Portugese lalitie springen at Breznjew meer 'eest dan kernwapens Spoorwegstaking in Engeland afgewend Gangster die CIA hielp, vermoord Apartzetten van vrouw in derde wereld wekt onvrede in Mexico Amerika: kernwapens staan in Zuid-Korea Premier Gandhi maandag in beroep Franse agenten die Denen mishandelden worden gestraft onderminister naar Rhodesië Dertig jaar tegen Basken geëist Opnieuw brieven van ontvoerde studenten Tanzania Duitse persraad kapittelt Stern Japan nog niet bij kernwapenverdrag /KWARTET ZATERDAG 21 JUNI 1975 BUITENLAND et ;ij ION (Reuter, UPI, AFP) Het overleg van de Portugese ionaire raad van de beweging der strijdkrachten (MFA), gisteren weer bijeen kwam zal waarschijnlijk tot resultaat dat de coalitieregering gewijzigd wordt, waardoor een aan- mftisters zouden moeten verdwijnen en verder dat er een ■"ale bevrijdingsbeweging' gevormd zal worden, die bepaalde >iten van de politieke partijen 'overbodig' zou maken. jen althans Portugese kran- politici in Lissabon gisteren ield. Iedereen is het er over t de raad die nu al ruim bijna onafgebroken ver met beslissingen zal komen alend zullen zijn voor de a t van de Portugese politie leen. bespreekt een document ige week is ingediend door itieke commissie en dat de e£ situatie in het land en de tige maatschappij vorm be en verder de rol aangeeft beweging van de strijd- i en de regering daarin zou spelen. gingen inmiddels duidelijk dat de tqen rond het socialistische Repkblica en de rooms- rike radiostation Renascenda, rqoor pro-communistische ar- bezet, heftige spanningen de 28 leden tellende raad ïvjveroorzaakt. Eergisteren liet in een communiqué weten tegen de vorming van de t ur van het proletariaat' was zij een meerpartijenstelsel ugal wenste te handhaven, klaarde de raad zich tegen tellen van gewapende bur ies, waarvan de comman- n de militaire veiligheidspo- ^OPCON), Carvalho, die ook ran de revolutionaire raad, ie voorstander is. Politici dat Carvalho in de raad een der heeft gekregen onder vanwege zijn eigenmachtige n in de zaak Republica. Te- besluit van de raad in had PCON de kantoren van Re- opengesteld voor de com- iche typografen. Maar ook werd de krant door de fen bezet, terwijl de redac- iiet gebouw geweerd werd. PCON maakte voorts bekend I de rooms-katholiekeh vef- lelijk acht voor de 'licha- infrontatie' met linkse be- >ij het bisschoppelijk paleis In Lissabon. De katholieken hadden daar een protestmars georganiseerd om verzet aan te tekenen tegen de bezetting van hun radiostation door linkse medewerkers. Betoging De belofte van de revolutionaire raad dat er in Portugal een meer partijenstelsel gehandhaafd blijft heeft de socialistische partij van Mario Soares doen besluiten vol gende week een massale betoging ter ondersteuning van deze verkla ring te houden. Ook heeft de partij haar dreiging om vanwege Republi ca uit het kabinet te treden voorlo pig ingetrokken. De leden van het kabinet waarin militairen, socialisten, volksdemo craten en communisten 'samenwer ken' mogen niet meer zonder toes temming van de minister-president naar het buitenland gaan, zo is gisteren in de Portugese staatscou rant meegedeeld. Ook moeten zij de premier inlichteh als zij langer dan een dag de hoofdstad verlaten. NEW DELHI (Reuter) Het Indiase oppergerechtshof heeft gisteren besloten, maandag een speciale bijeen komst te beleggen voor de behandeling van het beroep van premier Indira Gandhi tegen haar veroordeling wegens corrupte verkiezingspraktijken. Rechter Krisjna Iyer heeft verklaard, dat hij ook een verzoek in behandeling zal nemen tot het aanblijven van mevrouw Gandhi als premier, totdat over haar be roep een beslissing is genomen. Vorige week heeft het hof van Allahabad mevrouw Gandhi veroordeeld en haar voor zes jaar uitgesloten van het bekleden van een openbaar ambt. Het hof gaf evenwel twintig dagen de tijd om tegen het vonnis in beroep te gaan. Gisteren zei mevrouw Gandhi op een massabijeenkomst van naar schatting een half miljoen mensen, dat de politieke campagne van de oppositiepartijen tegen haar een samenzwering is van machtige groepen in en bui ten Idia. Mevrouw Gandhi verklaarde, dat zij de massabijeen komst had belegd om te bewijzen, dat 'de eenheid, kracht ens stabiliteit van India' ongebroken waren. Op de foto spreekt zij haar massale gehoor toe. STRAATSBURG (ANP) De poli- tieprefect van Straatsburg heeft de voorzitter van het Europese Parle ment toegezegd dat de politieagen ten die een Deens lid van het Par lement en twee Deense ambtenaren mishandelen zullen worden gestraft. De Denen mochten gisterochtend.de agenten aanwijzen die hen sloegen en trapten omdat zij geen paspoort bij zich hadden. De commissaris die 'dienst deed op de prefectuur waar zij dinsdagavond werden binnenge bracht had beweerd de rechercheurs die hen in de politie-auto's hadden mishandeld niet te kennen (en wei gerde ook zijn eigen naam te noe men). LONDEN (Reuter) Het gevaar van een nationale spoorweg staking in Engeland is afgewend nadat de vakbondsleiding een nieuw loon-aanbod bad aanvaard. zondagnacht om precies twaalf uur een algemene staking te beginnen. De vakbeweging,was van plan om Gisteren gingen haar onderhande laars toch akkoord met het aanbod van de spoorwegdirectie dat neer komt op een loonsverhoging van 27.5 procent per 28 april en van 2.5 procent per l augustus. Deze per centages waren voorgesteld door een onafhankelijke bemiddelings- compiissie. De vakbond eiste verho gingen van 30 tot '35 procent. W INGTON Op het eerste gezicht lijkt de mogelijkheid van een ecologische oorlogvoering pekt fantastisch' zegt een Sowjet-bla'd, maar de toepassing ervan in een of andere vprm 'kan xti j 0fllllrf "at onderzoek in de VS heeft aangetoond dat de elektriciteit fjIlgeidllU ölUUri J orden uitgesloten'. Het vermeldt dat0 itmosfeer aangewend kan worden om de mentale activiteit van grote groepen mensen in af etende gebieden te onderdrukken. 11 luidsgenerator voor zeer lage De loononderhandelingen bij de spoorwegen zijn in Engeland met angst en beven gevolgd. Een alge- maie spoorwegstaking zou het ver keer danig ontwrichten en daar door een funeste invloed kunnen hebben op de economische ontwik keling. De loonsverhoging voor het spoorwegpersoneel schept overigens toch problemen voor de regering van premier Harold Wilson. Drasti sche loonstijgingen is zo ongeveer het laatste dat Wilson kan gebrui- 'ken bij zijn pogingen de inflatie in Engeland (25 procent per jaar) in te dammen. De Consèrvatieve oppositie en een groot déél van de Britse pers willen dat Wilson ingrijpt in de loonont wikkeling. Verwacht wordt dat, nu het conflict bij de spoorwegen is opgelost, de ppremier opnieuw zal proberen de vakbeweging tot mati ging te bewegen. Maar inmiddels hebben de Schotse mijnwerkers hun looneisen ingediend en met harde acties gedreigd als zij hun zin niet ^rijgen, zodat er opnieuw onrust dreigt aan het loonfront. zou 'gevoelens van neer- egheid, vrees, paniek, angst en op' kunnen veroorzaken en annen doden. 'Er wordt aan om het karakter van het ht te veranderen', om de ervan te vergroten en om che ladingen van geweldige hg te richten tegen bepaalde banning van deze en vele wapens, die aan de science- doen denken, werd gevraagd ontwerpconventie, die de •Unie vorig jaar september VN indiende. Niemand be er toen veel aandacht aan. iuwe oproep van partijseére- ■jiBreznjew om internationale ;f nkomsten. die het creëren van 'nog verschrikkelijker dan ipens' moeten tegengaan, duidelijk dat het Kremlin ti w de 'aandacht voor deze t rp conventie zal vragen. 6 ew heeft weliswaar niet ge- e^at voor wapens hem voor de r stonden, maar de zojuist ge- Ie wapenontwikkeling is wel 11 denkbare die past in deze rie 'nog verschrikkelijker'. >i ationaal Leven, het blad in u, waarin het artikel over de ische oorlogsvoering stond, is Tieest serieueze en gezagheb- a maandblad over buitenlandse $egenheden in de Sowjet- jj Krasn-aja Zwezda (Rlode Ster) 1 belangrijkste legerdagblad, ook al een artikel over 'het t derlijke gevaar voor de hele j.' 1' dat een verandering van milieu 'voor miltaire vernie sdoeleinden met zich mee zou BL ijzondere van deze ecologische :j voering acht men dat zo'n 'door een agressor al jaren- f in het geheim gevoerd kan j n' zonder dat de aangevallene i rvan bewust is en daarom ook In staat is om erop te reage- Orkanen. overstromingen, tes en aardbevingen komen in lige streken heel vaak voor s Internationaal Leven en ou bijzonder moeilijk zijn om een van zulke natuurrampen e tonen dat ze op kunstmatige zouden zijn veroorzaakt. uurkrachten tornado, aldus Rode Ster, »t gemiddeld een hoeveelheid ie voort die gelijk staat aan i kiloton TNT (gewone spring en anderhalf maal de krach die loskwamen bij de atoom- aanval op Hirosjima. Voor een ge wone orkaan zou dit cijfer reeds duizend megaton zijn, hetgeen 'na tuurlijk' onherstelbare rampen zou kunnen veroorzaken 'indien ge bruikt voor militaire doeleinden'. De Sowj et-artikelen zeggen dat de laatste atoomproeven in de Ameri kaanse Nevada-woestijn bedoeld waren om kunstmatig aardbevingen te veroorzaken en dat met hetzelfde doel andere methoden waren toege past in Colorado. Zélfs geeft de Sowj et-Unie alleen toe bezig te zijn met pogingen om regen te maken en regen te verhin deren en om mist en hagel op te lossen eri te verspreiden, maar zij geeft toe dat zulke proeven ook gebruikt kunnen worden voor dis perse 'militaire vernietingsdoel- einden'. Het Pentagon (het Ameri kaanse ministerie van defensie) dat ook niet meer dan dit'wil toegeven, besteedt ongeveer twee miljoen dollar pet jaar aan weerkundig on derzoek. Autoriteiten van het Pen tagon zeggen dat dit nodig is zowel voor vredelievende doeleinden als voor de ontwikkeling van wapens met het oog op soortgelijke bezig heden van een potentiële vijand. Er is een onderscheid tussen weers verandering en klimaats- en mi- lieuveranderiag. De regen die de Amerikaanse luchtmacht veroor zaakte boven Vietnam om delen van de Ho Sjl Minh-route weg te spoelen had weinig militair resul taat en ook geen duurzame gevol gen voor het milieu ofschoon in sommige streken de regenval de normale met dertig procent over schreed. Maar de schade die in Vietnam is veroorzaakt door plan- tenverdelgings- en ontbladerings- middelen zal volgens de 'Nationale Academie van Wetenschappen van de VS pas na twintig jaar hersteld kunnen zijn. Het leggen van mist over vliegvel den is een voorbeeld van weersver andering voor militairedoeleinden dat allang wordt toegepast. De Sovjet-Unie zou zich stellig tegen een verbod daarvan verzetten. Maar hoe moet het nu als de infanterie van de vijand oprukt onder de dek king v^n kunst-mist? Zou de con ventie de verdedigers toestaan om deze mist op te lossen of de aanvallers toestaan een kunstmatig mistdek op te werpen? Dat zou tenslotte principeel niet veel vér- schillen van een rookgordijn. Een opening in de ozon-laag, aan gebracht op een bepaalde plaats, zou, zoals nogal eens betoogd is, de ultraviolette stralen kunnen doorla ten die terstond alle leven op het stuk aarde waarop ze vallen zouden vernietigen. Wat de Sowj et-pers echter niet zegt, is hoe je zo'n opening in de ozonlaag op zijn plaats houdt. Er zijn inderdaad geen góede redenen om te zeggen dat de gevaren zoals ze gesigna leerd worden in de ontwerp-con- ventie die door de Russen is inge diend 'met de dag meer acuut en dringend' worden, om Breznjews woorden nog eens aan te halen. Behalve dan in de algemene zin, dat vandaag dichter bij morgen is dan gisteren. Waarom dan dat plot selinge besef van haast- en van difect gevaar, dat Breznjew nu ten toon spreidt? Behoefte De heer' Kissinger heeft duidelijk gemaakt, dat er niet veel reden voor de topconferentie tussen Breznjew en Ford zou zijn in dit najaar tenzij de SALT-2 overeen komst gereed zou liggen ter onder tekening. Breznjew zit echter om een topconferentie te springen als onderdeel van zijn voorbereidingen voor het volgende partijcongres in Moskou. Alleen schijnt geen van beide kanten er nu toe geneigd te zijn de noodzakelijke concessies te dqen die het akkoord mogelijk ma ken. Een akkoord om ecologische oor logvoering uit te bannen lijkt ge makkelijker te bereiken te zijn. Dat zou dan Breznjew eën voorwendsel geven voor een topontmoeting in Washington indien altharis het Witte Huis bereid is, dit spelletje mee te spelen. Hij zou zich op zo'n akkoord stellig ook kunnen beroe men, zijnde een belangrijke over winning voor de zaak van de vrede en de veiligheid van toekomstige generaties. (Het eerste artikel verscheen vrij dag) LONDEN (Reuter. UPI) —De Brit se minister van buitenlandse zaken. James Callaghan. zal op 29 juni zijn onderminister David Ennals naar Rhodesië sturen om besprekin gen te houden met de leider van het blanke minderheidsbewind. Ian Smith en de zwarte nationalistische leiders. Ennals zal ook naar Preto ria gaan en daar een ontmoeting hebben met de Zuldafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Hil- gard Muller. Het laatste belwngrij- ke bezoek dat een Britse minister aan Rhodesië bracht was dat van Douglas Home in 1971. Engeland leef t\ nog steeds op gespannen voet. met het Rhodesische bewind sinds dat negen jaar geleden eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep. Zie verder voor de ontwikkelingen in. Rhodesië het artikel op pag. 13. BURGOS (Reuter) Tegen zeven Spaanse Basken die beschuldigd werden van het stelen van 2.500 kilo dynamiet, is dertig jaar gevan genisstraf geëist. Dit hebben hun advocaten meegedeeld. De zeven, die allen zouden behoren tot de Baskische verzets-organisatie ETA, hoorden de eis niet. Zij waren de zaal uitgesleept toen zij tot de le den van het militaire tribunaal hadden geroepen 'fascisten, misda digers, bereid je voor op je graf'. Basken die beschuldigd werden van guerrilla-activiteit, weigeren door gaans een rechtbank te erkennen en verstoren het proces. De verde diging ontkende "dat de zeven schuldig waren aan het ten laste gelegde en vroeg vrijspraak. DAR ES SALAAM (AP, Reuter) De Nederlandse en Amerikaanse ambassades in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar Es Salaam hebben gisteren opnieuw tjrieven ontvan gen van drie studenten, die door guerillastrijders uit Zaire zijn ont voerd. De studenten, onder wie de Nederlandse Emilie Bergman, gaven in hun boodschap te* kennen dat ze in goede gezondheid verkeren. De brieven waren gedateerd öp 15. 16 en 17 juni. Het was de derde groep brieven die de studenten en hun ontvoerders hebben gestuurd sinds zij in de nacht van 19 op 20 mei werden ontvoerd uit een afgelegen post in westelijk Tanzania. De studenten onderzochten daar de wildstand. De ontvoerders hebben hun ultimatum bepaald op 2f> juni. Zij eisen onder meer e enhalf miljoen dollar en wa pens. BONN. (DPA) De Westduitse persraad heeft vrijdag het weekblad 'Stern' gekapitteld naar aanleiding van de publikatie van de inhoud van een afgeluisterd telefoonge sprek tussen CDU-leider Helmut Kohl en zijn-algemeen secretaris Kurt Biedenkopf. De persraad, een autonoom orgaan waarin uitgevers en journalisten zijn vertegenwoor digd. verklaarde een klacht van Kohl tegen Stern gegrond en noemde de publikatie een ernstige inbreuk op de algemene beginselen van de journalistieke ethiek. De Westduitse refeering en de rege ring van de deelstaat Rijnland- Paltz hebben een beloning van, in totaal 25.000 markt uitgeloofd voor inlichtingen die tot opsporing kun nen leiden van degenen die het geJ sprèk Kohl-Biedenkopf hebben afge luisterd en de inhoud aan Stern hebben verstrekt. TOKIO (Reuter) De parlemen taire behandeling van het verdrag tegen spreiding van kernwapens is verschoven naar de volgende zit tingsperiode. Premier Miki heeft met de leiders van zijn liberaal- democratische partij afgesproken dat men zich tot het eind van de huidige parlementaire periode (4 juli) gaat concentreren op het af werken van binnenlandse wetsont werpen. Tegen ratificatie van het non-pro liferatieverdrag verzetten zich zowel linkse als rechtse partijen in JMA- PAN. Afgelopen maandag werd pre mier Miki door een rechtse extre mist in het openbaar mishandeld. Inmiddels heeft ook de commissie voor buitenlandse zaken van het Japanse Huis van Afgevaardigden de debatten over het verdrag ver daagd. CHICAGO (Reuter) De bekende onderwereldfiguur Sam Giancana uit Chicago, die herhaaldelijk genoemd is in verband met activiteiten van de inlichtingendienst CIA is gisternacht vermoord. De vorige dag nog had de New York Times geschreven dat Giancana betrokken was bij een complot van de CIA om de Cubaanse leider Fidel Castro te vermoorden. Al eerder hadden dergelijke beschuldigingen, afkomstig van verschillende bronnen, in de pers gestaan. Giancana zou binnenkort getuigen voor een commissie van de justitie in Chicago om inlichtingen te verstrekken over de geor ganiseerde misdaad in deze stad. In ruil voor zijn medewerking was hem beloofd dat hij niet zou worden vervolgd voor wat hij de commissie zou vertellen. Ook zou hij voor een verhoor worden opgeroepen door de speciale commissie van het Huis van Afgevaardigden, die de activiteiten van de CIA onderzoekt. VN-conferentie over de vrouw door Aukje Holtrop Gelijkheid, ontwikkeling en vrede zijn de hoofdthema's van het internationale jaar van de vrouw en de meeste van deze is de ontwikkeling. Alle programma's, resoluties en aanbeve lingen die tijdens de VN-wereldconferentie in het kader van het jaar van de vrouw in Mexico ter sprake komen, om op nationaal en internationaal niveau iets te ondernemen tégen de discriminatie van de vrouw, zijn onderdeel van een ont wikkelingsplan dat met name op de verbetering,van de positie van de vrouwen in de derde wereld gericht is. Maar nog vóór de conferentie officieel geop'end was, werd al duidelijk dat veel vrouwen het helemaal niet eens zijn met die verdeling van vrouwen in ont- wikkelings- en ontwikkelde lan den. Het lijkt erop'of de onvrede over het jaar van de vrouw (die lang niet alleen in Nederland maar in veel meer westerse lan den bestaat) zich hiet in Mexico ontlaadt. Westerse vrouwen zien het Jaar als een raar. officieel verzinsel waarvan nauwelijks iets goeds te verwachten valt. Een doekje voor het - bloeden, een jaar lang moederdag, maar of het werkelijk iets kan veran deren aan de ondergeschikte po sitie van de vrouw, betwijfelt bijna iedêreen. Voor vrouwen uit ontwikkelings landen ligt dat heel anders. Hun positie is zó slecht, de wettelijke regelingen in hun landen zijn zó onderdrukkend, dat ze elk steuntje in de rug van harte verwelkomen. Hun positie in Mexico is ook anders dan die van de westerse vrouwen. Het draait allemaal om hén, de con ferentie heeft het over hun pro blemen en Van de geïndustriali seerde landen wordt verwacht dat die zich zullen inzetten voor hun emancipatie. En, met de emancipatie van de vrouw uit de derde wereld als uitgangspunt, zal er hoogstwaarschijnlijk ge praat worden over de eis van de ontwikkelingslanden om. de eco nomische verhoudingen in de wereld ingrijpend te veranderen. De nieuwe internationale econo- mi.sche orde die tijdens de grondstoffenconferentie van de Verenigde Naties vorig jaar werd geïntroduceerd, zal ook in Mexi co een belangrijke rol tijdens de discussies gaan spelen. door Aukje Holtrop Voorproefje Maar westerse feministen voelen er niets voor om vrouweneman cipatie helemaal ondergeschikt te maken aan de internationale verhouding tussen rijke en arme landen. Een voorproefje van die onvrede was te merken tijdens een journalistencongres dat voorafging aan de opening van de officiële conferentie. Dat congres was door de VN georga niseerd om journalisten uit de derde wereld die op kosten en uitnodiging van de VN in Mexi co aanwezig zijn, te informeren en te coachen over de drie hoofdthema's: gelijkheid, ont wikkeling en vrede. Een goede en uitgebreide informatie aan de inwoners van ontwikkelingslan den wordt terecht erg be langrijk gevonden door de VN. Niet alleen werd er tijdens het congres vooral gevraagd en ge luisterd naar opmerkingen 'van 'de journalisten uit Azië, Afrika en Zuid-Amerika, er waren ook speciale middagbijeenkomsten voor deze derde wereld-journa listen, waar de .westerse journa listen niet mochten komen. 'Ze krijgen daar te horen wat ze later aan hun lezers, luisteraars en kijkers moeten vertellen. Als of ze dat niet allang weten', zei één van hen een beetje scham per. Het gemor over deze situatie culmineerde de tweede dag al in een stevige woordenwisseling tussen een Afrikaanse en een Amerikaanse journaliste. 'Als het toch alleen maar over die vrou wen uit ontwikkelingslanden gaat, wat doen wij hier dan?', zei een vrouw uit New York na een bijeenkomst, waar vrouwen uit ontwikkelingslanden verteld hadden over de narigheid die ze ondervinden bij het uitoefenen van hun beroep en óver de pro blemen waar vooral de vrouwen op het platteland mee te maken hebben. En tijdens een bijeen komst van gekleurde en blanke vrouwen verweet een Ameri kaanse journaliste een collega uit Togo dat door al die nadruk op de onderdrukking van de derde wereld-vrouw, heben wij allang achter de rug. Wij willen verder, en niet blijven stilstaan bij achterhaalde situaties. Wij hebben ook te lijden van discri minatie en wij worden net zo goed als ongelijken behandeld.' Zo'n tweespalt zou als hij wordt voortgezet tijdens de offi ciële conferentie en de tribune (het schaduwcongres van niet- officlële organisaties) desa- .streuze gevolgen kunnen hebben. De vrouwen uit •ontwikkelings landen zouden niet geholpen worden (terwijl niemand ont kent dat hun positie erbarmelijk is en vele graden erger dan de positie van de vrouw in de wes terse wereld); maar ook (ie wes terse vrouwen zouden met 'zo'n ruzie niets opschieten. Eigen maatstaven Tenslotte vonden de journalis ten elkaar op een gemeenschap pelijk punt. Al komt ongelijk heid in gradaties voor in de wereld, alle vrouwen hebben tenminste één ding gemeen: in alle maatschappijen zijn ze er slechter aan toe dan de mannen. Er werd een feministische comi té opgericht dat de drie thema's van het Jaar opnieuw, maar nu vanuit het perspectief van de vrouwen, wil bekijken. 'Het sexisme heeft vrouwen al tijd verdeeld en ook nu weer worden we door de sexistische maatschappij gemanipuleerd, verdeeld en geïsoleerd', stelde het comité." 'Die maatschappij heeft er politiek belang bij ons vrouwen te scheiden. Maar we zijn, als er over ontwikkeling gepraat wordt, allemaal slachtof fer van onderontwikkeling. Er bestaat geen politieke, economi sche of sociale struktuur, die wérkelijk de belangen van de vrouwen dient. Wij en onze kin deren zijn geen bruto nationaal produkt en we zullen termen als 'groei', 'produktie' en 'grondstof fen' vanuit onze eigen mogelijk heden opnieuw moeten definië ren.' En wat de vrede betreft: 'zolang landen oorlog voeren om hun collectieve mannelijkheid te to nen, kunnen vrouwen dit proces niet vreedzaam beïnvloeden. We zullen onze eigen specifieke denk wereld moeten inbrengen, onze feministische cultuur als moge lijk vrèedzaam antwoord op de bestaande strijdlustige gedragin gen van mannen en opnationa- lisme.' i Kortom: de vrouwen hebben de rijen gesloten. Ze weigeren zich te laten splitsen, of te laten manipuleren, ze erkennen el- kaars prolemen en zijn vast van plan hun strijd voor gelijk heid, ontwikkeling en vrede zelf, zónder de inmenging van man nen, te voeren. In deze strijd is solidariteit tenslotte Jiet beste wapen. WASHINGTON, TOKIO (UPI, Reuter) De Amerikaanse mi nister van defensie James Schle- singer heeft voor het eerst be vestigd dat in Zuid-Korea tac tische kernwapens zijn opge steld. Hij hoopte dat bij een eventuele invasie uit het noor den, de conventionele strijd krachten de aanval zouden kun nen opvangen. 'Maar we kunnen geen enkele mogelijkheid uit sluiten', voegde hij daar aan toe. Eerder had Noord-Korea de Vere nigde Staten beschuldigd van het scheppen van 'een situatie waarin elk moment een oorlog kan uitbre ken'. De in Tokio beluisterde offi ciële Noord koreaanse radio sprak van 'provocatieve oorlogsoefenin gen' van Amerikaanse en Zuidkore- aanse strijdkrachten. Op zijn persconferentie, die over het totaal van het kernwapen beleid ging. zei S'chlesinger verder dat de Amerikaanse luchtmacht oefende voor het geval van een beperkte- kernoorlog (met de Sowjet-Unie red.) 'Het doel van de Verenigde Staten is, in het geval van omvang rijke vijandelijkheden, de presi dent andere mogelijkheden te ver schaffen dan het bevelen van mas sale vernietiging.' Volgens een door de roemruchte kolomschrijver Jack Anderson geci teerd geheim NAVO-rapport, zou dit volgens voorstanders 'de geloof waardigheid van de nucleaire ga rantie in Europa verhogen. Critici houden echter vol dat als het ge bruik van kernwapens gemakkelij ker wordt gemaakt, de mogelijkheid op een kernoorlog ook groter wordt. Verder zal het de stabiliteit tegen werken omdat de Sowjet-Unie zou kunnen denken dat het een poging van de VS is, een zodanige kern macht op te bouwen dat ze als eerste een verrassingsaanval zou kunnen uitvoeren'. Schlesirtger maakte zich in Wash ington eerder ongerust dat de Russen in die richting werkten, door het versneld opstellen van nieuwe raketten met meervoudige kernkoppen (MIRV's). Hij waar schuwde dat 'Amerika van plan was om een wezenlijke gelijkwaardig heid op dit punt te 'handhaven'. Overigens betreurde hij het dat 'beide kanten er niet in geslaagd zijn' om een dergelijke ontwikke ling te vermijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7