der wijs moet in art eeuw flink rnieuwd worden De duidelijke extra's van de grote voorraadpot Moccona. Waarschijnlijk meldingsplicht voor vacatures 6.98 kinqH Team rechercheurs zoekt helers: nog voor maanden werk fn geld voor bouw stadhuis en ira in Amsterdam ys uit jaren dertig ft vermoedelijk og medische nasleep 'Bezuinigingen op CRM zouden rampzalig zijn' ►licht tot achttien jaar, daarna leerrécht tie aan Erasmusuniversiteit 'Werkgevers werken slecht mee' Drie vormen van hoger onderwijs Moccona, lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts. Briesje... 4(ij^P Zonnetje... En een Kingetje... Maatschappelijk werkers: (Het leven is zo kwaad nog niet.) Nasleep van 'zaak-Bouw' Postkantoor overvallen StfVARTET DONDERDAG 19 JUNI 1975 BINNENLAND PS9-RH11 G Minister Van Kemenade en de staatssecretarissen Klein en Veerman menen dat het in de komende vijfentwintig jaar drastisch vernieuwd moet worden. Ze hebben hun visie nieuwing ontvouwd in de gisteren gepubliceerde nota 'Contouren van een toekomstig elëid'. bedoeld is als discussie- de volgende hoofdpun- sanering van het buitengewoon onderwijs; geleidelijke eenwording van kleu- ^AM Niet alleen ervaringen in concentratiekampen bieraties lang door. Ook de economische ^crisis van de jg heeft (vermoedelijk) een medische nasleep die tot op vandaag merkbaar is. pijnlijkheid van dit late Isteren aan de orde ge- jir. A. Appels, die aan de versiteit promoveerde de geneeskunde. Jing bij zijn proefschrift 'Een van de conse- de economische crisis dertig is het ontstaan eciale houding ten op- het werk, die zo nadruk- sprekken met hartpa- h voren komt, dat een tussen die crisis en de Jvang van de sterfte aan ïarct niet onwaarschijn- leid gesprekken met patiën- at mensen die aan hart- jjden dikwijls een speci- ijden dikwijls een speci- ten opzichte van hun Kenmerken van die volgens hem jachtig- hoog arbeidstempo en jge punctualiteit. Deze ei- zouden kunnen sa- met de uit de jaren nende angst voor werk- rp van de studie van pels is de psychische van eerstejaars stu denten. Zijn onderzoek leidde on der meer tot de conclusie dat bij eerstejaars studenten nauwelijks een psychische problematiek bestaat die kenmerken is voor deze groep. Er zijn wel volop psychische problemen, maar van heel verschillende catego rieën. Zijn proefschrift behandelt een methode om vroegtijdig psychische problemen op te sporen. Vroegtijdi ge onderkenning van de problemen leidt er meestal toe dat met minder inspanning aan de oplossing kan worden gewerkt dan wanneer de zaak al verder is voorgeschreden. De heer Appels heeft een test ont worpen die gehanteerd kan worden als een vrij grove, maar wel be trouwbare 'zeef'. Van de mensen die aan die test worden onderwor pen kan men zien of er waar schijnlijk (psychisch) iets aan de hand is, al weet men dan nog niet wat er mis is, en waaróm er iets mis is. De heer Appels is er in geslaagd een vrij betrouwbare test samen te stellen. In een ludieke stelling bij zijn proefschrift, schrijft de heer Appels nog het volgende: 'Het is niet zeker dal alle mensen die promoveren en voorin hun proefschrift hun echt genote zo roerend danken voor de tijdens het schrijven van het proef schrift betoonde opofferingsgezind heid, nadien wel meer tijd aan hun vrouw besteden'. ter- en basisschool; een verplichte vreemde taal op de basisschool; invoering van een middenschool voor twaalf- tot zestienjarigen; 9 afschaffing van de bestaande soorten van voortgezet onderwijs; invoering van een bovenschool voor zestien- tot achttienjarigca met drie richtingen; leerplicht tot achttien jaar; leer recht daarna: hervorming van het hoger onder wijs. De- belangrijkste ontwikkeling die de bewindslieden signaleren is de ontwikkeling van onderwijs voor weinigen tot onderwijs voor velen. Voor een deel gaat die ontwikke ling vanzelf. Steeds meer jongeren blijven uit vrije wil langer op school. Maar er zijn nog altijd groepen die achterblijven en extra aandacht nodig hebben. De nota noemt met name arbeiderskinde ren, meisjes, werkende jongeren en kinderen van gastarbeiders. Het streven naar gelijke kansen voor allen mag niet leiden tot een nieuwe sociale ongelijkheid tussen mensen met een hoge en lage op leiding. Het is juist te hopen dat deze verschillen minder belangrijk worden, naarmate meer mensen langer onderwijs genieten, hun mondigheid en sociale weerbaar heid toenemen en het accent op school minder eenzijdig valt op de intellectuele vorming. 'Speciaal' PAM Niet alleen de bouw van een nieuw stadhuis op flooplein, maar ook de bouw van een muziektheater (op i oude RAI) en een gemeentelijk computercentrum, blij- pig in de ijskast omdat de regering een afwijzend stand- emt. Alle grote projecten, die Amsterdam had ingediend kling van het miljard, waarmee minister Boersma de enheid wil stimuleren, zijn afgewezen. had te kennen gegeven willen verlenen aan de van de reeds jarenlang plannen om een nieuw bouwen (kosten 180 laar wilde óók een mu- (kosten 120 miljoen) 7an het miljard van mi- sma was 150 miljoen emd voor de uitvoering juwprojecten. lam is deze klap hard De grote projecten uigrijk kunnen bij dra werkloosheid te vermin de hoofdstad er niet één ewezen, acht men in ge meentelijke bestuurskring een on verwachte tegenvaller. Beweringen van de zijde van het kabinet dat het besluit van de re gering gebaseerd is op besluite loosheid van B. en W., wees burge meester Samkalden in een com mentaar verontwaardigd van de hand. Hij noemde het gisteren een •falsificatie' dat Amsterdam geen duidelijke keus had kunnen maken. 'Bij ons is er nü en in het verleden geen enkele besluiteloosheid ge weest', aldus dr. Samkalden. Am sterdam had de stellige indruk, 'dat althans een deel van zijn. wensen zou woeden Ingewilligd.' (ADVERTENTIE) NA- EN OMSCHOLING OPEN SCHOOI MIDDENSCHOOL BASISSCHOOL Van een verslaggever DEN HAAG Als de werkgevers niet beter meewerken zal er waarschijnlijk een verplichting komen om vacatures bij de arbeids bureaus te melden. Dit heeft de directeur-generaal voor de arbeids voorziening, mr. W. A. Renardel de Lavalette, gezegd op een ver gadering van de Haagse afdeling van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Het buitengewoon onderwijs zal van naam veranderen en 'speciaal' onderwijs gaan heten. In plaats van de huidige twintig soorten bui tengewoon onderwijs zal er een in deling in vijf of zes soorten komen. Het gewone basisonderwijs zal meer dan vroeger open staan voor kinde ren met bepaalde moeilijkheden. De omvang van het speciale onder wijs kan dan beperkt zijn. Na de basisschool (vier tot twaalf jaar) volgt de middenschool (twaalf tot zestien). Die midden school is onder andere bedoeld om de school- en beroerwbr; :e van het twaalfde ja-; op te schuivén en meer geleidelijk te laten verlopen. Nu worden nog teveel brokken ge maakt bij de schoolkeuze. In 1972 verlieten bijvoorbeeld 28.000 leer lingen zonder diploma de MAVO of HAVO. Uit het lager beroepsonder wijs vertrokken twaalfduizend leer lingen ongediplomeerd. Ii- ':vidueel Op e middenschool zullen de leer lingen niet uitgeselecteerd worden over verschillende richtingen of in verschillende niveaus. Wel zal het onderwijs aangepast zijn aan de individuele mogelijkheden. Het eindniveau van de middenschool zal niet voor alle leerlingen gelijk zijn. Zij krijgen een dossier mee, waarin hun kennen en kunnen om schreven worden. Volgens de nota kunnen de oude schooltypen niet blijven voortbe staan naast de middenschool. Dan wordt de middenschool toch weer een afvalbak. Experimenten moeten uitwijzen hoelang de middenschool precies moet duren: drie of vier jaar. Bovenschool Na de middenschool gaan de kinde ren naar de bovenschool. Daar kunnen ze kiezen uit drie richtin gen: een tweejarige theoretische opleiding (ter voorbereiding op het hoger onderwijs), een drie- a vier jarige beroepsgerichte afdeling en een eenvoudiger beroepsopleiding die een jaar korter duurt. Wie door de middenschool verwezen wordt naar de laatste stroom mag eventu eel wel de langere beroepsopleiding proberen, maar niet de theoreti sche. Aan het eind van het eerste De 'contouren' van het .onderwas, zoals dat er volgens de plannen na de drastische reorganisatie uit zal zien. vorm van hoger onderwijs schep pen, die een meer algemeen karak ter heeft en als brug tussen beide bestaande vormen kan dienen. In stellingen van hoger beroepsonder wijs zouden zichzelf ook mogen omvormen tot zo'n Instituut voor hoger onderwijs nieuwe stijl. De grote stroom van afgestudeer den zal de 'enge en elitaire arbeids markt' voor academici vanzelf doen instorten en dat Is volgens de nota geen ramp. Academici kunnen ook ander nuttig werk doen dan dat wat nu nog als 'passende arbeid' gezien wordt. jaar van de bovenschool wordt be keken of een leerling de door hem gekozen richting aankan. Lukt dat niet, dan mag hij het maximaal nog een jaar proberen. Twee niveaus De theoretische stroom van de bo venschool zal twee niveaus kennen: A en B, waarbij de leerling vrij is te bepalen welk vak hij op niveau A en welk vak op niveau B wil doen. De instellingen van hoger onderwijs kunnen eisen stenen a<m het examenpakket (bijvoorbeeld: tenminste drie vakken op A-ni veau). Dat betekent dat de algeme ne geldigheid van het diploma voor alle vervolgopleidingen vervalt. De bovenschool zal vrij kostbaar en vanwege de variatie van drie rich tingen ook vrij omvangrijk zijn. In regionaal verband moeten er centra komen met gemeenschappelijke voorzieningen (bijvoorbeeld dure apparaten). Hoger onderwijs Het hoger onderwijs zal eveneens hervormd worden. De bewindslieden willen naast het hoger beroepsonderwijs en het we tenschappelijk onderwijs een derde De opdracht geldt alle ministeries, maar de 'Joint' vindt het onbillijk bij bezuinigingen alle departemen ten over één kam te scheren. Per soneelsstops en een te zuinig beleid hebben het maatschappelijk werk toch al een forse financiële achter stand bezorgd. Door nieuwe bezui nigingen op CRM zouden juist die groepen en personen in de samen leving die het meest in de knel Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 Gulle koppen pittige korrelkoffie, geurig tot het laatste kopje. Altijd 40 waardepunten voorwaarde- volle geschenken. Roodmerk 200 gram zitten opnieuw getroffen worden', aldus de 'Joint'. Troonredes van het laatste jaar en toelichtingen op de begrotingen van CRM hebben de verwachting gewekt, dat de achterstand zou worden ingelopen. Hiervan kan bij het ongenuanceerd beleid van mi nister Duisenberg niets terecht ko men, aldus de organisatie. Binnen de begroting van het mi nisterie van CRM zit bovendien de post voor uitkeringen voor bijstand. Daarop kan niet worden ingekrom pen. De last zal dan in zijn geheel op de rest van de begrotingsposten van CRM moeten drukken. Een andere noodkreet heeft de Ne derlandse Vereniging voor Ambu lante Geestelijke Gezondheidszorg laten horen. De bezuinigingen heb ben er al toe geleid dat voor 1975 aan bureaus voor levens- en ge zinsvragen toegezegde uitbreidingen zijn uitgesteld of ingetrokken. Dit terwijl de vraag naar hulp juist toeneemt. Vorig jaar was het aantal cliënten ongeveer dertigduizend, dit jaar Is de toeloop al dertig procent groter, in Friesland is de toeloop zelfs verdubbeld. De wachtlijsten bij tal van bureaus zal nu groeien, met als gevolg dat de problemen verergeren, aldus deze vereniging. Zie ook pagina financiën en econo mie. ROTTERDAM Een ondernemer, die een bedrijf wil vestigen in het Rijnmondgebied, kan er zelf voor zorgen dat hij niet al te veel tijd kwijt is aan het verkrijgen van de diverse overheidsvergunningen. In het gunstigste geval is het mogelijk om alle vergunningsprocedures te doorlopen in een periode van acht maanden. Dan moeten deze ver gunningen echter wel gelijktijdig- worden aangevraagd. Doet men dit niet, dan is men al gauw zo'n zestien maanden kwijt. De directeur-generaal zei dat hij tot nu toe minister Boersma steeds geadviseerd heeft om de verplichte vacaturemelding, waarop de vakbe weging wordt aangedrongen, niet in te voeren. Indien de melding door de werkgevers niet beter wordt, zal de heer Renardel de Lavalette zijn advies om op dit punt de druk van de vakbeweging te weerstaan niet kunnen handha ven. Uit onderzoeken is gebleken dat .de werkgevers twintig procent van de vacatures niet bij de ar beidsbureaus melden. Foute voorspelling De heer Renardel de Lavalette wil de zich nu niet wagen aan een - voorspelling omtrent het tijdstip waarop de werkgelegenheid in ons land weer zal toenemen. In januari had hij voorspeld dat de groei van de werkloosheid in de tweede helft van dit jaar tot staan zou komen en dat de werkgelegenheid dan weer zou toenemen. Het is gebleken zei hij nu, dat het gevaarlijk is zich aan prognoses te wagen: tot nu toe is van een tot staan brengen van de groei van de werkloosheid niets te bespeuren. De directeur-genraal had de voorspel ling in januari gedaan op grond van het feit dat drie-en-een-half- miljard gulden beschikbaar gesteld was voor bevordering van de werk gelegenheid en op grond van Duitse voorspellingen dat er een opleving zou komen. De directeur-generaal gelooft niet dat de sterke groei van de jeugd werkloosheid alleen te wijten is aan de hogere jeugdlonen, het loonniveau is maar een van de factoren achter de grote jeugd werkloosheid. Een andere factor is de gedeeltelijke leerplicht: het is voor werkgevers vaak organisato risch moeilijk mensen in dienst te hebben, die twee dagen per week niet beschikbaar zijn. De voor naamste oorzaak is echter de reces sie. De meeste werkgevers hebben al moeite genoeg om hun huidige personeelsbestand aan de gang te houden: aan het aannemen van nieuw personeel komen ze vaak niet toe. (ADVERTENTIE) Levenslang leren De contourennota gaat verder uit voerig in op nieuwe vormen van levenslang leren (open school, be taald studieverlof, her- en bij scholing, enz.), de opleiding van leerkrachten (onder meer de invoe ring van onderwijs-assistenten) en op de organisatorische kant van het onderwijs. Wat dat laatste be treft gaat de voorkeur uit naar een grotere autonomie van de scholen en naar meer regionale samenwer king bij het beheer. De schoolbesturen in het bijzonder onderwijs moeten gedemocratiseerd worden door ook het personeel, de ouders en waar mogelijk de leerlin gen erin op te nemen. In het open baar onderwijs zou dit kunnen door de bevoegdheid van B. en W. te delegeren aan bestuurlijke commis sies volgens artikel 61 van de wet gemeentelijke regelingen. •*£- Van een verslaggever DEN HAAG 'Nieuwe financiële beperkingen voor het maat schappelijk werk kunnen desastreus worden'. Dit zegt de landelijke organisatie voor maatschappelijke dienstverlening 'Joint' in een protest bij de kamercommissie voor CRM. In opdracht van minis ter Duisenberg moet het ministerie van CRM volgend jaar tien procent bezuinigen en een eventuele toename van vijf procent moet bestemd worden voor nieuwe andere zaken. cjrtt «r* Natuurzuivere pepermunt Van een onzer vérslaggèvers DORDRECHT Een speciaal daarvoor gevormd rechercheteam speurt onafgebroken naar helers van goederen, afkomstig uit door P- W. B. (29) en W. C. van K. (27) gestolen vrachtwagens en van door deze Dordtenaren gepleegde inbraken- Na het mislukken van de diefstal van een vrachtwagen van de expe diteur G. Bouw uit Nijkerk, waarbij deze door B. werd doodgeschoten, en de arrestatie van de daders en van twee grote helers is een groot aantal al eerder gedane aangiften van diefstallen en inbraken met deze zaak in verband gebracht. Het speciale rechercheteam is ge vormd uit personeel van de rijkspo litie en van verschillende gemeen telijke politiekorpsen. Het team heeft zijn hoofdkwartier in Dor drecht gevestigd omdat al spoedig bleek dat het leeuwedeel van de veelsoortige buit van B. en van K. en wellicht van nog meer bij deze affaire betrokkenen, in Dordrecht en omgeving en in Noord-Brabant is verhandeld. Volgens kapitein B. W. Bouma van de rijkspolitie die het team leidt is uit de aangiften af te leiden dat er voor een waarde van 1,7 miljoen gulden uit vrachtwagens en bij in braken is gestolen. Of het nu drank was, elektronische apparatuur, radio toestellen, verrekijkers, textiel, een lading suiker of andere levens middelen, men vond voor de ge stolen waar altijd wel een weg of sloeg ze ergens op om zijn kans op afzet af te wachten. Het rechercheteam is nu bezig met de behandeling van ongeveer ze ventig zaken. Veel daarvan betref fen heling in het groot of in het klein. Tot dusver zijn vier Dordte naren' en een inwoner van Breda al dan niet in het gezelschap van hun echtgenotes, aangehouden en met succes aan de tand gevoeld. Na hun bekentenis dat zij gestolen goede ren hebben verhandeld en het op maken van proces-verbaal zijn zij weer op vrije voeten gesteld. 'Olievlek' Kapitein Bouma verwacht dat het rechercheteam nog maanden met deze nasleep van de 'zaak-Bouw' bezig is. Hij noemt het onderzoek een zich nog steeds uitbreidende olievlek en is er zeker van dat nog vele aanhoudingen zullen volgen. Dringend acht hij uiteraard de op sporing van één der hoofddaders. Van K., die onlangs bij een trans port aan zijn bewakers wist te ontsnappen en sindsdien nergens meer is gesignaleerd. Men heeft reden aan te nemen dat hij niet naar het buitenland is gevlucht. Van een verslaggever ROERMOND Twee Duits-spreken de mannen hebben gistermorgen het hulppostkantoor in Konings bosch overvallen. Onder bedreiging van een vuurwapen dwongen zij de kantoorhoudster, die alleen was. geld te geven. De overvallers maakten enkele duizenden gulden buit. Met een auto zijn zij ontkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11