:an Essen: Telstar heeft ieuwe gezichten nodig Ook wereldtijd voor Tim Shaw 'De jeugd zou mij al lang verdrongen moeten hebben' kker na zege p Dent in finale Niki Lauda opnieuw favoriet voor GP chen la i id met Ling Ajax Minder bezoek bij wedstrijden in Italië -- 1W§IS^r §Sf Geen premie voor Hongaarse spelers Hans Gunneman (30) stopt als actief wedstrijdturner Opnieuw twee overwinningen De Vlaeminck 1 /KWARTET ZATERDAG 21 Jui\i SPORT 23 tense club bereidt zich al weer voor op de competitie p speciale verslaggever SN Terwijl verreweg de meeste betaalde voetballers op de jrgoten stranden aan de Spaanse en Italiaanse kusten hun delen laten roosteren, hebben de spelers van Telstar deze week onder leiding van Joop Castenmiller al weer hervat ectiegroep die op de frisse grasmat in ontspannen sfeer aan pggelopen conditie werkte kende nauwelijks nieuwe gezich- plstar heeft zich, traditiegetrouw kan men wel zeggen, weer >n-gelijk rustig gehouden op de transfermarkt- Men hoopt de it'Hde weken nog een spits uit een van de Skandinavische lan- 5n, in te trekken, maar de onderhandelingen verkeren' nog in dos stadium. komende seizoen zal de Vel- prmatie dan ook weer de ver- e namen tellen die het ge es ran Telstar de laatste jaren eni bepaald. De aanhang van jn_; kan hun namen bijna dro- Fred André, Monne de Wit. Ut, Tonny Fens, Hans Dries- jrans van Essen, Fred Bis- Klaas Bijl, Jaap Bloem en it ook weer Paul van der het enfant-terrible om wie ^lotfase van de laatste com- g- (aflevering enige deining was Telstar, dat de laatste n 'eerst obder Jan Rab en later' iJoop Castenmiller zich op Irdienstelijk niveau beweegt. doorgaans in de anonimiteit ;eg gaat hunkert naar de zo jodige erkenning. [Telstar en dat wordt niet door zijn trainer, maar ook le spelers als een tragedie 1, komt zelden of nooit in ruws, tenzij er zich een inci- 'Eiyoordoet dat toevallig de bui- El¥>°>'( ERDAM Nadat Ajax eerder rereenstemming had bereikt Se Excelsior-speler Ton Wic- eeft de Amsterdamse club nu pw een contract aangeboden pen jonge speler. Tschen la ■an FC Den Haag wil komend in onder de door Ajax gestelde 'ies gaan spelen. Zowel voor |Wickel als Tschen la Ling nog dat Ajax tot overeen- ling moet zien te geraken tun club. Veenendaal, dit seizoen >rer in het zaterdagvoetbal, 'eer terug naar Vitesse. Aan linde - van het vorig seizoen ik Veenendaal naar DOVO uit indaal. Hij heeft nu echter een eenjarige overeenkomst in met de Arnhemse eerstedi- lub. inderhandelingen tussen FC [te en PSV inzake d£ overgang int Schmidt Hansen zijn be id. Het bestuur van FC Twente laten weten dat op een trans- ian Schmidt Hansen niet meer ft te worden gerekend. tenwereld bereikt. Die betrekkelijke anonimiteit zit vooral Frans van Essen (27), Telstars huidige laatste verdediger dwars. Van Essen, al tien jaar uitkomend in het keur korps en hooglijk verbaasd dat een landelijke kr$nt geïnteresseerd is in het wel en wee van Telstar zegt wel eens jaloers te zijn op het naburige AZ'67, dat naar zijn me ning wel de schijnwerpers van de publiciteit op zich gericht ziet. 'Als Telstar een tribune bouwt lees of hoor je er niets over, maar als er bij AZ iets dergelijks gebeurt staan de kranten er vol van. Wij voelen ons dan op een onstellende manier achtergesteld. En wat heeft AZ, on danks de financiële injecties van de gebroeders Molenaar nu in feite meer gepresteerd het afgelopen sei zoen dan wij. De ploeg haalde vier punten meer. Dat is alles'. Het is niet voor niets dat Frans van Essen het voorbeeld van AZ'67 ten tonele voert. Sinds Telstar in de strijd om de KNVB beker door AZ'67 met 81 werd vernederd is de rivaliteit tussen beide clubs een dimensie toegenomen. Van Essen: 'Ik durf rustig hardop te zeggen dat we nogal wat leedverrtiaak hebben gehad toen IJsselmeervogels AZ te grazen nam. We vonden het alle maal een prachtige stunt'. NIEUWE SPELERS Van Essen had gehoopt dat het 'bestuur van Telstar er de afgelopen maanden in zou zijn geslaagd en kele nieuwe gezichten aan te trek ken. Maar die hoop is ijdel geble ken. 'Wat we nodig hebben is een of twee nieuwe speler^. Al jaren kijkt ons publiek tegen dezelfde figuren aan. Ik kan me dan voor stellen dat men dan niet meer zo warm loopt om Telstar aan het werk te zien. Ik ben van mening dat het scoutingssysteem sterk voor verbetering vatbaar is. Maar Telstar is een stichting, een club zonder verenigingsvorm en dat wreekt zich op den duur. Bij de amateurs lopen veel talenten rond, maar ze moeten natuurlijk wel ontdekt worden. Het heeft geen enkele zin om bij wed strijden van het Nederlands ama teurteam naar talentvolle krachten uit te kijken. Die worden toch door AZ of andere clubs gestrikt. Nee, Telstar moet dergelijke talenten plukken uit de lagere regionen van de amateurs'. Van Essen meent dat zijn club veel meer zou moeten profiteren van voetballers die hun isporen hebben verdiend. 'Neem bij Voorbeeld Paul van Egmond. Vorig jaar stopte hij met voetballen. Hij heeft in de elf jaar dat hij voor Telstar uitkwam blijk gegeven een zeer waardevolle kracht te zijn. Zo'n man zou je bij het scoutingswerk moeten inscha kelen. Bovendien is hij een echte clubjongen. Jammer dat dit niet gebeurt. Ik heb de indruk dat de gemeente waarvan Telstar jaarlijks een subsidie ontvangt eix het be stuur het al lang goed vihden wan neer wij ons op een redelijke plaats in de eredivisie handhaven. Maar als speler kan niemand het me kwalijk nemen dat, ik wel eens wat meer verlang. We hadden het afge lopen seizoen een periode-titel wil len pakken, maar dat is helaas niet gelukt. Nu spelen we in de interto- tocompetitie en dat is voor een club als Telstar die nog nooit in ternationaal voetbal heeft gespeeld al een fantstisch, evenement'. HONKVAST Fran$ van Essen die er al meer dan 250 wedstrijden bij Telstar heeft -opzitten en afwisselend in de mid denlinie en Je verdediging heeft gespeeld verklaart zijn honkvast heid aan het feit dat het klimaat bij de Velsense club uitermate goed is. 'Vrijwel a^.e spelers bij Telstar r leek tegen de Australiër in irm te zijn, hij had het karwei lard in 48 minuten. Dent, die ermo Vilas had uitgeschakeld ottingham, bezat geen afweer de top-spin forehands en suivere opslagen van Okker. de eerste set verloor Okkcr dertien slagenwisselingen. Ie tweede set scheen het of iets minder geconcentreerd de. Zeker is echter dat de wat lere scherpte in zijn slagen pas id toen hij al een doorbraak op ervice van Dent op zijn naam gebracht Zonder zichtbare in ning voltooide Okker de een- ge wedstrijd. Okker ontmoet in de finale de iraliër Tony Roche, die Roscoe uitschakelde. Tanner die voor een grote verrassing de door Jimmy Connors te laan. verloor in drie sets: 4-6 MILAAN In het afgelopen seizoen zijn bijna 800.000 toe schouwers minder naar de wedstrijden in de Italiaanse hoogste klasse komen kijken dan in het voetbalseizoen 1973/1974. Niettemin kregen de zestien verenigingen ruim vier miljoen gulden meer in kas. Die winst kwam uit de verkoop van seizoenkaarten. De 240 wedstrijden uit de hoogste klasse trokken het afgelopen voetbaljaar 3.890.000 toeschouwers tegen 4.684.000 een seizoen daar voor. De totale recette daalde van 54,2 miljoen gulden naar 50,8. Dat, verlies werd meer dan goed gemaakt door de stijgende verkoop van sei zoenkaarten, 87,3 miljoen te gen 83.1 miljoen. Het verlies aan toeschouwers werd daar door ruim gecompenseerd en dat was mede een gevolg van de verhoogde prijzen. Vertegenwoordigers van het Italiaanse betaalde voetbal menen dat de verminderende belangstelling niet direct in verband met de kwaliteit van het spel gebracht kan worden. Zij geloven niet dat de voor tijdige uitschakeling bij het wereldkampioenschap, de ver der matige resultaten van het nationale elftal of de ongere geldheden op de tribunes van werkelijk grote invloed zijn. Volgens hen is de daling ver oorzaakt door de gevolgen van promotie en degradatie aan het einde van vorig sei zoen. Met de degradatie van FC Genova, Hellas Verona en Foggia verdwenen clubs uit tamelijk dicht bevolkte woon gebieden. daarvoor in de plaats kwamen Ternana, Ascoli en Varese, clubs die veel minder 'achterland' heb ben. ZANDVOORT Niki Lauda, na overwinningen in Monaco, België en Zweden eerste in het klassement voor het wereldkampioenschap, is ook de grote favoriet voor de overwinning in de Grand Prix van Zandvoort die morgen wordt gehouden. De Oostenrijker noteerde gisteren op de eerste trainingsdag de beste tijd. Zijn stalgenoot Clay Reggazzoni uit Zwitserland had een fractie Van een seconde meer nodig. Lauda werd daardoor nog gesterkt in zijn overwinningskansen, omdat Reggazzoni nu achter hem de concurrentie bezig kan houden. Vorig jaar won Lauda ook op Zandvoort in een race waarin hij van begin tot einde op kop lag. Iets dergelijks wordt morgen opnieuw verwacht. In de stralende zon en de verfrissende wind van zee slaagde de enige Nederlandse deelnemer er niet in veel indruk te maken. Gijs van Lennep bleef met zijn verouderde wagen ruim drie seconden bij Lauda achter. Drie coureurs raakten gisteren na een slip even het spoor bijster, maar schade van betekenis aan man en machine viel er niet te noteren. Oe beste trainingstijden zijn: 1 Nicky 1.21.62; 13. Carlos Pace (Brazl 1.2.1.68: io. Lauda (ostenrijk) 1.20.34 (190.548 km u) Patrick Depalller (Fr) 1.21.<o: 16 Ronnie 2. Clav Regazzoni (Zwitserland! 1.20.57; Peterson (Zweden) 1 22.22;_ 1. Alan Jo- James Hunt (GB) 1.20.70; 4. Jodi Scheckter (Z. Afr) 1.20.74; a. Carlos Reu- temann (Arg) 1.20.87: 6. Emerson Flttl- paldl (Brazl 1.21.04: 7. Jean Pierre Jarier (Fr) 1.21.15; 8. Tony Brlse (GB) 1.21.24: 9. Vittorio Brambllll (It) 1.24.25: 10. Jochen Mass (W. Did) 1.21.28: 11 John Wotson (Ierland) 1.21.332; 12. Jacques Lafflte (Fr) 1.21.32; 13. Ton Pryce (GB) (Austr) 1 22.55, 18. Mark Donohue (VS) 1.22 74;: 19. Jacky Ickx (Belg) 1.23.20: 20. Gijs van .Lennep (Ncd) 1.23.38; 21. Bob Evans (GB) 1.23.53: 22. Ian Scheckter (ZA) 1.23.93; 23. Lella Lombard! (It) 1.23.99: 24. Wilson Flttl- paldi (Braz) 1.24.48; 25. Hlrloshl Fushlde (Jap) 1.33.37. Furniss op 400 meter vrije slag verslagen FRANS VAN ESSEN: 'Als Telstar een tribune bouwt hoor je er niets van, als AZ het doet staan de kranten er vol van'. behoeven zich maatschappelijk geen zorg te maken. Bij ons komt het niet voor dat een speler als Jan Jongbloed van FC Amsterdam voor de wereldkampioenschappen een basissalaris van 15.000 verdiende. Dat is wellicht ook de reden dat het elftal al enige jaren nagenoeg in dezelfde samenstelling uitkomt'. Telstars libero vindt dat Piet de Visser, de huidige trainer van het naar de eredivisie teruggekeerde NEC een grote invloed op zijn car rière heeft gehad. 'Ik bewonder de man om zijn oefenstof, zijn bege leiding en zijn benadering van de voetbalprof. Je kon met hem zo ontzaglijk fijn over voetbal praten. Piet de Visser is een fijn en prettig mens. hoewel hij op zijn tijd ook keihard kon zijn. Jan Rab, de op volger van De Visser, heeft Telstar zijn huidige gezicht gegeven'. 'Ik kan me voorstellen dat Rab, toen hij zag dat zijn mogelijkheden uitgeput wa'rèn, ons de rug toekeer de. Onder Castenmiller zijn we nieJS anders gaan voetballen. Misschien dat we in thuiswedstrijden wat meer spektakel bieden. Castenmil ler is een man 'die alle problemen met een glimlach oplost. Bij hem kun je ï.iet lang kwaad blijven. Ik moet echter zeggen dat er zich bij ons zelden grote problemen voor doen. De zelfdiscipline is vrij groot. Een keer hebben we ons bemoeid met het beleid van de trainer toen hij Jaap Bloem wilde passeren ten gunste vaq Paul van der Meeren. Die beslissing hebben we aange vochten. Dat incident is nu echter gesloten'. RICHARD MATTHIJSSE BOEDAPEST De Hongaarse voetbalbond heeft besloten dit jaar aan het einde van het seizoen aan spelers.en trainers van eerste-divi- sieclubs niet de gebruikelijke pre mie uit te keren. Dit, omdat de prestaties in de competitie niet naar behoren zouden zijn geuteest. 'De spelers hebben dit jaar niet aan de minimum-eisen voldaan', aldus een official. De hoogte van de premies voor de spelers hangt af van de positie die de club op de ranglijst inneemt. Daarnaast vangen internationals meer dan 'gewone' voetballers. In het geval van Ferenc Bene is het douceurtje wel eens opgelopen tot 100.000 forinten, ongeveer 12.000 gulden. Hongarije heeft, inderdaad een slecht jaar achter de rug. Het nati onale elftal verloor in de voorron den van het toernooi om het Euro pees kampioenschap drie keer en het team plaatste zich niet voor de Olympische Spelen. Wel bereikte Ferencvaros nog de finale van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars. De Hongaarse voetbalbond heeft overigens in het verleden ajtijd ontkend dat er jaarlijks geldbedra gen aan spelers en tariners werden uitgekeerd. LONG BEACH (AFP/UPI) Tim Shaw heeft tijdens de Amerikaanse selectiewedstrijden voor de wereldkampioenschap pen zwemmen in Cali (Col.) zijn eigen wereldrecord op de 400 meter vrije slag verbeterd van 3 minuten 54.69 seconden tot 3.53.95. Bruce Furniss, die woensdag twee keer het wereld record op de 200 meter vrije slag verbeterde, eindigde in de finale als tweede in 3.55.40. Op de 200 meter vrije slag dames bleef Shirley Babashoff met haar tijd van 2.02.54 slechts weinig bo ven het wereldrecord van Kornelda Ender (O.Dld). dat op 2.02.27 staat. Tim Shaw. die vorig jaar de wereld verbaasde met een serie wereldre cords op de langere vrije-slagnum- mers, heeft bewezen dat hij nog tot de absolute top behoort. Eerder de ze week had Shaw op de 200 meter vrije slag voorrang moeten verle nen aan Bruce Furniss, die tot twee keer toe Shaws wereldrecord verbe terde. Furniss, die in de series van de 400 meter de snelste tijd maakte (3.57.78) werd in de eindstrijd af getroefd. Toch kwam hij nog tot 3.55.40, na het vorige en dit record van Shaw de beste tijd ooit ge maakt. Nog twee zwemmers bleven op de 400 meter vrije slag onder de enkele jaren nog als ideaal voorge stelde grens van vier minuten. Bryant Godell kwam tot 3 58.09, de wereldkampioen van 1973 Rick De- mond tot 3.59.87. Voorts kwamen in Long Beach nog twee wereldrecords in gevaar. Billy Forrester kwam op de 200 meter vlinderslag tol 2.00.79. slechts ne gen-honderdste seconden boven de toptijd van Mark Spitz, die dateert van de Olympische Spelen te München (1972). Greg Jagenburg zwom 2.09.95. istraliër Tony Roche laatste tegenstander I ITINGHAM Tom Okker is finalist van het internationale istoernooi te Nottingham. In de halve eindstrijd versloeg de erlander Phil Dent in twee sets, 6-1,6-4. 6-3 3-6. Tony Roche zette eerder ih het tofernooi de Amerikaan Arthur Ashe de voet dwars. Roche is langdurig geblesseerd geweest en kwam ei genlijk alleen voor het dubbelspel op Wimbledon naar Engeland. Zijn grote vorm van het ogenblik doet echter vermoeden dat hij ook in het enkelspel weer met de top kan meestrijden. EASTBOURNE Billie-Jean King en Virginia Wade zijn doorgedrongen tot de eind strijd van het damesenkelspel van het toernooi te Eastbourne. Billie- Jean King versloeg de Russin Olga Morozova met 6-4 6-1. en Virginia Wade bleef Rosemary Casals de baas met 4-6 6-3 6-4 De Ameri kaanse Casals had zich geplaatst voor de halve finales door een 6-2 6-3-zege op de Zweedse Helena An- liot. Van onze sportcorrespondent EINDHOVEN Het besluit van de thans 30-jarige Eind- hovense keurturner Hans Gun neman om te stoppen met top sport is voor velen als een verrassing gekomen. Na de wedstrijd van vanavond, de interland tussen Nederland en Oostenrijk in Zwolle is het de finitief gebeurd. Hans Gunne man sluit een carrière, een bijzonder succesvolle loopbaan, van achttien jaar af. In die periode werd hij twee keer, in 1966 en 1968, nationaal kam pioen. Negen keer werd hij ach ter zijn vriend en clubgenoot Cor Smulders tweede. Hans Gunneman heeft over zijn besluit heel lang nagedacht. Hij zegt: 'Het is mijn situatie het beste wat ik kan doen. Nu sta ik nog altijd op de tweede plaats in Nederland en misschien kan ik me zelfs nog wel een tijdje hand haven. Ik heb echter vrijwel geen tijd meer om te trainen en dat is voor een keurturner funest. Geen enkele sport is zo trainingsinten- sief als juist turnen'. OOGKLEPPEN Gunneman vervolgt: 'Als je dertig bent dan ga je de zaak echter anders bekijken. Dan loop je niet langer met kleppen voor je ogen. Je ziet in dat de sport niet alleen zaligmakend is. daf er ook andere dingen in het leven belangrijk zijn. Je gezin bijvoorbeeld. Ik ben getrouwd en vrijwel nooit thuis. Dan je maatschappelijke carrière. Tweeëntwintig uur in de week werk ik als turndocent aan de sportacademie in Tilburg'. 'Dan is er nog de zaak. Het is zeker dat ik de sportzaak van mijn vader over niet al te lange tijd zal overnemen. Ook dat HANS GUNNEMAN: 'Geen sport is zo trainingsintentief als juist turnen. vraagt natuurlijk tijd en inzet. Dat is tenslotte je toekomst. Je moet kunnen relativeren aan het beoefenen van de topsport komt toch eens een einde'. Dit alles neemt niet weg. Gunne man geeft het ruiterlijk toe. dat, hij de sfeer en vooral de kontak ten die er in de loop der jaren zijn ontstaan zal missen. Gunne man: 'Ik heb een fantastische tijd gehad. Wanneer ik het over zou moeten doen deed ik het weer zo'. JEUGD Hans Gunneman vindt het in fei te een trieste zaak voor de Neder landse turnwereld dat hij zich nog steeds op het voorste plan heeft kunnen handhaven. Alleen wanneer er een wedstrijd op het programma staat traint hij enkele weken. 'De jeugd zou mij al lang uit de keurploeg verdrongen moe ten hebben', zegt hij. Gunneman vraagt zich af of de jeugd er nog wel zoveel voor wil doen als vroeger. 'De roem die een goede gymnast oogst is niet te vergelijken met de populariteit van een doorsnee-voetballer. Over de materiële voordelen .zullen we dan maar zwijgen. De turner moet er echter minstens evenveel voor .doen. Je moet enorm kunnen afzien. Vaak doen alle ledematen na een wedstrijd pijn. Je ge wrichten in schouders, polsen en knieën hebben toch wel veel te lijden. Ook je voeten moeten door het vele springen veel kunnen verdragen'. ROOFBOUW 'Het bedrijven van topsport is een vbepaalde vorm van roofbouw ple gen op je eigen lichaam. Turnen geeft natuurlijk ook voordelen. Geen enkele sport is zo karakter vormend. Het geeft je vaak een superioriteitsgevoel wanneer je be seft dat je je eigen lichaam weet te beheersen. Ook de waardering voor je tegenstanders wordt je in grote mate bijgebracht'. Tot slot de toekomst. Over de Nederlandse turnwereld: 'Ik ge loof dat er ook in Nederland vol doende talent is. Het zal echter districtsgewijs tevoorschijn moe ten worden gehaald. Een turnin- stituut, waarop de besten van het land worden geplaatst zou de op lossing kunnen zijn'. CIRKEL Over zichzélf: 'Enkele maanden doe ik helemaal niets. Daarna zie ik wel weer. Misschien ga ik nog één avond in de week naar de club. Ik heb ook gedacht aan het vormen van een eigen groepje jong talent. Jongens die er echt iets voor over hebben. Die zo als ik vroeger met oogkleppen rond lopen en alleen maar turnen zien. Dat betekent echter intensieve training. Meerdere avonden in de week van huis. Wedstrijden in het weekeinde en dat zijn nu juist de oorzaken waarom ik afscheid neem. Ik vrees dat ik dan in de vicieuse cirkel terecht kom. Wat het ook wordt, voor mij in elk geval geen wedstrijden meer'. Op de 200 meter vrije slag dames miste Shirley Babashoff het wereld record van de Oostduitse Kornelia Ender (2.02.27) op een paar tienden van een seconde. Babashoff, een van de 'veteranen' in de Ameri kaanse ploeg, kwam tot 2.02.54. Matig waren de prestaties op de 100 meter rugslag dames. Linda Jezek won in 1.05.69 (serie 1.05.62), voor Tauna Vandeweghe in 1.07.10 (serie 1.06.73). Olympisch kampioene Me lissa Belote maakte een come-back. Zij werd zesde in 1.07.60. De 400 meter wisselslag heren leverde een zege op voor Fred Tyler in 4.30.72. ELZERMAN In het Haagse Zuiderparkbad heeft Henk Elzerman tijdens de Haagse kringkampioenschappen twee nieu we nationale records voor 50-me- terbanen gevestigd. Op de 1500 me ter realiseerde de Haagse dokters- zoon een tijd van 16.16.9, een ver- betetering 11 seconden van zijn oude record dat hij vestigde op 8 juli j.l. te Rijswijk. De limiet 'voor Cali is 16.10. Als tussentijd op de 800 meter liet Elzerman 8.35.7 minuten afdrukken. Het oude recore stond met 8.45.9 sinds 24 juli 1972, gevestigd in Utrecht, op naam van Ton van Klooster. AFFOLTERN Roger de Vlae minck zal er na de Ronde van Zwitserland alleen maar meer spijt van hebben dat hij dit jaar niet meedoet aan de Tour de France. De 26-jarige Belg won gisteren de twee delen van de laatste etappe in de Zwitserse ronde, waarmee hij alleen nog maar eens duidelijk maakte dat hij en niemand anders de eind overwinning verdient. Voor de start van de negende etap pe waren er maar weinigen die nog geloofden in een serieuze aanval van de naaste belager van De Vlae minck, Eddy Merckx. De Belg had het gisteren willen proberen, maar moest constateren dat zijn ploegge noot Êdward Janssens niet van plan was hem daarbij te helpen. Zo kon De Vlaeminck zich eigenlijk zonder veel moeite handhaven. Zijn slechtste prestatie in deze ronde was een vijfde plaats. In het eerste deel van de laatste etappe, een rit over 105 kilometer van Frauenfeld naar Affoltern, ge beurde nog onverwacht veel. Tot twaalf keer toe werd er een ont snappingspoging gewaagd. De beste kansen leken weggelegd voor de Spanjaard Oliva die de zevende etappe won. en nu ook weer met voorsprong over de enige moeilijke passage, de Albis-pass (790 meter) kwam, maar zes kilometer voor het slot toch weer werd ingehaald. In de eindsprint bleek De Vlaeminck weer de sterkste. Hij won ook de afsluitende tijdrit rond Affoltern over 20.4 kilometer. Eddy Merckx bleef drie seconden bij hem achter, terwijl Roy Schui ten op 23 seconden de derde plaats veroverde. Beste Nederlander bleef echter Bert Pronk. Hij klom na de tijdrit zelfs naar de vierde plaats in de algemene rangschikking omdat de Italiaan Ricciome teveel tijd verloor. Eerste gedeelte van de negende etnppe: 1. Roger de Vlaeminck (Belg) 2,3o4 0 (gem. sn. 40.641 km/uur). 2. Eddy Merckx (Belg). 3. Enrico Paollni (It). 4 Roland Salm (Zwlts). 5. Roy Schuiten (Ned). 6. Louis Pfennlnger (Zwlts). 7 Luciano Conattl (It), 8. André Dlerlckx (Belg), 9. Jean-Pierre Berckmans (Belg). 10. Adrlano Pella (It), allen ln dezelfde tijd als De Vlaeminck. Tweede gedeelte van de negende etappe: tijdrit over 20.4 kilometer: 1. De Vlae minck (Bel) 26 min. 51 sec.. 2. Merckx (Bel) 26.54. 3. Schuiten (Ned) 27.14, 4. Pfennlnger (Zwi) 27.22, 5. Lloyd (GB) 27.55, 6. Van den Hoek (Ned) 28.18, 7. Salm (Zwl) £8.20, 8. Bellini (It) 28.25, 9. Pronk (Ned) 28.32, 10. Thurau (WDld) 28.35. Eindklassement: 1. De'Vlaeminck 44 uur 22 min. en 48 sec. op 55 seconden 2. Merckx. op 1 min 28 sec. 3. Pfennlnger. op 4.27: 4. Pronk, op 4.32: 5. Rlccoml (It), op 4.39: 6. Dlerlckx. op 9.21: 7. Bellini. op 9.35: 8. Janssens (Bel), op 10.27: 9. ZUloli (It), op 10.50: 10. Thu rau. op 12.29: 18. Tabak, op 18.09: 23. Schui ten. op 30.02: 44. Van den Hoek. AUTOSPORT De Nederlandse Grand Prlx zal volgend Jaar als twee de naam 'Grote Prijs van Europa' krijgen. De race ls dan op 29 augus tus, aanmerkelijk later dan1 normaal. VOETBAL De Spaanse eerste dlvJ- sleclub Valencia heeft het Internatio nale voetbaltoernooi te Parijs gewon nen. In de finale werd het met Johan Curljff versterkte ï»arls St. Germain (CF Barcelona had zijn vedette voor veel geld enkele dagen uitgeleend) verslagen met 1-0 door een doelpunt van Planelies ln de 88e minuut.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 23