auto's f ordt opnieuw ank vertraagd Hier gebeurde het: rr*»1 Kamer eist landbouwhulp Ruim vijfhonderd benadeelden van reisbureau 'Dito' Steeds meer spijbelaars zwerven rond ner blijft tegen opzet minister U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. Minister Van Agt verantwoordelijk voor rapport dat hij niet leest Frontale botsing: dode daar blijft'n mens gezond bij! Beyers Naudé met VU-delegatie naar Potchefstroom Stuurgroep kabiet: akkoord met 400 miljoen voorbouw Actiecomité slachtoffers Oorzaken moeten thuis worden gezocht, niet op school morgen naar beekse bergen! -V/KWARTET DINSDAG 17 JUNI 1975 BINNENLAND 3 leinze Haagse redactie iAAG De invoering van de verplichte jaarlijkse autokeu- l opnieuw aanzienlijk worden vertraagd- ter Westerterp (verkeer en waterstaat) wil januari 1977 van gaan met de verplichte autokeuring, maar het conflict met «rderheid van de Tweede Kamer over de opzet van de keu- i is de afgelopen weken niet opgelost. ADVERTENTIE iéveede Kamerleden Van der s(PvdA) en De Beer (WD) I vast aan een andere opzet faister Westerterp heeft al la kten in dat geval bij de stem- vandaag wordt gehouden, over de autokeu- i te trekken. Van der Doef en tèer zullen dan het initiatief I tot een nieuw wetsontwerp, n tot nieuwe vertraging zal tj der Doef -■■Weetu, na een glas echt lekkere sherry, ziet uw dag Hl er weer heel anders uit. IMPORT ANDRÉ KERSTENS TILBURG. Us u wilt dat ik er zo uitzie, moet u toch echt naar en andere dochter uitkijken.' Kosten lager Initiatiefwet (ADVERTENTIE) leiden. Bovendien heeft minister Westerterp laten weten aan een dergelijk ontwerp niet te kunnen meewerken. Zoals bekend wil minister Wester terp de keuring van auto's die ou der zijn dan vijf jaar uitsluitend laten verrichten in onafhankelijke, nieuw te bouwen technostations. Voor auto's van twee tot vijf jaar oud kan een jaarlijkse onderhouds beurt in een erkende garage ook als keuring worden aangemerkt. Van der Doef en De Beer echter willen de keuringen ook in (erkende) ga ragebedrijven laten verrichten. Begin deze maand probeerde minis ter Westerterp de Tweede Kamer ervan te overtuigen dat de opzet zoals hij die voorstaat minder kos ten met zich meebrengt, zowel wat de investeringen als de keuringen zelf betreft. Volgens Van der Doef echter, die hierover de afgelopen weken onder meer het Veilig Ver keer Nederland, de Bovag, (auto- en garagebedrijven) en de EVO heeft gesproken, liggen de kosten echter beduidend lager dan de rijksdienst voor het wegverkeer heeft berekend. De investeringen voor de garagebe drijven die de keuringen moeten verrichten, liggen niet op gemid deld 34.000 gulden, maar op 17.000 tot 19.000 guden. LEen verkeerd uit gangspunt is, aldus Van der Doef, de hele Investering aan de keuring toe te schrijven en niet aan alle werkzaamheden. Wat de keuring zelf betreft, komen de kosten voor de garage op 19 gulden. Met algemene kosten voor de controle, de administratie en de sticker komt de prijs niet boven de 25 tot 28 gulden. Volgens de rijks dienst bedragen de kosten echter 45 tot 50 gulden. Met kontant geld op zak loopt u altijd een zeker risiko. Stap daarom voordat u op vakantie gaat even binnen bij de Amro Bank. Daar vertelt men u graag hoe u uw vakantiegeld het verstandigst kunt verdelen tussen kontante buitenlandse valuta en cheques. Amro Reischeques bijvoorbeeld. Raakt u ze op de een of andere manier kwijt, dan hebben anderen er niets aan en u krijgt ze gewoon vergoed. U belt even met Amro Teleservice en binnen ae kortste keren wordt geld telegrafisch overgemaakt naar de bank ter plaatse, waar ook in Europa. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen het gratis landengidsje mee. 't Geeft u allerlei nuttige informatie over wisselkoersen, buitenlandse munteenheden enz. I Vervolg van pagina 1. Van der Doef en De Beer zullen een initiatief-wetsontwerp zeker doorzetten, ondanks het voornemen van minister Westerterp een derge lijke wet niet te tekenen. Van der Doef zegt bij het opstellen van de uitvoeringsbesluiten en het regelen van de erkenningen de medewer king van alle instanties te ver wachten, ook van de stichting Pe riodieke Veiligheidskeuring Motor rijtuigen, die de onafhankelijke stations zou beheren maar in de andere opzet een groot deel van de taak zou kwijtraken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het rapport van het rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie over de activiteiten van drs. F. Weinreb in de jaren 1940-1945 zal onmiddellijk na het gereedko men worden gepubliceerd onder verantwoordelijkheid van de minis ter van justitie echter zonder dat de minister van tevoren kennis heeft genomen van de inhoud van dit rapport. Dit blijkt uit een brief, die de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, r. G. Clein, giste ren aan de leden van de Tweede Kamer heeft gestuurd. Minister Van Kemenade van onderwijs en weten schappen (wiens voorganger inder tijd opdracht heeft gegeven voor het onderzoek) heeft het rijksinsti tuut laten weten dat onmiddellijk al met het drukken van het rapport kan worden begonnen. Ook de officiële titel van het rap port is vastgesteld. Het zal heten: 'Rapport, door het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie uitge bracht aan de minister van justitie inzake de activiteiten van drs. F. Weinreb gedurende de jaren 1940- 1945, in het licht van nadere gege vens opnieuw bezien'. Van een verslaggever STEENBERGEN De 32-jarige A. van de Enden uit Steenbergen is gisteren op de weg Dinteloord— Steenbergen om het leven gekomen toen hij met zijn auto frontaal op een tegenligger botste. Zijn driejarig dochtertje moest gewond in een zie kenhuis worden opgenomen. De be stuurder van de andere auto raakte licht gewond evenals een motorrij der die voor het ongeval moest af remmen en tegen de vernielde wa gens terechtkwam. Het is echter mogelijk, dat de com missie met deelvoorstellingen komt, waarna afzonderlijke voorstellen voor de zelfstandigen bij de Kamer kunnen worden ingediend. 'Wat voor de zelfstandigen kan worden gedaan, zei staatssecretaris van Rooijen in het algemeen, moet on ze hoogste aandacht hebben.' De heer Voortman (PvdA) vroeg in een motie binnen de Europese Ge meenschap aan te dringen op een versterking van het marktbeleid, gepaard gaande met inkomens toeslagen. In nationaal verband moet de nadruk worden gelegd op een verlichting van e lasten voor de lagere inkomens. Op langere termijn wil de heer Voortman een rechtvaardiger structuurbeleid en grond beleid. De motie van de heer Waalkens (WD), waarin om hogere EG-prij- zen en om budgettaire maatregelen van het rijk om het verschil in positie van de zelfstandigen en loontrekkenden op te heffen, werd door de minister met klem ontra den. Reactie Na afloop van het debat bleek het dagelijks bestuur van het land bouwschap niet ontevreden te zijn over het optreden van de Kamerle den gisteren. De eisen van de land bouw waren wel zo ongeveer ver woord, zei voorzitter Knottnerus. Het antwoord van de regering had hij echter als vaag en ontwijkend ervaren. Drs. R. Zijlstra verklaarde nog na dit debat geen harde akties van de land- en tuinbouw te verwachten. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever AMSTERDAM Het college van bestuur van de Vrije Universiteit van Amsterdam heeft besloten toch een delegatie uit te zenden naar een internationale conferentie van 'gereformeerden aan christelijke universiteiten en hogescholen' in het Zuidafrikaanse Potschefstroom. Ds. Beyers Naudé van het Christe lijk Instituut, dat door de Zuidafri kaanse commissie Schlebusch-Le- grange besmet is verklaard, zal als lid van deze delegatie meegaan. Hij is eredoctor van de VU. Na de besmetverklaring heeft de VU het besluit een delegatie te sturen opnieuw in overweging ge nomen. De bedoeling van de confe rentie is te komen tot een hechte samenwerking van die universitei ten en hogescholen 'als een bol werk van het Koninkrijk Gods'. De studentenraad aan de VU is het met de beslissing van het college helemaal niet eens. Het sturen van een delegatie naar Potschefstroom wordt uitgelegd als ondersteuning van het apartheidsregime in Zuid- Afrika, en metname aan de univer siteit van Potchefstroom. aldus de raad. Van een verslaggever DEN HAAG Een ministeriële stuurgroep heeft de bouw van 39 projecten voor een totaalbedrag van 400 miljoen gulden goedgekeurd. Deze bouw wordt mogelijk gemaakt door een overheidssubsidie van 150 miljoen. Dit bedrag maakt deel uit van de injectie van 1 miljard voor de bouw. waartoe het kabinet in mei besloot. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het aantal gedupeerden van het vorige week failliet gegane reisbureau Dito 7 is waarschijnlijk veel groter dan aanvankelijk werd aangenomen. Niet tweehonderd maar zeker vijfhonderd personen blijken, nu de stroom van aangiften eerst goed op gang is gekomen, hun geld kwijt te zijn- De totale schade wordt geschat op een kleine 800.000 gulden. inmiddels een actiecomité opge richt om de krachten van de slacht offers te bundelen. Namens dit co mité zal de Amsterdamse advocaat mr. H. A. van Ramshorst stappen ondernemen om nog zoveel moge lijk geld terug te krijgen van de 54-jarige directeur B. Ph. H. Of dit succes zal hebben, valt echter te betwijfelen omdat diens meeste be zittingen op naam staan van zijn vrouw met wie hij op huwelijkse voorwaarden is getrouwd. Zoals be kend, is hij inmiddels door de rech- ter-commissaris voorlopig op vrije voeten gesteld. Waar het geld is dat zijn klanten hem voor de vliegtic kets betaalden, weet de politie niet. Niet onwaarschijnlijk lijkt dat - hij dit vorige week in het buitenland heeft ondergebracht. Trieste gevallen De telefoon van de studentes (020- 983021) heeft de afgelopen dagen niet stil gestaan. Gistermiddag hadden ze al 107 aangiften voor een totale schade van 130.000 gul den genoteerd. 'Voor het grootste deel erg trieste gevallen', zegt Jac queline Huijsmans. 'Veelal bejaarde mensen, die van hun AOW geëmi greerde kinderen wilden bezoeken. Huilend en in paniek krijgen we ze aan de telefoon. De schade is groot. Er zijn zelfs gezinnen bij, die een strop van tienduizend gulden lij den.' Diezelfde verhalen krijgt nog steeds ook de Amsterdamse politie te ho ren. Daar zijn al meer dan twee honderd aangiften gedaan (met meestal meer dan één slachtoffer per aangifte). De Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus, ANVR, is in tussen bezig met een onderzoek naar aanleiding van in het huis van H. gevonden papieren, waarop verscheidene namen van boekings kantoren van de ANVR genoteerd waren waarmee hij zaken zou doen. Volgens directeur drs. G. Couvreur hebben steekproeven echter al aan getoond dat deze niets met Dito te maken hebben gehad. 'H. heeft de namen waarschijnlijk alleen ge bruikt om bij de klanten vertrou wen in te boezemen. Wel staat vast dat H. contact had Konsumenten kontakt voor winkelsluiting op zaterdagmiddag RIJSWIJK Het Konsumenten Kontakt staat positief tegenover de sluiting van winkels op zaterdagmid dag. De offers die de consument moet brengen wanneer er uiteindelijk voor een zaterdagmiddagsluiting ge kozen wordt zullen in werkelijkheid minder zwaar blijken te zijn dan menigeen nu nog veronderstelt, al dus het Konsumenten Kontaktor- gaan. De stichting gaat er vanuit dat er bij de winkelsluiting meer belangen in het geding zijn dan die van de consument alleen. Na afweging van die belangen Is de consumentenor ganisatie tot de conclusie gekomen dat zaterdagmiddagsluiting niet meer kan stuiten op werkelijk on overkomelijke bezwaren van de con sument. met gerenommeerde luchtvaart maatschappijen die hun plaatsen tegen dumpprijzen aanboden. Vol gens Jacqueline Huijsmans bevin den zich daaronder behalve maat schappijen uit het Verre Oosten ook Air France, Lufthansa, Aeroflot en KLM. Een woordvoerder van de KLM heeft dat overigens ontkend. Zoals bekend, heeft de Rijkslucht vaartdienst al ruim een maand een brief aan maatschappijen die zich aan deze verkoop (tegen alle IATA- regels in) schuldig maken klaarlig gen, maar deze is nog steeds niet uitgegaan. Naar mag worden aan genomen omdat de politieke gevol gen van zo'n actie nog niet hele maal zijn te overzien. Symbolisch Hoewel het actiecomité niet ver wacht nog veel geld van H. te zullen krijgen, gaat het met de voorbereidingen van het proces door. 'We zien het meer als een symbolisch proces, waarmee we de mensen kunnen waarschuwen, te gen wantoestanden in de reiswe reld', aldus Jacqueline Huijsmans. Volgens haar hebben verscheidene van de slachtoffers vóór zij boekten bij de ANVR geïnformeerd naar Di to. Er zou toen alleen maar zijn gezegd dat H. geen lid was van de ANVR maar dat er geen klachten over hem bekend waren. Zelf zegt zij na het bekend worden van het drama de geschillencommissie van AIMVR en Consumentenbond te hebben gebeld en daar te horen hebben gekregen 'dat verbaast ons, H. staat hier al vijftien jaar bekend als een oonafide zakenman.' Zo dit gezegd is, was dit in strijd met de feiten. Nog maar drie jaar geleden ging H. ook al failliet. Hij was toen als ANVR-lid directeur van het zes filialen tellende boe kingskantoor Travag. Door meer uit te geven dan hij verdiende, ging hij over de kop, de toeroperators voor wie hij reizen verkocht achterla tend met een strop van tonnen. Dat hij toen als ANVR-lid werd geschorst verhinderde hem overi gens niet nog geen twee jaar later uitdagend Dito op te richten (Dit Is Travag Opnieuw). Wat weegt zwaarst? Kritiek heeft het comité ook op de wijze, waarop justitie de zaak heeft behandeld. Jacqueline Huijsmans: 'Hoewel al begin april een aan klacht tegen H. werd ingediend gestaafd met bewijzen sepo neerde de officier van justitie deze. En nu de zaak werkelijk is inge klapt en H. gepakt is, laten ze hem weer vrij. Waarschijnlijk omdat hij hartpatiënt is. Maar onder de slachtoffers bevinden zich ook hartpatiënten en invaliden. Wiens belang telt nu eigenlijk het zwaarst?' Van die vrijheid heeft H. onmiddel lijk gebruik gemaakt door onder te duiken bij een familielid in Haar lem uit vrees te worden gemoles teerd. Zijn secretaresse is met va kantie naar het buitenland vertrok ken. Twee van de benadeelden, de stu dentes Jacqueline Huijsmans en Lammy van Zanden, die volgende maand voor 1300 gulden via Dito naar Peru zouden reizen, hebben Van onze onderwijsredactie UTRECHT Het schoolverzuim kan niet bestreden worden als de oorzaken niet worden aangepakt. Dat is de conclusie van een rapport over het groeiende pro bleem van de spijbelaars in Utrecht. Het rapport is gemaakt door een stedelijke werkgroep van vertegenwoordigers uit club- en buurthuiswerk, vormingscentra, kinderpolitie, scholen en welzijns werk. Op verschillende manieren kregen al deze instanties steeds meer te maken met schoolverzuim. Karakteristiek voor spijbe laars is dat ze moeilijk op te sporen zijn. Het rapport constateert dan ook dat er veel te weinig bekend is over de omvang van het probleem. Er zouden meer gegevens beschikbaar kun nen komen als de scholen altijd meteen opgaven welke leerlingen wegbleven. Ook de registratie van schoolver laters zou verbeterd kunnen worden. Sinds 1969 is het toezicht op de naleving van de leer plichtwet een taak van de gemeente. In Utrecht is daar lange tijd maar één ambtenaar voor geweest, sinds kort zijn er twee. Maar ook met z'n tweeën kunnen ze onmogelijk alle gevallen van schoolverzuim aanpakken. Van een preven tief beleid kan nauwelijks sprake zijn, aldus het rap port. Volgens de kinderpolitie zouden tijdens de schoolu ren vooral in het winkelcen trum Hoog-Catharijne tallo ze spijbelaars te vinden zijn. De politie heeft sinds 1969 geen taak meer bij het be strijden van het schoolver zuim. De enige taak van de politie is een kind dat zij onder schooltijd op straat treft weer naar school te brengen. Maar de politie doet dat meestal niet omdat er vaak geen school te vin den is die het kind als haar leerling beschouwt. Het hoofd van de school schrijft een leerling die meestal wegblijft namelijk uit, nieu we inschrijving vindt dan niet plaats. 'Bovendien blijkt dat kinderen door hun klas niet meer geaccepteerd worden als ze na een tijd van omzwerving ('b.v. in Hoog-Catharijne) worden teruggebracht. Oók een be roep op het schoolmaat- schappelijk werk is zinloos, omdat de ene functionaris die daar zit het werk even min aan kan.' Het ergst is het verzuim waarschijnlijk bij kinderen van buitenlandse werkne mers. Het percentage weg blijvers zou hier in de buurt van de 50 liggen. Vader en moeder werken vaak allebei en meisies van 12, 13 moe ten dan thuis oppassen. De scnooldrempel wordt ook verhoogd door het verschil in culturele achtergrond en de achterstand op school. Zwalken In het basisonderwijs is schoolverzuim vooral te wij ten aan de houding van de ouders. Zij heben zelf soms weinig onderwijs gehad en zien het belang van de school niet zo duidelijk in. De kinderen zelf hebben minder interesse omdat de wereld van school en huis zo ver uit elkaar liggen. Een derde groep spijbelaars is die van 12- tot 15-jarigen. Ze hangen rond in buurt huizen of zwalken over straat. Sommigen komen met de kinderpolitie in con tact vanwege misdrijven. Het zijn vaak meisjes die zonder veel enthousiasme zes jaar op de lagere school gezeten hebben en daarna weinig plezier aan de huis houdschool beleven. Ze blij ven liever thuis, en moeder geeft al gauw toe: de doch ter is een goedkope hulp in de huishouding. De leraren zijn blij dat ze van een las tige leerling verlost zijn. De jongens hebben een niet minder grote tegenzin in school en dat. wordt dan nog versterkt door het perspec tief van Jeugdwerkloosheid. Een laatste groep is die van de gedeeltelijk leerplichti gen. Op dit moment zijn de vijftienjarigen verplicht twee dagen per week onder wijs te volgen, de zestienja rigen moeten één dag per week naar streekschool of vormingsinstituut. Een on derzoek in Gelderland wees uit dat eenderde van deze groep de leerplicht ontduikt. Navraag op een vormingsin stituut in Utrecht leverde een even somber beeld. Van de jongens zou bijna de helft, van de meisjes bijna tweederde deel niet naar het vormingswerk gaan als het niet verplicht was. Ze zien er het nut niet van in. Sociale oorzaken Volgens de Utrechtse werk groep heeft het geen zin om het verzuim te bestrijden via maatregelen die de wet mogelijk maakt: boetes voor schoolhoofden dei spijbe laars niet aangeven of voor ouders die kinderen niet naar school sturen. Het heeft alleen zin als je iets doet aan de meestal sociale oorzaken van het schoolver zuim. Daarvoor is nodig dat alle betrokken instanties met name de school, het buurt- en welzijnswerk en de gemeente nauw samen werken. Er zijn al goede voorbeelden van een meer preventieve opvang bijvoorbeeld in huis werkklassen of door educa tieve programma's van buurthuizen. Veel verwacht de werkgroep van het plan van minister Van Kemena de, die in achterstandsgebie den extra subsidies wil ge ven voor gecombineerd school- en welzijnswerk. Daardoor is het hopelijk mogelijk de ouders van de spijbelaars meer bij de school te betrekken. Het on derwijs zelf moet meer 'buurtgericht' zijn. Veel spijbelaars gaan naar Hoog-Catharijne. Veel plezier voor weinig geld. 8) Tussen Tilburg èn, Hilvarenbeek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3