geland zegt koord van ionsstad op Libische leider naar Sowjet-Unie efde in het anse j olksfront anig bekoeld Chirac blijft sterke man bij gaullisten Callaghan bereid met Amin te praten Gevangenisoproer in VS licaanse hop moet tibië uit Indiase premier Gandhi was van plan af te treden Als twee Britten menselijk behandeld worden ;WARTET DINSDAG 17 JUNI 1975 BUITENLAND luidafrikaans verdrag beëindigd KAAPSTD (Reuter, UPI, AP) De Britse Labour- I heeft formeel een eind gemaakt aan de defensieovereen- |it Zuid-Afrika op marinegebied, zo heeft de Britse minister "inlandse zaken, James Callaghan gisteren in het parle- Bgedeeld- daterende zogenaamde Simonsstad hield in l>t-Brittannië zich ver- juid-Afrika te helpen bij |wen van een eigen mari- voor faciliteiten in de lanse basis Simonsstad kg werd echter de laatste I bekritiseerd door de lin- in de Britse regerende tij en kerkelijke autorl- 1 bezwaar maakten tegen betrokkenheid bij een ;en rassenscheiding voor- Iden hadden voorname- de zeewegen rond de er men. De Britse re- Angola iter nu van mening dat iche waarde van de basis stad minder zwaar weegt g^litieke schade aan de Brit- nrttie in zwart-Afrika. Bo- |onden Britse marine-au- de basis in vredestijd wezenlijk belang en me- :ij in tijd van oorlog toch schikking van het Westen fensie, Pieter Botha maakte giste ren bekend dat de Zuddafrikaanse en Britse marine een vorm van samenwerking zullen handhaven, maar dan in speciale gevallen, zon der dat er sprake is van bij zondere wederzijdse betrekkingen. De Zuidafrlkaanse regering zou graag willen dat de Verenigde Sta ten de rol van Engeland zouden over nemen. Vorige week nodigde minis ter van voorlichting, Cornelis Mul der, de Amerikaanse vloot uit het door Engeland achter te laten gat te vullen en liet weten dat Simons stad graag Amerikaanse schepen zal ontvangen. 1 van defensie Roy Hason in december vorig jaar j zien waarom Britse sche- ood niet op commerciële imonsstad van het droog- lik zouden kunnen maken. Callaghan zei gisteren in fteiljk antwoord aan het dat de akkoorden zijn na een briefwisseling Britse ambassadeur en de anse autoriteiten. Pre- old Wilson had tijdens de ke en van 1974 al beloofd ijfg op te zeggen. landers NAVO bestaan er grote ■rs chili en over de Britse ing uit Simonsstad. Som- ïg VO-leden, waaronder de Staten, zijn felle tegen aan het opzeggen en wij- de huns inziens snelle de Sowjet-Unie in de m Oceaan en de bedreiging ooroor het olievervoer naar Niind de Kaap. ar rikaanse minister van de- ai EK (Reuter) De Angli- sschop, Richard Wood, heef rgjfan de regering in Pretoria gekregen dat hij binnen het grondgebied van Zuid- pjka (Namibië) moet veria bisschop had scherpe kri- t tegen de Zuidafrikaanse ing in Namibië, bisschop onlangs werd ge- hij vond dat Zuid-Afrika O igebied van Namibië moest ojhad hij geantwoord: 'Liever dan morgen'. In februari chop Wood samen met zijn eonard Aula een rechtsge- eirdoor er een einde kwam jkpenbare afranselingen zon- van proces van leden van nbo-stam. die protesteren cefid-Afrika. In de Keniase stad Nakoeroe is gisteren de topconferentie begon nen van de drie elkaar bestrijdende Angolese bevrijdingsbewegingen, de MPLA (Volksbeweging voor de be vrijding van Angola), het FNLA (Nationale Front voor de bevrijding van Angola) en de Unita (Nationa le Uniie voor de totale onafhanke lijkheid). De Keniase president Jomo Kenjat- ta opende de conferentie met een oproep tot een onmiddellijk staakt- het-vuren tussen de soldaten van de drie bewegingen. Kenjatta pleitte voor het opzijzetten van de ideolo gische geschillen, het onmiddellijk in elkaar over doen gaan van de legers, stopzetting van de uitbrei ding van hun troepen en de uit dunning van het topzware bureau cratische apparaat van de over gangsregering in Angola. Daarna begon het overleg achter gesloten deuren. De voornaamste deelnemers zijn Agostinho Neto van de MPLA, Holden Roberto van de FLNA en Jonas Savimbi van de Unita. Gister avond werd bekend dat Savimbi zich bij de oproep tot een staakt- het-vuren had aangesloten. Rhodesië De Rhodesische Afrikaanse Natio nal Raad (ANC) heeft het congres dat aanstaand weekend zou plaats vinden afgezegd 'vanwege ernstige administratieve en andere moeilijk heden.' Het zou het eerste congres zijn sinds de elkaar bestrijdende Rhodesische nationalistische groe pen ZANU (Afrikaanse nationale unie van Zimbabwe) en ZAPU (A- frikaanse volksunie van Zinbabwe) in de ANC werden opgenomen. Zimbabwe is de Afrikaanse naam voor Rhodesië. De leider van de bevrijdingsbeweging Frelimo van Mozambique en het toekomstige staatshoofd van de republiek Mo zambique, Samora Machel, heeft verklaard dat zijn land na de onaf hankelijkheid op 25 juni met alle landen van Afrika diplomatieke be trekkingen zal aanknopen, behalve met het 'onwettige bewind in Salis bury en met de rascistische Zuid afrikaanse regering'. Zaire Volgens het in Kinsjasa verschij nende regeringsblad Elima van gis teren heeft de regering in Zaire een samenzwering tegen president Moboetoe verijdeld 'die werd geor ganiseerd, betaald en geleid door de Verenigde Staten'. De samenzweer ders zijn aangehouden, aldus Elima. In de vrouwengevangenis van de Amerikaanse staat North Carolina kwam het gistermorgen tot een hevige botsing tussen gevangenen en bewakers. De laatsten probeerden met geweld een demonstratie van de vrouwen te beëindigen, maar de gevangenen sloegen terug met alles wat voor handen was. Er vielen verscheidene gewonden aan beide kanten. De gevangenen demonstreerden om de aandacht te vestigen op de slechte leefomstandigheden in hun gevangenis. De autoriteiten hebben toegezegd de klachten te zullen bestuderen. CAIRO, TEL AVIV (UPI, Reuter) Kolonel Moammar Khaddaffi, de sterke man van Libië, zal binnenkort in Moskou een bespreking hebben met Leonid Breznjew, de partijleider van de Sowjet-Unie, zo meldden gisteren verschillende Egyptische dagbladen. Volgens deze bronnen in Egypte zal de Libische leider zich laten verge zellen door een sterke Palestijnse delegatie onder leiding van Jasser Arrafat, hoofd van de PLO, de overkoepelende organisatie van de Palestijnen. Khaddaffi probeert al geruime tijd de Palestijnen voor zich te winnen bij zijn harde hou ding jegens Egypte. De Sowjet- Unie wil Libië gebruiken om haar militaire aanwezigheid in het Mid den Oosten te versterken. Een maand geleden brachten Egyptische kranten het nieuws over een enor me wapenorder die Libië bij de Sow jet-Unie had geplaatst. Russische diplomaten in Cairo hebben dat toen bevestigd, hoewel het bedrag dat de Egyptenaren noemden (12 miljard dollar) veel te hoog was. De berichten over verdere Libisch- Russische toenadering trekken te meer aandacht zo kort nadat be kend werd dat Sowj et-partij leider Breznjew dit jaar niet naar Cairo wil komen. Artillerie-duel Het gerommel aan de grens tussen Libanon en Israël duurde gisteren voort. De Israëlische artillerie, die zondag al uitgebreid in actie was geweest, nam maandag opnieuw verschillende dorpen in het zuiden van Libanon. Van de kant van Li banon werd dit - beantwoord met een artillerie-beschieting van twee Israëlische dorpen. Volgens Libanese bronnen zijn er aan die kant van de grens gisteren vier gewonden gevallen. Er zouden in Israël geen slachtoffers zijn gevallen. Bij de Israëlische luchtaanvallen op Liba nese dorpen was zondag één vrouw omgekomen. Het aantal slachtoffers van de Pa lestijnse overval op een boerderij in Kfar Joeval is gisteren tot zeven gestegen. In een ziekenhuis in Tel Aviv overleed de 23-jarige mevrouw Simcha Mordechai. Zondag kwamen bij deze gijzelingspoging al vier Arabieren en twee Israëli's om. De gebeurtenis in Kfar Joeval was de aanleiding voor de Israëlische acties tegen de dorpen in het noorden van Libanon. NEW DELHI (Reuter. UPI, AP) De Indiase premier, mevrouw Gandhi heeft in eerste instantie aangeboden af te treden toen zij vorige week door het hooggerechts hof te Allahabad schuldig werd be vonden aan corruptie tijdens de verkiezingen van 1971, zo heeft een Congres-partijleider gisteren be kendgemaakt. Zail Singh, eerste minister van de westelijke Indiase deelstaat Pundjaab, zei gisteren dat de premier besloot aan te blijven op verzoek van haar ministers en de leiding van de congrespartij. De premier is nu vastbesloten niet af te treden en haar rechtszaak voor het opperste gerechtshof uit te vechten. Gisteren kreeg zij hierin de steun van de Sowjet-Unie. Het officiële Russische persbureau Tass liet weten dat de rechtszaak tegen mevrouw Gandhi was aangespan- PARIJS In de Franse hoofd stad gonst het van de geruchten over mogelijke wijzigingen in de regering nadat premier Jacques Chirac zondag onverwacht was afgetreden als secretaris-gene raal van de UDR, de grote gaul listische partij. Premier Chirac was vorig jaar december al even onverwacht tot partijleider gekozen na een zorgvuldig voorbereide greep naar de macht in de UDR. De partij van de gaullisten was op dat moment nog danig verward als gevolg van de nederlaag die hun kandidaat Chaban Delmas bij de presidentsverkiezingen had geleden. Chirac, had het bij een groot deel van de oude gaul listische garde verbruid door zijn steun aan overwinnaar van de presidentsverkiezingen. Giscard d'Estaing. Toch wist hij secreta ris-generaal te worden waarna hij de breuken in de partij kon lijmen. De UDR vertoont nu veel meer samenhang dan afge lopen winter. Waarnemers hou den het er op dat Chirac on danks zijn ofrmele aftreden toch de sterkste man in de gaullisti sche partij blijft. De functie van secretaria-generaal wordt nu tij delijk waargenomen door André Bord, een goede vriend vao pre mier Chirac. Zwartgallig' Jacques Chirac maakte zijn af treden zondag bekend op het UDR-congres in de Zuidfranse stad Nice. Zijn aankondiging, die voor de meesten van de ruim 6000 afgevaardigden zeer verras send was, kwam aan het eind van een lange rede, waarin de premier een nogal zwartgallig beeld schetste van de toestand in Frankrijk en de rest van de wereld. In het buitenland zag Chirac -oorlogen dreigen, die misschien niet tot lokale conflicten be perkt zouden kunnen worden, en waarbij Frankrijk wel eens be trokken zou kunnen raken. Wat het binnenland betrof waar schuwde de premier voor de on gunstige ontwikkeling op de ar beidsmarkt en de tekenen van zwakte, die de economie ver toont. De werkloosheid is de af gelopen maand tot bijna vijf procent gestegen. Volgens gaullistische bronnen wil president Giscard zijn kabi net binnenkort wat wijzigen om de eenheid te versterken. Hierin zou het aftreden van Chirac als partijleider ook passen. Nu hij formeel geen UDR-chef meer is kunnen de niet-guallisten in de regering hem gemakkelijker ac cepteren. De gaullisten kunnen zich nu wat vrijer tegenover president Giscard opstellen. Maar aange nomen mag worden dat Cirac niet is afgetreden zonder de ver zekering dat de UDR de regering loyaal zal blijven steunen. nen door 'rechtse krachten' die In dia van het 'progressieve pad' wilden afhouden. De politie van de Indiase hoofdstad heeft ongeveer 50 niensen gearres teerd, die voor het gebouw van de Indiase radio-omroep betoogden te gen de 'opzettelijke verdraaiing van berichten' door de radio en televi sie ten gunste van premier Gandhi. TOKIO (Reuter) De Japanse premier, Tako Miki, is maandag door een uiterst rechtse demon strant neergeslagen, toen hij aan kwam bij het gebouw waar een nationale rouwdienst werd gehou den voor oud-premier Eisakoe Sato. De eerste minister kreeg een zo hevige kaaikstoot dat hij neerstort te. Daarbij werd zijn bril vernield. Van een onzer verslaggevers LONDEN (Reuter, UPI, AP) De Britse minister van buitenland se zaken, James Callaghan, is bereid naar Oeganda te gaan om met president Idi Amin te praten over de Brits-Oegandese betrek kingen. Maar dan moeten de twee door Amin vastgehouden Brit ten wel menselijk behandeld worden. In een verklaring aan het Lager huis zei Callaghan dat zijn bezoek noch voor Groot-Brittannië noch voor Oeganda enige zin zou hebben als de doodstraf voor de ene Brit en de mogelijkheid daartoe voor de andere niet eerst gewijzigd wordt. De twee Britten die met de dood door een vuurpeloton bedreigd wor den zijn de 61-jarige lector Dennis Hills en de 38-jarige zakenman Stanly Smolen. Hills beschreef in zijn boek Amin als een 'dorpstiran' die Oeganda veel schade had be rokkend. Smolen kan als hij schul dig wordt bevonden aan het ham steren van olie, en dat gebeurt vrijwel zeker, eveneens ter dood worden veroordeeld. Zijn proces is uitgesteld tot 18 juni. Amin had geëist dat een Britse a/utoriteit hem persoonlijk een brief van premier Wilson moest overhan digen, waarin deze zou moeten rea geren op de voorwaarden voor de vrijlating van de twee Britten. De boodschap werd gisteren in Kam pala overhandigd door de Britse waarnemend hoge commissaris, Ja mes Hennessy. Minister Callaghan zei gisteren dat hij had geweigerd onder dwang naar Oeganda te gaan om deze brief te overhandigen. De inhoud van de boodschap ls niet onthuld. Amin blijft nog steeds bij zijn ei sen die echter voor Londen onaan vaardbaar zijn. Zo eist hij onder meer dat alle Oegandezen die poli tiek asiel In Groot-Brittannië heb ben gekregen het land worden uit gezet. Verder zou de Britse regering moe ten verbieden dat er in de nieuws media nog enige kritiek op Amin wordt geuit. Callaghan zei gisteren dat hij met Amin zou willen praten over de toekomst van de ongeveer 700 Britten die nog in Oeganda verblijven. Terdoodveroordelingen van politie ke tegenstanders van Amin in Oe ganda zijn niet nieuw. Het huidige bewind heeft al talloze zwarte slachtoffers op zijn geweten, alleen ls er dan geen grote mogendheid die zich daar druk om maakt, zodat er nauwelijks aandacht aan besteed wordt. e:i Dlica-kwestie deed maat overlopen Bert van Panhuis Clf- Wat bezielt de communisten? De top van de Franse socialis tische partij heeft deze vraag al geruime tijd op de lippen liggen. De laatste keer dat zij die vraag stelden was onlangs bij de af- faire-Republica. De communis ten van Georges Marchais stel den zich onvoorwaardelijk ach ter de sluiting en overname door communistische zetters van het Portugese socialistische dagblad en reageerden zeer heftig toen Frangois Mitterrand en zijn so cialisten dit veroordeelden. De ruzie rond Republica staat niet op zichzelf; de liefde ion het Franse volksfront ls al geruime tijd danig bekoeld: Socialisten, communisten en de kleine beweging van de links-radi calen werken sinds 1972 samen op basis van een gemeenschappelijk programma. Dit eerste linkse blok sinds Leon Blum tussen 1934 en 1938 onder barre economische om standigheden een wankel volks front op de been hield heeft geleid tot een gezamenlijk optreden bij de parlementsverkiezingen van 1973 en de presidentsverkiezingen van vorig jaar. In dit laatste geval moest Mitterrand, de motor van het front, het presidentschap met een bandlengte aan Valery Giscard d'Estaing laten. Sinds eind vorig jaar botert het tot grote teleurstelling van Mitterrand niet zo best meer tussen zijn partij en de CP. De verkoeling manifes teerde zich voor het eerst duidelijk in september na een aantal tussen tijdse verkiezingen. De communis ten liepen gevoelige verliezen op, die de socialisten ten goede kwa men. In de communistische krant l'Humanité beschuldigde het pollt- buro van de CP de socialisten en links-radicalen van ontrouw aan de vol ks f rontg ed ach te. Tegelijkertijd nam partijleider Marchais in een radio-interview de wapens op. De socialisten proberen de invloed van de communisten In het volksfront int te perken. Dat hebben ze bij de verkiezingen van 1973 ook al geprobeerd, aldus Mar chais. Algemeen werd zijn aanval uitgelegd als een waarschuwing aan de socialisten, die op dat moment bezig waren de basis van de partij te verbreden, zowel naar links als naar rechts. Een nieuw verschil van mening kwam naar boven tijdens een dis cussie tussen Marchais en Mitter rand. De socialistenleider sprak toen als zijn mening uit dat het de plicht van presid ent Giscard d'Estaing is een eventuele linkse meerderheid in het parlement tot regeringsverantwoordelijkheid te roepen. Onaanvaardbaar, we willen niet onder Giscard regeren, riep Mar chais. L'Humanité voegde er nog aan toe: 'Het vormen van een regering onder Giscard is een verdere ver sterking van het kapitalistische systeem'. En veelzeggend stelde de krant: Onder Invloed van de econo mische omstandigheden komen de socialisten steeds verder van ons af te staan. Waarnemers somden een aantal mogelijke oorzaken op voor deze verharding in het kamp van Marchais: de partij zou bang zijn het revolutionaire beeld te verlie zen, er zou een grote overloop naar de socialisten zijn en de Sowjet- Unie zou al gesuggereerd hebben om de samenwerking te bevriezen. Twee congressen De communisten hadden toen net het 22e partijcongres sinds het schisma tussen communisten en so cialisten in 1920 in Tours achter de rug. Op het congres in Vltry kwam eveneens de veranderde houding van de partij aan het licht. Mar- chads. een voorstander van de volksfrontgedachte, moest het af leggen tegen het zeer beginselvaste deel van de partij, geleld door de tweede man bij de communisten, Roland Leroy. Deze groep be schouwt de CP als de enige partij voor de arbeiders en Mitterrand heet er een burgerman, die zichzelf ln het middelpunt van een per soonlijkheidscultus heeft geplaatst en aldus verdoezelt dat het hem helemaal niet om de arbeiders ls te doen. Marchais gooide er ln Vitry een zeven uur durende gloedvolle rede tegen aan maar het mocht niet baten: de harde lijn won. En slnds- dien zet Georges Marchais zich te gen wil en dank af tegen de socia listen en kon het in januari voor komen dat hij voor het eerst een directe aanval deed op zijn vriend Francois Mitterrand. 'De drinkbe ker moet tot op de bodem worden leeggedronken', schreef het gema tigd linkse weekblad l'Expresse. Na deze klimaatsverandering bij de CP werd met spanning uitgezien naar het congres van de socialisten, begin februari in Pau. De positie van Mitterrand werd versterkt; de roerige linkervleugel, Jean-Pierre Chevènement's Jonge Tinken, goed voor een aanhang van 27 procent in de partij, verdween uit het dage lijks bestuur. Het is deze officieel CERES geheten groep, die het verst wil gaan in concessies aan de CP. De communisten kregen van Mit terrand te horen dat onder het 'programme commun' twee handte keningen staan en dat zij dus niet moeten doen alsof ze de enige eige naar zijn van deze basis van het volksfront. Sinds Pau is de sfeer steeds slech ter geworden. De communisten blijven de socialisten ervan be schuldigen dat ze zich verrijken ten kosten van hun partner de partij van Mitterrand zou volgens opinie peilingen een derde van het Franse electoraat achter zich hebben ver gaard en dat de socialisten zich onttrekken aan de verplichtingen van het gemeenschappelijk pro gramma. Dit voorjaar is er dan nog eens de uiterst gevoelig liggende ontwikkeling in Portugal bij geko men. De Franse CP heeft zich meermalen vrij demonstratief ach ter de Portugese stalinist Alvaro Cunhal geschaard. Onmogelijke taak Mitterrand staat nu voor de bijna onmogelijke taak zijn achterban op overtuigende wijze uit te leggen dat bij een aan het bewind komend volksfront de communisten van Marchais niet de dienst zullen gaan uitmaken. Dergelijke pogingen wor den nog extra bemoeilijkt door kleinere gebeurtenissen als de be noeming van de. dogmaticus Jean Kanapa tot lid van het poiitburo van de Franse CP. Kanapa is de man, die de eerste steen naar de Portugese socialisten heeft gewor pen en hij geldt als degene, die de Franse CP op één lijn met Lissabon heeft gebracht. De jongste scher mutseling ls de kwestie-Republica, volgens Marchais en Georges Sé- guy, de voorzitter van de met de communisten verbonden vakbond CGT, een doodgewoon arbeidscon flict. De stelling van de socialisten dat het hier gaat om een wezenlijk onderdeel van het begrip vrijheid is door de CP beantwoord met de beschuldiging dat Mitterrand en zijn partijgenoten op deze manier rechts in de kaart spelen. In deze sfeer zullen Mitterrand en Marchais donderdag hun topoverleg over de inhoud van de volksfront- gedachte beginnen. Daarbij komt niet alleen Portugal aan de orde, maar ook een meer gezamenlijk optreden samen met de links-radi calen, die tot nu toe zonder veel succes hebben geprobeerd te be middelen. De communisten zullen Mitterrand met wantrouwen volgen, te meer omdat zij hem ervan ver denken sfliekem naar rechts te kij ken. Niet onbegrijpelijk nadat onlangs een niet onbelangrijke groep politi ci onder aanvoering van fractie secretaris Hinterman udt die partij trad. Er werden teveel concessies gedaan aan de communisten, was hun grief. In de socialistische partij zit nóg een grote groep (met bij voorbeeld Gaston Deferre, de bur gemeester van Marseille en Pierre Mauroy, de loco-burgemeester van Lille als voornaamste vertegen woordigers), die ook zo hun beden kingen tegen Marchais en zijn par tij hebben. Mitterrand lijkt echter vooralsnog nog te toegewijd aan de .volksfrontgedachte om het tot een breuk met de CP te laten komen. Georges Marchais: tegen jvil en dank achter de harde lijn. Francois Mitterand: motor van de volksfrontgedachte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7