Vlaak een reservaat van de wegbermen' (euring van autobussen hier zeer streng PO» OP do plaat Middelburg: voorbeeld van hoe het kan "bemen langs wegen nü weer aangetast door verkeerd maaien Wilde flora bloeit in volle glorie jouringcar veiliger dan vliegtuig en eigen auto, De SHF-band: een falende legpuzzel 'W/KWARTET ZATERDAG 21 JUNI 1975 BINNENLAND Huib Goudriaan iENINGEN De kleurrijke ten van onze vaderlandse irmen krijgen nog niet al- Ègen de eer, die ze toekomt, sèrekend in een tijd, dat de 'lora niet meer zo onbarm- wordt doodgespoten als joor enkele jaren (en opge- wordt vastgesteld, dat de irmen weer opfleuren) |t op heel wat plaatsen te gemaaid. is vreemd, dat nu de houding over de natuur een verande- ondergaat, dit te vroege maai- it voor de bermflora weer ver- t'. Deze verzuchting slaakt P. irwijk, volgens velen Neder- wegberm-kenner nummer die als hoofd van de afdeling ïidkunde en -bestrijding van antenziektenkundige Dienst in ningen, al een aantal jaren (hoe vreemd dit in zijn funk- het eerste gezicht moge klin- voor een ingetogen optreden het 'onkruid'. jaar na een interview in itus 1971 voor deze krant ie heer Zonderwijk, waarin hij am voor een verantwoord ge- van herbiciden, waarbij niet i wordt doogespoten, en in hij concludeerde dat terwil- an onze wilde planten een aliteitsveranderlng nodig was. n we hem of er veel ten goede Wegberm-kenner Zonderwijk: ...maaien op het juiste tijdstip... is veranderd. Zonderwijk: 'Sindsdien is er wel een duidelijke mentaliteitsverande ring gekomen, maar als u mij vraagt of ik tevreden ben, ant woord ik: Ja. hoewel het irritant is, dat toch ook dit voorjaar in een aantal gevallen op wegbermen ls gespoten. Ik heb de indruk, dat waar dat gebeurt, onze voorlichting de mensen niet heeft bereikt'. De heer Zonderwijk is de afgelopen jaren zodanig onder de indruk ge komen van de rijkdom en verschel- denheid aan plantensoorten op on ze wegbermen, van de reservoir functie van deze bermen en het toevluchtsoord, dat zij vormen voor plant èn dier (onder meer insecten!. wegberm, zoals veel Nederlanders die de laatste tijd lemen: troosteloos kaal dat hij nu een idee wil lanceren, dat het overwegen waard ls. Hij zou een deel van de dertigduizend hec tare Nederlandse wegbermen een reservaatsfunctie willen geven, zo als ook natuurreservaten dat heb ben. Wegbermen met een waarde volle begroeiing zouden een beheer moeten krijgen, dat de levensge meenschap (biotoop) in die weg bermen in stand laat en zo moge lijk verbetert, overigens zonder dat het verkeer of de landbouw daar door wordt geschaad Adders Zonderwijk: 'Het is een fabeltje dat echte natuur vèr verwijderd is van onze verstedelijkte cultuur. In Drenthe vinden we adders in de wegbermen en in Ede kan ik u maanvarens langs de weg laten zien. Er zijn wegbermen met heide- anjer, blauwe morgenster, dubbel- kelk. bunias. Engelse alant en grote pimpernel. Als particuliere natuurbescher mingsorganisaties en ook de over heid zich moeite getroosten om re servaten aan te kopen, dan vraag ik me af: moeten we sommige weg bermen, met plantensoorten die zich niet in natuurreservaten laten opsluiten, ook geen reservaatsfunc tie geven? Zo vind je bijvoorbeeld de wilde cichorei niet in dergelijke natuurreservaten, maar wel vlakbij de weg, omdat daar waar de be groeiing kort wordt gehouden, de cichorei zich het best ontwikkelt. Daarom wil ik het idee opwerpen sommige wegbermen dét beheer te geven, dat die bijzondere soorten in stand houdt. Een niet minder be langrijke kant van de zaak is na tuurlijk, dat we dan tevens de mensen 'bloemrijke' wegen geven'. Beheer Wat de heer Zonderwijk op het. ogenblik bijzonder ontstemt is het voor de betrokken flora maaien op een onjuist tijdstip. 'Het maaien gebeurt soms te vroeg en soms weer te laat. Nu weet ik dat het moeilijk is een kant en klaar maaischema voor el ke situatie te geven. Toch moet in principe pas worden gemaaid, als de belangrijkste voorjaarsbloemen en met name de tweéjarige planten de tijd hebben gehad om zaad te vormen De mogelijkheid tot voort planting van bijvoorbeeld het twee jarig streepzand wordt nogal twij felachtig als het voor de rijping wordt onthoofd. In de nazomer of herfst, als voor de tweede keer wordt gemaaid, moet ook worden gewacht tot de zomerbloemen hun zaad hebben kunnen laten vallen. En dan de manier waarop het maaien gebeurt.Verantwoord is om de berm een meter vanuit de weg te maaien, zodat de weggebrui kers de reflectoren op de berm- plankjes kunnen zien. Maar hoe is het mogelijk, dat Juist als het flui- tekruid bloeit, een berm over de volle breedte wordt gemaaid en het toch al weinige rijpe zaad tot moes wordt- geslagen door het gebruik van een zogenaamde klepelmaaier? Het maaien moet gebeuren op het juist tijdstip, met een voor het doel geschikt werktuig. Het hooi moet een week tot tien dagen blijven liggen, zoals dat vroeger in het hooiland ook gebeurde: de zaden kunnen dan vallen. Een bijzonder nadelig gevolg van het maaien met de klepelmaaier ls ook. dat het fijngeslagen hooi doorgaans op de berm blijft liggen, waardoor dit als voedingsstof fungeert en grond rijk Wedts de Swart langs de Middelburgse singels: herstel van planten en terugkeer van vogels... MIDDELBURG Neerlands wilde planten bloeien in volle glorie op het Bolwerk en langs de singels van Middelburg: een voorbeeld van hoe het ook kan. Drie jaar wordt er al niet meer gespoten, langs de singels ivordt slechts eenmaal per jaar gemaaid en op het Bolwerk zijn vakken uitgesp aard. waar de zeis nooit wordt gehanteerd. 'In 1971 werd hier nog ontzettend veel gemaaid en ook gespoten', zegt J. C. Wedts de Sivart. die in dat jaar een brief aan B. en W. van Middelburg richtte, met het verzoek de wilde flora te sparen. 'Ik woonde toen op het Bolwerk en constateerde, dat ook de riet kragen werden bespoten, met als gevolg dal het grote aantal kare- kieten. dat hierbroèide. ver dween. Gelukkig reageerden B. en W. positief op mijn verzoek: er zijn nu weer tachtig paren karc- kieten. en ook de waterhoentjes, die in het riet schuilen, zijn te ruggekeerd. Een ander gevolg is, dat door de stevige rietkraag geen kinderen van de steile oever in het water rollendoor de afwezig heid van riet gebeurt dit in brandvijvers in de nieuive wijken wel. Daarom wordt nu ook daar riet geplant'. De 45-jarige Wedts de Swart, be ambte bij de Rijksverkeersinspec tie. coiistateert ook een grote vooruitgang van de wilde flora. 'In het voorjaar zie ik de terug keer van bloemen als brunel, klei ne ereprijs. sti7ilcende gouwe, gui chelheil. robertskruid. ooievaars- bek. reigersbek en look zonder look en natuurlijk bloeien er flui- tekruid, de klavers, margriet en kamillen en pinkstêrbloe7n. Van de zomerbloemen noemt Wedts de Swart onder meer de zeldzame kaardebol, groot en klein kaasjes kruid, marjolijn. St. Janskruid, tormentil, teunisbloem en pasti- naak. 'We hebben nu langs de singels een bloemborder van drie kilometer lang en zeve7i meter breed: 't is een monument!' houdt. Terwijl Juist naar een ver schraling van de grond moet wor den gestreefd. Verschraling bete kent namelijk een grotere verschei denheid aan soorten. Over twee maanden komt een boekje uit, waarin een zodanig beheer wordt geadviseerd. Dit boekje is samenge steld door de Werkgroep Wegber men en Erosiebestrijding van de Stichting Studiecentrum voor de Wegenbouw. We zijn in Wagenin- gen ook bezig maaischema's voor bepaalde bijzondere vegetatietypen aan te geven. Zou uw afdeling onkruidbestrijding voor het hele land aan verantwoor delijke instanties, die bermen behe ren. mogelijk adviezen voor het maaien kunnen geven? 'Dat zouden ook andere diensten kunnen doen. Overigens wordt een dergelijk advies zonder meer ver strekt, als daarom wordt gevraagd; zeker ook als het om begroeiingen gaat, waarbij het wegstuiven van zaden door de landbouw als hinder lijk wordt ervaren. Helaas bereiken dergelijke verzoeken om advies ons veel te weinig. Het valt mij op dat arrondissementen van Rijkswater staat en sommige provinciale wa terstaten zo weinig om adviezen vragen voor dit soort zaken. Men handhaaft dan het oude systeem van maaien op een ontijdig ogen blik over de volle breedte van de berm. De heer Zonderwijk kan nog een voorbeeld noemen van een organi satie, die als volledige dienst goed naar zijn adviezen luistert. 'De Ne derlandse Spoorwegen passen op ons advies slechts een chemisch onkruidbestrijdingsmiddel toe op het zogenaamde ballastbed. waarop bielzen en rails rusten. De steile spoorwegtaluds en emplacementen met de zaldzame plantensoorten worden ongemoeid gelaten. Het ls verheugend dat bij de NS de ge dachte aan de waarde van bijzon dere planten en dieren steeds meer gaat leven.' >r Dick Ringlever i HAAG Nog voor het vakantieseizoen goed is begonnen, de eerse ongelukken al gebeurd. In nog geen week tijd haal- vijf busrampen met enkele tientallen doden en gewonden de •pagina's van de kranten. Is reizen per touringcar werkelijk zo aarlijk als uit deze gebeurtenissen zou kunnen blijken? de Koninklijk Nederlandse iniging van Transportonderne- [en KNVTO in Den Haag nt men de vrees van sommigen een busreis begrijpelijk, te- omdat bij velen ook de ram- van vorig jaar in Joegoslavië inland nog vers in het geheu- liggen. r aan de andere kant wijst men lok op. dat de meeste van die ilukken buitenlandse bussen overkomen. En wanneer men rampen met Nederlandse tou- ^cars daar uitlicht en deze rela- aan het aantal vakantiegan- en het totale aantal verreden dan springt de Neder- se bus er zelfs in verhouding andere vervoermiddelen nog gunstig uit. 'TO-secretaris mr. J. W. Th. en Stuart: 'Als je nagaat, dat jaar zo'n 2 5 miljoen Nederlan- voor vakantie of dagtochtjes ie bus stappen (van wie er 1.6 oen over de grens gaan) en dat mensen samen zo'n viermiljard meter afleggen, dan mag je ze niet over grote risico's spreken. e&en per touringcar blijkt dan lger dan vliegen en véél veiliger rijden in je eigen auto.' ondernemers willen graag on- itrepen. dat de tijd van de nhazerij. het rijden met verou derd en afgeschreven materiaal de finitief voorbij is. De resultaten van onderzoeken die aantoonden, dat de oorzaken van de meeste ongelukken veel meer zijn terug te voeren op fouten van de chauffeur dan op technische mankementen, lijkt hen op dat punt gelijk te geven. Strenge regels Dit dan vooral dank zij de strenge regels, die de rijksdienst voor het wegverkeer hanteert. Ongeacht het aantal verreden kilometers moet el ke touringcar tweemaal per jaar worden gekeurd. Die controle is veel strenger dan de technokeurin- gen van de ANWB. Valt er ook maar iets aan te merken op de staat van de bus dan mag die niet de weg op voordat een herkeuring (acht procent van de bussen moet die ondergaan!) heeft aangetoond, dat de mankementen zijn verhol pen Gebeurt dit niet. dan loopt de ondernemer een goede kans zijn vergunning kwijt te raken. Diezelfde strenge eisen stelt de dienst ten aanzien van nieuwe bus sen. die in dienst worden genomen. Mr Cohen Stuart: 'In maar weinig landen zijn die zo stringent als in Nederland Er zijn voorwaarden ten aanzien "an het gewicht, er moeten Een foto uit 1969: de bus die in Dinant in de Maas reed en waarin 21 mensen omkwamen. noodiluiken en een nooddeur in zit ten en ook aan de constructie wor den eisen gesteld, onder meer aan de dikte van de spijlen. Vandaar, dat een ondernemer lang niet altijd zómaar een kant-en-klare bus uit het buitenland kan kopen. Meestal moet daaraan verbouwd worden. En wee degene, die daar de hand mee ligt. De controle van de rijksver keersinspectie is zeer intensief. Het is bijna uitgesloten dat je daar doorheen glipt.' Chauffeurs Maar hoestaat het met de eisen, die aan de chauffeurs worden ge steld? Op dat gebied blijken er in Nederland aanmerkelijk minder voorwaarden t? bestaan. In feite kan iedereen, die het rijbewijs BA voor vrachtwagens heeft gehaald de volgende dag al achter het stuur van een touringcar gaan zitten en gelijk zo'n vijftig mensen naar Oostenrijk rijden. Weliswaar bestaat er een aanvul lende opleiding van de KNVTO en kan men sinds enige tijd ook te recht bij de Stichting Vakopleiding Chauffeurs, maar deze diploma's zijn wettelijk niet verplicht. Boven dien ligt het accent ervan meer op de theorie (motorkennis, aardrijks kunde. omgaan met passagiers) dan op het rijden zélf. De kandidaten moeten wel e?n rijproef afleggen, maar dat gebeurt dan in vlak Ne derland en niet in de bergen, waar in de praktijk moet worden gere den Bij de KNVTO zegt men aan het onbieken van wettelijke regels ech ter niet te tillen omdat de ervaring heeft geleerd, dat de ondernemin gen er zélf wel voor uitkijken on bedreven chauffeurs de weg op te sturen. Mr. Cohen Stuart: 'Behalve dat de meeste chauffeurs zelf die aanvul lende opleiding willen omdat ze dan in een hogere salarisschaal te rechtkomen. doen de ondernemers er ook een hoop aan. De meeste nieuwe chauffeurs worden eerst ge traind door oudere collega's en gaan na de eerste binnenlandse ritten een paar keer als bijrijder mee naar het buitenland. In de praktijk blijkt dat uitstekend te werken.' Dat neemt overigens niet weg, dat de wet de mogelijkheid laat het zonder die voorbereiding te doen. In theorie kan een ondernemer in noodgevallen (bijvoorbeeld als in eens een paar chauffeurs door ziek te wegvallen) straffeloos een free lance vrachtwagenchauffeur op zijn bus zetten. Vooral voor kleinere ondernemers (dat zijn er veel: een derde van de 350 bedrijven werkt met drie tot vijf touringcars) lijkt dat een voor stelbare oplossing van de proble men. Rijtijden Een andere oplossing: de chauf feurs langer laten rijden dan is toegestaan. De verplichting tot het aanbrengen van ten tachograaf in de bussen, waarop automatisch wordt geregistreerd hoe lang en hoe snel men rijdt en hoe lang de rusttijden zijn is er nog niet (waarschijnlijk pas op 1 februari voia,'id Jaar) En zo lang dat appa- rait nn verpli-ht is kan met het njiijdei.ucsluit de hand worden ge- licht. Volgens de KNVTO is het aantal overtredingen van die wet echter gering. 'En dan beperken ze zich meestal nog tot maar een uurtje te lang rijden. Werkelijke grove over tredingen zijn bij ons niet bekend', aldus mr. Cohen Stuart. Directeur J Voerman van het reis bureau Speedwell, dat als een van de weinige ondernemingen die ta chograaf al wél heeft ingevoerd, vult daarbij aan: 'De meeste passa giers zouden het trouwens niet ne men. dat urenlang achtereen werd doorgereden. Dagreizen naar Oosten rijk mogen niet alleen niet. je zou ze ook niet meer kunnen maken. Dat zou tot opstand in de bus leiden. Trouwens, de nu gestelde limieten worden in de praktijk niet eens gehaald. Volgens de wet mag je vier uur achtereen rijden, dan moet tenminste een kwartier worden ge pauzeerd. Maximaal mag je per dag maar tien uur op de weg zijn. Maar In de praktijk komt dit neer op nooit meer dan acht uur. De mees te passagiers willen om de twee uur een pauze. Bovendien: als je die limieten overschrijdt, loop Je kans op een forse boete. Niet alleen in Nederland, ook in het buitenland. En daar kijken de meeste onderne mers wel voor uit.' Gauw vergeten Hoe reageert het publiek op de recente ongelukken? Mr. Cohen Stuart: 'Na zulke gebeurtenissen is er altijd een zekere aarzeling merk baar. 't Gaat net als in de lucht vaart: als er een vliegtuig neer stort. zitten de TEE-treinen vol. Maar onze ervaring is. dat zulke rampen ook weer gauw zijn verge- -ten.' door Willem-lan Martin Dat Trouble in Paradise (Asylum Records 'JE-1036 Stereo), de tweede velpee van The Souther Hillman Furay Band, volgens de jongste berichten waarschijnlijk ook als hun laatste kan worden beschouwd, behoeft op zich niet zoveel verbazing te wekken. Valt er over de precieze ooraken achter het vroegtijdig uiteenvallen van deze. ooit als supergroep aangekondigde formatie, alleen maar te speculeren: Feit is, dat de oprichting van de SHF Band ruim een jaar geleden door ndet weinigen uit de 'business' meer beschouwd werd als het resultaat van het persoonlijk drijven van Asylum-baas Davld Geffen een soort tweede Eagles te creëren, dan als uitdrukking van het bewust streven van de drie genoemde muzikanten hun her en der opgelopen frustraties produktief te verwerken tot een popgroep van (wereld)formaat. Laten we het maar eens proberen, moeten Souther (onderschat solo-artiest, mee* succescol als songschrijver- producer), Hlllman (ex-Flying Burrito Bros en -Byrds net opgestapt uit Stephen Stills falende Manassas-konstruktie) en Furay (ex-Buffalo Springfield en daarna jarenlang de' drijvende kracht achter Poco, zonder al te veel resultaat) gedacht hebben. Maar een eerste gelijknamige elpee maakte het kunstmatige van Geffens plakwerk vrij schrijnend duidelijk. Aan het werk waren drie-individuen-met-begelei ding, stuk voor stuk best tot een aardig muziekje in staat, maar als geheel door het ontbreken van voldoende groepscohesie niet bij machte de inspiratie op te brengen, die deze aardige werkjes tot pop van klasse had kunnen verheffen. Het bleef zo een uiterst plichtmatig gebeuren, dat tenslotte door Richard Podolors weinig strakke 'producing' net niet helemaal om zeep werd geholpen. Trouble in Paradise heeft beslist het voordeel van een andere producer: Tom Dowd is geen effekten-maniak. en dat betekent dat de bedoelingen van de SHF Band dit keer stukken direkter in de groeven terecht zijn gekomen. Maar voor het uverige toch kleven aan deze plaat exact dezelfde bezwaren als aan zijn voorganger. Het is een matte en vlakke vertoning, zonder een duidelijk herkenbare lijn. Per nummer demonstreert het gezelschap een ander gezicht, al naar gelang het groepslid dat aan de beurt ls om zijn stukje uit te voeren (er worden trouwens ook hier geen nummers samen geschreven, hetgeen bepaalt niet duldt op een hevig groepsbewustzijn). Zo kan het gebeuren, dat men na enig vrij melancholiek gestemd werk, waarvoor met name Furay en Souther tekenen, plotseling gekonfronteerd wordt met de hiermee in geen verhouding staande hoempa achtige muziek van Chris Hillman. om dan vervolgens even abrupt weer af te zakken naar triestere sferen. Daarbij komt dat geen van de drie heren, net zo min als op de voorgaande elpee, ook maar een moment het peil bereikt van de stukken, die vóór dit samenwerkingsverband werden geschreven. De konklusie kan al met al geen andere zijn dan dat Geffens legpuzzel wederom een falend produkt heeft afgeleverd. Mochten de geruchten over de opherflng van de SHF Band Inderdaad op waarheid berusten (en daar heeft het, getuige de wijze van adverteren met Trouble In Paradise, alle schijn van), dan hoeft niemand hier een traan om te laten, sterker nog: het verdwijnen van de SHF Band lijkt me een noodzakelijke voorwaarde voor het heropleven van de bij deze drie heren beslist aanwezige creatieve potentie. Verder deze week James Gang met Newborn (Atlantic SD 36- 112), Black Oak Arkansas en Ain't Life Grand (Atlantic SD 36 III), Initiation (Bearsville BA 55.504) door Todd Rundgren, en Metamorphosis (Decca Stereo 6367 116) van The Rolling Stones. Bij deze laatste elpee gaat het om zestien stuks oude opnamen van genoemd gezelschap, die nooit eerder voor 'release' in aanmerking kwamen (in veel gevallen terecht, dat betreft dan de met zoet strijkwerk opgesierde produkties. waarin de welbekende Andrew Loog Oldham de hand had), hetzij in gewijzigde versie werden uitgebracht (Out of Time. Heart Of Stone, Memo From Turner). Aardig als 'collectors-item', maar voor de rest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11