o.a. de Herv. Geref. Jeugd bond dat hij ln zijn werk zich teveel terugtrekt in wat men zelf fijn vindt. Duidelijk dient voorop te staan dat vanuit de bewogenheid van Christus, Zijn liefde in ons gestalte krijgt en zich uit in daden. Dat deze daden alleen op papier staan is van mevrouw Stern wel zeer kortzichtig. Het wordt dan ook wel hoog tijd dat men eens verder kijkt en zich laat informeren. AI diverse jaren heeft de HGJB pro jecten die dienstbetoon en hulp aan directe nood beogen. U moet dan eens in de keuken kijken, waar veel jongeren zich inzetten voor hulp aan de verre naasten. Daarbij mag het bewust maken van deze Bijbelse opdracht niet ontbreken, anders is al ons bezig zijn zonder Inhoud en heeft het geen waarde. Zonder ons te verheffen, verwijzen wij naar de laatste actie rond hulp aan Peru (Latijns Amerika), ruim 120.000,-. Want de liefde van Christus dringt ons. Ook ons. Waalwijk M. Nieuwenhuizen Minister Van der Stee van land bouw is onder zware druk gezet or maatregelen te nemen om de land en tuinbouw te helpen. Toch trach hij iedereen weer met een kluitj in het riet te sturen. We moetei wachten op cijfers, die pas in sep tember verschijnen. Is onze huidig minister dan niet in staat de agra rische sector te overzien? Is he wel mogelijk in september? Volgen mij is er dan misschien al geen tij meer om de juiste maatregelen t nemen. Het kabinet is dan alwee gedwongen overhaaste stappen t doen zonder de gevolgen ervan t onderkennen. In de dezelfde kran lees ik ook nog dat minister Pron zich weer 12,5 miljoen gulden heef toegeëigend voor zijn ontwdkkelings hulp. Dit bedrag is ter compensati van de inflatie. Misschien is he overbodig te. vermelden, dat onz landbouw ook niet rijk wordt vai de inflatie. Ik vind, dat we o moeten passen, dat niet de situati ontstaat dat wij geen geld mee hebben om ontwikkelingshulp v kunnen bedrijven. Dronten Kees Verbur Vraag: Wat ls het vakanteigeld van een ongehuwde AOW'er? En ook het bedrag dat aan gehuwden wordt uitgekeerd voor de vakantie? Antwoord: De totale vakantie-uit kering voor de hele periode van 1 mei '74-eind april 1975 is voor on- gehuwden, laag weduwenpensloen tijdelijke weduwenuitkering ls 443,22. Voor diezelfde periode voor gehuwden, hoog weduwenpensloen 627,72. De directie van de Soc. Verz. Bank/Het bestuur van de Ver. van Raden van Arbeid geeft regel matig inlichtingen over alles wat er aan uitkeringen (en veranderingen daarbij) uitbetaald wordt. Het is verstandig, een gewoonte van te maken, deze papiertjes (kleur oker geel) mee te nemen en te bewaren. Vraag: Waar werd de muziek van de Drei Groscher Oper van B. Brecht uitgegeven? Wordt die opera nog wel eens uitgevoerd. Antwoord: De Drei Groschen Oper wordt vaak uitgevoerd op scholen en door amateurgezelschappen (dat betekent niet dat primitief en ge makkelijk hetzelfde inhouden!) De muziek wordt uitgegeven bij het Belgisch Agentschap Aimo. Fran ken lei 128, Antwerpen. Wat de uit voeringsrechten in Nederland be treft, moet u zich vervoegen bij de heer Kohn, Koninginnelaan 2a, Hilversum, tel. 02150-13500. 3" Vraag: Ik heb een ring, waarin een merkwaardige steen, aan de achter kant een soort draaiende figuur, waaruit men zou kunnen veronder stellen dat het een keramisch pro- dukt zou kunnen zijn. De ring ls afkomstig uit Indonesië AntwoordHoogstwaarschi jnli j k heeft u niet te maken met een echte steen of met een keramisch pro- dukt, ook niet met een koraal, maar met het dekseltje van een slakkenhuisje. In alle formaten ko men deze voor, maar de kleine zijn de mooiste. Men noemt ze: Tijger, honde- of katteoog, maar de echte naam is Mata Biak. Vraag: Welke opleiding moet men volgen voor de diplomatieke dienst? Wat zijn de eisen? Antwoord: De voornaamste eisen zijn Nederlanderschap Leeftijd niet boven 30 Jaar en voltooiing van de een of andere studie aan een uni versiteit of hogeschool. Bij het mi nisterie van buitenlandse zaken kan men een brochure over dit onderwerp aanvragen. Vraag: In het boek: de wereld blijft rijk' van Anton Zlschka be gint het eerste hoofdstuk met een citaat van Henri Hoppenot: Moge de welstand van weinigen niet lan ger meer berusten op het leed van velen.' Wie is deze Hoppenot? Uit welk jaar dateert het citaat? Antwoord: Volgens onze gegevens, die echter niet verder gaan dan 1972 kwam Henri Hoppenot ln 1914 in de Franse diplomatieke dienst. Op vele belangrijke plaatsen was hij werkzaam om de ambassade. Wij noemen hiervan slechts Bern, Rio de Janeiro, Teheran, Santiago, Ber lijn. Beyrouth. Peking. Parijs, Mon tevideo. Washington. Na zijn pensi- oenering, werd hij tot honorair staatsraad benoemd. Van de door hem geschreven werken noemen wij Trois Poemes (1912), Les jeux Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507. Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. Vraag: Wat zijn de spelregels van het spel Kim? Antwoord: Die maakt men zelf. Het spel is ontleend aan het bekende boek van die naam van Rudyard Kipling: Men mag gedurende korte tijd (die tijd wordt, elke keer kor ter genomen) kijken naar een hoopje van de meest uiteenlopende zaken. Daarna moet men alles uit het hoofd kunnen opzeggen. We denken hierbij aan de voorbijglij dende prijzen uit een bekende TV- quiz van een paar jaar geleden. Vraag: Naar wie is de Verboom straat te Rotterdam genoemd? Antwoord: Balte Verboom was schout van Charlois in de 17de eeuw. de la vie et d'elusion' (1913), Moha- rem (1923), Continent perdu (1930). Uit welk van deze boeken het door u genoemde citaat stamt, kunnen wij u helaas niet zeggen. Vraag: Laatst hoorde ik spreken over een scheepkameel. Ik dacht, dat zal wel een vergissing zijn, want ik ken wel het woord schaap kameel. Toch werd het later nog eens op de eerste manier uitgespro ken. Wat Is Wat. Antwoord: In elk geval iets heel anders: een Schaapkameel is een lama. maar een scheepskameel (met een s) kan men vergelijken met een soort dok. waarin een schip kan worden opgetild. In de tijd. dat de zeeschepen over de voormalige Zuiderzee naar Amster dam voeren, werden ze op die ma nier over de gevaarlijke ondiepte Pampus heengetild. Die schepen la gen dan 'voor Pampus'. Uit zichzelf waren ze niets in staat, tot ze op de bovenvermelde manier over de on diepte heen werden geholpen. De uitdrukking 'voor Pampus liggen' betekent tegenwoordig nog steeds aan het eind zijn Rectificatie: Een vriendelijke leze res heeft ons erop opmerkzaam ge maakt, dat de Nederlandse vereni ging tot bescherming van vogels thans gevestigd ls te Zeist 2740, Driebergseweg 16b, tel. 03404-25406. Vraag: Hoeveel kostgeld moet ik berekenen voor mijn nog thuis wo nende verdienende dochter? Antwoord: Volgens de belastinggids 1975 van Elsevier kan men voor normale huisvesting van Inwonende kinderen 175,- per maand in re kening brengen. U schrijft dat uw dochter meerder jarig is, een heel goede baan heeft, een mooi kamertje en dat er veel valt te wassen en te strijken, maar dat het kostgeld (heel wat lager dan 175) elke maand weer gezeur geeft. Zou het niet hoog tijd zijn voor uw dochter om voor zich zelf te gaan zorgen en ergens een ande re huisvesting te zoeken? Vraag: Een flesje met een schoon maakmiddel voor kunstgebitten viel om op een aanrecht van roestvrij staal. De donkere plekken gaan e niet meer uit. Is het waar dat e zoutzuur in dat spul zit? Antwoord: Volgens onze gegeven is er inderdaad een klein spoor vai zoutzuur aanwezig in het door i genoemde middel. Echter de ge bruiksaanwijzlng vermeldt heèl na drukkelljk wat u beslist wél en wa u zeker niet moet doen met di schoonmaakmiddel. In elk geval za de vlek uit uw aanrecht moeilijl weg te krijgen zijn. Vraag: Per 1 juli gaan de nieuw eisen in voor het geven van auto rijlessen e.d. Mag ik nu niet mee iemand anders mijn wagen latei besturen, terwijl lk naast hem zit! Ik heb een handrem, dubbele be diening en al meer dan 20 Jaar eer rijbewijs. Antwoord: Inderdaad mag na di< datum slechts de door het ministe rie van V W speciaal daartot gemachtigde rij-instructeur op dit manier een ander laten rijden. Vraag: Ik stuurde laatst naar aan leiding van een artikel een briel aan de redactie van een weekblad Tot mijn ergernis werd de brie! gepubliceerd. Mag dat? Antwoord: Als u naar aanleidin van een artikel in een weekblai aan de redacteur in kwestie een brief schrijft is er altijd een grot kans dat het geschrevene in dat blad komt. Tenzij u vermeldt, dat de brief per se niet gepubliceert mag worden. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6