'Wijs mij maar eens aan, in welk hokje ik hoor' Stichtelijke rijmen Dal lijkt me zeer aantrekkelijk t foVtSL, Vandaag Gesprek met dr. H. B. Weijiand Onze adressen Zomerweken voor levensoriëntatie TROUW/KWARTET ZATERDAG 14 JUNI 1975 door L. M. P. Scholten Praten met dr. H. B. Weijiand, de pas benoemde synodesecretaris van de gereformeerde kerken, houdt in, dat je een paar uur lang meemaakt, hoe deze nieuwe functionaris behendig van de ene kerkelijke tak op de andere springt en daarbij toch een draad weet vast te houden. Deze draad: dat je vóór alles pastoraal bezig moet zijn. Vandaar dat hij wel eens tegen bepaalde dingen aanhikt, zo als het IKOR of het liedboek. Tenminste voorzov er ze niet 'klikken' bij de gemeente. Intussen rukken we snel op naar de grote problemen, die in de gerefor meerde kerken aan de orde zijn. Daarover gesproken komt mijn vraag:- U hebt. zich meermalen kritisch uitgelaten over de oecumene. De eenheid van de kerk van Chris tus moet mijns inzien vóór' alles beleefd worden door eikaars avondmaalsvieringen meer voor el kaar open te stellen. Maar verder zijn de verschillende kerken ook nog eens instituten, waar een be paalde spiritualiteit of geloofsover tuiging beleefd wordt. Een totale fusie vind ik dan ook op dit mo ment niet zinvol. Laat ieder begin nen met goed luthers, goed remon strant, baptist, hervormd of gere formeerd te zijn. Dan bewijs je elkaar een optimale oecumenische dienst. Wel moet je samen doen. wat je maar even samen kunt doen. Laten we niet met onze rug gen. maar met onze gezichten naar elkaar toe kerk zijn. Uiteindelijk kan er dan toch wel een groei naar elkaar komen. Maar je moet in de oecumene de moed hebben In ge neraties te denken. Berkhof heeft gezegd, dat kwesties als de zaak-Kuitert of de zaak- Wiersinga niet meer alleen door de gereformeerden behandeld kunnen worden, maar door de kerken sa men. Wij bedoelen met binding aan de belijdenis niet moeilijk te doen. Maar in ons getuigenis aan de we reld willen wij wèl duidelijkheid over de bijbelse boodschap. Het is typisch gereformeerd, over die dui delijkheid een afspraak te hebben via een ondertekeningsformulier. De moeilijkheid is. dat velen in de gereformeerde kerken thans in naam van de oecumene een vrij heid claimen, die Je wel kunt prak- tizeren. maar dan praat je eigenlijk over een andere kerk dan de gere formeerde. Kuitert schreef onlangs: liever een modaliteitenkerk, dan een ge scheurde kerk. Kuiterts verhaal ls zo aansprekelijk en ligt zo voor de hand. Waarom komt het dan in de gereformeerde kerken zo moeilijk over? Omdat onze samenhang bestaat in onze overeenstemming over de bood schap. Wij zijn 'gereformeerde ker ken' in het meervoud. Dokkum heeft op zichzelf genomen weinig te maken met Amsterdam. De sa menhang tussen deze kerken berust op een afspraak, een eenheid van belijden, waarop wij elkaar telkens weer moeten kunnen aanspreken. Wat Kuitert wil. kan wel in een kerk als de hervormde. Daar leeft de dialoog-gedachte binnen de per ken van een strakker hiërarchisch kader dan het onze. Daarom kan daar makkelijker pluriformiteit zijn. Maar binnen de kaders van de gereformeerde kerken bedreigt een zo diepgaand verschil in visie de eenheid wezenlijk. U spreekt over een eenheid, maar ls die eenheid al niet lang verdwe nen? Ik zie het als een van mijn voor naamste taken om mee te denken over een vernieuwde motivatie van blijmoedig kerk-zijn, waar ieder graag bij wil horen, die reformato risch denkt. Mijn zorg is. dat veel gereformeerden door ontwikkeling en veranderde levenspatronen ge leidelijk zijn overgegaan naar een wijze van geloofsbeleving, die ik alternatief reformatorisch zou wil- door R. L. K. Fokkema Destijds zei Bert Bakker, de uit gever van gereformeerde huize, dat de bundel 'En Jezus schreef in 't zand' van Gerrit Achter berg weer aan een herdruk toe was, omdat Pasen naderde. De bundel, zo zei hij, is zo'n goed belijdenisgeschenk. Het is om deze reden dat christelijke uit gevershuizen tegen de tijd dat Pasen nadert zoveel bundels op de markt brengen. Zij hebben naast de voorjaars- en najaars aanbieding ook een Paasaanbie- ding. Ik heb lang geaarzeld dit te vertel len omdat ik meen dat Pasen niet zo'n gelukkig commercieel argu ment is. evenmin als welke christe lijke feestdag dan ook. Aangezien uitgever Ten Have dezelfde argu mentatie in het openbaar heeft ge leverd in verband met de verschij ning van 'De langste adem' van Dorothee Sölle heb ik mijn aarze lingen maar overwonnen. Ten Have noemt de bundel met 'gedichten over geduld en revolutie' van de Duitse theologe een goed alterna tief belijdenisgeschenk. In zekere zin heeft Ten Have nog gelijk ook. De bundel van Sölle vertelt op een eenvoudige wijze van een erva ringswereld die men zelden aan treft in belijdenissen op rijm. Bij haar ontbreekt in de vertaling het rijm. en haar reikwijdte is groter dan wat onder de vertrouwde ge loofsbeleving valt: het gaat hier ook over Vietnam en over vredes bewegingen. De gedichten zijn alle geschreven vanuit het exodus-mo- tief: 'we moeten weten wat we HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11. Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1. Dor drecht. Tel. 078-33370; Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. willen kameraden de magazijnen van egypte of de lange tocht door de woestijn veertig jaar de permanente revolutie.' En ze gaan uit van het besef dat wie aan het kortste eind lijkt te trekken toch de langste adem heeft, aangezien 'bij ons al eens Iemand opgestaan is van de doden.' zoals zij schrijft in het titelgedicht. Wat bij Sölle even eens ontbreekt is de mooischrijve rij. Haar gedichten zijn sober, eer lijk en met veel warmte geschre ven. De betekenis van het boekje, zo zal men begrijpen, is niet gebonden aan Pasen, wel erdoor bepaald. Het poëtische gehalte van de gedichten ls niet groot. Afgaande op de me ning van de schrijvers en schrijf sters van christelijke poëzie is de vraag of een gedicht van literaire betekenis is ook niet hun eerste zorg. Laat ik Nel Benschop citeren: 'De meeste dichters zijn te cryptisch voor de gewone mensen, de kerken lopen leeg omdat de dominees niet meer de kunst van het eenvoudige woord verstaan. Mensen met ver driet. met moeilijkheden zoeken troost en zij vinden die in mijn sedichten. Voor die mensen schrijf ik mijn gedichten, ik bid tot God om de dingen te kunnen zeggen die ik wil zeggen, die iets voor anderen betekenen. Het moeilijkste is, om het zo natuurlijk mogelijk te zeg gen. alsof ik aan het praten ben.' Vandaar dat ik van mening ben dat poëziebundels die direct al vertrek ken van een christelijk uitgangs punt .en waarin dichters hun ge loof belijden zonder zich reken schap te geven of hun gedichten de toets der literaire kritiek kunnen doorstaan, niet altijd behoeven te worden besproken op de kunstpagi na. Het beroerde ls natuurlijk wel dat mensen als Nel Benschop, wier bundels druk op druk beleven, slechts uiterlijke hoedanigheden van een gedicht hanteren om hun inhouden kwijt te raken. Daarbij knmt nne dat in dergelijke bundels oude wijn in oude zakken wordt gedaan, wat naar mijn idee een existentWe en levende eeloofsbele- vlne deerlijk in de weg staat. Ik moet. hoezeer Ik dat vervelend vind toch altlld weer constateren dat d't soort poëzie esthetisch èn e'h'sch niet door de beugel kón, ook al is de boodschap vertroostend voor velen. Zowel wat de geloofsbe leving betreft als wat de vormge ving aangaat zijn de bundels op en top ouderwets en klinken vergelij kenderwijs de oudtestamentische psalmen nog altijd modern. Dat merkt men wanneer men de christe lijke poëzie leest in contrast met de psalmen; niet merkt men dat wanneer men de psalmen, of het hooglied, of Job, of de klaagliede ren leest utt gewoonte. Uiteindelijk is de vraag of literatuur de taak heeft te bevestigen en te schragen dan wel vaste denk- en leefpatro nen te ontwrichten. Ik meen dat ontwrichting wezenlijk ls omdat openingen lucht brengen om adem te halen. Een dichter zou alle dingen nieuw moeten maken. Welnu, dat gebeurt niet noch op het niveau van de taal noch op het niveau van de inhoud in belijdenis poëzie. Met deze conclusie ls het recht van bestaan van dergelijke poëzie niet verdwenen, maar is wel bedoeld dat het geloof als zodanig geen gewicht in de schaal mag leggen bij de beoordeling. Het christelijk geloof is immers geen literaire categorie, net zo min als andere levensbe schouwingen. Wie de titels leest van bundels als 'Bloemen In de zon' (van Co 't Hart), als 'Wij hebben de zon' (van Jaap Zijlstra), als 'Er schijnt een ster' (van Nel Veerman) zal begrijpen dat we hier nogal ver uit de buurt zijn van het geloof dat uit de psalmen spreekt, waarbij het allerminst louter zon neschijn is en de dichter meer dan eens opstandig de vuist balt. Jaap Zijlstra. Wij hebben de zon. 64 blz. ƒ8.90; Nel Veerman. Er schijnt een ster. 48 blz. ƒ7,50: Co 't Hart. Bloemen in de zon. 48 blz. 6.90. Alle bundels bij Kok, Kam pen 1975. Dorothee Sölle. De langste adem, 40 blz. Ten Have 1975, 4,90. len noemen. Hun al te kritisch- rationele geloof sbe nadering be dreigt nog al eens de motivatie van de gemeente. Waarom zou Je nog kerklid zijn, als veel van wat je gelooft misschien net zo goed niet waar kan zijn? Wat zijn uw verwachtingen van de nieuw begonnen synode? Velen vragen bezorgd: zal het in de synode van Maastricht tot een scheuring komen? Ik vind zo'n vraag een gevaarlijk woordenspel. Natuurlijk gaat een synode niet bij elkaar zitten om tot scheuring te komen. Wij komen bij elkaar als broeders en zusters, waarbij Wier- singa ook een broeder is. en wij zoeken met elkaar naar een oplos sing. Een scheuring zou ook pasto raal een ramp zijn. Wij zullen een behoorlijke dosis vindingrijkheid, fantasie en creativiteit moeten op brengen om boven het strakke synodale rechtsbestel uit te stijgen en wegen te zoeken naar een zo breed mogelijk beraad, waarbij dan (denk aan de opmerking van Berk hof) ook hervormden een plaats moeten hebben. Daarbij zullen zij dan wel dienen te bedenken, dat zij betrokken worden in een probleem, dat typisch samenhangt met de formule van het gereformeerd zijn. 'Samen op Weg' betekent natuur lijk, dat het voor de hervormden óók een probleem is, al was het alleen maar, dat dr. Wiersinga her vormd zou kunnen worden. Dat was indertijd ook mijn moeite met 'Samen op Weg'. Zo kón het ook eigenlijk niet. Maar wie tegen Wiersinga zegt: word maar her vormd. handelt natuurlijk ook niet kerkelijk. Anderzijds: als wij als kerk alleen kunnen bestaan door ons te houden aan gemaakte af spraken, dan stelt Iemand, die die afspraken niet meer voor zijn reke ning neemt, zijn ambt ln de waag schaal 'Samen op Weg' betekent niet, dat wij deze spelregel voet stoots prijsgeven. U maakt zo een wat tweeslachtige Indruk. Dat ls de hele toestand van onze kerken eigenlijk een beetje. Na 1945 zijn de deuren naar de wereld wijder opengegaan dan ooit. Wij hebben ons uitgeleefd ln de zen ding, werelddlakonaat. toerustings- werk, Industriepastoraat, studen- tenwerk. Maar daardoor zijn wij wel in veel opzichten op de tocht komen te staan. Wij moeten er nog aan wennen, dat de wereld zo groot is en dat mensen, die anders den ken. ook niet gek zijn. Dat ls onze tweeslachtige toestand. Daar zijn wij nog niet uit. Ik hoop. dat men ons de tijd geeft om daaruit te komen. Men moet ons niet opjagen. Het lost niets op, als wij nu gefor ceerd gaan beslissen over de ruimte in de kerk. Die zaak moet eerst tot rijping komen. Vindt u, dat in dit rijpingsproces iemand als dr. Wiersinga een legi tieme plaats heeft? Als mens zeker. Als Iemand die probeert bijbelgetrouw amtsdrager te zijn, ook. Maar zijn product althans dat deel dat ln discussie ls heeft geen legitieme plaats. Be ter gezegd: hij geeft het zelf geen legitieme plaats, omdat hij het po neert in plaats van de confessione le verzoeningsleer. U voelt u gedreven door pastorale motieven. Hetzelfde zeggen Kuitert en Wiersinga. Ja, zij hebben dagelijks te maken met studenten, die aan de rand van de twijfel leven. Daarom moet de synode heel veel geduld met hen hebben. Mijns inziens gaat de ont wikkeling in het .westen van ons land naar de zendingssituatie toe. Dan moeten wij ook in zendingska- tegorieën gaan denken. Zo goed als Dr. H. B. Weüland wij ln het verleden onze zendings mensen, die naar Java gingen, een breed vertrouwen gaven, zo zal het ook de taak van de synode van Maastricht zijn, zich te bezinnen over de mogelijkheid, om binnen het raam van ons kerkzijn bredere spelregels op te stellen voor missio- logische kategorieën. Een studenten- ecclesia is wel wat anders dan de kerk van Nes en Wierum. Mogen daar soms andere regels voor gel den? De moeilijkheid is echter, dat Wiersinga verweten wordt, dat hij een stuk heil wegneemt. Kijk, dat mag je ook aan de Javanen niet preken. Is het u wel opgevallen, dat zeer weinigen Wiersinga's visie op de verzoening delen? Velen willen zijn visie wel de ruimte geven, maar daarmee delen zij haar toch niet. In zo'n geval vind ik, dat hij om wille van de broederband zijn mening voor een betere zou moeten geven. Ik sta hier in Arnhem ook ln een zendingssituatie. Bijna negentig rrocent van de mensen ln dit tadsdeel komt zelden in een kerk. Ik leid een kring voor gemengd gehuwden. En dan denk je wel eens na een discussieavond: lk zou God op mijn knieën danken, als-dife of die maar een kwart had van het geloof van Wiersinga Dat is het vreemde van de situatie. Ik begrijp Wiersinga's bedoeling dan ook wel. Hij wil studenten behouden voor het 'evangelie. Maar lk zie ook ónderen, naar de óndere kant, ge schokt wegdrijven. Gereformeerden kennen grote tolerantie, als ze maar voelen: wat daar gezegd wordt, wortelt toch op de een of andere wijze ln de bijbel. Wij hebben al tijd sympatiek gestaan tegenover het leger des heils en tolerantie betracht ten aanzien van de kin derdoop en de leer van het dui zendjarig rijk. Maar het wordt niet getolereerd, als iemand kennelijk over authentieke bijbelse gegevens heenloopt. Er wordt duidelijk verschillend ge dacht over wat een authentiek bij bels gegeven is. Akkoord. Je kunt ook te snel Iets authentiek bijbels noemen. Wij hebben nog niet zo lang geleden bepaalde teksten van Paulus over de vrouw in het ambt of over de homofilie te gemakkelijk naar deze tijd toegetrokken. Wij moeten nog steeds leren oosterse schriften op oosterse wijze te benaderen. Wat mij zo tegenstaat, is dat westers foekselen met de bijbel, of het nu conservatief of progressief ls. Heel veel onrust .in de kerk komt door nonchalante prediking, haastige oordeelvorming. Gereformeerden vragen van hun theologen een hui verend eerbiedige omgang met de Heilige Schrift. Daaruit* kari een pastoraat bloeien. En daar komt het vandaag op aan: dat de ziels zorg maximaal aan zijn trekken komt, dat er een stuk blijmoedig evangelie gebracht wordt aan men sen in nood. Daarom kan mij al dat andere zo ontzettend irriteren. Vindt u het wel juist, in uw nieuwe functie uw persoonlijke visie op allerlei zaken te publiceren? Moet van een synodesecretaris niet een zekere 'neutrale' houding verwacht worden? Natuurlijk moet je je plaats ken nen. De gekozen moderamenleden zijn de aangewezen mensen om voor radio en tv synodebesluiten toe te lichten. Maar de synode heeftmij ook niet gekozen om me stil te houden. Mijn functie is advi serend, vergelijkbaar met de hoog leraren. Ik wil proberen aan ont spanning bij te dragen door de mensen elkaar te doen begrijpen, zodat ze door krijgen wat de ander bezielt. Een soort brugfunctie tus sen de verschillende groepen in de gereformeerde kerken. Vindt u het daarvoor niet een moeilijkheid, dat u al bij voorbaat in een bepaald hokje geplaatst wordt? Wijs mij maar eens uit wat ik gezegd heb aan. in welk hokje ik hoor. Men rekent u tot het confessioneel gereformeerd beraad. Daar ben ik ln het verleden bij betrokken geweest. Ik sympathiseer er ook nog steeds mee. hoewel ik ook bepaalde bezwaren heb. Je kunt mij het beste zien als wat links van het confessioneel gerefor meerd beraad en wat rechts van het midden. Daarmee plaatst u zichzelf tamelijk nauwkeurig in een hokje. Vanuit een pragmatisch-pastorale opstelling kom ik in een bepaald, hokje. Maar ik wil mij open opstel len en luisteren naar de ander. Ik probeer naast de ander te gaan staan. Diplomatie en tact zijn de belangrijkste' vereisten voor deze nieuwe functie in onze kerken. In Grand Rapids vergeleken ze mij met Kissinger. OEWEL Gaat het wel om mij? E vandaag veel mensen die zi het horen van het evangelie kerken die vraag stellen. Zij belangrijk minder dan vroej prediking van een persoonlij! et gaat altijd maar over de dingen en de grote wereld e: onze roeping en taak. En dat moeten en dat moeten. Maa het ook om mij. zoals ik das die ene mens? Vandaag lez Exodus 19 vers 2-6 a. Mozes van God een boodschap. Hij tegen het volk zeggen, dat s moeten herinneren hoe ze n gen oge n Gods optreden Egypte hebben gezien en h hen op arendsvleugels ge heeft. Als ze God gehoorzan Zijn verbond houden en nu het: dan zult ge hoewel d aarde Mij toebehoort va volken op bijzondere wijze eigendom zijn. Dit woord hee strekkende gevolgen voor di op Israël. En tegelijk lees ik mijn kamer, en u missch weet ik wat voor toestand. 1 de hele aarde Mij toebehoort deze God. De God van Israël God van die ene mens die t Die onvervangbare mens. Hij de God is van grote wat ons op de helderste dj alle verrekijkers nog ontga wat ons denken overstijgt, I houdt Hij onder die miljoen u en mij ln het oog. Dat ls c stelbaar, zo spreekt het gelo mens die Hem kent en da meer denkt: ze hebben het maar over die grote dingen het ls dezelfde God. NED. HERV. KERK Beroepen te Zwartebroek: G de Knegt te Kesteren. Aangenomen naar Midc (toez.)J. J. Buskes te Grijp: Beroepbaar: W. Tijing, Mid< 3, Hoogkerk: B. W. de Wit, I arstraat te Leiden (vak. adre terwelde 165 te Voorburg). GEREF. KERKEN Bedankt voor Oost- en We burg: W. Haverkamp te Nijk« GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Meppel en te burg: A. Snoo, kand. te drecht. Bedankt voor Helpman: J. Amersfoort-Centrum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen, Enk Ermelo, Gorlnchem, Westkap te Zaandam: J. Kareis, ka Rotterdam. (ADVERTENTIE) Man. vrouw, kind - and leven en lieven anno 1 512 juli: 28 aug. Lieve gemeente over ni leven in de oude kerk; 12 juli. Van leerschool naar leefscl veranderingen in opvoedin onderwijs; 28 aug. Mensenherberg: Het lekk< dak, verkenningen in mensenleven: 28 juni5 j Kosten: ƒ190,—; kindi (apart programma); ƒ95,- Opg., inl. en uitgebr. pi Vormingscentrum DEN AL DINCK, Laag-Zuthem, Zwolle, tel. 05290-541 (1 tooruren). door A. J. Klei Het blad 'Kontakt' van de gerefor meerde kerk van Oost- en West-Sou burg stelt zijn lezers deze ernstige vraag: 'Lijkt het u aantrekkelijk om alleen in een bank te zitten?' Omdat ik tot de lezers van 'Kontakt' behoor, wil ik niet achterblijven met mijn ant woord. Het luidt: ja, dat lijkt me zeer aantrekkelijk. Overigens vrees lk dat de redactie van 'Kontakt' liever een ontkennend antwoord heeft. Dat maak ik op uit hetgeen aan de gestelde vraag voorafgaat. Ik citeer: 'De indruk bestaat dat niet Iedereen gelezen heeft dat er plannen zijn om de achterste banken met touw af te sluiten tijdens de middag-avonddiensten. Op ons verzoek om méér naar voren te komen in deze dien sten wordt bijna niet gereageerd. Nog één keer vragen we u: kom meer naar voren, allemaal!' De laatste opwekkende woorden zijn ln 'Kontakt' met kapitale letters afgedrukt en voorzien van maar liefst vier uitroepte kens. Ik begrijp deze opwinding niet. Wat ik wel begrijp is dat de gereformeerden van Oost- en West-Souburg het vertikken om dicht bij elkaar te kruipen als de kerk niet vol ls. Ik geef ze daarin groot gelijk. Een stille avondbeurt kan iets heel fijns zijn. Je zoekt een hoekplaatsje achterin de kerk, liefst in de buurt van een bescher mende pilaar. Je hoopt dat de koster zuinig is met licht, het moet schemerig blijven en de organist mag best een beetje landerig spelen, liever dan luidruchtig. Speciale verwachtingen van de preek heb Je niet, tenslotte ls niet iedere preker een professor Gunning, van wie geschreven staat dat hij 'voor een klein namlddagge- hoor vaak de heerlijkste dingen uitsprak in zijne catechismuspreeken'. Eerlijk ge zegd kun je het heel goed zonder kansel heerlijkheden stellen. Je mediteert wat voor jezelf weg. Vaak heb lk me, als ik dan ergens zo weggedoken zat in een wat knuffelachtig vroom gevoel, geërgerd wanneer de domi nee begon met ons op luide en hartelijke toon toe te spreken teneinde ons te dwin gen in te gaan in de voorste bankenrijen. De gewijde lol is er af, schouderophalend schuif je naar de vooraanzittingen en Je komt pal naast iemand terecht die even eens met frisse tegenzin z'n veilige een zaamheid verliet. En aldus groeit dat, wat in de wieg was gelegd als een uur van stille stichtelijkheid, op tot een mistroostig kale kerkdienst. De opmerkingen in 'Kontakt' maken dui delijk dat het verschijnsel van slecht be zette middagkerken niet beperkt is geble ven tot de grote steden. Daa r kun je over treuren. Je kunt ook op vrij stevige gronden, cijfers namelijk, aannemen dat veel mensen thuis zitten te luisteren naar een radiodienst of naar dominee Klamer. Ik meen dat je die mensen mag meetellen. Maar wat blijft er op zo'n manier over van de kerkelijke gemeenschap? Niet veel. Ik zou zeggen, net zo weinig als bij een klein namiddaggehoor, dat tegen zijn zin bij elkaar geharkt wordt. Een niet gering aantal kerkmensen beleeft de onderlinge verbondenheid buiten de kerkbanken. In een actiegroep bijvoor beeld of in het samen ondertekenen van een bezwaarschrift. Maar daarnaast is er gemeenschap van degenen die ervan genie ten anoniem in een lege zijbeuk van de kerk te zitten. Deze lieden wulven niet naar elkaar en delen geen permuntjes stencils uit, ze pruttelen ook niet m verontrusten mee, maar ze begrijpen kaar zonder woorden en gebaren. We mo ten ze hun onnadrukkelijke kerkelljl vreugden' niet ontnemen. Laat gerefo meerd Souburgdat touwalsjeblieftopberge

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2