„Wij rijden Mercedes Diesel omdat wij zoveel van diesels weten" 'Componist per telefoon' in Van Gogh museum Dag van de korte film met scenario-wedstrijd 'In en om de Dom' met orgel, beiaard en koor Borculo herdenkt 'allesvernietigende adem der elementen' Britten willen van hun ponden af Financieringspo] gemeenten verbeterde DSM en Shell mi oliezoeken bij Ierland Mercedes Diesel. Klasse als geen andei TROUW/KWARTET DINSDAG 17 JUNI 1975 AMSTERDAM Zondag 5 oktober zal de Dag van de Korte Film zijn. Dan worden er in dertien zalen van het Nederlandse Con gresgebouw te Den Haag alle soorten korte films vertoond: speel films, journaals, reclame- en voorlichtingsfilms, experimentele en animatiefilmpjes, televisiefilms, videotapesvan alles. Er worden veel, en veel goede, kor te films in Nederland gemaakt, en daar weet het publiek te weinig van. Vandaar die dag, met wel hon derd uur filmvertoningen. Iedereen is daar welkom, voor ƒ7,50, maar er wordt vooral gerekend op stu derende en werkende Jongeren, do centen en vormingsleiders. Ze zul len niet alleen de ganse dag films kunnen zien, maar ze zullen er ook kunnen praten met fi Immense, n Het programmatijdschrift van 64 pagina's is bij de prijs inbegrepen. Kaarten zijn tevoren verkrijgbaar bij het Nederlandse Congresgebouw, postrekening 545449. en na 19 sep tember aan de kassa's. Onderwerp Ieder die nog geen twintig is kan meedoen aan de Grote Scenario- wedstrijd: een eigen filmpje, van maar één minuut, bedenken over het onderwerp Groei: beelden en geluiden opschrijven, of tekenen, of fotograferen, alles mag. Er zal al leen gelet worden op originaliteit en uitvoerbaarheid. Vijf inzenders krijgen dan de gelegenheid hun filmpje ook te maken, tussen 18 augustus en 6 september, met hulp van de Nederlandse Filmacademie, Cinecentrum en Cineco. Die vijf filmpjes zullen op de Dag van de Korte Film worden vertoond. De inzendingen moeten voor 1 au gustus binnen zijn. Het adresis: 'Secr. Dag van de Korte Film, Sce nariowedstrijd, Noordeinde 43, Den Haag. De Dag van de Korte Film komt tot stand door een samenwerking van enige tientallen organisaties, met een coördinatie van de Rijksvoor lichtingsdienst. UTRECHT Omdat de beiaard van de Utrechtse Dom gerestau reerd is, omdat het gerestaureerde Batz-orgel weer bespeeld kan worden en ook omdat we in het monumentenjaar leven, wordt in de Utrechtse Dom op 21 juni een bijzondere manifestatie ge houden. De stichting Jr. Jacob van Eyck die de muziek van voor 1750 meer in het huidige muziekleven wil inte greren, heeft het Dom-complex ge kozen als historische plek waar de ze muziek functioneel op haar plaats is. De Domtoren, de Mia- chëlskapeJ, de Domkerk, de aula van de Rijksuniversiteit en de Kloostergang met Kloosterhof zijn erbij betrokken. Op het carillon van de toren geven om te beginnen Erica Kuit en Arie Peters van 14.30 tot 15.00 uur een beiaard concert. Charles de Wolff bespeelt om 15.00 uur het orgel waarna de Domkantorij o.l.v. Maar ten Kooy een Mis van Monteverdi ten gehore brengt. In de Michaëls- kapel wordt om 16.15 uur een vo caal concert met werken van Jr. Jacob van Eyck gegeven, waarna het weer de beurt is van de beiaard die om 17.00 uur wordt bespeeld door Wim Westerop. Met de regelmaat van een treln- dienstregeling volgen dan de muzi kale manifestaties elkander om de 15 of 30 minuten op. Met o.m. declamatie door Henk van Ulsen van 14e eeuwse teksten, zang door het Catharijne Jongenskoor en de SJiola Cantorum, middeleeuwse or gelmuziek vertolt door Wil Dekker. een orgelconcert door de Dom-or ganist Stoffel van Vlogen met wer ken van Scarlatti, Van der Gheyn en Raick, optreden van de Dom cantorij en de klavecinist Jan Jan sen. en tot besluit om ongeveer 21.30 uur in de Domkerk van het Utrecht Te Deum van Handel door het Utrechts Vocaal Enselble en Kerkkoor van de O. L. Vrouwekerk met vocale solisten. LONDEN Lange rijen Britse va kantiegangers trachtten gisteren op het Londense vliegveld Heathrow hun travelers' cheques in ponden om te wisselen tegen vreemde valu ta. Zij waren bevreesd voor een verdere daling van het pond ster ling tijdens hun vakantie. De waardedaling, die het pond ster ling de laatste tijd heeft ondergaan en die zich ook gisteren voortzette, liegt er dan ook niet om. Sedert In december 1971 in het kader van de zgn. Smithsonian Agreement de waarde van de diverse valutas op nieuw werd vastgesteld, is het pond nu meer dan 26 pet in waarde gezakt. Goedkeurende blik van de vakman. „De direktie heeft er vijf", zegt de heer G.M. den Bezemer, algemeen direkteur van de groep van diesel ondernemingen. „Ik rij in een Mercedes Diesel 240. Óm vele redenen. En tot volle tevredenheid". „Uiteraard kennen wij hier alle voordelen van de dieselmotor", zegt hij. „Goedkoop in brandstof- konsumptie. Relatief milieu vriendelijk. Zeer lange levensduur. Uitermate bedrijfszeker". Verrassingen „Daarnaast had Mercedes voor ons nog een aantal verrassingen, toen we bij het naderen van de energie- krisis besloten een aantal van deze wagens aan te schaften. Maximaal komfort, veiligheid, geruisloosheid". „Zelf", zegt de heer den Bezemer, „heb ik al vele auto's in die prijs klasse gereden. Maar de Mercedes Bij Stork-Werkspoor Diesel in Amsterdam bouwen ze krachtige motoren. Stalen giganten, start klaar om vele duizenden pk's te leveren. Voor schepen. Of voor kracht-installaties. Als diesel bouwers staan ze met een impo sant export-programma nummer 3 op de wereldranglijst. Ze weten alles over dieselmotoren. Daarom rijden ze Mercedes Diesel. AMSTERDAM In het Vincent van Gogh Museum in Amster dam heeft de stichting Donemus (Documentatie Nederlandse Mu ziek) een tentoonstelling ingericht onder de titel 'Componist per telefoon'. De expositie biedt een overzicht van het hedendaagse componeren in Nederland. Zij doet dat niet alleen aan de hand van een collec tie partituren die er ter inzage ligt, want dat zou alleen bruikbaar zijn voor mensen die vlot partituren rijkste (wat zijn dat overigens?) kunnen lezen. Maar van de belang- aanwezige werken zijn per koptele foon bandopnames te beluisteren die een idee geven hoe die werken kunnen klinken. Er zijn geluids banden van in totaal 50 composi ties. Het geheel wordt gecompleteerd met allerlei informatie over de ac tiviteiten van Donemus, die de laatste jaren weinig resultaat had den met betrekking tot het doel dat de oprichters zich in 1947 stelden: 'Men dient te weten dat er een Nederlandse muziek bestaat die de uitvoering loont'. Na 1970 is men tot de ontdekking gekomen dat do cumenteren en het geven van alge mene informatie voor het bereiken van dit doel onvoldoende zijn. Promotie 'Er is een actieve promotie noodza kelijk', zo staat te lezen in de eerste aflevering van 'Donemus Muzieknotities' een nieuwe vorm van informatie waarin, in samen werking met het Genootschap van Nederlandse Componisten, op onre gelmatige tijden, 'maar vaak ver rassend en onverhoeds' nieuws over Nederlandse muziek, ook door de componisten zelf zal worden ver strekt. Ook organisatorisch is Do nemus vernieuwd met o.m. mr. F. A. Hoyte Goudsmit als opvolger van directeur André Jurres. De door Donemus uitgegeven gram mofoonplatenserie (Audio-Visuele Serie) wordt in nieuwe vorm met verbeterd, en vooral meer gericht geselecteerd materiaal, voortgezet onde de naam 'Composers' Voice'. De componisten hebben hierbij zelf meer inbreng met betrekking tot wat er op de plaat komt, en zij verzorgen zelf zoveel als mogelijk de toelichtingen. Platen Er verschijnen zoals ook bij de vorige serie vier platen per jaar, vergezeld van partituren van de opgenomen werken. De eerste plaat van 1975 is gewijd aan To You en Canto General van Peter Schat. De volgende zullen werken van Enrique Raxach, Wille Eisma, Jos Kunst, Joep Stroesser, Jan Virend en Plet en Otto Ketting bevatten. Deze pa- ten 21,50 met, en 16.50 zonder partituur) kunnen evenals de nieu we (gratis) Donemus Muzieknoti ties worden aangevraagd bij Done mus, Jacob Obrechtstraat 51 Am sterdam. Voorts wordt ter vevan- ging van het 'huisograan' Sonoum Speculum een nieuw halfjaarlijks tijdschrift 'Key Notes' uitgegeven dat het Nederlandse muziekleven critisch wil begeleiden. De redactie bestaat uit: Dorine Duyster, Otto Ketting, Peter Schat, Rogier Star- reveld. Barend Wijtman en Jos Wouters. BORCULO Het gemeentebestuur van Borculo heeft plannen om op 10 augustus de wervelstorm te her denken die op die dag precies vijf tig jaar geleden woedde, en die het stadje nagenoeg geheel verwoestte. De Graafschapsbode van 12 augus tus 1925 bracht een extra editie en begon het verslag in de volgende bloemrijke bewoordingen: 'Het vriendelijke oude stedeke Borculo, met zijn vijfduizend inwoners, waar het steeds zo aardig was te toeven, is thans wellicht tot een der meest rampzalige plekjes van ons land gemaakt, dankzij den allervreese- lijksten stormramp, die maandaga vond dit woonoord verpletterde'. Van een onzer verslaggevers Bij de ramp kwamen drie mensen om het leven. Het gemeentebestuur heeft nu plannen om aan de gehele schooljeugd van Borculo een over druk van die extra editie van de Graafschapsbode te geven. Verder is aan het onderwijzend personeel Van de scholen gevraagd aandacht aan de ramp te besteden in de lessen., Uit de pen van de journalist die destijds de ramp be schreef, vloeide nog het volgende proza: 'Slechts enkele minuten streek de allesvernietigende adem der razen de elementen over het stadje, wat voldoende was om alle inwoners van al den have en goed te bero ven. Hoe dit striemende vonnis zich voltrok? Te zeven uren dien maandagavond werd het plotseling pikdonker. Een enorme luchtzuiging viel waar te ne men, ontstaan door twee tegen el kaar opwerkende cyclonen, en een noodweer brak los, als wellicht nimmer ons land heeft aan schouwd'. Aldus de GraafscJiapsbo- de van 12 augustus 1925. DEN HAAG Het afgelo] is voor de gemeenten, nancieringsstandpunt bezi»_ ongunstig geweest. Van eer van 186 miljoen einde 19|] de financieringspositie van meenten om in een overscjr 218 miljoen ultimo 1974, f5 uit het jaarverslag 1974 12 Bank voor Nederlandsche Q ten. Ia In 1974 hebben de kapitaalilc voor nutsbedrijven de grooij solute stijging en die in deh: rie diversen naar verhouk, sterkste toeneming te zien Als opvallend bestempelt If slag de stijging van de r voor volkshuisvesting met het dubbele van de toeni 1973. Door allerlei oorzakr in het laatst de prijsstijgi ken ze evenwel, reëel ge: niet onbetekende vermind< hebben ondergaan. DUBLIN De Ierse regeriif vijf internationale consortif exclusieve rechten verleer naar olie te zoeken in 23 van het continentale plat ten en zuidwesten van Ierlaj, de consortiums maken1' (Staatsmijnen) en Kon/Shr uit. De maatschappijen zullen d' eind van volgend jaar al q schaal met boringen begim. totale investeringen van j consortiums zullen in de k vier k vijf jaar ongeveer 65 1 pond (bijna 355 miljoen bedragen. De meeste hebb toegestemd industriële proje stimuleren die enkele hoi arbeidsplaatsen in Ierland opleveren. Mercedes Diesel. Behalve ekonomisch in het gebruik, ook veilig, komfortabel en representati Diesel, met z'n soepele acceleratie, z'n.ongelooflijk korte draaicirkel, z'n onvergelijkbare ventilatieenz'n luxueuze interieur, is voor mij de winnaar. Als je er eenmaal in hebt gereden, wil je niets anders meer. Een kompliment? Da's-waar,maaf volkomen verdiend". Representatie „Nóg een argument. Door te rijden in een Mercedes Diesel laat je zien,, dat je een goede smaak voor auto's^ hebt, maar tegelijk óók, dat je een bedrijf vertegenwoordigt met een uitgekiende ekonomischebedrijfc&r. voering.Vooral in het buitenland", zegt de heer den Bezemer. „komt dat bijzonder goed over. Ook dat is een^orm van sukscsvolle represen tatie.". Met 3.000 werknemers en een jaar omzet, die in 5 jaar steeg van 60 miljoen tot 350 miljoen, weten ze bij Stork-Werkspoor Diesel wat rekenen en kal kuieren is. En men koos voor de Mercedes Diesel. Als bouwers van motoren van 150 pk tot (binnenkort) 36.000 pk weten ze bij Stork-WerkspoorDiesi wat diesels zijn. En men koos voor de Mercedes Diesel. Een klinkend kompliment van de vakman. Het Mercedes-Benz Diesel programma omvat: 200D-220D- 240D-NIEUW 240D 3.0 Imp. AGAM B.V., Reactorweg 25, Utrecht. Tel. 030 - 45 19 11. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12