Herstel economie begint nu te dagen België speurt naar ontvoerde kinderen r Nieuwe Haaöse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Zijlstra over 'pep'maatregelen: Meegenomen na inbraak Drie Belgen verongelukt Dieselmotor bespaart tonnen olie In deze krant j Fik Meyer zoekt schatten - pag. 6 haap dood Va ter van rjeukemeer iftig Regeringsdiner in slot Loevestein rit ongedeerd phietpartij Westduitser aan drugs overleden VAKANTIE PRIJSVRAAG (2e WEEK) Boze vrouw bezet CBR u a a a 9 a a a H Paardemsddel Welkom sfroordeef hoort bij u. II Trouw 33e JAARGANG NO. 9553 - MAANDAG 23 JUNI 1975 Lees met volle aandacht wat u deze week zoal weer wacht TC TROUW/KWARTET BV. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 220383 EMENT ƒ13,52 PER MAAND ƒ40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 - BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,50 luw ARDEN Enkele iouders langs het Tjeu- eer constateerden zater- verlammingsverschijn- bij het vee- na drinken iet meer. GS van Fries- hebben daarom de ouders in de omgeving {iet Tjeukemeer opge ien hun vee niet meef het water te laten drin- Een schiap is al dood- in en andere dieren onen onder meer adem- igsmoeilijkheden. dag werden in het meer allen dode eenden met iftigingsverschijnselen ekt. Onmiddellijk werd >evolking via geluidswa- verzocht niet meer in Tjeukemeer te zwemmen werden waarschuwings- en langs de oevers ge- tst. De gezondheids- st voor dieren in Leeu- len heeft na sectie op van de kadavers geen uitsel kunnen geven de oorzaak van de ver- inselen. De gedachten uit naar botulisme. daag wordt een defini- s uitspraak verwacht het centraal diergenees- dig instituut te Rotter- Botulisme is een ziek- waarbij het zenuwstelsel Bt aangetast door de gif fen producerende bacte- 'clostridium botulinum'. j een concentratie van bacterie is ontstaan in Tjeukemeer is onbe- 9. De deskundigen ver ben, dat een kadaver sporen van de bacterie |et water is terechtgeko- Of de een of andere üer zijn de eenden in raking gekomen met de [of. die de bacterie Itbrengt. Deze tast het iwetelsel met een dusda- i snelheid aan. dat de 1 na twee tot drie dagen Bedt door algehele ver- ping. Premier Den Uyl in een zichtbaar geanimeerd gesprek met prinses Christina en haar toekomstige echt genoot Jorge Guillermo, tijdens het diner dat de regering zaterdagavond ter ere van het paar aanbood. Aan wezig waren in slot Loevestein koningin Juliana en prins Bernhard. de prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet en him echtgenoten prins Claus, prins Carel Hugo cn Pieter van Vollenhoven. Voor het dessert hield de minister-president een toe*- spraak, waarbij hij het geschenk van de regering aanbood, dat be stond uit twaalf zilveren tafelcou verts. Van onze economische redactie AMSTERDAM/LEEUWARDEN De Nederlandsche Bank ver wacht dat de invloed van de verschillende 'pep'-maatregelen september en november vorig jaar (stimulering conjunctuur), februari (verbetering werkgelegenheid) en april dit jaar (speciaal stimulering werkgelegenheid bouw) zich geleidelijk zal gaan aftekenen. de werkgelegenheid hield ook na de eerste drie maanden van dit Jaar aan. waarbij de werkloosheid naar verhouding in de bouw het grootst bleef. Het conjuncturele beeld werd op nieuw mede bepaald door da lende exportorders en het verder teruglopen van de woningbouw. Een goed inzicht wordt echter be moeilijkt door achterstand in de statischtische rapporten over met name het feitelijk beloop van de uitvoer en de bedrijfsinvesteringen, welke beide in het laatste kwartaal van het afgelopen jaar op een ver houdingsgewijs laag peil lagen. Dit schrijft de bank in het kwar taaloverzicht. daarbij wijzend op 'minder negatieve' aanwijzingen die intussen de produktie in de utili teitsbouw biedt en het particuliere verbruik, dat zich waarschijnlijk van een inzinking in .het vierde kwartaal heeft hersteld. Overigens moet de Nederlandsche Bank vaststellen, dat de teruggang van de algemene bedrijvigheid ook in het eerste kwartaal van dit jaar nog voortduurde. De industriële produktie daalde verder tot zeven procent beneden het peil van een jaar tevoren en de teruggang van KNOKKE (Reuter, UPI, AP) De politiekorpsen in Zclgie en vijf andeie ictnden, waaronder Nederland, zoeken sinds gister middag koortsachtig naar de ontvoerders van de 6-jarige Hu- bert Bonnet en zijn driejarig ksc oppositieleider en voor premier Bulent Ecevit is za- ragedeerd gebleven toen tij- bijeenkomst van de repu- volkspartij in de stad Ge- egeringsaanhangers gingen i.Bij de beschieting vanaf rond het plein waar Ecevit erden twee mensen gewond, is twintig liepen verwondin- bij vechtpartijen. De aanval- egen emblemen van de pro- sche partij van nationale en de rechtse nationale ac-* die beide tot de conserva- ttalitie van premier Demirel Op de foto: Ecevit he le zijn vrouw door voor haar staan. Van i verslaggever en buien weersverwachting tot van- d: oden met zon, maar voor- het oosten en zuiden tselijk enkele régen- of Eersbuien. Matige aan de eerst nog af en toe krach- wind uit noordelijke rich- :n. Minimumtemperaturen ireeks 15'graden, maxima zee 19 graden, elders van •t 28 graden. IGEN EX OVERMORGEN wegend zonnig en droog, iet binnenland geleidelijk Br. gen zon op: 04.20 onder: 21.04 4 maan op: 21.24 onder: 05.14 LOON OP ZAND Drie Belgen zijn zondag bij een verkeersongeluk op de rijksweg 's Hertogenbosch- Tilburg, onder Loon op Zand, om het leven gekomen. Vijf uit Turn hout afkomstige personen zaten in een auto, die zondagmorgen om kwart over zes in de middenberm kwam, over de kop sloeg en in een sloot belandde. De doden zijn de 17-jarige mevrouw C. J. A. Bauwe- raerts-Cabanier, de 22-jarige Maria Simons en de 45-jarige Henri Bridts. De bestuurder, de heer Bau- weraerts, raakte zwaargewond. De 17-jarige H. G. Helfrich uit Utrecht is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen, toen de auto. waarin hij meereed, in een slip raakte. De wagen botste daarna tegen een aantal bomen langs de weg'. De 75-jarige A. van de Kleut uit Zwartebroek in Gelderland is zater dag verongelukt. De man werd in Nijkerk bij het oversteken éegrepen door een passerende auto en over leed ter plaatse. De 68-jarige mevrouw J. Hulleman- AMSTERDAM Op een toilet in een restaurant aan het Muntplein in Amsterdam is zaterdagavond het stoffelijk overschot aangetroffen van de 22-jarlge Westduitser Ulrich Schönke uit R'isselsheim. Naast de jongeman werd een injectiespuit gevonden. Hij bleek aan een over dosis drugs te zijn overleden. Jansen uit Apeldoorn kwam om het leven, toen zij zaterdagmorgen zon der uit te kijken in haar woon plaats de voorrangsweg overstak. Zij Werd gegrepen door een auto bus. De heer J A. M. Verhees f21) uit het Brabantse Someren is zondag morgen bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven ge komen. De heer Verhees kwam met zijn bromfiets te vallen, nadat hij een trottoirband had geraakt. Of schoon hij een valhelm droeg, over leed hij aan inwendig hersenletsel. De politie kon in de valhelm geen goedkeuringsmerk vinden. zusje Ingrid. De twee kinderen zijn gisteren bedwelmd meege nomen door vier mannen, nadat deze hadden ingebroken in de villa van de familie Bonnet iri de omgeving van Knokke. Twee van de vier mannen drongen gistermorgen vroeg de woning van de familie Bonnet binnen via eeri openstaand raam op de eerste ver dieping, Binnert troffen de twee, die Frans met een Italiaans accent spraken, een oom van de kinderen aan. Nadat zij hem hadden vastge bonden en twee helpers hadden binnengelaten werden ook het echtpaar Bonnet, waarvan de man directeur is van het staatsbedrijf 'Forges de Clabeque' in Klabbeek, en een dienstmeisje vastgebonden. In de kinderkamer werden de net gisteren zes jaar geworden Hubert en zijn aan keelontsteking lijdend zusje Ingrid met ether bedwelmd. Twee van het viertal, dat zei lid te zijn van de 'anti-kapitalistische be weging', stapten met de kinderen in de auto van mevrouw Bonnet. De twee anderen verzamelden in het huis alle juwelen en geld. Te gen de morgen vertrokken zij in de auto van meneer Bonnet. Tevoren hadden zij verklaard de kinderen te zullen doden als de politie in de zaak werd gemengd. De vader wist zich na geruime tijd met een na- 0 Zie verder pag. 5 Prijsstijging Df twee ontvoerde kinderen Bonnet: links de driejarige Ingrid. rechts de zesjarige Hubert. De bank van de heer Zijlstra moet (ook) vaststellen, dat de economi sche teruggang geen merkbare in vloed had op het prijsverloop. Een rond de jaarwisseling opgetreden vertraging in de prijsstijging in öe kosten van levensonderhoud, werd in de maanden daarop weer teniet gedaan. Mede nierdoor zal niet alleen de prijsstijging van 1974 op 1975 hoger uitvallen dan de 8% procent die eerder door het Centraal Planbu reau was geraamd, maar ook zal de raming vati de loonstijging van 12% procent via de indexering van de lonen worden overschreden. Ook viel de eenmalige loonkostenstij ging iets hoger uit dan door het Centraal Planbureau werd ver wacht. Intussen verbeterde het saldo van de betalingsbalans met een over schot van 1,3 miljard in het eer ste kwartaal aanzienlijk. Pas inhouden Minister Boersma (Sociale Zaken), die dit weekeinde in Oenkerk tij dens het JOVD-congres sprak, zei daar dat de mensen tegenwoordig niet meer zo zeer kijken naar wat ze in het loonzakje krijgen, maar wat ze ermee kunnen doen. 'Het is duidelijk, dat er een pas op de plaats moet worden gemaakt, voeg de de heer Boersma daaraan toe. Wat betreft de vermogensaanwas- deling merkte de minister op, dat er een speciale regeling op handen is voor bedrijven die het ene jaar winst maken en het andere jaar verlies lijden. De vermogensaan- wasdeling is geen zoethoudertje, betoogde de heer Boersma. daaraan toevogend dat de hogere inkomens groepen ten gunste van de lagere inkomensgroepen afgeroomd moe ten worden. Overigens was hij van mening, dat er altijd verschillen zullen blijven. Hij wimpelde het verwijt van de hand dat dit kabinet het de onder nemers onmogelijk maakt hun be drijf te leiden. Binnenland In de vergadering van de partijraad van de KVP waarschuwde fractie voorzitter Andriessen premier Den Uyl en de PvdA de verantwoorde lijkheid voor compromissen niet meer op de partners in het kabinet te schuiven. Ben verslag staat op pa gina 3. Daar vindt men ook het com mentaar op deze belangrijke KVP- bijeenkomst, dat overigens de mo gelijkheid tot samenwerken met de PvdA open liet. Tweede artikel prof Van Zuthem: Verschil: tussen ge zag en macht: rechtmatigheid 4 Buitenland Suezkanaal: Israëlische vracht mag passeren 5 Kerk Suenens: ineens een geestelijke lente 2 'Kunst Apocalyps niet op muziek te zetten 7 Sport Hennie Kuiper kampioen bij profs 9 Absurd snelheidsfeest op Zandvoort 10 Tom Okker wint 11 ROTTERDAM De Rotter damse politie moest er zater-' dag aan te pas komen om een 25-jarige juriste te verwijderep uit het gebouw van het CBR aan de Noorderbocht. De vrouw was zo boos geworden over haar zakken voor het rij examen, dat zij weigerde het gebouw te verlaten. Daarbij veroorzaakte zij zoveel moei lijkheden, dat de mensen van het CBR zich genoodzaakt za gen de politie te bellen. De vrouw werd dcor de politie naar huis gestuurd. BRUSSEL De toename van het gebruik van dieselmotoren in per sonenauto's kan de Europese Ge meenschap aanzienlijke energiebe sparingen opleveren. Thans heeft ongeveer vier procent van de per sonenauto's -een diéselmotor. Als dat percentage oploopt tot tien in 1980 en tot vijfentwintig in 1985, kan dat leiden tot energiebeparin- gen van 2.8 miljoen ton olie In 1980 en 9 miljoen ton olie in 1985. Dat heeft de Europese Commissie, het 'dagelijks bestuur' van de Euro pese Gemeenscjap meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen uit het Europees Parlement, Het verwezenlijken van deze be sparingen, aldus dg commissie in haar antwoord, zal afhangen van het ontwikkelen van lichtere die selmotoren met een hoog prestatie vermogen. Die dieselmotoren zullen dan ook nog goedkoper geprodu ceerd moeten kunnen worden dan de huidige motoren. Het toenemend gebruik van diesel motoren wordt bestudeerd in het raam van het gemeenschappelijk aktieprogramma voor verstandig energieverbruik. Een groep, die de dieselmotoren onderzoekt, zal waarschijnlijk vol gende maand een tussentijds ver slag uitbrengen. u k li vv Het schaakpaard draaft driftig ►ok in ons puzzelspel: Iedere dag •én rit. U kent de 3 stappen van lit dier? Bij de hoofdletter be rinnen en dan (niet schuin) een 'tapje opzij, het hindert niet wei- te kant en twee stapjes omhoog >f omlaag. Of twee stapjes opzij :n eentje hoog of laag. U komt :o in aanraking met andere let ters, maar pas op: er is 1' letter >ij die een paar keer voorkomt en die niet meedoet aan de rin die u vindt. Zin bewaren, bij zonderheden volgen. Zet uw zinnen op papier. Zet u die op een lezer? Schrijf dan alle woorden Deze week stijgen wij hoog te paard. Via de schaak- sprongen van deze edele viervoeter kan ook uw naam eens in de krant kömen als gelukkige prijswinnaar. Wij zetten u wel voor, maar spreken niet in raadselen. Wat zou het heerlijk zijn als veel lezers de puzzel aan de bon paarden. Neem voor nieuwe abonnees geen dag blad voor uw mond. Noem ons man en paard Nieuwe abonnee: Straat- Plaats: -Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Plaats Ik ontvang graag: O 4 traale zwart-kunstlederen onderzet Iers met zilver bedrukte ouder wetse locoQiutiefinodclIcn. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben' ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. 1 Een. postzegel is niet nodig. Die betalen wij. •nranHMHBna

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1