|p Tussen socialisten en confessionelen blijft samenwerking mogelijk •j Ki ui )I 'Tragisch dat er geen Israëliërs zijn' Demonstratie tegen abortus trok bijna duizend deelnemers PPR verzoend met Pier van Gorkum (1) Ondanks kritiek op Den Uyl meent Andriessen België gaat gas van Rusland kopen Compromis over taakverdeling Huiswerk klaar... Fijn boek... En een Kingetje.. (Het leven is zo kwaad nog niet.) Prof. dr. I. Sjahak in Amsterdam V/KWARTET MAANDAG 23 JUNI 1975 BINNENLAND pimentaar 1VP heeft, tegelijk met veel kiezers, haar zelfvertrouwen ieke identiteit verloren. Kader zijn in een volstrekt isole- •echtgekomen. De partij is aan eigenlijk al gestorven.' Zijn lalende tegenstanders van KVP iten-democratie die dit vernieti- oordeel hebben geveld over wat grootste, meest zelfbewuste •an het land is geweest? Waren ijd tot afbraak en ontluistering publiciteitsmedia? Of was ichien de afgetreden KVP- :r De Zeeuw? 'an dit alles. Het was de nieuwe :er van de KVP, de heer W. J. die zaterdag, even na zijn- zifeing, constateerde dat zijn partij rven na dood is. Het ontbreekt r Vergeer blijkbaar niet aan een 0 e, onverschrokken kijk op de poed die zich in eigen kring aan uitrekken is. 'as bij ons weten voor het eerst een KVP-vergadering zó onbe- eerlijk en zonder verkrampt sinstmatig optimisme de toestand Dje partij onder ogen werd gezien. niet meer alleen de groep jfai de ex-voorzitter, maar nu l( lar ook de partijtop die 'veront- is 'en dat niet langer probeert te 'gen. Het coriflict, dat de laatste glen binnen de partij heeft ge- heeft kennelijk tot een loute- roces geleid. Als dat zo is, dan conflict tenminste nog ergens voor geweest. Van onze parlementsredactie BREDA Mr. F. H. J. J. Andriessen, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, heeft zater dag premier Den Uyl en de PvdA gewaarschuwd, de verantwoordelijkheid voor compromissen niet meer op de partners in het kabinet af te schuiven. P (2) ïinste wat men de afgetreden en a gens hardhandig aan de kant e heer De Zeeuw moet nageven hij dit louteringsproces op gang gebracht. Het is blijkbaar zijn at hij een scherper zicht heeft o^ roblemen dan op de oplossing dat zijn visie op hoe het eens' kunnen worden wel hoog en is, maar zijn methode om het te soms verward en dikwijls end. kan daar tegenover stellen, dat j de overige partijleiders, fractie- Andriessen niet uitgezonderd, 'eer het omgekeerde geldt: zij ijmeesters in het dagelijkse, laag- -grondse maar in de politiek on- ire peuteren en millimeteren, saai, conformistisch en zelfs ïlijk in vormgeving en presentatie [politieke idealen voor de lange jn. Wat de heer De Zeeuw teveel 'heeft de heer Andriessen te wei de laatste wordt daardoor niet het kader van zijn partij, maar loor de kiezers bestraft. nde partijraad zijn vroegere voor heeft afgewezen, is mogelijk niet echt. Maar de partij is er niet i ekkelijker door geworden. En r: elk gevoel van triomf over 'overwinning' is misplaatst. Tijdens tie vergadering van de KVP-partijraad in Breda zei mr. Andriessen, dat premier Den Uyl niet tegen de Industriebond NW mag zeggen, dat de inkomensnota een vaag stuk is, onder meer omdat er compromissen moesten worden gesloten die samenhangen - met de aard van het kabinet. 'Premier Den Uyl vergeet dan de positie die hij zelf heeft gekozeij, namelijk tussen de denkrichtingen van socialisten en christen-democraten in het ka binet. Met dergelijke uitlatingen Jciest premier Den Uyl dan weer voor de rol van partijganger', aldus mr. Andriessen. Ondanks de kritiek op de PvdA ziet mr. Andriessen wel mogelijkheden voor samenwerking tussen socialis ten en christen-democraten, zowel voor de tweede fase van het kabi net-Den Uyl als op langere termijn. De PvdA moet zichzelf dan wel weten te relativeren, de PvdA moet Oproep hogere huren niet te betalen STADSKANAAL Het bestuur van de huur- en woonbelangenvereni- ging Onstwedde - Alteveer - Mussel heeft haar leden geadviseerd de op 1 juni ingaande acht procent huur verhoging niet te betalen. Volgens een circulaire van het ministerie van volkshuisvesting aldus de vereni ging mag er voor de panden van de stichting woningbouwgemeente Stadskanaal geen' huurverhoging plaatsvinden. Het advies betreft wo ningen in Onstwedde, Alteveer en Mussel. dan ook bereid zijn de christen democraten niet alleen te beschou-, wen als onmisbare supporters voor uitoefening van macht en de socia listen zullen dan ook de christen democraten in hun waarde moeten laten, zoals de christen-democraten ook de socialisten in hun waarde laten. Ondanks duidelijke ideologi sche verschillen, is dan wel samen werking mogelijk. Volwaardig' De nieuwe voorzitter van de KVP, de heer W. J. Vergeer, zei zaterdag tot de partijraad dat in 1977 over een voortzetting van de huidige co alitie slechts valt te denken 'indien dit zal geschieden met een volledig CDA en dan als een volwaardige partner. Aan randfuncties, van wel ke kleur ook, hebben wij niet lan ger behoefte.' De heer Vergeer erkende, dat het slecht gaat met de KVP: de partij heeft haar zelfvertrouwen en haar politieke identiteit verloren, als oorzaken noemde hij de nog steeds voortgaande deconfessionalisering, de jarenlange strijd die de KVP met zichzelf heeft gevoerd over de identiteit van de christen-democra tie en het gebrek aan organisatori sche leiding binnen de KVP. Door dit laatste, aldus de heer Vergeer, is er nauwelijks nog sprake van con tact met de basis. De groep, rondom de ex-voorzitter dr. D. de Zeeuw is, na haar neder laag van vrijdagavond, zaterdag niet op de partijraadsvergadering teruggekeerd. vDe stemming was er verbitterd. Zoals gemeld vergadert zij donderdagavond in Utrecht over de groep nu te doen staat. In het radioprogramma van de VARA 'in de rooie haan' zei zaterdag drs. B. Gribnau, die ondér De Zeeuw direc teur van het partijbureau Is ge weest, dat de groep zorgvuldig zal gaan overwegen of er gesprekken zullen worden gehouden met ande re politieke groeperingen, zoals D'66, restanten van DS'70 en het Liberaal Actiecentrum van drs. E. Nypels die nu nog Kamerlid voor D'66 is. Oud-premier P. J. S. de Jong zei vrijdagavond laat op de partij raadsvergadering, dat hij De Zeeuw 'minder geschikt' had gevonden als partijvoorzitter, maar -wel 'uiterma te geschikt als een partijlid dat wij niet kunnen missen.' De Jong ver klaarde zich wel eens te hebben afgevraagd wat De Zeeuw als voor zitter nu eigenlijk wilde. De heer De Zeeuw hoort met zijn feeling voor de toekomst en met zijn charisma meer aan de wetenschappelijke dgn aan de executieve kant thuis', aldus de oud-premier die het partijbe stuur dan ook in overweging gaf de ex-voorzitter een functie bij het centrum voor staatkundige vorming te geven. De Zeeuw kreeg na het speechje van De Jong een ovatie van de partijraad. De Rotterdamse bisschop Sim'onis en pater Leopold Verhagen bevonden zich zaterdag onder de on geveer duizend demonstranten van de anti*-abortiis manifestatie in Den Haag. Op de foto: tweede van links, op stoel, de bisschop met naast Vm, evenseen op stoel, pater Verhagen. s hagen. prof. dr. W. H. Velema en prof. dr. Jac. van Essen, die ieder ongeveer een half uur spreektijd vulden. Ook werd daar een geza menlijke maaltijd gebruikt. Voor abortus Ongeveer twintig personen, voorna melijk vrouwen, demonstreerden zaterdag voor de Britse ambassade in Den Haag voor. abortus. Zij de den dit uit solidariteit met de deel nemers aan de Londense manifes tatie van de National Abortion Campaign. De manifestatie in Lon den wordt gehouden om te protes teren tegen een wetsvoorstel, dat de mogelijkheden tot verkrijgen van abortus in Engeland zal beper ken. 'Gezien het feit. dat we ons hier in Nederland in een dergelijke situatie bevinden, voelen we ons ten zeerste verbonden met de, be weging in Engeland', aldus het pamflet dat de demonstranten in_ Den Haag uitdeelden. Van een verslaggever DEN HAAG Voorafgegaan doeg een geluidswagen, die doods- klokgelui liet horen, hebben ongeveer duizend mensen zaterdag in Den Haag deelgenomen aan een nationale demdnstratie tegen de abortus. Na een stille tocht werd een petitie aangeboden bij het ministerie van justitie. Hierin werd gevraagd om onmiddellijke stopzetting van 'het opzettelijke doden van de meest weerlozen on der ons, de ongeborenen.' BRUSSEL België is van plan met de Sowjet-Unie een langlopend con tract te sluiten voor de levering van aardgas. Rusland zal België jaarlijks vijf miljard kubieke meter gas leve ren, gedurende twintig jaar. Het is het grootste gasleveringscon tract dat België ooit heeft afgeslo ten. De totale som van het contract zou een bedrag van 14 miljard gul den belopen. Ex-KVP-voorzitter De Zeeuw (links) heeft kennelijk meer moeite met een brede lach dan zijn opvolger Vergeer (midden) en de fractievoorzitter Andriessen. Mr. L. Oranje, loco-secretaris-gene- raal van het ministerie, nam de petitie in ontvangst. De meeste deelnemers droegen een met een zwart kleed overdekte doos met zich mee bij wijze van lijkkist van een ongeborene. Op ieder kistje lag een geknakte roos. De rozen wer den -bij het ministerie op de stoep gelegd. De demonstranten droegen spandoeken en borden met zich mee met leuzen als 'sociale hulp. niet doden'. 'God is baas in eigen scheppen', en 'stop deze kinder moord'. In de petitie werd ook aangedron gen op handhaving en nakoming van/le bestaande abortuswetgeving, tevens op 'de werkelijke bescher ming van de ongeborenen vanaf de conceptie en op 'effectieve hulp en eerlijke voorlichting aan aanstaan de moeders met behoud-. van het leven van het kind'. Ook willen zij dat 'de aborteurs en allen die deze laffe aanslag goedpraten of propa geren, tot de orde worden geroe pen'. Eerder hadden de deelnemers op het- MalieVeld geluisterd naar toespraken van pater Leopold Ver- Van onze parlementsredactie' UTRECHT Het voorlopige compromis dat dr. Pier van Gor kum en de rest van de Tweede Kamerfractie van de PPR heb ben bereikt over de vervulling van zijn taken binnen en buiten het parlement, geeft precies de grenzen aan waartoe beide par- Advertentie) T (3) is de oorzaak van het verval van roeger zo trotse KVP? De nieuwe litter had het in zijn eerste toe- ik weer over 'deconfessionalise- een gemeenplaats en niet de die hij voor ons had opgeschre- waarmee hij 'wel zal hebben :ld, dat de rooms-katholieke ker ke hiërarchie haar greep op het ieke en maatschappelijke gedrag de gelovigen heeft verloren. De vigen zijn aan de oude bevoogding napt en zwerven, ongeremd door ieke scholing uit het verleden, en rechts langs de ene partij na indere. Hun beweeglijkheid heeft weerspiegeld in wat Vergeer heeft »fcmd '<je strijd die de KVP met zelf heeft gevoerd over de identi- van de christen-democratie', de d over de vraag of het CDA links het midden, juist in het midden, weer ergens anders zou moeten den gesitueerd. De heer Vergeer blijken, dat het met die discussie afgelopen zal zijn: voortaan zal bet ook en vooral 'aan de basis' er politiek gaan. is te hopen, dat de nieuwe voor- er in de gaten heeft dat het één w samenhangt met het ander. Als goed is, komt bij een discussie inhoudelijke politiek de plaatsbe- ng van het CDA er vanzelf uit. is goed dat de heer Vergeer zich ft voorgenomen, dit gesprek op te brengen, maar wie of wat ft hem ervan weerhouden het zelf ast te beginnen? heer Andriessen hield zaterdag !r een van die uitputtende verhalen, arin de accenten kwamen te liggen zorgvuldig naar links en rechts oseerdc kritiek op andéren. Wie of heeft hem verhinderd, die anderen laten rusten om het hart te doen tbranden voor wat het CDA-belëid zijn ogen zal moeten betekenen? t zo'n verhaal had eindelijk de dverbreide indruk kunnen worden ggewist, dat het CDA voor de KVP een maar een vluchtheuvel is, een jkplaats voor de eigen misère. En kan de bedoeling toch niet zijn. en kan niet van een dodelijke kwaal »men. door alleen maar zijn initia- te veranderen. tijen kunnen gaan. 'Dit was voor hen zowel als voor ons het alleruiterste', zo verklaard^ za terdagmiddag Dolf Coppes, vice- voorzitter van de fractie, op een vergadering van de PPR-kern- groep in Utrecht. 'Als een van beide partijen zich hier niet aan zal houden, dan is het uit', voeg de hij hier nog aan toe. Van Gorkum had zijn takenpakket binnen de fractie aan de orde ge steld nadat het PPR-congres tegen zijn zin had besloten medeverant woordelijkheid te blijven dragen voor het kabinet-Den Uyl. Van Gorkum liet na dit congres weten dat hij 'buitenparlementair kamer lid' zal worden, maar het bleeik dat dit voornemen voor de rest van de fractie niet aanvaardbaar was. Cop pes. zei zaterdag in de kerngroep vergadering zelfs, dat het 'flauwe kul' is wanneer een lid van de Kamer zijn verkiezing gebruikt om uitsluitend werk buiten de Kamer te gaan doen. Begrip "im- i=>&/=>ef-m cjnt Natuurzuivere pepermunt Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Israëlische Liga voor de rechten van de mens heeft het sinds zijn stichting in de dertiger jaren nooit gemakkelijk gehad, maar vooral in de ja ren na 1967 zijn haar activiteiten en vooral die van haar voorzitter prof. dr. I. Sjahak haar bepaald niet in dank afgenomen. Prof. Sjahak, hoogleraar schei kunde aan de Hebreeuwse Universiteit in Jeruzalem, zal zich nimmer neerleggen bij de scheikunde die hij ziet toepassen in de Israëlische samenleving. Het begrip Israëliër bestaat niet voor de wet, zegt hij, er zijn alleen Joden en niet- Joden, die tot in de produk- tiestatistieken toe geschei den worden gehouden. Zo kan men zelfs te weten ko men, welke hoeveelheden Joodse en niet-Joodse toma ten er in een jaar geprodu ceerd zijn. 'Waar ik in Jeru zalem en overal tegen vecht, en waar ik ieder bewust staatsburger oproep tegen te vechten, dat is het in cate gorieën opdelen en dieno vereenkomstig behandelen van mensen. We hebben niet alleen het recht, maar ook de plicht om daarover te spreken'. Dat zei prof. Sjahak vrijdag avond op een bijeenkomst in Amsterdam, belegd door de afdelingen van de PPR en de PSP. Met zijn toe spraak toonde hij zich - een uitdagend volhouder, want een soortgelijk optreden in Amsterdam in oktober 1974 deed in Israël een storm op steken waarbij het woord 'verraad' niet van de lucht was. Hij had toen gespro ken voor het Nederlands Pa- lestina-Comité waarbij hij overigens naast zijn felle kritiek op de toepassing van Israëls militaire wetten in de bezette gebieden, ook zijn afkeer had betuigd van het programma van de Pales tijnse bevrijdingsprganisatie PLO. 'Verraad' Of het nu vanwege dit op treden voor het Palestinaco- mité was, of vanwege het getuigenis dat hij een half jaar eerder haf gegeven voor de Amerikaanse Congres commissie voor buitenland se aangelegenheden prof. Sjahak werd in de Israëli sche pers en in de Knesset (het parlement) ongekend hevig aangevallen. Men eiste zijn ontslag als hoogleraar en men eiste een proces we gens landverraad tegen hem. De minister van onderwijs. Jadlin. noemde hem een on evenwichtig persoon en de Jerusalem Post schreef: 'Wat zullen we met de arme professor doen? Naar een psychiatrisch ziekenhuis? Of een beetje van het terroris me dat hij waardeert? Mis schien een landmijn achter de deur van zijn laboratori um?' Prof. Sjahak sprak zelf vrij dag in Amsterdam van 'een klein vervolginkje' en riep zijn hoorders op zjch liever de situatie van 'Arabische bewoners voor te stellen. Hij beschreef de plotselinge de portatie van een vriend van hem. de hoofdredacteur van het Arabische blad Asja'ab in Jeruzalem, Al Khatib, die van de ene op de andere dag uit Israël werd geban nen, met achterlating van zijn vrouw en zijn zeven kinderen. Nadrukkelijk verklarend dat hij zich slechts op feiten wenst te baseren die nie mand in Israël kan ontken nen. wees nij op vele dui zenden Inwoners van de Ga- zastrook en de Westelijke Jordaanoever. die in de ge vangenis zijn gezet op basis van het Defensie-reglement van 1945. 'Een niet-rechter, een militaire bevelhebber, vaardigt bulten aanwezig heid van de betrokkene een administratieve maatregel uit, die deze voor zes of twaalf rpaanden in de ge vangenis doet belanden, een maatregel, die ook alweer buiten aanwezigheid van de betrokkene naar beljeven kan worden verlengd: Een mij bekende Arabier, Nairn El A'sjaab, had op die ma nier al 38 maanden gezeten, toen hij van de gelegenheid gébruik besloot te maken om vrijwillig in ballingschap te gaan'. Zuiverheid Vermeldenswaardig uit Sja haks betoog was ook de toe nemende neiging die hij constateerde, om de afstam ming van Joden in Israël te onderzoeken, wanneer er door wie dan ook twijfel is gewekt of zij wel tot in de vier eeneraties terug een Jood Tnocdr>r h m ge had H >n'pn. die ni"> n ge dacht dan d.. 'ij I ids wa ren, overkomen dat. er een niet-Joodse voorouder in de vrouwelijke lijn wordt •aan getroffen en dat zij ten zij zij zich bekeren hun burgerrechten verliezen zo als het dragen van een Is raëlisch paspoort, het bekle den van een overheidsfunc tie of van een bevelvoerende functie in de strijdkrachten. Op onze vraag of Israëls huidige situatie zijn inwo ners niet veeleer noopt de rijen te sluiten en elkaar niet met zulke onderzoeken lastig te vallen, zei prof. Sjahak. dat er ook een ster ke neiging is om een onver dachte zuivere kern te hou den. 'Het is als in Nederland in het laatste deel van de tachtigjarige oorlog', aldus prof. Sjahak, 'toen de calvi nisten in het belang van de natie meenden de remon stranten te moeten gaan vervolgen, ook al waren deze bond?ppoten in de strijd. Dat was ook niet in over eenstemming met wat Wil lem van Oranje voor ogen stond'. Coppes verklaarde dat de fractie er blij mee is dat er tenslotte met Van Gorkum een regeling kon worden getroffen waarbij deze 'in d£ volle zin van het woord parlementariër blijft', omdat zij zijn inbreng op sociaal-economisch gebied niet wil missen. Coppes had er ook begrip voor dat Van Gorkum het er moei- lijkA mee heeft, 'telkens weer te 1 moeten discussiëren met mensen als Boersma en Lubbers'. Coppes voegde daaraan nog toe dat het voor hem ook moeilijk is, steeds weer'te maken te moeten hebben 'met mensen zoals staatssecretaris Hendriks, die ik al heb afgeschre ven'. Uit het venhaal dat Coppes de kerngroep vertelde, bleek overigens dat er in de weken die aan het PPR-congres voorafgingen aanzien lijke moeilijkheden in de fractie zijn geweest. Hij sprak van 'een enerverende periode', van 'een af schuwelijke affaire', en 'een einde loos conflictT Meer in het bijzonder blijkt het te hebben gespannen tus sen Van Gorkum en de fractievoor zitter dr. B. de Gaay Fortman, die aldus Coppes 'niet voor elkaar on derdoen in het bespelen van de publiciteit, zodat de andere fractie leden achter elke radiouitzending en krantenpubllkatie aan holden om te kunnen weten wat zij de volgen de fractievergadering moesten be slissen'. Coppes hoopte zeer dat het met deze praktijken definitief is afgelopen, maar zei erbij dat hij er niet gerust op is. Dr. Van Gorkum zelf heeft de kern groepvergadering niet bijgewoond hoewel zijn kwestie op de agenda stond. Hij vond het belangrijker, zaterdag in contact te treden met de bezetters van Gasolip in Leeu warden. waar hij dan ook de hele dag heeft vertoefd. Van Gorkum belde alleen de tekst van een ont- werpmotie door, waarin van de PPR-ministers wordt gevraagd zich binnen het kabinet sterk te maken voor het uitkopen van het bedrijf. De motie werd aangenomen maar er was toch nogal wat ergernis bij de vergadering over het wegblijven van het Kamerlid., Er werd een motie Ingediend waarin Van Gor kum werd gemaand voor het parle mentaire werk te kiezen en anders als Kamerlid te bedanken, maar deze uitspraak werd ingetrokken nadat Coppes had meegedeeld dat 'n augustus binnen de fractie zal worden overlegd over een definitie ve onderlinge taakverdeling. Dr. De Gaay Fortman heeft de ver gadering niet kti;-£<yoond omdat hij deelnam aan overleg van progres sieve fractieleiders met geestver wante bewindslieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3