Nederland valt op de rasmat niet te kloppen' ezig bedrijf Aantal klachten over reclame fors gestegen Marktberichten Internationale competitie is 'zuiverder' geworden 3M Spreekt Elektriciteitsproduktie liever met olie n'miskleun' Gasunie selectiever bij levering aan industrie Geïrriteerde studenten afgewezen Lening KNSM Import van schoenen afremmen Oplossing van hongerprobleem einde monetaire moeilijkheden Forse stijging in New York /KWARTET ZATERDAG 21 JUNI 1975 ECONOMIE EN FINANCIëN PS27/RH29 VARDEN/DEN HAAG De afgelopen jaren, toen Ajax de ene na de andere voetbalcup won, erde Veepro-Holland niet een 'elftal' koeien eveneens alle geboden kansen. Op zeer professio- djzè speelde deze propagandadienst voor Nederlands vee in het buitenland namelijk in op de faam van de Amsterdamse voetbalclub, door met ludieke advertenties in buitenlandse vak- de kwaliteiten van het Nederlands stamboek- en gebruiksvee aan te prijzen, onder het mot- de grasmat is Nederland elk ander land de baas.' Noud van Iperen O zijn de internationale suc- van Ajax' (voorlopig?) wel ruggelopen. Daarentegen lij kansen voor het Nederlands de wereld te zijn toegeno- ooral nu de competitie 'zul- is geworden. jkt in teen gesprak met de I. de Boer van het Friesch «-Stamboek, die met vol- g opmerkt dat de subsidiere- die tot voor kort alleen ebruiksvee gold sinds, eni- :en ook van toepassing is op die naar derde- (landen buiten de Europese Sschap) worden uitgevoerd, r kan het Nederlandse ekvee op gelijke basis de in- onale concurrentie aan met beeld het Duitse stamboek- at altijd al door de overheid Jit land werd gesubsidieerd. voor kort ongelijke concur- [verhouding blijkt er de oor- te zijn gewèest, dat ons verscheidene contracten voor bekfokdieren door de vingers jeglipt. Op zichzelf is dat al unlijk iets. Maar niet minder (rijk is. zo blijkt uit de woor- En de heer De Boer, dat het. k is die afzetgebieden te Een. Niettemin zit een groei export er beslist in, zeker :e ontwikkelingslanden meer [iële mogelijkheden krijgen. Ie naam het Nederlandse fokvee staat aangeschreven irr de wereld: name het Friesch Rund vee koek (FRS) en het Nederlands Stamboekvee nu ook gesubsidieerd Rundvee-Stamboek (NRS). Vooral de Friese veefokkers blijken veel aan deze internationale faam te hebben bijgedragen, door bijvoor beeld al zo'n ('twee eeuwen geleden vér voor het stamboek bestond met hun vee in Amerika 'de boer op' te gaan. Tegenwoordig is Fries land nog steeds de belangrijkste exporteur van stamboek- en ge bruiksvee, gevolgd door Drente. Dat het Nederlands vee zo'n uitste kende naam heeft in de wereld, is te danken aaif enige belangrijke eigenschappen. Zo büjkt het aan passingsvermogen van de dieren in de nleu.we ongeving, zegt de heer De Boer met trots.- 'werkelijk ver bazingwekkend te zijn, of dat nu in de poolcirkel of in de tropen is.' Zelfs het soort voer blijkt niet zo belangrijk, als de dieren maar een regelmatige en deskundige verzor ging krijgen. Niet minder belangrijk zijn de zeer gu-nstige 'gebruikseigenschappen' van de dieren. Het zwart-bont vee begint als regel al bij twee jaar te produceren en het rood-bont vee rond de tweeëneenhalf jaar. Dit steekt gunstig af bij vele buiten landse rassen, die vaak pas bij driejarige leeftijd zover zijn. Dat scheelt een half tot een heel jaar produktie (en dus opbrengst). Daarbij hebben de Nederlandse koeien een grote melkproduktie met een hoog gehalte aan vet en eiwit. Voorts produceren ze verhoudings gewijs lang (meestal zo'n acht tot tien jaar, maar sonjs ook langer) en zijn goed te melken ook machinaal. Dat blijkt niet zo'n nor male eigenschap, want er zijn bij voorbeeld buitenlandse rassen die de melk niet willen geven, als het kalf er niet bij staat. Met garantie Een belangrijke garantie voor de buitenlandse kopers is de gezond heidsverklaring die dé dieren krij gen, na gekeurd te zijn door een dierenarts van de veterinaire dienst. Zo'n verklaring bevat de garantie dat de dieren geen tuber culose hebben, abortusvrij zijn en immuun zijn voor tiopische ziekten. 'Andere landen' kunnen dat niet in die mate geven', zegt de heer De Boer, die hierbij nog aantekent dat Friesland al sinds 1920 een gezond heidsdienst heeft en de rest van Nederland sinds 1945. Een niet te onderschatten 'ver koopargument' is tenslotte de Prak tijkschool voor het Veeteelt en Weidebedrijf in Oenkerk, waar (ook) buitenlanders de nodige ken nis kunner. opsteken. Het grootste deel van het fokvee dat wordt uitgevoerd (de dieren worden in eerste instantie gefokt, voor de- melkproduktie, maar er zit 'later' ook nog een 'behoorlijk stuk vlees aan') bestaat uit drachtige vaarzen. Dat zijn dieren van onge veer anderhalf' jaar. die een maand of drie drachtig zijn. Deze dieren zijn in het buitenland het meest gevraagd vaak de eis in het exportcontract omdat ze de 'op- voedingskostfen' hebben gehad. Behalve dat, zijn de voordelen, dat deze jonge dieren kleiner zijn dan volwarsen beesten en zodoende be ter en efficiënter te vervoeren zijn en tijdens het transport niet ge molken hoeven te worden. Buiten fokvee worden met name ook stierkalveren van een paar maan den geëxporteerd, die Vervolgens in het buitenland gemest en geslacht worden. Fokstieren worden maar beperkt uitgevoerd, omdat ook in het buitenland steeds meer KI-sta- tions zijn opgericht. Rusland trouw De export was in de jaren na de tweede wereldoorlog vooral gericht op West-Europa, met name op Duitsland. Frankrijk en Italië. Deze landen zijn intussen niet v alleen voor een belangrijk deel self-sup porting geworden, maar doen de laatste jaren zelfs in toenemende mate ook veel aan uitvoer. De Nederlandse uitvoer van stamboek en gebruiksvee is zodoende naar andere landen verlegd en gaat nu vooral naar ontwlkkelingslandèn. Het afgelopen jaar was Libië veruit het grootste afzetgebied voor Ne derlands fokvee. gevolgd door Tu nesië en na Rusland Oeganda. Deze landen krijgen daartoe vaak ontwikkelingshulp van de Verenig de Naties. Soms ook. zoals thans in Perzië, wordt de veeteelt nog eens extra aangemoedigd van regerings wege om de melkproduktie te ver groten. Een groep van zeven Nederlandse bedrijven, waaronder Wessanen Wormerveer en Prins Dokkum wer ken zodoende aan een omvangrijk landbouw- en veeteeltproject voor Perzië. Uit concurrentie-overwegin- gen wordt deze zaak echter voorlo- Martinair schreef een speciaal vliegticket uit voor de Klaziena 13, de vijftigduizendste koe die met deze luchtvaartonderneming naar het buitenland vertrok. Stewardess Anette Bier en Klaziena wilden hiervoor graag poseren. plg nog angstvallig geheim gehou den. Van jaar tot jaar zijn de hoeveel heden, die de verschillende landen vragen, nogal verschillend." Rusland blijkt evenwel een' trouwe en regel matige afnemer van Nederlands fokvee (vorig jaar gingen weer dui zend Friese .koeien daarheen). Maar "Chili, dat onder de regering- Allende in 1973 nog de grootste koper van Nederlands fokvee was. viel vorig jaar geheel weg omdat na de generaalscoup de subsidie werd ingetrokken. Zo ook kwam Grie kenland. dat onder het generaalsre- giem de boeren op de veehouderij trachtte over te krijgen door een koe beschikbaar te stellen tegen inlevering van een geit. verleden jaar niet meer op de exportlijst voor. Het jaar te voren kocht dat land nog 250 fokdieren. Het afgelopen jaar werden in totaal 30.300 fokdieren. waaronder 11.066 stuks stamboekvee. uitgevoerd ter waarde van 52 miljoen. Het jaar tevoren waren het 36.700 beesten, waarvan 23.200 stamboekdieren, die voorgoed de Nederlandse wei ver lieten en met elkaar 70 miljoen opbrachten. Meest vliegtuig Een, belangrijk deel van het vee dat wordt geëxporteerd gaat via Leeu warden. Assen, Zwolle en Hoorn naar het vliegtuig of naar de trein. Op het dierentransport door de lucht heeft Martinair zich in sa menwerking met de KLM in het bijzonder toegelegd. Deze lucht vaartonderneming heeft daartoe speciale containers ontworpen die zowel vanuit het oogpunt van het dier als van de efficiëntie zo gun stig mogelijk zijn. Zonodig wordt in de vliegtuigen speciale air-conditio ning aangebracht. Met de transpor ten gaan in elk geval dierenverzor gers mee. die de gedragingen van de dieren kennen. De vrachten worden overigens gegund aan de onderneming die het goedkoopst is, aldus ir. A. H. Nubé van het FRS. Varn het grootste belang is dat het vee in de nieuwe omgeving goed wordt opgevangen. 'Er moeten daar mensen zijn, die er verstand van hebben en er behoort een land- bouwplan te zijn. Dat betekent dat er voldoende voer moet zijn, ook om bijvoorbeeld een periode van droogte te kunnen doorkomen," zegt de heer De Boer. In de meeste gevallen is de opvang goed, maar er zijn ook landen —bijvoorbeeld Ke nia waas. dat niet het geval is geweest. Dan komt .de teleurstelling, die voor beide partijen erg naar is. 'Behalve dat vertrouwen vaak be langrijker is dan de prijs, en een onvoldoende opvang behalve te leurstelling ook financiële stroppen betekent, is misschien nog wel het belangrijkste, dat de melkproduktie dan onvoldoende op gang komt. En om de melk gaat het zeker in die landen omdat melk het meest complete voedingsmiddel is.' VIJK De overneming door igde NBM-bedrijven van Ven latiebedrijven in Rijen, die jaar een verlies leed van 27 'is een miskleun geweest'. Dit president van de raad van lissarissen, ir H. D. Prins, gis- op de jaarvergadering. 5 het bestuur van NBM nog onbekend, waarom er moole- fers overlegd zijn dan in wer- heid het geval was. Het is óf eraffineerd spel geweest maar jkt onwaarschijnlijk omdat de teur Van' Van er "geen cent van is geworden', óf groot waanzin. zo zei ir. Prins. Hij de naam van de betrokken intant. die verantwoordelijk- was voor de cijfers, niet noe- Inmiddels blijken stapper, on- imen te zijn tegen deze ac- ant. resident van de raad van be- de heer J. A. Schoute. kon prognose geven voor de resul- over geheel 1975. Ruim zestig int van de omzet in de aanne- sbedrijven van NBM wordt be ta de bouwvakvakanties. )ij is NBM. helaas, zo zei hij. nkelijk van de overheid. De ileringsmaatregelen van de leid hebben in de eerste ïden van dit jaar. geen effect d. Na half mei is er echter een ilijke opleving gekomen in die >ren waar NBM werkzaam is. het b.v. heidens druk in de nbouw'. aldus de heer Schoute. Van een onzer verslaggever^ GRONINGEN De Gasunie zal geen nieuwe leveringscontracten afsluiten voor de elektriciteitsproduktie in Nederland. Als centrales door bnderlinge verschuiving een doelmatiger toepassing van aard gas mogelijk maken, zal dat door de Gasunie worden bevorderd. Dat staat in het jaarverslag, als onderdeel van een betoog, ddt de leveringen aan de" industrie nog slechts gericht moeten zijn op hoogwaardige toepassingen. Dit be tekent dat voor 'ondervuring' (ver hitting) waarvoor een redelijk al ternatief in de v$>rm van stookolie bestaat, in het; algemeen geen aardgas meer kan werden geleverd. De directie van de Gasunie is van mening, dat elektriciteit in de toe komst door apdere brandstoffen, zoals stookolie, kolen en kernener gie moet worden opgewekt. Hogere energieprijzen zuilen tot een beperking van het energiever bruik bijdragen, zo is de visie van de directie. Aanpassing van de aardgasprijzen aan het algemene prijsniveau te komen. De prijs voor grootverbruikers zal In 1975 circa 5 cent per m3 hoger zijn dan in 1974. Nadat de prijs voor particulieren per 1 januari 5 cent in plaats van de aanvankelijk bedoelde 1 cent was verhoogd, zullen in de toe komst verdere prijsverhogingen moeten plaatsvinden. De Gasunie verwacht, dat de verhoging van de aardgasprijzen voor particuliere verbruikers zal leiden tot een ratio neler gebruik van gas in de wo ning. De directie verwacht, dat de totale verkoop dit jaar circa 97 miljard kubieke meter zal belopen, wat een stijging van 17 pet. ten opzichte ^an 1974 zou betekenen. De omzet van de Gasunie bedroeg vorig jaar 5 miljard tegen 3.5 miljard in 1973. In deze groei zit een flink stuk prijsstijging. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM —Het aantal klachten over advertenties is het afgelopen jaar fors toegenomen. De Reclame Code Commissie (Oranje Xassaulaan 19 in Am sterdam) ontving in 1974 liefst 171 klachten tegen 80 in 1973 en 47 in 1972. Van die 171 klachten was een groot aantal ongeveer 65 afkomstig van een groep rech tenstudenten van de Erasmus- L'niversiteit in Rotterdam. Deze 'studenten'-klachten werden op een paar na door de commissie ter zijde gesteld, omdat de be zwaren voor een groot cjeel wa ren gebaseerd op irritatie. De klachten waarvan niet direct op het eerste gezicht duidelijk was dat zij op irritatie berustten, werden wel op de klachtenlijst gezet. Zodoende werden er uit eindelijk 106 (tegen 74 in 1913) in behandeling genomen, waar bij in 85 gevallen uitspraak werd gedaan. Hierbij zocht de commissie het sterk in aanbevelingen." die in vele gevallen (ook in deze krant) werden gepubliceerd. Zo werd in het openbaar bezwaar geuit tegen advertenties, waarin ontharingsmiddelen werden aan bevolen met de mededeling dat bij toepassing blijvende ontha ring zou plaats vinden, aange zien medisch niet vaststaat dat enig ontharlngsmiddel een blij vend resultaat kan geven. Een ander voorbeeld is dat het ver boden is te stellen, dat een ei slechts weinig vet bevat, welk vet voor tweederde uit onverza digde vetzuren zou bestaan. Ook werd er in het openbaar op ge wezen dat het predicaat 'leer- echt' in een advertentie voor nappana-jasjes de Indruk kan wekken dat er voor echte leren jasjes wordt geadverteerd en niet voor imitatie-leer, hetgeen misleidend is. Van de 106 be handelde klachten werden er vijftien afgewezen. AMSTERDAM —De al eerder aan gekondigde. in certificaten van ge wone aandelen te converteren ach tergestelde obligatielening van de KNSM bedraagt ƒ17.8 min. De ren te is 8,75 pet. Aandeel- en certificaathouders heb ben bij inschrijving een recht van voorkeur in de verhouding 1 2. De clalmhandel begint op 26 juni. Da tum van inschrijving is 3 juli, die van storting 4 augustus. DOW JONES INDEX Incliist sporen UMU. Obl. Mods 17 Juni 828.61 165.19 82.82 68 93 716.1 18 juni 827 83 -164758 83.40 68.72 719.6 19 juni 845.35 166 38 86.37 722.5 Aand. <»bl. Tot. H. I.. 17 Jllnl 19.440 23.240 1.823 545 879 18 juni 15.590 22.700 1 820 609 802 19 juni 21.450 1 795 1086 353 Pleidooi vakbondsman: OISTERWIJK-UTRECHT '.Als de overheid geen paal en perk stelt aan de ongebreidelde invoer van schoenen, dan zullen zeker nog meer bedrijven in de toch al sterk uitgedunde schoenindustrie hun poorten moeten sluiten', spit zegt de heer O. Bender van de Unie BLHP naar aanleiding van de vijftig ontslagen die Berkelmans Schoenfabriek in Oisterwijk giste ren aankondigde, en de sluiting vo rige week van de Kinderschoenen- fabriek Rose Slaats in Waalwijk waar zeventig man werkt. Hij meent dat de buitenlandse currentie weinig eerlijk is; zowel uit de landen van de Europese Ge meenschap als uit de landen daar buiten komen schoenen tegen af- braakprijzen ons land binnen, die tegen hoge prijzen aan de consu ment worden verkocht. De heer Bender meent dat er zodoende veel winst bij de importeurs blijft zit ten. Met name Oostbloklanden bieden schoenen onder kostprijs aan. om hier een marktaandeel te veroveren en schoenen uit Italië zijn op de een of andere manier door de overheid daar gesubsidieerd. De heer Bender is het eens met de mening, dat' import-beperkende maatregelen op zich de klok zouden terugdraaien tot de jaren dertig. Maar hij meent tevens, dat er no dig wat moet worden gedaan tegen de marktbedexvende' importen. BRUSSEL 'Ik ben er persoon lijk van overtuigd, dat de oplos sing van het hongerprobleem in de wereld tegelijkertijd de op lossing zal betekenen van alle monetaire moeilijkheden, van de moeilijkheden in verband met de energievoorziening en van alle problemen die in de wereld tot conflicten leiden'. Dit heeft de directeur van de We- reldvöedselraad, de Amerikaan John Hannaha, gezegd. Het streven* van zijn organisatie is. dat er in de komende jaren tenminste 10 mil joen ton voedsel in de wereld be schikbaar zal zijn als voedselhulp. 'We willen voorkomen, dat er zich in d«, toekomst situaties voordoen zoals in de Jaren 1973-'74. toen zich in de Sahellanden, in Bangladesj en in Zuid-Amerika allerlei rampen voordeden en toen er niet genoeg voedsel beschikbaar was om de mensen die honger leden te hel-, pen', Toen bleek dat de voedselvoorraden in de wereld verminderden, hebben de Sowjet-Unie en China alles wat er nog overbleef aan voedsel opge kocht. Het gevolg daarvan was dat. er niets meer ter beschikking was om voedselhulp te verlenen. EG BLIJFT ACHTER Hannaha zei ook dat, waar Canada. Australië en de Verenigde Staten al hebben toegezegd jaarlijks samen 8,6 miljoen ton aan voedselhulp te willen verlenen, de landen van de Europese Gemeenschap nog steeds achterblijven met het toezeggen van het restant van de 10 miljoen ton, Vooral landen als Frankrijk en Duitsland blijven maar twijfelen. In verband met de houding van Frankrijk en Duitsland verwachtte Hannaha niet veel positiefs van de Europese ministerraad, die komen de dinsdag in Luxemburg een be sluit moet nemen over de Europese bijdrage aan het wereldvoedsei- hulpprogramma. De Wereldvoedsel- raad komt van 23 tot 27 juni in Rome bijeen. Behalve over een voedselhulpprogramma zal de raad ook spreken over de oprichting van een internationaal fonda ter bevor dering van de landbouw in de in ontwikkeling zijn de lahden. Pakhoed over de grens ROTTERDAM Pakhoed Holding heeft het verzoek ingediend geno teerd te worden op de effectenbeur zen van Frankfort en Dusseldorp. Irijfsnieuws SRLAS: Het komend Jaar zal )roduktie worden overgebracht Soesterberg naar Coevorden. In terberg en omgeving is vrijwel personeel te krijgen. In Coe- en, waar de werkloosheid hoger 5 ook de werklust groter, aldus lrectie. Als dit Jaar de verbete- geeft waarop wordt gehoopt, Pacht het bedrijf het dividend te ïen hervatten. OKBETOX: In het eerste rtaal hebben de opbrengsten de en gedekt. Hoewel de situatie elijk wordt geacht, bestaat ver wen in de toekomst. De order- «feuille is goed gevuld, zij het het risico van tijdelijke onder- stting. OLSCHE ALGEMEEXE. Bij omzet die voor het eerst boven f 100 min. kwam, steeg de winst een kwart tot 3.27 min. Dit rag is, na een voorziening voor de fiscus, naar de reserves geboekt. De verwachtingen voor het lopende jaar zijn (gematigd.' ROHTE JISKOOT: Hoewel het resultaat bij de verwachting ten achter is gebleven, werd toch een winst behaald van ƒ20 000 te gen een verlies van bijna 2 min. in 1973. Het dividend wordt weer gepasseerd. Het wordt onmogelijk geacht een prognose voor dit jaar te geven. BRIXK-MOLYN: Bij een omzet stijging van 17 pet. tot 60.3 min. daalde de winst van 0.8 min. tot ƒ0.3 min. Dividend 10 (15) pet. Voor dit jaar wordt een herstel van de winst verwacht. BOELE-BOLXES: Van Boele's Scheepswerven in Bolnes en Ket ting Muilwijk in Rotterdam zijn besprekingen over een mogelijke fusie begonnen. Hierdoor zouden de aktiviteiten op het gebied van scheepsrepar^tjes uitgebreid kun nen worden. Een eventuele fusie zal niet tot ontslagen leiden. VEEMARKT LEEUWAR DEN - Aanvoer: gebruiksvee 535, slacht vee 1035, kalveren (gras en vette) 58, nuchtere- en mestkalveren 1826. scnapen en lammeren 2169, paarden en veulens 29. bokken en gelten 226. totaal 5878. Prijzen- ln guldens per stuk. tenzij an ders vermeld): nleuwmelke koelen 1400- 1950. nleuwmelke vaarzen 1300-1800, kalf- koelen 1350-2150, kapvaarzen 1300-1950. gulste koelen 1050-1250. pinken 800-1100. enterstieren 900-1625. (per kg geslacht gewicht): slachtkoeien le kwal. 5 90-6 60. 2e kwal. 5.50-5 80. worstkoelen le tot en met 2e kwal. 4 70-5.20. Jonge stieren 6.15- 6.70, oudere stieren 5.50-6.15. graskalveren 300-000, mestkalveren per geslacht ge wicht 6.20-6.60. mestkalveren 1Q0-330, slachtkalveren 30-60, vette schapen per geslacht gewicht 3.25-4.00, weidelamme- ren 80-140. vette lammeren per geslacht gewicht 8.75-9.25. gelten 30-70. geiten per geslacht gewicht 4.00-5.00 Overzicht (resp aanvoer, handel en prijzenge bruiksvee minder traag Iets lager, stieren (enters en oudere) meer vlot prljsh. (slacht: meer redelijk niet geheel prljsh slachtvee minder rustig lager, ka.veren (gras en vettei minder traag nauw prljsh., nuchtere- en mestkalveren minder rustig iets hoger, afloop minder, schapen en lammeren meer vlot iets hoger, bokken en gel ten meer vlug niet prljslj. KAASMARKT ALKMAAR - Aanvoer: 32.000 kg. Commissienoterin gen .ln guldens per kg: fabrleksedammer 4 61. middelbare 4 66, Goudse volvette 4.72. DE LIER 20 juni Velllngver. DELFT- WESTERLEE Aubergines 155-225 oud aardappelen 13-15; Nw 1.80-1 35; Andijvie 32-49; Dubbele bonen 3.60-4.30; snijbonen 2-2.50; Tuinbonen 2-250: Gold Cham- peon 10 10 10.30: Frankethaler 10.40- 11 90: Netmel >enen 85-2 10: Suiker meloe nen 2 60-3.10; Ogenmeloenen 2-4 05; Eie ren 10-14; bonenkruid 34-49: Bospeen 80- 1.25; Waspeen 1.40-1.60; Rode paprika p. st 4.104.25; Groene Paprika p. st. 1.60- 2.05; peulen 3.60-4.80. bleekselderij 18-28; Rode paprika p kg 4.10; groenen paprika §kg 1.60-2.05; spaanse peper p kg. 2 80- .50: rd 4.50: peterselie 23-40; Postelein 25-35; perziken 30-1.25; pruimen p kg. 2.70-6.40; rabarber 47-60; Radijs 26-39; Selderij 18-49; Spinazie 61-80; Sla 9-43; Bloemkool 30-1 50: tomaten 5-6 90; spits kool 21-58; Kroten per bos 25-30: 1 60- 2.10; komkommers 18-70 krom p kg 18-20 HONSELER8DIJK CCWS 20 jun 1 75; Snijbroek 1 10-2.70; Violieren 1.25-3.90; amaryllis 8-11; Anjers 19-47; anjers tros 1,70-4.13: Anthurlum 69-1.65: Chrysanten tros Jaarrondcültuur >1.69-2.90; Chrysan ten gepl jaarrondcultuur 51-83; Fresia enkel 1.23-4.60; fresia dubbel 1.26-3.36: Gerbera gemengd 18-28; Gerbera op kleur 29-48; Gladiolen 3.42-5.30; Irissen 56-1.20; Leliekelken 34-55; Lelietakken 32- 1.70; Orchideeën 51-2.70, Rozen, groot 19- 59; Rozen, klein 9-29. POELDIJK Velling westland-Noord 20 Ju ni: Alicante 1020-11 90, Tomaten exp. a6 20-7 50: Blnn. 3 30-5 10; Sla 14-29; An dijvie 16-21: Postelein 17-25: komkom mers 18-66; Krom kg 18-22; Pepers groen 1.20-2 40; Pepers rood 5.50-8 90. Paprika groen 1.70-2 60; Paprika rood 4.30-5.75; selderij 7-26; Krulpeterselle 17-39: Radijs 17 48; Prlnsensebonen 3.10-4.90; Snijbo nen 2.30-4.60; Bloemkool 45-1.65: Auber gines 1.35-2 30: Frankethaler 8.30-11 20; Golden Champion 7 40-9 10: Tuinbonen 80 91; Spitskool 19; Aardappelen 75-1 05; Golden Japan 3.80-7 10; Ontario 3.80 7.80; Bealy 480: Bospeen 1.03-1 17; Net- meloenen 3 10-3 60; Suikermeloenen 3 20- 6.80: Ogenmeloenen 2 20-5 40; Perziken i8-1.43: Bleekselderij 46-82 's-GRAVENZANDE 20 Juni Veillngv. Westland Zuid; Sla 1.25-3 45: Tomaten 5.20-7 20. Snijbonen 2 40-2 75; Bloemkool 55-1 50; Komkommers 20-1 35; Aubergines groen 1.50-1.75; Paprika rood Andijvie 20-26; Spinazie 28-76; Postelein 25-28; Bospeen 1.20-1.45; Waspeen 90- 1.50; Pepere groen 2-2,70; Pepers rood 5.60; Radijs 61; Prlnsessebonen 2.50-4.10; Tuinbonen 65-74; Spitskool 11-31; Bos- kroten 40-49; Alicanten 910-9.80; Franke thaler 9.71-10.40: Golden Champ 10.70- 1130; Selderij 17-31; Peterselie 25-46; Bleekselderij 74-78. Doré 74—109 aanv. 16000 kg; andijvie 24-40 aanv. 54,000 kg; bloemkool: 6 127—164, 8; 104—150. 10: 61—102, 12: 31—52 aanv 62.000 st: Chinese kool 71 76 aanv. 1000 kg; komkommers 76-90: 54. 37-38. 27-30. 20-22. 18. aanv. 59000 St; komkommers krom 21-22 aanv 2 000 kg: kroten 44-62 aanv 14,000 bs: AI 152—169 en 180, aanv. 3.000 kg: peterselie 3875 aanv. 4 000 be1; poslelein 25—32 aanv. 8.000 kg; prei 2480 aanv. 3.000 bs: rabarber 21—42 aanv. 8,000 kg; radijs rood 3752 aanv. 8.000 be; selderij 10 73 4anv 12.000 bs: sla natuur 2342 aanv. 85.000 st; spinazie 2680 aanv 17.000 kg; spitskool 2442 aanv 8000 kg: tomaten: A 3797. V 97. C 63. aanv. 2 000 bakjes bdi uut en K-ncL, ui- M&icii baucijdüw. u kisten schelvis. 84 kisten wijting, 1174 kisten schol. 72 kisten schar, 179 kisten diversen. 177 kisten makreel. Prijzen per kilogram: tarbot 9 98-9 44. gr. tong 1007 8 89. gr. m. tong 10 19-971. kl m. tong 10.09-9 56. tong I 10 01-9 56. II 8.35-7 98. zalm 11 51-7.99 Per 40 kilogram: schelvis I 96. II 62, III 82-51, IY 64-52. wijting III 96-62, schar •11-22, schol I 104-82. II 104-86, III 110-80, IV 70-55, makreel 1 66-52, II 39-37, III 20- 19.60. kabeljauw I 66-60. II 88-59, III 88- 67, IV 112-65, V 81-43, tarbot 327-149, griet 214-141. BESOMMINGEN KW 25 64.300, KW 34-35.500. KW 217 4 200, UK 123 3 100. VL 34 1.230. VL 105 1080. BU 152 2.100. UK 56 2 800, UK 137 12 300. UK 200 1.500. UK 234 8 000. VD 15 670. VD 19 4 400, VD 20 500, VD 89 14.100. WR 189 7.800. SPANVI3SEK3 UK 23 en IK 48 6 200. UK 135 en UK 145 NEW VORK 19/6 ACF Industries 43% Alreo 18% Allied Chemical 37 Alum Cool Am 45"4 American Brands 40% Americad Can 31% Am Cyanamld 2744 Am Electr Power 20% Am Metal Climax 53% Am Motors 5% Am Smelt A P 17% Am Tel A Tsl 49% Ampex 5% Anaconda 16% Armco Steel 28 Atlant Richfield 102 Bendis 37% 37% Beth) Steel 35% 35% Boeing 29% 29% Burlington Ind. 24% 25% Can Pacific Ry 14% 14% Ceianese 35% 36% Chase Mannattat 36% 36% Ctressie System 37 36% Chrysler 11% ll Cities Service 46% 46% Colgate Paimoilv 31 Hi 33'. Colt Industrie# 29% 29% Commonw Edisoi 28% 28% Cpns Edison 14 14% Cent Can 24% 24% Cont OH 66% 68% Curtlss Wright 13% 13% Ourtlss Wright A 25 b 25b Dart Ind. Deere and Co Dow Chemical Du Pont (ttJ) 23% 23% 39% 41 85% 06% 120/23% Eastman Kodak 03% 103% Exxon 9091% First Nat. City 38% 38% Allegheny Pow. Akzona Am Standard Amsted Ind. 17% 14 Hi 13% 63% 18% 14% 13 H» 63 Bait A Ohio Bayuk Cigars 58>7%b 4 4 Cerro Chase Select Pd Columbia Gas. Comlnco Cont Telephone 16% 17 23 16 23.27 27% 28 27% 28% 13 13H. Fluor Corp. 39% 41 Gen Cigar 14 14 Gen Electrio Gen Funds Gen Motors Gen Publ Ut». Gen Tel A Tel Getty Oil Gllette Girabel Brothers Goodyear I and Gulf OH 47% 26% 45% 16% 1 24% I 183 30% 17% i 27% 22% Illinois Central Ind. 14% 14 Hi Instlco 7% 7% Int Bustn Mach 208 206 Intern Harvester 27% 28% Int Nick of Can 27% 27% Int Paper 49% 50% Int Tel A Tel 23% 23% Johns Manvllle 22 22% Ling Lemco Voug 14 14% Litton Ind 8% 8% Lockheed Alrcral 11 11% Marcor 25% 26% Martin Marietta 18% 16% May Dep Stores 44 Hi 46 McDonnel Dougl 16% 16% MOD11 Oil Corp. 47 47 Nabisco Nat Cash Reg. Nat Distillers Nat GvDsum Nat Steel Nat Lead Ind. 34% 35 38% 38% 15% 15% 13% 13% 37% 37% 14% 14% Pac Gas and El. Per.n Central Pepeico Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr. 66% 65% 36% 36% 50% 49% 56% 55% Procter A Gambl 93% 94 RCA 19% 19% Republic Steel 29% 30% Reynolds Ind. 67 57% Royal Dutch Pstr 37 37 Santa Fê Ind. Sears Roebuck Shell OU Southern Oo aoutnern Paclftc Southern Raliw. Sperry Rand Stand OU Calif Stand Oil Indian Studebak. Worth Sun Oil 27% 27% 69 70% 54 54% 13% 13% 23% 23% 51 50% 43% 44% 31% 31% 47 46% 32% 32 34% 34% Texas Gulf Texas Inst Transamerica 26% 27% Kansas City ind. 9% 9Hib Kansas Power 18% 18% KLM 22 22 Kroger 22 22 Nat Can 11% NY Centr. A 5Hi S ■North West R 67 Hi N Am PhUiipe Co 20 20% Unilever' 43% 43% Union Carbide 60% 61% Uqi Royal 8 7% United Aircraft 58% 59% United Brands 5% 5% US Steel 60% 61 West Union Tel. 13% 14% Weslmghouse El. 18 18% Wool worth 14% 15 Occidental pstr. Reliance Group 6% 5% Standard Brands 69 69% Tandy 38% 41% Union Electr. 12% 12% United Bjectr. 7Hi 7% Ug Corp 13% 13% Western Bancorp 23% 24%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 29