wijst socialisme kapitalisme af t 'Geef statenleden vaste vergoeding' In rust gerijpt is rijker. Er zijn twee 'milieudeskundige ingenieurs' Gegijzelde studenten in Tanzania vragen ambassades om hulp Veilig^ goedkoop op 9 mmYRESQIEX "blitie gaat vooral op i 'gevaarlijke' 3rkeersfouten letten de band l5-' iftëtde groene stip zijn meer mogelijkheden' ïicht toezicht in Groningen Honderdduizendste auto per trein Verkeersongeluk Merendeel vindt Amsterdam gezellig maar gevaarlijk Commissie denkt aan ongeveer twaalf mille 'Besturen het voornaamste' V-1 Ggarros Autenticos. Grote belangstelling voor actuele studierichting in Wageningen Optreden als 'coördinator' U/KWARTET ZATERDAG 14 JUNI 1975 BINNENLAND 3 j^nze sociaal-economische redactie AeRGEN De Industriebond CNV wenst geen keus te maken ijl een socialistische of een kapitalistische maatschappij. Er mogelijkheden. ieopvatting ls dat wij, ultgaan- ea de maatschappij zoals we Lt innen, deze kritisch moeten lai aan de eisen van mense de strijd voor verbetering niet bij voorbaat kansloos. 'Integendeel', aldus de bondsvoorzit ter, 'de vakbeweging kan terugzien aai en, voorzover deze daar op een periode waarin enorm veel ezen voldoet, te strijden voor esjdng,' aldus de voorzitter van CNV, de heer C. ziijk, gisteren op de bonds- nérgadering van deze bond in rgen. h« toespraak tot de bondsraad lede heer Van Dijk krachtig tegen de door de Industrie- ontplooide antl-kapita- ée visie in de brochure 'Fijn Met name de uitspraak zet de maatschappij is die met jeprechtvaardige verdeling van dgns, kennis en macht de c pnaakt tot een werkdier, dat hüiit is hogerop te komen, wees 51 de hand. rt, marxistische opvatting is in ëijmet wat de bijbel ons zegt. ujn niet alleen de structuren matschappelijke omstandighe- Hie verbeterd moeten worden, (bok de makers van die struc- iatde mensen. Maar ook onder en het in praktijk bren- taarvan zullen we er nog op nat moeten zijn dat voortdu- oie samenleving getoetst dient oijden aan hogere dan door de lawastgestelde normen', aldus de ït/an Dijk. letering- dat zijn bond niet wenst te tl naar een socialistische chappij of naar een neo-kapi- Mtche betekent volgens hem fjat aan het CNV en de aange bonden het verwijt kan wor- èmaakt dat ze geen duidelijke Jurven te maken en maar van willen eten. Uitgaan- 'n de huidige maatschappij is 'dl veranderd en verbeterd Juist door haar activiteiten. Wij willen ook voor de toekomst met onze beide benen op de grond blijven staan en ons niet overgeven aan allerlei bespiegelingen over een ideale maatschappij met het grote risico dat mensen ontnuchterd tot de conclusie moeten komen dat zij een illusie hebben nagestreefd', al dus de heer Van Dijk. Veel veranderen Hij voegde hier onmiddellijk aan toe dat er nog veel veranderd zal moeten worden in onze maatschap pij. 'Maar dat dient wel te gebeuren langs de weg van redelijkheid, van overtuiging en overleg. Dat is geen revolutie, waarbij de machtelozen van nu de macht grijpen en de machtigen van vandaag geheel bui ten spel worden gezet. Daardoor zou slechts onrecht door onrecht worden vervangen', zei hij. 'Het betekent ook niet het prediken van een eeuwig voortdurend ge vecht tussen belangengroepen die elkaar te vuur en te zwaard bestrij den. Het betekent wel het bouwen van een samenleving, waarin allen samenwerken aan een gemeen schappelijk doel met erkenning van de gelijkwaardigheid van alle men sen', aldus de heer Van Dijk, die de weg van overleg en samenwerking een betere noemde dan die van de klasenstrijd. 'De vakbeweging mag zich niet terugtrekken uit bestaan de overlegorganen maar moet juist door middel daarvan bezig blijven de idealen te verwerkelijken', aldus de bondsvoorzitter. (ADVERTENTIE) DE UNIE OP STAP Heeft u naar de T.V.-uitzending van de C.H.U. gekeken? Behoort u tot de velen, die ons wilden bellen en ons niet kon den bereiken? Sorry, de reakties waren zo veelvuldig, dat wij geen telefoons genoeg hadden. Daarom: Stuur NU een briefkaart naar C.H.U., Wassenaarse- weg 7, Den Hffag of belt u maandag nog even: 070-244516. C.H.U.-leden, die mee willen werken door voor de Unie „OP STAP" te gaan. kunnen daarvoor de speciale folder bij hun se cretaris afhalen. Deze ligt overal in Nederland gereedI jt systeem komt erop neer dat [^politietoezicht wordt geconcen- Jd op die overtredingen die de Jbe ongelukken veroorzaken. onderzoek bracht in 1972 in i tingen al een wanverhouding /het licht tussen de ongevals- %ken in de gemeente Gronin- en het politietoezicht. De poli- Hrad vaak nauwelijks verbalise- op tegen moeilijker te consta- overtredlngen zoals te dicht Ik an dit spul niet zien, maar t zal het opeten.' Uit Den Bosch vertrok gisteren de honderdduizendste auto (sedert 1960) per autoslaaptrein van de Nederlandse Spoorwegen. De wagen was van de familie Stolp uit Zaandam, die een vakantie gaat doorbrengen in Spanje. De familie kreeg enkele geschenken aangeboden. Bovendien hebben de spoorwegen de reissom teruggestort. DAR ES SALAAM (Reuter) De Ne derlandse studente Emily van Zinnicq Bergman en de twee Amerikaanse studentes, die door guerrilla-strijders uit Zaire ontvoerd zijn, hebben de Verenigde Staten en Nederland in brieven aan hun respectievelijke am bassadeurs in Dar es Salaam ver zocht zo snel mogelijk alles in het werk te stellen om hun leven te red den. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade in de Tanzaniaanse hoofdstad verklaarde gisteren dat de twee ambassades de brieven giste ren hebben ontvangen. Zij waren op 31 mei geschreven en verscheidene dagen later in Kigoma, een stad in het westen van Tanzania, gepost. Het was de tweede maal sinds hun ontvoering op 20 mei dat van de stu denten brieven werden ontvangen. De eerste maal werden zij meege bracht door een vierde gegijzelde stu dente, die door de ontvoerders was vrijgelaten. In de Jongste brieven staan geen verdere bijzonderheden. Volgens de Amerikaanse ambassade wordt nog steeds intensief gewerkt om de vei lige terugkeer van de studenten te bewerkstelligen. UITHOORN De 28-Jarige G. D. Eikendal uit Amstelveen is woens dagmorgen op de Noordweg in Uit hoorn om het leven gekomen. Hij raakte met zijn auto naast de lin ker weghelft en kwam tegen een boom tot stilstand. DEN HAAG Amsterdam is een gezellige maar gevaarlijke stad. Dit is het oordeel van de meeste Ne derlanders. Dit blijkt uit een lande lijke enquête die gehouden is door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO). De hoofdstad werd door tweederde (65 procent) van de ondervraagden gezellig en door driekwart (75 pro cent) gevaarlijk gevonden. Op het punt van gezelligheid wordt de stad het meest gewaardeerd door zijn eigen bewoners (89 procent). Van de mensen die er alleen maar ko men werken of winkelen was 79 procent van oordeel dat Amsterdam gezellig is. Dit percentage blijkt» steeds lager te wordén naarmate men minder vaak of zelden ln de hoofdstad komt. Van de Amsterdammers noemde 77 procent zijn stad gevaarlijk. Dit percentage is voor de mensen die er winkelen of werken 83. Het is opvallend dat oudere ondervraag den Amsterdam minder gezellig en gevaarlijker vinden dan jonge on dervraagden Van een verslaggever DEN HAAG Leden van de provinciale staten zouden een vaste jaarlijkse vergoeding moeten krijgen, die bepaald zou moeten wor den op vijftien procent van wat leden van gedeputeerde staten krijgen. Op het ogenblik zou dit neerkomen op ongeveer twaalf duizend gulden. Deze aanbeveling staat in het rapport van de commissie-Van den Bos, een 'inter-provinciale' commissie die studie gemaakt heeft van de positie van de statenleden. De commissie pleit ook voor een vaste vergoeding voor reis- en ver blijfkosten. Zij denkt daarbij aan gemiddeld dui zend gulden per statenlid per jaar. Vooral de grotere statenfracties zouden daaruit administratieve hulp kunnen betalen. De commissie meent dat het sta tenlidmaatschap beschouwd moet worden als een 'part-time' (gedeel telijke) functie; waarvan het zwaartepunt niet ligt op het bijwo nen van vergaderingen maar op de voorbereiding daarop. De commissie heeft haar rapport (dat eerst in het interprovinciaal overleg voor algemene en perso neelsaangelegenheden besproken zal worden en daarna ln de colle.- ges van gedeputeerde en mogelijk ook van provinciale staten zal ko men) gebaseerd op een onderzoek dat ls Ingesteld door de afdeling sociaal-geografisch en bestuurskun dige onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Voor dat onderzoek werden achthonderd statenleden en oud-statenleden plus 56 provinciale partijbesturen ondervraagd. Eenzijdig Volgens het rapport zijn de staten in meer dan een opzicht eenzijdig samengesteld: de 'hogere' lagen van de bevolking zijn er sterk in over-vertegenwoordlgd. Verder zijn personen met een bestuursfunctie (onder meer met wethouders- of burgemeesters-functie) er ruim in vertegenwoordigd; terwijl meer dan eenderde van de statenleden amb tenaar is. Een naar verhouding gróót aantal statenleden combi neert het statenlidmaatschap met het lidmaatschap van een gemeen teraad. (In een artikel in Trouw- Kwartet op 23 maart 1974, vlak voor de statenverkiezingen, werd reeds op het veel voorkomen van deze combinaties van functies ge wezen) De samenstellers van het rapport zien als mogelijkheden om die one- Van een verslaggever DEN HAAG Tweederde van alle statenleden beschouwt het besturen als de voor naamste taak. Men vindt die taak belangrijker dan de rol van 'controleur' op de uitvoe ring van het beleid en de rol van volksvertegenwoordiger. Het merendeel van de staten leden wil in een vroeg stadi um op de hoogte gebracht worden, zodat zij in alle fasen van de besluitvorming kun nen meedenken en meepra ten. Zij vinden dat zij van gedeputeerden en van de ambtenaren meer informatie moeten krijgen. Dit blijkt uit het rapport over de positie van de statenleden. Het rapport stel vast dat de 'vertegenwoordigende' rol de laatste tijd meer naar voren gekomen is. Dit wordt gezien als een gevolg van een grote polarisering en een grotere politisering onder de bevol king die tot uitdrukking komt in talrijke actiegroepen. (ADVERTENTIE) een onzer verslaggevers ^ININGEN De Groninger rijkspolitie heeft een systeem van jcht verkeerstoezicht' ingevoerd. Met deze methode wordt in bakt op een algemeen gevoelde behoefte in Nederland, waar- 'l al veel is getheoretiseerd. Men hoopt er de verkeersveiligheid te verhogen. De CK131, een Corona Grande van La Paz, rijpt in alle rust tot volle aromarijkdom. Een eerlijk natuurprodukt met een gaaf Sumatra-dekblad zonder opsmuk. Een corona van formaat. Een dierbaar rookgenot voor 57 cent. op elkaar rijden, 'snijden' en on juist inhalen. Dit soort overtredin gen veroorzaakt juist de meeste on gevallen. Het rijden en lopen door rood licht is een voorbeeld van gemakkelijk te constateren overtredingen. Er wor den dan ook veel processen-verbaal van gemaakt. Het aantal ongeval len ten gevolge van door rood licht rijden, is echter juist vrij gering. De voornaamste ongevalsoorzaken zijn voorrangsfouten en inhalen. Het systeem in Groningen is ont wikkeld door derljkspolitie-offi- ciers H. Dubbelboer, hoofd van de afdeling verkeerszaken in Gronin gen. Essentieel onderdeel van het systeem is de administratie en regi stratie van ongevallen en inciden ten. De kennis hiervan maakt het mogelijk het verkeerstoezicht ook inderdaad te richten. Bij de ver werking zijn ook provinciale water staat van Groningen, de Groninger universiteit en de algemene ver keersdienst van de rijkspolitie te Driebergen ingeschakeld. (ADVERTENTIE) •n METZLER- bril: ieders oogmerk! venwichtigheden te verminderen onder meer: het wekken van meer belangstelling bij de burgers voor het werk van de staten en een grotere ondersteuning van de sta tenleden door de politieke partijen; volkshogescholen en vormingsinsti tuten, die meer zoud en moeten worden ingeschakeld voor het ge ven van cursussen over zaken als vergadertechniek, wetskennis. mo derne beleidstechnieken. ruimtelij ke ordening, milieubeheer en ree re- atdeplanning. Er zouden voor de statenleden ook betere werkomstandigheden moeten komen en er zou een uitbreiding moeten komen van de lijst functies die onverenigsbaar zijn met het statenlidmaatschap. Daarbij denkt de commissie aan het onverenig baar verklaren van het statenlid- maatschap met het burgemeester schap, wethouderschap en het lid maatschap van de Tweede Kamer. In een bepaald Jaar besteedden de statenleden gemiddeld elf uur per week aan het statenwerk. Dat ls een kwart van een normale werk week. Sommige statenleden krij gen betaald verlof van hun werkge ver, anderen krijgen geen of slechts gedeeltelijke betaling. Vooral bij zelfstandigen, die statenlid zijn speelt de inkomstenderving een be langrijke rol. De statenleden zelf blijken vrijwel unaniem van me ning dat het systeem voor de ver goedingen gewijzigd moet worden. ENSCHEDE Op het ogenblik zijn onderhandelingen aan de gang die er toe zouden kunnen leiden dat een groot pakket aandelen van de Nederlandse Bontweverij ln andere handen overgaat. De directie schrijft in het Jaarverslag op de hoogte te zijn van het feit van onderhandelingen. Rekening hou dende met de mogelijkheid van een nieuwe groot-aandeelhouder lijkt het de directie realistischer de sta tutenwijziging uit te stellen. door Jac. Lelsz (ADVERTENTIE) WAGENINGEN De landbouwhogeschool te Wageningen heeft gisteren de eerste studenten afgeleverd, die zich milieudeskundig ingenieur mogen noemen. Een stu dierichting, die aansluit op actuele maatschappelijke processen en waarvoor dan ook grote belangstelling bestaat. De eersten, aan wie gistermiddag de bul van de studierichting milieuhygiëne is uitgereikt, zijn de 22-jarige Betty Thijssen uit Son (NB) en de 24-jarige Jan Oortgiesen uit Wageningen. Wageningens landbouwho geschool is de enige Nederlandse universitaire instelling, waar de studenten volle dig geschoold kunnen worden in het aanpakken van de milieuproblematiek. Wat is dat voor een man (of vrouw), zo'n milieudeskun dig ingenieur? Ir. J. Leent- vaar en ir. H. Harssema, respectievelijk wetenschap pelijk medewerkers van de vakgroep waterzuivering en van de vakgroep luchtver ontreiniging, de twee hoofd vakken van Oortgiesen. be denken er allerhande mooie omschrijvingen voor. Eén ervan ls dat de complete milieudeskundige een brug functie kan vervuilen tussen de verschillende disciplines, die met milieuvraagstukken te maken hebben. Om een zijdige benaderingen zoveel mogelijk voorkomen, moet hij 'de taal van de be ton bouwer, de jurist, de vogeltjesman en vele ande ren verstaan, en spreken'. Hervorming Omstreeks 1970 ls het ln Wageningen tot een algehe le studiehervorming geko men. Elke studie werd als het ware doorgelicht. Beke- BETTY THIJSSEN ken is bij die gelegenheid waar manco's ln het studie pakket zaten. Eén van de conclusies was dat het nut tig zou zijn, gezien de druk van de maatschappelijke omstandigheden, te begin nen met een studierichting milieuhygiëne. Schoon water alleen is niet voldoende, het gaat ook om schone lucht en een schone bodem. Be dacht werd dat er met een toenemende bevolking, een steeds verdergaande verste delijking en een voortdu rend ernstiger wordend mi lieubederf deskundigen no dig zijn met een brede scho ling. Mensen die in staat zijn de milieuverontreini ging vanuit de natuurweten schappen te lijf te gaan, in samenwerking met hygiënis ten, bacteriologen, chemici en gezondheidstechnici. Door de milieuproblemen vanuit verschillende weten schappen te benaderen, ko men in het studieprogram ma onder meer biologische vakken voor, ecologie, na tuurbeheer, toxicologie, pro ceskunde en milieurecht. Het zijn steunvakken, die de breedte van de studie aanto nen. Aan het eind van de studie kunnen de studenten uit drie specialisaties kie zen: waterzuivering, lucht verontreiniging en bodem vervuiling. Dat zijn de Jan Oortgiesen hoofdvakken van de studie, waarbij diep gespit wordt. Synthese Tot voor kort (ook ln het buitenland ls in dit opzicht nog niet veel gedaan) be stonden er aan verschillende universiteiten en hogescho len in ons land alleen maar wat cursussen milieukunde, als onderdeel van andere studies, biologie enz. In Wa geningen was een studie mi lieuhygiëne goed te organi seren. omdat uiteenlopende studies daar plaats vinden binnen één faculteit; een praktische voorwaarde om iets dergelijks zonder teveel moeilijkheden van de grond te krijgen. Aldus lr. Leent- vaar en ir. Harssema, die erop wijzen da't met name op het terrein van de mi lieu-problematiek bij de verschillende partijen de neiging bestaat de zaken vanuit eigen straatje te be kijken. De milieudeskundige dient als coördinator op te treden. Vanuit zijn veelzijdige ach tergrond zal hij bij conflic ten mogelijk een synthese tot stand kunnen brengen tussen bijvoorbeeld de ste denbouwer en de natuurbe schermer, de directeur die zijn fabriek wil uitbreiden en de bioloog met zijn vlin dertje. Zwart ls niet altijd helemaal zwart en wit niet altijd geheel wit. Ir. Betty Thijssen en lr. Jan Oortgiesen hebben gisteren de bul ontvangen uit han den van prof. dr. J. G. ten Houten, voorzitter van de zogenaamde richtingsonder wijscommissie en hoogleraar luchtverontreiniging. Betty Thijssen heeft zich gespeci aliseerd op waterzuivering. Zij heeft nog geen baan, maar is wel in onderhande ling. Jan Oortgiesen ls door enkele hoofdvakken te kie zen wat men noemt meer generalistisch opgeleid. Hij begint meteen maandag al op het Bureau voor Milieu hygiëne in Den Haag, dat is opgericht door het Verbond van Nederlandse Onderne mers. De studie milieuhygiëne duurt volgens het spoor boekje vijf-en-een-half jaar. maar de trein loopt niet al tijd op tijd. In Wageningen kan drie keer per jaar wor den afgestudeerd. Naar ver- wachting is dat in septem ber met een stuk of vier studenten het geval. Daarna komen er belangrijk grotere aantallen tegelijk klaar. Op het moment is milieuhygië ne de drukst bezette studie richting. Er zijn ongeveer tweehonderd studenten mee bezig. Vanuit Wageningen wordt al gemeld 'dat de gro te toeloop met zorg tege moet wordt gezien'. Bij een toenemende belang stelling voor milieu-zaken verwacht men dat er zeker een markt voor men zal zijn ln Nederland, eventueel daarbuiten, 'maar', zo zeg gen ir. Leentvaar en ir. Harssema, 'de vraag zal ze ker ook bepaald worden door de sociaal-economische ontwikkelingen'. Waar ze nog eens terecht komen, is koffiedikkijkerij. Wat de aanvankelijke studierichting waterzuivering betreft, ging van 85 afgestudeerden meer dan de helft naar rijk, pro vincies en gemeenten en naar zuiveringsschappen en dergelijke. In de academi sche sfeer bleef zestien pro cent, Ingenieursbureaus na men 13 procent af, het be drijfsleven zeven procent en het buitenland negen pro cent. Slechts één procent (hoeveel dat bij 85 ook mo ge zijn) zou werkeloos zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3