Verschil tussen gezag en macht: rechtmatigheid Geld lenen Leraar weigerde cijferlijst te tekenen KOLONISTEN IN MINNESOTA Radio- en televisieprogramma's t Even puzzelen Achtergronden van gezagsproblemen (2) Jongen overleden na steekpartij Niet voor tv Man overleden na heroïne-injectie In Ulster weer 4 slachtoffers TROUW/KWARTET MAANDAG 23 JUNI 1975 BINNENLAND-RADIO EN TV Bij gezag is er sprake van zeggenschap, invloed of macht. Vele lezers zullen echter bezwaren hebben tegen het gelijk stellen van gezag en macht. Natuurlijk heeft een gezagsdrager wat te vertellen, maar er is meer aan de hand dan alleen maar macht. Het bijzondere van gezag is, dat de invloedsuitoefening als een juiste of rechtmatige zaak wordt gezien. Ge zag is een bijzondere vorm van macht, namelijk die vorm waarbij sprake is van rechtmatigheid. Van daar, dat gezag het beste gedefini eerd kan worden als gelegitimeerde macht. Legitimeren betekent: voor rechtmatig verklaren. Het ligt voor de hand, dat de vraag wordt gesteld: wie legitimeert er eigenlijk? Wie verkeren in een po sitie, dat zij over de machtsverhou dingen een oordeel uitspreken? Het is duidelijk, dat vele mensen en instanties in die positie kunnen verkeren. Zij zijn tot drie hoofd groepen terug te brengen: de ge- zagsonderworpenen, de gezagsdra gers en de 'hogere' instanties die gezag verlenen. In de eerste plaats dus de gezags- onderworpenen. Een werknemer heeft te maken met de macht van zijn baas. Deze man verkeert in een positie, dat hij aan andenan zijn wil kan opleggen. Vinden de ondergeschikten dat rechtmatig? We weten maar al te goed, dat er bazen zijn die geen gezag hebben. Hetzelfde geldt voor onderwijzers, burgemeesters en ïninisters. Met de uitdrukking 'geen gezag hebben' bedoelen we, dat de ondergeschik ten niet legitimeren. Hoe vreemd het misschoen ook klinkt, het zijn de ondergeschikten die van macht gezag kunnen maken. In diè zin komt het gezag van onderen. Ieder een die leiding geeft, beseft dat maar al te goed. De dragers In de 'tweede plaats zijn het de gezagsdragers zelf, die een oordeel hebben over hun macht. Bij macht moeten we dan niet aan iets sme rigs denken, maar heel nuchter aan de mogelijkheid anderen je wil op te leggen. Gezagsdragers kunnen van zichzelf vinden, dat zij dat zeer terecht doen, om welke reden dan ook (op die redenen gaan we in een volgend artikel verder ih). Hier doet zich. meteen al de moge lijkheid voor. dat gezagsdragers en gezagsonderworpenen het op het punt van de rechtmatigheid niet met elkaar eens zijn. Iemand kan van zichzelf zeggen 'ik heb gezag', maar het is dan nog de vraag of de feitelijke verhoudingen dat waar maken. In de derde plaats zijn er de In stanties, die gezag verlenen. De baas. waarover we het zojuist had den. heeft zijn gezag gekregen van de directie. Door zijn benoeming tot baas heeft hij een gezagsfunctie gekregen. In die betekenis komt het gezag van /boven. Er zijn in onze samenleving vele gezagsverlenende instanties. Bij voorbeeld directies van bedrijven, de overheid, besturen van allerlei verenigingen en stichtingen. Voor hen is van betekenis te beseffen, dat zij wel gezag kunnen verlenen, maar er nog niet zeker van kunnen zijn dat er, gezag zal bestaan. God Er zullen ongetwijfeld lezers zijn. die op dit moment denken aan God als gezagsverlener. Wg gaah op deze zaak nog apart in, maar willen hier alvast stellen, dat het natuurlijk heel goed mogelijk is God te zien als gezagsverlener. Heel vaak wor den in dit verband als voorbeelden genoemd de overheid en de ouders in een gezin, aan wje God het recht (en de plicht) geeft macht uité te oefenen, dus gezag te hebben. Maar ook al stelt men -het op die manier, dan dient men ook in het geval van God als gezagsverlener te bedenken, dat er dan niet automa tisch gezag bestaat in de concrete sociale verhoudingen. Immers, we weten maar al te goed dat er ou ders zijn. die geen gezag hebben bij hun kinderen. Zo zijn er ook over heden. die weinig of geen gezag hebben. Dit betekent, dat Je niet verder' kunt gaan dan over overheid en ouders te spreken als Instituten, die vanzelfsprekend of 'van nature' ge zag hebben. door prof. dr. H. J. van Zuthem riet erge hiervan ls, dat dan niet wordt beseft hoezeer gezagsdragers '1 tussen twee 'vuren zitten. Aan de ene kant de 'hogere instantie' die tot gezag roept. Aan de andere kant de geleiden, die de gezagsdrager misschien helemaal niet zien zitten. Tegenover het recht om leiding te geven staat de plicht om het waar te maken. Het eerste artikel in deze serie stond in de krant van 21 juni. Verder, kunnen we vaststellen, dat we het woord gezag in tenminste drie betekenissen kunnen gebrui ken: als een feitelijk .gegeven, als een wenselijk iets en als een 'na tuurlijk' iets. Het zou al een hele vooruitgang zijn, wanneer in discussies over ge zag deze dingen een beetje uit el kaar zouden worden gehóuden. Wanneer dat niet gebeurt, ontstaan er gemakkelijk misverstanden. Een bekend voorbeeld hiervan is de overheid. Wie kritisch praat over een bepaalde overheid (bijvoor beeld het kabinet-Den Uyl) kan zich gemakkelijk de verontwaardi ging van anderen op zijn hals ha len. als bij die anderen wordt ge dacht dat men het instituut over heid bekritiseert. Er is ter afronding van dit artikel alle reden nog extra aandacht te vragen voor de rol van de gezags- onderworpene. Die rol wordt vaak vergeten. Men volstaat vaak met het wijzen op de hogere instanties, die uitmaken of een positie een gezagspositie is. Zij doen dan net. alsof die ondergeschikten geen oor deel kunnen hebben over de recht matigheid van de machtsuitoefe ning. PEIZE De 19-jarige H. Douma uit Pelze is zondagavond in het aca demisch ziekenhuis in Groningen overleden aan de gevolgen varj een steekpartij in zijn woonplaats enige uren eerder. De politie heeft de da der, de 16-jarige scholier W. R. uit Peize aangehouden. Aanleiding tot de steekpartij was, dat twee dronken jongelui elkaar plaagden In een ca- fé in Peize. Douma bemoeide zich ermee en op een gegeven moment vielen er klappen. De scholier, die zjch bedreigd voelde, trok een mes en stak D. neer. Bejaarde fietser verongelukt De 69-jarige J. H. Muijsers uit Ven- ray is zondagmiddag in zijn woon plaats Merselo (gemeente Vènray) bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De man verleende met zijn fiets geen voorrang aan een per sonenauto, waardoor hij werd aan gereden. APELDOORN De 44-jarige docent Economische Wetenschappen II (bedrijfseconomie en bedrijfsadministratie en recht) aan het Veluws College te Apeldoorn, drs. H. J. M. Lenferink, heeft voor een landelijke primeur op onderwijsgebied gezorgd door als enige le raar aan de school principieel te weigeren de officiële cijferlijst van de geslaagde VWO-kandidaten van het college te ondertekenen. Hij deed dit om te protesteren tegen opgave 2 van het economie-examen over de 'optimale bestelgrootte'. Vol gens drs. Lenferink viel dit onder werp buiten het programma, dat de kandidaten met het oog op de voor bereiding voor het examen afwerk ten. De Vereniging tot Bevordering van Modern Onderwijs en Sociale We tenschappen, waarvan hij lid is. steunt de heer Lenferink in zijn op vattingen. Het scheelde hierdoor niet veel of de diploma-uitreiking op het Veluws College, althans voor dege nen die werden geëxamineerd ln het vak Economische Wetenschappen 2, was niet doorgegaan. Teneinde de betrokken leerlingen toch niet te duperen, heeft tenslotte conrector dr. C. J. C. W. H. Arnold de, lijst uiteindelijk ondertekend, waardoor de geslaagden toch in het bezit van het door hen gewenste papier' kwamen. Morgen zullen in de Tweede Kamer vragen over deze kwestie worden gesteld. Drs. H. Lenferink: protest KARELTJE KNETTER Het Festivalconcert van het Rotterdams Philharmomiisch Orkest, werd niet uitgezonden omdat de Russische cellist Rostropovitch wegens vermoeidheid niets voor een televisie-optreden voelde. Dat klinkt misschien een beetje gek als je wel met het orkest voor publiek in de zaal speelt. Maar ik kan er inkomen. Een optreden voor de televisie vergt extra fysieke en geestelijke Inspanningen. Alleen al de hitte van de vele lampen,- 'die nu eenmaal nodig zijn voor het j nis te licht, kan je een afknapper bezorgen. In .de plaats van dit concert bood de NOS een ander evenement uit het Holland Festival aan. Een optreden van Philip Glass en rijn New York Ensemble. Zij produceren muziek die door eleotro-akoestische miixages bijzondere klankeffecten moet krijgen. Philip Glass beweert dat deze muziek zich onttrekt aan de gebruikelijke tijdsordening. 7 Zonder ernaar te luisteren weet je al zeker dat dit apekool is, omdat we ons alleen maar aan de uajffiajWio uauurof guruapjospfti wanneer we buiten westen zijn geraakt. Glass zegt verder dat-het voor het 'gebruikelijke' een verlengd idee van de tijd in de plaats stelt. En dat is wel waar, want je hebt al gauw het gevoel dat er maar geen eind wil komen aan deze minimale muziek. Met dit allemaal te schrijven, ga ik natuurlijk buiten mijn boekje, omdat ik geen muziekdeskundige ben. Als eenvoudige leek pruim ik echter deze klanken niet en boven dien geloof ik niet in de theorieën van Glass. Hij zegt bijvoorbeeld ook dat je zijn muziek als je maar lang genoeg blijft luisteren als' een zuiver geluidsmedium kimt ondergaan, vrijgemaakt van dra matische structuur. Er is een geluid, dat voor mij geen muziek is. Je kunt het op de eerste maandag van de maand horen als de alarmsirenes worden beproefd maar zonder dramatische Btructuur is voor mij dat geluid zeer beslist niet. Ik denk er prompt van alles en nog wat bij. Allemaal herinne ringen, die Philip, Glass suggereert te kunnen laten verdwijnen. Op het andere net was een tradi tioneel concert te beluisteren. Daniël Wayenberg met het Gelders Orkest in de uitvoering van een pianoconcert van Grieg. Er leek wat te haperen aan de geluids registratie. Een van de NOS-rubrieken heet Markant Sport. Deze keer werd prof. dr. Max Euwe geportretteerd. Maar kwam hij nou als markant over, of zat ik al te kritisch te letten op de weinig spirituele wijze waarop hij werd geïnterviewd? De wereld van Hedwig Courths- Mahler was er een van romantiek en sentiment uit de Duitse school. IJzersterk, want hoe je je ook tegen dit genre wilt afzetten, geen mens is helemaal vrij van deze registers. Wij Nederlanders trekken ze alleen niet zo gemakkelijk open als onze oosterburen. Dat merk je maar weer' bij de verfilming van de ogenschijn lijk uit de tijd geraakte romanfiguren. Die Duitse actrices en acteurs zijn volkomen naturel alsof zij zichzelf spelen. TON HYDRA DORDRECHT De dertigjarige ma- r troos J. G. K. is zondagavond in een pension in Dordrecht om het leven gekomen na een injectie met hero ine, hem toegediend door de 23-ja- rige Dordtenaar F. J. P. van A. Onderzocht wordt of de doodsoor zaak een overdosis heroïne is ge weest of luchtembolie. Van A., die nog in het pension werd aangetrof fen, is in arrest gesteld op verden king van dood door schuld. Hij heeft bekend K. de laatste weken zes keer een -injectie met heroïne te hebben gegeven. (ADVERTENTIE) Drie partijen Er zijn dus drie partijen in het geding: gezagsverleners. gezagsdra gers en gezagsonderworpenen. Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor hel verbeleren van uw vyoning.Geen informatie bi| werkgever. Kwijtschelding bi| overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kanloren NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan door Vilhelm iMoberg Copyright liollanüin B V. finam —79 -■ Op de negende dag zagen ze voor het eerst het dier dat het lage\ prairiegras zijn naam gegeven had. In de verte kwam een kudde buf fels aangezet, die westwaarts trok. in hun richting. Het was net, of de grond met de kudde meebewoog. Het doffe hoefgetrap klonk als het eerste gerommel van een naderend onweer. De aanblik van zoveel be wegende dieren toonde eerst recht de grootsheid van deze woest stre ken. Ze zagen ook enkele malen troepen pelsdieren, rossig, met scherpe snoe ten en lange staarten. Telkens als de stoet van drie man nen en acht dieren bij stromend water kwam. mochten de muildie ren naar hartelust drinken, maar kwamen ze langs stilstaand water, dan was Vallejos niet te vermur wen, zulke poelen waren niet te vertrouwen Het land werd woester en de grond droger, het groen van het buffalogras maakte plaats voor zand; om de hoeven van de muil dieren ritselde het stromend water, ze gebruü en van de voorraden die ze bl; zich hadden, als de dieren water nodig hadden. In een dalletje lagen een paar ka potte wagenwielen, stukken van spaken en een gebroken wagen boom in het rond. De Mexicaan hield zijn muildier in en knikte veelbetekenend, toen hij er langs reed, maar hij zei niets. Een paar honderd yards verderop stond een platte witte steen rechtop in het zand, een paar voet hoog. en op de steen stond met zwarte letters te lezen Jack Maloney Aged 18 years Rest in peace Sweet Boy For The Troubles are over. Robert vermoedde het verband tus sen de kapotte wagenwielen en de kleine grafsteen. Hij vertaalde wat hij gelezen had maar niet voor Arvid, maar hij was er verder de heled ag in zijn geest mee bezig. Op de elfde dag trok de kleine stoet over een zandwoestijn, omslo ten door een muur van bergen in de verte. Deze zee van zand werd onderbroken door omhoogstekende eilandjes van steen met rotsblok ken van vreemde vorm: afzichtelij ke reuzen in dierengestalte die ln de woestijn de wacht hielden, ver stijfde monstens met mensenhoof den en dierenlijven, paardehoofden en stenen leeuwen. En de zon brandde heter en heter. Vallejos zei, dat ze nu over drie, dagen in St. Joseph zouden zijn. 's Avonds sloegen ze hun kamp op in een rotsblok midden in de woes tijn. Het was Roberts beyrt om de wacht bij het vuur te houden. In de nanacht begon het vanuit het wes ten te waaien; soms woei het vuur bijna uit. Telkens als het weer op vlamde, doordat hij erin gepookt had. sliep hij een poosje met het muildierzadel onder zijn hoofd. Toen de dageraad kwam. stond hij op om te urineren. Hij liep naar de muildieren, die ze achter de rots vastgebonden hadden en schrok hevig: er stonden er maar zes. Twee muildieren waren weg. Arvid had de dieren vastgebonden, toen ze de vorige avond hun kamp op zouden slaan. Robert had hem eer der al eens gewaarschuwd en ge zegd, dat hij ze niet stevig genoeg bond. Hij schudde zijn vriend heftig bij zijn schouder, maar praatte zach 85. In 'Rijkhuyzen zelf was het nu doodstil op straait. De regen plensde maar voort en het water stroomde kolkend door de goten. Zo kwam het dat niemand die zonderlinge grijsaard zag, die midden op straat liep en zijn drietand wraakzuchtig drilde. 'Op naar het huis van smid- je Verholen', zei de oude baas en even later was hij er al. Hij belde aan en de galm van de bel dreunde krachtig door het huis. 'Ga eens kijken, Kareltje, daar wordt gebeld', zei smidje Verholen. 'Het zal mij benieuwen wie daar nu nog is met dat h on de weer'. —.Vervolgens richtte hij zich tot Mumfrie H. Puckelton en zei: 'Gaat u nu maar liever zo lang naar uw slaapkamer toe. Als u zich ergens mee bemoeit, komen er namelijk altijd ongeluk ken van'. Beledigd liep de Brit de kamer uit en hij voegde de smid toe: 'Al goed,, al goed! Stuur Hum- frie maar naar bed! Ik begrijp het wel! Voor een stakkerd is geen plaats in dit huls! Men redt een smidse van de vernietiging door het gepeupel, doch men vrage dan vooral niet om een beetje dank baarheid! Dit ls te veel! Dat er niet af! Doch wees gerust! I frie gaat alIntussen Kareltje Knetter de buitendeur opend om te zien wie daar in c no9dweer had aangebeld. Een1 van regenwater striemde naar nen, de stormwind gierde lo< door.de gang en het ventje n al zijn krachten inspannen on klepperende deur meester te ven. Buiten stond een kledden oude baas, bij wie het water stromen uit de spaarzame klet' liep PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN Radio vandaag Speciaal HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. .7.53 KS) Aangestipt: progr.-overz. 8.00 (S) Te Deum La-udamus: gewijde koorzang. 8.24 Op de man af: evang. kommentaar. 8.30 Nws. 8.3B 'Gymn. voor de huisvrouw. 8.45 (S) Plein Publiek: Zin en onzin over fit. blijven. 10.30 Nws. 10.33 (S) Week van de Koorzang. 10.50 Schoolradio. 11.00 (S) In 't zilver, progr. voor oudere luisteraars. 12.00 (S) De Kilima hawalians Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Meded. t.b.V. tand- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (Si Hier en nu. 13.00 (S) Metropole orkest: amusementsmuz. 13.25 (S) Onder schooltijd: progr. voor luisteraars ln de school en daarbuiten. TROS: 16.00 (S) Het kind en wij. 15.30 Nws 15.33 (S) Klass. kamermuz. 16.00 (S) Een mondje Frans: Julien Clerc live ln Olympia. 16.30 (S) Bulten 't' werk: Interesses en bezigheden van bekende Nederlanders. 16.55 (S) Binnen 't werk: inf. over nieu we beroepen. OVERHEIDSVOORLICH TING: 17.20 Ontmoetingen met rijksge noten. TROS: 17.30 Nws. 17.32 Aktua. HILVERSUM I P.P.: 18.19 IJitz. van D'66. 18.30 Nws. 18.41 IS) Belcanto-concert: operafragm. EO: 20.00 (S) Zomeravondfinale: gevar. licht progr. 21.00 (S) EO-Metterdaad. do- kument. progr. 21.10 (S) Grammofoon muz. 21.15 Avondoverdenking. NOS: 21.30 (S) Eurollght. 22.25 BOND ZONDER NAAM. 22.30 Nws. NCRV: 22.40 (S) Hier ien nu. NOS: 22.50 (S) Hobbyscoop. 23.20 N-O.S- Jazz - Jazz in aktie. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n VARA: 7.00 Nws 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag maandag: muz. en toeristi sche inf. (8.00 Nws 8.11 Dingen van da dag.) 9.00 VARA Dansorkest. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. NOS: 9 50 (S) Muz. tait de middeleeuwen en de renais- sance. 10.30 Meer over minder. (11.00 NWs.) RVU- 11,40 Educatief progr, NOS: 12.00 Den Haag deze week. SYMBIOSE.' "NOS: 12.25 (S) Promenade Orkest: amu- sementsmuz. 12.50 Suriname deze week. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Dingen van de dag. 13.20 (S) VARA Gram presenteert NOS; 13.30 Vonken onder de- as. 13.50 Radiorama 14.30 (S) Zoeklicht op Neder land: reportages, kommentare en muz. 16.00 Nws. E.O.: 16.03 Klankbord. 16.10 (S) Licht en uitzicht: gewijde muziek met een thema. 16.40 (S) Eigen wijs: kinderprogr. 17.00 (8) Na vijven: voor automobilisten. Overheidsvoorllchtl ng 17,40 De politie riu. 17.55 Meded. HILVERSUM II E.O. 16.00 Nws. 18.11 (S) Klankbord. 18.30 (S) Jeugdtour: P.P.: 19.00 D'66 'EO.: 19.10 Lectuur op tafel - lnf. 19.20 (S) Wij hebben een woord voor de wereld: gewijde muz. 19.45 Bijbelstudie. NCRV: 20.00 Nws. NOS: 20.05 (S) Hol land Festival Residentie Orkest. Utrechts 0 De Tros brengt de eerste afleve ring op het scherm van Jongens van de grote weg, een serie over het leven van vrachtwagenchauf feurs. Ned. 1, 20.21 0 Hét Heilige Bloedsgilde van Boxmeer'bestaat 525 jaar. Ter gele genheid daarvan werd een folklo ristisch Landjuweel georganiseerd. Ned. 2, 19.25 Na de herhaling van een show programma met de Rijkspolitieka- pel belicht de Tros actualiteiten. Ned. 1. 21.40 De KRO vertoont het tweede deel van een Engelse triologie over Het verschijnsel Japan. Ned. 2, 21.10 Voor de tv-film Het leven van de schizofrene dichter Alexander Marz schreef de psychiater He Kipphardt het scenario. De i wordt ongeschikt geacht voor jf dige kijkers. Duitsl. 2, Het Residentie Orkest, Utrechts Symfonie Orkest, korerf solisten voeren o.l.v. Jean Marti de achtste symfonie van Maf uit. Hilv. 2, Leo Slingerland onderzocht Zuid-Amerika welke projecten aanmerking komen voor acties EO-Metterdaad. Hilv. 1, 2 De NCRV besluit de Literaft] uitzendingen gewijd aan ThoL Mann. Hilv. 2, i\ TV vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Minitmolen' 18.55 Journaal - TROS 19.05 De man van zes miljoen 20.00 Journaal 20.2-1 Jongens van de grote weg 21.10'Maude, Amer. W-serie 21.40 Zomer '75, amus. prog. 22.10' Aktua-W 22.50 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Kortweg 18.55 Journaal KRO 19.05 Wickie de viking 19.25 Landjuweel 1975 Boxmeer 20.00 Journaal 20.20 Voor een briefkaart op de eerste rang 21.10 Het verschijnsel Japan, dok. 22.05 Gunsmoke 22.55 SYMBIOSE 23.00 Journaal Symfonie Orkest en zangsolisten: klass. werken. NCRV: 22.30 (S) Llterama: kro niek over boeken, schrijvers en toneel. 23.00 (S) Week. van de koorzang. 23.25 (S) Moderne Kamermuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM m AVRO: 7.02 Drie op Je btoerham (8.02- 8.06 Radiojourn.) 9.03 (S) Pep op drie:.ar beidsvitaminen met populaire verzoek platen. 11.03 Radiojourn. 11.06 Drie draait op verzoek. 12.03 <S) Drie draait tussen de middag. 14.03 Radiojourn.'14.06 Pop kontakt I. 15.03 Pop-kontakt n. 16.0 Hitmeesters. 17.03-17.06 Radio, a naai.) NOS: 18.03 De vakaturebank. Joost mag niet eten. AVRO: 19.02 loopt achter: Rock Roll. VPRO: VPRO: Maandag, nieuwe pop, Jazz a bluesplaiten. (20.00 Tilt: progr. met nus top-tien. 21.02 Han Reiziger. Rik Zaal. 23.02 Wlm Noordhoek. f] Jan Donkers, met akt NOS: 1.02 Tlr 4.02 Washand. VARA: 6.02-7.00 Ai Lacarde. om hun baas niet te wekken, die een paar passen verderop lag te slapen. Nu heb je ze al weer' niet goed vastgebonden, twee muildieren zijn losgebroken! Arvid was op slag klaarwakker. Hij deed geen pogingen te ontkennen dat het zijn schuld was. Het kwam er niet op aan, wiens schuk. het was. siste Robert. Ze zouden er alle twee voor op hun kop krijgen. Als de baas hoorde, dat ze niet goed vastgebonden waren, dan zou hij hen vorotaan nooit meer vertrouwen, erger nog, hij zou hen 1 op staande voet ontslaan. En als ze niet meer met hem mee mochten,':; wel dan wist geen mens wanneer zij ooit nog eens in Californlë aan.i zoudQfi komen. Daarom moesten ze., de weggelopen dieren terug zien te krijgen," voordat hij wakker werd:- ze moesten er nu dadelijk achter aan. Het was vier uur op Arvids horloge. Tegen zevenen braken .ze hun kamp altijd op. ze hadden dus nog drie uur om te zoeken. (Wordt vervolgd.) Horizontaal. 2 soort kers. 7 oog- vocht, 8 vermoeid, 9 zilt vocht, 10 klap, 12 moerasvogel, 13 onderricht, 15 geurigheid, 17 gebak, 19 lidwoord (frj. 20 voertuig, 21 turkse titel, 24 keur. 26 buitendijks land, 27 bar, 29 telwoord, 30 bode aan een universi teit, 32 overmatig zoet, 33 dwalen, 34 marterachtig roofdier. Verticaal. 1 hoekbalkon, 2 omslag, 3 lasten, 4 muggelarve, 5 pret, 6 gif- slangetje, 10 lange nekharen van dieren, 11 vérzekeringsbrief, 13 slappe koffie, 14 kei, 16 honingbij, 18 vis, 22 witte suiker, 23 riviertje op de grens van Drente en Overijs sel, 24 noors christenprediker, 25 tKHiati m platte steen, 28 Eerwaarde (afk. Lat.), 30 voor, 31 vod. OPLOSSING VAN VRIJDAG. 1. K, 2. eb, 3. ram. 4. rage. 5. 6. erebus. BELFAST (UPI) In Ulster zondag weer vier slachtoffers ge len. In de protestantse wijk Arda ne in Noord-Belfast sprongen t r mannen uit een auto en open i< het vuur op een groepje jong waarbij twee zestienjarigen wei Is gedood en een vijftienjarige dit gewond. Eerder op de dag bezn k een dertigjarige roomskatholieldg een ziekenhuis aan kogelwon die hij vrijdag had opgeld Voorts vond de politie in de tenwijken van Belfast het stoffe p overschot van een roomskathol nadat een onbekende had opgei met de mededeling dat deze gedood door de protestantse 'acte strijdmacht', die de initialen ftr draagt. Bij Sallins op 30 km. van Dublii Ierland, werd zondag een man d aangetroffen bij een spoorbj[ waar zich een ontploffing voorgedaan kort nadat er een was gepasseerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4