Jackson lijkt een 'eeuwige tweede' te blijven Presidentskandidaat, die Amerikanen weinig bóeit eteren communisten hun positie ondanks Portugal? tWARTET ZATERDAG 14 JUNI 1975 BUITENLAND 17 fmocraat Henry Jackson ]al jarenlang als één van bloedrijkste leden van de kaanse Senaat. Aan am- ontbreekt het hem even- kis 63-jarige is hij nu vol- I de slag voor het meest frde ambt, dat iemand kan wensen: het presi- chap van de Verenigde h. Met grote ijver en toe- !.g probeert hij zichzelf e man te brengen, maar esultaten zijn totnutoe bemoedigend. j 'Scoop' Jackson deed in |ok mee aan de presidents- eingen, maar hij ging toen f voorrondes van de Demo- che partij kansloos ten on- le senator uit de staat Was- »n was te onbekend in den ii en begon te laat om daar Sts aan te kunnen verande- hoeft zichzelf niet te jten dat hij er deze keer "niet op tijd bij was. Pas jaar moeten de Amerika- jaar de stembus, maar Jack- tampagne is al lang begon- yier maanden geleden stelde formeel kandidaat. Daar liemand van op, want Jack- ad vorig jaar al bij vele heden laten merken dat l^n zinnen op het Witte Huis i «jezet. de formele aankondiging lijn kandidatuur had de se- j het Plaza Hotel in Los An- gekozen. De ruim duizend pn-aanhangers kregen daar betaling van tenminste 250 een goed maal en een saaie l"faak, waar zelfs dit zeer wel de publiek niet geestdriftig werd. De rest van het volk :rde hij diezelfde avond voor t» winnen met een televisie- ran maar liefst vijf minuten, '■er het hele land werd uitge- n. Zoiets kost tienduizenden maar Jackson zit goed bij Jet enige trots laten zijn zo nu en dan 'uitlekken' iij over een verkiezingsfonds ntenminste 1.5 miljoen dollar :n*ikt en dat het geld regelma- nnen blijft komen. f<M I belangstelling een gebrek aan belangstel- >n publiciteit heeft deze De- al evenmin te klagen, naam is zeer frequent in het fs en zijn lange gezicht ver- ït vaak genoeg op de televi- )ver het gehele land wordt litgenodigd voor spreekbeur- Volgens zijn eigen opgave ende hij daar vorig jaar ruim I dollar extra mee, maar hij de goede gewoonte zijn bij- -lensten voor het grootste deel i te maken naar fondsen, die febeurzen verstrekken. inks alle publiciteit heeft y Jacksen het nog steeds tot grote populariteit .weten door Rimmer Mulder te brengen. Uit de vele opiniepei lingen, die in de VS onophoude lijk worden geproduceerd, blijkt steeds weer dat de grote massa in hem niet de nationale leider ziet, die hij zo graag zou willen zijn. Bij geen enkele nationale peiling eindigt hij bovenaan. Binnen zijn eigen partij kan hij niet tippen aan de populariteit van Kennedy en de conservatief Wallace. Maar ook mensen met veel minder aan trekkingskracht dan dit tweetal (zoals Muskie, Humphrey en McGovern) scoren meestal hoger dan Jackson. En tegenover de Re publikeinse president Gerald Ford (zelf ook geen adembenemend succes naar het oordeel van fie Amerikanen) zou hij op dit mo ment geen kans hebben. Eeuwige tweede Voor Jackson en zijn aanhangers zijn dit bedroevende resultaten, want als dit beeld van 'de eeuwige tweede' er eenmaal goed in zit bij de kiezers kunnen zij de presi dentsverkiezingen van 1976 verder wel vergeten. Naar de oorzaak hoeven zij niet lang te zoeken. Iedereen, die senator Jackson een paar maal heeft zien optreden kan het zeggen: de man inspi reert niet. Hij demonstreert voortdurend een grote kennis van zaken op velerlei gebied en neemt zelden standpunten in waaraan de goegemeente zich zou kunnen er geren, maar hij slaagt er maar niet in het vertrouwen te winnen van de grote menigte. Daarvoor mist hij de brede lach en de sierlijke kuif van de Kennedy's, de per soonlijkheid van een McGovern of de gepeperde retoriek van een Wallace. 'Jackson is de vlees ge worden saaiheid', verzuchtte een Amerikaanse journalist eens. De staf, die hem moet verkopen, doet er van alles aan. Elk optre den in het openbaar wordt op video vastgelegd om naderhand zorgvuldig bestudeerd te kunnen worden. De senator heeft zich al aan een lui ooglid laten helpen en hij is vijftien pond lichter dan tijdens zijn campagne in 1972 om er wat vitaler uit te zien. Maax zijn verschijning blijft weinig op windend en dat kan funest zijn zijn argument, waarmee hij be wees in elk geval de bakens te kunnen verzetten als wet getij keert. Even diep als het antt-communls- me zit bij Jackson de liefde voor Israël. De Israëli's hebben in hem ook nu nog een warm pleitbezor- ger. Daar staat tegenover dat de senator heel wat financiële steun krijgt van de joodse gemeenschap in de VS. In dit beeld past uitste kend de enorme stennis, die Jack son gemaakt heeft over het Ame rikaans -Russische handels verdrag De senator bleef erop hameren dat de Sowjet-Unie alleen betere handelsvoorwaarden kon krijgen als zij de emigratie van joden (naar Israël) zou vrijlaten. Zijn vasthoudendheid op dit punt liep uit op een fiasco: Moskou liet het hele verdrag schieten en de emi gratie van Russische Joden is nog moeilijker geworden. Deze politieke blunder kwam hem op een openbare berisping te staan van één van zijn gewichtig ste aanhangers tot dat moment: de zeer machtige en patriarchale vakbondsleider George Meany. Dat moet hard aangekomen zijn bij Jackson, die zich in het Con gres altijd zeer vakbondsgetrouw heeft gedragen en daarom op. veel steun uit die kringen rekent. Socialist Om goede maatjes met de vak bonden te blijven hoef je je in Amerika allerminst tot vijand van de ondernemers te maken en daar heeft Jackson ook wel voor opge past. Toch krijgt hij uit die hoek wel eens het verwijt te horen dat hij socialistisch is. Dat heeft hij te danken aan zijn opvatting dat een wat krachtiger controle van de overheid heilzaam zou kunnen zijn voor de Amerikaanse econo mie. In het verleden pleitte hij eens voor (beperkte) nationalise ring van eleotricitelts bedrijven. Vorig jaar ondernam hij op het hoogtepunt van de energiecrisis een frontale aanval op de grote olie-maatschappijen, die hij ver weet- 'onbeschoft grote winsten' te maken. Hij stelde voor de rege ring meer greep te geven op het doen en laten van de olie-indus trie en deze te dwingen de invoer af te remmen en meer Ameri kaanse bronnen te ontwikkelen. Bij de economische malaise in de VS tapt hij uit een soortgelijk vaatje. Hij wil de werkloosheid bestrijden met onder meer uit breiding van de sociale woning bouw en directe steun van de overheid aan bedrijven in moei lijkheden. Met een dergelijke visie zet Jack son zich duidelijk af tegen presi dent Ford en diens Republikeinen, en loopt hij aardig in de pa6 met zijn eigen partijgenoten. Voor de Democraten zou hij daarom op dit moment best een aanvaardbare presidentskandidaat kunnen zijn. Z'n visie op het buitenland mag dan nogal ouderwets zijn, maar daar zal de grote meerderheid zich in het geheel niet aan stoten. Maar de Washing tonse senator krijgt nog nauwelijks steun van de grote partijbazen. Ondanks zijn grote ijver wil de trein, die hem naar het Witte Huis moet rijden, nog maar niet in beweging komen. Links: Enrico Berlinguer, secretaris-generaal van de Italiaanse communistische partij. Rechts: Fanfani, sterke man van de christen democraten, die na de regionale verkiezingen wellicht een toontje lager zal moeten zingen. sturen op vervroegde parlements verkiezingen, waar zij zelf hoopt van te profiteren. Volgens Fanfani bestaat deze mogelijkheid al als de socialisten een stemmenwinst van 4 procent behalen. Het moet voor hem geen prettig vooruitzicht zijn, want opiniepeilingen geven aandui dingen dat de -partijen van Links vooruit zullen gaan ten koste van die van het midden en rechts. Als deze gegevens door de verkiezings resultaten worden bevestigd, wordt de positie van Fanfani hachelijk. Om vervroegde parlementsverkie zingen die vrijwel zeker in het nadeel van de DC zouden uitvallen te voorkomen, zullen de chris ten-democraten zich misschien van Fanfanii afkeren en een gesprek met de PSI beginnen. Zouden zij dit laatste niet doen. dan riskeren zij een vervroegde stembusstrijd, die belangrijke ver anderingen teweeg kan brengen op het politieke toneel van Rome. Morgen mogen de Italianen name lijk voor het eerst op 18-jarige leeftijd gaan stemmen. De veran deringen die daardoor al op regio naal, provinciaal en gemeentelijk niveau kunnen optreden, zullen hun uitwerking op de nationale po litieke verhoudingen niet missen. Zijn zij nadelig voor de traditionele regeringspartijen, dan mag worden aangenomen dat ook bij eventuele parlementsverkiezingen soortgelijke verschuivingen te zien zullen zijn. Zo heeft men al uitgerekend dat de christen-democraten niet langer de grootste partij zullen hebben, als hun DC 6 a 7 procent zou verliezen en de PCI 3 a 4 procent zou win nen. Het ziet er niet naar uit dat de christen-democraten het zo ver zul len laten komen. Eerder zullen zij proberen tijd te winnen om beter op parlementsverkiezingen voorbe reid te zijn als deze normaal maar onvermijdelijk aan de orde komen. Deze omstandigheid kan in het voordeel werken van premier Moro, die als vertegenwoordiger van de linkervleugel van de Democrazia Cristiana een minder sterke positie inneemt dan het door hem beklede ambt zou doen vermoeden. Zodra echter de christen-democratische partijleiding gaat Inzien dat nau were samenwerking met de socia listen de DC uit een onmogelijke situatie kan helpen, heeft zij een politicus als Moro nodig om aan dit samengaan vorm en inhoud te ge ven. Jarenlange ervaring heeft evenwel geleerd dat samenwerking tussen christen-democraten en socialisten in de praktijk zoveel moeilijkheden oplevert, dat zij nooit van lange duur kan zijn. De Democrazia Cris tiana zal concessies moeten doen om de socialisten ervan te weer houden. alsnog op vervroegde par lementsverkiezingen aan te sturen. Het voortbestaan van een kabinet 'Lnks 'van het midden' zal dan ook afhankelijk zijn van de mate, waar in de rivaliserende groepen in de DC re in slagen, hun tegengestelde belangen naar de achtergrond te dringen. Onder normale omstandig heden is zulks ondenkbaar, maar de komende ontwikkelingen als gevolg van de morgen te houden verkie zingen kunnen er wel eens een bittere noodzaak van maken. Voorlopig gaat de belangstelling echter voornamelijk uit naar de resultaten van morgen voor 15 re gionale, 86 provinciale en 6000 ge meentelijke raden. De 'rode coali ties' ln de drie regio's waarin de steden Bologna. Florence en Peru gia zijn gelegen (welke regio's ook wel de 'rode gordel' van Italië wor- dn genoemd) hebben op bestuur lijk gebied geen slechte indruk ge maakt. De mogelijkheid ls niet uit gesloten dat ook Liguria (met de stad Genua, waar de socialisten on langs de samenwerking met de christen-democraten hebben opge zegd om samen met de communis ten te gaan regeren) en, zij het in mindere mate, Lombardije (met Milaan, waar voor het eerst de lei dende positie van de Democrazia Cristiana ernstig in gevaar is) aan deze 'rode gordel' worden toege voegd. Maar nogmaals: de gebeur tenissen in Portugal kunnen mor gen de verhoudingen scheef trek ken ondanks de obligate, maar daarom niet minder duidelijke kri tiek van de PCI-leider Berlinguer op de houding van zijn geestver wanten ln dat land. voor een presidentskandidaat. Henry's loopbaan is al even dege lijk als de man zelf lijkt te zijn. Hij stamt uit een Noorse emi grantenfamilie, die zich in de vo rige eeuw vestigde in de staat Washington in het noordwesten van de VS. Henry Martin werd in 1912 geboren in Everett. Zijn va der was betonwerker. De jonge Jackson blonk niet uit op school of op het sportveld. Wel verwierf hij de onderscheiding 'meest toe gewijde bezorger' van de plaatse lijke krant. Aan de stripfiguur van deze krant heeft Henry zijn bijnaam 'Scoop' te danken. Na zijn rechtenstudie in Seattle werd Henry Jackson gekozen tot open baar aanklager in zijn geboorte plaats. In die functie verwierf hij enige faam als fel bestrijder van gokken, drankgebruik en prostitu tie Dat bezorgde hem een andere bijnaam: 'Soda-pop'. Al op 28- jarige leeftijd werd hij door zijn geboortestreek afgevaardigd naar het Congres in de hoofdstad Was hington. Daar diende hij eerst twaalf jaar het Huis van Afge vaardigden. In 1952 maakt hij de promotie naar de Senaat. Jackson trouwde op 49-jarige leeftijd met een receptioniste van 28. Zijn vrienden verzekerden dat hij daarvoor nauwelijks enige om gang had gehad met vrouwen. Hij heeft twee kinderen: een dochter van twaalf en een zoon van acht jaar. Anti-communist Politiek gezien is Henry Jackson veel boeiender. 'Ik ben samenge steld uit verschillende delen', zegt hij van zichzelf en het valt inder daad niet mee hem in een vakje te plaatsen. Zijn opvattingen over buitenlands beleid zijn gemakke lijk te kwalificeren als conserva tief. Jackson heeft een diep ge worteld wantrouwen jegens het communisme in het algemeen en de So wjet-Unie in het bijzonder. Het Kremlin vindt hem één van de gevaarlijkste politici van tie VS. Geruchten dat de koude oor log tussen Washington en Moskou zou zijn beëindigd noemt hij on zin. Jackson vindt daarom dat de VS ervoor moeten zorgen dat hun bewapening op peil blijft en pleit altijd voor verhoging van de de fensiebegroting. Alle 34 jaren dat hij nu in het Congres zit is hij een trouw bondgenoot geweest van het Pentagon. Momenteel beijvert hij zich bijvoorbeeld voor de ontwikkeling van een nieuwe super-bommenwerper (ter vervan ging van de B-52) en betere atoomraketten. Zijn anti-communisme dreef Jackson ook naar de voorstanders van een hard Amerikaans optre den in Vietnam. Toen president Nixon eind 1972 Hanoi nog eens liet bombarderen was Jacksons kernachtige commentaar: 'Dat is zes jaar te laat'. Met deze havik achtige houding heeft hij zich gehaat gemaakt bij veel liberalen onder de Democraten, maar hij ls aan het bijdraaien. Zo was hij tegen Fords plannen begin dit jaar nog eens 300 miljoen dollar te investeren ln het wankele re giem van Thieu in Saigon. 'Zij hebben ons beloofd dat de rege- ring-Thieu democratisch zou wor den en dat is niet gebeurd', was Hoe hjj zich ook uitslooft, senator Jackson is nog steeds geen hoogvlieger, eerder een eenzame fietser. compromis'. Zij weet zich gesteund door het feit dat ook de Socialisti sche Partij (de PSI van de als een welgesteld man levende Francesco de Martino) er niets voor voelt. De socialisten hebben geen sterke po sitie in de Italiaanse politiek. Dit is te wijten aan hun onduidelijke op treden sinds het einde van de tweede wereldoorlog. Zij bleken niet opgewassen te zijn tegen de wervingskracht van de Communis tische partij en als gevolg daarvan was de PSI veroordeeld tot het spelen van een ondergeschikte rol. De PCI van Berlinguer heeft onge veer een kwart van de kiezers ach ter zich, de PSI slechts een tiende gedeelte. Het falen van de socialis ten tegenover de communisten is intussen wel één van de voornaam ste oorzaken van de politieke pro blemen in Rome. Omdat de socialisten na een vergeefse poging om via hereniging met de sociaal-democraten van Gi useppe Saragat (de PSDI) naar een invloedrijke positie te streven geen duidelijke keus maakten, ga ven zij de PCI in feite vrij spel. De PSI, verscheurd door interne tegen stellingen. steunde tenslotte wel door christen-democraten geleide kabinetten, maar wilde tegelijker tijd de deur openhouden voor sa menwerking met de PCI. Deze was hierdoor in staat de DC openlijk met haar 'historische compromis' onder druk te zetten en zichzelf te doen beschouwen als een burgerlij ke partij, die bereid en in staat is binnen een parlementaire democra tie regeringsverantwoordelijkheid te dragen. Toeschouwers De socialisten hebben er zelf toe bijgedragen dat hun PSI en de andere kleinere partijen tot toe schouwers werden gedegradeerd in de confrontatie tussen de beide grote partijen, de DC en de PCI. Naarmate deze tegenstelling gestal te krijgt in het resultaat van ver kiezingen dreigt de PSI nog meer in de verdrukking te komen. Zij kan dan alleen nog hopen op stem men van mensen die totnogtoe de DC of de PSDI steunden. Tenzij de vrees voor een 'Portugese situatie' toeneemt. Vooral het feit dat de Socialistische Partij van Mario Soa- res het meest heeft te lijden onder het soms kwalijke optreden van de Portugese communisten, kan in het voordeel van de PSI perken ondanks de kritiek die PCI-chef Berlinguer heeft uitgeoefend. Om te voorkomen dat het 'histo risch compromis' tussen christen democraten en communisten wer kelijkheid wordt, heeft de PSI ge probeerd eenzelfde verbond met de DC te sluiten, waarin de socialisten de bevoorrechte partners van de christen-democraten zouden wor den. De sociaal-democraten en re publikeinen (die thans met de DC een minderheidskabinet vormen dat afhankelijk is van de parle mentaire steun van PSI. PSDI of de kleine Liberale partij) zouden dan naar het tweede plan moeten verschuiven. De christen-democra ten hebben echter geen behoefte aan een dergelijk verbond en be roepen zich dan ook op de omstan digheid dat het geen meerderheid in het parlement zou hebben en daardoor volledig afhankelijk zou zijn van de overige partijen. Onregeerbaar De PSI is er alles aan gelegen dat de verkiezingen van morgen niet het startsein worden van een 'tweekamp' tussen christen-demo craten en communisten. Zij heeft tijdens de verkiezingscampagne waarvan de betekenis ver uitgaat boven het regionale, provinciale of plaatselijke karakter ervan meer invloed op het regeringsbeleid in Rome geëist en het dreigement geuit dat zij haar parlementaire steun aan het kabinet van Moro (die tot de linkervleugel van de DC behoort) zal onttrekken. Boekt de PSI morgen winst en voert zij haar dreigement uit, dan wordt Italië onregeerbaar. Want er mag niet worden aangenomen dat gepro beerd zal worden, met de hulp van de neo-fascistische MSI (Movimen- to Sociale Itallano) verder te rege ren. Dat kan de DC zich niet ver oorloven. Amintore Fanfani laat zich als lei der van de christen-democraten echter niet door de socialisten on der druk zetten. De man die bijna 15 jaar geleden de 'apertura sini stra' (opening naar links) mogelijk maakte en zo de socialisten toe gang verschafte tot de regering in Rome, geeft nu openlijk toe. zich destijds te hebben vergist. Hij is vastbesloten zich zo lang rfiogelijk te verzetten tegen 'linkse invloe den' en zegt er bij dat hij gaarne de leiding uit handen zal geven als de partij hem deze niet langer zou toevertrouwen. In werkelijkheid echter verdedigt Fanfani zijn sleu telpositie met hand en tand. Alleen een duidelijke nederlaag van de DC kan er toe leiden, dat het leider schap hem uit handen wordt geno men. De stembus Boeken de socialisten morgen winst en weigeren de christen-democra ten hun eisen in te willigen, dan zal de PSI vermoedelijk snel aan- Aldo Moro, de huidige premier die in zijn christen-demo- che partij minder invloed heeft dan men verwacht. j. den Boef rlinguer, de leider van de Italiaanse communistische par- i) heeft vorige week geen blad voor de mond genomen toen bezorgdheid uitsprak over de ontwikkelingen in Portugal, interview met de Milanese Corriere della Sera veroordeelde Ier omwegen de houding van de Portugese communistische Dmdal deze in strijd is 'met wat wij verstaan onder demo- le vrijheden, pluralisme (of meervoudigheid) eneenmachts- ïg. Onze opvatting over het naderbij brengen van socialisme lemocratie,' aldus Berlinguer, 'onderscheidt zich wezenlijk welke de Portugese communisten schijnen te huldigen.' gen van morgen, die als een gene rale repetitie beschouwd kunnen worden. In enkele van de 15 regio's had de partij pi aangetoond dat zij ook op bestuurlijk terrein een posi tieve bijdrage kan leveren, al dan niet in samenwerking met socialis ten en plaatselijk soms zelfs met christen-democraten. Geruime tijd al streeft Berlinguer bovendien naar samenwerking met de chris ten-democraten op regeringsniveau in Rome. Hij noemt een dergelijk samengaan een 'historisch compro mis'. Maar de Democrazia Cristiana. waarvan de leiding nog stevig ln handen is van de oude rot Aminto re Fanfani, houdt de boot af. ler had een speciale reden zo duidelijk uit te spreken Portugese geestverwanten, and met de regionale, pro- en plaatselijke verkiezin- morgen worden gehouden, -Jij wel op overtuigende wijze nemen van een slecht van samenwerking met ten op regeringsniveau. ;t hier niet om nationale maar de resultaten belangrijke gevolgen heb- ir de politieke verhoudingen zowel voor het kabinet christen-democraat Aldo voor verschillende partij- iet bijzonder de Democrazia begrijpelijk dat Berlinguer is voor een (voor de PCI |e) invloed van de gang van i Portugal op de verkiezln- De socialisten De DC is echter niet de enige partij die geen heil ziet in dat 'historische

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17