lanken in Angola ^-4 ouden betoging Dreigende taal tussen Noord-Korea en VS Dood van minister klap voor 'gematigd Spanje' iaise arine raat Zwarte Rhodesiërs samengepakt in 'concentratiekampen' Gandhi's Congrespartij verliest in Goejarat onmiddellijk transport naar Angola Staat van beleg in deel Colombia Rapport bisschoppen: Weer bomaanslag in Nairobi Herrero Tejedor verongelukt znjew wil 'nog nietigender tens' verbieden >E —/KWARTET ZATERDAG 14 JUNI 1975 BUITENLAND 7 A (Reuter, UPI) Portugese troepen hebben gisteren in de lucht geschoten om een menigte te verspreiden voor het Angolese regeringsgebouw. Terzelfdertijd wer dopnieuw gevochten ,e drie bevrijdingsbewegingen in het land, ondanks een verzoeningsconferentie die dit weeke t beginnen. (gangen otn de mensenmas- ïet regeringsgebouw te ver werden twee blanken ge- nderen probeerden volgens jen zich meester te maken wapens van de militairen. granaat ontplofte maar wondde niemand, liken eisten onmiddellijk naar Portugal. Zij zijn de Portugezen hun ver- om voor vervoer te zorgen en nakomen. Meer dan de de ongeveer vierhonderd- blanken in de voormalige kolonie willen het land ekOK (Reuter, UPI, AP) Autoriteiten in Thailand ,ej gisteren marineverster- naar de omstreden wate- de zuid-oost kust van gestuurd na een vuur- et tussen schepen van de Jljaanse marine en Thaise llleboten. A incident, dat donderdag lafond, is een Cambodjaanse .peerboot tot zinken ge- zijn zes opvarenden van patrouilleboot gewond i aldus Thaise autoriteiten, in Bang- ^Jbben gisteren meegedeeld Thaise marinetroepen in het en gebied al in staat van j. eid zijn gebracht en dat de ries van defensie en bin- Vjse zaken bijeen zijn geko- 1 het incident te bespreken, ermutseling deed zich voor Thaise patrouilleboot pro vissersboot, die kort te- door twee Cambodjaanse h| was aangehouden, te ont- 1 Volgens de autoriteiten pet incident plaats binnen I territoriale wateren, ifgelopen tijd hebben zich in 1 van de Golf van Siam al hcidenten voorgedaan, onder entering van het Ameri- koopvaardijschip Mayaguez, nit groot geweld door Ameri- 1 mariniers werd ontzet, jpanse mariniers landden op het eiland Poelo Wai, 'el Zuid-Vietnam als Cam- unspraak op maken. Giste- Idden bronnen van de Ame- inlichtingendienst CIA dat id deze week door Viefcna- lepen op de Cambodjanen 'erd. ^mogelijke slachtoffers die e; zouden zijn gevallen heeft niets meegedeeld. Ook werd i.ezegd hoe de inlichtingen- aan haar berichten was ge- ■trekking verlaten voordat het in november onafhankelijk wordt. Volgens plan zal de regering vijfhonderd blanken per dag overbrengen naar Portugal. De nieuwe gevechten tussen de be vrijdingsbewegingen zouden hebben plaatsgegonden in Henrique de Carvalho. even ten oosten van Loe- anda. Ook in Malange, 350 kilometer ten oosten van de hoofdstad zou de situatie zeer gespannen zijn. Vorige week is daar zwaar gevochten. Sinds de strijd tussen bevrijdings bewegingen vier maanden geleden begon zijn meer dan duizend doden gevallen. Leiders Morgen komen in de Keniase hoofdstad de leiders van de drie bewegingen bijeen. Het zijn Agos- tinho Neto, van de linkse volksbe weging voor de bevrijding van An gola (MPLA), Holden Roberto vqn het front voor de bevrijding van Angola (FNLA) en Jonas Savimbi van de Unie voor de totale onaf hankelijkheid van Angola (UNITA). De bedoeling van het overleg is de strijd te beëindigen en het zoeken naar eenheid in politiek opzicht. De Portugese regering is bij het overleg niet vertegenwoordigd. De FNLA en de UNITA waren tegen een Portugese aanwezigheid omdat Portugal zou proberen hen op de achtergrond te drukken ten gunste van de MPLA. die Lissabon de rol van allesoverheersende eenheids partij wil toebedelen. De drie be vrijdingsbewegingen zitten samen met Portugal in de voorlopige rege ring van Angola die het land naar de onafhankelijkheid moet leiden. Vuil Inmiddels hoopt het vuil in de straten van Loeanda zich op door staking van de vuilnisophalers die meer loon eisen. Ook de stuwadoors in de haven zijn in staking. Zij willen hetzelfde loon als de haven arbeiders verdienen. Deze beëindig den woensdag een staking van tien dagen nadat zij een loonsverhoging met terugwerkende kracht tot febru ari hadden gekregen. Het uitgaansverbod in Loeanda gaat sinds donderdag drie uur later in: nu mag niemand zich tussen middernacht en zes uur 's ochtends op straat vertonen. BOGOTA (Reuter) President Adolfo Lopez Michelsen van Colom bia heeft donderdagavond de staat van beleg afgekondigd in drie pro vincies, naar aanleiding tussen stu denten en politie in de stad Cali werden donderdag een politie-in- specteur ernstig gewond en 25 stu denten aangehouden. De rellen in Cali zijn voortgevloeid uit studentenprotesten tegen het recente ontslag van de rector van de nationale universiteit van Bogo ta. Luis Carlos Perez. Ook eisen de studenten dat het ziekenhuis van St. Jan-De-Deo in de hoofdstad academisch ziekenhuis wordt. De algemene malaise in Colombia is het gevolg van inflatie en werk loosheid. Tot nu toe hebben de rellen minstens tien gewonden ge kost en zijn honderd aanhoudingen verricht. De staat van beleg machtigt de overheid in de provincies Antiquia, Valle en Atlantico huiszoekingen te doen, aanhoudingen te verrich ten en personen op te sluiten zon der voorafgaand gerechtelijk bevel. De ravage na de bomaanslag in Nairobi NAIROBI (Reuter) Gisteren is in de Keniaase hoofdstad Nairobi opnieuw een bomaanslag gepleegd. De bom ontplofte op de parkeer plaats van het Panafric Hotel in het centrum van de stad. Niemand werd gewond. Het was de vijfde aanslag binnen korte tijd. Begin maart ontplofte een bom in een busstation waar het op dat moment zeer druk was. Daarbij werden 27 mensen gedood. Niet bekend is welke organisatie veranwoordelijk is voor de aansla gen. Sommigen zoeken de daders binnen een beweging die zich keert tegen de kapitalistische ontwikke ling van Kenia, die ten koste gaat van de armsten in het land. Met. deze ontwikkeling gaat een onge breidelde groei van het toerisme MADRID (Reuter, UPI) De dood van de Spaanse minister voor ideologische zaken, Fernando Herre ro Tejedor, is een klap voor de gematigden in Spanje. Ranard, een vorig jaar als "breaanse zaken afgetreden van de Amerikaanse landse dienst heeft bij de .ie van buitenlandse zaken huis van afgevaardigden Irongen op de terugtrekking Amerikaanse militairen uit irea, 'omdat ze niet langer llzijn'. Hij noemde het bewind ident Park Tsjoen-Hee van iorea het 'meest ondemocra- dat in Seoel heeft gezeteld iorea van de Japanse bezet- svrijd werd. leeft tegenover journalisten 'dat Korea zijn eigen ipens zal maken als de Ame- atoomparaplu boven het zou dichtklappen'. Onlangs Ie VS de levering van urani- Korea voor vredelievend goedgekeurd. Verschillende [van het Amerikaanse Congres er hun bezorgdheid over er te weinig garanties zijn id-Korea het materiaal niet tilltaire doeleinden zal ge- OU (UPI, Reuter) Sowjet.- eider Leonid Breznjew heeft n gepleit voor een internati- verdrag dat de fabricage van e wapens voor massale ver- ng' verbiedt. In zijn eerste ering in ruim een maand zei ew dat in het verleden met renigde Staten gesloten ver ter beperking van de bewa- hadden geholpen bij het wen van de bewapeningswed- maar dat er geen rekening [ehouden met 'wapens van de »st.' De partijleider zei dat eging hiervan 'met de dag inder wordt.' Westerse diplo- t in Moskou zeiden te menen reznjew zich vooral richtte tot erenigde Staten, die bij de kkeling van nieuwe wapens technisch overwicht op de t-Unie hebben gehad. Een dat die ontwikkeling tegen- zou dat voqrdeel te niet doen de Sowjet-Unie een strate- overwicht geven, gezien haar neke voorsprong. Hij kwam in de nacht van donder dag op vrijdag bij een auto-ongeluk om het leven. De auto waarin hij zat kwam met een snelheid van honderd kilometer in botsing met een zware vrachtwagen. Herrero Tejedor was op slag dood. Niet bekend is hoe het ongeluk precies is gebeurd. Herrero werd pas drie maanden ge leden benoemd tot minister in het kabinet van premier Arias Navarro. Hij was naast minister tevens se cretaris-generaal voor de Movie- mento (de 'Beweging'), de enig toegestane politieke organisatie in Spanje. De beweging is een voort zetting van de Falanga-partij die Franco aan de macht heeft ge bracht. Op zijn sleutelpost in de regering was Herrero nauw betrok ken bij de toelating van zogenaam de 'politieke associaties' in Spanje groeperingen die zich binnen de Moiremento voorzichtig met poli tiek zouden mogen bezig houden. Herrero was een sterk voorstander van de gematigde politiek van premier Navarro die de vorming van dergelijke groeperingen moge lijk moest maken. Waarnemers geloven dat het voor Navarro bijzonder moeilijk zal zijn een opvolger van de verongelukte minister te vinden zonder het poli tieke evenwicht in Spanje te ver storen. De kandidaat zal de goed keuring moeten hebben van presi dent Franco die afwijzend staat tegenover de hervormingsplannen van de als gematigd beschouwde Arias Navarro. WASHINGTON Hoe serieus moet je de officiële waarschuwing van Noord-Korea nemen dat 'er ieder ogenblik een oorlog kan uitbreken'? President Kim II Sung is net terug in Pjongjang van een reeks bezoeken aan bevriende landen in Azië, Europa en Afrika. Hij heeft geprobeerd zijn gastheren te doordringen van het gevaar van een oorlog. De dreiging, zoals die wordt voor- gestold door Pjongjang is een weerspiegeling van de dreiging, zo als men die in Washington ziet. De regering van Ford is bang dat Kim, een agressieve aan grootheidswaan zin lijdende waaghals, na het be ëindigen van de Vietnamese oorlog een gelegenheid ziet de Amerikaan se troepen uit Korea te verdrijven. Pjongjang meent, zo is tenminste uit hun pers op te maken, dat de agressief-imperialistische Verenigde Staten na hun nederlaag in Viet nam nodig vinden zich in Azië weer te doen gelden door een aan val op Noord-Korea, de enige Azia tische tegenstander, die ze gemak kelijk kunnen treffen. Terwijl regeringswoordvoerders, te beginnen bij president Ford, open lijk hun steun aan Zuid-Korea heb ben betuigd als een waarschuwing om president Kim tegen overijdelde actie te waarschuwen beschouwden de kranten in Pjongjang deze ver klaringen als dreigementen. Toen minister James Schlesinger van de fensie duidelijk maakte dat on danks Vietnam iedere aanvaller een tegenaanval op eigen gebied ris keerde, reageerde Pjongjang snel. Noord-Korea laat zich niet intimi deren, schreef de belangrijkste par tij krant Nodong Sinmin. Als de Verenigde Staten een oorlog begin nen zal het Koreaanse volk opstaan om hen er voor te straffen. Misrekening Pjongjang schijnt net zo bang te zijn voor een misrekening van Washington als Washington voor een misrekening van Pjongjang. De Amerikaanse imperialisten moeten duidelijk doordrongen zijn van ons standpunt,' besloot Nodong Sin- mun, 'en geen misrekening maken.' Kim II Sungs eerste buitenlandse reis, die naar Peking, is op grote schaal uitgelegd als een poging om steun te zoeken voor een aanval op het Zuiden. Het is waar dat sommi ge van zijn uitlatingen tamelijk oorlogszuchtig klonken, maar zij kunnen ook worden uitgelegd als waarschuwingen tegen een aanval van de VS. Zelfs in de Verenigde Staten en in Europa beschouwden vele critici van de regering-Ford het Amerikaanse antwoord op het enteren van de Mayaguez door Cambodja als een weloverwogen vertoon van militair overwicht. Het zou van Kim, met zijn wan trouwen tegen het Amerikaanse 'Imperialisme' niet zo onnatuurlijk zijn als hij iets dergelijks aan zijn eigen grens verwacht. In dit licht bezien is zijn bezoek aan Peking misschien niet zo oorlogszuchtig als men wil doen geloven. Het is waar schijnlijk eerder ondernomen om steun en hulp te zoeken in geval van een aanval op Noord-Korea, hetzij door de Verenigde Staten, hetzij door Zuid-Korea. Pekings weigering een gealarmeer de houding aan te nemen bracht de pers in Pjongjang er niet toe de oorlogskreten wat te temperen. Kim ging door met zijn dappere taal tijdens de rest van zijn reizen. Als de Verenigde Staten een oorlog be ginnen, zei hij nogmaals in Algiers, hebben we alleen een demarcatie lijn te verliezen, maar een herenigd land te winnen. Het thema was zo goed als hetzelfde als in Peking, ofschoon hij in Noord-Afrika nau welijks op zoek kon zijn geweest naar militaire hulp. Diplomatieke steun Hij zou echter de reis en de oorlogs taal gebruikt kunnen hebben om diplomatieke steun te vergaren voor de komende stemming ir de Verenigde Naties over het terug trekken van Amerikaanse troepen uit Korea. Vorig jaar werden de op roep tot terugtrekking verworpen met 61 tegen 42 stemmen bij 32 onthoudingen. De onthouders zijn onder sterke druk gezet, om dit jaar hun houding te wijzigen en van sommigen van hen wordt verwacht dat ze dat ook zullen doen. Als Kim's waarschuwingen voor oorlog hem meer stemmen in de Verenig de Naties opleveren heeft hij goede reden om tevreden te zijn. Er zijn in het verleden gelegenhe den geweest, waarbij het Noordko- reaanse wapengekletter eerder een diplomatiek dan een oorlogszuchtig doel had. Maar bij andere gelegen heden eindigde het met de entering van de Pueblo en met invallen van commandotroepen om de Zuidkore- aanse president Park in zijn wo ning in Seoel, 65 kilometer van de grens, aan te vallen. De roekeloos heid van dergelijke acties heeft l gepaard. Dit zou kunnen verklaren waarom de aanslagen op toeristen centra als hotels worden gepleegd, maar verklaart niet de aanslag op het busstation waar uitsluitend Afri kanen waren. President Keniat.ta waarschuwde deze week, hen die eraan te denken zijn regering omver te werpen 'hun dromen te vergeten'. Deze week stemde een meerderheid van het parlement tegen een voorstel van de regering een verandering aan te brengen in het rapport over de moord op de populaire politicus Karioeki. Een hoge politie functio naris is hierbij zeer nauw betrok ken geweest. De weigering van het parlement, verergerde de crisis die de ernstigste wordt genoemd sinds de onafhankelijkheid. De Franse minister voor binnen landse zaten Poniatowski heeft or ganisaties die samen werken met de Spaanse politie verantwoordelijk gesteld voor bomaanslagen op Bas- ken die uit het noorden van Spanje naar Frankrijk zijn gevlucht. Don- dernog nog ontploften twee bom men die zware schade aanrichten. Poniatowski zei dat als de Spaanse regering dit soort daden van haar eigen politie of elementen die daarmee verwant zijn toestaat 'zij op onvriendelijke manier tegen ons optreedt'. Poniatowski waarschuwde ook ge- vluchtte Basken die vanuit Frank rijk acties proberen te voeren. Zij moeten politieke neutraliteit in acht nemen als zij in Frankrijk zijn, anders zuilen ze over de grens worden gezet, aldus de minister. sommige waarnemers er toe ge bracht Kim's evenwichtigheid en redelijkheid ter discussie te stellen. Deze worden al gewantrouwd sinds de Noordkoreaanse pers hem op buitengewone slaafse wijze roemt. Hij is de 'grote - leider', de 'liefde volle vader van het volk', de 'zon van het land' en meer van dat soort dingen. Zijn talenten zijn le gio en zij worden vaak stuk voor stuk opgesomd. De aanbidding geldt ook zijn overleden ouders. 'Dankzij de boezemschoot van de grote moeder is de grote leider als zon van het land geboren en nu geniet ons volk van het grote geluk en de welvaart.' Het huis van zijn vader, die 'onsterflijke diensten heeft bewezen aan het land' is een pelgrimsoord. De familie schijnt ook de toekomst te hebben, zoals is op te maken uit Kims partijbenoe- mingen die de indruk wekken dat een jongere broer en ook Kim's zoon voorbestemd zijn voor de op- LONDEN Tienduizenden Rho- desische negers zijn in het voor bije seizoen van de ene dag op de andere uit hun kraaldorpen verdreven en samengepakt in versterkte dorpen, waar zij on der concentratiekamp-achtige omstandigheden moeten leven. Wanneer de gespannen verhou dingen in Rhodesië niet vermin deren, zullen spoedig zo'n hon derdduizend Rhodesische negers in dergelijke kampen zijn onder gebracht. Wanneer de oorlogs toestand blijft zullen binnen 2 jaar meer dan 200.000 negers van huis en haard verdreven zijn en onder mensonwaardige omstandigheden in kampen het leven moeten zien te houden. Aldus meldt de katholieke com missie voor gerechtigheid en vrede van de Rhodesische bis schoppen ln een 22 pagina's lang rapport, dezer dagen gepu bliceerd door het Catholic insti tute for international relations in Londen. De deportatie begon op be scheiden schaal in de tweede helft van 1973 in de Zambesi vallei, in 1974 gevolgd door de portaties van de gehele bevol king van het Chiweshe district. In een maand tijds werden hier rond 45.000 mensen samenge voegd in 21 zogenoemde 'ver sterkte dorpen'. Spoedig daarna werd in het gebied van Madziwa 13.500 negers ondergebracht in 10 kampen. De regering Smith besliste kortgeleden dat nog 15 van dergelijke concentratiekam pen zullen worden opgericht ter wijl de plannen voor nog 40 kampen klaar liggen. Familieleven Het rapport van de commissie 'gerechtigheid en vrede' noemt de gedwongen samenvoeging een geestelijke zedelijke en financiële ramp voor de plattelandsbevol king. De commissie verwijt de regering Smith, dat zij door deze 'versterkte dorpen' het door stamvoorschriften, religieuze overtuigingen en zeden geregeld leven der negers totaal ontregelt en ontreddert. Normaal beschikt een negergezin in een kraaldorp over een leefruimte van 40 bij 100 meter met daarover ver spreid de behuizing voor vader en moeder, het onderdak van de jongens en de verblijfplaats van de meisjes. Grootouders leven ook apart. Verder zijn er de ge bouwtjes voor graanopslag, voor badgelegenheid en misschien w.c. Een kraaldorp bestaat uit één familie, die in grootte kan variëren van 20 tot 500 man. Het privéókarakter van het gezinsle ven is wezenlijk voor het kraal dorp. terwijl de toegang echter geheel open is. Het versterkte dorp is gemiddeld 40 ha groot en afgerasterd met een hekwerk, dat permanent wordt bewaakt en van 's avonds zes tot 's morgens zes uur Is afgesloten. Midden in de vesting staat het bestuursgebouw, bevei- tigd door een dubbel hekwerk en zandzakken. Daar woont de blanke bestuurder, geassisteerd door Afrikaanse politieagenten, die steeds uit andere gebieden komen dan de daar samenge pakte bevolking. Voor elk gezin Is een ruimte vastgesteld van 3 bij 5 meter. Door deze uiterst kleine leefruimte wordt het tra ditionele gezinsleven geweld aangedaan, omdat elk privéleven ontbreekt. Daarbij komt het sa menvoegen van vele families, die alle onder dezelfde omstan digheden leven. Zwaar wegen volgens het rap port echter de psychische om standigheden, waarin de negers in die 'beschermde dorpen' moe ten leven. Het is strijdig met het traditionene leven van de Afri kaanse negers om de verschil lende leeftijdsgroepen en sexen door elkaar te smijten, zoals in de kampen gebeurt. Deze vernie tiging van het normale levens patroon leidt volgens het rap port van de commissie 'gerech tigheid en vrede' tot een ernstig verval van de zedelijke waarden van individu en gemeenschap. Het rapport valt de verdediging van de regeringspolitiek aan, waar deze zegt, dat de versterkte PREMIER SMITH dorpen dienen ter bescherming van de bevolking tegen de op standelingen. In feite gaat het niet alleen daarom, maar vooral om een gedwongen stedenvor- ming met 'een geweldig ontwik- kelingspotentleel.' De commissie ontkent, dat de bevolking blij zou zijn met deze 'bescherming.' Integendeel, ondervraging heeft de commissie duidelijk gemaakt, dat er onder de mensen, die op die manier worden gedwongen te leven, alleen maar gevoelens le ven van woede, vijandschap en wrok. Martelingen Het rapport, getiteld: 'De gewo ne man: marteling, hervestiging en verbanning' wordt ingeleid door bisschop Donal R. Lamont van Umtali in Rhodesië. voorzit ter van de katholieke commissie voor gerechtigheid en vrede. Hij zegt dat de huidige politiek van het regiem Smith een ideale voedingsbodem is voor geweld. Zij doet iedere inspanning voor verbetering der verhoudingen bij voorbaat mislukken en werkt rechtstreeks een uiteindelijke marxistische of maoistische ide ologie in de hand. De bisschop verwijt de Rhodesi sche blanken, dat zij wel precies op de hoogte zijn van handel en wandel van opstandige bewegin gen, maar dat zij hun ogen slui ten voor het gewelddadige optre den van de veiligheidspolitie en de Afrikaanse politie en de ge volgen ervan voor de massa van negers, die beklemd zitten tus sen de militairen van het regiem Smith en de opstandige bewe gingen. Hij herinnert aan de op roep der Rhodesische bisschop pen van vorig jaar. waarin een aantal wreedheden aan de kaak werd gesteld. Maar de minister van justitie stopte de oproep van de kerkelijke leiders in de prul- lebak. De aandacht van het pu bliek werd afgeleid door een aanval van het parlement op de ondertekenaars van ,de oproep, aldus bisschop Lamont. In de eerste vijf pagina's van het rapport worden talrijke voorbeelden gegeven van de brute wijze van behandelen, waaraan onschuldige Rhodesi sche negers worden onderwor pen. De commissie 'gerechtig heid en vrede' beklemtoont, dat het steeds om negers gaat, die onschuldig waren en werden be vonden, maar ondanks zware martelingen moesten ondergaan, soms tot de dood erop volgde. Bijzonder scherp is de beschuldi ging, welke de commissie in dit verband richt tot voorzitter Chi- rau van de raad van chiefs en vooraanstaand lid van de Rho desische senaat. Hij wordt per soonlijk ervan beschuldigd, dat hij twee landgenoten heeft ge trapt en geslagen. Ofschoon of ficiële beschuldigingen tegen hem zijn ingebracht, is geen proces tegen hem op gang gebracht. De politie verschuilt zich achter de minister van justitie, die ver klaard heeft, dat slechts met zijn geschreven toestemming een proces tegen chief Chlrau aan hangig mag worden gemaakt. NEW DELHI (Reuter, UPI, AP) De Indiase Congrespartij van premier Indira Gandhi heeft bij verkiezingen in de westelijke deel staat Goejarat een gevoelige nederlaag geleden. Dit betekent een tweede tegenslag voor mevrouw Gandhi die eergisteren door het hooggerechtshof in Allahabad schuldig werd bevonden aan cor ruptie tijdens de verkiezingen van 1971 in de deelstaat Oettar Pra- desj. volging.. Hereniger Veel van wat in de Noordkoreaanse pers verschijnt wekt de indruk, dat Kim zich boven alles beschouwt als de grote hereniger van zijn land. Als hij geneigd ls nu en dan ver standelijke overwegingen opzij te zetten dan kan dat blijken uit een poging om de 'eenheid' van Korea te herstellen wanneer hij de tijd daarvoor gekomen acht. Zoals hij ook deed toen hij de oorlog van 1950 begon. De Congrespartij behaalde gisteren slechts 74 van de 182 zetels in het deelstaatparlement van Goajarat, dat van oudsher een bolwerk was van mevrouw Gandhi's regerende partij. Het Janat volksfront, een verzameling van vijf niet-commu- nistische partijen, reeg 87 zetels. De rest werd verdeeld onder een landarbeiders-partij en een aantal onafhankelijke deelnemers aan de verkiezingen. De uitslag van de verkiezingen worden als een graadmeter gezien voor de populariteit van premier Gandhi en haar Congrespartij, voor de komende nationale verkiezingen van volgend jaar. Te meer daar mevrouw Gandhi haar volle ge wicht in de schaal gelegd heeft door een viertal verkiezingsreizen door het gebied te maken en het woord te voeren op ongeveer 90 bijeenkomsten. Bij de vorige ver kiezingen in 1972 in Goejarat be haalde Congrespartij nog 140 van de 164 zetels. Ongeschokt De niet-communistische oppositie partijen in het nationale parlement heben gisteren laten spelen dat zij mevrouw Gandhi niet langer er kennen als leider van de Indiase regering, nu zij schuldig is bevon den aan 'politieke corruptie'. Me vrouw Gandhi zelf lijkt ongeschokt door het schandaal waarin zij is verwikkeld. Gisteren sprak zij op nieuw een enorme menigte toe die zich bulten haar ambtswoning had verzameld. 'Ik ben er niet onderste boven van. Ik heb getracht het land te dienen zo goed als ik maar kqn en ik al voortgaan een diena res van het volk te blijven', aldus premier Gandhi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7