wekken in Den Haag onrust leTijd dichtbij Weekblad delijkheid over contacten met BVD !/Ven- u |a 12,5 miljoen ia voor hulp VN ftïkkelingslanden Personeel onzegt directeur toegang tot bedrijf Pensioengelden melkdetailhandel 15 procent hoger Leiding PNEM: snel beslissen over kernenergie 'Bejaardetehuis De Ehze moet gehandhaafd' Ex-bestuurders van NVSH in verzet tegen schorsing laar staan {Jezuïeten? Zon en een bui weerrapporten Strandverwachting jaar van de gehuwde vrouw kees naar napels vergissing '/KWARTET DINSDAG 17 JUNI 1975 BINNENLAND Ferry Mingelen AAGDe onthullingen in de Verenigde Staten over het werk van de CIA, de Amerikaanse ngendienst, hebben in politiek Den Haag enige onrust gewekt over de CIA-activiteiten ook in _A-Kamerlid Roethof, wil Hie schokkende feiten die het terzoek onder leiding van de i&anse vice-president Rocke- fceeft opgeleverd, duidelijk er de contacten tussen de 5 de Nederlandse Binnenland- aan, want er rijn bij de rijksover heid maar liefst 65.000 vertrou wensfuncties, functies waarbij de veiligheid van de staat in het ge ding is. Die vertrouwensfuncties blijven niet beperkt tot de hogere ie «cucuauuoc uu.uou.aim- ambtenaren maar ook bodes en -heidsdienst. de BVD. Dr. portiers kunnen er onder vallen. Zo 'zal deze zaak vandaag aan zijn bij defensie en buitenlandse ------ zaken alle functies als vertrouwens functie aangemerkt en ook de PTT weet er wel weg mee. En zo krijg Je dan incidenten' waarbij een bode van de PTT die op een hulpkantoor stukken moet rondbrengen, een vertrouwensfunctie blijkt te hebben waarvoor iemand die de CPN-kraht de Waarheid leest, dan niet in aan merking komt. terugkomen. In het debat zal voorts onder meer aandacht gegeven wor den aan de BVD-activiteiten ten aanzien van journalisten en aan het werk van buitenlandse agenten onder gastarbeiders in Nederland. De minister zal volgende week ant woorden. den tot de kleuterschool toe te laten. Dat betekent dat er 21.000 kinderen eerder naar de kleuter school kunnen. Het wetsontwerp stelt ook voor het schoolgeld voor kleuterscholen af te schaffen. Vennootschap stellen in het debat dat de Kamer houdt over de BVD. it niet te betwijfelen dat de iet de CIA contacten heeft. _ofd van de BVD heeft zelfs 1 de opdracht de contacten aarvoor in aanmerking ko- buitenlandse lnlichtingen- h', diensten dus van be- fpj landen, zoals de CIA, te on- ilechts toevallig dat het Ka- over de BVD samenvalt onthullingen over de CIA. er wilde al lange tijd het de BVD aan de orde stel- ;ien een aantal problemen rover de afelopen jaren is i. Directe aanleiding tot het as de verschijning van het van de vaste BVD-commis- de Kamer, een gezelschap it leiders van de grootste •acties, dat uiterst vertrou wt meer dan de Kamer in leel, in de BVD-keuken mag „Die BVD-problemen", he dr. Roethof overigens, liet te vergelijken met de Van de illegale praktijken ■ji de CIA zich heeft schul- ïaakt. Amerika heeft een an- .jsitie in de wereld en de CIA Bere taak dan de BVD'. -irspel Leerplicht De vaste Kamercommissie voor de BVD heeft naar aanleiding van dit soor voorvallen aan minister De Gaay Forman (binnenlandse zaken) soort voorvallen aan minister De gevraagd of de kriteria voor het an tecedentenonderzoek en het aantal vertrouwensfuncties niet aan strak kere normen gebonden kan worden. De minister heeft tot nu toe afwij zend gereageerd. De Kamer kan daar nu op De Kamer begint deze week met de afronding van de debatten over de spreiding van rijksdiensten, die in voering van een verplichte keuring voor auto's en van de wet chemi sche afvalstoffen. Voorts staan er twee onderwijsontwerpen op de agenda. Het eerste betreft invoe ring van een tienjarige leerplicht, waardoor ook de 15-jarigen ver plicht worden volledig dagonderwijs te volgen. Deze verlenging van de leerplicht wordt onder meer inge voerd omdat de duur van het lager beroepsonderwijs tot vier jaar ver lengd is. Het tweede wetsontwerp over het kleuteronderwijs. De bedoeling is voortaan ook kinderen die in au gustus of september vier jaar wor- Ook donderdag heeft de Kamer een drukke dag. Op de agenda staan mondelinge vragen over de situatie in Chili, in Angola en over mogelij ke illegale transacties vanuit Ne derland met Rhodesië en Zuid-Afri- ka. Daarna begint het debat over een voorstel van de fracties van KVP, ARP en CHU de vennoot schapsbelasting te verlagen. Een heet hangijzer, want zoiets kost de regering geld, terwijl ze momenteel toch al niet weet hoe alle rijksuit gaven het volgend jaar gefinan cierd moeten worden. De christen democratische fracties zien de ver laging van de vennootschapsbelas ting als een bijdrage om het de ondernemers in ons land iets ge makkelijker te maken. De andere regeringsfracties zijn tegen het wetsontwerp, omdat zowel de sterke als de zwakke ondernemingen er van profiteren. Met minister Dui- senberg (financiën) voelen zij meer voor een beleid dat meer gerichte steun geeft aan zwakke bedrijven. js f' lor de Kamerleden die de aditioneel met grote arg- 'olgen is er geen reden om nemen dat de Nederlandse t 'ch ooit met zaken als het rden van buitenlandse eofden en het uitvoeren van fepen heeft ingelaten. Verge- "net dat soort praktijken Iij- i BVD-aktiviteiten kinder- "linderspel dat binnen de Ne- ise verhoudingen echter nog ijk genoeg is, om het met plettendheid te volgen. èeste problemen rond het rerk hebben zich de afgelo- :en voorgedan rond de ante- monderzoeken bij mensen ar een zogenaamde vertrou- nctie solliciteren. De BVD nagaan of de persoon wel it is voor zo'n functie en de let daarbij op de volgende llnemlng of steunverlening aatsgevaarlijke activiteit ;ties met organisaties die en hanteren, welke in 'strijd let de democratische rechts- rsoonlijke gedragingen en idigheden Ëtitiële antecedenten D besteedt daar heel wat tijd en verslaggever IAAG Ons land heeft voor ir een extra bijdrage wan vijf i Q dollar (ongeveer 12,5 mil- gulden) toegezegd voor het kkelingsprogramma van de gde Naities (UNDP). Dit heeft porlfichtdngsdien&t ontwdkke- peniwerking gisteren meege- 1 Bij de indieningg van zijn Ing in november kondigde er Pronk o n twikkeli ngssa - king) al aan dat de Neder- bijdrage ten opzichte van Biet tien procent werd ver tot 82,5 miljoen gulden. Het /bedrag wat ons land via besteedt aan projecten, hulp in ontwokkehngs- daarmee voor dit jaar H op 95 miljoen gulden, de stijging ten opzichte f74 ruim 26 procent wordt. len voor deze extra bijdrage wereldwijde inflatie. De daarvan kunnen interna- e hulpprogramma's zoals onvoldoende opvangen. Met Verhoging volgt ons land het eeld van Zweden dat eveneens en heeft een extra bijdrage fijf miljoen dollar het UNDP feren. (ADVERTENTIE) Werknemers van Casolith hebben de toegangshekken gesloten voor hun directeur. LEEUWARDEN Het personeel van Casolith heeft gistermorgen di- rekteur' elgénaér J. Talsma de toe gang tot zijn bedrijf onmogelijk gemaakt. Een en ander is het ge volg van een tegenstelling tussen de heer Talsma -en het personeel. Inclusief .direkteur H. J. J. Hofman. De heer Talsma verwijt men dat hij in toenemende mate liquidi teitsmiddelen onttrekt aan het be drijf zonder overleg met de onder nemingsraad te hebben gevoerd. Hierdoor zou schade worden berok kend aan het bedrijf en bovendien de werkgelegenheid van 170 man in gevaar worden gebracht. 'Deze ventmoet van het terrein f en heel Nederland moet weten dat wij voor een goede zaak strijden', zei' een woordvoerder van de onder nemingsraad gisterochtend tegen het verzamelde personeel. Een ac tiegroep had zich intussen bij de pogrt van het bedrijf opgesteld en de kantoorruimte van de direkteur dichtgespijkerd. Direkteur Hofman,, tevens voorzit ter van de ondernemingsraad, zegt dat het een principiële kwestie is. 'Msfe in dit geval de aandeelhouder, risicoloos geld onttrekken aan een bedrijf zonder voldoende inspraak?' Volgens de heer Hofman heeft de heer Talsma zich nooit aan afspra ken gehouden met ondernemings raad -en vakbonden, waardoor het florerende bedrijf in moeilijkheden is gekomen. De districtsbesturen van de in dustriebonden NW, NKV en CNV staan achter de actie van het per soneel van het bedrijf, zo heeft de heer D. Schinkel, districtsbestuur der van de industriebond NW mee gedeeld. We hebben geen bevoegd heden om de actie financieel te steunen, maar onze sympathie gaat uit naar de actie, waarbij leden van onze bonden zijn betrokken,' aldus de heer Schinkel. UTRECHT Per 1 juli 1975 zullen de pensioenrechten van de circa 1300 werknemers en gepensioneerden in de melkhandel met 15 procent worden verhoogd. Hiertoe heeft het bedrijfspensioenfonds voor de de tailhandel in melk en melk- en zui- velprodukten maandag besloten. Volgens het fonds is deze 'belang rijke verbetering' mogelijk geworden door de gunstige resultaten over het boekjaar 1974. Het jaar leverde een voordelig saldo op van 226.600,—. voornamelijk te danken aan de hoge rentestand van het afgelopen boek jaar. Samen met de in voorgaande jaren toegekende verhogingen is fonds er in geslaagd de ontwikkeling van de pensioenen gelijke tred te laten hou den met de loonontwikkeling sinds het beginjaar van het fonds, 1968. Die stijging bedraagt 93 procent. EINDHOVEN 'Er moet op zo'n kort mogelijke termijn een beslis sing worden genomen over het ge bruik van kernenergie voor de op wekking van elektriciteit. Gebeurt dat niet dan komt de' planning van centrales op middellange termijn ernstig in gevaar'. Dit heeft mr. J. de Roy van Zuydewijn, voorzitter van de directie van de Provinciale Noord-Brabantsche Electriciteits- maatschappij gisteren gezegd in een toelichting op het jaarverslag 1974. 'Als kernenergie wordt afgewezen, zullen we moeten besluiten tot de bouw van nieuwe met olie en ko len gestookte centrales met alle na delen van dien', aldus de PNEM- voorzitter. WARNS VELD In een brief aan koningin Juliana en minister-presi dent Den Uyl vragen een Gelders statenlid en twee Oostgelderse me dici de sluiting van het particuliere verzorgingstehuis voor hulpbehoe vende bejaarden De Ehze in Almen te voorkomen. Zij vragen zo snel mogelijk een audiëntie om hun plei dooi toe te lichten. De drie wijzen erop dat de 44 verpleegde bejaarden zelf niet in staat zijn voor hun be langen op te komen. De drie ondertekenaars van de brief, statenlid G. C. E. Mannessen uit Warnsveld. de psychiater dr. G. Brouwer uit Warnsveld en de psy choloog drs. G. de Jager uit Lochem vinden dat de provinciale wet op de bejaardenoorden wel naar de letter maar niet naar de geest wordt ge hanteerd. DEN HAAG Vier ex-bestuurders van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming gaan zich verzetten tegen het besluit van het huidige algemeen bestuur om hen als lid te schorsen. De vier zijn B. van der Valk, O. Schaperkötter, J. DE Mik en dr. G. J. Smit. Zij waren tot 8 februari respectievelijk voorzitter, penning meester, tweede penningmeester en bestuurslid van de NVSH. De heer Van der Valk heeft dit mede na mens de andere drie meegedeeld. Het besluit tot schorsing is volgens hem genomen door het algemeen bestuur, dat het viertal bij de vere nigingsraad wil voordragen voor royement. De heer Van der Valk noemde de schorsing een paniek maatregel om juist die mensen bin nen de NVSH monddood te maken, die iets zouden kunnen inbrengen tegen het huidige algemeen be stuur. lerdag overal te koop voor 1,80 Van ome weerkundige medewerker Wonen in een lagedrukgebied be hoeft niet altijd een straf te zijn. Dat zagen we gisteren. De weer kaart laat een omvangrijk gebied van lagedruk zien met barometer standen onder 1005 millibar boven West- en Noord-Europa en toch scheen gisteren het grootste deel van de dag de zon bij ons. De verklaring zit hem in het feit dat het slechtere weer en de regen geconcentreerdzijn op enkele ker nen van lagedruk. Waar deze zich bevinden kan de ene bui na de andere vallen,, die dan ook vaak lang blijft 'hangen vanwege de ge ringe treksnelheid. De luchtdruk- verschillen in zo'n groot lagedruk gebied zijn meestal klein met als gevolg weinig wind. Op enige af stand van zo'n kerntje of tussen twee kernen in op een zwak hoge- drukeilandje, is het weer totaal an ders. Daar merkt men van regen de hele dag .weinig of niets. In juni zijn vooral onze kustgebie den vrij ongevoelig voor buien, (bij westelijke wind).Het vrij koude Noordzeewater is niet in staat de lucht voldoende in opstijgende be weging te brengen. In het binnen land lukt dit bij onstabiele situaties (kou in de bovenlucht) beter. Zo hoorde de waarnemer in Almkerk ja, alwéér gedonder in West- Brabant omstreeks half zes gis teravond de eerste donder. Vrij on verwachtontwikkelde zich vlak voor zes uur daar een kleine geïso leerde bui (2 mm), die met 7 tot 8 vrij scherpebliksemontladingen (tijd tussen L bliksem en donder soms twee seconden), gevolgd door harde klappen, overtrok. Het was het meest pittige onweer tot nu toe in Almkerk. maar zwaar was het nu ook weer niet. Er werd geen hagel gezien. Een verdere rondblik over de weer kaart van gisteravond 7 uur levert het volgende op. Nogal wat regen en onweersbuien in Zuid-Schotland Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vllsslngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki InnsbrUck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca MUncben Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürlch Casa Blanca onbpwolkt 17 0 half bewolkt 18 0 licht bewolkt 18 0 licht bewolkt 17 0 half bewolkt 18 0 onbewolkt 15 0 onbewolkt 18 0 licht bewolkt 18 3 onbewolkt 17 0 zwaar bewolkt 18 0 half bewolkt 10 0.2 zwaar bewolkt 29 0 geheel bewolkt 20 3 zwaar bewolkt 21 0 zwaar bewolkt 20 1 half bewolkt 19 0 zwaar bewolkt 20 0 zwaar bewolkt 16 7 licht bewolkt 18 0 zwaar bewolkt 24 0 half bewolkt 13 0 half bewolkt 21 0 regenbul 17 52 half bewolkt 17 2 half bewolkt 17 0.4 zwaar bewolkt 22 0 onbewolkt 30 0 half bewolkt 25 0 geheel bewolkt 20 5 half bewolkt 22 1 half bewolkt 17 23 half bewolkt 20 4 zwaar bewolkt 27 0 onweer 26 0.4 zwaar bewolkt 18 0 zwaar bewolkt 26 0 regen 15 17 half bewolkt 22 0 en latngs de Engelse oostkust, sa menhangend met een klein kerntje van \004 millibar opvullendbij Finni.ugley. Glasgow tapte gistera vond 14 mm af, Londen Gatwick 10 mm. In het Tsjechische Ostrava viel 17 mm. Om 7 uur werd verder onweer gepeild op de Noordzee ten noorden van Den Helder, ten noorden van Londen, in Noord-Po len, in de Alpen, ten noorden van Wenen en in het zeegebied ten noordwesten van Spanje. In Kosic.e (Oost-*Tsjechoslowakije) werd het gistermiddag 28 graden celsius, een even fwge temperatuur als Marra- kesj in. Marokko. Het itfeer zal vandaag net zo als gisteren zijn. Wie het treft krijgt zonneschijn, wie pech heeft een bui in de middag. Woensdag en don derdag voorzien wij een geleidelijke stabilisering door een oceanische hogedrukuitloper die het weer ook wat warmer zal maken, plaatselijk tot 20 grade* celsius in het bin nenland. STRANDVERWACHTING: Vandaag overwegend zon maar toch wel kans op een plaatselijke bui. Wind zwak tot matig uit west tot noord west, koel, lucht 14 tot 17 graden celsius, zeewater 13 tot 14 graden. Verdere vooruitzichten overwegend vriendelijk. 18 JUNI HOOGWATER voor woensdag. 18 Juni: Vllsslngen 8.45-21.26; Harlngvüetsluizen 10.27-23.00: Rotterdam 11.44-23.56: Scheve'- nlngen 9.45-22.19; IJmulden 10.34-23 08: Den Helder 1.45-14.09; Harllngen 4.17- 16.27; Delfzijl 6.41-18.53. onder redactie van loes smil Het Jaar van de Vrouw (waar ik overigens niet van hou omdat ik een hekel aan het feminisme heb) is het jaar van de getrouw de vrouw. Het jaar van de crè ches, het parttime-werk, de ver zekering voor de huisvrouw wan neer die wegens ziekte genood zaakt is hulp te nemen, alsmede de taakverdeling in het huishou den tussen man en vrouw nog veel meer, dat geen enkele be trekking heeft op het leven van de ongetouwde vrouw. Van mij kan iedereen dat jaar cadeau krijgen.' 'De gehuwde werkende vrouw haat ik. Ze krijgen allerhande voordelen: ze hoeven niet 8 uur per dag te werken, ze krijgen alle schoolvakanties vrij, ze mo gen wegblijven bij ziekte in het gezin, ze zijn de hele zomer vrij en kunnen daardoor veel langer en duurder met vakantie, ze worden veelal door de mannelij ke gehuwde collega's op handen gedragen, want ze dóet het toch maar (zo'n flink vrouwtje!), ter wijl ze ook haar huishouding nog heeft. Ik heb kennelijk geen huishouding en men vergeet dat mijn avonden door het later ko ken en afwassen veel korter zijn; dat eens in de drie weken m'n weekend bestaat uit een grote was, dat ik eigenlijk alles zelf moet doen in en om de woning.' Zo reageren achtereenvolgens een 50-jarige notuliste en een 36-jarige secretaresse in 'Onge- huwden Belangen', het maand blad van de Nederlandse Vrijge- zellenbond, op een aantal vragen over emancipatie en het jaar van de vrouw, die het blad zijn lezers een paar maanden gele den voorlegde. Op de vraag of er verschil is en zo ja, welk, tussen getrouwde en ongetrouwde wer kende vrouwen, roepen een 63- jarige pianolerares en een cor- rectrice van 50 spontaan 'onein dig veel', en een psychologe van 48 zegt het zo: 'De getrouwde vrouw kan ophouden met wer ken (tenzij ze kostwinster is); de ongetrouwde vrouw niet, ook niet wanneer ze merkt wat cariè- re betekent: op z'n best blijven werken nadat het werk haar de neus uit is gekomen, op z'n niet- zo best tot ze lichamelijk en/of geestelijk is opgebruikt.' Mannen reageren duidelijk an ders. Een 46-jarige ambtenaar vindt er dit van: 'Met de mond belijden steeds meer vrouwen dat zij gelijke kansen willen hebben als de mannen. Het klinkt immers geëmancipeerd en van deze tijd. Toch plaats ik er een groot vraagteken bij of ve len het ook werkelijk willen.' Een zestiger, die veertig jaar in het bedrijfsleven heeft gewerkt en zich op grond daarvan als een kenner beschouwt, weet ab soluut zeker: 'Tot het 30ste a 35ste jaar wil de vrouw helemaal geen carrière maken. Zij ziet dan nog steeds gelukkig het huwelijk in het verschiet en be schouwt haar werk als een tijde lijk middel om aan de kost te komen.' En: 'Tengevolge van haar vrouw-zijn is de vrouiv eni ge dagen in de maand ongesteld. Zij kan zich niet concentreren en moet soms een paar dagen verzuimen. Zij weet heel goed dat zij dan min of meer is uitge schakeld en dat zal m.i. een van de redenen zijn waarom zij geen carrière-jaagster is' Heel in het algemeen aldus deze OB-lezer, zou men kunnen zeggen dat de man de actieve rol en de vrouw de aanvullende passieve rol ver vult in het bedrijfsleven. De discussie is nog niet gesloten, want de redactie van het blad verwacht wel wat reacties op deze ontboezemingen. Het zijn niet alleen de STER-koeien die de toeschouwers over voe dingsmiddelen toespreken. Wie in een Engelse trein over de spoorlijn BrightonVictoria reist, kan ergens langs die lijn koeien in de wei zien staan die een minstens even klare reclametaal spreken. Him woorden hebben alleen niets met gezonde voeding te maken, maar met een sterke drank, door fervente gebruikers overigens ook gezond genoemd. Vrijdag morgen vliegt Kees Welbedacht (16) uit Lelystad naar Porticl bij Napels. Hij. bijna ex-Mavo'er (Dronten), is eregast tijdens de internatio nale bij eenkomst ter gelegen heid van het 70-jarlg bestaan van het kinderdorp 'Casa Ma terna' van de gebroeders Santi. Blonde Kees is uitgekozen uit enige honderden leerlingen van scholen, aangesloten bij de Unie School en Evangelie die met ak- ties dit protestantse kindercen trum aan de baai van Napels fi nancieel steunen. De Unie heeft gemeend een van haar actieve medewerkers te moeten afvaar digen naar de feestviering. De Unie ondersteunt jaarlijks het Nederlandse Casa Materna Comi té, dat met dat geld èn met fi nanciële steun van de gerefor meerde kerken en de hervormde kerk in Nederland in staat is tel kens ongeveer anderhalve ton aan ds. Emanuele Santi en dr. Theofilo Santi over te maken. Gedurende het weekeinde van 21 en 22 Juni komen er verscheidene delegaties uit Europa naar Portici landelijke comité's die mede zullen pogen de toekomst van het centrum te verzekeren. Daartoe biedt het samengaan tussen de Methodisten en de Waldenzen in Italië een uitgangspunt. Onlangs is er een NCRV-televisieploeg in Portici geweest om er een kleu renfilm te maken die eind juni op de beeldbuis komt. Trouw-Kwartet bewaart goede herinneringen aan 'Casa Mater na'. Enige jaren geleden was de opbrengst van een Sinterklaas- aktie bestemd voor dit Zuidita- liaanse kinderdorp. Voor bijna een ton is toen een schoolbus aangeschaft. Kees Welbedacht, die straks naar de christelijke scholengemeenschap in Kampen gaat (Havo), reist in gezelschap van Trouw-Kwartet-redacteur Jan Roelfs, die het Nederlandse Casa Materna Comité vertegen woordigt. Een pinquindame van Ouwe- hands dierenpark heeft een vre selijke vergissing begaan. Bijna vier weken heeft ze zitten broe den op een steen, die naar zij dacht een heus broedsel zou op leveren. De votel had aanvanke lijk wel een echt ei gelegd, eent je maar, maar dat was al gauw door een kraai uit het nest ge grist en met kuiken-in-wording en al leeggegeten. De bedroefde moeder zocht toen net zo lang in de buurt van het ontruimde nest, tot ze een mooie, ovale steen vond, ongeveer ter grootte van een pinguïn-ei. Dat rolde ze in haar nest, waarna ze er verwoed op ging zitten broeden. Inmiddels is het zowel de vogel als ieder ander duidelijk geworden dat het stenen ei nooit zal uitkomen. 'Simpkins leert het al aardig. Hij maakt overal rollades van.' i

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5