Scheidende 'Sjuut' laat een grote erfenis achter KOLONISTEN IN MINNESOTA Even puzzelen Vandaag afscheids-show van NOS-voorzitter Streektaal TROUW/KWARTET VRIJDAG 20 JUNI 1975 BINNENLAND/RADIO EN TV KARELTJE KNETTER door Riet Diemer HILVERSUM Vandaag zal de hoogste baas van 'Hilversum', NOS-voorzitter Emiel A. Schüt- tenhelm in een van zijn bekende personality-shows afscheid ne men van zijn functie, al is de of- ciële datum van vertrek 1 juli. De kring van omstanders krijgt de gelegenheid hem uit te lui den. NOS-bestuurders, uit gasten op zijn receptie en, niet te vergeten, 'de pers', want de voorzitter is erg ge steld op het ontmoeten van journa listen. Tijdens de NOS-bestuursver- gaderingen, die op niet al te serieu ze toeschouwers overkomen als een komedie, maar waar zeer serieus het omroep-politieke spel om de eigen belangen van de omroepen wordt gespeeld, blikkeren des voor zitters brilleglazen niet zelden naar de perstafel. De journalisten daar maken het zich gezelliger dan de omroepbestuurders Kleur en sfeer Die kring bestaat uit de mede- Er gaat een aardige voorzitter weg, die door zijn persoonlijkheid kleur en sfeer wist te geven aan de komedie, het circus, of de arena, zoals de bestuursvergaderingen op verschillende wijze worden ervaren. Toen de heer Schüttenhelm aan het begin van zijn TV-tijdperk stond, 'ging hij in een crisis de psycho-analyse in', zoals hij eens vertelde. Had hij even gewacht dan had hij het geld In zijn zak kunnen hou den. De beschrijvingen over zijn persoon zijn legio geweest, vooral in de beginjaren. Menig journalist heeft niet op zijn pen hoeven te sabbelen om de meest kenmerken de eigenschappen van de extraverte 'Sjuut' te ontdekken. Hij was een dankbaar object. Uiterlijk fors, bo ven alles uitrijzend, maakte hij de indruk boven de meeste situaties te staan. Hij speelde met de materie, hij speelde met de mensen, zij het op een vriendelijke, humoristische, maar ook spottende manier. Hij was uitbundig en noemde zichzelf nu eens Bourgondisch dan weer Breughellaans. Slachtoffer van zijn spot was niet zelden TROS-bestuurder Landré. Waar de heer Landré uitdrukkelijk wenste dat in de notulen zijn onte vredenheid werd opgenomen was de reacties van de voorzitter: 'In het bijzonder over het laatste punt of over het leven in het algemeen?' Bij de laatste vergadering deed de heer Landré het 'boetekleed aan', naar hij zei. Hij had een fout ge maakt met rekenen. Pats daarop de reactie: 'Hopelijk bent u niet altijd slecht !n rekenen'. Voor de fijn proevers is het genieten geblazen. In 1959 deed de heer Schüttenhelm zijn entree bij de omroep als voor zitter van de toenmalige NTS (Ne derlandse Televisie Stichting). Hij dankte zijn baan, zoals hij toen zelf zei, aan het feit 'dat hij ongehin derd was door enige kennis'. 'Een mens die zijn eigen werk niet kan relativeren gaat kapot aan zijn be krompenheid', zei hij later over zijn eerlijke uitspraak. Daarvóór was hij op het ministerie Minder doden op spoorwegovergangen UTRECHT Het vorig jaar kwa men in totaal 57 mensen om het leven bij ongelukken op spoorweg overgangen. In vergelijking met 1973 is dat een daling van het dodental met tien. Het aantal gewonden steeg in dezelfde periode nauwelijks. Een optimistische conclusie uit de ze gegevens mag echter vooralsnog niet worden getrokken: "De cijfers van het totaal-aantal gewonden en doden vertonen uiteraard enige schommeling, maar blijven in de loop der jaren toch ongeveer op hetzelfde niveau', aldus een rapport 'Ongevallen op overwegen', opge steld door de dienst van weg en werken van de NS. Opvallend is het aandeel, dat zeer jeugdige bromfietsrijders hebben in het totaal aantal ongelukken. afdeling kijk- en luisteronderzoek. Een studiecommissie om de invloed van de televisie op de mensen te onderzoeken is er daarentegen nimmer gekomen. Sinds enkele ja ren zijn ook de NOS-bestuursverga- deringen openbaar, ook al op aan drang van de voorzitter. Toch leek de verhouding tot de pers de laatste tijd iets verkoeld. Hoe vroeg ook aangevraagd, tijd voor interviews had ee scheidende voorzitter niet. Vandaag mogen echter wat vragen worden gesteld op de valreep. Eens in de maand was er het vragenuurtje, een infor mele persbijeenkomst waar de heer Schüttenhelm uitgebreid en vooral graag kon voorrekenen hoe het om- roe ps paar varken er van binnen uit zag, hoe hij de verhoging van de omroepbijdragen voorstelde (waar van de minister als laatste stem- hebber zich nimmer iets aantrok). Ontslag Voorzitter E. A. Schüttenhelm geen loos ornament van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen hoofd van de afdeling jeugdvorming en volksontwikkeling. Tevens leidde hij daar de afdeling sociaal-pedagogisch onderwijs. Maar nog altijd staat de heer Schüttenhelm te boek als oud-pad vinder. In de na-oorlogse Jaren was hij secretaris van de nationale pad- vindersraad en directeur van het nationaal hoofdkwartier van de ka tholieke jeugdbeweging. Toen de omroepwet van kracht werd kwam hij aan het hoofd te staan van de NOS. Na zestien jaar opgewekt en hard werken laat hij een grote erfenis achter. Daartoe behoort de bouw van een groot deel van het omroepkwartier, dat pas aan het eind van de jaren tachtig zal zijn voltooid. De te kleine studi o's in Bussum werden geruild voor grotere studio's op Hllversums grondgebied, waarvoor sinds verle den Jaar zelfs een NS-stationnetje is geplaatst. De bouw heeft vooral de grote belangstelling van de voorzitter gehad. Hij wordt dan ook 9P verzoek van het NOS-bestuur adviseur van de nieuwbouw tot 1977. Tevens wordt hij adviseur voor de buitenlandse betrekkingen. Twee netten In zijn periode kwam er al gauw uitbreiding tot twee TV-netten. Verder was er de instelling van de In Rolde, en waarschijnlijk ook wel in andere Drentse plaatsen, wordt in de streektaal gepreekt. De kerkgangers vinden dat het Woord zo dichter bij hen komt. 'Ons dialect is een taal met pasteltinten', vertelde dominee aan de mensen van 'Mijl op Zeven'. Je kunt daarin gevoeligheden tot uitdrukking brengen, waartoe onze algemene cultuurtaal niet in staat is. Deze gedachtengang werd in hetzelfde KRO-programma bevestigd door meneer Kocks die werkt aan de samenstelling van een eigen Drents woordenboek. Dat is een interessante zaak; belangrijker dan het op het eerste horen misschien wel lijkt. Maar is het werkelijk zo, dat een dialect meer woorden kan aanreiken om verschillende nuances in het persoonlijke en emotionele vlak aan te geven dan de Nederlandse taal? Of zijn we niet meer op de hoogte van de vele varianten die gangbaar zijn geweest? Zijn we bezig onze expressie te versimpelen tot een soort pasar-maleis, een zo klein mogelijk potje met woorden, waarmee we alles proberen te zeggen? Als ons iets dwars zit, zouden we boos, kwaad, verbolgen, ontstemd, gepikeerd, wild of woedend kunnen worden. Maar in modern Jargon kunnen we alleen maar 'pisnijdig' zijn. Dat we bezig zijn de zaken te verschuiven, bleek ook uit de op merking van één van de Drentse taalpuzzelaars, die zei dat het Drents geen scheldwoorden kent en dat 'voor het geval dat' iets uit het Duits wordt gebezigd. Het gang bare Nederlands daarentegen ken merkt zich door een toenemend aantal bargoense woorden, waar mee je iemand de huid kunt vol- schelden. Een verdienste van 'Mijl op Zeven' vind ik, dat dit programma niet alleen streek-eigene toestanden, maar vooral mensen dichter bij de buiskijker brengt. Neem nou die eenvoudige man van heel weinig woorden, die niet meer in zijn on bewoonbaar verklaarde hut mag wonen, maar er nog alle dagen naar terugkeert. Want uitgerekend daar heeft hij twee koeien in de wei lop^n. Verder dan Zwolle en Apel doorn is de man nooit geweest en hij hoeft ook niet meer van honk. Hij heeft vrede met zijn bestaan en maakt waarschijnlijk innerlijke reizen vol tevredenheid. Dat is van door Vilhelm Moberg Copyright Hnliontlia B,V. Bnnrn 11 Zulke beesten waren er in hun vaderland niet, maar ze hadden al tijd al tegen elkaar gezegd, hoe leuk het moest zijn om zulke ver standige dieren te mogen verzorgen en voederen. Daarom waren ze ei genlijk voornamelijk naar Amerika gegaan. Hun nieuwe boss lachte zijn Jonge knechten toe en leek heel tevreden. De Jongens keken ondertussen wat schichtig naar de dieren van de Mexicaan en Arvid vroeg ongerust: Die ezels zijn dat niet vrese lijk onbetrouwbare beesten? Hij had nog nooit van een andere ezel gehoord dan die waarop Jezus op Palmzondag Jeruzalem binnen reed. Maar die ezel die hij kende van een plaat in de bijbel leek totaal niet op de beesten van Valle- Jos. En Robert legde hem het grote verschil uit: muilezels en muildie ren waren twee geheel verschillen de dieren. Ze hadden namelijk heel verschillende ouders. Als een ezelin gedekt werd door een hengst, dan werd en een muilezeltje geboren. Met een muildier was het juist andersom, die had een ezel tot va der en een merrie tot moeder. A female horse as mother and a Jackass as father! Dat moet je goed onthouden, Arvid! En Je moet ook weten, dat van de ouders de moe der altijd het belangrijkste is en omdat het muildier een paardemoe- der had, werd ze veel meer dan de muilezel, ze was het verstandigste dier ter wereld. Dit was iets nieuws voor Arvid, hij had altijd gedacht dat ezels de stomste dieren waren die er be stonden; en nu moest hij horen dat wie een mannetjeseezel als vader had, het knapste beest op aarde was. Want alle kinderen krijgen hun verstand van hun moeder, zei Ro bert, en de moeder was een ver standige merrie. Maar ik geloof dat ik mijn ver stand van mijn vader heb, zei Ar vid. Want mijn moeder was maar heel zwak van hoofd. Ze hielpen de Mexicaan alles voor de tocht in orde te maken en stopten de pakezels vol met meel, gerookte ham, bonen, rijst, koffie, thee, gedroogde vruchten, suiker zout en water in kale bas flessen. Ze stonden verbaasd te kijken bij zo veel proviand, terwijl de Mexicaan in St. Joseph nog meer in wilde slaan. Toen de jongens dat alle maal zagen, drong het pas goed tot hen door, hoe ver weg Californië eigenlijk was. Het ging niet in een dag om te leren, hoe een muildier gezadeld en bepakt moest worden, het gewicht moest zorgvuldig verdeeld worden tussen de rug en de lendenen van het dier, zodat er een goede balans ontstond. Arvid leerde nu dit: het was zo moeiüjk een muildier goed te beladen, dat je kon zeggen, dat een ezeldrijver knapper moest zijn dan alle andere mensen op aarde. In Amerika had een knecht steeds meer verstand nodig dan in Zwe den Heel vroeg op een morgen in april begon de Mexicaan Mario Vellejos de tocht naar het westen, over de prairie die groen was van het jonge gras. met zijn beide knechten en zijn acht muildieren en zo wa ren de twee Zweedse boerenjongens op weg om zich aan te sluiten bij de Goudkaravaan de stoet van de honderdduizend. Overdag reisden ze onder de bran dende zon en 's nachts sloegen ze hun kamp op bij het koude licht van de sterren. Ze volgden de spo ren van mensen en dieren die hier vóór hen langs getrokken waren. De kleine Mexicaan reed voorop op zijn donkerbruine muildier en zocht naar de weg: dan kwamen de beide jongens met de lastdieren, die elk tweehonderd pond meedroegen. Ro bert en Arvid gaven de muildieren drie keer per etmaal voer bestaande uit gemalen mais en twee keer per dag water. Ze roskamden de dieren, zorgden voor de bepakking en pas ten 's nachts op hen. Vallejos vond Mexicaanse muildie ren de geschikste rij- en lastdieren op the California Trail, omdat ze minder water nodig hadden dan paarden. En op de grote zandvlak ten konden ze op twee mijl afstand al water ruiken. Ze trokken over wijde vlakten en begrepen niet hoe hun boss daar de weg kon vinden. De Mexicaan had zelf een kaartje getekend, waarop hij de eerste vijfhonderd mijl van The Califormia Trail aangegeven had: van St. Joseph recht op The Big Blue River aan, de eerste grote rivier die ze over moesten. (Wordt vervolgd.) 83. De stemming onder de toe schouwers was weldra zó gegist, dat er nu van alles gebeuren kon. Rau we kreten weerklonken en loeiend gaven de ergste raddraaiers te ken nen, dat ze er heel veel voor voel den de smidse in puin te slaan. Men wilde dus drastisch gaan op treden en als bewijs hadden enige heethoofden al stenen en branden de fakkels in de hand. Doch toen kwam gelukkig de natuur te hulp. In de opwinding die ontstaan was om het verdwijnen van de zee meermin had namelijk niemand gemerkt dat de lucht plotseling be trokken was en er zich dikke, wol ken samenpakten boven het dorp. Toen viel de eerste druppel en de koopman Blauwe Aaldert was de eerste die het merkte. Blauwe Aal dert voerde altijd enkele koffers met duimdrop en ander kleverig snoepgoed met zich mee en hij had gedacht, dat hij misschien wat kon verkopen aan de massa mensen bij de smidse. Maar eilaas, oproer kraaiers zijn geen duimdropliefheb- bers en dus kon Aaldert de koffert jes gesloten houden. 'Jonge daar komt een buitsie', gromde Aaldert en hij maakte dat hij wegkwam. Toen volgden er nogmeer vette druppels en weldra stroom# hemelwater bij bakken vol o lucht. Met zulk noodweer va^ veel lol te beleven aan het k van oproer en de driftige]' koelde dus gauw af. Zo een af welijk noodweer hadden de n nog niet vaak meegemaakt li vluchtten in paniek naar hum ge, droge huizen toe. In een' wenk was het pleintje voo1 smidse dus helemaal leeggetf en iedereen kon weer ve I ademhalen. Het was me andei weertje wel. Gierend floot de om de kletsnatte, glimmende f nepomp PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN De ontslag-historie is inmiddels ge noeg bekend. In 1973 werd de heer Schüttenhelm door de toenmalige minister Engels, herbenoemd voor vier jaar als NOS-voorzitter. Hij schreef een brief dat hij bereid was in 1975, als hij 65 was, af te treden als er naar het oordeel van de regering een geschikte opvolger was gevonden. 'Wat niet betekent dat ik niet werk aan een programma van vier jaar', was een voor hem type rende uitspraak. Minister Van Doorn, een paar jaar geleden zijn rivaal in de strijd om de voorzittersstoel, gaf verleden jaar te kennen de tijd rijp te vin den voor Schüttenhelms vertrek. Er is voor zover bekend overigens nog geen opvolger benoemd. De manier waarop de minister het ontslag heeft aangezegd heeft de voorzitter niet onberoerd gelaten en vooral zijn omgeving heeft zich niet onbe tuigd gelaten in meeleven. Als een vis Dat er nog geen opvolger is, is geen novum. Den Haag was vorige keer ook niet op tijd bij het aanwijzen van een voorzitter. De voorganger van de heer Schüttenhelm was mr. A. B. Roos jen, die anderhalf jaar de functie van NTS-voorzitter moest waarnemen. De toen uitgesproken wens van mr. Roosjen was dat de voorzitter zich in het Hilversumse milieu zou thuisvoelen. Die wens is ruimschoots bewaarheid. 'Sjuut' was als een vis in het omroepwater. 'Het was, geloof ik, de bedoeling dat de voorzitter een loos ornament zou zijn, maar dat hebben we rap veranderd', was een van zijn uit spraken. Hij heeft een eigen func tie gecreëerd als diplomaat en als manager. Velen ervaren hem als een machtig man, waar je niet omheen kunt. 'Geen macht, wel in vloed', was zijn mening daarover. fHAUO, KINDEKEN -1 HE886N «IE MIJN Nieuwe wasem aiy GEZIEN? FERDINAND Radio vandaag Speciaal TV vandaag z'n gezicht af te lezen. Een simpele ziel, zal de één zeggen. Voor een ander is hij een benijdenswaardig mens. De laatste aflevering van Klaverweide in dit seizoen had niet zo een sterk scenario, maar er werd af en toe netjes geacteerd. Leo Beyers is een goede keus gebleken voor de rol van wethouder Kuipers. Hij zet niet zomaar een mannetje neer, doch is voortdurend voelbaar present omdat hij de scenes opvult met persoonlijkheid. Wel zal hij wat meer moeten letten op de verstaanbaarheid van zijn tekst. In Achter het Nieuws vertelde minister Van Kemenade het een en ander over de grootscheepse Ideeën voor onderwijsvernieuwing. Minis teriële explicaties zijn vaak moeilijk te volgen door dé omhaal van woor den en de ingebouwde zekerheden om zich nergens aan te branden. De heer Van Kemenade gaf op een plezierige manier les en je kon alles snappen. Alleen heb ik de vraag ge mist of het onderwijzerscorps vol doende ingespeeld zal zijn op die zeer persoonlijke benadering en be geleiding van de leerlingen. Het moeten wel supermensen zijn. TON HYDRA HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord 7.07 (S) Badlnerie. (7.30 Nws. 7.41 Echo.) 8 24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gym. voor de huisvr. 8.45 De wonderlijke letter M, 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Au bade (10.30 Nws.) NOS. 11.30 Blik op de derde wereld. 11.45 Blik op Europa. KRO: 12.00 (S) Van twaalf to ttwee. (12.22 Wij van het land. 12.26 Meded. 12.30 Nws. 12 41 Echo. 13.00 Raden maar...) 14.00 Hop^n, onbegonnen werk?: de ongehoor de zekerheid van profeten 14 15 School radio. 14.45 (S) Interlokaal op vrijdag. (15.30 Nws.) 17.00 Zonder grenzen. 17.10 (S) De hutsgeklutste kinderspelen. 17.30 Nws 17.32 Echo. PP.: 18.19 Ultz. RKPN. KRO: 18.30 Nws 18.41 Echo. 1850 Verkenning. 18.58 Marktberichten. 19 00 Soliste en orkest. 1930 (S) In antwoord op uw schrijven. 21 00 (S) De Blanke top. 22.00 Relsoogst. 22.30 Nws. 22.40 (S) Goal. 23.56-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nws, 8.1! Radlojoum.) 9.00 Schoolradio. NOS: 9.20 Wat heeft dat kind? 9.35 Waterst. 9.40 (S) Toerisme. AVRO. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws. 11.03 Radlojoum.) 11.30 (S) Knipperlicht. 11.55 Beursplein 6. 12.00 (S) Trad: volksmuz. vandaag. OVER HEIDSVOORLICHTING: 12.30 Ultz. voor de landb. AVRO: 12.40 (S) Marlnierska- pel der Kon. Marine. 12.55 Radlojoum. VPRO: 13.00 Nws. 13.11 Vandaag dit, morgen dat. 13.25 Progr.overz. 13.30 In- terv. 14.00 Muziek. 16,30 Permanent Wa ve. 16.00 Nws. 16.03 Vandaag dit, morgen dat. 16.05 Tahiti. 17.30 WellngeUchte kringen. 17.55 Meded. 18.00 Nws. 18.11 VPRO-VrlJdag. NOS: 19.50 Den Haag Vandaag. 20.00 Nws 20.05 (S) Holland Festival. VARA: 22.30 Victor E. van Vriesland, berinneringen (1. 23.05 (S) Gabrleli Strijkkwartet. 23.65-24.00 Nws. HILVERSUM III EO: 7.02 (S) Gospelsound. 8.03 Klank bord. 8.10 (S) Tussen thee en koffie. 9.03 (S) De Muzikale fruitmand. TROS: 10.03 Pep op drie. 11.02 Drie draalt op verzoek. NCRV: 12.03 (S) Drie tussen de middag. 13.03 (S) Hier en Nu. 13.08 Drie tussen de middag NOS: 14.03 Popkontakt. 16.03 De Hltmeesters. 18.03 De vakatürebank. 18.10 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt aohter. AVRO: 20.02 Radlojoum. 20.05 Burengerucht. 21.02 De negen-uur show. 22.02 Radlo joum. 22.05 (S Superclean Dreammachi- ne. 23.02 (S) Vanavond laat. 0.02 Radlo joum. 0.05 Weekend-muzlek magaz 1.02 Soultlme U.S.A. 2.02 Continu de nacht door. 4 02 Voor dag en dauw. (2.02. 4.02 en 5.57 Radlojoum.) NCRV: 6.02 Klaar wakker. Na de laatste aflevering van -Willy van Hemerts 'Hartje' naar Anne de Vries (20.21), presenteert Gerard v.d. Berg het NCRV-pro- gramma Muziek en Mensen in uw. straatje. Ned. 2/21.05 0 Televiziei Magazine brengt een co-produktie van BBC en AVRO over de NAVO, die ernstig verzwakt is door verdeeldheid tussen de bondgenoten over de bewapening. Belangrijke vraag in deze reportage is: zal daardoor eerder naar het atoomwapen gegrepen worden? Ned. 1/22.00 Jan van Hillo praat met de schrijfster Mary Pos. Ned. 2/22.50 O Romanze in Moll is een in de oorlog gemaakte Duitse speelfilm over een geheime liefde in de vori ge eeuw. DultsL 1/20.15 Mevrouw mr. J. Zeeienberg, de enige vrouw in de Raad van State, spreekt met Fons Disch. Hilv. 1/16.00 Hans Zender dirigeert zelf het Radio Filharmonisch Orkest bij de uitvoering van zijn compositie Zeitströme. Hilv. 2/20.50 0 In het VARA-programma kan men luisteren naar herinneringen, door Victor E. van Vriesland, ver telt aan Alfred Kossmann. Hilv. 2/22.30 Dick Poons presenteert Vana vond Laat op muziek van Peter Cramer. NEDERLAND I NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal AVRO 19.05' AVRO's Toppop 20.00 Journaal AVRO 20.21 Kung Fu 21.10 De gebroeders Hammond 22.00 Televizier magazine 22.45 AVRO's Spcrtpan. NOS 23.10 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 VoorLpróg.: Frans NOS 18.45 Kortweg 18.55 Journaal NCRV 19.05 Van nature,natuurfilm 20.00 Journaal 20.21 Bartje 21.05 Muziek en mensen ln uw straatje 22.00 Kojak Mej. mr. J. Zedenberg 22.50 Omkijken met Mary ?os NOS Hilv. 3/23.02 23.15 Journaal Driehoek-puzzel ï~h 2 3 1 i a 5 l Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker, 2. afnemend getij, 3. teken in de dierenriem, 4. woede, 5. elk, 6. onderwereld. Bij juiste Invulling vormen de be ginletters de naam van een spece rij. Oplossing vangisteren: Hor. 1. nat, 5. ets, 8. routine, 10. open, 12. eend, 14. sen, 15. tel, 17. nee, 18. koker, 20. adder, 21. dolen, 22. genet, 24. Ens, 26. nor, 27. ril, 29. Eton, 31. naga, 32. misstap, 33. Oss, 34. pek. Vert. 2 aren, 3. ton, 4. steek, 5. ene, 6. teen, 7. pos, 9. adé, 11. pendant. 13. netelig, 15. toren. 16. leder, 18. keg, 2°. rot, 23. noest, 24. eed, 25. soms, 27. rapé, 28. lam, 30. nis, 31. nap. Mogelijk nieuwe vorm migraine-behandelin; DEN HAAG De Tweede Ktmer den Aarts en Cornelissen, bei KVP, hebben staatssecretaris He driks van volksgezondheid ge-raa of hij medewerking wil velen aan het tot stand komen vai e migrainecentrum. Dit naar aail ding van een interview in een do de KRO uitgezonden program Een arts vertelde hierin daA i zijn genezingsmethode 85 proe van de migraine patiënten van a ziekte verlost kan worden, staatssecretaris zei in zijn antwo niet over gegevens te beschikk over genezingspercentages van paalde behandelingsmethoden, heer Hendriks wil het initiatief v de kamerleden in overweging men, maar zal zich eerst wat mi gaan verdiepen in cijfers en bevi dingen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4