Europese verkiezingen in '78 nauwelijks haalbaar Ritme tegen het kwaad Uit de weekbladen Nederlandse tekeningen uit Japanse kampen Grote kloof tussen christen-democraten Angst regeert in Duitsland mee Poetry International 1975 Spion bij PvdA 1 Prins Bernhard w De Jezuïeten 'Extra uitkering aan voorzitters in Kamers aan banden' Max Lewin WATERSCHAP DUURSWOLD Stukje Macht Hans Wiegel Doorgaan TROUW/KWARTET DONDERDAG 19 JUNI 1975 BINNENLAND PS11-ÏÏ door Bert de Jong Op de Parijse topconferentie van de EG-landen is besloten, dat reeds in 1978 het Europese parlement rechtstreeks door het Euro pese volk kan worden gekozen. Voor deze eerste Europese verkie zing zijn ook verkiezingsprogramma's nodig. De geestverwante partijen uit de verschillende landen zullen het daarom eens moe ten worden over deze programma's. Anders zal de vorming van bij voorbeeld een christen-democratische, een liberale of een socialis tische fractie in het gekozen Europese parlement niet mogelijk zijn. Deze en andere grote fracties zijn gewenst, wil het eerste di rect gekozen Europese parlement geen machteloos versnipperd li chaam worden. In het reeds bestaande parlement van de EEG-landen, dat in hoofd zaak een praatcollege is. heeft men reeds jaren ervaring met parlemen tair werk op Europees niveau. Er bestaat reeds Jaren een grote chris ten-democratische fractie. Mr. W. Scholten, de Nederlandse woord voerder in deze fractie, zegt dat er wel plezierig wordt gewerkt. Maar hij bekent, dat de fractie hetero geen is. Een Italiaanse vakbonds man denkt nu eenmaal anders dan een CSU-er uit Beleren. Trouwens, Nederlandse afgevaardigden van de ARP en CHU klagen in het alge meen over het verschil in denken en mentaliteit met de 'broeders' uit West-Dudtsland van de CDU/CSU. Nog erger Een bezoek aan West-Duitsland leert, dat de verschillen nog groter zijn dan uit de verhalen van de EG-parlementariërs blijkt. Het is zelfs waarschijnlijk, dat het CDA aan deze kant en de CDU aan de andere kant van de grens als ge volg van de sterke politieke polari satie in de bondsrepubliek nog ver der uit elkaar zullen groeien. Het is dan ook de vraag of de Europese verkiezingen, gezien de korte tijd, die nog beschikbaar is voor de partijvorming en verkie zingsprogramma's. in 1978 haalbaar zijn. De CDU-er Kai-Uwe von Hassel, die ik in het Westduitse parle mentsgebouw aan de Rijn in Bonn ontmoet, deelt dit pessimisme niet. Met zijn partijgenoten gelooft hij in en droomt hij van de Europese eenwording. In het gekozen Euro pese parlement ziet hij het liefst deze drie hoofdstromingen verte genwoordigd: links de socialisten, rechts de conservatieven en in het midden van het politieke krachten veld de liberalen. Als ik hem vraag, waar de christen democraten zijn gebleven, blijkt hij ze onder de conservatieve noemer te hebben gebracht. Maar Von Has sel is graag bereid een andere aan duiding te gebruiken voor de con servatieve stroming. De Westduitse politicus is vooral weg van de Brit se conservatieven. 'Hun programma zouden wij geschreven kunnen heb ben'. zegt hij waarderend. De Europese politieke' strategie van Von Hassel komt erop neer. dat hij wil voorkomen dat het Europa van straks socialistisch wordt geregeerd. Dat zou voor hem een grote ramp betekenen. De Europese conceptie van Von Hassel. die vice-president is van de Bondsdag, is echter alleen een afspiegeling van de politieke situatie in West-Duitsland. Hier voert de CDU/CSU als rechtse par tij de oppositie tegen de coalitie van de socialisten (SPD) en de liberalen (FDP), die zich links van het midden hebben opgesteld. Von Hassels Europese stromingen sluiten daarom niet aan op de stro mingen, die in Nederland zijn te bespeuren. In het Nederlandse poli tieke spectrum wordt als ideaal ge zien: links de progressieven, rechts de liberalen (van Wiegel en de christen-democratische stroming in het midden. Het is onmogelijk, dat deze laatste stroming zich op Euro pees niveau laat indammen ln een conservatief-rechts blok. dat als hoofddoel heeft het socialisme te bestrijden. Zelfmoord Zo'n conservatief rechts blok Is echter de CDU/CSU in West-Duits land hoewel in deze partij, ook een machtsstrijd gaande is en figuren als Barzl, Bluhm en Katzen minder rechts zijn. Veelzeggend zijn de re acties op actuele Internationale po litieke gebeurtenissen. Minister Vredeldng loopt volgens CDU-krin- gen met ideologische oogkleppen op, omdat hij geen militaire sa menwerking wenst tussen de NAVO en Zuid-Afrika. Reden: de rassen discriminatie. Reaktie in de Rhei- nlsche Merkur: De Hollanders zijn een afschrikwekkend voorbeeld voor degenen, die de NAVO onder mijnen. Den Haag doet aan zelf moord. Je doet ook aan zelfmoord, volgens het CDU-gezinde blad, wanneer Je tegen het Spaanse lidmaatschap van de NAVO bent. Tegenover dit christen-democratische gelu id is het interessant de mening van ARP-fractieleider Aantjes te plaat sen. die eraan herinnert, dat de NAVO is gebaseerd op de beginse len van democratie, vrijheid en rechtsorde. Aantjes schrijft dan in 'Nederlandsche Gedachten': 'Zo min de duivel kan worden uitge dreven met Beëlzebul, zo min kun nen vrijheid en democratie worden verdedigd met Franco-Spanje.' door R. L. K. Fokkema De Vijftigers zegden hun verzen uit de jaren vijftig met uitzondering van Lucebert en Claus die buiten lands vertoefden. Uit België waren er van de Tijd en Mens-groep die samengegaan zijn met de Podium- groep Albert Bontridder, Ben Cami en Marcel Wauters. Van de Neder landers droeg dit keer de prijs weg Paul Rodenko, die zo lang al niets van zich had laten horen maar nu dan een sterke come-back vierde. Op hand van Polet bleek het pu bliek ook al. Retoriek en goede voordracht bleken trouwens toch de zaal tot stilte brengen. Simon Vin kenoog voerde een goede gedachte uit. Als de man van de bloemlezing 'Atonaal' las hij gedichten voor van Jan Hanlo, Hans Lodelzen, en kwam hij sterk voor de dag met zijn oude gedicht over Gerrit Ach terberg met de onsterfelijke regel: "Achterberg heeft een vrouw van de dood beroofd Deze nationale avond was één van de hoogtepun ten van het festival, ook al omdat het tijdrovende voorlezen van ver talingen nu achterwege kon blij ven. Vertalingen Dat telkens van buitenlandse dich ters de vertalingen worden voorge lezen (vertalingen die voor weinig geld op stencils te verkrijgen zijn) is trouwens nog een sterk punt van Poerty International. Het neemt iets weg van de snobistische ge woonte onbegrijpelijke taal voor zoete koek te slikken. Merkwaardig is toch dat de klanken van een Japanse dichteres als Kazuko Shl- raishi. of autochtone geluiden voortgebracht door zwarte Zuidafrl- kaanse dichters een zaal tot opwin ding weten te brengen. Zeker wan neer dit alles wordt begeleid door meeslepend tromgeroffel is het ver toeven in dit Babel van de Doelen een ongekende ervaring. Het was dan ook bijzonder jammer dat de Russische diehter Woznesensky weer verstek moest laten gaan. Zijn af wezigheid werd gecompenseerd door Aleksander Galltsj die ondanks zijn ballingschap de bijzondere Russi sche voordracht niet vergeten was. Het festival kende trouwens veel ballingen: uit Zuid-Afrika, uit Chili en uit de Sowjet-Unie. Jury AMSTERDAM Ruim 300 tekeningen en 140 voorwerpen die ge maakt zijn door Nederlanders die in de periode 19421945 in Ja panse kampen hebben doorgebracht, worden tentoongesteld in het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap in Amsterdam. De tekeningen vormen een selectie uit ruim 2000 stuks die door een twintigtal inzenders werden bijeen gebracht. De meeste ervan zijn ge maakt Ln de kampen tijdens de bezetting en in de eerste maanden na de wapenstilstand op 15 augus tus 1945. De tekenaars waren lm de meeste gevallen amateurs. Hun tekeningen geven een vaak ontroerend, soms schokkend beeld vari de werkelijk heid van het kampleven. Anderen probeerden afstand te scheppen tot hun situatie door het leven in de kampen op humoristische, caricatu- rale manier te benaderen. De voorwerpen zijn ten dele geïm proviseerde gebruiksvoorwerpen, sa mengesteld uit toevallig in het kamp aanwezige materialen. Daar naast zijn er produkten die blijk geven van de behoefte in moeilijke omstandigheden creatief bezig te zijn. Het Initiatief tot de tentoonstelling is uitgegaan van de heer P. M. Adriaanse. zelf oud-kampbewoner. Hij heeft het omvangrijke materi aal in de loop van vele Jaren opge spoord en bij elkaar gebracht. De Stichting Cultuurgeschiedenis van de Nederlanders Overzee heeft de tentoonstelling onder haar auspi ciën genomen. In Amsterdam wordt de expositie gehouden van 28 Juni tot en met 17 augustus. Daarna van 13 september tot 23 november in het Museum voor het Onderwijs in Den Haag, van 20 december tot 15 februari 1976 in De Beyerd te Bre da. van 28 februari tot 21 april 1976 in het Princessehof in Leeuwarden en tenslotte van 8 mei tot 13 juni in het Gemeentemuseum in Arn hem. De CDU/CSU taxeert echter, wat ln de commentaren tussen aanhalings tekens wordt geplaatst 'fascistisch' Spanje anders. Als er aanmerking wordt gemaakt op het feit dat ge neraal Hildebrandt als officiële Duitse vertegenwoordiger ln Madrid een parade bijwoont ter herdenking van de vestiging van het Franco- regiem, wordt het bezwaar aange merkt als een hetze van links. Angst ROTTERDAM De door de Rotterdamse Kunststichting in het kader van het Holland Festival ge organiseerde poëzieweek 'Poetry International', die de afgelopen week gemiddeld zeshonderd bezoe kers per avond trok, was op 9 juni begonnen met een nationale avond. Wie geen politieke balling onder de dichters is, is een maatschappelijke balling. Zonder vaste woon- en verblijfplaats voelen zij zich thuis in de republiek der letteren waar applaus klinkt voor weemoedige Russen, voor opstandige zwarten, voor het leed der wereld én voor de vrolijke dingen des levens. Of het nu gaat om de Jamaicaan Brath- waite of om Jan Kal of Neel ,Min, of om Milosz, de Poolse balling, de handen gaan op elkaar, verschillen vallen weg in dit vrolijk Babyion waar de eensgezindheid troef is. Die eensgezindheid ontneemt aan het Poëziefestival ook wel enige spanning. Dichters razen als colle ga's onder elkaar niet tegen elkaar maar tegen de wereld, tegen om standigheden teneindeja. ten einde wat? Het zou misschien aanbeveling verdienen een volgend jaar wat meer polemiek ónder elkaar te verzorgen. Een Hollands avondje met dichters van verschillende stiel, of van verschillende uitgeve rijen en buitenlandse avondjes die een eenheid zouden kunnen worden door dichters uit dezelfde landen te laten optreden die een afschuw van elkaar hebben. In een officieel CDU-commentaar op het einde van de oorlog ln 2uld- Vietnam wordt gesteld: het com munisme heeft in Zuid-Vietnam gezegevierd. Dat kan ook de Bonds republiek overkomen. Dit nogal de magogisch angstgeschrijf Is type rend. Dr. Gebauer, de leider van de poli tieke akademle van de CDU in Eichholz. vraagt in onze discussie begrip voor deze angst (hij is zelf eens uit de DDR gevlucht). Er ls niet alleen angst voor het commu nisme, maar ook voor het ineen storten van de democratie. Voorko men moet worden, dat de democra tie weer kapot gaat zoals ln de jaren dertig. Daarom, zo is de rede nering, moet de staat stede zijn om de burgers te verdedigen en mag haar aanzien niet worden geschaad. Vandaar dat zo fanatiek wordt ge reageerd op de terreur van da Baader-Meinhofgroep. De CDU ls bang de democratie te verliezen. Maar de angst werkt ver keerd en is een slechte raadgever. Opvallend Is, dat de angst alleen bestaat voor links fascisme, dat in tegenstelling tot het fascisme van Spanje ineens niet tussen aanha lingstekens wordt geschreven. Deze angst drijft de CDU/CSU naar rechts. De aanwezigheid van het communistische machtsblok aan de oostgrens werkt kennelijk polarise rend. Polarisatie De belangrijkste ooreaak von de polarisatie is de uitslag van de laatste bondsdagverkiezingen. De coalitie van SPD en FDP behaalde 54,2 procent van de stemmen en de CDU/CSU 44,9 procent. Dit kleine verschil vraagt om harde strijd. De partijen maken zich nu al op voor de verkiezingen van volgend Jaar. De polarisatie zal toenemen. Strauss, de leider van de CSU ln Beleren (de aanbeden sterke man) wil een totale confrontatie met da regeringscoalitie. Als in 1976 de verkiezingsstrijd achter de rug is, moet er hard worden gedacht aan een Europees verkiezingsprogram. Maar hoe moet de gepolariseerde Duitse christen democratie op één lijn komen met de Nederlandse christen-democra ten? De verschillen zijn groot. Ook prin cipieel. De instelling van de CDU is erg pragmatisch. De godsdienst ts voor deze partij voor de politiek veelal vrijblijvend. Dr. Bruno Heck schrijft bijvoorbeeld, dat het ln de Bijbel niet gaat om de bevrijding van een klasse of een groep, maar van de afzonderlijke mens. De godsdienst is individueel. Het ls boeiend om hier tegenover Aantjes te horen zeggen, waarom de chris telijke politiek het vaak af laat weten: 'We bezoeken immers de gevangenen niet, maar martelen ze en de hongerigen laten we sterven in plaats van ze te voeden.' Een wonder? Als de Westeuropese christen-de mocraten (en in het bijzonder die van West-Duitsland en Nederland) elkaar vinden, dan zal zich in de Bondsrepubliek als door een won der een politieke aardverschuiving moeten voordoen. Verder zal zeker binnen ARP en CHU behoefte be staan aan principiële overeenstem- Haagse Post: Onder de titel 'Spion bij de PvdA' schreef Kees Tamboer voor de Haagse Post een onthullend, negen pagina's groot omslagverhaal over zijn drie weken lange speurtocht door besloten vergaderingen van fractie en partijbestuur, vertrouwe lijke archieven en zeer persoonlijke gesprekken met PvdA-coryfeëen. Wat het meest overtuigend naar boven komt is de moeilijke positie van fractieleider Ed van Thijn, 'die sub tiel moet opereren ln een ingewik keld netwerk' zijn de grootste rege ringspartij met de meest meeleven de en kritische achterban. Het systeem, dat een district uitmaakt nutteloos ls, behalve natuurlij consumptieve zin. Misdaadvel geverij heeft niets met voorliclk erstrooiing te m' Het is louter divertissement, de ruggen van de gekneusde geknakten.' Elseviers Magazine: Elseviers Magazine maakte dacteuren vrij voor een omsls haal, dat prins Bernhard moet pleiten van enige blaam Northrop-affaire. Onder de 'Van de prins geen kwaad' vfl de Prins dat hij zich al twintij niet meer met de aanschaf1 vliegtuigen bemoeit. Zes goede wie een goed Kamerlid is, jaagt— nissen van de prins beamen volgens Tamboer de onderlingen concurrentie op en verhevigt de slag om de publiciteit. De PvdA-er Patijn zégt er van: 'De fractie is een drukke winkelstraat met 43 kleine kaasboertjes. We verkopen allemaal hetzelfde, en als de één dan meer kaas slijt dan de ander, tjabij het naderen van de ver kiezingen zal de nijd toenemen.' Verder aandacht voor de Northrop- kwestie ('Wie is de vriend van de vriend van de prins?') met aanslui tend een pleidooi van columnist Hofland voor een parlementaire enquete ('wat zou dat democratisch zijn') over de vriendjespolitiek in de straaljagerhand el. De Tijd: onschuld. Een van hen, oud-#' ter De Koster: 'De prins heef veel verstand van vliegtuiget het wel bijzonder vreemd zoii als een minister van defensie niet zou raadplegen voor de koop van een nieuw gevechts tuig. Maar dat hoeft helemaajv te betekenen dat je zo'n r moet opvolgen. Het ls dan waanzin om te suggeren day; prins invloed zou hebben uit fend om een bepaald vliegtu |s bestellen.' i De ambtenarensprelding lost hl; op, aldus EM. 'De PTT-ers i er niets voor, het westen niet mee geholpen, de dienst bedrijfsschade op en de regio niet versterkt. De Groene Amsterdammer: ik Hans Bronkhorst en Ton Crijnen BerOepSVörbod voerden voor De Tijd zowel in Ne- Mr. W. Aantjes mlng over de uitgangspunten, die ook moeten gelden voor de Europe se politiek. De discussie, die nog niet is uitge woed over de vorming van het CDD, zal straks op Europees niveau nog heftiger en intenser worden gevoerd. De moeilijkheden zullen bij de Eu ropese partijvorming veel groter worden. Dat zal het geval moeten aijn, als men tenminste in het ge kozen Europese parlement één christen-democratische fractie wil aien, die geloofwaardig ls en niet een louter negatieve basis heeft: de afweer tegen het socialisme, zoals Von Hassel wil Pvd A-fractie: Van onse parlementsradactie DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer voelt er niets voor, de extra uitkeringen die de voorzitters van de Eerste en Twee-- de Kamer en de ondervoorzitters en fractievoorzitters in de Tweede Ka mer ontvangen, met de loon- of prijsstijgingen mee omhoog te la ten gaan. De normale vergoedingen die de Kamerleden (dus ook de genoemde voorzitters) krijgen worden al re gelmatig aangepast aan de loon- en prijsstijgingen, zodat de extra ver goedingen die de verschillende voorzitters krijgen niet ook nog eens. aangepast hoeven te worden. Het PvdA-Kamerlid Stoffelen vindt dat de voorzitters alleen maar ver goedingen voor te maken kosten moeten ontvangen boven het nor male salaris. Hij vindt bovendien een extra salaris voor ondervoorzit ter van de Tweede Kamer overbo dig. De ondervoorzitters zijn zelden in functie', aldus Stoffelen. De WD-e Joekes en de KVP-er Bremen, kwamen met een voorstel de aanpassing van het salaris niet pas vanaf dit jaar te laten gelden maar met terugwerkende kracht. Zij vinden het namelijk onjuist dat de aanpassing van de extra salaris sen de laatste jaren achterwege is gelaten. Minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) antwoordt de kamer dinsdag. derland als in Rome een serie ge sprekken met leden van de ietwat geheimzinnige kloosterorde der Je zuïeten. Deze week de eerste van een viertal beschouwingen, met daarbij een portret van de algemeen overste van de sociëteit van Jezus (zoals de orde ook wel genoemd wordt), Pedro Arrupe. De Tijd gaat uitvoerig ln op de moeilijkheden binnen de KVP. In terviews met kandidaat-voorzitter Wim Vergeer ('Waarom wil ieder een, WD en PvdA, dat wij ons vastleggen voor de verkiezingen? Ik vraag het hen toch dok niet?') en ex-voorzitter Dick de Zeeuw," die pleit voor en consuquent vooruit strevend beleid. Marian Spinhoven vindt dat er nog lang niet genoeg geschreven is over de moeilijkheden binnen de chauf feursbranche. 'Zolang er nog chauf feursvrouwen zijn die zelf de politie bellen om te vragen of hun man kan worden aangehouden omdat hij doodmoe met een nieuwe lading is weggestuurd, zit het nog niet goed met het goederenvervoer.' P. van der Eijk beschrijft de lotge vallen van Amsterdamse Bertus en Marokkaanse Achmed: één en de zelfde persoon (door de grimeur bewerkt), die met een verborgen camera werd gevolgd in zijn con tacten met mensen. Verbluffende staaltjes van discriminatie als re sultaat. Vrij Nederland: In Vrij Nederland doet Igor Corne- lissen enkele pogingen om het spinneweb rond de metro-aanslag en de dubieuze rol van Max Lewin daarin, te ontrafelen. Tevergeefs overigens: hij belandt al evenzeer in nevelen, en strandt tenslotte op een viertal theoretische mogelijk heden: ML werkte voor een Oost europees land, of deed dat juist helemaal niet, of werkte voor een Nederlandse inlichtingendienst, of werkte zowel voor OostEuropeanen als voor een Nederlandse dienst. Wie het weet mag het zeggen. Interessanter is een visie op de Northrop-affaire vanuit een Belgi sche invalshoek. De journalist Jef Coeck vertelt over de Belgische be trokkene Antoine Leenaards, kroonkurkenfabrikant. die ontken de ooit van de Nederlandse gene raal Bosch (ook genoemd in het Amerikaanse corruptie-rapport) te hebben gehoord, maar die daarbij de fout maakte om bij het uitspre ken van diens duidelijk te 'sch' te laten klinken. Peeters en Van Amerongen bericht ten over de passieve rol van veertig hoofdredacteuren op een symposi um over het onderwerp media en gijzeling: 'Niemand stelde de vraag wat het nut van misdaadverslagge- verij ls. Dus gaf ook niemand het antwoord dat misdaadverslaggeverij Het publiek zou de jury zijn en de levendigheid zou toenemen ook wanneer momenten van bezinning zouden worden ingebouwd om te beraadslagen of extatische poëzie in derdaad beter is dan meer ingeto gen en andersom. Dat waarschijn lijk het publiek als Jury een fictie en een flop zal zijn, zou de charme nog eens te meer verhogen. Het festival staat of valt immers met het wegvallen der grenzen, grenzen tussen blanken en zwarten, tussen publiek en dichtersbent, tussen ver staanbaarheid en onverstaanbaar heid. tussen klank en teken. In die eensgezindheid zal iedereen de zwarte dichter Kgositsile nazeggen: Het is ritme waarmee wij optrekken tegen het kwaad van monsters die proberen de Geest te doden Het is demacht van dit lied die iedere daad van ons kleurt als we opstaan uit de goot door onderdrukkers gemaakt Het is lef dat ons uit de goot zal halen Het is het ritme van de goot bloedzwart, graniethard en vloeiend als de rivier of de bergen Het is het ritme van ongeketende Geest dat vuur zal geven in onze handen om ons de weg te branden naar klaarheid en macht naar de hergeboorte van werkelijke mensen. GEMEENTE WESTERBORK De burgemeester van Westerbork maakt ingevolge het bepaaWe in artikel 22 van de Wet op de Ruim telijke Ordening bekend, dat ter gemeensecretarie. afdeling Alge mene Zaken, voor een ieder ter in zage is gelegd: I. het besluit van de raad der oe- meente WestetborV van 12 iuni 1975 nr. 4a, weerbij is verklaard dat voor de op bij ge noemd besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte kaart in geel en groene kleur aangegeven gebieden een be stemmingsplan wordt voorbe reid. Deze gebieden betreffen de in de gemeente Westerbork gele gen natuurschoon- en cultuur- schoongebieden. II. het besluit van de raad der ge meente Westerbork van 12iuni 1975. nr. 5b. waarbij is ver klaard. dat voor de op bij ge noemd besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte kaarten m rode kleur aangege ven gebieden een bestem mingsplan wordt voorbereid. Deze gebieden betreffen de percelen: Orvelterstraat 5 te Westerbork en Zwiggefterweg 9teElp. N.V. 1NDUSTAIEELE MAATSCHAPPIJ "PAIEMSANG" gevestigd te Amsterdam Bij.besfuh van de Algemene Vergadering ven Aandeel houders gehouden op vrij dag 13 juni 1975, werd 't di vidend over het boekjaar 1974 vastgesteld op 12% in contanten, zijnde f 9.- per aandeel van f 75.- reep. f 90.- por aandeel van f750.- Vanaf heden 2al het divi dendbewijs Nr. 52 na aftrek van 25% dividendbelasting, derhalve f 6,75 resp. f f 67,50 betaalbaar zijn bij de Ame ter dam-R otterdam Bank N.V. of Pierson. Hel dring b Pierson. te Amster dam, 's-Gravenhage en Rotterdam. Oe Directie. Uitnodiging voor alle belangstellenden afscheidreceptie ï.v.m. pensionering van de heer J.C. WISSE directeur CHR. SCHOOL VOOR M.A.V.O. TE BREUKELEN, Willink van Collenstraat 83 en de heren P. VAN OER NEUT en P. ELLENS. leraren van bovengenoemde school, op woensdag 25 juni a.s. van 19.30 21.00 uur, in de aula van de school. Het bestuur. Breukelen, 10 juni 1975. Goed nieuws voor mensen met aambeien. Er bestaat een middel dat aambeien doet wegschrompelen Pijn kalmeert. Jeuk stopt. Zwelling verdwijnt. De wetenschap icont leizen- woordisf eon middel dat de bij zondere eigenschap heeft aam beien te doon Vesdrosten'. De pijn stopt, cc zwelling ver dwijnt. Dit«siddel heot Sperti Preparation ft.* Met Sperti Preparation H ver schrompelen ook hardnekkige aambeien. Spcrii Preparation H in mild en ontsmettend. Voor direktc, snelle, afdoende bchandoling vnn aamiicion is er maar öén middel:SiHTti l'r«-|t»t:tlioii li zalf cn zetpillen. *Kinaf.fsmci t- Gecommitteerden uit het Hoofdbestuur van het wa terschap Duurswold maken bekend, dat in het wa terschapshuis te Siddcburen vanaf maandag 23 juni 1975 gedurende 14 dagen ter inzage wordt gelegd: de legger der gronden, waarin opgenomen de huurwaarde van de gebouwde eigendommen en de percelen waarop een mijnbedrijf wordt uitgeoe fend in de zin van de mijnwet, voor het dienst jaar 1975. Bezwaren kunnen schriftelijk bij het Hoofdbestuur worden ingebracht gedurende de termijn van ter in- zagcligging en binnen 8 dagen daarna. SIDDEBUREN, 18 juni 1975. Gecommitteerden voornoemd: Th. B. Klimp, voorzitter. M.J. Oldenbandringh. sekretaris. Net als de Haagse Post bericL, Groene verontwaardigd over r weren van linksen en radicalehi overheidsbetrekkingen in de B. republiek. Johan Kortenray w een hearing in Bonn, waar honderden gevallen in de baarheid werden gebracht, zelfs een wetsontwerp ln de om het 'Berufsverbot' te legali1 'Dit meten met twee maten i dubieuze interpretatie van e grondwet heeft veel protesten lokt, vooral de SPD is geschro maar meer dan wat jurk scherpslijperij aan het wetson zal dat niet opleveren. Daarvi de eenstemmigheid in Bon 1 groot. Het 'linkse extremisme' ingedamd worden.' Deze weel tweede artikel -over de spre van de rijksdiensten: 'een k matige bijdrage aan de werl 1 heidsbestrijding, waarvan de 1 len bij lange na niet opwege gen de voordelen.' a Flip Schrameijer beschrijft' ee schamend hoofdstuk uit de gei denis van het gevangeniswezen r wel het verhaal over de beh r ling van een aantal gedetine s in 'De Rode Panne" (Veenhi en hoe de gewezen staatssecr Glastra van Loon vraagstelle de Kamer 'met nietszeggende woorden om de tuin leidde.' Hervormd Nederland: In Hervormd Nederland b Adri van Es wat vooraf ging a desinvesteringsmotie Zuid-A die op 11 juni door de hervo synode met 39 tegen 9 stei werd aangenomen. Een opmer geluid van een ouderling: Al desinvesteren gaan de aan van hand tot hand. Laten we om de beleggingen overdragen vertegenwoordigers van de bevolking, die ze dan in een fonds kunnen stoppen voor moment dat ze zelf aan de komen. Zo dragen we reëel stukje macht aan hen over.' Kees Waagmeester sprak met drik Algra, de hoofdredacteui het Fries Dagblad: 'Wij merke er meer mensen zijn die niet van zondagsport moeten he Niet uit het oogpunt van zon heiliging, zoals wij maar omdl zondags naar hun tweede 1 willen.' En: Alleen zaterdagi dat stimuleren wij erg. Donde uitvoerige voorbeschouwingen terdagavond hebben we alle binnen en maandagochtend nen we te zetten.' De Nieuwe Linie: De Nieuwe Linie voelde oppo leider Hans Wiegel aan de over de strategie van rechts de volgende verkiezingen: 'Wij len dus duidelijk moeten ra aan een belangrijk deel vai aanhang van de PvdA. dat toekomst e nhun idealen bl WD in betere handen zijn.' 'onverstoord": 'Ik wil echte ding van macht, het kabinet n er een loze kreet van.' Hans 1 het idee, dat de huidige Partij de Arbeid meer bezig ls me mensheid dan met mensen: 'D loof dat de smaneleving niet gaat functioneren door die nli ringspolitiek integendeel!' Twee redacteuren van het schrift 'Jeugdwerk Nu' intervie' staatssecretairs Wim Meijer ovi onontkoombare bezuinigingen de CRM-begrotlng, en de da voortvloeiende beknottingen in welzijnswerk. Meijer acht de pi wat o verdry ven: 'Wat we nu i ten doen is even de pas inho om in 1975 weer niet met een miljoen te overschrijden. En kunnen we voor 1976 weer ovei redelijk normale begrotingspi spreken.' Accent: Het toeval kan komisch zijn cent- reporter Thomas Leefla terviewde Ramses Shaffy naar leiding van diens hit 'We doorgaan', Shaffy zegt niet s. tast te zijn door André van parodie, waarin zinnen als 'm wankelende zekerheid' en 'ln mateloze tijd' worden omg tot 'ik ben gek op levertraan 'met z'n allen naar de Ramses verkondigt het twijfel ge credo dat hij in de media over zichzelf leest. Ook van parodie wist hij niets af. 'Ik geen radio. Ik hoor m'n eigen ten niet en ook die van an niet.' Hij wil doorgaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12