speurtocht van vijf jaar evert nieuwe feiten op Vondeling pleit voor pndere Prinsjesdag 'Protestants ziekenhuis heeft bestaansrecht' jach-vereniging zingt in [ouda stralende Mozart Recital Elly Ameling: hoogtepunt festival Duisenberg steltNYVteleur Hoge bemiddeling in zaak van de Rijnvervuiling Onderzoek Amsterdamse huisarts: Van der Mei tégen 'intentieverklaring' vóór verkiezingen Koningin niets iets laten openen wat al geopend is' 'Geen zaak van de Koningin persoonlijk' ^JW/KWARTET ZATERDAG 21 JUNI 1975 BINNENLAND-KUNST 9 UTRECHT Het NW is er teleur gesteld over, dat minister Duisen berg van financiën een wettelijke plicht voor banken om dreigende bedrijfssluitingen aan de overheid te melden, afwijst. De minister maakt daarmee, volgens het NW, 'een knieval voor gevestigde econo mische machten'. 'De Vakbeweging', het officiële or gaan van het NW, zegt dat de banken de kennis die zij als kre dietgevers hebben van het wel en wee van ondernemingen, zouden moeten doorspelen in die gevallen, waarin tijdige signalering onheil kan voorkomen. Een meldingsplicht voor banken in het belang van het behoud van werkgelegenheid, zou meent het NW eigenlijk een bijna vanzelfsprekende maatregel' moeten zijn. De minister heeft zich volgens het NW bepaald niet het vuur uit de sloffen gelopen om de bank- en ondernemerswereld onder druk te zetten en te wijzen op de plicht mee te spelen in een meer op de maat schappelijke behoeften gerichte ontwikkeling. Het NW is teleurge steld over 'de al te defensieve, ge laten aanpak van de minister'. STRAATSBURG Het Europese parlement wil dat de Europese Commissie gaat bemiddelen in de slepende affaire van de Rijnvervui ling. Mede ipet gelden van de Eu ropese Gemeenschap zouden wel licht zuiveringsinstallaties kunnen worden gebouwd en andere voorzie ningen getroffen om 'Europa's grootste open riool' weer schoon te krijgen, aldus een gisteren in Straatsburg aangenomen resolutie. De Commissie zou Nederland, Frank rijk en West-Duitsland haar goede diensten moeten aanbieden bij het bereiken van overeenstemming over maatregelen hiertoe. De parle menten van de drie landen zouden de Commissie bij 'haar befniddeling moeten stimuleren. Het overleg over de Rijn op minis tersniveau en in het kader van de Internationale Rijncommissie is bijna volledig vastgelopen. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De organisatie van de protestants-christelijke ziekenhuizen in Nederland is in grote lijnen gelijk aan die van de andere ziekenhuizen en komt overeen met het landelijke patroon. Deze conclusie trekt de Amsterdamse huisarts C. A. Drogendijk uit een zeer uitvoerige enquête in samenwerking met het Inter kerkelijk protestants ziekenhuisbureau» Dr. Drogendijk promo veerde gisteren op dit onderzoek aan de VU bij zijn vader, prof. dr. A. C. Drogendijk Sr. Het was de tweede poging om dit terrein te verkennen; een eerdere enquête in 1963 bleek door een minder gelukkige vraagstelling wei nig bruikbare gegevens te hebben opgeleverd. Uit de antwoorden op 159 vragen rijst nu een gedetail leerd portret var het protestants ziekenhuis op. van de juridische status (stichting of vereniging) tot en met het aangal wiegen voor gezonde zuigelingen. Dr. Drogendijk meent dat het pro testantse ziekenhuis zeker be staansrecht heeft. 'Het is van be lang voor de hulpvragende mens in nood. dat hij weet vanuit welke levensbeschouwelijke achtergrond zijn helper hulp verleent'. Ook het opvangen van de zieke in een hem vertrouwde sfeer is van belang. Dit hoewel uit een geciteerd onderzoek van Bergsma (1968) blijkt dat nog geen kwart van de patiënten een verschil, in sfeer met een neutraal ziekenhuis aanwezig acht. Met na me gereformeerden waren toch van mening dat voor het verschil in sfeer aparte ziekenhuizen moeten blijven bestaan. Intussen kan progendijk vrede hebben met samenwerking of fusie met anders gerichte of neutrale ziekenhuizen, wanneer dat voor de herstructurering van de gezond heidszorg noodzakelijk is. Wel is daarbij 'een levensbeschouwelijke inbreng niet alleen wenselijk, maar zelfs geboden'. Naar aanleiding van de enquêtete- resultaten .meent de auteur dat de protestants-christelijke ziekenhui zen aan de onderwerpen inspraak en geestelijke verzorging In de toe komst bijzondere aandacht zullen moeten besteden, 'willen zij hun eigen gerichtheid, benadering en sfeer kunnen handhaven en uitdra gen'. In meer dan de helft van de onderzochte* ziekenhuizen hebben persoeel noch patiënten -inspraak In het beleid. En van de 43 hebben er maar twee èen duidelijk gestruc tureerde dienst geestelijke verzor ging. NIJVERDAL Het Twéede Ka merlid drs. D. F. van der Mei (CHU) blijkt het niet eens te zijn met zijn fractievoorzitter Kruisinga. dat vóór de verkiezingen een inten tieverklaring kan worden afgelegd ten gunste van de WD of PvdA. Zo'n intentieverklaring, zei dr. Kruisinga vorige wefek voor de VA- RA-radio, is mogelijk op basis van de programs. Als gevolg van zo'n intentieverklaring moet een stuk van het christen-democratisch pro gram kunnen worden uitgevoerd. Drs. Van der Mei zei gisteravond echter ln Nijverdal, dat voor de verkiezingen geen afspraken ge maakt mogen worden of intentie verklaringen afgelegd. Intentie-ver klaringen, vervolgde hij. zullen juist terwllle van de politieke dui delijkheid vermeden moeten wor den. Het kamerlid van de CHU verweer de zich verder tegen mr. W. Aan- tjes. Over een uitlating van de fractievoorzitter van de ARP in Zwolle zei Van der Mei: 'Uitspra ken. die zo nu en dan worden gehoord en waaruit afgeleid kan worden, dat de betrokken spreker het gewenst acht na de verkiezin gen met een bepaalde andere niet- christelijke politieke partij samen te werken, vertroebelen het beeld, dat de kiezers moeten krijgen van de christen-democratie als een ei gensoortige politieke onafhankelij ke richting'. bgraaf van Thomas Mann (Peter de Mendelssohn): )r Jan Brokken BTERDAM Peter de Mendelssohn (67), van wie zojuist bij Fischer Verlag het 1200 bladzijden ■ie eerste deel van de Thomas' Mann-biografie verscheen, komt volledig met de voorstelling over- Ipie ik mij van een groot biograaf maakte: rustig, bescheiden, een beetje verlegen zelfs, maar druk Inthousiast pratend als zijn hoofdpersoon, de Tovenaar Mann, ter sprake komt. De geestdrif^, hij aan de dag legt, slaat echter niet om in dikdoenerige uitspraken, de biograaf blijft op zijn >'#e, weegt de voors en tegen en trekt voorzichtige conclusies- !wil niet zondermeer beamen, 6 ik stel, dat de jonge Thomas |n een neuroticus was. 'Ik sluit niet uit', zegt hij. 'Het verval, verval van de burgerij, daar ft Thomas Mann het tot 1938 imoeilijk mee gehad. Dat heeft 'zijn karakter enige neurotische ken gegeven, ja'. Als ik even t een ander aspect van Thomas In's Jeugd, zijn homosexuele hngen, ter sprake breng, maant hij mij opnieuw tot voorzichtigheid. 'U moet niet vergeten dat de we reld van de vrouwen lange tijd voor Thomas Mann gesloten bleef. Zijn vriendschap met de schilder Paul Ehrenberg was een escape, een vlucht uit de werkelijkheid". Nieuwe feiten Peter de Mendelssohn wordt pas echt enthousiast wanneer ik hem UDA Een wat onwennig gezicht in de Goudse St. Janskerk, Ir de zangerstribune bijna op ooghoogte is gebracht wat wel de restauratie zal horen, maar wat voor de Bach-cantate Ichet auf' toch wel nadelig blijkt in de klank- ^0] •r Piet Visser directie van Charles de Wolff t rustig, gedetailleerd vanuit de it en dat geeft aan het geheel soli (Erna Spoorenberg, Anton nmelen en Hubert Waber), en orkest toch wel een fraaie Tlesse. Maar de klank wordt in irts 'Krönungsmesse' (KV 317), czij een grotere bezetting van (ongenoemde) orkest, levendi- met meer expressie en variatie dynamiek en verstaanbaarheid, ook hier gezongen vanuit de ude tekst van de christelijke gie. Vooral de sopraanpartij de afwisseling daarmee in het lus Dei' brengt Mozart's muziek een grootse, expressieve stijl, rin behalve de reeds ge- nde solisten nu ook (Je alt lérine Patrlasz een gelijkwaar- a an deel heeft. In heel deze art-mis heeft het koor een t geprofileerde klank, en de herkende vormen die Mozart gebruikt, ontleend aan de uit ingswijze van zijn eigen da- en dus ook aan de Italiaanse Weense operastijl, dragen er toe bij om de diep-religieuze sfeer van de tekst grond èn kleur èn tekening te geven. Bovendien is de beknoptheid beter gezegd de minder dan gangbare overladenheid aan modieuze tekstherhalingen van heel deze compositie een ver sterking van de oorspronkelijke idee van godsverheer lij king van waaruit Mozart zijn werk schreef in deze melodieën-rijkdom. Geslaagd Dit jaarlijkse concert ln de fraaie gotische ruimte werd besloten met een even zo betekenisvolle en ge slaagde uitvoering van bet 'Te Deum' dat Anton Bruckner rond een eeuw later componeerde ln een geheel andere stijl, die wel aan Liszt en aan Wagner herinnert, maar die toch de eigen Bruckner- slgnatuur draagt. Groots zonder pompeus te worden, jubilant in een wijd uitwaaierende klank, waarin alle uitvoerenden een aandeel heb ben dat begrip, kunde en inspan ning vraagt. Een eis waaraan door allen voldaan werd in een stralend geluid dat de hoge ruimte met schoonheid vulde. vraag of hij veel, nieuw feitenma teriaal heeft gevonden bij zijn vijf jaar lange speurtocht naar het le ven van Thomas Mann. 'Massa's, massa's, nieuwe feiten', zegt hij, en hij wipt bp uit het fauteuil in de sociëteit Arti en Amicitiae in Am sterdam, waar hij even tevoren de Thomas Mann-tentoonstelling geo pend heeft. 'Ik ontdekte meer dan honderd brieven uit zijn jeugdja ren, brieven waarvan niemand het bestaan wist. Zijn jeugd zou voor- mij onbegrijpelijk zijn geweest, als ik die brieven niet had gevonden. In de brieyen (aan Otto Grautoff en Ida Boy-Ed, ze zijn afzonderlijk door De Mendelssohn bij Fischer uitgegeven) is bijvoorbeeld sprake van een reis naar Italië, terwijl wij niet eens wisten dat Mann in zijn jeugd een reis naar Italië heeft gemaakt. In de tweede plaats ge bruikte ik een aantal notitieboekjes van Mann, die in 't Thomas Mann- archief lagen, maar die nooit se rieus bestudeerd waren. De brieven en de notitieboekjes vulden elkaar aan. In die boekjes staan bijvoor beeld ideeën van romans, en zo kon ik nagaan wanneer bij Mann een bepaald idee geboren is. In de der de plaats heb ik veel gebruik ge maakt van de papieren van Hein- rich Mann, want Je kunt geen bio grafie over Thomas schrijven zon der het leven van zijn broer serieus te bestuderen. De relatie tussen Thomas en Heinrich is immers zo produktief en intens geweest. Ver der heb ik natuurlijk gegevens uit de 25.000 brieven van Mann ge haald en heb ik het familie-archief (van de familie kreeg lk alle mede werking) uitgespit, wat ook weer nieuwe documenten opleverde'. Geestdrift De geestdrift welke De Mendels sohn voor Mann aan de dag legt, ook in zijn biografie, waar hij zelfs de schrijfstijl van Thomas Mann heeft overgenomen, heeft hem al de nodige verwijten opgeleverd. De Duitse hoogleraar en Mann-kenner Walter Jens verweet de biograaf in Die Zeit van 6 juni een kritiekloze houding ten opzichte van zijn hoofdpersoon. Bovendien kreeg De Mendelssohn, zoals bijna iedere bio graaf, een maniakale belangstel ling voor details in zijn schoenen geschoven. Het ontbreken van kri- barig kritiek te leveren op een Jon geman van 25 jaar. Op 25-jarige leeftijd is iemand nog niet vol groeid. nog niet in evenwicht, nog niet helemaal gevormd; dat weet iedereen die kinderen heeft'. Hij vertelt mij dat zlJn sympathie voor Mann tijdens het onderzoek naar diens leven niet groter is geworden, integendeel, hij staat nu kritischer tegenover de schrijver. Maar hij vindt de woorden van Churchill, dat'een biograaf zijn hoofdpersoon moet liefhebben en haten tegelijk, nonsens. 'Een biograaf moet sympathie voor zijn hoofdpersoon voelen, anders kan hij niet jaren lang aan een biografie werken'. Tenslotte vindt hij dat een biograaf zijn mening niet voortdurend aan de lezer moet opdringen. 'De lezer is toch vooral in het leven van Mann geïnteresseerd, niet in mijn mening'. Het Initiatief om deze blografie te schrijven is van Fischer uitgegaan, de uitgeverij die de werken van Mann publiceerde en de meeste van de veertig boeken uitgaf die De Mendelssohn schreef, waaronder 'Berlijn, krantenstad' en 'De ge schiedenis van de uitgeverij Fi scher'. Voor dit laatste werk bestu deerde hij veel documenten van Thomas Mann, want Mann was de sterauteur van Fischer (dM ver zorgde ook de uitgave van de brief wisseling tussen Mann en zijn uit gever). Tijdens zijn jarenlange on derzoek voor de Mann-biografie heeft Fischer De Mendelssohn maandelijks een salaris betaald, 'maar daar kon ik niet van leven. Ik moest ander werk ertoij doen, vertalingen, radiowerk'. Kan men van de opbrengst van biografieën en historische werken niet leven, vraag ik. !Nee'. zegt Peter de Men delssohn. 'zo iets moois bestaat op deze wereld niet'. APELDOORN De 18-jarige W. Hartkamp en een eveneens 18-jari- ge vriendin, beiden uit Apeldoorn zijn op een onbewaakte overweg aan de Vosseweg in Apeldoorn on der een trein gekomen en gedood. Zij reden op een bromfiets. bn onze parlementsredactie Thomas Mann, met zijn dochter tlek zou men Peter de Mendelssohn persoonlijk kunnen vêrgeven. Hij zat met Klaus en Erika Mann in de klas en kwam vaak bij de familie Mann over de vloer. Thomas Mann heeft hem geholpen bij het uitge ven van zijn eerste boeken, 'hij is altijd bijzonder sympathiek voor mij geweest'. Het is zelfs niet on mogelijk dat De Mendelssohn zich met Mann identificeert, want ook ïka, zijn vrouw Katja en zyn hij verliet München uit protest te gen de machtsovername door de Nazi's en emigreerde naar het bui tenland, niet naar de VS. zoals Mann, maar naar Londen, waar hij na de oorlog correspondent voor de Beierse Radio werd. Pas in 1970 keerde hij naar Duitsland teryg. Deze opmerkingen dienen niet om De Mendelssohn vrij te pleiten: een biograaf behoort kritisch te zijn. Michael. Maar is De Mendelssohn inderdaad zo'n vereerder van Mann dat hij de slechte-egocentrlsche eigenschap pen van de schrijver verdoezelt? Hij wijst mij erop dat slechts het eerste deel van de biografie (1875- 1918) gepubliceerd is, het tweede deel, dat enkele duizenden pagina's zal beslaan, komt pas volgend jaar uit. Het eerste deel handelt over de jeugd van Mann. 'Ik vind het voor- Er is artistieke moed nodig om een lied als Avé Maria op het program ma te plaatsen. Een zo door ieder een kapot gezongen, gespeeld en bewerkt lied, zo puur en intens te kunnen zingen, getuigt van grote persoonlijkheid en van karakter. Het is moeilijk de neiging te weer staan de schoonheid van alle liede ren weer te geven, zoals bijvoor beeld 'lm Frühling'. 'Der Müsen- sohn' en 'Die Forelle'. En dat alles met zo een voorbeeldige uitspraak, dat een gedrukte tekst overbodig was. Een zeldzaamheid! Om de verrukking nog completer te maken zat Irwln Gage aan de vleu gel. Wat een ongelooflijke pianist. Het moet voor een zangeres een zegen zfjn om met een dergelijke begeleider te kunnen optreden. Het zou onvergeeflijk zijn als het Hol land festival hem niet voor vol gend jaar voor een recitel zou en gageren. Het ls nauwelijks mogelijk een tweede begeleider van dit ni veau te noemen. Terugdenkend aan bijvoorbeeld 'Ellens erster Gesang' en aan 'Frühllngsglaube' voelt men, dat op het Schevendngse podium een schier ongekende twee-eenheid dit Schubert-recital tot een onver getelijke belevenis maakte. Je staatsrecht in de praktijk heeft de heer Vonderling nogal wat kri tiek. Het programma voor Prins jesdag wordt nu een week voor Prinsjesdag afgedrukt in de Staatscourant, tot voor kort on dertekend door de opper-ceremo- nlemeester en de chef van het militaire huis van de Koningin. 'Het komt er dus op neer dat de opening uitsluitend een zaak van de Koningin persoonlijk zou zijn. Deze gedachtengang is volstrekt uit de tijd'. Het bijeenroepen van de verenig de vergadering van de Eerste en Tweede Kamer is aldus Vonde ling een taak van de voorzitter van de Eerste Kamer. Dat bete kent dat iedereen de gast is van de Staten-Generaal, ook de ko ningin en de ministers, van het moment af waarop de drempel van de Ridderzaal (waar de plechtigheid op Prinsjedag altijd wordt gehouden) wordt overschre den. Het hele ceremonieel in de vergaderzaal wordt tenslotte door hem bepaald. 'Het kan overigens zin hebben daar eens een be kwaam regisseur aan te zetten om de bedoelingen zo goed mogelijk uit te doen komen en om het feestelijk aanzien van het schouwspel optimaal te maken'. De huidige Kamervoorzitter, dr. Vondeling, ïn 1966, toen htf als minister van financiën op Prinsjesdag het bekende 'kof fertje' naar de Staten-Generaal droeg. Lang zou het ministe riële leven van dr. Vondeling toen niet meer duren: twee maanden later, in november, viel het kabinet-Cals. Foute opstelling Vondeling heeft principiële be zwaren tegen de gang van zaken zoals die nu jaarlijks plaats heeft. 'De opstelling in de Ridderzaal doet vermoeden, dat de Koningin zich ln de eerste plaats richt tot de ministers, staatssecretarissen en leden van de Raad van State, die vlak voor haar zitten, aldus is Prinsjesdag allerminst een staats rechtelijke demonstratie die de verhoudingen als veanzelf spre kend voor ogen stelt. Het is bij ons toch al zo ingewikkeld'. Vondeling stelt dan ook een ge heel andere opstelling voor in de Ridderzaal, tijdens de ceremonie: de Koningin spreekt de troonre de uit als woordvoerder van de regering, zittend temidden van de andere leden van de regering, de ministers dus om haar heen. Vóór haar zitten de leden van de Eer ste en Tweede Kamer, tot wie zij zich richt. Daarachter allerlei an dere colleges, zoals de Raad van State, die nu een veel te vooraan- zittende plaats heeft, zeker gezien van de kant van het parlemeht.' Vondeling: 'Het is uiteraard niet meer dan een proeve van de hoogst belangrijke les in staats inrichting die Prinsjesdag (ook) zou moeten zijn, maar niet is, he laas.' dooi- Adr. Hager SCHEVENINGEN Vijf-toegiften vormden de beloning vooï uit bundig eovaties na het Schubert-recital door Elly Ameling en Irwin Gage in het Circustheater. Een publiek, waaronder prinses Christina en Jorge Guillermo, dat soms zo in de ban van het ge- bodene was dat men aarzelde te applaudiseren, heeft Elly Ameling duidelijk gemaakt, dat zij beschouwd kan worden als de vocale ster van dit Holland Festival. Den Haag kreeg drie zang-recitals toebedeeld, zangeressen van hoog niveau als Theresa Berganza en Galina Visjnefskaja gingen Elly Ameling voor. Overziet men deze recitals, dan is het optreden van donderdagavond, met alle respect en bewondering voor de dames Berganza en Visjnefskaja, onge twijfeld als een hoogtepunt te be schouwen. Elly Ameling, die in de aanvang van haar carrière de neiging bezat haar optreden een gekunsteld ka rakter te verlenen, kan Inmiddels bogen op zoveel internationale er varing, dat zij indruk maakt op het podium zichzelf te zijn. Haar Schu bert recital, niet minder dan een entwintig liederen, was de absolu te volmaaktheid in vocale, techni sche en poëtische zin. Als men bedenkt dat de liederen stuk voor stuk een dichterlijke wereld op zich vormen dan krijgt men grote be wondering voor het inlevingsver mogen van mevrouw Ameling. Hoogtepunten noemen is niet mo gelijk, elk lied was een stralend, ontroerend en hartverwarmend hoogtepunt. De gouden vocaliteit van Elly Ameling stelt haar in staat om de diepste gevoelens van dichter en componist niet alleen te peilen, doch ook om in het h^rt van haar toehoorders over te bren gen. Een lied als Ganymed, razend Elly Ameling moeilijk, krijgt zoveel sfeer mee, bezit zoveel vocale pracht, dat men met Goethe kan spreken van 'Un- 'endliche Schóne'. )EN HAAG De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. A. Von- feling, vindt dat Prinsjesdag een ander karakter moet krijgen, jooral de sluiting en de opening van de zitting van de Staten- jeneraal vindt hij onjuist en uit de tijd. heer Vondeling schrijft in een ,Ikel in het Nederlands Juris- iblad, dat de volksvertegen- lordiging nooit mag ontbreken. dag geen uur'. In het iteem van een parlementaire •mocratie past volgens hem geen irlementloos tijdperk, hoe kort >k. Vondeling: Wil men prins- idag handhaven en ik ben arvoor dan is best een betere xkwijze te vinden dan de Ko- igin plechtig iets te laten ope- wat al geopend is en nog •ds open staat. Een mooie ge- jonte kan gemakkelijk onbegre- Jen en lelijk worden als hij niet jnvol is'. |e kamervoorzitter zou het veel Involler vinden als de Koningin Inleen maar op Prinsjesdag een uiteenzetting zou geven van 't alge meen regeringsbeleid. Dit zou ook veel nauwer bij de praktijk aan sluiten, omdat de politieke bete kenis van Prinsjedag v wordt be paald door de troonrede en de miljoenennota. Daarbij moet dan wel goed uitkomen dat de Konin gin hierbij woordvoerder is van de ministerraad. Ook op de opvoering van dit stuk- ndere opstelling nodig

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9